Nápady na zaujímavé akcie na každú príležitosť. Otvorené mimoškolské podujatie: formy a typy

A opäť o láske...

(filozofický okrúhly stôl)

Cieľ: pozvať 9. k zamysleniu sa nad láskou, jej významom v živote každého človeka; prispievať k rozvoju vlastného jasného postoja k diskutovanej problematike a formovaniu morálnych hodnôt a správnych životných smerníc; rozvíjať zmysel pre zodpovednosť za svoje činy.

Vybavenie: počítačová prezentácia, kartičky s výrokmi o láske, obrázok kvetu, písacie listy, perá

Priebeh vyučovacej hodiny:

1. Organizačný moment

Dobré popoludnie, milí hostia, chlapci, som rád, že vás dnes vidím na našej lekcii. A dúfam, že ste na hodinu prišli v dobrej nálade, s chuťou aktívne pracovať a otvorene vyjadrovať svoje myšlienky.

Prosím každého z vás, aby prišiel ku mne a vzal si ktorýkoľvek z ponúkaných štvorcov: červený, žltý, zelený alebo modrý. A teraz tí s červenými štvorčekmi sedia pri stole č.1, žltí pri stole č.2, zelení pri stole č.3, modrí pri stole č.4. Poskladajte svoje štvorce tak, aby písmená na nich napísané tvorili vetu. Kto je pripravený si to prečítať?

1. Láska je jazyk Boha, ktorý udržiava našu dušu.

2. Láska je strašidelný, ale veľmi žiaduci pocit, ochota venovať svoj život druhému.

3. Pravá láska je zázrak, pretože život iného človeka sa pre nás stáva dôležitejším ako ten náš.

4. Ak milujeme, potom zdvojnásobíme svoj život, pretože žijeme akoby dva životy: svoj vlastný a náš milovaný.

Nech sa tieto múdre výroky stanú epigrafmi našej hodiny, ktorú budeme viesť vo forme okrúhleho stola, ktorého témou je: „A opäť o láske...“. A chcem vám pripomenúť pravidlá usporiadania okrúhleho stola:

1. Skôr ako sa pohádate, premyslite si, o čom sa budete baviť a čo dokážete.

2. Neprekrúcajte slová a myšlienky svojich súdruhov, neprerušujte, naučte sa počúvať.

3. Keď sa začnete hádať, jasne uveďte svoje body, ktoré dokážete.

4. Pamätajte, že najlepší spôsob, ako dokázať, sú presné fakty, presvedčivé argumenty a jasná logika tvrdení.

5. Ak sa váš názor ukázal ako nesprávny, majte odvahu priznať, že váš oponent má pravdu.

2. Vytváranie emocionálneho rozpoloženia.

O tom, že téma nášho okrúhleho stola je pre vás zaujímavá, svedčí aj sociologický prieskum realizovaný na hodinách. Prečítajte si, čo si o tejto téme myslia žiaci našej školy.

Čo hovoria tieto vyhlásenia? (Láska má pre každého z nás svoj vlastný význam, podľa toho, čo je v živote dôležité, aké hodnoty boli stanovené v rodine)

Úplne správne, vaše myšlienky môže potvrdiť výrok ruského spisovateľa A.P. Čechova:"Doteraz sa o láske hovorila len jedna nepopierateľná pravda, a to, že toto tajomstvo je veľké."

A teraz vám chcem predstaviť jedno podobenstvo, ktoré poslúži ako začiatok nášho dialógu a možno pomôže zodpovedať otázku: Čo človeku prináša láska?

O láske (podobenstvo)

Hovorí sa, že kedysi sa všetky ľudské city a vlastnosti zhromaždili v jednom kúte zeme. Keď Boredom zívol tretíkrát, Madness navrhol: „Poďme sa hrať na schovávačku! Pocity sa tomuto návrhu potešili. Ako prvá sa skryla lenivosť, schovala sa za najbližší kameň na ceste. Viera sa vzniesla do neba a Závisť sa skryla v tieni Triumpha, ktorému sa vlastnou silou podarilo vyšplhať na Vrch najvyššieho stromu. Šľachta sa dlho nemohla skrývať, pretože každé miesto, ktoré našla, sa zdalo ideálne pre jej priateľov: krištáľovo čisté jazero - pre krásu, štrbina v strome - pre strach, motýlie krídlo - pre radosť, závan vetra - za slobodu! Takže sa maskoval v lúči slnka. Egoizmus si naopak našiel teplé a útulné miesto len pre seba. Lož sa skrývala v hlbinách oceánu a vášeň sa skrývala v kráteri sopky.

Keď Madness narátalo 999 999, Láska stále hľadala miesto, kde by sa skryla, ale všetko už bolo obsadené. Zrazu však uvidela nádherný ružový ker a rozhodla sa uchýliť sa medzi jeho kvety.

Milión,“ povedal Madness a začal pátrať. Prvá vec, ktorú našiel, bola, samozrejme, Lenya. Potom počulo, ako sa Faith háda s Bohom, a dozvedelo sa o vášni podľa toho, ako sa sopka chvela. Potom Madness videl Envy a uhádol, kde sa Triumph skrýva. Nebolo treba hľadať sebectvo, pretože miesto, kde sa ukryl, bol úľ včiel, ktoré sa rozhodli nezvaného hosťa vyhnať. Takže všetci sa našli... Ale nemohli nájsť Lásku. Šialenstvo hľadalo za každým stromom, v každom potoku, na vrchole každej hory a nakoniec sa rozhodol pozrieť do ružových kríkov. Keď ich rozdelil, počul krik. Ostré tŕne ruží boleli Láske oči. Šialenstvo nevedelo, čo má robiť, začalo sa ospravedlňovať, plakalo, prosilo, prosilo o odpustenie a na odčinenie svojej viny sľúbilo Láske, že sa stane jeho sprievodcom. A odvtedy, keď sa prvýkrát hrali na schovávačku na zemi, Láska je slepá a Madness ju vedie za ruku...

3. Hlavná časť vyučovacej hodiny.

- Aké pocity z tohto podobenstva si viete spojiť s pojmem láska??

Zamilovaný človek môže prežívať všetky pocity od radosti, šťastia až po závisť, nenávisť a klamstvá. Láska je predsa záhada, ktorú nikto úplne nerozlúštil... Ale vládne svetu. Vládne im inak... Nech sa toto vyhlásenie stane stredobodom našej diskusie za okrúhlym stolom. Nech spojí optimistov a skeptikov (rozdelenie rolí: 2 stoly - optimisti, 2 - skeptici)

Oblasti lásky sú nekonečné, ale aby ste sa v nich nestratili, nestratili orientáciu, navrhujem, aby ste si z času na čas overili svoju cestu u mudrcov, ktorí v tomto živote niečo pochopili.

Potvrdenie a vyvrátenie názorov navrhnutých na zamyslenie.

takže, Prvý názor: „Možno si v tomto svete len človek, ale pre niekoho si celý svet“(Gabriel Marquez)

Vážení účastníci okrúhleho stola! Dokážte alebo vyvráťte toto tvrdenie. Uveďte príklady, ktoré poznáte, ktoré potvrdzujú jeho právo na existenciu. Napísanie diplomovej práce na obhajobu alebo vyvrátenie tohto tvrdenia trvá 5 minút.

(Účastníci okrúhleho stola prezentujú prítomným svoj postoj, potom oponenti vyjadria svoje názory na to, čo počuli)

Posolstvo študenta „O tých, ktorí sa navzájom stali celým svetom“

Druhý názor: „Prvý nádych lásky je posledným dychom múdrosti“ (A. Bret)

Študentská správa: Luxusné darčeky a neuvážené činy

Tretí názor: „Ak lásku zachránite a bojíte sa ju utratiť márne, potom atrofuje z nečinnosti. A keď sa aj naskytne príležitosť, zoberieš svoju lásku z ďalekej police, strias z nej prach... a nezostane z nej takmer nič“ (K.G. Paustovsky)

Štvrtý názor: „Muž, ktorý celý život miluje jednu ženu, by mal byť poslaný k lekárovi...“ (B. Shaw)

Piaty názor: "Ak si nemiloval, znamená to, že si nežil a nedýchal." (V. Vysockij)

Aby som zhrnul našu konverzáciu, navrhujem, aby ste si vybrali z niekoľkých možností tú, ktorá sa vám zdá správna:

A. Milovať pre mňa znamená byť milovaný.

B. Milovať znamená predovšetkým dávať a nie brať.

B. Milovať znamená zaujímať sa o život toho, koho milujete.

Niektorí z vás veria, že hlavnou vecou v láske je schopnosť dávať, nestarať sa o seba, ale o druhého, schopnosť sebaobetovania.Čo môžete dať svojmu milému, čo môžete obetovať?

Navrhujem, aby ste vypracovali akýsi morálny kódex pre milencov. Súhlasíš?

Napíšte si na papier stručne tie zákony a pravidlá, ktoré musia milenci dodržiavať. (Na tabuli je výrok: „Láska je najkrajší cit na svete, najvyššia morálna hodnota.“ Pod ním je figúrka kvetu (srdca), na ktorú žiaci nahlas nalepujú svoje výroky)

4. Záverečná časť okrúhleho stola.

Toto je koniec našej diskusie za okrúhlym stolom... ďakujeme za zaujímavú diskusiu, v ktorej bol každý z vás úprimný k sebe a spravodlivý k ostatným. Jeden kňaz povedal: „Prichádzajú časy, keď nás zachráni iba láska; nauč sa pestovať lásku v sebe, pretože bez lásky sa stratíme...“. Počúvajme rady tých najmúdrejších.


Každá vzdelávacia inštitúcia má svoje vlastné tradície a zvyky, v matematickej škole je pravdepodobne sviatok venovaný veľkým vedcom, literárni kritici nepovažujú za možné zabudnúť na Puškina. Pri rozhodovaní o tom, aké podujatia sa môžu v škole konať, nesmieme zabúdať ani na vlasteneckú výchovu školákov, vrátane v tomto koncepte poznania histórie svojej krajiny.

Je známe, že akcie, ktoré sa konajú na základných školách, sú zamerané na to, aby sa deti navzájom spoznali, začali spolu komunikovať a kamarátiť sa. Na prvom stupni sa konajú čajové večierky, kde deti oslavujú narodeniny spolužiakov a hrajú rôzne hry. Potom prichádza čas na rôzne súťaže medzi triedami, to všetko zbližuje žiakov a umožňuje im cítiť sa zapojení do diania v škole.

Počas školského roka môžu učitelia zorganizovať niekoľko tematických večerov venovaných celoruským sviatkom, napríklad na Deň víťazstva sa organizuje polovojenské vystúpenie za účasti veteránov Veľkej vlasteneckej vojny a kladenie kvetov k pomníkom. Scenárov takýchto sviatkov je veľa, no každý organizátor k nim môže pridať vlastné nápady a uviesť ich do života.

Samozrejme, treba si vopred vypracovať plán podujatí konaných v škole, aby sa navzájom neprekrývali, ale boli viac-menej rovnomerne rozložené v čase. Po prvé, učitelia-organizátori musia brať do úvahy všeobecne uznávané sviatky, ktoré sa konajú každý rok v rovnakých dňoch, sú to Nový rok, Deň víťazstva, Deň vedomostí a iné. Každá škola má určite svoj pamätný deň, ktorý sa tiež každoročne oslavuje.

Pre stredoškolákov môžete zorganizovať tematické večery, veľmi zaujímavý bude napríklad večer venovaný dielam klasikov, kde si dievčatá oblečú krásne outfity zodpovedajúcej doby a chlapci sa objavia ako páni v chvoste. V rámci prípravy na prázdniny sa žiaci naučia básne Puškina a Lermontova, pripravia si niekoľko scén zo známych románov a naučia sa tancovať valčík a menuet. Bude to pekný a zaujímavý literárny večer, po ktorom sa niektorí žiaci vážne začnú zaujímať o klasické diela.

Večery venované matematike, fyzike a programovaniu je vhodné zaradiť do zoznamu podujatí, ktoré sa na škole konajú počas celého roka. Moderný život je nemožný bez použitia počítača a na tom sa dá postaviť celý dovolenkový program. S využitím moderných technológií vytvoria stredoškoláci spolu s pokročilými pedagógmi úžasné predstavenie, ktoré zaujme všetkých žiakov. V maturantoch sa pravdepodobne nájdu šikovní chlapci a dievčatá, ktorí vymyslia, ako zariadiť svetelnú show, vybrať hudbu do tanca a dokonca aj kostýmy pre účastníkov akcie.

V škole je potrebné propagovať zdravý imidžživota, takže športové súťaže budú skvelou udalosťou pre mladých bežcov, športovcov a gymnastov. Môžete dokonca urobiť miniolympiádu, v ktorej budú súťažiť všetci športovci zapojení do školy. Takáto dovolenka sa nedá zbaliť do jedného dňa, preto jej treba venovať aspoň týždeň, v prvý deň ktorého sa uskutoční otvorenie hier a posledný deň slávnostné odovzdávanie cien víťazom. a veľká oslava s koncertom, diskotékou a ohňostrojom.

Artičok

Oslavy v živote dieťaťa by sa nemali obmedzovať len na mimoškolské aktivity. Aby život v škole prinášal žiakom radosť a pocit zadosťučinenia z nových vedomostí a zručností, ktoré nadobudnú, každá vyučovacia hodina by mala prebiehať aj ako prázdniny.

Miniatúra „Sme proti AIDS“

postavy: Dievča, Dievčenská spevácka záloha, Dvaja chlapci rapperi (vo vhodnom oblečení), Dobrý (vo svetlom oblečení, bielom plášti), Zlo (v čiernom kabáte).

Povedzme nie zlým návykom

Vedúci: Zlé návyky sú našimi zákernými nepriateľmi, dávajú nám potešenie a pomaly otravujú naše životy a spôsobujú veľké škody na našom zdraví.

Moderátor 1: Dnešný koncert sa bude niesť pod heslom „Žijeme preto, aby sme svetu prinášali dobro a krásu“. Prečo žijeme v tomto svete? Samozrejme s cieľom priniesť dobro a svetlo všetkým ľuďom. Aký by mal byť skutočný človek?

Scenár festivalu „Ja a budúcnosť mojej krajiny“ v škole

Tento festival sa koná na školách ako predmet, voliteľný alebo rétorický kurz. Ako akademická disciplína rétorika zabezpečuje komplexný rozvoj jednotlivca, ktorý je eticky zmýšľajúci a schopný dokázať a vyjadriť svoje myšlienky.

Scenár stretnutia „Sme priatelia prírody“

Ciele stretnutia s prírodou sú: zintenzívniť poznávaciu aktivitu žiakov; rozvíjať tvorivé schopnosti detí; pestovať starostlivý postoj k prírode; organizovať rodinnú dovolenku; zapojiť rodičov do participácie na riešení výchovných problémov školy a organizovania rodinného voľného času.

Scenár stretnutia „Môj les“

Ciele stretnutia v lese: ukázať krásy prírody; ukázať význam lesov v živote ľudí; naučiť deti starať sa o bohatstvo krajiny; kultúra správania; úvod do profesie.

Scenár stretnutia „Sám doma“.

Ciele stretnutia: podpora vedomostí o otázkach bezpečnosti života; príprava detí na prázdniny; aktivizácia kognitívnej a tvorivej činnosti žiakov; organizovanie rodinných dovoleniek.

Scenár stretnutia a súťaže „Poznať a byť schopný“ (SDA)

Moderátor všetkých víta a dáva slovo hosťovi stretnutia, inšpektorovi dopravnej polície. Inšpektor:Ľudia sú úzkostné a nepokojné stvorenia. Stále niekam idú, kráčajú, lietajú - vo všeobecnosti sa neustále ponáhľajú, ponáhľajú sa, bežia.

Je užitočné uskutočniť takúto aktivitu na začiatku školského roka v ktorejkoľvek triede prvého stupňa. Počas letných prázdnin veľa detí bývalo mimo mesta, oddychovali v prírode a možno aj zabudli, ako správne prechádzať cez ulicu, na akom mieste atď.

Scenár stretnutia "Ak chceš byť zdravý!"

Pieseň znie: Temperujte sa, ak chcete byť zdraví!
Skúste zabudnúť na lekárov
Umyte si tvár studenou vodou,
Ak chcete byť zdraví!

Scenár pre dovolenku zdravia „Ak chceš byť zdravý“

Vedúci: Dnes si povieme, aké dôležité je starať sa o svoje zdravie. Schopenhauer tiež povedal: „Zdravie tak prevažuje nad všetkými ostatnými požehnaniami života, že skutočne zdravý žobrák je šťastnejší ako chorý kráľ.

Scenár stretnutia „V rodinnom kruhu“

Moderátor: Už viete, že všetci žijeme v spoločnosti. Spájajú nás spoločné ciele, plány a skutky. Aj náš klub je spolok. Máme spoločnú túžbu stretávať sa, diskutovať o rôznych problémoch, dostávať odpovede na otázky, ktoré nás zaujímajú a predvádzať svoj talent.

Scenár stretnutia „Naši obľúbenci“

Moderátor: Chlapci, človek začal domestikovať zvieratá už dávno. Vedci skúmali primitívne kresby, vykonali početné vykopávky a dospeli k záveru, že domestikácia zvierat sa začala pred 15 000 rokmi. Prvými boli vlci, potom svine, ovce, kozy.

Scenár stretnutia „Je dobré vedieť“ (OBZh)

Moderátor: Súhlaste s tým, že keď svieti slnko, sme vždy šťastní. Stávame sa veselými a plnými sily. Slnečné lúče obsahujú ultrafialové žiarenie. Keď sa dostane na našu pokožku, produkuje vitamín D, ktorý je pre telo veľmi prospešný.

Scenár stretnutia „Ako sa správne správať“

Moderátor:Človek potrebuje vedieť veľa: ako ďaleko by mal byť pri rozhovore s rôznymi ľuďmi a ako ich osloviť a ako sa správať pri stole, ako sa obliekať, aké by sa malo správať na verejných miestach.

Dopytovanie študentov sa môže vykonávať v triede. Aby ste zabezpečili čestné odpovede, sľúbte, že výsledky testov oznámite každému osobne.

Svetlo lásky je vodiaca hviezda, ktorá pomáha našej duši zhodiť okovy sebectva, závisti, sebectva a získať slobodu. Sila lásky je taká veľká, že ničí temnotu svojou žiarou, preniká zem svetlom čistoty a radosti, chválospevom večnej lásky...

Všetci prítomní sú rozdelení do dvoch tímov pomocou hry „Stream“ nasledovne. Rodičia a deti sa náhodne rozdelia do dvojíc a začnú hrať, po chvíli vedúci tlieska rukami a tí, ktorí boli vo dvojiciach, odchádzajú do rôznych tímov.

Otvorené mimoškolské podujatie je formou demonštrácie pokročilého pedagogického vývoja, spôsobom jeho implementácie do praxe a zvyšovania kvalifikácie učiteľov. Najdôležitejšou podmienkou realizácie otvorených hodín je publicita, prostredníctvom ktorej sa dosahujú vyššie uvedené ciele.

Zvláštnosťou mimoškolských aktivít je ich nevšednosť, takpovediac netradičný výber druhov a foriem realizácie, čo pomáha prebudiť u detí záujem o proces učenia a motivovať ich k samostatnému učeniu sa konkrétneho učiva.

Klasifikácia mimoškolských aktivít

Za hlavné druhy mimoškolských aktivít možno považovať vzdelávacie, voľnočasové a športové.

Výchovno-vzdelávacia mimoškolská činnosť je zameraná na zveľaďovanie poznávacej činnosti školákov, prehlbovanie ich vedomostí, rozširovanie obzorov a rozvíjanie občianskeho postavenia žiakov.

Voľnočasové aktivity umožňujú špecifikovať záujmy žiakov zamerané na nadobudnutie určitých zručností a schopností a spestrenie života školy zábavnými chvíľkami.

Športovo-rekreačné aktivity zabezpečujú telesný rozvoj školákov a pomáhajú zlepšovať a udržiavať ich zdravotný stav.

V nami navrhovanej klasifikácii typov mimoškolských aktivít sa kladie dôraz na účel podujatia. Práve tento aspekt určuje výber formy konania.

Formy mimoškolských aktivít

Každý typ mimoškolských aktivít má svoje spôsoby realizácie. Samozrejme, zoznam nie je statický a obmedzený: objekty v ňom sa môžu meniť, prelínať a kombinovať.

Vzdelávacie mimoškolské aktivity môžu mať tieto formy: rozhovor, diskusia, stretnutie so zaujímavými ľuďmi, kvíz, divadlo, školenie, konferencia, olympiáda, prehliadka, súťaž, exkurzia.

Voľnočasová mimoškolská činnosť má viac uplatňované ciele - výučba zručností, ktorá sa realizuje v týchto didaktických modeloch: dielňa (strihanie a šitie, kuchárska, výtvarná, fotografia, modelovanie), plenér, majstrovská trieda, divadelný ateliér. Okrem toho sa voľnočasové aktivity realizujú na zábavné účely, čo prispieva k zjednoteniu zábavných voľnočasových aktivít detí – súťaže, hry, divadelné predstavenia.

Športovo-rekreačné otvorené mimoškolské aktivity sú realizované formou športových hier a túr.

Rozhodujúci význam má veková charakteristika žiakov pri výbere obsahu a foriem mimoškolskej činnosti. Poďme študovať tento aspekt problému.

Základná škola

Osobitný význam má uskutočňovanie otvorených mimoškolských aktivít na základných školách. Najcitlivejšie na učenie sa nových vecí sú deti na základnej škole, vyžadujú jasné preukázanie navrhovaných vedomostí, navyše úroveň učenia mladších školákov je veľmi vysoká.

Na základe toho by sa pri plánovaní mimoškolských aktivít pre žiakov 1. – 4. ročníka malo uprednostniť vedenie hodín s prvkami pohybovej aktivity, hier, súťažných úloh a exkurzií. Otvorená mimoškolská aktivita pre 2. stupeň by mala zohľadňovať menšie praktické skúsenosti detí tejto vekovej kategórie a formovať základné vedomosti, zručnosti a schopnosti.

Stredná škola

Deti staršieho školského veku sú schopné dlhšieho statického vnímania látky, reprodukovania väčšieho množstva textu, sú odolné voči stresu, čo zohráva rozhodujúcu úlohu pri výbere formy mimoškolských aktivít. V takýchto prípadoch sa oplatí uprednostniť divadelné predstavenia, KVN, brain-ring, turistické výlety a exkurzie v oblasti kariérového poradenstva.

Vzdelávacie mimoškolské aktivity

Vzhľadom na to, že prvoradou úlohou školy je učenie, pozrime sa bližšie na vzdelávacie otvorené podujatia.

Otvorené mimoškolské aktivity vzdelávacieho charakteru podporujú hĺbkové štúdium látky v určitých predmetoch, systematizáciu získaných vedomostí netradičnými formami prezentácie informácií.

Mimoškolská činnosť v matematike

Hlavným účelom vedenia mimoškolskej hodiny matematiky je praktická aplikácia vedomostí získaných v triede. Takéto podujatia sú najúčinnejšie vo forme hier, cestovania, súťaží, exkurzií, divadelných predstavení a týždňových predmetov. Existujú rôzne druhy mimoškolských aktivít.

Kognitívne funkcie hry sú veľmi široké. Hlavnou výhodou hry oproti iným formám mimoškolských aktivít je jej dostupnosť. Riešenie matematických šarád, hádaniek, krížoviek je veľmi vzrušujúci proces, ktorý vám umožňuje systematizovať získané vedomosti, rozvíjať logické myslenie a vynaliezavosť.

Cestovanie do krajiny matematiky dáva deťom možnosť priblížiť sa k matematickým pojmom, uvedomiť si svoju realitu a nevyhnutnosť v živote.

konkurencia

Súťažné formy otvorených mimoškolských aktivít v matematike riešia nielen čisto predmetové problémy, ale tvoria aj tím, demonštrujúc reálne vzťahy v triede.

Realizácia exkurzií zameraných na štúdium matematiky umožňuje deťom premietať poznatky z kníh do okolitého sveta.

Divadelné inscenácie založené na scenári založenom na téme, ako je matematika, jasne demonštrujú vzorec vzťahov medzi príčinou a následkom, vytvárajú koncepty o geometrických tvaroch, veľkostiach atď.

Predmetové týždne z matematiky sú súborom otvorených mimoškolských aktivít uskutočňovaných vo formách: otvorená hodina - mimoškolská aktivita, hra, súťaž, kvíz.

Mimoškolské aktivity v matematike aktivizujú žiakov a podporujú formovanie logického myslenia. Najúčinnejší spôsob vedenia vyučovacích hodín, ktoré tvoria medzipredmetové prepojenia, je: otvorené mimoškolské podujatie z matematiky vo forme divadelného predstavenia, ktoré zlepší úroveň humanitných a matematických vedomostí; exkurzia do prírody na upevnenie zručností získaných na hodinách prírodopisu a matematiky.

Praktický význam mimoškolských aktivít na technike

Táto formulácia otázky je aktuálna najmä pre nový predmet „Technika“, hlavným cieľom jeho zavedenia do učebných osnov bola praktická aplikácia vedomostí získaných v škole.

Vzhľadom na to, že školský vzdelávací program venuje štúdiu predmetu Technika kriticky malý počet vyučovacích hodín, zohrávajú pri zvládnutí tejto disciplíny zásadnú úlohu mimoškolské aktivity.

Cieľová orientácia tohto predmetu na zbližovanie teórie a praxe nám umožňuje hovoriť o zvláštnostiach vykonávania mimoškolských aktivít v oblasti techniky.

Rozvoj pracovných zručností žiakov je najdôležitejšou zložkou v škole. Práca podporuje také osobnostné vlastnosti, ako je nezávislosť a zodpovednosť za prijaté rozhodnutia, čo prispieva k formovaniu plnohodnotného občana.

Otvorená mimoškolská akcia o technike preukáže samostatné praktické zručnosti žiakov nadobudnuté v triede a motivuje ich pracovné aktivity. Technologické hodiny navyše umožňujú identifikovať inklináciu detí k určitému druhu činnosti, čo im zase pomôže rozhodnúť sa pri výbere povolania v budúcnosti.

Mimoškolské aktivity v oblasti techniky sa konajú v rôznych formách: workshop, majstrovská trieda, kvíz, hra, súťaž.

Zhrnúť

Akákoľvek otvorená hodina (mimoškolská aktivita) umožňuje študentom upevniť si vedomosti v konkrétnom predmete. Okrem toho táto forma vedenia tried vzbudzuje u detí veľký záujem. Učiteľ by si mal vopred naplánovať mimoškolské aktivity. Počas prípravného procesu môžete využiť pomoc študentov.

Keď začínajú prázdniny, je jedno, či je zima alebo leto, školáci majú veľa voľného času, z ktorého väčšinu trávia pri počítači a televízore. A odtrhnúť dieťa od obrazovky a monitora nemusí byť také jednoduché. Aké aktivity možno ponúknuť školákom, aby ich zaujal, namiesto elektronickej zábavy? Je ich pomerne veľa.

Čo zaujme mladšieho ročníka?

Spomedzi kultúrnych a zábavných podujatí počas prázdnin si mnohé môžete zorganizovať sami a pridať trochu fantázie.

Výlet do mestskej zoo je zaujímavým podujatím pre mladších školákov, najmä ak sa v zoo konajú rôzne sviatky alebo oslavujú narodeniny zvierat. Zakaždým môžete darovať ďalšiemu oslávencovi ako darček.

Pozbierajte nudiace sa deti a zahrajte si najobľúbenejšie hry z detstva rodičov a babičiek: gumička, odrážadlo, slon, reťaze, jedlé-nejedlé a iné.

Aby sa deti nenudili, rodičia môžu počas prázdnin zariadiť nasledujúce aktivity. Môžete pozvať priateľov svojho dieťaťa na návštevu spolu s ich rodičmi. Potom môžete usporiadať rodinný futbalový zápas, ale aj šípkovú bitku či skákanie vo vreci.

Účasť dieťaťa v akejkoľvek skupine a hry s rovesníkmi pomôžu rozvíjať komunikačné zručnosti, nájsť spoločné záujmy a nájsť najlepších priateľov.

A ak sa učitelia dohodnú s vedením rôznych podnikov a deti tam vezmú, deti z toho budú mať veľkú radosť. Takýmito podujatiami môžu byť výlety do cukrárne, výroby zmrzliny, výroby ozdôb na vianočné stromčeky, pekárne a mnohé iné. Deti na vlastné oči uvidia, ako sa rodí čerstvo upečená žemľa, tečie karamelová či čokoládová hmota a ako šikovne fungujú stroje a profesionáli v takýchto továrňach. A sklári spolu s umelcami ohromia deti svojou zručnosťou a kreativitou pri výrobe ozdôb na vianočný stromček.

Tábor je dar z nebies pre zaneprázdnených rodičov

Dieťa môže byť poslané do tábora, kde sa rozhodne nebude medzi rovesníkmi nudiť a rodičia sa nebudú musieť starať o jeho voľný čas. Školské denné tábory sa počas leta často zaplnia. Starostlivo premyslené kultúrne a zábavné podujatia, výlety, tematické scenáre pre osobný a tvorivý rozvoj každého dieťaťa, aktívne a intelektuálne hry - to všetko vám pomôže stráviť čas užitočne aj zábavne.

Okrem školských je teraz množstvo ďalších tematických táborov, od športových až po jazykové. Deti v nich nielen relaxujú v komfortných podmienkach, fyzicky sa posilňujú, ale učia sa aj cudzie jazyky, učia sa byť úspešnými a spoločenskými a učia sa veľa nového a zaujímavého. Vyvíjajú sa celé scenáre podujatí pre školákov rôznych vekových kategórií. Veľa chalanov zostáva po kempe kamarátmi, komunikujú spolu a snažia sa vrátiť na svoje obľúbené miesta budúce leto.

Týždeň majstrovských kurzov

Medzi školskými akciami bude strávenie takéhoto týždňa alebo dokonca jedného dňa veľmi zaujímavé. Myšlienkou podujatia je, že počas tohto týždňa alebo niekoľkých dní budú niektoré hodiny v škole vyučovať slávni ľudia, majstri svojho remesla a vynikajúci profesionáli. Na hodinu telesnej výchovy môžete pozvať známeho športovca či trénera, skutočný sprievodca vás naučí hodinu dejepisu, skutočný cvičný fyzik vám porozpráva o fyzikálnych javoch a chemik vám ukáže najzaujímavejšie pokusy.

Cukrár naučí dievčatá zdobiť torty a skúsený stolár dá chlapcom majstrovský kurz vytvárania zázrakov z dreva. Môžete pozvať pracovníkov z najzaujímavejších profesií. Takéto lekcie si každý bez výnimky zapamätá a možno ovplyvní výber budúceho povolania.

List do budúcnosti

Skvelý nápad na maturitu. Stredoškoláci by mali poskladať kreatívny list s predpoveďami a želaniami do budúcnosti, ktorý potom nechajú v škole alebo spečatia a schovajú do určitého dátumu o 5-10-20 rokov neskôr. List je vytvorený vo forme koláže, novín, zdobený fotografiami a kresbami. Hlavná vec je zachytiť na ňom celé zloženie triedy s jej charakteristikami, prianiami a snami. Je zaujímavé prečítať si takýto list na výročnom stretnutí a porovnať skutočné úspechy s plánovanými. Pre každého účastníka to bude veľká motivácia.

Ulička blednúceho detstva

Najužitočnejšia a najušľachtilejšia činnosť pre školákov. V jeden jarný deň stredoškoláci spolu s lesníckym odborom vysadia uličku svojho prechádzajúceho detstva a dajú jej názov, ktorý odráža charakter triedy. V budúcnosti môžete do takejto uličky priviesť svoje deti a dokonca aj vnúčatá.

Školské roky sú nádherné obdobie medzi materskými a študentskými rokmi. Školákov už nemožno udivovať a zabávať ako naivné deti, možno ich len mierne žartovať. A keďže sú veselí ľudia a nemajú odpor k žarty z priateľov a učiteľov, môžete častejšie organizovať také zábavné školské podujatia, ako sú KVN, zábavné festivaly, všetky druhy súťaží a kvízov. Napríklad aprílový deň 1. apríla sa môže konať podľa určitého scenára.

Scenár na 1. apríla

Celá škola sa na podujatie vopred pripravuje, aby 1. apríla bolo možné určiť víťazov v súťaži o najvtipnejšiu koláž, vyzdobiť chodby vtipnými plagátmi, komiksovými šípkami a kreslenými rozprávkami a dať vtipné mená všetkým školské triedy a miestnosti.

Na vchodové dvere školy môžete nalepiť oznam „Nevstupujte bez úsmevu“, volať šatňu „Stratený svet“, kanceláriu riaditeľa – „Panic Room“ a kanceláriu asistenta riaditeľa – „Debriefing“. Izba“. Miestnosť pre učiteľa by sa mala premenovať na „Terárium podobne zmýšľajúcich ľudí“, chemická miestnosť – „Drogové laboratórium“, miestnosť zemepisu – „Cestovná kancelária“ a na stanici prvej pomoci napísať – „Komu neušiel, toho vyliečime ho." Telocvičňu možno premenovať na „Eatery“. Pri vchode do jedálne napíšte „Refueling Hall“.

Mimoriadne by v tento deň malo byť aj školské zhromaždenie. Každá trieda bude mať za úlohu zoradiť sa do radu podľa špeciálnych pravidiel:

  • stavať podľa hmotnosti;
  • stredné triedy sa zoraďujú podľa dĺžky vlasov;
  • vyššie triedy - v abecednom poradí;
  • absolventi stavať na výsledkoch skúšok;
  • učitelia sa zoraďujú podľa výšky.

Tím, ktorý splní túto úlohu rýchlejšie, dostane odmenu.

Na prvého apríla sa dá vymyslieť množstvo vtipov, súťaží, humoru a kvízov. Na konci festivalu je víťazná trieda ocenená pohárom Young Comedian Challenge Cup a najlepší účastníci získajú vstupenky na komediálny film alebo komediálnu show. Jedna podmienka - vtipy by nemali byť urážlivé, veselé a vtipné.

Film o vašej triede

Každý z vašich spolužiakov má určite videá alebo fotografie zaujímavých udalostí zo školského života a na maturitu z nich môžete nakrútiť film o celej triede a o každom jednotlivcovi. Zo zozbieraného materiálu môžete zostrihať video o tom, ako každý rastie a rastie. Vyžaduje si to čas a kreatívny prístup založený na spolupráci; film možno nahovoriť a povedať o každom z vašich spolužiakov. Práca to nie je jednoduchá, ale výsledok prekoná všetky očakávania a zaujme všetkých – učiteľov, rodičov, a samozrejme aj samotných zrelých študentov.

Poďme kempovať

Keď prašné mesto spôsobuje podráždenie a duša túži po neznámych cestách, stredoškoláci sa pripravia na turistiku. Sú to nezabudnuteľné udalosti nielen pre školákov. Či už ide o 10-dňovú trasu nekonečnými Karpatmi alebo víkendový beh blízkym lesom, túra vám vždy zanechá v pamäti tie najlepšie spomienky, ak ste na ňu náležite pripravení. Splynutie s prírodou, spoznávanie sveta, rozširovanie si obzorov, rozvíjanie vytrvalosti, vzájomná pomoc, nezávislosť – výhody turistiky možno len ťažko preceňovať. Často samotní učitelia organizujú školské akcie, ktoré deti jednoducho zbožňujú. Keď idete na túru so spolužiakmi alebo priateľmi, mali by ste zvážiť hlavné faktory prípravy na stretnutie s prírodou:

  • Budete potrebovať obuv a oblečenie vhodné na turistiku.
  • Mali by ste sa zásobiť akýmkoľvek repelentom proti komárom a kliešťom.

Pri turistike netreba zabúdať na lekárničku s najnutnejšími liekmi, ako je jód a brilantná zeleň, čpavok, manganistan draselný, gumené škrtidlo, sterilné obväzy a vatu, antipyretikum, validol, nitroglycerín, lieky proti bolesti, lieky na nevoľnosť a kŕče v žalúdku .

Rôzne podujatia

Pri príprave školských podujatí by ste mali pamätať na to, že pre každú z nich musíte vymyslieť zaujímavý scenár. V súčasnosti sú veľmi populárne školské večierky, ktorých scenáre sú založené na zaujímavých príbehoch z obľúbených televíznych relácií, filmov a karikatúr, v ktorých sú zapojené známe postavy. Musíte organizovať zábavné akcie, vymýšľať sviatky, ktoré nie sú v kalendári, organizovať flash moby a mnoho ďalších tanečných súťaží s rôznymi tanečnými štýlmi.

KVN je zábavná, vzrušujúca hra, ktorá je celkom vhodná pre školákov. Kto iný ako školáci si všíma všetky zaujímavé udalosti školského života? Len oni si svojou nepotlačiteľnou fantáziou všimnú tie najzábavnejšie skutočnosti, ktoré sa okolo nich dejú. KVN je skôr spôsob života a ak ho začnú hrať školáci, mali by sa cítiť ako tí najzábavnejší a najvynaliezavejší.

Quest je jednou zo zaujímavých aktivít počas prázdnin, je to tímová hra, v ktorej sú chlapci hlavnými postavami vzrušujúcej zápletky a musia sa dostať von z obmedzeného priestoru, riešiť hádanky, prejavovať pozornosť a vynaliezavosť.

Podujatí pre školákov je veľa, nie je možné ich všetky vymenovať, hlavnou podmienkou je záujem detí, pretože každý z nich je individuálny, aj keď rastúci. Mobilný, aktívny alebo stolný intelektuál – všetky tieto zábavy vám nielen spríjemnia voľný čas a nezačnú nudiť, ale pomôžu vám získať nové zručnosti, ktoré sa vám budú hodiť v dospelosti. Hlavná vec je nenechať svoju myseľ a telo zlenivieť a pokračovať v zlepšovaní sa aj v budúcnosti po ukončení školy.

KATEGÓRIE

POPULÁRNE ČLÁNKY

2023 „kingad.ru“ - ultrazvukové vyšetrenie ľudských orgánov