Rozprávka, ktorú zostavili deti strednej skupiny vitamínov. Osnova hodiny (stredná skupina) na tému: Vitamíny

Gisvain V.D., pedagóg MBDOU č. 54 "Iskorka", Naberezhnye Chelny, Republika Tatarstan

ráno:

1. Didaktická hra"Vitamínová rodina"

Cieľ: upevňovanie vedomostí detí o vitamínoch, ich prínose pre zdravie človeka, obsahu niektorých vitamínov v zelenine a ovocí.

2. Hra na rolu: "Pripravme vitamínovú večeru pre hostí."

Cieľ: zlepšiť zručnosti detí v používaní náhradných hračiek v hre, upevniť zručnosti detí reflektovať epizódy svojho okolitého života v hre, pestovať zmysel pre kolektivizmus.

3. Rozhovor s podskupinou detí na tému: „Prečo potrebujeme jedlo?“ (prezeranie ilustrácií).

4. Pred raňajkami zistite od detí, čo pripravili kuchárky na raňajky, ak je to kaša, urobte krátky rozhovor na tému: „Z čoho sa varí kaša? a ako urobiť kašu chutnú.

5. Skúmanie druhov obilnín v kútiku experimentovania: pohánka, hrach, krupica, perličkový jačmeň, ryža atď.

6. Hodiny na zoznámenie sa s ostatnými na tému: „Vitamíny v živote človeka. Ako vitamíny posilňujú telo.

Cieľ: formovať predstavy detí o potrebné pre teloľudské látky a vitamíny, povedzte deťom o úlohe vitamínov v živote človeka. Oboznámiť ich s pojmom „vitamíny“, upevniť poznatky o potrebe vitamínov v ľudskom tele, o užitočných produktoch, ktoré vitamíny obsahujú. Pestovať kultúru jedla, zmysel pre proporcie a pravidlá kultúrneho správania.

Materiál: neviem bábika, obrázky s výrobkami, zelenina, ovocie, bobule. Sada výrobkov, chlebových výrobkov, podnosov.

Práca so slovnou zásobou: vitamíny, tuky, sacharidy, bielkoviny, zrážanlivosť, odolnosť.

Pokrok v lekcii

Na tabuli u učiteľa sú obrázky zobrazujúce zeleninu, ovocie, bobule, chlebové výrobky. Na stole sú produkty z herného kútika. Neviem prísť na návštevu k deťom.

Chlapci, dnes nás prišiel navštíviť Dunno, pozdravte ho. Miluje jesť, máte radi jesť?

Čo je najviac obľúbené jedlo varí tvoja mama? (odpovede detí).

Pozrite sa chlapci, Dunno nám priniesol obrázky, veľa produktov a pýta sa nás: čo Zdravé jedlá a ktoré nie sú. Povedzme si dnes, na čo všetko musíte jesť normálny vývoj a rast nášho tela. Učiteľ hovorí: telo má prijímať s jedlom všetko, čo k životu potrebuje, aby sa telu pomohlo, treba pravidelne jesť rôzne jedlá a piť vodu. Teraz o tom budeme vedieť.

Chlapci prídu k stolu (deti prídu k stolu a pomenujú produkty na stole: ryba, vajce, párky, vyprážané kura).

Sú to bielkoviny, formujú naše telo a udržiavajú ho v kondícii, vďaka bielkovinám človek normálne rastie.

Deti prídu k druhému stolu, na ktorom sú zemiaky, cestoviny, chlieb, sušienky, cukor.

Títo chlapci sú sacharidy. Dodávajú energiu, rozvíjajú vytrvalosť, vďaka sacharidom človek aktívne pracuje, hýbe sa, športuje.

Chlapci, Dunno vás pozýva k tretiemu stolu. Pomenujte produkty, ktoré vidíte na stole. (Deti volajú: mlieko, jogurt, syr, orechy).

Títo chlapi sú tuční. Akumulujú energiu, rozvíjajú mozog. Keď človek ochorie, je to práve energia tukov, ktorá pomáha bojovať s chorobou.

Chlapci, ešte raz vymenujme pre Dunno látky, ktoré naše telo tak veľmi potrebuje: bielkoviny, sacharidy, tuky.

Fizminutka "Kapusta"

Nakrájame kapustu, nakrájame,

My traja kapustnica, traja.

Osolíme kapustu, soľ,

Kapustu pomačkáme, pomrvíme.

Učiteľ vyzve deti, aby si sadli k stolom.

Chlapi, v našom živote je šesť rôznych vitamínov, ktoré tiež veľmi pomáhajú rozvoju nášho tela.

Vypočujte si hádanku:

Červená skrytá chrbtica

Zhora je viditeľný iba palec,

A šikovne naberiete

A v rukách... (mrkva).

Deti volajú, ukazujú obrázok na tabuli.

Títo chlapci sú vitamín A - pre zrak a pokožku. Povedzme si neviem, aké jedlá sa dajú pripraviť z mrkvy. (hovory detí).

Vypočujte si ďalšiu hádanku:

V záhrade rástol krík,

Počuješ len chrumkanie, áno chrumkanie.

V kapustovej polievke, v hustej kaši -

To som ja... (kapusta).

Je to vitamín C – na odolnosť voči chorobám.

Neviem vám uhádnuť nasledujúcu hádanku:

Tu nám oheň jasne horí

Sadneme si – je veľmi horúco.

A oheň trochu zhasol -

Sladko upečené... (zemiaky).

Je to vitamín B na trávenie.

Učiteľ robí nasledujúcu hádanku:

Hoci nie je vôbec krehký,

A schovaný v škrupine.

Z ovocia je najtvrdší zo všetkých

Volá sa... (orech).

Títo chlapi sú vitamín E - anti-aging.

Vypočujte si hádanku:

Všetky väčšie a červenšie

Najlepšie chutí v šaláte

A chalani z dávnych čias

Veľmi sa ľúbia... (paradajka).

Je to vitamín K chlapi - na zrážanlivosť krvi.

A posledná chlapská hádanka od Dunna:

Kvapalina, ale nie voda

Biele, nie sneh... (mlieko).

Je to vitamín D pre rast.

(Deti, po uhádnutí hádaniek, skúšať, určovať chuť produktov, cítiť).

Výborne chlapci! Uhádli hádanky, Dunnovi sa to s nami veľmi páčilo. Dnes sa naučil veľa o vitamínoch, o zdravých potravinách, o rôznych potravinách, pomohli ste mu s tým.

Neviem chlapci, pripravili sme pre vás prekvapenie. (Učiteľ vytiahne jedlo: vinaigrette (alebo kapustový šalát s mrkvou).

Poďme jesť najviac vitamínový šalát s Dunno.

7. Pred večerou urobte krátky rozhovor na tému: "Obed je zlý, ak nie je chlieb."

8. Popoludní zorganizujte s deťmi rozhovor na tému: „Čas jesť buchty“. Skúmanie ilustrácií.

9. Stolná hra: "Prechádzka po Sezamovej ulici."

10 Kresba na tému: „Vitamínová kresba“.

Cieľ: Zlepšiť schopnosť detí reflektovať v kresbe to, čo deti chápu pod slovom „vitamíny“: zelenina a ovocie, výrobky. Rozšírte schopnosť správne umiestniť kresbu na list papiera, maľovať kresbu bez toho, aby ste prekročili obrys, rozvíjať zmysel pre farbu a kompozíciu. Pestovať nezávislosť.

11. Didaktická hra: "Obsluha pri stole."

12. Pred večerou krátky rozhovor na tému: "Je čas večerať."

Práca s rodičmi

  1. Rada rodičom:

    - "Zelenina, ovocie, bobule a bylinky"

    - "Pravidlá pre chuť na sladké"

    - "Ak má dieťa zlú chuť do jedla"

  2. Nástenné noviny pre rodičov "Kvet zdravia".
  3. Dotazník pre rodičov a deti spoločne: "Aké pravidlá dodržiavam?"

V skupine v knižný kútik usporiadať výstavu literatúry o správnej výživy, o jedle a pod.Sú to knihy na čítanie, ilustrácie, encyklopédie.

Úlohy: oboznámiť deti s pojmom „vitamíny“; formovať v nich predstavu o potrebe vitamínov v ľudskom tele, užitočných produktoch, ktoré obsahujú vitamíny, vzdelávať deti v potravinovej kultúre, zmysel pre empatiu, túžbu pomáhať.

Vybavenie a materiály na lekciu:

Demo materiál: magnetofón, „živé“ vitamíny, figuríny a obrázky ovocia a zeleniny, košík, stojan, ukazovátko, obruče, tamburína.

Podklad: prázdne poháre, poháre s cereáliami, emblémy - vitamíny.

Priebeh kurzu.

Vychovávateľ: Ahojte chalani! Som veľmi rád, že vás všetkých dnes vidím tak zdravých a krásnych. Výborne! V akej nálade ste dnes prišli do triedy?

deti: Dobrý, veselý, usmievavý, energický, milý.

Vychovávateľ: Podeľte sa o svoju dobrú náladu s našimi hosťami. Usmejte sa na nich. Dnes na vás čaká veľa vecí vzrušujúce hry a dozviete sa veľa zaujímavého. Myslím, že sa ti to podarí, budeš pozorný a aktívny. dobrá nálada ktoré budeme zdieľať so všetkými.

Vychovávateľ:„Dnes sa vydáme na cestu do úžasnej krajiny menom Vitaminia.

Vitaminia - Krajina zázrakov. A dostaneme sa tam magickým transportom. A aký magický transport poznáte?

deti: Malta, lietajúci koberec, metla, čarovné vychádzkové čižmy.

Vychovávateľ: Výborne, poznáte veľa magických dopravných prostriedkov. Ale poletíme na lietadle s čarovným kobercom.

Vychovávateľ: Urobte si pohodlie a pripravte sa na let. Uvoľnite sa, zatvorte oči a poletíme. Slnko príjemne hreje, vetrík nám pofukuje po tvári. Letíme. (hudba hrá)

Teraz otvor oči, pristáli sme.

Vitamíny sú látky, ktoré pomáhajú deťom rásť silnými a zdravými. Rastliny aj zvieratá si vitamíny dokážu vyrobiť samé, ale ľudia nie. Preto by mal človek prijímať vitamíny s jedlom. Veľa vitamínov sa nachádza v ovocí a zelenine, ako aj v iných potravinách, ktoré ľudia jedia. A ak dieťa dostáva málo týchto vitamínov, potom často ochorie, stráca chuť do jedla a zle rastie.

Vychovávateľ: Každý vitamín má svoj vlastný názov. Chcete ich spoznať. (Áno)

Chlapci, vstaňme a poďme k stojanom.

Toto je vitamín A. Vitamín rastu a videnia. Teraz vám dám hádanku. A uhádnete a spoznáte produkt, ktorý má veľa vitamínu „A“.

Záhada:

Krása rastie - zelený vrkoč,
Celá ryšavka sedí na zemi,
Keď ho žujete, chrumká.
(mrkva)

- Teraz sa pozrite a povedzte mi, kde ešte je vitamín "A".

deti: paradajka, čerešňa, jablko, rakytník, mrkva, broskyňa, marhuľa, tekvica.

Hra „Spoznaj dotykom“

Vychovávateľ: Rada by som vám predstavila ešte jeden vitamín – ide o vitamín „B“. Je veľmi dôležitý pre fungovanie mozgu a celého tela. Tento vitamín sa nachádza v rôznych obilninách. Pozrite sa a povedzte, kde je obsiahnutý vitamín „B“.

deti: Hrach, pohánka, ovsené vločky, ryža.

Vychovávateľ: Chlapci, pozrite, všetky cereálie máme pomiešané, ale teraz všetko napravíme. Máte veľmi šikovné prsty a cez krupicu rýchlo pretriedia.

Hra „Prejdi cez obilniny“

(deti stoja okolo stola v podskupinách a triedia sa zmiešané krúpy v 2 šálkach).

Pedagóg: Chlapci, vráťme sa k našim vitamínom. Nehovoril som ti o veľmi dôležitom vitamíne.

Toto je vitamín C. Tieto vitamíny chránia telo pred rôznymi chorobami, najmä prechladnutím a chrípkou.

Uhádnite hádanku a zistite, kde sa vitamín C nachádza.

V zlatých šatách
Ani jedna spona.
Je to lekár liečiteľ a priateľ
Vylieči akúkoľvek chorobu.
(Cibuľa)

Vychovávateľ:"Vitamín "C" je veľmi veľa vo všetkých druhoch zeleniny, ovocia a bobúľ. Pozrite sa a povedzte mi, kde je vitamín "C"?

deti:Čierne ríbezle, šípky, citrón, pomaranč, cesnak, cibuľa, kapusta.

Vychovávateľ: A teraz vám navrhujem, aby ste si nazbierali „vitamínový kôš“. Do košíka musíte vložiť iba zeleninu a ovocie, ktoré obsahujú vitamín C.

Množstvo prichádzajúcich vitamínov do nášho tela závisí od ročného obdobia. Chlapci, v ktorom ročnom období podľa vás prijímame najviac vitamínov?

deti: leto, jeseň.

Vychovávateľ: A v inom ročnom období, aby ľuďom nechýbali vitamíny, sa v lekárňach predávajú vitamínové tabletky. Už ste ich všetci videli a jedli? (relácie)

Fizminutka "Nájdi svoj dom"

Učiteľ vyzve deti, aby sa hrali Nová hra"Nájdi svoj domov." Na podlahe sú rozložené tri obruče, v strede každého je jeden farebný kruh.

Učiteľ vysvetľuje úlohu: „Máme vitamíny iná farba. Akú farbu majú vitamíny?

Deti opäť opakujú názvy vitamínov.

opatrovateľka: Výborne chlapci! Názvy vitamínov dobre poznáte. A teraz musíme tieto vitamíny umiestniť do domov. Každý vitamín má svoj vlastný dom: žltý dom (učiteľ ukazuje na žltý kruh na podlahe), červený dom a oranžový dom. Akú farbu má vitamín A, Katya?

Katia:Červená.

Vychovávateľ: Do akého domu to dáte?

Katia: V červenej farbe.

Vychovávateľ: Správne! Výborne!

Všetky vitamíny teda nachádzajú svoj domov. Postupom hry dochádza k aktívnemu opakovaniu názvov vitamínov. Učiteľ pochváli každé dieťa. Ak sa dieťa pomýli, pomôže mu iné dieťa.

Vychovávateľ: Tu sa naša cesta končí. V krajine Vitaminia sme videli a dozvedeli sa veľa zaujímavého.

Aké vitamíny sme dnes stretli?

deti: S vitamínmi A, B, C.

Ktorý vitamín nám pomáha lepšie vidieť?

deti: Vitamín A.

Ktorý vitamín nám pomáha lepšie rásť?

deti: Vitamín B.

Ktorý vitamín bojuje proti prechladnutiu a chrípke?

deti: Vitamín C.

No ja si myslím, že keď budeme užívať vitamíny, neochorieme. A aby ste neochoreli, čo poradíme?

Deti čítajú verš: rada.

1 dieťa:

Pamätajte na jednoduchú pravdu -
Jediný, kto lepšie vidí
Kto žuje surovú mrkvu
Alebo piť mrkvovú šťavu.

2 deti:

Pri prechladnutí a bolestiach hrdla
Pomaranče pomáhajú.
No, je lepšie jesť citrón,
Aj keď je veľmi kyslá.

3 deti:

Rybí olej je najzdravší.
Aj keď škaredé - musíte piť.
Zachráni pred chorobami.
Je lepšie žiť bez chorôb.

4 deti:

Nikdy sa nenechám odradiť
A úsmev na tvári
Pretože akceptujem
Vitamíny A, B, C

Vychovávateľ: Výborne chlapci, dobrá rada dal si.

A naša cesta sa skončila. (sadnúť si na čarovný koberec) znie hudba.

Kde sme dnes boli? Čo sa vám najviac páčilo?

Odpovede detí.

Vychovávateľ: Chlapci, aj pre mňa bolo veľmi zaujímavé cestovať s vami. Pozrite sa, čo to je úžasná taška. (šťavy vo vrecúšku - rozdávajte deťom).

Kreslenie. Stredná skupina.

Téma: Vitamíny pre zvieratá.

Cieľ: schopnosť zobraziť známe ovocie (pomaranče) a zeleninu (mrkvu) prezentáciou, dosiahnuť výrazný farebný prenos. Precvičte si miešanie červenej a žltej, aby ste získali oranžovú.

Materiál: Miesto papiera, rozdelené skladaním na veľké štvorce, kvaš. Paleta. Farebné voskovky, štetce; list deťom od doktora Aibolita. Apeluje na deti s prosbou, aby urýchlene poslali krabice pomarančov a krabice mrkvy na sever, aby sa zachoval zdravotný stav zvierat po chorobe.

Po získaní súhlasu detí učiteľ ponúkne každému dieťaťu, aby „naplnilo“ krabicu ovocia alebo krabicu mrkvy (voliteľné). Nakreslením v každej bunke jeden veľký pomaranč a mrkvu. Potom určite tvar mrkvy (oválneho) a pomaranča (okrúhleho). Uvádzajú, akú farbu majú pomaranče, mrkva a či sú v súprave také farby. Keď sa deti presvedčia, že neexistuje oranžová farba, učiteľ ich vyzve, aby si zapamätali, ako ju získať (na začiatku sa na paletu nanesie škvrna žltá farba, potom sa štetec umyje, vysuší a na hrot štetca sa nazbiera červená farba, ktorá sa zmieša so žltou škvrnou).

Učiteľ pomáha každému dieťaťu dosiahnuť požadovaný výsledok - oranžovú farbu. Potom hovorí, ako môžu pri zobrazovaní dosiahnuť expresívny prenos nielen farby, ale aj jej kontúr. Ak to chcete urobiť, v každej bunke s oranžovou farbou nakreslite obrys pomaranča.

Potom vezmite oranžovú voskovú pastelku (alebo kúsok sviečky so zahroteným koncom) a nakreslite bodku do vnútra obrysu. Potom všetko namaľujte na oranžovo. Na miestach, kde sú bodky aplikované, farba neleží, čo vytvára efekt konvexný povrch Pomarančová kôra Pred nakreslením mrkvy deti „nakreslia“ mrkvu prstom a potom suchou kefou a umiestnia ju do buniek škatule zhora nadol.

Na konci hodiny deti spolu s učiteľom starostlivo prezerajú všetky práce a posielajú krabice na sever. A potom dostanú ďakovný list od Dr. Aibolita.


K téme: metodologický vývoj, prezentácie a poznámky

Účel: upevniť myšlienky o vonkajšie vlastnosti predmet: farba, veľkosť; schopnosť hádať hádanky; vyvolať pozitívne pocity...

Zhrnutie priamo vzdelávacích aktivít v prvej juniorskej skupine Téma "Vitamíny pre zvieratá"

Účel: upevniť predstavy o vonkajších vlastnostiach objektu: farba, veľkosť; schopnosť hádať hádanky; vyvolať pozitívne emócie.Úlohy: Edukačné: 1. Posilnite schopnosť rozlišovať farby, na ...


Súhrn kontinuálnych vzdelávacích aktivít v strednej skupine v súlade s federálnym štátnym vzdelávacím štandardom na tému: "Jesenné vitamíny".
Pripravila: GBOU Škola č.2109 predškolské oddelenie "Fantasy" Alekseeva Julia Anatolyevna Moskva 2016 Vzdelávacie oblasti: sociálno-komunikačný rozvoj; kognitívny vývoj; vývin reči, fyzický vývoj.
Cieľ: Integráciou vytvárať podmienky pre formovanie predstáv detí o správnej a zdravej výžive vzdelávacích oblastiach Kľúčové slová: kognitívny vývin, sociálny a komunikačný vývin, vývin reči, telesný vývin.
Úlohy:
Prispieť k obohateniu myšlienok o zelenine a ovocí.
Prispieť k vytvoreniu predstavy u detí o výhodách vitamínov a ich význame pre ľudské zdravie.
Vytvorte podmienky na prezentáciu toho, aké jedlo je užitočné, čo je pre telo škodlivé.
Rozvíjať schopnosť klasifikovať produkty, zvýrazniť vlastnosti(tvar, veľkosť, farba, chuť, čuchové znaky zeleniny).
Vytvárať podmienky pre rozvoj detskej zvedavosti.
Prispieť k rozvoju výskumných zručností.
Pestujte si túžbu a schopnosť vyjadriť svoj názor.

Vybavenie: sprisahať obrázky « Zdravé stravovanie”, multimediálny projektor, prezentácia “Hádanky o zelenine”, hudobným sprievodom pre telesnú výchovu, zvuky životné prostredie(dieťa sa smeje a plače), zelenina, nezdravé jedlo, dva koše.
Literatúra:
Golitsyna N.S.
Abstrakty komplexných - tematických tried. Stredná skupina. Integrovaný prístup - M .: Vydavateľstvo SCRIPTORIY 2003, 2016. – str.42
Približný priebeh GCD:
Počuť detský plač. Učiteľ sa obrátil k deťom a spýtal sa: "Čo sa stalo?", "Kto plače?", "Kto sa urazil?". Deti si všimnú obrázok na obrazovke, usudzujú, že chlapec plače. Problematická situácia. Učiteľ, ktorý sa obrátil k deťom, navrhuje pozrieť sa na obrázok a premýšľať o tom, prečo chlapec plače. Dospeli k záveru, že chlapec sa cíti zle, bolí ho brucho. Učiteľka s deťmi objasňuje, prečo sa rozhodli, že brucho bolí, a prečo môže bolieť bruško chlapca. Ak sa deťom ťažko odpovedá, upozorní na to, že na stole je jedlo, ktoré chlapec zjedol. Zoznam s deťmi: čipsy, Pepsi, sušienky, žuvačky. Učiteľ vysvetľuje, že nie všetky jedlá, ktoré sú chutné, sú zdraviu prospešné. Chlapec jedol podvyživený, a preto sa cíti zle, vedie k tomu, že na udržanie zdravia je potrebné zapojiť sa do telesnej výchovy a správne jesť. - "Chlapci, ako chápete, čo znamená správne jesť?" - "Čo potrebujete jesť, aby ste boli zdraví?" Učiteľka ponúka riešenie hádaniek (pozri prílohu), chváli deti za správnosť odpovedí, objasňuje, ako možno tieto výrobky nazvať jedným slovom. Objasňuje, akú inú zeleninu poznajú. Na obrazovke sa objavia obrázky: zemiaky, paradajky, kapusta, uhorky. Vedie k tomu, že surová zelenina a ovocie je bohaté na vitamíny. Potom, čo sa ponúkne ísť do záhrady, zber. Telesná výchova pod hudbou. Zheleznova "Teraz poďme do záhrady" (pozri prílohu). Problematická situácia. Učiteľ hovorí deťom, že na ceste do MATERSKÁ ŠKOLA kúpila si veľa produktov, ale celkom nerozumie, ktoré sú užitočné a ktoré nie. Požiadať ju, aby jej pomohla prísť na to? Vytiahne vrecia s potravinami a vyzve deti, aby potraviny roztriedili. Do košíka so žltou mašľou vložte zdravé produkty, ktoré obsahujú veľa vitamínu a s červeným – nie príliš zdravé produkty, ktoré vitamíny neobsahujú.
Didaktická hra "Užitočné - nie užitočné." Učiteľ pri hre skontroluje správnosť úlohy Po skončení hry učiteľ ponúkne nahliadnutie do košov, ujasní si, ktorý kôš je užitočný a ktorý je zdraviu škodlivý Pochvala za poskytnutú pomoc. -"Myslíš, že všetka zelenina je rovnaká?" - "Ako sa líšia?" - "Pozrime sa." Deti sa pozerajú na zeleninu, dotýkajú sa jej rukami, ovoniavajú a ochutnávajú. Dospeli k záveru, že každá zelenina je iná. Líšia sa tvarom, farbou, vôňou a chuťou. - „Chlapi, čo ešte okrem zeleniny musíte jesť, aby ste boli zdraví a plní energie? "(ovocie) - "Na jeseň dozrievajú plody, ktoré sú plné vitamínov, robia z nich chutnú a zdravú šťavu." Ponúkne ísť k stolom a piť džús. Učiteľ sedí pri stoloch a ponúka milé slová:
Zachránim si zdravie. Pomôžem si sám!
Na obrazovke sa objaví obrázok toho istého chlapca. Len teraz neplače, ale smeje sa.Učiteľka upozorňuje na chlapca. Ako vyzerá chlapec teraz? (veselý, radostný, silný, zdravý, silný) - "Čo urobil, aby bol zdravý a silný?" Ak sa deťom ťažko odpovedá, učiteľka upozorní na stôl s jedlom, ktorý stojí pri chlapcovi (ovocie, zelenina). Deti dospeli k záveru, že chlapec jedol zdravá strava a venoval sa telesnej výchove. Na konci učiteľ vyzve deti, aby sa hrali hra na hranie rolí„Obchod“, juniorský pedagóg pomáha vytvárať podmienky pre umelecké a estetické aktivity na túto tému. - „Povedzte mi, prosím, odkiaľ berú vaše mamy a staré mamy zeleninu a ovocie?“ (v obchode) - „Kto sa chce hrať v obchode?“, „A kto predáva výrobky v obchode?“, „Potom si vyberme predajcu pomocou rýmu na počítanie a choďme do obchodu pre zdravé výrobky a potom uvarte v kuchyni sviatočnú večeru." - „A kto chce kresliť zeleninu a ovocie, zdravé jedlá? Posaďte sa pri stoloch." Touto cestou, vzdelávacie aktivity deti prechádzajú do samostatných činností.

HÁDANKY
1. Veľká ako malý slon, V záhrade je šampiónka. (Tekvica.)
2. Je dôležitejšia ako všetka zelenina
Na vinaigrette a boršč. (Repa.)
3. On je cibuľový brat, je aj zlý, A nám je užitočný surový. (cesnak)
4. Nikoho nerozčúli, ale každého rozplače. (Cibuľa)
5. Červený nos vrástol do zeme. (mrkva).
FYZICKÁ MINÚTA
Poďme teraz do záhrady
Budeme tam zbierať zeleninu (deti chodia na miesto)
Jeden, dva, tri, štyri, päť (tlieskať rukami)
Čo budeme zbierať?
Zemiaky, mrkva (ohnite prsty)
Repa a repa
Paradajky, uhorka,
A nakoniec kapustnica!
Všetci sme prišli do záhrady (deti chodia na miesto)
Našli sme tam zeleninu.
V záhrade sme skúšali -
Sklonený nízko k záhradnej posteli (prehnúť sa)
Na zemiaky, na mrkvu (ohýbajú prsty)
K repe a repe
Na paradajky, na uhorky,
A konečne ku kapuste!
Všetci sme boli v záhrade (deti chodia na miesto)
Našla sa tam zelenina.
Pozbierali celú úrodu (narovnajú sa a ukazujúc pred seba rozpažia ruky do strán).
Tu je, vidíš? Získajte to! (ukazujúc pred neho, natiahnite dlane dopredu)
Zemiaky, mrkva (ohnite prsty)
Repa a repa
Paradajky uhorky,
Všetci chalani sú skvelí!


Priložené súbory

Zhrnutie lekcie na tému "Vitamíny" v strednej skupine

Obsah programu:

Objasniť predstavy detí o zelenine a ovocí;

Vytvoriť predstavu detí o potrebe vitamínov v tele;

Formovať schopnosť triediť (zelenina, ovocie);

Rozvíjať divadelné schopnosti, detskú reč (inscenovanie);

Rozvíjať myslenie;

Pestovať záujem o prírodu.

Demo materiál:

3 podnosy, 3 uteráky;

Prírodná zelenina a ovocie;

Modely zeleniny a ovocia;

2 košíky;

Obrázok s obrázkom "Čo je užitočné pre zeleninu a ovocie."

Podklad:

Masky zeleniny: uhorka, repa, mrkva, kapusta, paradajka.

prípravné práce:

Didaktické hry „Učte sa dotykom“; "Spoznajte podľa chuti"; „Kde, čo dozrieva? »; "Top-roots";

Fyzické učenie. minúty "Slaná kapusta", "Chiki-chiki-chiki-scha";

učenie veršov;

Prezeranie obrázkov zeleniny a ovocia;

Dramatizácia „Hádka zeleniny“.

Príprava učiteľa:

Rozvoj lekcie;

Kreslenie obrázka "Čo je užitočné pre zeleninu a ovocie";

Plagáty: „V zdravom tele zdravá myseľ“, „Zdravý je hlavou všetkého“, „Zdravie je drahšie ako bohatstvo“;

Príprava detí, materiál na lekciu;

Rozprávková postava - Aibolit;

Pochúťky pre deti.

Priebeh lekcie:

1. Učiteľ organizuje deti na hodinu k piesni „Všetci sú pripravení, začnime“.

Pedagóg: Chlapci, dnes pôjdeme do sveta zeleniny a ovocia. Pripomeňme si, aké je ročné obdobie?

Deti: jeseň.

Vychovávateľ: A čo sa na jeseň zbiera na poliach a v záhradách?

Deti: Úroda.

Pedagóg: Je to tak, ľudia zbierajú úrodu na jeseň. Úroda je odmenou pre ľudí za ich prácu počas roka.

Učiteľ číta verš:

„Kopali sme zemiaky,

Vyberané uhorky z hrebeňa

Vytiahol všetku mrkvu

Dobre nakrájali kapustu.

A v košíku zo Zeme

Priniesli ti darček! »

2. Stretnutie s Aibolitom: ozve sa klopanie na dvere.

Vychovávateľ: Ponáhľa sa k nám niekto?

(Aibolit sa objaví s kufrom)

Aibolit: Ahoj, chlapci (deti hovoria ahoj). Viete, čo znamená slovo „ahoj“?

Deti: Pozdravujeme človeka a prajeme mu pevné zdravie.

Aibolit: To je pravda, pretože "Zdravý je hlavou všetkého."

Vychovávateľ: Aibolit, chlapci tiež poznajú výroky o zdraví:

1 dieťa: „Jedz cesnak a cibuľu, neochorieš“

2 deti: "Jablko denne - lekári za dverami"

Aibolit: Výborne a v mojom kufri len klamať zeleninu a ovocie. Koniec koncov, majú veľa vitamínov pre zdravie. Každý vitamín plní svoju funkciu pre telo. Poďme k stolu. Vidíte, sú tam 3 zásobníky. Vypočujte si hádanku a spoznáte jeden z produktov, ktorý sa skrýva na 1 tácke:

"Červená chrbtica je skrytá,

Zhora je viditeľný iba palec.

A šikovne naberiete

A v rukách ... (mrkva) “

Učiteľ spolu s deťmi vyberie obrúsok z 2 podnosov a zavolá: mrkvu, kapustu, cibuľu, papriku ...

Aibolit: Chlapci, obsahujú vitamín A – ten potrebujeme dobré videnie a krásna pleť.

(Deti s učiteľom prídu na 2 podnosy)

Aibolit: Vypočujte si hádanku:

"Tam v záhrade rástol ker,

Počuť len chrumkanie áno chrumkanie

Do kapustovej polievky, do maškrty husto

To som ja... (kapusta)“

Deti s učiteľkou si vezmú obrúsok z 2 tácok a pomenujú: kapusta, citrón, pomaranč, kiwi, jablko, uhorka, cuketa ...

Aibolit: Všetko si pomenoval správne. Táto zelenina a ovocie obsahujú vitamín C – potrebujeme ho, aby sme odolávali chorobám nášho tela.

Učiteľ pokračuje: Chlapci, potrebujeme vitamín C, aby sme neochoreli, ale ak už ochorieme, tak vitamín C vám pomôže rýchlo sa vyrovnať s chorobou, ak budete jesť ovocie a zeleninu, to isté, čo je na tento zásobník.

(deti s učiteľkou prídu na 3 podnosy)

Aibolit: Vypočujte si tretiu hádanku:

"Tu pre nás jasne horí oheň,

Sadnite si vedľa mňa, je veľmi horúco

A oheň trochu zhasol -

Vychutnajte si pečené ... (zemiaky) "

Deti s učiteľkou si vyzlečú obrúsok a pomenujú: zemiaky, paradajky, repa, jablká, cvikla, tekvica, pomaranč, cesnak, baklažán ...

Aibolit: Obsahujú vitamín B – na to ho potrebujeme dobré trávenie.

Učiteľ vysvetľuje deťom: Trávenie, chlapci, je proces správnej asimilácie a trávenia potravín.

3. Prestávka na telesnú kultúru: "Solenie kapusty"

Vychovávateľ: Aibolit, urob to s nami.

(sprevádzané pohybmi rúk)

"Nakrájame kapustu, nakrájame,

My tri, tri mrkvy,

Osolíme kapustu, soľ,

A potom všetci tlačíme, tlačíme.

4. Didaktická hra „Zelenina – ovocie“:

Učiteľ: Aibolit, povedali ste nám o užitočnosti zeleniny a ovocia a teraz si s deťmi zahráme hru „Zelenina - ovocie“ (učiteľ vysvetľuje deťom: do jedného košíka dajú iba zeleninu a iba ovocie v druhom)

Aibolit: Výborne, chlapci, môžete určiť, kde je zelenina a kde ovocie. Vedia, čo kde rastie?

Učiteľ: Samozrejme, že áno.

5. Etuda a cvičenie „Čo kde rastie? »

Učiteľ: Sadnime si všetci do kruhu, zavolám názov zeleniny alebo ovocia, musíte ukázať: ak rastie na strome, zdvihnite ruky, ak ste na zemi, podrepnite.

6. Učiteľ ponúka na počúvanie poézie: Aibolit, teraz si sadnite a počúvajte deti.

1 dieťa: Vstal som skoro

A bežal do záhrady

Mám mrkvu v záhrade

Záhrada je vždy v poriadku!

2 dieťa: Zalial som reďkovku,

Vybral som reďkovky

Položíte koše

Prichádza jesenná úroda!

3 dieťa: Mám zemiaky

Dobre vyrástla!

Celé leto som nelenil

Pracoval som v záhrade.

Učiteľ: Mám záhradu! Tu!

A v záhrade rastie:

paradajka a uhorka,

Tekvica je proste skvelá!

úžasná kapustnica,

cvikla, mrkva,

melón, cuketa,

Lusk feferónky.

Veľkorysý košík -

Dosť na celú zimu!

Zelenina je úžasná

Ktorý je však najviac

Deti milujú

Ešte neviem.

Aibolit: Dobrá poézia, ale počujem nejaký hluk?

Pedagóg: Áno, toto je niečo, čo si zelenina medzi sebou nerozdelila.

Zelenina ide do dramatizácie „Hádka zeleniny“

Zelenina (spolu): Kto z nás je najchutnejší?

Kto z nás je najdôležitejší?

Uhorka: Som chutný,

Ja som najdôležitejší.

Žijeme v slanom náleve

Všetci nás žerú.

Cvikla: Nekrič, uhorka,

Samozrejme, dobre

Kto je však dôležitejší ako repa?

Kto, povedzte, je potrebný?

Cukor sa vyrába z repy

A cviklové šaláty

A cviklu tiež.

Kto je dôležitejší, kto?

Mrkva: Dôležitá zelenina, cvikla,

A čo je dôležitejšie, som mrkva!

Bezo mňa polievku neuvaríš

Bezo mňa nevydržíš ani deň!

Kapustnica: Aby si bol prázdny

Kapusta je najlepšia!

Bohaté na vitamíny

Moji chlapi to milujú!

Paradajka: Oh, aký smiešny argument,

Všetky zdravšia paradajka!

Ten, kto pije paradajkovú šťavu

Ten zdravý rastie!

Aibolit: Ticho, ticho, nerob hluk,

Rýchlo zastavte boj.

Každá zelenina je dar

Vedia to mladí aj starí.

Učiteľ: Neexistuje žiadna zelenina bez chuti,

Všetky sú užitočné, nepochybne.

Aby ste rástli, buďte zdraví

Musíte milovať zeleninu!

7. Telesná výchova: (deti stoja jedno po druhom, dlane položia na chrbát osoby vpredu)

„Chiki-chiki-chiki-scha (tlieskajte rukami)

Tu je kapusta na boršč.

Rozdrobím zemiaky (poklepem rebrami dlaní)

Repa, mrkva,

Polovica hlávky cibule a strúčik cesnaku (poraziť päsťami)

Chiki-chiki-chiki-chok! (ťah dlaňami)

A boršč je pripravený! »

8. Preskúmanie obrázku „Čo je dobré pre zeleninu a ovocie“

Aibolit: Chlapci, teraz sa pozrite na tento obrázok:

čo tu vidíš? (deti povedia, čo vidia na obrázku)

Je to tak, na to, aby zelenina a ovocie dobre rástli, potrebujú slnko, čistý vzduch a vodu. Nie nadarmo sa hovorí: „Slnko, vzduch a voda sú naše najlepší priatelia! ". A čo sa týka zeleniny a ovocia, sú tiež najlepšími priateľmi. Bez nich nie je možné pestovať zeleninu a ovocie.

Naozaj sa mi dnes páčilo byť s vami. Teraz všetci viete o vitamínoch, o užitočnosti zeleniny a ovocia. Nechám vám túto pochúťku (jablká). Dovidenia chlapci.

Učiteľ a deti: Zbohom, Aibolit! Ďakujem! (Na upokojenie hudby učiteľ rozdáva deťom maškrty)

KATEGÓRIE

POPULÁRNE ČLÁNKY

2022 "kingad.ru" - ultrazvukové vyšetrenie ľudských orgánov