Zdravie na základnej škole. Triedna hodina na základnej škole o zdravom životnom štýle

Cieľ programu:

Ciele programu:

Relevantnosť: .

Zobraziť obsah dokumentu
"Zdravý životný štýl na základnej škole"

Pracovný program

kurz na mimoškolské aktivityžiaci základnej školy

"ZDRAVÝ ŽIVOTNÝ ŠTÝL"

Skomplikovaný:

Munavarová Guzel Faritovna

Vek študentov:

7-8 rokov, 1. ročník

Doba realizácie:

akademický rok 2015-2016

„Detská zvedavosť je bezhraničná.

Deti chcú h dozvedieť sa všetko o sebe a svete, v ktorom žiješ“

Robert Roitenberg

Vysvetľujúca poznámka

Jednou z prioritných úloh reformy vzdelávacieho systému v súčasnosti je zachovanie a posilnenie zdravia žiakov, formovanie hodnoty ich zdravia, zdravý životný štýl, výber vzdelávacích technológií primeraných veku, eliminácia preťaženia a zachovania zdravie školákov. Zdravie šetriace technológie sú pevne zaradené do vzdelávacieho procesu.

Preto bol v rámci okresného programu na vytváranie pokusných školských areálov a zápis do prvých ročníkov základných škôl na testovanie Nových vzdelávacích štandardov vypracovaný tento program. Je určený pre žiakov základných škôl a zohľadňuje vekové vlastnostiškolákov.

Za predpokladu odlišné typy práca so študentmi: práca v skupinách, praktické lekcie, projektové práce, súťaže v kreslení, diagnostické testy.

Program je upravený a je založený na nasledujúcom vývoji:

Program je určený na jeden akademický rok (33 týždňov). Na realizácii programu sa podieľajú deti prvého stupňa (7-8 rokov). Počet lekcií za týždeň je 1, 35 minúty každá.

Cieľ programu: Prispieť k rozvoju holistického pohľadu na ľudské zdravie, zdravým spôsobomživot, spôsoby udržiavania a upevňovania zdravia v reálnej životné prostredie, vzdelávanie žiakov k udržateľnej motivácii k zdravému životnému štýlu.

Ciele programu:

1. Oboznámiť žiakov s pojmom „Zdravý životný štýl“.

2. Zabezpečiť u žiakov dôsledné formovanie základných pojmov zdravia človeka, faktorov, ktoré zdravie formujú a faktorov, ktoré zdravie ničia.

3. Prepojiť životný štýl so zdravím a bezpečnosťou človeka.

4. Ukážte, že zdravie je stav úplnej fyzickej, duševnej, duchovnej a sociálnej pohody, a nie len absencia chorôb a fyzických defektov.

5. Odhaľte faktory zdravého životného štýlu: vyvážená strava, denný režim, práca a odpočinok, pohybová aktivita, telesná kultúra a otužovanie, osobná a verejná hygiena. Vzťahová kultúra, schopnosť prekonávať stres.

Relevantnosť: potreba zlepšiť zdravotný stav žiakov základných škôl .

Program obsahuje nasledujúce moduly:

1. Informovanie:

    informovanie žiakov, rodičov, učiteľov o problémoch udržiavania zdravia a formovania kultúry zdravého životného štýlu;

    informovanie o správne zloženie a kompetentné používanie obsahu domácich súprav prvej pomoci;

    informovanie študentov o správny režim deň pre žiaka prvého stupňa.

2. Diagnostika:

    vykonávanie diagnostiky (dotazníky, testovanie, pozorovanie a pod.) medzi žiakmi (so súhlasom ich rodičov alebo iných zástupcov) za účelom zistenia zdravotných problémov.

3. Triedy so študentmi:

    vedenie kurzov zameraných na formovanie kultúry zdravého životného štýlu;

    vykonávanie činností zameraných na zlepšenie citový stav a zvýšená odolnosť voči prepracovaniu a stresu.

Implementácia programu umožní:

    vštepovať študentom základné znalosti, zručnosti a schopnosti v oblasti zdravého životného štýlu;

    formovať u detí vedecky podložený systém pojmov základov bezpečnosti života;

    rozvíjať potrebné zručnosti a návyky bezpečného správania v Každodenný život v prípade rôznych nebezpečných a núdzových situácií.

Výsledkom realizácie programu bude zhrnutie výsledkov rôznych súťaží v rámci tento kurz:

pre najviac najlepší projekt"Voda je život sám"

na najzaujímavejší plagát "Môj dom je moja pevnosť",

na najkrajší slogan „Naša trieda je najzdravšia“.

Sylabus programy

Názov sekcie

Počet hodín

Celkový počet hodín:

Prax

Úvod do kurzu.

Zdravé stravovanie. Denný režim.

Osobná hygiena

Ekológia domu a mesta. Bezpečnosť.

Dobré a zlé návyky. Vitamíny a ľudové prostriedky.

Približný obsah programu kurzu

"Zdravý životný štýl"

Úvod do kurzu (3 hodiny).

O čom budú hodiny? čo je zdravie? Ľudské zdravie a krása. Ako si udržať zdravie? Čo je zdravý životný štýl?

Zdravá strava. Denný režim (9 hodín).

Osobná hygiena (5 hodín).

Prečo sa potrebujete umyť? Ako to urobiť správne? Osobná hygiena. Ako si správne čistiť zuby? Čo je zubom dobré a čo zlé? Čo vieme o vode? Úloha vody pre život a zdravie. Čistenie vody v prírodné podmienky a v dome.

Ekológia domu a mesta. Bezpečnosť (8 hodín).

Náš domov je náš hrad. Ekológia doma. Kde sú v meste odpadky? Ekológia mesta. Ako pomáhajú prirodzený fenoménčloveka na udržanie a upevnenie zdravia? Bezpečné správanie v lese v zime aj v lete. Bezpečné správanie na ľade, na rieke. Prvá pomoc. Ľudové prostriedky. Bezpečnostné pravidlá pre zaobchádzanie s cudzinci.

Dobré a zlé návyky.

Vitamíny a ľudové prostriedky (8 hodín).

Škodlivé a dobré návyky osoba. Zlé návyky - fajčenie a omamných látok. Užitočné lieky. liečivé rastliny. Záverečná lekcia.

Literatúra a iné zdroje informácií

1. Antibiotiká /liek alebo jed/. M.: AST, 2006.

2. Vitamíny /droga alebo jed/. M.: AST, 2006.

3. Krutetskaya V.A. a Shinkarchuk S.A. Pravidlá zdravia a prvej pomoci /seriál Základná škola/, Vydavateľstvo Litera, S.-P., 2008.

4. Makarov K.A. Chémia a medicína. M.: Vzdelávanie, 1981.

5. Užegov G.N. Tajomstvá prežitia núdzové situácie. M.; ANS, 1999.

6. Chémia pre všetkých /čitateľ/. Jesť či nejesť, piť či nepiť. Iževsk, 2000.

7. Encyklopédia pre deti. T. 17. M.: Avanta+, 2000.

8. Webová stránka http:// www. proshkolu. en/ Vyhľadávanie/


Tematické plánovanie

„Zdravá myseľ zdravé telo- tu je krátky, ale Celý popisšťastie v tomto svete."
D. Locke

Plánovaný dátum

Fakt. dátum

Približný obsah lekcie:

Forma lekcie

Úvod. O čom budú hodiny?
čo je zdravie?

Ľudské zdravie a krása.

Skupinová práca.

Storočných. Dedičnosť. Príbeh mojej rodiny.

Skupinová práca

Denný režim a potreba dodržiavať ho.

Skupinová práca.

Diéta. Zdravá strava.

Skupinová práca.

Vlastnosti výživy rôzne národy. Tradičné jedlo pôvodných obyvateľov KhMAO.

"Stále prežúvajú iba kravy." Žuvačky - klady a zápory.

Pracovisko a pravidlá pristávania. Správne držanie tela.

Dielňa

Aké topánky nosíme? Ploché nohy a ich prevencia.

Skupinová práca.

Únava a prepracovanosť. Odpočívajte počas vzdelávacej aktivity.

Dielňa

Prečo sú oči unavené? Okuliare. Gymnastika pre oči.

Hranie scénok

Prečo sa potrebujete umyť? Ako to urobiť správne?

Rozhovor, hra.

Osobná hygiena. Čo to je?

Dielňa.

Ako si správne čistiť zuby? Čo je zubom dobré a čo zlé?

Súťaž v kreslení.

Čo vieme o vode? Úloha vody pre život a zdravie. Bezpečné správanie v blízkosti vodných plôch.

Čistenie vody v prírode a doma.

Dielňa

Náš domov je náš hrad.

Ekológia doma.

Kde sú v meste odpadky?

Ekológia mesta.

Bezpečné správanie v lese v zime aj v lete. Požiarna bezpečnosť doma a vonku.

Skupinová práca

Bezpečné správanie na ľade, na rieke.

Prvá pomoc. Ľudové prostriedky.

Zlé a dobré ľudské návyky. Odkiaľ sú?

Súťaž v kreslení

Bezpečnostné pravidlá pri komunikácii s cudzími ľuďmi.

Hra, scény.

Nebezpečné návyky- drogy.

Šport ako prostriedok na zlepšenie zdravia.

Liečivé vlastnosti severných bobúľ.

Dielňa

Ľudové prostriedky na prevenciu prechladnutia. Udržiavanie zdravia na jeseň.

Vitamíny a história ich objavovania.

Záverečná lekcia. Zhrnutie.

Zdravotný zápisník (letná úloha)

Oceňovanie víťazov súťaží a tých najzdravších.

Cieľ: rozšírenie detských predstáv o liečivé vlastnosti niektoré produkty, ich schopnosť liečiť a posilňovať organizmus.

Priebeh udalosti

I. Rozhovor s doktorom Nebolitým.

Dr Nebolite. Ahojte chalani. Poďme sa s vami zoznámiť. Samozrejme, veľmi dobre poznáte môjho staršieho brata, Dr. Aibolita. Takže som jeho kolega. Kdekoľvek sa objavím, všetky choroby mojich pacientov okamžite odchádzajú. Preto ma volali doktor Nebolite. Naozaj chcem, aby ste vždy počúvali moje rady.

Tip #1

Ak máte nevyrovnanú povahu, ak ste príliš podráždení pri komunikácii s ostatnými, v prvom rade zmeňte stravu a prejdite na rastlinnú stravu.

Vedci dospeli k záveru, že 85 % tých, ktorí konzumujú najmä mäsové výrobky, sú príliš rýchlo nároční a agresívni. V tom čase je 90% vegetariánov, naopak, pokojných a vyrovnaných.

Historicky je v Rusku už dlho veľa vyznávačov „výživy bez zabíjania“. Pôsty sa prísne dodržiavali a rýchle dni predpísané cirkvou. Navyše naša krajina bola prevažne roľnícka.

Nevyvážená strava s prevahou mäsa v jedálničku je pre naše telo plná problémov. Početné štúdie ukázali, že výživa je prevažne mäsové jedlo zvyšuje zaťaženie pečene, dráždi obličky, vytvára predpoklady pre obezitu. Pred viac ako 2000 rokmi Sokrates povedal: "Zdržujte sa jedenia a pitia viac, ako vyžaduje váš hlad a smäd." Držme sa tohto múdreho pravidla, no nezabúdajme, že aj tak treba skonzumovať čo najviac zeleniny a ovocia.

Tip č. 2

Pravdepodobne ste neraz išli s mamou do lekárne kúpiť malý hrášok - vitamíny. Človek zje jeden-dva takéto hrášky a potom sa cíti výborne. Boli však časy, keď neexistovali lekárne. A nebolo hrachu.

Avšak už v tých vzdialených časoch to bolo známe kyslá kapusta veľmi dobré pre zdravie. Pozbierali ho teda v celých sudoch. V tejto forme sa kapusta skladovala roky a zároveň nestratila svoje prospešné vlastnosti.

Povedzte, máte radi kapustnicu - kyslú alebo čerstvú? Ak ste sa ešte nezaľúbili, určite vám to radím. Niekoľko čerstvých listov kapusty denne alebo stonka je veľmi dobré pre zdravie, najmä v zime, keď je v potravinách málo vitamínov.

Tip č. 3

Vedeli ste, že v polovici minulého storočia bola mrkva považovaná za pochúťku škriatkov – malých rozprávkových lesných mužíkov. Dokonca existovala taká povera: ak si večer vezmete do lesa misku dusenej mrkvy, ráno na tomto mieste určite nájdete ingot zlata. Hovorilo sa, že škriatkovia jedli mrkvu a štedro odmeňovali svoje obľúbené jedlo.

Povedzte, už ste sa zamilovali do mrkvy? Tí chlapi, ktorí ráno obhrýzajú mrkvu, už dávno zabudli, ako ich bolia zuby.

A ten, kto jedáva mrkvové šaláty, rastie rýchlejšie a jeho zrak sa zlepšuje. Kto by nechcel dospieť rýchlejšie?

Tip #4

Žuvačka: pekná, ale je zdravá?

Nemali by ste dôverovať televíznym zubárom, ktorí tvrdia, že Orbit vás zachráni pred návštevou zubára.

So slinami vytvorenými zo žuvačiek nie je vôbec potrebné zmývať zvyšky jedla – oveľa jednoduchšie je vypláchnuť si ústa vodou alebo zahryznúť si do jablka či mrkvy. Je tiež dôležité, aby pri neustálom žuvaní dochádzalo k aktívnej produkcii tráviace šťavy, ktoré v tejto chvíli telo na trávenie nevyžaduje. Výsledný prekyslenie postihuje sliznicu žalúdka a môže vyvolať rôzne vážna choroba ako je zápal žalúdka.

Nadmerné sliny nie sú normálne pre zdravé telo. Vedie k rastu patologických mikroorganizmov v ústach, čo je plné vážnych následkov.

Často s aktívnym používaním žuvačka staré plomby vypadávajú, zubné protézy sú poranené, nehovoriac o tom, že jej dlhodobé užívanie môže vyvolať rozvoj artritídy maxilárneho kĺbu.

Žiaľ, žuvači žuvačiek skončia v zubárskom kresle podstatne častejšie ako tí, ktorí si vo dne v noci pravidelne čistia zuby a po jedle si vypláchnu ústa.

Tip č. 5

Slivky zohrávali v medicíne dôležitú úlohu už od staroveku. Už starí grécki a arabskí lekári začali tieto plody používať ako preháňadlo a cholagogu. moderná medicína plne potvrdil skutočnosť liečivé vlastnosti slivky.

IN tradičná medicínačerstvé slivky slúžia na reguláciu funkcie tráviaci trakt; suché spolu s iným sušeným ovocím (jablká, hrušky, marhule) sa používajú na použitie do kompótov, bujónov odporúčaných na použitie v pôstne dni pri nadváhu telo.

Všetkým zdravým tiež radím jesť slivky a slivky, piť kompóty a slivkovú šťavu, hodovať na slivkovom lekvári alebo lekvári, lebo je to veľmi užitočné. Veľa sliviek by nemali jesť len tí ľudia, u ktorých tieto plody spôsobujú ťažká poruchažalúdka.

Tip #6

Vedeli ste, že citrónová kôra obsahuje viac vitamínu C ako dužina. Preto musíte jesť celé ovocie bez stopy. S cieľom uspokojiť denná požiadavka dospelý v tomto vitamíne, musíte skonzumovať asi 100 g citróna denne, to znamená dva malé alebo jeden veľké ovocie. Citróny môžu byť užitočné pre ľudí trpiacich niektorými formami urolitiázy. V pediatrii je citrónová šťava jedným z najuznávanejších liekov na prevenciu rachitídy u malých detí. Dobrým spôsobom, ako zastaviť krvácanie z nosa, je instilácia čerstvého citrónová šťava do nosových priechodov. V ľudovom liečiteľstve sa citrón spolu s kôrou (kruhy posypané cukrom) používa pri srdcových ochoreniach.

A nezabudnite na citrónový čaj. Dobre uhasí smäd, povzbudí, tonizuje telo, nasýti ho vitamínmi a inými cennými látkami.

Tip #7

Grapefruit je obyvateľstvu našej krajiny pomerne málo známy v porovnaní s jeho najbližšími kolegami – pomarančom, mandarínkou a citrónom.

Žiaľ, mnohým sa to nepáči. horká chuť grapefruitové ovocie, a úplne márne. Látky spôsobujúce horkosť sú sústredené najmä v šupke, semenách a filmoch, ktoré je potrebné pri konzumácii odstrániť. Grapefruitová šťava je tiež mierne horká, ale to nie je nevýhoda, ale skôr "zvýraznenie" tohto ovocia. Grapefruit vďaka svojim chuťovým údajom dobre uhasí smäd, povzbudzuje chuť do jedla, zlepšuje trávenie, má tonizujúci účinok na organizmus.

Grapefruit obsahuje viac vitamínu C ako mandarínky, no menej ako pomaranče a citróny.

Treba poznamenať, že grapefruit sa skladuje oveľa dlhšie ako iné citrusové plody a zároveň nestráca svoju chuť a nutričné ​​kvality. To isté platí o obsahu vitamínu C.

Grapefruit jedia najčastejšie s práškovým cukrom alebo cukrom, vyjde to oveľa chutnejšie, aspoň deťom. Grapefruitová šťava je užitočná na pitie pred raňajkami, na lačný žalúdok.

S grapefruitom sa musíte kamarátiť!

Tip #8

Kto z nás nepozná ríbezle! Keď bobule dozrievajú, každý viac či menej hospodárny človek sa snaží pripraviť do budúcnosti jeden alebo dva poháre ryžových kaší alebo uvariť ríbezľový džem. Všetkých nás ženie jedna túžba: mať v zime, keď je málo zeleniny a ovocia, vlastné vitamíny.

Asi nie každý vie, čo sa v ríbezli nachádza veľkú hodnotu predstavujú nielen bobule, ale aj púčiky s listami.

Púčiky ríbezlí sa zbierajú v zime alebo skoro na jar, keď ešte nestihli rozkvitnúť. Ide o cennú surovinu pre potravinársky priemysel – pripravujú sa z nich ovocné esencie a sirupy. A obličky len obsahujú veľké množstvo vitamíny. Listy ríbezlí sa používajú pri solení a fermentácii ako korenie. Robia z nich aj výborný vitamínový čaj.

Ríbezľový sirup sa používa na liečbu prechladnutia a čierneho kašľa u detí.

Pre tých, ktorí milujú čaj, odporúčam variť ho v zime sušené bobule alebo sušené listy a piť odvary. To, podobne ako ríbezľový džem, kompót a šťava, pomôže zvýšiť odolnosť organizmu voči chrípke. Čierne ríbezle sú veľmi užitočné aj pre deti.

Všeobecné rady.

1. Obmedzte sa na rafinované potraviny, najmä cukor. Je lepšie ho nahradiť medom, ktorý obsahuje veľa užitočných látok.

2. Znížte príjem soli.

3. Je žiaduce vylúčiť vyprážané, údené.

4. Jedzte jedlá v rovnakých hodinách, kedykoľvek je to možné.

5. Základným princípom výživy je striedmosť. Neprejedajte sa.

6. Snažte sa, aby bol váš stôl pestrý.

II. Krížovka „Zeleninové zázraky“.

otázky:

1. Rastie v zemi v záhrade

Pomarančové sladké.

2. Ako som si obliekol sto košieľ,

Chrúpal na zuboch.

3. Chutí sladko, šťavnato,

Zatiaľ u nás nerastie

Je to exotické ovocie

Všetci milujeme...

4. Ružové líčka, biely nos,

Celý deň sedí v tme,

A košeľa je zelená

Je celá na slnku.

5. Kaftan na ňom je zelený,

A srdce je ako vrece.

Chutí ako cukor, sladká

Vyzerá to ako lopta.

6. Sklený dom je stiesnený:

Úzke, dlhé, hladké.

Sedieť vedľa seba v dome

Okrúhle deti.

Problémy prišli na jeseň

Hladký dom praskol.

Skočil, kto kam,

Okrúhle deti.

7. Krásne a elegantné,

On, priatelia, je iný -

Žltá, ružová a červená.

8. Úžasné slnko:

Toto slnko má sto okien,

Z tých okien sa pozerajú

Stovky malých kaviek.

Odpovede:

1. Mrkva. 2. Kapusta. 3. Ananás. 4. Reďkovka. 5. Vodný melón. 6. Hrach. 7. Paradajka. 8. Slnečnica.

Kľúčové slovo: mandarínka.

III. Zhrnutie.

Mestská autonómna vzdelávacia inštitúcia

„Všeobecnovzdelávacia stredná (úplná) škola

1 mesto Belojarsky.

Rozhovor so študentmi na túto tému:

"Sme za zdravý životný štýl."

Nikitina S.M.

Učiteľka na základnej škole

2014

Téma: „Sme za zdravý životný štýl:

Cieľ:

poskytnúť predstavu o takom koncepte ako „zdravie“;

podporovať vytváranie pozitívnej motivácie pre telesnú výchovu a šport;

vytvoriť návyk na zdravý životný štýl;

vychovávať negatívny postoj na zlé návyky;

Vybavenie: počítač, projektor, prezentácia (PowerPoint) „Zdravý životný štýl“.

Ahojte chalani.

Poďme sa lepšie spoznať. Volám sa Svetlana Mikhailovna. Som učiteľka 3. ročníka. Milujem to, čo učím, a milujem tých, ktorých učím. Tiež rád spievam a tancujem.

Teraz, každý z vás, povedzte svoje meno a obľúbený koníček odovzdávanie tohto talizmanu láskavosti, spravodlivosti, súcitu navzájom.

Poďme si trochu sadnúť.

Vybrali ste si tému Zdravý životný štýl!» (Snímka 1)

Ktoré kľúčové slovo je v tejto ponuke? (Zdravie)

Ako chápete, čo je zdravie? (Cíťte sa dobre fyzicky a emocionálne, zriedka ochoriete, nemáte žiadne zlé návyky.)

Mnoho ľudí si kladie otázku: „Ako žiť, aby nezostarli? A odpovedajú si: "Takto sa to nestáva." Každý človek nejakým spôsobom ochorie. Prečo však jeden skončí v nemocnici dvakrát za život a druhý takmer každý mesiac?Odpovede detí.- Chcete vedieť, ako ste zdraví? Urobme si malý test a zistime o svojom zdraví, ponúka sa vám zoznam výrokov, z ktorých každý vyžaduje odpoveď áno alebo nie. Tieto informácie budú užitočné predovšetkým pre vás.

Test „Vaše zdravie“.

1. Často mám slabú chuť do jedla.

2. Po pár hodinách práce ma začne bolieť hlava.

3. Často vyzerám unavene a depresívne, niekedy podráždene a namosúrene.

4. Pravidelne mávam vážne choroby, keď musím zostať v posteli niekoľko dní.

5. Takmer nešportujem.

6. V V poslednej dobe Trochu som pribrala.

7. Často sa mi točí hlava.

8. Momentálne fajčím.

9. Ako dieťa som prekonal niekoľko vážnych chorôb.

10. Mám zlý spánok a nepohodlie ráno po prebudení.

Za každú odpoveď „áno“ si dajte 1 bod a vypočítajte sumu.

Výsledky. (Snímka 2)

1-2 body. Napriek niektorým známkam zhoršenia zdravia ste v dobrej kondícii. V žiadnom prípade sa nevzdávajte úsilia o zachovanie svojej pohody.

3-6 bodov. Váš postoj k vášmu zdraviu možno len ťažko nazvať normálnym, už teraz je cítiť, že ste ho poriadne rozrušili.

7-10 bodov. Ako sa vám podarilo dostať sa do tohto bodu? Je úžasné, že stále môžete chodiť a pracovať. Musíte okamžite zmeniť svoje návyky, inak...

S touto interpretáciou výsledkov máte samozrejme právo nesúhlasiť, ale radšej sa zamyslime nad zdravím a vyzdvihnime základné pravidlá zdravého životného štýlu.

čo je zdravie?

(Odpovede detí ) (Snímka 3)

Nasledujúce štatistiky vás tiež nútia zamyslieť sa nad zdravím:

V našej krajine vysoký stupeňúmrtnosť, ktorá je u mužov 3-krát vyššia ako u žien a medzi obyvateľstvom v produktívnom veku je úmrtnosť mužov 6–7-krát vyššia ako vo vyspelých krajinách.

Priemerná dĺžka trvaniaživot bol: (Snímka 4)

v Indii - 69 rokov;

vo Francúzsku - 80 rokov;

v Českej republike - 76 rokov;

v Japonsku - 82 rokov;

v USA - 78 rokov;

na Ukrajine - 68 rokov.

Známky zdravého človeka

Chlapci, navrhujem, aby ste dokončili nasledujúcu úlohu. Na stoloch máte papiere. Zdravý človek- toto je ... ... ... osoba. Spojte definície, ktoré považujete za správne, so šípkami.

Zdravý človek je ....... človek.

-silný;

-silný;

Hrubý;

Bledý;

Nemotorný;

-vtipný;

-obratný;

-Krásna;

zohnutý;

-ružový;

-štíhly.

Kreatívna úloha "Aké rozhodnutie urobiť?"

A teraz navrhujem spojiť sa do skupín a z každého páru výrokov v dialógu dvoch priateľov si musíte vybrať ten, ktorý odráža životný štýl, ktorý je zdraviu prospešný.

Dvaja chlapci sa spolu rozprávajú.

1. „Každý deň to robím ranné cvičenia a vodné procedúry. "Nemám čas umyť si tvár, robiť ranné cvičenia a vodné procedúry a ani sa mi to nechce."

2. „Dvakrát denne si čistím zuby a starám sa o ústnu dutinu. Chodím raz za pol roka preventívne vyšetrenie u zubára."

„Nenavštevujem zubára – je to veľmi strašidelné a prečo? Zuby si umývam raz denne. Myslím, že toto stačí."

3. „Aby si bol zdravý, potrebuješ sa temperovať, nalievať studená voda, vziať slnečné a vzduchové kúpele, cvičenie“. - „Nalievanie studenej vody a dokonca aj v zime je veľmi škodlivé - môžete prechladnúť, ochorieť. A nemám čas športovať, rád sa hrám počítačové hry až do večera!"

4. „Počas dňa si umývajte ruky čo najčastejšie, najmä po použití toalety a pred jedlom. Pomáha chrániť pred infekčnými chorobami.“

„Niekedy si zabudnem umyť ruky pred jedlom a prečo? Veď som nikam nechodila a mačka, ktorú tak rád hladkám, je náš domov.“

5. „Pri písaní a čítaní sedím za stolom správne. Televíziu nepozerám viac ako hodinu denne. Robím očné cvičenia na uvoľnenie napätia.

„Po príchode zo školy si ľahnem na pohovku a prelistujem si svoj obľúbený časopis „Auto“, prečítam si všetky informácie, ktoré ma zaujímajú. A keď sa učím, rád dlho pozerám televíziu alebo hrám počítačové hry.“

6.- „Pri čítaní ležím na pohovke. Veľa pozerám televíziu, až ma bolia oči

- „Keď prídem zo školy, oddýchnem si, potom si urobím domáce úlohy. Dávam si oddychovú prestávku. Potom sa idem prejsť."

(vypočujte si všetky odpovede)

Aké rozhodnutie by mali títo chlapci urobiť? (Pamätajte, že zdravie je najväčšiu hodnotu od ktorých veľa závisí v našom živote. Preto by sa jeden mal naďalej starať o svoje zdravie a druhý by sa mal rozhodnúť, že je potrebné zmeniť svoje správanie a začať sa o svoje zdravie starať.)

Záver: naše zdravie do značnej miery závisí od nás samých, od nášho postoja k sebe a od toho, aké správanie si zvolíme.

"Dom zdravia"

Predstavte si, že u nás je Dom zdravia. Čo by mali ľudia žijúci v tomto dome dodržiavať?

Vyberte tituly životné hodnoty a súčasti zdravého životného štýlu a umiestniť ich do tohto domu.

(Správna výživa spánok, aktivita a voľný čas, odmietanie zlých návykov, schopnosť zvládať stres, milý prístup k ľuďom).

Prečo ste si vybrali tieto vlastnosti?

Pozrime sa na každý bod osobitne.

(deti vyjadrujú svoj názor, zhrňujú spolu)

1. Správna výživa (Snímka 5) - základom zdravého životného štýlu. Znížená chorobnosť žiakov, zlepšenie psychický stav deti, ich nálada stúpa, a čo je najdôležitejšie, ich pracovná kapacita a záujem o vzdelávacie aktivity.

2. Spánok (Snímka 6) má veľmi pozitívny vplyv na ľudský organizmus. Existuje veľa sporov o tom, koľko spánku človek potrebuje? Kedysi sa uvádzalo, že dieťa - 10-12 hodín, dospievajúci - 9-10 hodín, dospelý - 8 hodín. Teraz mnohí prichádzajú k záveru, že je to všetko individuálne, niekto potrebuje viac, niekto menej. Ale hlavné je, aby sa človek po spánku necítil unavený a bol celý srdečný deň.

3. Aktívna činnosť a aktívny oddych. (Snímka 7)

štatistiky: sedavý obrazživota je jednou z 10 najčastejších príčin smrti a invalidity na celom svete. deficitu fyzická aktivita Je príčinou 2 miliónov úmrtí ročne. Menej ako 30 % mladých vedie aktívny obrázokživot postačujúci na udržanie ich zdravia v budúcnosti.

Zdvihnite ruky, kto navštevuje športové oddiely mimo školy.(...)

Kto je v školských športových sekciách?

Kto navštevuje iné sekcie a za akým účelom? (....)

Trávime s vami na hodinách, čo na oddych? (fyzické minúty)

4. Odmietnutie zlých návykov (Snímka 8)

Zlé návyky (fajčenie, alkohol, drogová závislosť) sú najhoršími ničiteľmi zdravia, pretože môžu byť smrteľné. A toto by ste si mali vždy pamätať.

4. Ak je človek priateľský, (Snímka 9) rád pomáha, používa spravodlivosť vo vzťahu k iným, potom v živote dostane veľa dobrého. Priťahuje čestných a otvorených ľudí.

Otvorím záznam na diapozitíve a každý z vás môže otvoriť zákon o zdraví.

Záver. Reflexia. (Snímka 10)

Tu sa náš rozhovor skončil. Chcel by som vedieť váš názor, čo nové a zaujímavé ste počas nášho stretnutia získali. A náš rozhovor zakončíme básňou Davida Tukhmanova.

Narodili sme sa, aby sme žili vo svete dlho:

Smutný a spievať, smiať sa a milovať,

Ale aby sa všetky sny stali možnými,

Opýtajte sa sami seba: ste pripravení pracovať -

Aktívne sa hýbať a jesť a piť s mierou?

Zahodiť cigaretu? Pošliapať drogu?

Rozhliadnite sa okolo: krásna príroda

Sme povolaní žiť s ňou v mieri.

Podaj mi ruku, priateľu! Pomôžme vám

Na tabuli vidíte váhy. Jedna strana váhy znamená „áno“ a druhá „nie“ Položte svoj kruh na jednu zo strán týchto váh a my zistíme, aký záver ste z nášho rozhovoru vyvodili.

Ďakujem za rozhovor. Dúfam, že v živote budete zdraví ľudia.

Poznámka „Pravidlá zdravého životného štýlu“.

1. Udržujte svoje telo čisté

oblečenie, bývanie.

2. Jedzte správne.

3. Pohybujte sa viac.

4. Temperujte sa.

5. Neprechádzajte zlých návykov.

Formovanie zdravého životného štýlu v Základná škola.

Zachovanie života, zdravia a rozvoja detí je hlavným smerom organizácie vzdelávacieho procesu.

Kolektív našej školy pracuje na téme „Štúdium a realizácia moderné technológie formovanie zdravého životného štýlu mladších školákov a predškolákov.Hlavné charakteristický znak zdravie šetriaca pedagogika je prioritou zdravia, teda kompetentného zdravotníctva, as požadovaný stav vzdelávací proces. To podmieňuje dôsledné formovanie výchovy k ochrane zdravia v škole. vzdelávací priestor, v ktorej všetci učitelia, odborníci, žiaci, ich rodičia koordinovane riešia bežné úlohy súvisiace so zdravotníctvom a preberajú spoločnú a nerozdielnu zodpovednosť za výsledky.

Organizácia mimoškolských aktivítžiakov 1.-4. ročníka v rámci implementácie GEF nacezkruh "V zdravom tele - zdravá myseľ“, čo prispieva k formovaniu kultúry zdravého životného štýlu medzi žiakmi, otužovanie tela.

3 hodiny v škole telesná výchova, dni zdravia, športové soboty sa konajú mesačne.

Predmet "Kultúra zdravia" sa študuje integrovane v rámci predmetu "Telesná kultúra".

Najdôležitejší prvok komplexnou stratégiou stanovenia priorít v oblasti zdravia je program výučby kultúry zdravia pre študentov všeobecných vzdelávacích inštitúcií (Vzdelávací program Žukova O.F. „Kultúra zdravia“ pre žiakov 1.-11. ročníka / O.F. Žukov, M.I. Lukyanova. - Uljanovsk: UlGU, 2011.)

Účel programu „Výchovou ku kultúre zdravia“:

Rozvíjať u žiakov vedomosti, zručnosti a schopnosti (kompetencie), ktoré im pomôžu počas celého života vykonávať zodpovedné správanie vo vzťahu k vlastnému zdraviu a osobnej pohode.

Úlohy na dosiahnutie cieľa:

Vytváranie vedomostí o fyzickom, duševnom, sociálnom blahobyte človeka;

Učiť dieťa sebapoznaniu;

Bezpečnostné školenia a prevencia nehôd;

Školenie o hygienických pravidlách a prevencii infekčné choroby;

Výučba zdravého stravovania;

Prevencia závislostí psychoaktívnych látok(povrchovo aktívna látka);

Formovanie osobnej telesnej kultúry;

Program pozostáva zo siedmich sekcií:

Zdravie, zdravý životný štýl; tréning sebapoznania; Interpersonálna komunikácia; bezpečnostné školenia a prevencia nehôd; formovanie osobnej telesnej kultúry; prevencia zneužívania návykových látok.

Tieto časti odhaľujú tri vzájomne súvisiace zložky zdravia: fyzické, psycho-emocionálne a sociálne zdravie.

Program je založený na zvládnutí životných zručností žiakov a zručností na zachovanie a upevnenie vlastného zdravia.

Dôležitý komponent implementácia programu interaktívne metódy učenie, ktoré umožňuje vytvárať pozitívnu motiváciu a vzbudzovať záujem o študované materiály.

Medzi hlavné metódy aktívneho zapojenia študentov do procesu rozvoja zručností a schopností patria: diskusia, ukážky a praktické aktivity pod vedením učiteľa, hry na hranie rolí, práca v malých skupinách, vzdelávacie hry a prípadové modelovanie, prípadové štúdie, rozprávanie príbehov, techniky audiovizuálnej prezentácie.

Vo vzdelávacej inštitúcii sa medzi deťmi vykonáva veľa vysvetľujúcich prác o potrebe fyzickej aktivity, o prevencii rôzne choroby o zlých návykoch. Organizácia a vedenie športových a rekreačných aktivít v režime školského dňa sa tak môže výrazne zvýšiť motorická aktivitažiakov, riešiť množstvo problémov zdravotno-výchovného charakteru, zlepšovať ich zdravotný stav, spôsobovať ich pozitívne emócie ktoré sa naopak zvyšujú duševný výkonúspešné získanie vedomostí.

Na zdravotné problémy v predškolská skupina zahŕňajú: ochranu zdravia a komplexné fyzický vývoj dieťa otužovaním, zlepšovaním telesných funkcií, zvyšovaním aktivity, vytváraním veselej a veselej nálady.

Tieto úlohy sa riešia organizovaním denného režimu, správnou výživou, rekreačnými aktivitami a telesnou výchovou.

Škola robí veľa práce aj s rodičmi žiakov. Na rodičovských stretnutiach dostávajú informácie o zdravotných prehliadkach, ako aj o sezónnych epidémiách a infekčných ochoreniach a spôsoboch ich riešenia. Tohtoročné rodičovské stretnutia sa zaoberali týmito otázkami:

1. Organizácia teplých jedál.

2.Bezpečnosť detí v lete.

3. Prevencia chrípky.
4. Prevencia negatívne prejavy medzi študentmi.

5. Traumatizmus detí v domácnosti a jeho prevencia.

IN letné obdobie všetci zainteresovaní študenti si môžu zlepšiť svoje zdravie a oddýchnuť si v školezdravotný tábor "Solnyshko". Podľa prieskumu medzi deťmi najvyššiu emocionálnu odozvu zaznamenali športové podujatia, výlety po rodnej krajine, účasť na projekte „My a cesta“, cvičná hra podľa pravidiel cestnej premávky „Bezpečné koleso“. Chlapci strávili veľa času čerstvý vzduch, väčšina hier a športových aktivít sa konala na ulici, mali možnosť si oddýchnuť a zlepšiť svoje zdravie. Dôležité pre zdravie a dobrá výživa a pohyb a odpočinok a psycho-emocionálny komfort. Tábor bol zameraný na zlepšenie zdravia a chlapci dostali nielen vylepšenú výživu, džúsy a ovocie, ale aj ďalšie vitamíny a maškrty obohatené o vitamíny.
Konalo sa s chlapcami výchovná práca: rozhovory o pravidlách dopravy, O bezpečným spôsobom do tábora a domov, o pravidlách správania sa na ulici, v na verejných miestach, na prechádzkach, o zdravom životnom štýle, o správnej výžive, o priateľstve a vzájomnej pomoci.

Odborníci v mnohých ohľadoch pripisujú zlý zdravotný stav žiakov neschopnosti školákov prijímať na svojich školách plnohodnotnú, vrátane teplej stravy. Riešenie tohto problému možno právom považovať za zdravotne nezávadnú technológiu, ktorá sa dopĺňa vzdelávacie technológie udržiavanie a upevňovanie zdravia žiakov.

Pre študentov a žiakov je vyvinutý cyklický 10-dňový jedálny lístok, pestrý, obohatený.

Škola má vypracované programy: „Zdravá výživa pre školákov“, „Poskytovanie zeleniny“.

V minulom akademickom roku je počet tých, ktorí sa stravujú v škole, 21 (100 %). Stravovanie zadarmo – 5 osôb (24 %)
Na prevenciu prechladnutia v škole v období jeseň-jar sa vykonáva C-vitaminizácia riadu.

Program športovej a zdravotnej výchovy žiakov na šk.

V zmysle nutričná školská prácaakademický rok

program športovej a zdravotnej výchovy žiakov.

Úlohy. Vytváranie podmienok na zachovanie a upevnenie telesného, ​​duševného a mravného zdravia žiakov.

Veľká práca Uskutočňuje sa na formovaní zdravého životného štýlu u žiakov. Pre študentov sa pravidelne konajú rozhovory s cieľom zistiť úroveň vedomostí o rizikových faktoroch, analyzovať postoje detí rôzneho veku duševne účinných látok, odhaľujúce vedomosti a postoje detí rôznych vekových skupín k zdravému životnému štýlu. Z rozboru vyplýva, že už na 1. stupni si deti jasne uvedomujú nebezpečenstvo spojené s užívaním PAS, vystupujú negatívne proti užívaniu PAS a veria v účinnosť preventívnych opatrení. Deti všetkých vekových skupín dokonale chápu zdravý životný štýl a snažia sa ho dodržiavať. Vedú sa rozhovory o zdravom životnom štýle („Starám sa o svoje zdravie - pomôžem si“, „Dodržiavajte denný režim“), ktoré pomáhajú deťom rozvíjať sanitárne a hygienické zručnosti. „Rodičovská prednášková sála“ o sanitárnej propagande má úspešný efekt. Záchranár FAP vedie v triedach a na rodičovských stretnutiach rozhovory o prevencii infekčných chorôb („Metódy liečenia detí doma“), prevencii školských úrazov a pravidelne vyšetruje deti na kožné ochorenia a pedikulóza. Na chodbe školy bol vyzdobený stánok „Kútik zdravia“. triednych učiteľov Pravidelne sa konajú rozhovory s prehliadkou prezentácií o zdravom životnom štýle „Ak chceš byť zdravý“, prevencia prechladnutia a infekčných chorôb „Vitamínová terapia“, „Prevencia chrípky“, dodržiavanie denného režimu, dni zdravia. V rámci dňa zdravia sa uskutočnila hodina s deťmi dňa športové súťaže"Preteky o vodcu", špecialista športová škola Zacharov E.V. Škola počas olympiády usporiadala Malé olympijské hry. Deti každý deň sledovali úspechy našich športovcov a na tribúnu vykladali zlaté, strieborné, bronzové medaily. Oboznámili sme sa s históriou olympijských hier, paralympijských hier.Aj v rámci svetový deň sa konajú hodiny zdravia s prezentáciou, športové podujatia.

S cieľom prilákať žiakov k pravidelnej telesnej výchove a športu, propagovať základné športy sa realizujú programy telesnej výchovy a zdravého životného štýlu, identifikujú sa najsilnejší žiaci a zostavuje sa školské družstvo na účasť v okresných súťažiach. Deti sa zúčastňujú atletických, lyžiarskych regionálnych súťaží.

Metodické združenie učiteľov základných škôl spracovalo metodickú tému„Štúdium a implementácia moderných technológií pre formovanie zdravého životného štýlu pre mladších školákov a predškolákov“ .

Učitelia základných škôl počas akademického roka organizovali prácu nazachovanie a podpora zdravia a formovanie zdravého životného štýlu. Škola má vytvorenú materiálno-technickú základňu, ktorá zabezpečuje optimálne podmienky zachovať a zlepšiť zdravie žiakov: telocvičňa , školská jedáleň, letné ihrisko.S deťmi prebiehali besedy a praktické cvičenia o dodržiavaní pravidiel osobnej hygieny. Fizminutki na hodinách, dynamické prestávky pre prvákov, 3 hodiny telesnej výchovy prispievajú k zdraviu žiakov a formovaniu zdravého životného štýlu. Súťaže kresieb, plagátov o boji proti fajčeniu, alkoholizmu, rodičovské stretnutia o probléme zdravia detí, vychádzky a hry v prírode so žiakmi ZŠ.

V moderných podmienkach je problém zachovania zdravia detí mimoriadne dôležitý v súvislosti s prudký pokles percento zdravých detí. Súčasnú situáciu možno vysvetliť mnohými spôsobmi. To je tiež nepriaznivé ekologická situácia a zníženie životnej úrovne a neuropsychický stres atď. Veľmi významným faktorom „škody v škole“ je neschopnosť samotných detí byť zdravými, ich neznalosť základných zákonov. zdravý život, základné zručnosti udržiavania zdravia.

Anotačná mapa

Nominácia na súťažný festival

Aktuálne problémy aktualizácia obsahu a technológie vyučovacích predmetov v kontexte prechodu na federálny štátny vzdelávací štandard.

Celé meno účastníka festivalu-súťaže: pedagogické myšlienky: "Kaleidoskop odborných nálezov".

Prochorova Julia Anatolievna

Názov práce

Učiteľ logopéd

názov OS

MBOU "Stredná škola č. 27"

Stručné zhrnutie materiálu

mimoškolskú činnosť o podpore zdravého životného štýlu žiakov základných škôl „Ak chceš byť zdravý“

Účel: zovšeobecniť a systematizovať vedomosti detí o pravidlách zdravého životného štýlu.

Úlohy:

    Systematizovať vedomosti o pravidlách zdravého životného štýlu;

    Umožnite študentom ukázať svoje Tvorivé schopnosti pri plnení úloh na zadanú tému rozvíjať logické myslenie, vynaliezavosť, pamäť;

    Poskytovať pedagogickú podporu v schopnosti počuť kapitána, prevziať osobnú iniciatívu a niesť kolektívnu zodpovednosť za prijaté rozhodnutia.

Pokrok v lekcii

Čo je zdravý životný štýl? (odpovede študentov)

Zdravý životný štýl je spôsob života človeka zameraný na prevenciu chorôb a podporu zdravia.

Chlapci, všetci chceme byť zdraví. Nikto nechce ochorieť, ležať v posteli, prehĺtať tabletky, cítiť bolesť.

A aby nebol chorý, každý človek musí dobre poznať sám seba, svoje telo. Vedieť, ako fungujú jeho orgány: srdce, pľúca, mozog, svaly. Zistite, čo je dobré pre vaše telo a čo je zlé. Vedieť sa zdravo stravovať a viesť zdravý životný štýl. Knihy nám v tom pomáhajú, z kníh získavame poznatky o všetkom na svete, zdravie nevynímajúc.

Dnes sme sa zišli, aby sme si pripomenuli, prediskutovali a upevnili pravidlá, ktoré sú dobré pre naše zdravie. Chlapci, zdvihnite ruky tí, ktorí vedú zdravý životný štýl. Všetky! Teraz to skontrolujeme. Čo treba urobiť, aby ste boli zdraví? Pýtam sa vás otázky a vy odpovedáte jednohlasne ÁNO alebo NIE.

Čistíte si zuby pravidelne?

Pozerať viac TV?

Dodržiavate denný režim?

Cvičiť ráno?

Jesť veľa sladkostí?

Prechádzať sa vonku?

Jesť zeleninu a ovocie?

Umyť si ruky pred jedlom?

Piť s kamarátkou z jedného pohára?

Cvičenie?

Sedieť rovno pri stole?

Verím, že ste správne odpovedali na všetky otázky.

Teraz vykonáme krátku rozcvičku, po ktorej prejdeme k otázkam mozgovej hry.

Ak môj dobrá rada,

Tlieskaš rukami!

Na nie správna rada

Povedz nie, nie, nie

    Neustále potreba jesť

Pre vaše zuby

Ovocie, zelenina, praženica,

Tvaroh, jogurt.

    Nehryzte kapustný list,

Je to veľmi, veľmi bez chuti.

Jedzte radšej čokoládu

Vafle, cukor, marmeláda.

Je toto správna rada?

    Ľuba povedala svojej matke:

Nebudem si umývať zuby.

A teraz naša Ľuba

Diera v každom zube.

Aká bude vaša odpoveď?

Mladá láska?

    Och, nepríjemná Ľudmila

Spustila kefu na podlahu.

Zdvihne kefu z podlahy

Pokračujte v čistení zubov.

Kto dá správnu odpoveď?

Mladá Luda?

    Navždy pamätať

Drahí priatelia,

Bez čistenia zubov

Nemôžeš ísť spať.

Ak je moja rada dobrá

Tlieskaš rukami.

    umyl si zuby

A choď spať.

chytiť buchtu

Sladký v posteli.

Je toto správna rada?

Komu posilniť zuby,

Dobré na žuvanie nechtov.

Je toto správna rada?

    Zapamätajte si tento užitočný tip:

Nemôžete žuť železný predmet.

Ak je moja rada dobrá

Tlieskaš rukami.

Výborne, chlapci

Budete v poriadku!

A teraz, chlapci, mali by ste sa rozdeliť na 2 tímy, každý tím si príde na svoje meno. Začíname hru Brain-ring "Ak chceš byť zdravý."

1. kolo. Viete?

Otázky pre prvý tím:

1. Aký ľudský orgán je v porovnaní s pumpou? (Srdce)

2. Aká je funkcia kože? (ochranný)

3. Prečo je alkohol pre človeka škodlivý?

4. Celý život sa predbiehajú, ale nedokážu sa predbehnúť (nohy)

5. Nosím ich už veľa rokov, ale neviem koľko z nich (vlasy)

Otázky pre druhý tím:

1. Aký ľudský orgán je v porovnaní s počítačom? (mozog)

2. Ktoré bezpečnostné stĺpiky nedovolia neviditeľným nepriateľom – mikróbom, vírusom, prachu a špine, aby sa dostali do vášho tela? (koža, nos, mandle)

3. Prečo ľudia potrebujú obočie, mihalnice, slzy? (na ochranu zraku)

4. Môj brat býva za horou, ale nestretáva ma (oči).

5. Vždy v ústach, ale neprehĺtajte (jazyk).

2. kolo. Základom zdravia je hygiena

Na svete sú deti, ktoré robia opak. Keď sa im povie: "Umy sa!" - Neumývajú sa. Keď sa im povie: "Nelezte na strom!" - lezú. Pre takéto deti vymyslel spisovateľ G. Oster „Zlé rady“.

Nikdy si neumývajte ruky. Krk, uši a tvár. Táto hlúpa činnosť nevedie k ničomu. Ruky sa znova zašpinia. Krk, uši a tvár. Tak načo plytvať energiou. Čas na plytvanie. Štrajkovať je tiež zbytočné. Nemá to zmysel. V starobe bude hlava sama od seba plešatá.

Otázky pre prvý tím:

1. Prečo si musíme čistiť zuby dvakrát denne?

2. Prečo by ste si mali pri kašľaní a kýchaní zakrývať nos a ústa vreckovkou alebo aspoň rukou?

3. Čo je podľa vás správnejšie: umývať podlahu mokrým mopom, alebo pozametať suchou metlou?

Otázky pre druhý tím:

1. Prečo je potrebné si pred jedlom umyť ruky?

2. K čomu môže viesť zlozvyk- hrýzť si nechty?

3. Prečo by sa mal človek denne, alebo aspoň 1-2 krát týždenne umývať v sprche alebo vo vani, alebo v kúpeľni?

3. kolo. Správna výživa je kľúčom k zdraviu

Strava by mala byť zdravá a pestrá. Niektoré produkty dodajú telu energiu na pohyb, veľa premýšľania, neunavia sa (napríklad: pohánka, hrozienka, maslo). Iné pomáhajú telu rásť a stať sa silným (ryby, mäso, orechy). A tretí - dodať telu vitamíny a minerály, pomáhajú rásť a rozvíjať sa (zelenina, ovocie, mliečne výrobky). Ale nie všetky potraviny, ktoré človek konzumuje, sú zdraviu prospešné. Správna výživa je podmienkou zdravia, nesprávna výživa vedie k chorobe.

Ktoré potraviny sú podľa vás dobré a ktoré zlé? prečo?

Súťaž „Hádaj Zdravé jedlá» Z každého tímu sa zúčastňuje jeden hráč, na rozmyslenie sú vyhradené 2 minúty. Rozložte kartičky s názvami produktov v poradí podľa užitočnosti. V jednej hromade - užitočná, v druhej - škodlivá. Vysvetli prečo.

Produkty sa zobrazia na snímke a chlapci musia na tabuľu napísať iba užitočné produkty.

4. kolo. Hádanky na tému "Šport a zdravie"

    Vstávajte skoro ráno

Skákať, behať, tlačiť hore.

Pre zdravie, poriadok

Všetci ľudia potrebujú (nabíjanie).

    Jasné ráno pozdĺž cesty

Na tráve sa leskne rosa.

Nohy idú po ceste

A dve kolesá bežia (bicykel)

    Dážď je teplý a hustý

Tento dážď nie je ľahký:

Je bez oblakov, bez oblakov

Pripravené ísť celý deň (sprcha).

    Je s tebou a so mnou

Prechádzal sa lesom.

Priateľ kráča pozadu

Na opaskoch so zapínaním (batoh)

    Mám chlapov

Dva strieborné kone

Jazdím obe naraz.

Aké mám kone? (korčule).

    Chcete prekonať rekord?

Takže vám to pomôže (šport).

    Stať sa skvelým športovcom

Je toho veľa čo vedieť.

A tu pomôže šikovnosť

A, samozrejme, (tréning).

Takže chlapi. Všetci ste skvelí. Zhrňme si našu lekciu.

Aká je definícia „zdravého životného štýlu“? (odpovede študentov)

Dobre, teraz sa opäť pozrieme na tabuľu a prečítame si, čo súvisí so zdravým životným štýlom.

Výborne, chlapci, úlohy ste zvládli na výbornú, dúfam, že dnešný deň nebol zbytočný, naučili ste sa veľa užitočných vecí pre seba, naučili sa. Buďte vždy zdraví, aktívni, veselí!

"Želám si, aby si kvitol, rástol,

Uložiť, zlepšiť zdravie

Je to na dlhú cestu

zásadná podmienka". (S. Ya. Marshak)

KATEGÓRIE

POPULÁRNE ČLÁNKY

2023 "kingad.ru" - ultrazvukové vyšetrenie ľudských orgánov