Hodiny o technológiách šetriacich zdravie pre prípravnú skupinu. Zhrnutie lekcie o ochrane zdravia v prípravnej skupine Téma: „Kúzelná krajina – zdravie“

Zhrnutie lekcie o ochrane zdravia v prípravná skupina spolu s psychológom „Kde sa skrýva zdravie“.

Cieľ: rozvoj a upevňovanie predstáv detí o zdraví.
Úlohy:
- formovať u detí predstavy o závislosti zdravia od naplnenia elementárne pravidlá udržiavanie vlastného zdravia;
- upevniť poznatky o prospešné vlastnosti ovzdušia na základe výskumných činností.
- rozvíjať kognitívny záujem a rečou.
- pestovať túžbu postarať sa o svoje zdravie.
Metódy a techniky:čítanie fikcia, vytváranie problémových situácií, rozhovor, dychové cvičenie, cvičenie na rozvoj koordinácie pohybov a reči, didaktická hra, masáž, prstová gymnastika, apel na životná skúsenosť deti.
Predchádzajúca práca: prezeranie detských encyklopédií, rozprávanie o hygiene, dennom režime, správnej výživy a výhody telesnej výchovy, čítania beletrie, kladenia hádaniek, rozvíjania zručností šetriacich zdravie.
Materiály a vybavenie: model slnka, fľaša, poháre, kokteilové tuby, obrázky výrobkov, didaktická hra „denná rutina“, ukážkový materiál na tému hodiny, slnko.

Priebeh lekcie:

Zdravie je odmena za to
človek dostáva za svoju usilovnosť. Zdravý
človek je väčšinou vzdelaný človek
človek, ktorý sa naučil jednu jednoduchú pravdu:
"Aby som bol zdravý,
musíme sa naučiť byť zdraví"

učiteľ: Chlapci, dnes máme hosťa, pozdravíme sa.
Psychologička: Dobrý deň!
Deti: Dobrý deň!
psychológ: Viete, chlapci, nielenže sme sa pozdravili, ale povedali sme, ahoj, to znamená, že vám prajeme veľa zdravia.
- Ahoj! – povedali ste mužovi.
- Ahoj! – v odpovedi sa usmeje.
A pravdepodobne nepôjde do lekárne,
A budete zdraví po mnoho rokov.
psychológ: Chlapci, postavme sa do kruhu a vezmime sa za ruky.
Stali sme sa ruka v ruke
Spolu sme veľká sila
Môžeme byť malí (deti sa prikrčia)
Môžeme byť veľkí (zdvihnite ruky hore)
Nikto však nebude sám.
Psychológ: A naozaj nikdy nie ste sami. Vždy sú okolo vás blízki ľudia – vaši rodičia, vaša rodina. Keď sú nablízku, cítite sa ako vymenení.
Pamätajte - láska vašej rodiny k vám a vaše dobré pocity k nej pomáhajú chrániť vaše zdravie a zdravie vašich blízkych.
psychológ: pozdrav "Impulz". Vedenie psychologickej hry s deťmi. Deti stoja v kruhu, držia sa za ruky, zatvárajú oči, pričom prenášajú z jedného dieťaťa na druhé pohyb, ktorý zadal učiteľ.
učiteľ: Chlapci, cítite sa zdraví? Čo to znamená byť zdravý? (odpovede detí) (to znamená byť silný, silný, veselý, veselý a energický)
učiteľ: Otvorím ti to malé tajomstvo! Naše zdravie sa dá prirovnať k slnku, ktoré má veľa lúčov, tieto lúče žijú v každej bunke nášho tela.
Prvý lúč je fyzické cvičenie alebo telesná výchova (k nemu je pripojený model slnka, lúč zobrazujúci fyzické cvičenia)
učiteľ: Zamyslime sa nad benefitmi, ktoré fyzické cvičenie prináša nášmu telu (Posilňuje svaly, otužuje telo. Dáva nám veselú, dobrá nálada.)
učiteľ: Teraz by sa mali všetky deti postaviť (napodobňovanie pohybov pri speve)
Pomaly zdvihnite ruky.
Stlačte prsty a potom ich uvoľnite,
Ruky dole a stojte tak.
Všetci si trochu oddýchli,
A vyrazili sme na cestu.
Dve ruky tlieskajú (tlieskajú rukami)
Dupanie dvoma nohami (rytmické dupanie nohou)
Dva lakte sa otáčajú (ruky na ramená, rotačné pohyby s lakťami)
Dve oči zatvorené, (ruky dole, oči zatvorené)
Tlieskali rukami - (deti vykonávajú pohyby podľa textu spevu)
Tlieskať, tlieskať, tlieskať,
Tlieskať, tlieskať, tlieskať (tlieskať rukami)
Noha dupala - (noha dupala)
Hore, hore, hore,
Vrch, vrch, vrch.
Znížime hlavu (nakloníme hlavu dopredu)
A narovnáme chrbát (narovnať sa, ruky do strán)
-Výborne!
Venujete sa aj vy sám fyzickému cvičeniu? Kde a kedy? (počas cvičení, telesnej výchovy, telesnej výchovy, hrania hier v prírode).
učiteľ: Keď robíte cvičenia a cvičíte, rastiete silní a silní.
psychológ: Deti, aké príslovia poznáte o športe?
Odpovede detí. Aby ste neležali chorí, musíte rešpektovať šport. Každý, kto má rád šport, je zdravý a veselý. Kde je zdravie, tam je krása. Pohybujte sa viac - budete žiť dlhšie. Slnko, vzduch a voda sú naši verní priatelia.
Psychológ: Nechajte deti hrať hru „Zem – voda – vzduch“.
Učiteľ: Teraz vám ukážem trik a zistíte, ako sa volá druhý lúč zdravia. Pozrite sa do vnútra tejto fľaše. Čo tam je? (nič tam nie je)
- Teraz uvidíme, kto sa tam skrýva. Raz, dva, tri, neviditeľne utečú z fľaše (fľašu spustím do vody a stlačím, z fľaše vytekajú bublinky).
- Aká neviditeľná vec bola vo fľaši? (toto je vzduch). Presne tak deti.
- Okolo nás a v každom z nás je vzduch. Poďme deti skontrolovať, či je to pravda. Teraz choďte k stolu, vezmite koktailové tyčinky, vložte ich do vody a fúkajte. Čo vidíš? Prečo sa tvoria bubliny? (pretože v našom tele je vzduch)
- Bez dýchania neexistuje život,
Bez dýchania svetlo slabne.
Vtáky a kvety dýchajú,
On a ja a ty dýchame.
Psychológ: Overme si, či je to pravda. Teraz sa skúste zhlboka nadýchnuť a zakryte si ústa a nos dlaňami. Ako ste sa cítili? Prečo nemohli byť dlho bez vzduchu? (odpovede detí) (pretože naše telo nemôže žiť bez vzduchu)
učiteľ: To je pravda, každá bunka vášho tela sa vzbúrila a požiadala: "Prosím, pošlite mi trochu vzduchu."
- Spomeňme si na dychové cvičenie, dobre?
(Dýchací komplex.)
- I, E, A, O, U, Y, E, I, E, Yu (nadýchnite sa a na jeden výdych vyslovte zvuky, opakujte niekoľkokrát.
Prečo robíme dychové cvičenia (na obohatenie tela o kyslík, na otužovanie a spevnenie)
Psychologička: Hra „Para - voda - ľad“. Deti sa pohybujú po skupine podľa zadaného poradia.
učiteľ: Ako sa teda volá druhý lúč zdravia? (pozrieme sa na druhý lúč na modeli s obrazom vzduchu).
- Správne - vzduch.
učiteľ: Deti, pozrime sa na tieto obrázky. Čo ukazujú? Ako to nazvať jedným slovom? (obrázky s dennou rutinou)
Deti, aký je podľa vás režim? (odpovede detí)
Rutina je, keď sa veci robia počas dňa podľa času, ako u nás MATERSKÁ ŠKOLA. Máme čas jesť, študovať, chodiť, spať a ísť domov. Túto rutinu v škôlke poznajú aj vaši rodičia a hodiny ukazujú čas pre tento denný režim.
Denná rutina vám pomáha byť disciplinovaný, pomáha vám zlepšovať vaše zdravie a robiť všetky svoje úlohy dobre a efektívne.
- A teraz vám navrhujem, aby ste si zahrali hru s názvom „Get in Order“. (deti prichádzajú s obrázkami, ktoré znázorňujú deti venujúce sa rutinným činnostiam počas dňa. Pri hre upozorňujem na to, že všetky druhy činností musia byť vykonávané súčasne)
učiteľ: Ako sa bude volať tretí lúč zdravia? (denný režim)
Psychologička: podporuje relaxáciu.
učiteľ: Aby ste zostali zdraví, musíte jesť správne.
Nenechajte sa uniesť sladkým čokoládovým jedlom.
Pozor na veľmi kyslé a slané.
Len zelenina a ovocie, veľmi chutné produkty.
učiteľ: Tu mám dva obrázky s rôznymi jedlami. Povedz mi, ktoré potraviny sú zdravé a ktoré škodlivé.
učiteľ: Ako sa volá štvrtý lúč zdravia? (zdravá strava)
učiteľ Chlapci, pozrite sa na modely zdravia. Zostal nám len jeden lúč neobjavený. Chcete vedieť meno posledného lúča? Otvorím ho a vy sa pokúsite určiť, ako sa volá.
- Presne tak, piaty lúč zdravia sa volá čistota.
psychológ: Prsty sú pripravené.
Jeden dva tri štyri päť! (ohýbame prsty, aby sme počítali pravá ruka, počnúc malíčkom)
Počítajme prsty - (zatni a uvoľni päsť pravej ruky)
Silný, priateľský (energické tlieskanie rukami
Tieto sú také potrebné! každé slovo)
Na druhej strane znova: (zaťať a uvoľniť päsť ľavej ruky)
Jeden dva tri štyri päť! (pre počítanie ohnite prsty ľavej ruky, počnúc malíčkom)
Prsty sú rýchle (pre každý tlieska rukami
Veľmi veľmi čisté! slovo) .
učiteľ: Myslíte si, že čistota a zdravie spolu súvisia? Prečo hovoria: „Čistota je kľúčom k zdraviu“? (odpovede detí)
- Pamätajme na pravidlá čistoty (odpovede detí)
- A každý z vás musí zabezpečiť čistotu svojho tela.
učiteľ: Masáž tváre
Mama naučila svoju dcéru umývať sa:
Musíme, musíme sa umyť (hladiace pohyby)
Ráno a večer (tretie pohyby)
A pre neumyté deti (štipľavé pohyby)
Hanba a hanba (hladiace pohyby)
učiteľ: Hľa, slniečko sa usmieva, raduje sa pre teba, lebo si našiel, kde si ukryl naše zdravie, darované nám od bohov.
psychológ: Pripomeňme si, ako sa nazývajú lúče zdravia (odpovede detí).
učiteľ: A teraz si spolu pripomenieme, čo znamenajú naše lúče.
psychológ: Veľmi sa mi páčilo, ako ste dnes pracovali, dobre! Vďaka všetkým.
Fotografie z lekcie

Integrovaná lekcia - KVN o ochrane zdravia v prípravnej skupine na tému:

"Starám sa o svoje zdravie, chcem byť zdravý"

Zdravie je odmena, ktorú človek dostáva za usilovnosť.

Zdravý človek je zvyčajne vzdelaný človek, ktorý sa naučil jednu jednoduchú pravdu: „Ak chcete byť zdravý, musíte sa naučiť byť zdravý“

Integrácia vzdelávacích oblastí: „Socializácia“, „Poznávanie“, „Komunikácia“, „Zdravie“, „Telesná výchova“

Cieľ: rozvoj kognitívna aktivita vo vzdelávacích oblastiach „Zdravie“, „Kognícia“, „Komunikácia“, „Telesná výchova“.

Softvérové ​​úlohy:

vzdelávacie:

- upevniť vedomosti detí o zdravom životnom štýle a dodržiavaní pravidiel osobnej hygieny; znalosti o stavbe ľudského tela,poznatky o zdravých potravinách, vitamínoch, vlastnostiach vzduchu na základe výskumných aktivít;

Pokračujte v posilňovaní čitateľských zručností detí krátke slová;

vyvíja:

Rozvíjať kognitívny záujem, pamäť, myslenie, koherentnú reč, komunikačné schopnosti, schopnosť uvažovať, robiť závery;

vzdelávacie :

Pestujte si túžbu starať sa o svoje zdraviea iní, vzdelávať priateľské vzťahy a schopnosť pracovať v tíme.

Metódy a techniky: čítanie beletrie, vytváranie problémových situácií, rozhovor, dychové cvičenie, cvičenie na rozvoj koordinácie pohybov a reči s prvkami sebamasáže, didaktické hry, prstová gymnastika, odkaz na životné skúsenosti detí.

Prípravné práce: prezeranie detských encyklopédií, rozprávanie o hygiene, dennom režime, správnej výžive a výhodách telesnej výchovy, čítanie beletrie, hádanie, rozvíjanie zručností šetrenia zdravia.

Materiály a vybavenie: model slnka, model osoby, fľaša, poháre, koktailové trubice, masážne lopty, demonštračný materiál na tému lekcie.

GCD pohyb:

    Organizovanie času.

Chlapci, dnes máme hostí, pozdravme ich.

Dobrý deň

Ahoj!

Viete, chlapci, nielenže sme sa pozdravili, ale povedali sme: „Ahoj“, čo znamená, že vám prajeme veľa zdravia.

Ahoj! – povedali ste mužovi.

Ahoj! – v odpovedi sa usmeje.

A pravdepodobne nepôjde do lekárne,

A budete zdraví po mnoho rokov.

- Dnes vám chcem povedať starú legendu.

„Kedysi dávno žili bohovia na hore Olymp (šmykľavka)

Nudili sa a rozhodli sa vytvoriť muža. Začali sa rozhodovať, aký by mal byť človek. Jeden z bohov povedal: "Človek musí byť silný." Ďalší povedal: "Človek musí byť zdravý." Tretí povedal: "Človek musí byť inteligentný." Ale jeden boh povedal toto: "Ak má človek toto všetko, bude ako my." A bohovia sa rozhodli skryť to hlavné, čo človek má – zdravie. Začali premýšľať a rozhodovať sa, kam to schovať? Jeden navrhoval ukryť zdravie hlboko v modrom mori, ďalší vysoko v horách. A jeden z bohov navrhol: „Schovaj zdravie v samotnom človeku.“ Takto človek žije dlho a snaží sa nájsť svoje zdravie. Ale nie každý môže nájsť a zachovať neoceniteľný dar bohov. To znamená, že zdravie je skryté vo mne, vo vás a v každom z vás.

II . Vyhlásenie témy GCD.

Chlapci, cítite sa zdravo? Čo to znamená byť zdravý? (odpovede detí) (to znamená byť silný, silný, veselý, veselý a energický)

Prezradím vám malé tajomstvo! Naše zdravie sa dá prirovnať k slnku, ktoré má veľa lúčov, tieto lúče žijú v každej bunke nášho tela.Zahráme si hru KVN. Zúčastnia sa dva tímy (rozdelené do tímov). Každý tím dostane za správnu odpoveď lúč svetla. Na konci hry nazbierame dve zdravotné slniečka.

III . Hlavná časť.

1. Prvým lúčom svetla je hygiena …. (model slnka, k nemu je pripojený lúč)

Hovorím vám hádanky o hygienických výrobkoch. Ak správne uhádnete hádanky, dostanete prvý lúč.

Vykĺzne to ako niečo živé, ale ja to nenechám ísť,

Pení bielou penou, nie som lenivý umyť si ruky (mydlo ).

***

Ráno a večer si umýva zuby s nami zubnou pastou (Zubná kefka ).

***

Všetci ma berú do rúk a silno ma šúchajú po tele.

Aké pekné je trieť sa! Ja chlapci (uterák ).

***

Každý deň sa kúpe veľa, veľakrát.

Štipce, uhryznutie - nemôžete otvoriť oči (mydlo ).

***

Kráčam a blúdim nie cez lesy, ale cez fúzy, vlasy,

A moje zuby sú dlhšie ako zuby vlkov a medveďov....(hrebeň ).

***

Ľahol si do vrecka a stráži rev, plačka a špinavca,

Utrú si potoky sĺz a nezabudnú na svoj nos (vreckovku ).

A teraz vám položím otázky týkajúce sa hygieny:

Je možné žuť sople? Prečo nie?

Prečo potrebujete cvičiť?

Čo by ste mali robiť, ak sa potíte? prečo?

Je možné pozerať televíziu celý deň? Prečo nie?

Čo robiť, aby ste sa vyhli chrípke?

Je možné jesť vonku? Prečo nie?

2 . Druhý lúč.

A teraz vám ukážem trik a zistíte, ako sa volá druhý lúč zdravia.

Pozrite sa do vnútra tejto fľaše. Čo tam je? (nič tam nie je)

Teraz uvidíme, kto sa tam skrýva. Raz, dva, tri, neviditeľne utečú z fľaše (fľašu spustím do vody a stlačím, z fľaše vytekajú bublinky).

Aká neviditeľná vec bola vo fľaši? (toto je vzduch). Presne tak deti.

Okolo nás a v každom z nás je vzduch. Poďme deti skontrolovať, či je to pravda. Teraz choďte k stolu, vezmite koktailové tyčinky, vložte ich do vody a fúkajte. Čo vidíš? Prečo sa tvoria bubliny? (pretože v našom tele je vzduch)

Bez dychu niet života,

Bez dýchania svetlo slabne.

Vtáky a kvety dýchajú,

On a ja a ty dýchame.

Overme si, či je to pravda. Teraz sa skúste zhlboka nadýchnuť a zakryte si ústa a nos dlaňami. Ako ste sa cítili? Prečo nemohli byť dlho bez vzduchu? (odpovede detí) (pretože naše telo nemôže žiť bez vzduchu)

To je pravda, každá bunka vášho tela sa vzbúrila a požiadala: „Prosím, pošlite mi trochu vzduchu. »

Spomeňme si na dychové cvičenie, však?

    Vizuálna gymnastika

Jeden doľava, dva doprava,
Tri je hore, štyri dole.
A teraz sa pozeráme v kruhoch,
Aby sme lepšie videli svet.
Pozrime sa bližšie, ďalej,
Tréningom očného svalu.
Čoskoro uvidíme lepšie,
Pozrite si to teraz!
Teraz poďme trochu žmurkať,
a budeme ešte trochu žmurkať
Dáme im veľa síl,
Aby ste to tisíckrát posilnili!

    Tretím lúčom je výživa.

    Súťaž "Rozprávky so zdravými výrobkami."

Deti pomenúvajú rozprávky, ktoré spomínajú Zdravé jedlá. Napríklad rozprávky: „Turnip“; „Hrnec ovsenej kaše“; "Princezná a hrášok" (hrach); "Semeno kohúta a fazule" (fazuľa); „Sestra Alyonushka a brat Ivanushka“ (jablká), „Dobrodružstvá Cipollina“ (cibuľa); " labutie husi"(jablká, mlieko); „Muž a medveď“ (repa, raž); „Fajka a džbán“ (bobule) a iné.

4. Štvrtý lúč.

    Súťaž "Poznám svoje telo?"

Deti rozložia názvy častí tela na modelovú figúrku osoby.

A teraz vám poviem báseň a ukážete si všetko, čo je pomenované. Čoho sa dotknete, hladkajte a masírujte!

    Fyzické cvičenie „Cesta telom“

Na našich prstoch sú nechty,

na rukách - zápästia, lakte,

Koruna, krk, ramená, hruď

A nezabudnite na brucho!

Boky, päty, dve nohy,

Dolná časť nohy a členok.

Sú tam kolená a chrbát,

Ale ona je len jedna!

Máme to na hlave

dve uši a dva laloky.

Obočie, lícne kosti a spánky,

A oči, ktoré sú tak blízko.

Líca, nos a dve nosné dierky,

Zuby na perách - pozri!

Brada pod perou

To vieme ty a ja!

5. Piaty lúč je pohyb.

    Prstová gymnastika "Lopta"

    Hra „Kto rýchlejšie nájde svoj dom?

6. Šiesty lúč – vitamíny

    Súťaž „Vyskladajte z písmen slovo „vitamíny“.

(pre oba tímy)

IV . Spodná čiara

Vychovávateľ: Chlapci, pozrite sa, ako sa naše lúče zdravia leskli a trblietali na slnku. Ako?

Deti: bystré, veselé...

Pedagóg: Ak robíte všetko, o čom sme dnes hovorili v triede (a to sú fyzické cvičenia, robenie dychové cvičenia, Existuje zdravá strava, dodržujte pravidlá osobnej hygieny), potom budete ako slniečko, bystré, ľahké, veselé, energické, t.j. zdravý.

(vitamíny sú distribuované deťom)

GCD v prípravnej skupine pre zdravý životný štýl „Ahoj všetci!“

Ciele: podporovať formovanie uvedomelého postoja detí k zdravému životnému štýlu.

Úlohy:

Posilniť vedomosti detí o priaznivý vplyv pre tvoje zdravie motorická aktivita, otužovanie, výživa, čerstvý vzduch, nálada.

Rozvíjať kognitívny záujem, duševnú aktivitu, predstavivosť.

Povzbudzujte deti, aby odpovedali na otázky, naučte ich robiť závery a závery.

Pestujte si túžbu byť zdravý a dobre sa o seba starajte.

Vybavenie: papierový strom, obrázky jedla

Priebeh lekcie:

Pedagóg: Chlapci, dnes sme sa s vami stretli, aby sme hovorili o zdraví. Na aké slovo sa podobá slovo „zdravie“? Presne tak, slovo „zdravie“ je podobné slovu „ahoj“. Keď sa ľudia pozdravia, prajú si zdravie. Pozdravme sa aj my.
Učiteľ vyzve deti, aby sa postavili do kruhu.
Komunikačná hra „Girls and Boys“ (2 dva dupoty, dva buchnutia ...) a teraz sa dievčatá pozdravili ako princezné a chlapci ako princovia.
Vychovávateľ: „Ak chcete zdravie, pozdravte všetkých.“ Vychovávateľ: Ako to môžete urobiť bez slov, s pomocou rúk?
Ukazovanie detí (podanie ruky, objatie, potľapkanie po ramene)

Poviem vám starú legendu: „Dávno, na hore Olymp žili bohovia. Začali sa nudiť a rozhodli sa vytvoriť človeka a osídliť planétu Zem. Začali sa rozhodovať, aký by mal byť človek.
Jeden z bohov povedal: „Človek musí byť silný,“ ďalší povedal: „Človek musí byť zdravý,“ tretí povedal: „Človek musí byť inteligentný. Ale jeden z bohov povedal toto: „Ak má človek toto všetko, bude ako my. A rozhodli sa skryť to hlavné, čo človek má – svoje zdravie. Začali premýšľať a rozhodovať sa – kam to schovať? Niektorí navrhli skryť zdravie hlboko v modrom mori, iní - za sebou vysoké hory. A jeden z bohov povedal: „Musíš skrývať svoje zdravie??? (do samotného človeka).“ Takto ľudia žili od pradávna a snažili sa nájsť svoje zdravie. Ale nie každý môže nájsť a zachovať neoceniteľný dar bohov.

Otázka: Chlapci, cítite sa zdraví? Počúvajte sami seba. Čo to znamená byť zdravý? A čo si myslíš ty? Si zdravý? prečo?

d/u „Povedz príslovie“

Čistota je kľúčom k zdraviu

Zdravie je dobré – vďaka cvičeniu

Ak chcete byť zdraví, otužujte sa

IN zdravé telozdravá myseľ

Žiť čisto znamená byť zdravý.

Kto skoro vstáva, dlho žije

A teraz budú samotné deti hovoriť o zdraví (básne)

Ak chceš byť zdravý,
Jedzte správne!
Jedzte viac ovocia iný,
Športovať!

Sedíme pri raňajkách
Jeme spolu kašu,
Každý z nás vie
Myseľ bez raňajok potemnela

Ryžová kaša "Ahoj!"
Vinaigrette tiež.
Zjedol som ich – som šťastný
Aj moje telo!

Polievka s hráškom a kapustou -
Váš žalúdok nebude prázdny.
A piť nejaký vývar -
Vred a gastritída, zbohom!

Masha jedla kirieshki
A ona povedala: "Vynikajúce!"
Ako ste sa dostali do nemocnice?
Preto povedala: "Je to smutné."

Nepite sódu
Nepreháňajte čipsy.
Šťavy, ovocie, kaša, chlieb -
Tu je pre vás dobrý obed.

Vitamín, prírodný
Vypijeme ovocnú šťavu
a potom na olympiáde
Prekonáme všetky rekordy!

Teraz sa poďme hrať s hosťami (povedzme slovo)

Rozhodli ste sa byť zdraví.
Takže nasledujte……(režim).

Ráno o siedmej nástojčivo zvoní.
náš veselý priateľ…. (alarm).

Všetko bolo pripravené na nabíjanie.
Naša priateľská......(rodina).

Samozrejme, že neporuším režim -
Umývam sa v prechladnutí....(sprcha).

Ver mi, nikto mi nepomáha,
Posteľ si usteliem sám...(urob to).

Veľmi sa snažím:
Šport byť priateľom s lenivými ľuďmi... (nechce).

Vždy si umývam ruky mydlom
Netreba nám volať... (Moidodyra).

Po obede môžete spať
Alebo môžete ... (hrať sa) na dvore.

Aj v mraze, aj v teple.
Hraj sa vonku... (Milujem).

Lopta, lano a raketa,
Lyže, sane a korčule –
Najlepší priatelia...(moji).

Zábava po večeri:
Berieme činky do rúk,
S otcom športujeme
K našej mame...(úsmev).

Mama nie je ďaleko za nami:
V rukách drží švihadlo...(berie).

Mesiac sa pozerá cez naše okno,
Takže už je dávno spať... (je čas).

Rýchlo utekám do sprchy,
Umývam si oči aj uši.
Moja posteľ na mňa čaká.
"Dobrú noc!" –
Potrebujete spánok).

Chlapci, teraz budete tlieskať rukami, keď budete počuť správnu odpoveď:

Zdravý človek je... človek (tlieskajte rukami, keď dostanete požadovanú odpoveď)

Nemotorný;

Štíhly;

Teraz vám povieme, kde je hlavná sila človeka (vo svaloch). Postavte sa a ukážte, kde sú vaše svaly (ukážte) A teraz ich poďme trénovať. Chlapci urobia kliky a drepy 10x a každý bude počítať. Dievčatá ukážu lastovičku a krabičku počítajúcu do 10. (predstavenie) A keď sa svaly unavia, čo musia urobiť? (masáž)

Masážna hra "Dážď"

Chlapi, keď veľa trénujeme, dochádza nám energia a odkiaľ ju môže človek získať? (odkiaľ zdravá strava)

Teraz si spomeňme a ukážme dvoch nezbedných škriatkov, Toma a Tima, ktorí zjedli veľa čipsov.

„Psychogymnastika „Tom a Tim“

D/Hra „Záhradníci zdravia“
Chlapci, navrhujem, aby ste sa stali záhradníkmi a pestovali zázračný strom (na stole sú karty s výrobkami, deti si vyberú tie, ktoré potrebujú a zavesia ich na strom).
Otázka: Prečo rástla mrkva na strome? Aké sú výhody mlieka? Atď.

Áno, ukázalo sa, že ste šikovní chlapci! Prečo si myslíš, že teraz pôjdeme na prechádzku? (dýchaj čerstvý vzduch a zabav sa)

A aby naše dýchanie bolo správne, musíme robiť dychové cvičenia. Navrhujem, aby ste to urobili. Vstať, prosím. Teraz budeme vy a ja Indiáni. Ale aby ste toto cvičenie vykonali správne, počúvajte pravidlo: musíte sa nadýchnuť iba nosom, ale môžete vydychovať nosom aj ústami. Sledujte svoje ramená, nemali by stúpať. Nadýchneme sa nosom a pri výdychu vyslovíme bojový pokrik Indiánov (najskôr s deťmi, potom všetci spolu s hosťami)

Viete, že zdraví sú len milí a veselí ľudia, a preto by ste mali byť vy aj naši hostia stále dobre naladení. Poďme von do kruhu a zdieľajme medzi sebou naše teplo, dobrú náladu a úsmevy. Zahrajme si hru „Ak je život zábava...“ (všetko v kruhu)

Mestská rozpočtová škôlka vzdelávacia inštitúcia

"Všeobecná rozvojová materská škola č. 91"

Obecný subjekt Bratsk

Zhrnutie lekcie v prípravnej skupine s využitím technológií šetriacich zdravie „Cesta do čarovnej krajiny zdravia“.

Spracoval: Učiteľ MBDOU "DSOV č. 91"

Makarevič Tatyana Ashurbekovna

Bratsk 2017

Cieľ: Aby sa deti chceli starať o svoje zdravie.

Úlohy:Úlohy:

1. Vytvárať u detí predstavu o potrebe starať sa o svoje zdravie.

2. Formovať predstavy predškolákov o závislosti zdravia od fyzickej aktivity a výživy.

3. Zoznámte deti s dychovými cvičeniami a masážou uší.

4. Identifikovať a objasniť poznatky o osobnej hygiene.

5. Rozvíjať pozornosť, kognitívny záujem, duševnú aktivitu a predstavivosť detí.

6. Vštepiť deťom túžbu starať sa o svoje zdravie a túžbu viesť zdravý životný štýl.

7. Podporujte súcit, vzájomnú pomoc, vzájomnú pomoc.

Materiály a vybavenie: Sedemkvetý kvet s rôznofarebnými lupeňmi na suchý zips; simulované zúčtovanie; strom, na ktorom visia predmety osobnej hygieny; vrece hádaniek; plagát s obrázkom nosa, ucha; vystrihnuté obrázky dennej rutiny; obrázky so škodlivými a zdravými výrobkami, listy A3; hudobné fonogramy.

Priebeh lekcie.

Vychovávateľ : Chlapci, dnes máme hostí, poďmepozdravme sa !

deti : Ahoj.

Vychovávateľ : Viete, chlapci, nie ste lenpovedal ahoj , a dali si kúsokzdravie , pretožepovedali : „Dobrý deň, to znamená, že sme všetkým prializdravie . Ruské ľudové prísloviehovorí : « Ak nepozdravíš, nezískaš zdravie » . Vezmime sa za ruky, usmejme sa na seba a darujme si dobrú náladu. No máme dobrú, radostnú náladu. Všetci sme veselí a veselí.

Vychovávateľ upozorňuje deti na skutočnosť, že v skupine vyrástol nezvyčajný kvet len ​​s jedným okvetným lístkom. Deti k nemu prídu. Učiteľ sa ich pýta, či už niekde počuli alebo videli o podobnej situácii.

Vychovávateľ : Áno, je to tak, v rozprávke V. Kataeva "Kvet je sedemfarebný kvet." Dievča Zhenya minulo všetkých šesť okvetných lístkov na splnenie túžob, ktoré jej nepriniesli radosť, čo znamená, že boli márne. A keď zostal iba jeden okvetný lístok, Zhenya videla smutného chlapca Vityu - boleli ho nohy. Vitya nemohla behať a hrať sa s deťmi. Moja žena ľutovala Vityu. Odtrhla posledný okvetný lístok a povedala:

Lietať, lietať, okvetné lístky,

Cez západ na východ.

Cez sever, cez juh,

Po vytvorení kruhu sa vráťte.

Hneď ako sa dotkneš zeme,

Aby som bol podľa môjho názoru, -

Povedz Vityovi, aby bol zdravý!

V tej chvíli sa Vitya stala zdravá. Bol chorý tak dlho a naozaj chcel, aby bol naozaj zdravý a nikdy neochorel, že povedal Zhenyi: „Keby mi veštica dala kvet – sedemkvetý kvet...“ Hneď ako vyslovil tieto slová, objavila sa čarodejnica. V rukách držala kvet so siedmimi rôznofarebnými lupeňmi. Čarodejnica dala deťom kvet a rozlúčila sa: „Tento kvet vám pomôže pochopiť, čo je zdravie a ako sa oň treba starať. Chlapi, pozri, máme taký kvietok – zdravie, ale je na ňom len jeden žltý lupeň – lupeň radosti a koľko ich ešte musíme u vás nájsť? (6). Aby sme to mohli urobiť, musíme ísť do čarovnej krajiny zdravia (v úvode znie hudba „Na svete je kvetina“).

Vychovávateľ : A cesta nám pomôže dostať sa do krajiny zdravia.

Pred deťmi je na podlahe vytýčená „zdravotná“ cesta, na ktorej sú nakreslené stopy, po stopách sa musíte dôsledne držať. Znie hudba, chlapi kráčajú po cestičkách a vychádzajú na čistinku.

Vychovávateľ : Pozrite, chlapci, pred nami je strom, ale je to nezvyčajné, pozrite sa, čo na ňom rastie?! - Správne, osobné hygienické potreby. A pod stromom je taška a v taške je poznámka. „Hádaj hádanky, nájdi odpovede na strome a nauč zelený okvetný lístok.

Vychovávateľ : Zaujímalo by ma, kto sa rozhodol hrať s nami, dobre, dokončite úlohu, pretože potrebujeme okvetné lístok.

Vychovávateľ vytiahne kartičky s hádankami a deti hľadajú indície medzi predmetmi na strome.

1.Takže"zašpiniť sa" nie, mali by ste byť so mnou priatelia

spenené, voňavé, ruky budete mať čisté.

Ak to dostanem do tvojich očí, trochu ťa štípu...

no akonáhle sa pena zmyla, prestala štípať...(mydlo)

2. Až 25 zubov pre kučery a chumáče

a pod každým zubom budú vlasy ležať v rade...(hrebeň)

3. Svoju chlpatú hlavu si šikovne vopchá do úst,

a počíta naše zuby ráno a večer.(zubná kefka)

Vychovávateľ : Ako môžete nazvať všetky tieto predmety jedným slovom? opakovať. Na čo sú potrebné? Na čo sa používa mydlo?

deti : Umyť si ruky.

Vychovávateľ : Kedy by ste si mali umývať ruky?

deti : Pred jedlom, po prechádzke. Po toalete. Po kreslení a vyrezávaní.

Vychovávateľ : Na čo je uterák?

deti : Na vysušenie rúk po umytí.

Vychovávateľ : Na čo je hrebeň?

deti : Na česanie vlasov. Buďte úhľadní a krásni.

Vychovávateľ : Načo to je? zubná pasta a zubné kefky?

deti : Na čistenie zubov. Aby ste mali zuby čisté azdravé a neboli chorí.

Vychovávateľ : Nuž, chlapi, pozri na spodku vrecúška leží náš druhý zelený lupeň z nášho kvetu zdravia.

Vychovávateľ upriamuje pozornosť detí na pne na tej istej čistinke avyzve jedno z detí, aby vzalo modrý okvetný lístok, otočilo ho a ukázalo ho všetkým. Zapnuté zadná strana nos je nakreslený na okvetnom lístku,
Vychovávateľ : Prečo si myslíš, že človek potrebuje nos?
Deti: dýchať...
Vychovávateľ: Ako je podľa vás nos spojený s tajomstvom Zdravia?
Deti: ……….z nosa tečie, nos nemôže dýchať…
Vychovávateľ: Čo by sme mali robiť, aby bol náš nos vždy zdravý a mohli sme ľahko a voľne dýchať? Deti: detské predpoklady
Vychovávateľ: A teraz vám navrhujem, aby ste skontrolovali, či nos každého dobre a voľne dýcha? Aby sme to urobili, urobme to dychové cvičenia.
Deti spolu s učiteľkou vykonávajú dychové cvičenia. Po slovách „Zadržím dych“ sa deti nadýchnu a zadržia dych. Učiteľka prečíta poetický text, deti len plnia úlohu.

dýcham nosom,
voľne dýcham
Hlboké a tiché -
Ako si praješ.
Splním úlohu
Zadržím dych.
Jeden dva tri štyri -
Znova sa nadýchni:
Hlbšie, širšie.

Vychovávateľ: Ako sa vám darí, dobre.

Vychovávateľ : Chlapi, pozri, na druhom pni je okvetný lístok pomaranča. Pozrime sa, čo tam je. Dieťa si vezme okvetný lístok, na ktorého zadnej strane je znázornené ucho.
Vychovávateľ: Chlapci, prečo ľudia potrebujú uši?
Deti: počuť, počúvať hudbu... atď.
Vychovávateľ: Áno, prečo si myslíte, že druhé tajomstvo Zdravia súvisí s ušami?
Deti: Aj uši môžu bolieť...
Vychovávateľ: Je úplne pravda, že ak sa o svoje uši nestaráte, môžu ochorieť.
Čo by sme mali robiť, aby nás nebolia uši a aby sme veľmi dobre počuli?
Deti: detské predpoklady
Vychovávateľ: Chceš, aby som ti povedal tajomstvo? Koniec koncov, naše uši nám pomáhajú nielen počuť a ​​počúvať, ale pomáhajú aj celému nášmu telu: uši sú umiestnené veľké množstvošpeciálne body (zobrazuje kartu s obrázkom ucha s vyznačenými bodmi, ktoré sú zodpovedné za prácu určité orgány). Ak sa tieto body masírujú, ľudské telo sa bude cítiť dobre, človek bude pozorný a šikovný. Aby sa to všetko stalo, pozývam vás, aby ste so mnou cvičili ušnú gymnastiku.
Vychovávateľ , spolu s deťmi vykonávajú komplex ušnej gymnastiky.

Poď ku mne, priateľ môj,

A rýchlo si sadnite do kruhu.

Nájdite svoje uši

A rýchlo ich ukázať.

Hráme sa s nimi šikovne,

Takto klopkáme ušami.

A teraz všetko sťahujeme.

Ucho, nespadni!

A potom, a potom

Vykrútili kozlík.

Zdá sa mi, že mám zamrznuté ucho

Takto ho môžete zahriať.

Raz dva! Raz dva!

Takže hra sa skončila.

Prišiel Ti-shi-na.

Nuž, chlapi, koľko okvetných lístkov máme z nášho kvetu zdravia? a koľko zostáva nájsť?

Deti: 4, 3 zostávajú nájsť.

Hudba začala hrať a veľký trpaslík vbehol na čistinku.

Gnome: Ahoj chlapci, spoznávate ma? Som škriatok Zdravý, počul som, že hľadáte okvetné lístky z „kvetu zdravia“. Dal som ti tieto úlohy. Si taká skvelá!

Chlapci, čo by ste ešte mali urobiť, aby ste boli silní a zdraví:

deti : športujte, otužujte sa, cvičte….

Velký chlapík : Výborne, potom si všetci spolu zacvičme.

Začala hrať hudba: Kukutiki - cvičenie, kreslená pesnička pre deti

Hudba hrá a deti cvičia spolu s trpaslíkom.

Veľký chlap: Výborne, chlapci, je jasné, že cvičíte každý deň. Držte 5. fialový okvetný lístok.

Chalani, mám malý problém, neustále sa mi to zamotáva v dennej rutine, prosím, naučte ma, ako správne dodržiavať denný režim v poriadku.

Vychovávateľ: Pomôžeme chlapom škriatkovi?

deti: Samozrejme!

Deti dostávajú vystrihnuté karty dennej rutiny a musia byť rozložené v správnom poradí!

Veľký chlap: Ó, ďakujem, chlapci, teraz už určite nič nepomýlim a všetko urobím správne. Tu máš, zaslúžiš si červený okvetný lístok.

Vychovávateľ: My chlapi už len musíme nájsť posledný okvetný lístok Veľký chlap, povedz mi, kde ho nájdem?!

Big Guy: Nasledujte túto cestu a nájdete ju.

Chlapci, poďme, prísne sledujte stopy a na konci cesty je modrý okvetný lístok.

Ochotné dieťa otvorí okvetný lístok, na ktorého zadnej strane sú zobrazené potraviny.
Vychovávateľ: Čo je napísané na tomto lístku? Deti: jedlo, potraviny...
Vychovávateľ : Áno, sú tu nakreslené potravinárske výrobky. Prečo si myslíš, že ich človek potrebuje? Deti: jesť, jesť, piť...
Vychovávateľ : Môže človek žiť bez jedla a pitia? prečo?
Detské dohady.
Vychovávateľ: Myslíte si, že každé jedlo je dobré pre telo? Odpovede detí.
Vychovávateľ: Áno, nie každé jedlo je zdravé. Niektoré produkty obsahujú užitočný materiál– vitamíny a v niektorých – škodlivé, látky, ktoré nášmu telu škodia. Ktorá osoba bude zdravá: tá, ktorá jedáva potraviny obsahujúce vitamíny, alebo tá, ktorá jej nezdravé jedlo?
Deti: ten, kto konzumuje potraviny obsahujúce vitamíny.
Vychovávateľ : Aké zdravé produkty poznáte? Odpovede detí.
Vychovávateľ: Aké vitamíny obsahujú? Odpovede detí.
Vychovávateľ , spolu s deťmi si prezerá obrázky, ktoré znázorňujú rôzne produkty potraviny (kefír, mlieko, vajce, jablko, pomaranč, ryba, mäso, kuracie mäso, orechy...), rozoberá, ktoré z nich sú škodlivé a ktoré sú prospešné pre ľudský organizmus, hovorí o vitamínoch (A, B, C), ktoré sú obsiahnuté v zdravých výrobkoch, objasňuje aké sú potrebné.
Vychovávateľ: Aby ste si lepšie zapamätali, ktoré potraviny sú dobré pre ľudské zdravie a ktoré sú škodlivé, navrhujem, aby ste si vytvorili noviny. Aby ste to dosiahli, musíte sa rozdeliť do tímov. jeden tím vytvorí noviny s názvom „Zdravé produkty“ a druhý vytvorí noviny s názvom „Nie zdravé produkty“.
Učiteľ pomáha deťom rozdeliť sa do tímov, pozýva ich, aby išli k stolom, na ktorých sú hárky papiera A3, obrázky zobrazujúce užitočné a škodlivé produkty výživa. Každý člen tímu vyberie potrebné obrázky a tím diskutuje o správnosti výberu. Hrá hudba, deti rozkladajú obrázky jedla.
Vychovávateľ : No, chlapci, našli sme všetky lupienky z nášho kvetu zdravia, sedmokvetého kvetu. Je čas, aby sme sa vrátili z „magickej krajiny zdravia“ do škôlky. Zavrime oči, otočme sa trikrát a ocitneme sa v škôlke. Chlapci, sme späť v škôlke. A kvetinu necháme v našej skupine, bude nám každý deň pripomínať, čo musíme urobiť, aby sme boli zdraví.

Priatelia! Je čas, aby sme sa rozlúčili

A nech sa deje čokoľvek, vždy sa nájde človek

Zdravie želá inému navždy

Dobrý deň, kričíme na vás poslednýkrát.

Dýchanievšetkých vás požehnáme zdravím !

Výsledok: Pedagóg: Chlapci, kam sme dnes boli, koho sme stretli?

Čo musíte urobiť, aby ste boli zdraví?

Deti: Navštívili sme krajinu zdravia a stretli škriatka Zdorovičoka. Dodržiavajte pravidlá hygieny, jesť správne, dodržiavať režim dňa. Zopakovali sme si dychové cvičenia a naučili sa masírovať uši.

Bibliografia:

    Vzdelávacia oblasť"Zdravie". Ako pracovať podľa programu „Detstvo“:

Výchovno-metodická príručka/vedecká. Ed. A.G. Gogoberidze. – SPb.: LLC

VYDAVATEĽSTVO "DETSKÉ TLAČE"; TC "SPHERE", 2012.-176 s.

    Beresneva Z.I. Zdravé dieťa: program zdravia detí v predškolských výchovných zariadeniach. – M.: Sféra, 2005.

    Makhaneva M. D. Vzdelávanie zdravé dieťa. Príručka pre praktických pracovníkov predškolských zariadení. – M.: ARKTI, 1999.

    Gavryuchina L.V. Technológie šetriace zdravie v predškolských vzdelávacích inštitúciách: Toolkit/ Moskva, 2010, 160 s.;

    Predškolská výchova č.11, 12.: Vydavateľstvo "Výchova predškoláka", 2015.

    Voronkevich, O. A. Vitajte v ekológii! Čiastkový program práca na formovaní environmentálnej kultúry u detí predškolskom veku(+ CD-ROM) / O.A. Voronkevič. - M.: Detstvo-Press, 2015. - 512 s.

Cieľ: Naučte deti starať sa o svoje zdravie a správne sa oň starať.

  • rozšíriť porozumenie detí o tom, čo je zdravie, ako sa oň starať, čo je potrebné na udržanie ich zdravia;
  • upevniť vedomosti detí o zdravých potravinách a vitamínoch;
  • rozvíjať záujem o učenie sa nepoznaného, ​​rozvíjať pamäť, myslenie, reč.

Zdravie nie je všetko, ale bez zdravia je všetko ničím. (Sokrates.)

Zdravie existuje, keď si ho nevšímaš.

Priebeh lekcie.

Vychovávateľ: Deti sú dnes našimi hosťami, čo treba urobiť?

Deti: pozdravte. Ahoj!

Učiteľ: Kto mi môže povedať, čo znamená slovo „Ahoj“? Anya.

Misha: To znamená, že prajeme zdravie tomu, koho sme pozdravili.

Vychovávateľ: Presne tak, Miška. Výborne! Obráťme sa k sebe a tiež sa pozdravme a poprajme si kúsok zdravia.

Deti, chcel som sa s vami porozprávať o zdraví. Čo je zdravie a kde sa nachádza?

Deti: Zdravie je stav každého živého organizmu, neprítomnosť choroby a choroby. Je v každom človeku.

Pedagóg: Aké organizácie sa podieľajú na zdravotnej starostlivosti?

Deti: kliniky, nemocnice.

Vychovávateľ: Výborne!

Vychovávateľ: Pamätajme na príslovia a porekadlá o zdraví.

Anna: Zdravie je dôležitejšie ako bohatstvo.

Arthur: Nepýtaj sa na zdravie, ale pozeraj sa do tváre.

Misha: Viac sa hýb, budeš dlhšie žiť.

Violetta: Ak ti Boh nedal zdravie, nedá ti ani lekár.

Ignat: Zdravie je najdôležitejšie, všetko je dôležitejšie.

Arina B: Choroba človeka nevyzerá dobre.

Ruslan: Zdravý na jedlo, ale slabý na prácu.

Arina E: láskavý človek zdravšie ako zlo.

Azik: Zdravie je dôležitejšie ako peniaze.

(Špinavý Pinocchio vbehne do haly a schová sa.)

Vychovávateľ: Pinocchio, čo je s tebou, pred kým sa skrývaš?

Pinocchio: Skrývam sa pred mydodyrom. Núti ma umývať sa a jesť rôzne zdraviu prospešné látky.

Pedagóg: Chlapci, ukážme, ako si udržiavame zdravie. Začnime s nabíjaním. Tým totiž vždy začíname ráno.

Fyzické cvičenie pri hudbe „Slnko“.

Vychovávateľ: A teraz rozcvička pre naše ruky a nohy. Sledujte Pinocchio ako sa uzdraviť a zopakujte to po nás.

Cvičenie „Húsenica sa plazí po konári“.

Cvičenie „Chôdza na palici“.

Hra „Zbieranie chrobákov do košíka“.

(Do hudby vstúpi Moidodyr.)

Moidodyr: Ja som Veľké umývadlo

Slávny Moidodyr,

šéf Umyvalnikov,

A veliteľ utierok.

Prišiel som za vami zistiť, či ste videli Pinocchia. Je taký špinavý, že ho nemôžem prinútiť umyť sa alebo jesť zdravé jedlo. Z tohto dôvodu môže ochorieť.

Učiteľ: Áno, videli sme Pinocchia, skrýva sa za deťmi.

Pinocchio: No, dali ma preč.

Pedagóg: Chlapci, povedzme Buratinovi, čo musí urobiť, aby bol zdravý.

Anna: Ak chceš byť zdravý, otužuj sa

A studená voda umyť sa.

Musíte si pamätať navždy -

Kľúčom k zdraviu je čistota.

Azik: Byť silný a silný

S telesnou výchovou sa musíme kamarátiť.

Ruslan: Bež, skáč a skáč

A hrať sa s chlapmi.

Arina B.: Na obed sú šaláty

A milovať bicykel.

Pinocchio: Prečo potrebujete jesť šalát, nie je veľmi chutný?

Arina B.: Ale užitočné. Obsahuje vitamíny.

Moidodyr: Aké vitamíny sú najužitočnejšie?

Misha: Vitamíny sú cenné látky,

Bez nich nie sme nikde.

Byť zdravý, silný, silný,

S vitamínmi sa musíte kamarátiť.

Polina: vitamín C - kyselina askorbová,

Výhody pre telo sú veľké.

Zlepšuje imunitu

Odháňa choroby.

Violetta: Vitamín A je potrebný pre zrak,

Pre normálne telo stave.

Je ho veľa v rybách a morských plodoch,

A tiež v červenej, oranžovej,

Zelenina a ovocie.

V mrkve, tekvici, paradajkách,

Petržlen, korenie, marhule.

Ruslan: Vitamín B.

Skoré ráno je veľmi dôležité

Jedzte ovsené vločky na raňajky.

Čierny chlieb je pre nás dobrý

A nielen ráno.

Adeline: Vitamín D posilňuje zuby, kosti,

Odháňa od nás všetky nešťastia.

Jedzte ryby, vajcia a kaviár.

Umiestnite svoje telo do dobrej polohy.

Arina E. Vitamín E posilňuje naše telo,

Chráni pred chorobami a inými katastrofami.

Spomaľuje proces starnutia,

Zabraňuje rozvoju srdcových chorôb.

Jedzte mäso, vajcia, mlieko, orechy,

Zelení, čerešne, fazuľa a obilniny.

Ignat Buratino: Existuje oveľa viac vitamínov,

Doplňte svoje telo prísne s nimi.

Potom neochoriete

Budete sa baviť a spievať pesničky.

Moidodyr: Nuž, Pinocchio, chápeš, čo musíš urobiť, aby si bol zdravý.

Pinocchio: Samozrejme. Teraz viem, že si musím umyť tvár a jesť zdravé jedlo.

Moidodyr: Chlapci, čo je? zdravé jedlo? Dovoľte mi položiť vám hádanky a môžete hádať, o čom hovoríme.

Aké ovocie dozrelo v záhrade?

Vo vnútri kosť, pehavé líca.

Letel k nemu roj ôs -

Sladko jemný...

Vyhrievané horúcim slnkom,

Oblečený v koži ako brnenie.

Prekvapí nás

Hrubé...

Je veľký ako futbalová lopta

Ak je zrelý, všetci sú šťastní.

Chutí to tak dobre!

Čo je to za loptu?

Deti toto ovocie poznajú

Opice ho radi jedia.

Pochádza z horúcich krajín

Rastie v trópoch...

Vyrastal na juhu

Svoje ovocie zbieral v trsoch.

A v tuhej zime

Hrozienka prídu k nám domov.

Hrozno.

Zelený dom je stiesnený:

Úzke, dlhé, hladké.

V dome sedia vedľa seba

Okrúhle chlapi.

Na jeseň prišli problémy -

Hladký dom je popraskaný,

Cválali sme na všetky strany

Okrúhle chlapi.

Čo je to za ovocie - krabica s tajomstvom!

Semená vyzerajú chutne

Všetko priehľadné, celé ružové,

Zatrasieš, aké je to zvláštne, nezvoní.

Toto ovocie chutí dobre

A vyzerá to ako žiarovka.

Okrúhle, žltkasté,

Dá sa prirovnať k slnku.

A aké voňavé

Dužina je taká sladká!

Odteraz sme fanúšikmi

Kráľovné poľa...

Sto oblečenia -

Všetko bez spojovacích prvkov.

Narodil som sa pre slávu

Hlava je biela a kučeravá.

Kto má rád kapustnicu -

Hľadaj ma v nich.

Skrýva sa pred slnkom

Pod kríkom v hlbokej diere,

Brown nie je medveď,

V diere - ale nie myš.

Zemiak.

Žlté citrusové ovocie

Rastie v slnečných krajinách.

Ale chutí kyslo,

A jeho meno je...

Sedí dedko, má na sebe sto kožuchov,

Kto ho vyzlieka?

Roní slzy.

Orangeov malý brat

Pretože je malý.

mandarínka.

Som dlhý a zelený, som chutný, keď je slaný,

Chutné a surové. Kto som?

Stáva sa to, deti, inak -

Žltá, trávová a červená.

Niekedy je horká, inokedy sladká,

Musíte poznať jeho zvyky.

A v kuchyni - hlava korenia!

Uhádli ste to? Tento…

Toto ovocie je sladké

Aj okrúhle, aj hladké.

Vo vnútri je voňavý

Z vonkajšej strany nadýchané.

Toto vôbec nie je hračka -

Voňavé…

Petržlen.

Ako v našej záhrade

Hádanky narástli

Šťavnaté a veľké,

Sú také okrúhle.

V lete sa zelenajú,

Na jeseň sa sfarbujú do červena.

Paradajky.

Ružové líca, biely nos,

Celý deň sedím v tme.

A košeľa je zelená,

Celá je na slnku.

Malý a trpký, brat cibule.

To isté s päsťou, červeným sudom,

Dotkni sa toho - hladkaj, zahryzni sa do toho - sladký.

Referencie:

  1. Penzulaeva L.I. Zdravie zlepšujúca gymnastika pre deti predškolského veku (3-7 rokov). – M.: VLADOS, 2002.
  2. Utrobina K.K. Zábavná telesná výchova v materskej škole pre deti vo veku 5-7 rokov. – M., 2006.
  3. Akhutina T.V. Zdravotne úsporné vyučovacie technológie: individuálny prístup // Škola zdravia. 2000. T. 7. č. 2. s. 21 – 28.
  4. G.I. Kulík, N.N. Škola Sergienko zdravý človek. Moskva 2006
  5. Isaeva S. A. Zdravotné lekcie. – Murmansk, 1996.
  6. Kartushina M. Yu. Zelené svetlo zdravia. Program na zlepšenie zdravia pre deti predškolského veku. – M., 2007.
  7. Kartushina M. Yu. Zdravotné aktivity s deťmi vo veku 6-7 rokov. – M., 2008.
  8. Organizácia Savelyeva N. Yu zdravotná práca v predškolskom vzdelávacom zariadení. – Rostov na Done. 2005
  9. A.T. Sharygina. Rozhovory o bezpečnostných pravidlách. Moskva, 2011
  10. Baykova L.A. Technológia herná činnosť. - Ryazan: RGPI, 1994. - 108 s.
  11. Balsevič V.K. Fyzický tréning v systéme kultúrneho vzdelávania zdravý imidžľudský život // Teória a prax telesnej kultúry. - 1980. - N 1. - S. 22–26.
  12. Bernstein N.A. O šikovnosti a jej rozvoji. M.: Telesná kultúra a šport, 1991. s. 288.
  13. Butsinskaya P.P., Vasyukova V.I., Leskova G.P. Všeobecné rozvojové cvičenia v materskej škole. - M.: Školstvo, 1990. - 175 s.
  14. Zmanovsky Yu.F., Kuznetsova M.N. Komplexné vytvrdzovanie v predškolských zariadení. Smernice Ministerstvo školstva Ruskej federácie. - Nižný Novgorod, 1992.
  15. Kudryavtseva V.T. Vývojová pedagogika zlepšovania zdravia. - M.: Linka-Press, 2000. Amosov N.M. Myšlienky o zdraví. Kemerovo, 1981, 198 s.
  16. Antonov, Yu.E., Kuznetsova, M.N., Saulina, T.F. Zdravý predškolák. Sociálne a zdravotnícke technológie 21. storočia: Manuál pre výskumníkov a pedagógov. - M.: Arkti, 2000.
KATEGÓRIE

POPULÁRNE ČLÁNKY

2023 „kingad.ru“ - ultrazvukové vyšetrenie ľudských orgánov