Zhrnutie vyučovacej hodiny o ochrane zdravia v prípravnej školskej družine. Zhrnutie lekcie o ochrane zdravia v prípravnej skupine Téma: „Kúzelná krajina – zdravie“

Mestská rozpočtová škôlka vzdelávacia inštitúcia MATERSKÁ ŠKOLA všeobecný vývojový typ č. 28 mesto. Černomorská obecná formácia Severský okres

9. 11. 2014

Vychovávateľ: Shudra Natalya Alexandrovna

Abstraktné otvorená trieda V prípravná skupina pomocou technológií šetriacich zdravie.

Téma: "Veliteľom môjho tela je mozog."

Cieľ:

Úlohy:

  • Vzdelávacie:

Poskytnúť poznanie, že mozog je akýmsi „veliteľom“, ktorý prijíma signály od svojich piatich „prieskumníkov“ (oči, jazyk, uši, nos, ruky) a posiela príkazy na vykonanie tej či onej činnosti rôznym orgánom.

Upevniť vedomosti detí o zmysloch (sluch, zrak, chuť, čuch a hmat) a ujasniť si, aký význam majú pre človeka zmysly, keď vníma svet okolo seba.

Zoznámte deti s jeho úžasná nehnuteľnosť- Pamäť.

  • Vzdelávacie:

Rozvíjať hmatové, zrakové, sluchové, chuťové vnemy.

  • Vzdelávacie:

Vychovávať deti k úcte k svojmu telu.

Vysvetlenie technológie: cieľom technológie šetriacej zdravie je poskytnúť deťom predškolského veku vysoký stupeň skutočné zdravie, vyzbrojiť ho vedomosťami, zručnosťami a schopnosťami potrebnými na vedenie zdravého životného štýlu.

Metódy a techniky:

  • Zdravie šetriace technológie: dychové cvičenia, očné cvičenia.
  • Pedagogické technológie: orientované na študenta, výskum, hranie hier.
  • Vizuálne: zobrazenie, ukážka;
  • Verbálne: rozhovor, otázka-odpoveď;
  • Hra: herné cvičenia;
  • Praktické: cvičenia.

Prostriedky vzdelávania:

  • Demonštračný materiál (farebná tabuľka s obrázkom mozgu, kartový mozog, lebka, vlašské orechy, kartičky s obrázkami zmyslových orgánov, schéma „Farebné centrá mozgu“, kresba s obrázkom člna, pravidlá „Ako si zachovať mozog zdravý“).
  • Tanier s jedlom (žemľa, pomaranč, cesnak), tri poháre vody, inej chuti (slaná, sladká, kyslá), lyžička pre každé dieťa, list papiera pre každé dieťa, jednoduché ceruzky, vlašské orechy.

Aktivácia slovníka:

Centrum zraku, sluchu, hmatu a čuchu, gyrus, mozgová kôra.

Priebeh lekcie.

Deti sedia na stoličkách pred stojanom. Učiteľ kladie deťom otázky:

Kto je veliteľ? (Odpovede detí)

Viete, že takýto „veliteľ“ žije v každom z nás?

(Učiteľ ukáže deťom farebnú tabuľku s obrázkom mozgu) (snímka 1)

Koľkí z vás poznajú jeho meno? (Odpovede detí)

To je mozog – náš najdôležitejší orgán, bez ktorého nemôžeme žiť. (Učiteľ vyzve deti, aby si ukázali umiestnenie mozgu.)

Správne, mozog je bezpečne ukrytý v našej lebke (farebná tabuľka s obrázkom lebky) (snímka 2). Ľudský mozog Je zložitý, no jeho najdôležitejšou súčasťou je mozgová kôra.

Ako ona vyzerá? (Zobrazuje polovicu orech bez škrupiny a navrhuje ju porovnať s „krútenými, zamotanými vráskami – ryhami“ mozgovej kôry) (snímka 3).

Konvolúcie mozgu majú zložitý vzor. Každý človek má iné konvolúcie.

Viete, deti, náš mozog má tajomstvo, chcete, aby som vám ho povedal?

Náš „veliteľ“ – mozog – má pamäť. Pamätá si to na dlhú dobu - dlhé roky veľa vôní, pohľadov, zvukov a nikdy na ne nezabudni.

Náš mozog možno prirovnať k počítaču – (Obrázok) (snímka 4). prečo? (Odpovede detí.)

Ktoré orgány podľa vás pomáhajú mozgu zapamätať si toto všetko? (Odpovede detí.)

Správne, sú to oči, uši, nos, jazyk, ruky.

Pomáhajú nám poznať svet, a preto ich nazývame našimi pomocníkmi.

Učiteľ vedie päť herných cvičení.

Poďme hrať.

Herné cvičenie

"Hádaj, kto ti volal?"

Jedno dieťa sa odvráti a ostatné striedavo volajú jeho meno. Detský vodič uhádne hlasy svojich kamarátov.

Kto, Sasha, ti povedal, že to bol Seryozhov hlas? (Pamäť).

Sluch pre človeka je veľkú hodnotu. Aby boli vaše uši zdravé,

dobre počuli všetky zvuky, musíme sa o ne starať, starať sa o ne (snímka 5).

Herné cvičenie

"Ochutnaj to."

Učiteľ vyzve deti, aby vyskúšali čistú vodu z troch pohárov, pričom pozve troch ľudí súčasne.

Čo vám hovorí vaša pamäť? (V prvom pohári je voda kyslá, v druhom slaná, v treťom sladká). Od koho dostal váš „veliteľ“ – mozog – takúto správu? (Z jazyka). Povrch jazyka má oblasti, z ktorých každá vníma špecifickú chuť. Povedz mi, ako chutia jedlá? (horké, sladké, kyslé, slané). Toto je druhý asistent (snímka 6).

Herné cvičenie

"Spoznaj podľa čuchu."

Deťom sa ponúka s oči zatvorené podľa vône určiť, čo je na tanieri (pomaranč, cesnak, chlieb).

Chlapci, pod týmto obrúskom sa niečo skrýva. Skúsme uhádnuť podľa vône, čo tam je. A naši nosoví asistenti nám s tým pomôžu. Nos je tretím asistentom. (Deti sa pri plnení úlohy striedajú) (snímka 7).

Aby ste nosom pomohli dobre dýchať, navrhujem to urobiť dychové cvičenia.

Dychové cvičenia:

Jeden dva tri štyri päť!

Vieme aj relaxovať -

Dajme si ruky za chrbát,

Zdvihnime hlavy vyššie

A dýchajme zľahka.

(Zhlboka sa nadýchnite, nosom, pomaly zdvihnite ruky, spojte dlane. Zdvihnite sa na prsty na nohách, vytiahnite sa, zadržte dych. Pomaly hlboký výdych so zvukom AAAAH, ruky klesajú v čase s výdychom) .

Herné cvičenie

"Spoznaj priateľa."

Zo skupiny detí sa vyberú dvaja ľudia. So zavretými očami „preskúmajú“ ostatné deti, pričom sa rukami dotýkajú ich hlavy, vlasov a oblečenia.

Kto ti povedal, že to bol Sasha? (Pamäť). A od koho mozog dostal hlásenie, že je to Sasha? Toto sú naše ruky - štvrtý asistent (snímka 8).

Herné cvičenie

"Vizuálny diktát".

Deti sedia pri stoloch. Učiteľ na niekoľko sekúnd ukáže kresbu člna. Deti musia nakresliť obrázok, ktorý vidia, na list papiera. (Deti dokončia úlohu).

Kto dal túto informáciu mozgu? (Oči).

Kto ti povedal, že je to loď? (Pamäť).

Od koho dostal mozog signál? (Od očí) Toto je piaty asistent (snímka 9).

Gymnastika pre oči „Veverička“.

Veverička čakala na ďatľa, (prudko pohnite pohľadom doprava - doľava)

Pohostila hosťa chutne:

Poď, ďateľ, pozri sa (pohni pohľadom hore a dole)

Tu sú orechy: raz, dva, tri!

Ďateľ obedoval s veveričkou (Žmurkanie očami)

A išiel hrať vypaľovačky. (Zatvorte oči a otvorte).

Zistili sme, že náš mozog má spomienky. A naše (zmyslové orgány) mu pomáhajú zapamätať si.

Pozrime sa na diagram „Centra farieb mozgu“: zrakový, sluchový, hmatový, čuchový, chuťový. (Učiteľ ukazuje schému) (snímka 10).

Teraz už viete, prečo náš mozog vždy nazývam „veliteľ“? (Odpovede detí). V priebehu niekoľkých sekúnd mozog prijíma signály prichádzajúce z rôzne orgány tela, triedi ich a potom posiela príkazy do všetkých častí tela (prsty, viečka, nohy, nos, ramená), aby vykonali tú či onú akciu. Všetky tieto mozgové centrá vedia spolupracovať, rovnako ako vy a ja.

  • Cvičiť;
  • Dodržujte režim;
  • Jedzte správne;
  • Byť na čerstvom vzduchu;
  • Učte sa nové veci.

Toto sú pravidlá, ktorými sa v škôlke neustále riadime (snímka 11).

Výborne, všetkým dobre.


Cieľ: naučiť deti starať sa o svoje zdravie.

Ciele: Formovať u detí predstavy o závislosti zdravia na motorická aktivita, kalenie a čistota tela; objasniť poznatky o prospešné vlastnosti ovzdušia na základe výskumných činností. Rozvíjať kognitívny záujem, pamäť, myslenie, reč, schopnosť uvažovať, robiť závery; upevniť u detí chápanie denného režimu, dôležitosti denného režimu a zdravého jedla.

Priebeh lekcie

Vychovávateľ: Chlapci, dnes máme hostí! Pozdravme ich srdcom a dušou. (Deti hovoria „Ahoj“)

Pedagóg: Viete, nielenže ste sa pozdravili, ale dali ste si kus zdravia, pretože ste povedali „Ahoj“. To znamená, že vám prajem veľa zdravia.

Dnes som chcel hovoriť o veľmi dôležitej téme, zdraví.

Učiteľ: Čo je podľa vás zdravie?

(odpovede detí)

Pedagóg: Teraz vám chcem povedať starú legendu (znie pokojná lyrická hudba)

„Kedysi dávno žili bohovia na hore Olymp. Začali sa nudiť a rozhodli sa vytvoriť človeka a osídliť planétu Zem. Začali sa rozhodovať, aký by mal byť človek. Jeden z bohov povedal: "Človek musí byť silný." Ďalší povedal: "Človek musí byť inteligentný." Tretí povedal: "Človek musí byť zdravý." Ale jeden Boh povedal toto: „Ak má človek toto všetko, bude ako my. A rozhodli sa skryť to hlavné, čo človek má – zdravie. Začali premýšľať a rozhodovať sa – kam to schovať? Niektorí navrhli skrývať zdravie hlboko v modrom mori, iní - na vysoké hory. A jeden z bohov navrhol: „Zdravie musí byť skryté v samotnej osobe.

Takto ľudia žili od pradávna a snažili sa nájsť svoje zdravie, ale nie každý môže nájsť a zachovať neoceniteľný dar bohov!

(hudba končí)

Vychovávateľ: Zdravie je teda ukryté vo mne, vo vás a v každom z vás. Otvorím ti to malé tajomstvo. Naše zdravie sa dá prirovnať k slnku, ktoré má veľa lúčov. Tieto lúče žijú v každej bunke vášho tela. Prvým lúčom vášho zdravia je sila. (otvorím lúč)

Otázka: Ktorých ľudí považujete za silných? Je tvoj otec silný? kde je tvoja sila? (Moja sila je v mojich svaloch.) Pedagóg: Pozrime sa, koľko sily máte vo svojich rukách. Aké silné sú vaše svaly? Najsilnejšie svaly, pozrite sa, chlapci! Prosím, povedzte nám, čo robíte, aby ste mali silné ruky? Chlapi, teraz všetci spolu ukážte, ako trénujete svaly tela (vybehnite, postavte sa do kruhu).

Kto robí nabíjanie?

Naberá zdravie!

Deti predvedú zostavu rytmickej gymnastiky tak, ako ju predvedie učiteľ na veselú melódiu.

Otázka: Mali ste po nabití viac sily? Pedagóg: Okamžite je zrejmé, že „silná žena prúdi ako oheň v žilách“. Vychovávateľ: Chlapci! A tu je odpoveď na otázku: prečo by mal byť človek silný? Sila zlepšuje ľudské zdravie! Vychovávateľ: Povedzte mi, chlapci, prečo by mal človek robiť telesnú výchovu?

Deti: Aby sme sa vyhli chorobe, aby sme boli zdraví. Vychovávateľ: Správne, chlapci. "Aby sme neboli chorí, musíme rešpektovať šport." Zopakujme si to všetko spolu (opakovať). Zapamätajte si to, chlapci. Pedagóg: Aby ste zistili, ako sa volá druhý lúč nášho zdravia, ukážem vám trik.

Vychovávateľ: Pozrite sa do tejto fľaše. Čo tam je?

Deti: Nič nie je.

Vychovávateľ: Teraz uvidíme, kto sa tam skrýva. Jeden, dva, tri, neviditeľný, utekajte z fľaše. (Vložím fľašu do vody a stlačím, z fľaše vytekajú bublinky).

Vychovávateľ: Aká neviditeľná vec sedela vo fľaši?

Deti: Toto je vzduch.

Vychovávateľ: Presne tak, deti.

Bez dýchania neexistuje život,

Bez dýchania svetlo slabne,

Vtáky a kvety dýchajú,

On dýcha, ja a ty.

Vychovávateľ: Každý z nás má vzduch. Overme si, či je to pravda. Teraz choďte k stolu, vezmite rúrky, vložte ich do vody a fúkajte. Čo vidíš? Prečo sa tvoria bubliny?

Kde sa v ľudskom tele nachádza vzduch? Prečo nemôžeme byť dlho bez vzduchu? (Detský úsudok).

Vychovávateľ: Presne tak, deti. Je to každá bunka vášho tela, ktorá hovorí: "Prosím, pošlite nám trochu vzduchu, inak zomrieme."

Pedagóg: Urobme si s vami dychové cvičenia.

1. "Poďme sa zohriať." Rozpažte ruky do strán, potom ich rýchlo prekrížte pred hrudníkom, tlieskajte dlaňami po pleciach a povedzte „h-h-h“.

2. "Stratené v lese." Pri výdychu sa nadýchnite a kričte „a-oo-oo“.

3. "Ježko". Otočte hlavu doľava a doprava podľa tempa pohybu. Zároveň sa pri každom otočení krátko hlučne nadýchnite nosom a napínajte svaly celého nosohltanu. Jemne a dobrovoľne vydýchnite cez pootvorené pery. (4-8 krát)

Vychovávateľ: Deti, povedzte mi, prečo sme to urobili dychové cvičenia?

Deti: Obohatiť telo kyslíkom. Na posilnenie tela atď.

Vychovávateľ: Správne, chlapci, vzduch je nasýtený kyslíkom - je to čistý, čerstvý vzduch.

Pedagóg: Ako sa teda volá druhý lúč zdravia?

Deti: Vzduch.

(otvorím druhý lúč zdravia)

Učiteľ: Deti, čo to je? (Zobrazuje model hodiniek)

Deti: hodinky.

Učiteľ: Prečo si myslíte, že potrebujeme hodiny? (detský úsudok)

Vychovávateľ: Áno, máte pravdu, hodinky potrebujeme, aby sme mohli navigovať v čase, aby sme vedeli, kedy sa zobudiť, aby sme nemeškali do škôlky ranné cvičenia vedieť, kedy je obed, čas chôdze a čas spánku.

Vychovávateľ: Deti, aký je podľa vás režim? (detský úsudok)

Vychovávateľ: Deti, rutina je taká, keď sa počas dňa plnia všetky úlohy podľa času, ako v našej škôlke. Máte čas jesť, študovať, chodiť, spať a ísť domov. Aj vaši rodičia poznajú túto rutinu v škôlke a hodiny ukazujú denný čas. Denná rutina vám pomáha byť disciplinovaný, pomáha vám zlepšovať vaše zdravie a robiť všetky svoje domáce práce a úlohy dobre a efektívne. Rutina je, keď sú všetky vaše úlohy rozdelené jasne podľa času počas dňa.

Pedagóg: A teraz chcem ponúknuť dokončenie úlohy s názvom „Daj to do poriadku“ (chlapci idú von a rozložia obrázky s obrázkami zaneprázdnených detí rôzne druhy aktivity počas dňa). Ako hra postupuje, upozorňujem deti, aby išli spať a vstávali včas, a to každý deň ranné cvičenia, musíte jesť počas dňa v rovnakom čase.

pedagóg: Chlapci, ako sa volá tretí lúč zdravia?

Deti: Denná rutina.

Deti sedia na stoličkách.

Vychovávateľ:

Deti, aby ste zostali zdravé,

Musíte jesť správne.

Sladké čokoládové jedlo

Nenechajte sa uniesť.

Veľmi kyslé, slané

Dávajte si pozor.

Iba zelenina a ovocie

Veľmi chutné produkty.

Vychovávateľ: Deti, zahráme sa s vami slovnú hračku. Prečítal som si štvorveršie o produktoch. Ak sú užitočné, potom všetci spoločne poviete: „Správne, správne, úplne správne.“

Ak hovoríte o niečom, čo je zdraviu škodlivé, mlčíte. (čítal som štvorveršie)

1. Jedzte viac pomarančov, pite mrkvu lahodný džús. A potom budete určite veľmi štíhla a vysoká. (Správny)

2. Ak chcete byť štíhly, musíte milovať sladkosti, jesť cukríky, žuť karamelky, stať sa štíhlymi ako cyprus. (tichý)

3. Aby ste sa správne stravovali, zapamätajte si radu: jedzte ovocie, kašu s maslom, ryby, med a hrozno. (Správny)

4. Deti pijú mlieko, budete zdraví. (Správny)

Bravo chalani, určite poviem vašim mamám, že si viete vybrať zdravá strava.

Pedagóg: Ako sa teda volá štvrtý lúč zdravia?

Deti: Zdravé jedlo!

(otvorím štvrtý lúč)

Pedagóg: Chlapci, pozrite sa, ako sa naše lúče zdravia leskli a trblietali na slnku. Ako?

Deti: bystré, veselé... .

Učiteľ: Ak robíte všetko, o čom sme dnes hovorili v triede (a to je: vykonávať fyzické cvičenia, robiť dychové cvičenia, dýchať čerstvý vzduch, jedz zdravé jedlo, dodržuj denný režim, potom budeš ako slnko, jasný, ľahký, veselý, energický, teda zdravý.

Doktor Aibolit chváli deti za to, koľko toho vedia o zdraví.

Každý vie,

Každý tomu rozumie

Je pekné byť zdravý

Musíte len vedieť, ako sa stať zdravým.

Aby ste boli zdraví, zvážte vopred,

Že každý potrebuje zdravú výživu.

A pamätajte na to, keď idete nakupovať.

Nehľadajte sladkosti, hľadajte vitamíny.

Vo svete neexistuje recept je lepší,

Buďte neoddeliteľní od športu.

Budete žiť sto rokov

To je celé tajomstvo.

Vychovávateľ: Deti, páčila sa vám hodina? Čo presne sa vám páčilo? Aké nové veci ste sa naučili? Veľmi sa teším, ĎAKUJEM VŠETKÝM!

Anaida Khokonová
Zhrnutie lekcie o ochrane zdravia v prípravnej skupine Téma: „ Krajina zázrakov- zdravie“.

Predmet: « Čarovná krajina - zdravie» .

Cieľ: Naučte deti postarať sa o svoje vlastné zdravie a starať sa o to správne.

Úlohy:o) rozširovať predstavy detí o čom zdravie, ako sa o ňu starať, čo je potrebné na jej údržbu zdravie; upevniť vedomosti detí o zdravých potravinách a vitamínoch; p) rozvíjať záujem o učenie sa nepoznaného, ​​rozvíjať pamäť, myslenie, reč; V)

Zdravie nie je všetko, ale všetko bez zdravie nie je nič. (Sokrates)

Zdravie existuje, keď si to nevšimneš.

Priebeh lekcie.

Vychovávateľ: Deti sú dnes našimi hosťami, čo treba urobiť?

deti: pozdrav ahoj. Ahoj!

IN: Kto mi môže povedať, čo to slovo znamená? "Ahoj"? Anya.

Anya: To znamená, že čakáme zdravie tej osoby, ktorý povedal ahoj.

IN: Presne tak, Anya. Výborne! Obráťme sa k sebe a tiež pozdravme a zaželáme si kúsok zdravie toho druhého.

Deti, chcel som sa s vami porozprávať zdravie. Čo sa stalo zdravie a kde sa nachádza.

D: zdravie Toto je stav akéhokoľvek živého organizmu, neprítomnosť choroby a choroby. Je v každom človeku.

IN: Aké organizácie sa podieľajú na bezpečnosti zdravie?

D: kliniky, nemocnice.

IN: Výborne!

IN: Spomeňme si na príslovia a porekadlá o zdravie.

ANNA: Zdravie je dôležitejšie ako bohatstvo.

Arthur: Nepýtajte zdravie, ale pozri sa do tváre.

Miša: Viac sa hýbte, budete dlhšie žiť.

fialový: Chráň Boh Ani lekár ti nedá zdravie.

Ignat: Zdravie je hlavou všetkého, všetko je drahšie.

Arina B: Choroba nerobí človeka krásnym.

Ruslan: Zdravé na jedlo, áno päta do práce.

Arina E: láskavý človek zdravšie ako zlo.

Azik: Zdravie je dôležitejšie ako peniaze.

IN: Chlapci, povedzte mi, prosím, čo potrebujete, aby ste pomohli svojej babičke priniesť vedro vody?

IN Chlapci, povedzte mi, prosím, čo potrebujete, aby ste pomohli babičke priniesť vedro vody?

D: Pevnosť.

IN: Odkiaľ pochádza sila? Čo musíš urobiť, aby si bol silný?

D: Cvičte každé ráno.

IN: Poďme si teda zacvičiť.

Boli sme unavení z učenia a rozhodli sme sa vytiahnuť si nohy

Jeden si sadol, dvaja vstali.

Tri sa sklonili, narovnali sa

Pokrútili hlavami

A sadli si a odpočívali.

(Vykonávame pohyby v súlade so slovami).

IN: Ukážme našim hosťom, ako si počas dňa naťahujeme ruky a nohy.

Cvičenie "Húsenica sa plazí po konári".

Cvičenie "Chôdza na palici".

Hra „Zbieranie chrobákov do košíka“

(Zaklopú na dvere a vojde Moidodyr)

IN: Dobrý deň, predstavte sa.

M: Ja som Veľký Laver

Slávny Moidodyr,

šéf Umyvalnikov,

A veliteľ utierok.

Prišiel som za vami, aby som zistil, ako dobre viete, čo musíte urobiť, aby ste boli zdravý.

Anna: Ak chceš byť zdravý otužovať sa,

A studená voda umyť sa.

Musíte si pamätať navždy -

Kľúčom k dobrému zdraviu je čistota.

Ignat: Byť silný a silný

S telesnou výchovou sa musíme kamarátiť.

Ruslan: Behať, skákať a skákať

A hrať sa s chlapmi.

ArinaB.: Na obed sú šaláty

A milovať bicykel.

M: Prečo potrebujete jesť šalát, nie je veľmi chutný?

Arina B.: Ale užitočné. Obsahuje vitamíny.

IN: Aké vitamíny sú najužitočnejšie?

Miša: Vitamíny sú cenné látky,

Bez nich nie sme nikde.

Takže to zdravý, silný, silný byť,

S vitamínmi sa musíte kamarátiť.

Arthur: vitamín C - kyselina askorbová,

Výhody pre telo sú veľké.

Zlepšuje imunitu

Odháňa choroby.

fialový: Vitamín A je potrebný pre zrak,

Pre normálne telo stave.

Je ho veľa v rybách a morských plodoch,

A tiež v červenej, oranžovej,

Zelenina a ovocie.

V mrkve, tekvici, paradajkách,

Petržlen, korenie, marhule.

Adeline: Vitamín D posilňuje zuby, kosti,

Odháňa od nás všetky nešťastia.

Jedzte ryby, vajcia a kaviár.

Umiestnite svoje telo do dobrej polohy.

Ignat: Existuje tiež veľa vitamínov,

Doplňte svoje telo prísne s nimi.

Potom neochoriete

Budete sa baviť a spievať pesničky.

IN: Ukážme nášmu hosťovi, kde môže tieto vitamíny získať. Poďme do obchodu a nakúpime Zdravé jedlá, ktoré obsahujú vitamíny a užitočný materiál.

Hra „Nakupujte zdravé produkty“.

Dve deti idú do obchodu s košíkmi a každé si bez vyzvania vezme to, čo považuje za užitočné. Potom deti analyzujú obsah košíka.

IN: Výborne, deti.

M: No, chlapci, teraz viem, že vyrastiete veľký, silný a zdravý. A teraz už musím ísť. Zbohom!

D: Zbohom!

IN: Chlapci, rozlúčme sa s našimi hosťami.

D: Zbohom!

Referencie:

1. Penzulaeva L. I. Wellness gymnastika pre deti predškolskom veku(3-7 rokov). – M.: VLADOS, 2002.

2. Utrobina K.K. Zábavná telesná výchova v materskej škole pre deti vo veku 5-7 rokov. – M., 2006.

3. Akhutina T.V. Technológie učenia šetriace zdravie: individuálny prístup // Škola zdravie. 2000. T. 7. č. 2. s. 21 – 28.

4. G. I. Kulik, Škola N. N. Sergienka zdravý človek. Moskva 2006

5. Isaeva S. A. Lekcie zdravie. – Murmansk, 1996.

6. Kartushina M. Yu. Zelené svetlo zdravie. Program zlepšenie zdravia detí predškolského veku. – M., 2007.

7. Kartušina M. Yu. Zdravotné aktivity pre deti vo veku 6-7 rokov. – M., 2008.

8. Organizácia Savelyeva N. Yu zdravotná práca v predškolských výchovných zariadeniach. – Rostov na Done. 2005

9. A. T. Sharygina. Rozhovory o bezpečnostných pravidlách. Moskva, 2011

10. Baykova L. A. Technology herná činnosť. - Ryazan: RGPI, 1994. - 108 s.

11. Balsevič V. K. Fyzický Príprava v systéme kultúrneho vzdelávania zdravýživotný štýl človeka // Teória a prax telesnej kultúry. - 1980. - N 1. - S. 22–26.

12. Bernshtein N. A. O obratnosti a jej rozvoji. M.: Telesná kultúra a šport, 1991. s. 288.

13. Butsinskaya P. P., Vasyukova V. I., Leskova G. P. Všeobecné rozvojové cvičenia v materskej škole. - M.: Školstvo, 1990. - 175 s.

14. Zmanovsky Yu. F., Kuznetsova M. N. Komplexné vytvrdzovanie v predškolských zariadeniach. Smernice Ministerstvo školstva Ruskej federácie. - Nižný Novgorod, 1992.

15. Kudryavtseva V. T. Vývojová pedagogika zlepšenie zdravia. - M.: Linka-Press, 2000. Amosov N. M. Myšlienky o zdravie. Kemerovo, 1981, 198 s.

16. Antonov, Yu.E., Kuznetsova, M.N., Saulina, T.F. Zdravý predškolák . Sociálna Zdravotná technika 21. storočia: Príručka pre výskumníkov a pedagogický zbor. - M.: Arkti, 2000.

Publikácie k téme:

Zhrnutie lekcie o valeológii „Magická krajina zdravia“ Téma: „Kúzelná krajina zdravia“. Cieľ: rozvíjať hodnotový postoj detí k udržiavaniu zdravého životného štýlu. Ciele: vzdelávacie:.

Program na podporu zdravého životného štýlu pre deti predškolského veku „Kúzelná krajina – zdravie!“ Formovanie zdravého životného štýlu pre deti predškolského veku Vysvetlivka. Prítomný čas je charakterizovaný pomerne rýchlo.

Zhrnutie integrovanej lekcie pre deti vo veku 5–6 rokov „Kúzelná krajina“. Obsah programu: vzbudiť záujem detí a vytvoriť emocionálne pozitívne naladenie na prácu pomocou rozcvičky, ako aj pomocou.

Zhrnutie integrovanej lekcie v prípravnej skupine „Čo je zdravie a kde sa skrýva? VZDELÁVACIE OBLASTI: 1. SOCIÁLNO-KOMUNIKAČNÝ ROZVOJ: Formovať u detí pocit súdržnosti, jednoty, pozitívne emocionálne.

Mestská rozpočtová predškolská vzdelávacia inštitúcia

"Všeobecná rozvojová materská škola č. 91"

Obecný subjekt Bratsk

Zhrnutie lekcie v prípravnej skupine s využitím technológií šetriacich zdravie „Cesta do čarovnej krajiny zdravia“.

Spracoval: Učiteľ MBDOU "DSOV č. 91"

Makarevič Tatyana Ashurbekovna

Bratsk 2017

Cieľ: Aby sa deti chceli starať o svoje zdravie.

Úlohy:Úlohy:

1. Vytvárať u detí predstavu o potrebe starať sa o svoje zdravie.

2. Formovať predstavy predškolákov o závislosti zdravia od fyzickej aktivity a výživy.

3. Zoznámte deti s dychovými cvičeniami a masážou uší.

4. Identifikovať a objasniť poznatky o osobnej hygiene.

5. Rozvíjať pozornosť, kognitívny záujem, duševnú aktivitu a predstavivosť detí.

6. Vštepiť deťom túžbu starať sa o svoje zdravie a túžbu viesť zdravý životný štýl.

7. Podporujte súcit, vzájomnú pomoc, vzájomnú pomoc.

Materiály a vybavenie: Sedemkvetý kvet s rôznofarebnými lupeňmi na suchý zips; simulované zúčtovanie; strom, na ktorom visia predmety osobnej hygieny; vrece hádaniek; plagát s obrázkom nosa, ucha; vystrihnuté obrázky dennej rutiny; obrázky so škodlivými a zdravými výrobkami, listy A3; hudobné fonogramy.

Priebeh lekcie.

Vychovávateľ : Chlapci, dnes máme hostí, poďmepozdravme sa !

deti : Ahoj.

Vychovávateľ : Viete, chlapci, nie ste lenpovedal ahoj , a dali si kúsokzdravie , pretožepovedali : „Dobrý deň, to znamená, že sme všetkým prializdravie . Ruské ľudové prísloviehovorí : « Ak nepozdravíš, nezískaš zdravie » . Vezmime sa za ruky, usmejme sa a dáme dobrá nálada. No máme dobrú, radostnú náladu. Všetci sme veselí a veselí.

Vychovávateľ upozorňuje deti na skutočnosť, že v skupine vyrástol nezvyčajný kvet len ​​s jedným okvetným lístkom. Deti k nemu prídu. Učiteľ sa ich pýta, či už niekde počuli alebo videli o podobnej situácii.

Vychovávateľ : Áno, je to tak, v rozprávke V. Kataeva "Kvet je sedemfarebný kvet." Dievča Zhenya minulo všetkých šesť okvetných lístkov na splnenie túžob, ktoré jej nepriniesli radosť, čo znamená, že boli márne. A keď zostal iba jeden okvetný lístok, Zhenya videla smutného chlapca Vityu - boleli ho nohy. Vitya nemohla behať a hrať sa s deťmi. Moja žena ľutovala Vityu. Odtrhla posledný okvetný lístok a povedala:

Lietať, lietať, okvetné lístky,

Cez západ na východ.

Cez sever, cez juh,

Po vytvorení kruhu sa vráťte.

Hneď ako sa dotkneš zeme,

Aby som bol podľa mňa -

Povedzte Vityovi, aby bol zdravý!

V tej chvíli sa Vitya stala zdravá. Bol chorý tak dlho a naozaj chcel, aby bol naozaj zdravý a nikdy neochorel, že povedal Zhenyi: „Keby mi veštica dala kvet – sedemkvetý kvet...“ Hneď ako vyslovil tieto slová, objavila sa čarodejnica. V rukách držala kvet so siedmimi rôznofarebnými lupeňmi. Čarodejnica dala deťom kvet a rozlúčila sa: „Tento kvet vám pomôže pochopiť, čo je zdravie a ako sa oň treba starať. Chlapi, pozri, máme taký kvietok – zdravie, ale je na ňom len jeden žltý lupeň – lupeň radosti a koľko ich ešte musíme u vás nájsť? (6). Aby sme to mohli urobiť, musíme ísť do čarovnej krajiny zdravia (v úvode znie hudba „Na svete je kvetina“).

Vychovávateľ : A cesta nám pomôže dostať sa do krajiny zdravia.

Pred deťmi je na podlahe vytýčená „zdravotná“ cesta, na ktorej sú nakreslené stopy, po stopách sa musíte dôsledne držať. Znie hudba, chlapi kráčajú po cestičkách a vychádzajú na čistinku.

Vychovávateľ : Pozrite, chlapci, pred nami je strom, ale je to nezvyčajné, pozrite sa, čo na ňom rastie?! - Správne, osobné hygienické potreby. A pod stromom je taška a v taške je poznámka. „Hádaj hádanky, nájdi odpovede na strome a nauč zelený okvetný lístok.

Vychovávateľ : Zaujímalo by ma, kto sa rozhodol hrať s nami, dobre, dokončite úlohu, pretože potrebujeme okvetné lístok.

Vychovávateľ vytiahne kartičky s hádankami a deti hľadajú indície medzi predmetmi na strome.

1.Takže"zašpiniť sa" nie, mali by ste byť so mnou priatelia

spenené, voňavé, ruky budete mať čisté.

Ak to dostanem do tvojich očí, trochu ťa štípu...

no akonáhle sa pena zmyla, prestala štípať...(mydlo)

2. Až 25 zubov pre kučery a chumáče

a pod každým zubom budú vlasy ležať v rade...(hrebeň)

3. Svoju chlpatú hlavu si šikovne vopchá do úst,

a počíta naše zuby ráno a večer.(zubná kefka)

Vychovávateľ : Ako môžete nazvať všetky tieto predmety jedným slovom? opakovať. Na čo sú potrebné? Na čo sa používa mydlo?

deti : Umyť si ruky.

Vychovávateľ : Kedy by ste si mali umývať ruky?

deti : Pred jedlom, po prechádzke. Po toalete. Po kreslení a vyrezávaní.

Vychovávateľ : Na čo je uterák?

deti : Na vysušenie rúk po umytí.

Vychovávateľ : Na čo je hrebeň?

deti : Na česanie vlasov. Buďte úhľadní a krásni.

Vychovávateľ : Načo to je? zubná pasta a zubné kefky?

deti : Na čistenie zubov. Aby ste mali zuby čisté azdravé a neboli chorí.

Vychovávateľ : Nuž, chlapi, pozri na spodku vrecúška leží náš druhý zelený lupeň z nášho kvetu zdravia.

Vychovávateľ upriamuje pozornosť detí na pne na tej istej čistinke avyzve jedno z detí, aby vzalo modrý okvetný lístok, otočilo ho a ukázalo ho všetkým. Zapnuté zadná strana nos je nakreslený na okvetnom lístku,
Vychovávateľ : Prečo si myslíš, že človek potrebuje nos?
Deti: dýchať...
Vychovávateľ: Ako je podľa vás nos spojený s tajomstvom Zdravia?
Deti: ……….z nosa tečie, nos nemôže dýchať…
Vychovávateľ: Čo by sme mali robiť, aby bol náš nos vždy zdravý a mohli sme ľahko a voľne dýchať? Deti: detské predpoklady
Vychovávateľ: A teraz vám navrhujem, aby ste skontrolovali, či nos každého dobre a voľne dýcha? K tomu urobme dychové cvičenia.
Deti spolu s učiteľkou vykonávajú dychové cvičenia. Po slovách „Zadržím dych“ sa deti nadýchnu a zadržia dych. Učiteľka prečíta poetický text, deti len plnia úlohu.

dýcham nosom,
voľne dýcham
Hlboké a tiché -
Ako si praješ.
Splním úlohu
Zadržím dych.
Jeden dva tri štyri -
Znova sa nadýchni:
Hlbšie, širšie.

Vychovávateľ: Ako sa vám darí, dobre.

Vychovávateľ : Chlapi, pozri, na druhom pni je okvetný lístok pomaranča. Pozrime sa, čo tam je. Dieťa si vezme okvetný lístok, na ktorého zadnej strane je znázornené ucho.
Vychovávateľ: Chlapci, prečo ľudia potrebujú uši?
Deti: počuť, počúvať hudbu... atď.
Vychovávateľ: Áno, prečo si myslíte, že druhé tajomstvo Zdravia súvisí s ušami?
Deti: Aj uši môžu bolieť...
Vychovávateľ: Je úplne pravda, že ak sa o svoje uši nestaráte, môžu ochorieť.
Čo by sme mali robiť, aby nás nebolia uši a aby sme veľmi dobre počuli?
Deti: detské predpoklady
Vychovávateľ: Chceš, aby som ti povedal tajomstvo? Koniec koncov, naše uši nám pomáhajú nielen počuť a ​​počúvať, ale pomáhajú aj celému nášmu telu: uši sú umiestnené veľké množstvošpeciálne body (zobrazuje kartu s obrázkom ucha s vyznačenými bodmi, ktoré sú zodpovedné za prácu určité orgány). Ak sa tieto body masírujú, ľudské telo sa bude cítiť dobre, človek bude pozorný a šikovný. Aby sa to všetko stalo, pozývam vás, aby ste so mnou cvičili ušnú gymnastiku.
Vychovávateľ , spolu s deťmi vykonávajú komplex ušnej gymnastiky.

Poď ku mne, priateľ môj,

A rýchlo si sadnite do kruhu.

Nájdite svoje uši

A rýchlo ich ukázať.

Hráme sa s nimi šikovne,

Takto mávame ušami.

A teraz všetko sťahujeme.

Ucho, nespadni!

A potom, a potom

Vykrútili kozlík.

Zdá sa mi, že mám zamrznuté ucho

Takto ho môžete zahriať.

Raz dva! Raz dva!

Takže hra sa skončila.

Prišiel Ti-shi-na.

Nuž, chlapi, koľko okvetných lístkov máme z nášho kvetu zdravia? a koľko zostáva nájsť?

Deti: 4, 3 zostávajú nájsť.

Hudba začala hrať a veľký trpaslík vbehol na čistinku.

Gnome: Ahoj chlapci, spoznávate ma? Som škriatok Zdravý, počul som, že hľadáte okvetné lístky z „kvetu zdravia“. Dal som ti tieto úlohy. Si taká skvelá!

Chlapci, čo by ste ešte mali urobiť, aby ste boli silní a zdraví:

deti : športujte, otužujte sa, cvičte….

Velký chlapík : Výborne, potom si všetci spolu zacvičme.

Začala hrať hudba: Kukutiki - cvičenie, kreslená pesnička pre deti

Hudba hrá a deti cvičia spolu s trpaslíkom.

Veľký chlap: Výborne, chlapci, je jasné, že cvičíte každý deň. Držte 5. fialový okvetný lístok.

Chalani, mám malý problém, neustále sa mi to zamotáva v dennej rutine, prosím, naučte ma, ako správne dodržiavať denný režim v poriadku.

Vychovávateľ: Pomôžeme chlapom škriatkovi?

deti: Samozrejme!

Deti dostávajú vystrihnuté karty dennej rutiny a musia byť rozložené v správnom poradí!

Veľký chlap: Ó, ďakujem, chlapci, teraz už určite nič nepomýlim a všetko urobím správne. Tu máš, zaslúžiš si červený okvetný lístok.

Vychovávateľ: My chlapi už len musíme nájsť posledný okvetný lístok Veľký chlap, povedz mi, kde ho nájdem?!

Big Guy: Nasledujte túto cestu a nájdete ju.

Chlapci, poďme, prísne sledujte stopy a na konci cesty je modrý okvetný lístok.

Ochotné dieťa otvorí okvetný lístok, na ktorého zadnej strane sú zobrazené potraviny.
Vychovávateľ: Čo je napísané na tomto lístku? Deti: jedlo, potraviny...
Vychovávateľ : Áno, sú tu nakreslené potravinárske výrobky. Prečo si myslíš, že ich človek potrebuje? Deti: jesť, jesť, piť...
Vychovávateľ : Môže človek žiť bez jedla a pitia? prečo?
Detské dohady.
Vychovávateľ: Myslíte si, že každé jedlo je dobré pre telo? Odpovede detí.
Vychovávateľ: Áno, nie každé jedlo je zdravé. Niektoré produkty obsahujú užitočné látky - vitamíny a niektoré - škodlivé látky, ktoré poškodzujú naše telo. Ktorá osoba bude zdravá: tá, ktorá jedáva potraviny obsahujúce vitamíny, alebo tá, ktorá jej nezdravé jedlo?
Deti: ten, kto konzumuje potraviny obsahujúce vitamíny.
Vychovávateľ : Aké zdravé produkty poznáte? Odpovede detí.
Vychovávateľ: Aké vitamíny obsahujú? Odpovede detí.
Vychovávateľ , spolu s deťmi si prezerá obrázky, ktoré znázorňujú rôzne produkty jedlo (kefír, mlieko, vajce, jablko, pomaranč, ryba, mäso, kuracie mäso, orechy...), rozoberá, ktoré z nich sú škodlivé a ktoré sú prospešné pre ľudský organizmus, hovorí o vitamínoch (A, B, C), ktoré sú obsiahnuté v zdravých výrobkoch, objasňuje aké sú potrebné.
Vychovávateľ: Aby ste si lepšie zapamätali, ktoré potraviny sú dobré pre ľudské zdravie a ktoré sú škodlivé, navrhujem, aby ste si vytvorili noviny. Aby ste to dosiahli, musíte sa rozdeliť do tímov. jeden tím vytvorí noviny s názvom „Zdravé produkty“ a druhý vytvorí noviny s názvom „Nie zdravé produkty“.
Učiteľ pomáha deťom rozdeliť sa do tímov, pozýva ich, aby išli k stolom, na ktorých sú hárky papiera A3, obrázky zobrazujúce užitočné a škodlivé produkty výživa. Každý člen tímu vyberie potrebné obrázky a tím diskutuje o správnosti výberu. Hrá hudba, deti rozkladajú obrázky jedla.
Vychovávateľ : No, chlapci, našli sme všetky lupienky z nášho kvetu zdravia, sedmokvetého kvetu. Je čas, aby sme sa vrátili z „magickej krajiny zdravia“ do škôlky. Zavrime oči, otočme sa trikrát a ocitneme sa v škôlke. Chlapci, sme späť v škôlke. A kvetinu necháme v našej skupine, bude nám každý deň pripomínať, čo musíme urobiť, aby sme boli zdraví.

Priatelia! Je čas, aby sme sa rozlúčili

A nech sa deje čokoľvek, vždy sa nájde človek

Zdravie želá inému navždy

Dobrý deň, kričíme na vás poslednýkrát.

Dýchanievšetkých vás požehnáme zdravím !

Výsledok: Pedagóg: Chlapci, kam sme dnes boli, koho sme stretli?

Čo musíte urobiť, aby ste boli zdraví?

Deti: Navštívili sme krajinu zdravia a stretli škriatka Zdorovičoka. Dodržiavajte pravidlá hygieny, jesť správne, dodržiavať režim dňa. Zopakovali sme si dychové cvičenia a naučili sa masírovať uši.

Bibliografia:

    Vzdelávacia oblasť „Zdravie“. Ako pracovať podľa programu „Detstvo“:

Výchovno-metodická príručka/vedecká. Ed. A.G. Gogoberidze. – SPb.: LLC

VYDAVATEĽSTVO "DETSKÉ TLAČE"; TC "SPHERE", 2012.-176 s.

    Beresneva Z.I. Zdravé dieťa: program zdravia detí v predškolských výchovných zariadeniach. – M.: Sféra, 2005.

    Makhaneva M. D. Vzdelávanie zdravé dieťa. Manuál pre praktických pracovníkov detí predškolských zariadení. – M.: ARKTI, 1999.

    Gavryuchina L.V. Technológie šetriace zdravie v predškolských vzdelávacích inštitúciách: Toolkit/ Moskva, 2010, 160 s.;

    Predškolská výchova č.11, 12.: Vydavateľstvo "Výchova predškoláka", 2015.

    Voronkevich, O. A. Vitajte v ekológii! Čiastkový program práca o formovaní environmentálnej kultúry u detí predškolského veku (+ CD-ROM) / O.A. Voronkevič. - M.: Detstvo-Press, 2015. - 512 s.

Integrovaná lekcia - KVN o ochrane zdravia v prípravnej skupine na tému:

"Starám sa o svoje zdravie, chcem byť zdravý"

Zdravie je odmena, ktorú človek dostáva za usilovnosť.

Zdravý človek- to je zvyčajne vzdelaný človek, ktorý sa naučil jednu jednoduchú pravdu: „Ak chcete byť zdravý, musíte sa naučiť byť zdravý“

Integrácia vzdelávacích oblastí: „Socializácia“, „Poznávanie“, „Komunikácia“, „Zdravie“, „ Telesná kultúra»

Cieľ: rozvoj kognitívna aktivita V vzdelávacích odboroch„Zdravie“, „Kognícia“, „Komunikácia“, „Telesná výchova“.

Softvérové ​​úlohy:

vzdelávacie:

- upevniť vedomosti detí o zdravým spôsobomživot, o dodržiavaní pravidiel osobnej hygieny; znalosti o štruktúre Ľudské telo, poznatky o zdravých potravinách, vitamínoch, vlastnostiach vzduchu na základe výskumných aktivít;

Pokračujte v posilňovaní čitateľských zručností detí krátke slová;

vyvíja:

Rozvíjať kognitívny záujem, pamäť, myslenie, koherentnú reč, komunikačné schopnosti, schopnosť uvažovať, robiť závery;

vzdelávacie :

Pestujte si túžbu starať sa o svoje zdraviea iní, vzdelávať priateľské vzťahy a schopnosť pracovať v tíme.

Metódy a techniky: čítanie fikcia, vytváranie problémových situácií, rozhovor, dychové cvičenie, cvičenie na rozvoj koordinácie pohybov a reči s prvkami sebamasáže, didaktické hry, prstová gymnastika, apelovať na životná skúsenosť deti.

Prípravné práce: prezeranie detských encyklopédií, rozprávanie o hygiene, dennom režime, správnej výživy a výhody telesnej výchovy, čítania beletrie, kladenia hádaniek, rozvíjania zručností šetriacich zdravie.

Materiály a vybavenie: model slnka, model osoby, fľaša, poháre, koktailové trubice, masážne lopty, demonštračný materiál na tému lekcie.

GCD pohyb:

    Organizovanie času.

Chlapci, dnes máme hostí, pozdravme ich.

Dobrý deň

Ahoj!

Viete, chlapci, nielenže sme sa pozdravili, ale povedali sme: „Ahoj“, čo znamená, že vám prajeme veľa zdravia.

Ahoj! – povedali ste mužovi.

Ahoj! – v odpovedi sa usmeje.

A pravdepodobne nepôjde do lekárne,

A budete zdraví po mnoho rokov.

- Dnes vám chcem povedať starú legendu.

„Kedysi dávno žili bohovia na hore Olymp (šmykľavka)

Nudili sa a rozhodli sa vytvoriť muža. Začali sa rozhodovať, aký by mal byť človek. Jeden z bohov povedal: "Človek musí byť silný." Ďalší povedal: "Človek musí byť zdravý." Tretí povedal: "Človek musí byť inteligentný." Ale jeden boh povedal toto: "Ak má človek toto všetko, bude ako my." A bohovia sa rozhodli skryť to hlavné, čo človek má – zdravie. Začali premýšľať a rozhodovať sa, kam to schovať? Jeden navrhoval ukryť zdravie hlboko v modrom mori, ďalší vysoko v horách. A jeden z bohov navrhol: „Schovaj zdravie v samotnom človeku.“ Takto človek žije dlho a snaží sa nájsť svoje zdravie. Ale nie každý môže nájsť a zachovať neoceniteľný dar bohov. To znamená, že zdravie je skryté vo mne, vo vás a v každom z vás.

II . Vyhlásenie témy GCD.

Chlapci, cítite sa zdravo? Čo to znamená byť zdravý? (odpovede detí) (to znamená byť silný, silný, veselý, veselý a energický)

Prezradím vám malé tajomstvo! Naše zdravie sa dá prirovnať k slnku, ktoré má veľa lúčov, tieto lúče žijú v každej bunke nášho tela.Zahráme si hru KVN. Zúčastnia sa dva tímy (rozdelené do tímov). Každý tím dostane za správnu odpoveď lúč svetla. Na konci hry nazbierame dve zdravotné slniečka.

III . Hlavná časť.

1. Prvým lúčom svetla je hygiena …. (model slnka, je k nemu pripojený lúč)

Hovorím vám hádanky o hygienických výrobkoch. Ak správne uhádnete hádanky, dostanete prvý lúč.

Vykĺzne to ako niečo živé, ale ja to nenechám ísť,

Pení bielou penou, nie som lenivý umyť si ruky (mydlo ).

***

Ráno a večer si umýva zuby s nami zubnou pastou (Zubná kefka ).

***

Všetci ma berú do rúk a silno ma šúchajú po tele.

Aké pekné je trieť sa! Ja chlapci (uterák ).

***

Každý deň sa kúpe veľa, veľakrát.

Štipce, uhryznutie - nemôžete otvoriť oči (mydlo ).

***

Kráčam a blúdim nie cez lesy, ale cez fúzy, vlasy,

A moje zuby sú dlhšie ako zuby vlkov a medveďov....(hrebeň ).

***

Ľahol si do vrecka a stráži rev, plačka a špinavca,

Utrú si potoky sĺz a nezabudnú na svoj nos (vreckovku ).

A teraz vám položím otázky týkajúce sa hygieny:

Je možné žuť sople? Prečo nie?

Prečo potrebujete cvičiť?

Čo by ste mali robiť, ak sa potíte? prečo?

Je možné pozerať televíziu celý deň? Prečo nie?

Čo robiť, aby ste sa vyhli chrípke?

Je možné jesť vonku? Prečo nie?

2 . Druhý lúč.

A teraz vám ukážem trik a zistíte, ako sa volá druhý lúč zdravia.

Pozrite sa do vnútra tejto fľaše. Čo tam je? (nič tam nie je)

Teraz uvidíme, kto sa tam skrýva. Raz, dva, tri, neviditeľne utečú z fľaše (fľašu spustím do vody a stlačím, z fľaše vytekajú bublinky).

Aká neviditeľná vec bola vo fľaši? (toto je vzduch). Presne tak deti.

Okolo nás a v každom z nás je vzduch. Poďme deti skontrolovať, či je to pravda. Teraz choďte k stolu, vezmite koktailové tyčinky, vložte ich do vody a fúkajte. Čo vidíš? Prečo sa tvoria bubliny? (pretože v našom tele je vzduch)

Bez dychu niet života,

Bez dýchania svetlo slabne.

Vtáky a kvety dýchajú,

On a ja a ty dýchame.

Overme si, či je to pravda. Teraz sa skúste zhlboka nadýchnuť a zakryte si ústa a nos dlaňami. Ako ste sa cítili? Prečo nemohli byť dlho bez vzduchu? (odpovede detí) (pretože naše telo nemôže žiť bez vzduchu)

To je pravda, každá bunka vášho tela sa vzbúrila a požiadala: „Prosím, pošlite mi trochu vzduchu. »

Spomeňme si na dychové cvičenie, však?

    Vizuálna gymnastika

Jeden doľava, dva doprava,
Tri je hore, štyri dole.
A teraz sa pozeráme v kruhoch,
Aby sme lepšie videli svet.
Pozrime sa bližšie, ďalej,
Tréningom očného svalu.
Čoskoro uvidíme lepšie,
Pozrite si to teraz!
Teraz poďme trochu žmurkať,
a budeme ešte trochu žmurkať
Dáme im veľa síl,
Aby ste to tisíckrát posilnili!

    Tretím lúčom je výživa.

    Súťaž "Rozprávky so zdravými výrobkami."

Deti pomenúvajú rozprávky, v ktorých sa spomínajú zdravé potraviny. Napríklad rozprávky: „Turnip“; „Hrnec ovsenej kaše“; "Princezná a hrášok" (hrach); "Semeno kohúta a fazule" (fazuľa); „Sestra Alyonushka a brat Ivanushka“ (jablká), „Dobrodružstvá Cipollina“ (cibuľa); " labutie husi"(jablká, mlieko); „Muž a medveď“ (repa, raž); „Fajka a džbán“ (bobule) a iné.

4. Štvrtý lúč.

    Súťaž "Poznám svoje telo?"

Deti rozložia názvy častí tela na modelovú figúrku osoby.

A teraz vám poviem báseň a ukážete si všetko, čo je pomenované. Čoho sa dotknete, hladkajte a masírujte!

    Fyzické cvičenie „Cesta telom“

Na našich prstoch sú nechty,

na rukách - zápästia, lakte,

Koruna, krk, ramená, hruď

A nezabudnite na brucho!

Boky, päty, dve nohy,

Dolná časť nohy a členok.

Sú tam kolená a chrbát,

Ale ona je len jedna!

Máme to na hlave

dve uši a dva laloky.

Obočie, lícne kosti a spánky,

A oči, ktoré sú tak blízko.

Líca, nos a dve nosné dierky,

Zuby na perách - pozri!

Brada pod perou

To vieme ty a ja!

5. Piaty lúč je pohyb.

    Prstová gymnastika "Lopta"

    Hra „Kto rýchlejšie nájde svoj dom?

6. Šiesty lúč – vitamíny

    Súťaž „Vyskladajte z písmen slovo „vitamíny“.

(pre oba tímy)

IV . Spodná čiara

Vychovávateľ: Chlapci, pozrite sa, ako sa naše lúče zdravia leskli a trblietali na slnku. Ako?

Deti: bystré, veselé...

pedagóg: Ak robíte všetko, o čom sme dnes hovorili v triede (a to sú fyzické cvičenia, dychové cvičenia, zdravé jedlo, dodržiavanie pravidiel osobnej hygieny), budete ako slnko, jasné, svetlé, veselé , perky, t.j. zdravý.

(vitamíny sú distribuované deťom)

KATEGÓRIE

POPULÁRNE ČLÁNKY

2023 „kingad.ru“ - ultrazvukové vyšetrenie ľudských orgánov