Náčrt hodiny na tému: Hodiny matematiky s Gyeneshovými blokmi. Abstrakt lekcie matematiky s Gyeneshovými logickými blokmi v strednej skupine „Cesta s Mickeym – myš do čarovnej krajiny“

Makushina Galina Sergejevna

Vychovávateľ prvej kvalifikačnej kategórie

MBDOU "Materská škola č. 37"

Téma "Cesta do rozprávkovej krajiny"

Cieľ: Rozvíjať kognitívne a tvorivé schopnosti

Úlohy:

1. Formovať schopnosť detí kódovať a dekódovať (čítať) informácie o blokoch pomocou kariet so symbolmi.

2. Upevnite predstavu o vlastnostiach geometrických tvarov: farba, tvar, veľkosť, hrúbka.

3. Naučte sa korelovať štandard s formulárovým štandardom (použite náhradný objekt (blok)).

4. Rozvíjať logické myslenie.

5. Rozvíjať zrakové vnímanie a koordináciu ruka-oko.

6. Udržiavať záujem o matematické aktivity.

7. Budujte schopnosti spolupráce, pomáhajte si navzájom.

Formulár: podskupina

Metódy: verbálna (otázky, rozhovor), hra (imaginárna situácia, didaktická hra), výskumná metóda

Vybavenie: Gyenes bloky, Cuisiner tyčinky.

Obruče (modré, červené, žlté), podnosy (modré, červené, žlté), karty so symbolmi (kódy), obrázky so šablónou hrnčekov (polovica listu A4), obrázky zobrazujúce predmety, zvieratká na výrobu obrázkov zdobiacich kaviareň.

čas: 20 minút

Priebeh lekcie:

Pseudonym. Formulár.

Javiskové úlohy

Činnosť učiteľa

Aktivity pre deti

Čas

  1. 1. Rituál privítania

Vytváranie pozitívnej emócie

náladu na prácu. Formovanie pocitu sebadôvery, jednoty skupiny

Vyháňame „Nechcem“, „Nemôžem“ a „Neviem ako“!

Pozývame „môžem všetko“, „naučím sa“ a „môžem všetko“.

Ak budeme chcieť, budeme čarodejníkmi

Sami fantazujme a predstavujme si zázraky.

Deti vstúpia do skupiny, pozdravia učiteľa, postavia sa do kruhu a vyslovia slová reflexného tréningu „Nemožné je možné“, pričom prejav sprevádzajú pohybmi.

1 minúta

2. Posolstvo témy vyučovacej hodiny. Herná situácia „Vlak“.

Zaujmite deti

Ozve sa klopanie na dvere: Kto k nám prišiel? Pinocchio. Chlapci Pinocchio nás pozýva do rozprávkovej krajiny. Ideme s Pinocchiom? Ako môžete cestovať do rozprávkovej krajiny? V rozprávkovej krajine navrhujem ísť na čarovný vlak.

Stoja v kruhu, pozdravia, počúvajú, odpovedajú na otázky.

Postavme si čarovný vlak, sadnime do vagónov a vydajme sa do rozprávkovej krajiny.

Prišli sme. Všetky. Sme v krajine rozprávok.

Deti sa zoraďujú jeden po druhom a zobrazujú vlak s vagónmi. Chodia na hudbu.

Kto žije v krajine fantázie?

Navrhujem premeniť sa na čarodejníkov. Chcieť.

Odpovede detí

Tak to skúsme! 1.2.3 otoč sa a staň sa čarodejníkom.

Všetko, teraz ste čarodejníci. Pozrite, v rozprávkovej krajine je magický materiál - bloky. Ale nie sú akosi jasné, všetko pomiešané. Navrhujem, aby ste to vyriešili. Ako?

Odpovede detí

3. Stanovenie problému rozložiť bloky podľa troch kritérií.

D \ a "Russellove bloky v troch obrúčkach"

Rozvíjajte logické myslenie

Pozri, sú tam tri obruče. Čo si myslíte, ako môžete triediť bloky? Po odpovediach detí uzatvára: podľa farby.

(v modrej obruči - modrá, červená - červená, žltá - žltá),

Tiež, ako môžete triediť? Zoradené podľa formy. Tu hľadajte všetky štvorce (trojuholníky, kruhy, obdĺžniky. Ako inak ich môžu deti triediť (podľa veľkosti). Podľa hrúbky.

Mám to v poriadku! Vstaň, pozrime sa, čo máme. Celkom iná vec. Ako sme rozložili bloky.

Deti robia závery a rozkladajú bloky podľa farieb

(tvar, veľkosť, hrúbka).

4. Nastavenie úlohy na dekódovanie blokov.

D \ a "Pečieme sušienky"

Rozvíjať logické myslenie, schopnosť nachádzať bloky podľa daných znakov nakreslených na kartách symbolov.

Dali do poriadku. Čo robia v kaviarni? (jedia). Dobre. Čo môžete jesť v kaviarni? Odkiaľ máme všetky tieto sladkosti?

Sme čarodejníci. Nezabudol som. Vymenovali ste veľa sladkostí, ktoré si môžete objednať v kaviarni. Odporúčam piecť koláčiky. Súhlasím! Ale aby boli koláčiky pre každého iné, Pinocchio pripravil tieto kartičky - symboly. Prejdite, skontrolujte svoje stopy a vyberte si blok súborov cookie.

(druhá možnosť: torty ozdobte bobuľami. Každá má iné tvary tort: ​​kruh, štvorec, trojuholník a kartičky - symboly, podľa ktorých deti nájdu bobule pre svoj koláč).

Odpovede na otázky.

(sušienky, cukríky, zmrzlina, koláče)

Deti skúmajú svoje karty so symbolmi (farba, hrúbka, tvar), robia záver. Z obrúčok si deti vyberú potrebné figúrky (kocky - sušienky alebo kocky - bobule na ozdobenie torty) a ukladajú ich do podnosov.

5. Vyhlásenie problému.

Kreatívna úloha.

Výborne. Koláčiky boli upečené. Čo budeme piť? Čoho? A kde ich zohnať? Takže nemáme čas ísť do obchodu, už sme prišli do kaviarne. Z čoho sa vyrábajú hrnčeky na čaj?

Odpovede detí (čaj). Odpovede detí (v kruhoch)

Odpovede detí (kúpiť v obchode). Odpovede detí (urobiť) Odpovede detí (z palíc).

6. Samostatná produktívna činnosť detí

D \ a "Vyrobte si hrnček z farebných Kuizenerových tyčiniek"

Realizácia plánu vo výrobnej činnosti

Rozvoj schopnosti korelovať tyčinky s obrázkom na schematickom obrázku hrnčeka. (možnosť výberu palíc podľa veľkosti na obrázku)

Z farebných tyčiniek - vpravo.

Učiteľ pomáha podľa potreby.

Deti pracujú pri tichej hudbe (hrnčeky vytlačené na obrysovom hárku formátu A4 vyskladajú z paličiek).

7. Samostatná činnosť detí

Rozvíjajte schopnosť vyberať bloky podľa daného vzoru.

Dobre. Dávali veci do poriadku, piekli koláčiky, vyrábali hrnčeky. Ale niečo v našej kaviarni chýba, akosi nepohodlné. Čo môže zdobiť našu kaviareň.

Ako môžete zdobiť? Pinocchio si pre vás pripravil obrázky. Teraz si môžete vybrať ľubovoľný obrázok, ktorý sa vám páči, a vytvoriť rovnaký krásny obrázok z našich magických blokov.

Odpovede detí.

Deti si podľa ľubovôle vyberú ukážku obrázka (húsenica, loď, kvet atď.) a kociek, z kociek rozložia obrázok (na vzorke alebo vedľa nej).

Poďme sa teraz pozrieť zvonku. Chlapci, keď obdivujete obrazy, vidíte veľmi dobre z diaľky, nevidíte malé detaily zblízka, poďte sem všetci. (drží Pinocchio). Prečo si myslíš, že ti to vyšlo? Pretože ste všetci veľmi tvrdo pracovali!

Máme dobrú kaviareň. sa ti páči

Odpovede detí

Deti plnia úlohu

8. Finále:

rozbor, zamyslenie, rozlúčka.

Rozvíjať schopnosť detí rozprávať, upevňovať schopnosť obliecť svoje fantázie do slov, súvislého príbehu. Precvičte si tvorenie slov.

Vyjadrite svoju náladu slovami, pociťujte pocit zadosťučinenia z vykonanej práce

Páčilo sa vám byť čarodejníkom. Aké magické veci ste urobili. Čo sa ti dnes najviac páčilo? Pamätáš si? Čo spôsobilo ťažkosti?

Odpovede detí.

Zodpovední rodičia vymýšľajú pre svoje bábätko zaujímavé úlohy s využitím množstva didaktických pomôcok – zakúpených aj vlastnoručne vyrobených. Medzi obľúbené, ktoré pomáhajú nielen zabaviť sa, ale aj zlepšiť matematické zručnosti a rozvíjať logiku, patria hry pre deti s blokmi Gyenesh. Môžu byť bezpečne použité pri práci s predškolákmi od 2 rokov a mladšími študentmi (do 10 rokov).

Účel, ciele metodiky

Bloky Gyenes sú sada 48 figúrok zameraných na rozvoj logiky batoliat. Sadu dopĺňajú karty, na ktorých sú schematicky prezentované vlastnosti, ako aj negácia vlastností.

Účelom metodiky je rozvíjať matematické schopnosti u detí predškolského a primárneho školského veku.

Úlohy používania blokov Gyenes sú dosť rôznorodé:

  • rozvoj a zlepšenie schopnosti analyzovať tvar predmetov;
  • zlepšenie schopnosti porovnávať objekty medzi sebou v jednom alebo viacerých parametroch;
  • rozvoj predstavivosti a kreativity u detí.

Triedy formujú u detí vytrvalosť, túžbu vyriešiť problém, pomôžu získať vieru vo vlastnú silu, túžbu myslieť, rozhodovať sa, hádať.

Ako rozvíjať najdôležitejšie oblasti pre dieťa za 20-30 minút denne

  • Tri pripravené scenáre pre komplexné vývojové triedy vo formáte pdf;
  • Video odporúčania na vykonávanie zložitých hier a na ich nezávislé zostavovanie;
  • Schéma plánu na zostavenie takýchto aktivít doma

Prihláste sa na odber a získajte zadarmo:

História stvorenia

Nádherná príručka pre rozvoj matematických zručností, myslenia a predstavivosti sa objavila vďaka dielam maďarského bádateľa, učiteľa a matematika Zoltana Gyenesha, ktorý si dal za cieľ, aby porozumenie exaktnej vedy bolo pre deti čo najvzrušujúcejšie. Základný princíp metodiky je nasledovný: tréning by sa nemal vykonávať nudnou formou, keď dieťa musí pozorne počúvať vysvetlenia a potom opakovať po učiteľovi, ale v procese vzrušujúcej hry, ktorá začína rozvoj schopnosti samostatne myslieť a prejavovať predstavivosť.

Gyenes študoval špecifiká priebehu kognitívnych procesov u predškolákov a odhalil vzorec – deti dobre ovládajú čísla a jednoduché aritmetické operácie, ale veľmi zle rozumejú abstraktným kategóriám. Deti sa snažia nájsť odpoveď pomocou pripravenej šablóny, čo nie vždy vyjde. Preto učiteľ vymyslel takýto manuál, v ktorom oboznamovanie sa s najzložitejšími pojmami prebieha vizuálnou formou.

Jednoduchou a zrozumiteľnou formou, zábavou, sa malé dieťa zoznamuje s abstraktnými kategóriami a pojmami, ktoré sa mu budú veľmi hodiť v škole aj v neskoršom veku.

Teraz nie je ťažké vybrať vhodnú hru pre vaše bábätko bez ohľadu na jeho vek. Môžete si kúpiť jeden z albumov, ktorých triedy budú pre predškolákov veľmi zaujímavé (toto je album pre najmenších - deti 2-3 roky, "Poďme sa hrať", "Vyrezávať nezmysly" atď.).

najlepší vek

S blokmi Gyenes môžu pracovať deti rôznych vekových skupín.

  • Najmladší - od 2 rokov - môžu používať prvky súpravy ako náhradné predmety a hrať jednoduché vzrušujúce hry (napríklad "Nakŕmte zvieratá").
  • Stredná predškolská skupina. Pomocou farebných figúrok si deti môžu zostaviť rôzne obrázky pomocou hotových schém alebo prepojením vlastnej fantázie.
  • Staršia predškolská skupina. Bloky sú skvelým spôsobom, ako zlepšiť matematické zručnosti, naučiť sa počítať a získať najdôležitejšie nápady o tom, čo je viac a menej.
  • ZÁKLADNÁ ŠKOLA. Početné hodiny s blokmi Gyenesh vám umožnia vzrušujúcim a nenudným spôsobom vypracovať momenty, ktoré ste na hodinách nedokázali zistiť, ako aj upevniť svoje vedomosti a zlepšiť schopnosť logického myslenia.

Pre každý vek boli vyvinuté vlastné cvičenia, ktoré budú pre deti zaujímavé a dostupné. Rodičia môžu použiť hotové možnosti z kartotéky alebo prísť s niečím vlastným.

pozitívny vplyv

Zvážte, ktoré oblasti vo vývoji dieťaťa sú ovplyvnené používaním tejto didaktickej príručky. Je ich niekoľko:

  • Pamäť;
  • myslenie;
  • predstavivosť;
  • schopnosť myslieť logicky;
  • pozornosť;
  • analytické schopnosti;
  • vytrvalosť, túžba vyrovnať sa s cieľom sami.

Pravidelné používanie Gyenesových blokov tiež prispieva k rozvoju reči. Aktívna slovná zásoba dieťaťa postupne začína zahŕňať abstraktné slová, prídavné mená označujúce farby, veľkosti, tvary. Poznámky bábätka sa stávajú zložitejšími, začína dávať dôkazy o svojich myšlienkach, keďže sa naučilo logicky myslieť.

Toto sú užitočné vlastnosti použitia blokov Gyenes. Treba však poznamenať určitú jednostrannosť metodiky, ktorá je zameraná predovšetkým na rozvoj matematických schopností dieťaťa. Rodičia by sa preto mali zamyslieť nad tým, aké ďalšie benefity využijú.

Ako používať bloky?

Sada určená na didaktickú hru obsahuje nielen samotné kocky (48 geometrických tvarov), ale aj albumy a popisy hier využiteľných pri organizovaní aktivít s deťmi.

Samotné čísla sa líšia niekoľkými spôsobmi, neexistujú žiadne identické prvky:

  • existuje niekoľko farieb: žltá, červená, modrá;
  • v tvare sú bloky - trojuholník, štvorec, kruh, obdĺžnik;
  • veľkosti sú tiež rôzne, prvky môžu byť veľké aj malé.
  • hrúbka: tenké a hrubé.

Didaktické hry s blokmi Gyenesh sú rôznorodé a využitie jedného alebo druhého z nich závisí od veku a schopností konkrétneho dieťaťa. Moderní učitelia navyše odporúčajú venovať pozornosť najmä vývoju dieťaťa: niektoré deti môžu začať ovládať nové vedomosti oveľa skôr (alebo neskôr) ako ich rovesníci, ale nie je v tom nič neprirodzené.

Tvorca metodiky navrhol oprieť sa o niekoľko etáp práce s manuálom.

  1. Volna hra. Neexistujú tu žiadne stanovené pravidlá, na tie prichádza samo dieťa. Dochádza tak k prvému zoznámeniu sa so svetom matematických čísel.
  2. Hra podľa pravidiel. Rodičia vysvetľujú, čo je potrebné urobiť, úlohou dieťaťa je opakovať. Napríklad „opakujte vzor“ - dieťa musí zložiť hotovú verziu zobrazenú na obrázku z obrázkov súpravy.
  3. Matematické hry.
  4. Úvod do čísel.
  5. Použitie Gyenesových blokov na vykonanie prvých aritmetických operácií.

Prechod do novej fázy by mal byť postupný, nastať v čase, keď je na to dieťa pripravené.

Hry s deťmi

Bloky Gyenes je možné používať od 2 rokov, no priemerný vek, kedy sa o ne deti začnú zaujímať, je 3 roky.

Nasledujúce vzrušujúce a užitočné hry možno zaradiť do rozvrhu tých najmenších.

  • Rozdelenie figúrok v skupinách. Najjednoduchšou úlohou je usporiadať prvky súpravy do kôp v závislosti od farby. Potom sa úloha skomplikuje, rodič požiada dieťa, aby zoskupilo prvky rovnakej veľkosti, rovnakého tvaru. Ďalej - ešte zaujímavejšie: teraz musíte medzi prvkami nájsť napríklad žltý trojuholník.
  • "Nájdi jednu." Rodič ukáže dieťaťu určitý tvar, napríklad modrý trojuholník, a požiada ho, aby našlo podobný prvok zo sady, napríklad trojuholník inej farby alebo nejaký žltý prvok. Úloha „Nájsť ďalšiu“ sa vykonáva podobným spôsobom, ale teraz je úlohou dieťaťa nájsť inú postavu (inej farby, tvaru, veľkosti).
  • Albumové hry. Ak to chcete urobiť, musíte si kúpiť alebo stiahnuť špeciálne farebné obrázky na internete, ktoré zobrazujú kvety, zvieratá, autá z geometrických tvarov. Dieťa bude musieť pochopiť, ktorý z prvkov súpravy by mal byť pripojený k obrázku (napríklad kruh je koleso auta alebo okvetný lístok), rozhodnúť sa o farbe a veľkosti a dokončiť kresbu.
  • "Poďme nakŕmiť zvieratá." Skvelá hra pre deti, ktorá ich naučí triediť figúrky do skupín. Rodič vytvára akúsi zoologickú záhradu tým, že okolo stola posadí zvieratká. Potom zadá úlohu - nakŕmiť ich pomocou prvkov zo sady ako potravy. Ale každý z obyvateľov zvernice jedáva len svoje jedlo (napríklad levíča má rado červené figúrky). Úlohou dieťaťa je kŕmiť zvieratá. Postupne by ste mali úlohy komplikovať. Po chvíli by sa levíča malo zamilovať nielen do červených prvkov, ale aj do štvorcov.
  • Dizajn. Toto je veľmi zaujímavá hra pre deti vo veku 3-3,5 rokov, ktorá im umožňuje rozvíjať ich kreativitu. Rodičia žiadajú dieťa, aby vytvorilo dom, kus nábytku, rebrík - dieťa navrhne navrhované možnosti.

S cieľom postupne skomplikovať úlohu, ktorej dieťa čelí, mu v prvých fázach môžete dovoliť použiť schému s hotovými možnosťami a potom ponúknuť snívanie alebo sa pokúsiť zapamätať si. Obe budú užitočné na získanie kritických zručností.


Veľmi zaujímavé sú aj triedy „Continue the row“, ktoré pomáhajú rozvíjať logické myslenie. Optimálny čas na začatie tréningu je od 3 rokov. Rodičia môžu ponúknuť rôzne úlohy.

  • Položte na stôl jednoduchý „reťazec“ prvkov červenej, žltej a modrej farby a pozvite dieťa, aby pokračovalo v rade. Jeho úlohou je rozmiestniť farby v správnom poradí.
  • Vyzvite dieťa, aby pokračovalo v reťazci tak, aby v blízkosti neboli žiadne rovnaké postavy (napríklad kruhy nie sú umiestnené jeden po druhom, červené prvky nie sú v blízkosti).
  • Nezávisle vymyslite rad tak, aby vedľa seba boli figúrky rovnakej veľkosti, ktoré sa však líšia farbou alebo tvarom.

Takéto úlohy vám pomôžu naučiť sa zvýrazniť vlastnosti tvarov a vykonať analýzu.

Triedy v strednom predškolskom veku

Vo veku 4-5 rokov môžete pokračovať v práci s didaktickými hrami, ktoré pomôžu formovať počiatočné matematické zručnosti u detí a pripraviť ich na cielený tréning vo veku 6-7 rokov. Rodičia môžu deťom ponúknuť vzrušujúcu zábavu.

"Obchod"

Mama alebo otec vopred zariadia obchod, kde môžu hračky, sladkosti, ovocie a podobne slúžiť ako tovar, a tiež dajú dieťaťu určité figúrky zo sady, ktoré budú slúžiť ako peniaze. Každá z položiek v "obchode" má svoju vlastnú cenu (ktorú tiež predstavuje jedna z číslic). Úlohou dieťaťa je zistiť, čo presne si môže dovoliť a nakúpiť.

Postupne sa výberové kritériá môžu skomplikovať - ​​napríklad medveď nebude stáť len trojuholník, ale veľký červený jeden alebo dva malé - modrý a žltý.

"Obchod" môžete hrať s viacerými deťmi, takže to bude pre nich oveľa zaujímavejšie.

"Čo sa zmenilo?"

Táto didaktická matematická hra nielenže zlepší pamäť vášho predškoláka, ale bude aj skvelým spôsobom, ako zábavnou formou rozvíjať myslenie.

Pred dieťaťom je položená určitá postupnosť figúr, musí si to pamätať.

Existujú dve možnosti hry.

  1. Jedna z figúrok je odstránená, úlohou predškoláka je zapamätať si postupnosť, zistiť, ktorý prvok chýba, a vrátiť ho na žiadne miesto.
  2. Jedna figúrka je nahradená druhou, dieťa musí vidieť zmenu a obnoviť pôvodný riadok, opraviť ho.

Postupne si môžete úlohu skomplikovať prehodením niekoľkých blokov alebo zaradením 2-3 nových figúrok do sekvencie naraz.

"Druhý rad"

Ide o efektívny tréning analytického myslenia. Na prácu budete potrebovať niekoľko figúrok zo sady.

  1. Rodič rozloží určitý rad blokov, ako sú modré a červené kruhy. Úlohou dieťaťa je uhádnuť, že ďalší by mal byť žltý kruh, a nahlásiť to.
  2. Druhá možnosť - dospelý vytvorí inú postupnosť, napríklad niekoľko figúrok rovnakej farby, dieťa musí zistiť, že ďalší prvok by mal mať tiež rovnakú farbu a pokračovať v rade.

Nie je potrebné vyzývať, predškolák sa musí analyzovať a uhádnuť, ktorá postava je ďalšia.

"Poďme sa presťahovať do domu"

Pre prácu by ste si mali pripraviť obraz domu, v ktorom bude niekoľko izieb. V každej miestnosti by ste mali nakresliť postavy, ktoré tam „žijú“, ako aj tie, ktoré by nemali byť (na tento účel sa nakreslí prvok, napríklad kruh, a prečiarkne sa). Od dieťaťa sa vyžaduje, aby „usadilo“ prvky súpravy do „miestností“ pre nich určených.

Úlohy pre predškolskú skupinu (5-6 rokov)

"Ozdobte vianočný stromček"

Vopred by ste si mali pripraviť vianočný stromček vlastnými rukami: vystrihnite ho zo zelenej lepenky alebo ho nakreslite a vyfarbite.

Dospelý si tiež pripraví nápovedné karty, na ktorých sú vyobrazené samotné figúrky, maľované vo farbách blokov, vedľa nich je číslo - toľko prvkov by malo byť umiestnených na vianočný stromček vo forme dekorácie. Úlohou dieťaťa je pochopiť schému a správne ozdobiť vianočný stromček pomocou figúrok zo sady.

Triedy s oblasťami

Takéto hry pomáhajú vytvárať počiatočnú predstavu o súboroch. Na hodine matematiky by ste mali na papier nakresliť dva kruhy - sady, ktoré sa navzájom nepretínajú. Do jedného z nich musí dieťa umiestniť modré figúrky a do druhého červené figúrky. Žlté prvky zostávajú mimo priestoru. Cvičenie pomôže predškolákovi vysvetliť, čo je „vnútri“ a „vonku“.

Keď sa cvičenie začne prejavovať, úloha sa stáva komplikovanejšou: teraz sa tieto dve sady pretínajú, modré postavy sú umiestnené v jednom kruhu, žlté postavy v druhom. Úlohou dieťaťa je uhádnuť, čo by malo byť v oblasti križovatky. Môžu to byť prvky rôznych farieb, ale rovnakej veľkosti a tvaru, napríklad trojuholníky.

Pre rozvoj logického myslenia môžu byť úlohy formulované s časticou „Nie“. Nehovorte napríklad „Umiestnite modré štvorce do kruhu“, ale „Umiestnite štvorce, ktoré nie sú žlté ani červené“ do kruhu.

Reťaz je komplikovaná

Predtým sa už o podobnom cvičení uvažovalo, no starším deťom treba ponúknuť ťažšiu možnosť. Rodič žiada vytvoriť taký reťazec, aby susedné varianty figúrok mali podobnú vlastnosť:

  1. žltý kruh je umiestnený ako prvý;
  2. druhá postava môže byť kruh akejkoľvek inej farby alebo žltej farby, ale trojuholník alebo štvorec.

Tak sa vytvorí reťaz. Keď je cvičenie ľahké a bez problémov, mali by ste požiadať dieťa, aby vymyslelo postupnosť tak, aby sa jej prvky navzájom úplne líšili:

  1. žltý kruh - prvé číslo;
  2. druhý nesmie byť kruh, ani žiadna žltá postava. Napríklad červený trojuholník.
  3. tretí prvok radu nie je trojuholník ani červený.

Čím viac prvkov predškolák do reťazca zaradí, tým lepšie.

Ďalej sa úloha ešte skomplikuje - rodič určí počet figúrok, napríklad šesť, vloží prvý prvok a posledný, dieťa musí bloky usporiadať tak, aby celý rad prvkov, nezhodujú sa navzájom vo všetkých ohľadoch.

Predtým, ako dieťaťu ponúknete takúto úlohu, mali by ste si sami skontrolovať, či má riešenie, to znamená, že rodičia musia najprv zhromaždiť celú sériu.

Triedy s blokmi Gyenesh pomôžu pripraviť predškoláka na prijatie do prvého ročníka, rozvíjať jeho inteligenciu a kreativitu. Pravidelné cvičenia pomáhajú zlepšiť logické myslenie, samostatnosť, schopnosť analyzovať, porovnávať a porovnávať. V prístupnej forme dostávajú deti informácie o najdôležitejších zložitých kategóriách - farbe, veľkosti, hrúbke, tvare, ako aj predstavu o rozmanitosti predmetov, obrovské množstvo možností, ktoré z nich možno pridať.

Obsah programu:

Pomôžte naučiť sa správne pomenovať časti, na ktoré obruče rozdeľujú rovinu; upevniť názvy ročných období, odpočítavanie, schopnosť kódovať a dekódovať bloky podľa štyroch vlastností (farba, tvar, veľkosť, hrúbka); rozvíjať schopnosť klasifikovať predmety podľa štyroch vlastností; schopnosť analyzovať, porovnávať, zovšeobecňovať; rozvíjať myslenie, pozornosť, predstavivosť; pestovať priateľské vzťahy, úctu k učebným pomôckam, samostatnosť; prinášať radosť a potešenie z hier rozvíjajúceho sa zamerania.

Materiály na lekciu:

Ilustrácie pre ročné obdobia: jesenné dievča, zimné dievča, jarné dievča, letné dievča;

Ukážkový obrázok "Stroj času";

Hra Tangram (jedna sada pre dve deti);

Hra „Blocks of Gyenesh“ (jedna sada pre dve deti a jedna sada pre učiteľa);

Košík so sadou zeleniny a ovocia;

Obrázky pre hru "Štvrtá extra";

Karty pre hru „Vyrobte korálky“;

Karty pre hru „Posaďte vtáky do domov“;

Karty symbolov zodpovedajúce vlastnostiam blokov: farba (červená, žltá, modrá), tvar (kruh, štvorec, trojuholník, obdĺžnik), veľkosť (veľká, malá), hrúbka (hrubá, tenká);

– Tri obruče: červená, modrá, žltá.

Pokrok v lekcii

Organizovanie času.

Deti vstúpia do skupiny, postavia sa do polkruhu tvárou k učiteľovi.

Učiteľ: Deti, povedzte mi, prečo sa ľudia usmievajú? (odpovede detí)

Usmievajte sa na seba, usmievajte sa na hostí.

Hra "Pozdravy"

otočili sa tvárou k sebe,

Usmiali sa.

Bola podaná pravá ruka

A potom ňou zatriasli

A objali sme sa, odišli a poklonili sa,

A trochu sa zakrútil

Sú všetci pripravení cvičiť?
Deti: Budeme sa veľmi snažiť

Prajem vám dobrú náladu a pozývam vás na zábavnú cestu ročnými obdobiami na Stroji času. Deti, chcete so mnou cestovať? (Odpovede detí).

keďže nás čaká nezvyčajná cesta, navrhujem, aby ste sa premenili na bloky. Chceš? (odpovede detí) Vyberte si každý blok z košíka a povedzte nám, kto ste. (deti hovoria: „Som modrý blok, veľký, hrubý, štvorcový)

Ako som povedal, dnes budeme cestovať na stroji času. Ak to chcete urobiť, musíte ho postaviť. Úspech cesty závisí od toho, ako priateľskí a pozorní ste k sebe.

Deti, príďte k stolu a postavte si svoj "Stroj času" z geometrických tvarov podľa tohto vzoru. (Učiteľ položí vzorku na stojan, deti naň postavia siluetu).

Hra Tangram

Nezabudnite, že na svojom „Stroji času“ z času na čas „preskočíte“ z jednej sezóny do druhej, takže spolupracujte.

Hlavná časť.

Vychovávateľ: Postavené? Výborne! Teraz poď ku mne, postav sa do kruhu, drž sa za ruky. Aby sa vaše autá dali do pohybu, musíte počítať spätne od 20 do 1. (Deti počítajú a potom si sadnú na stoličky).

Učiteľ: Kto nás stretne? (Zobrazenie obrazu: obrázok jesenné dievčatá). Odpovede detí.

Jeseň si pre nás pripravila košík ovocia a zeleniny. (zobraziť košík)

Nájdite bloky podobné tvaru a farbe ako zelenina a ovocie. (Deti si vyberú bloky, ktoré potrebujú) Teraz ich opíšte a nájdite karty so symbolmi zodpovedajúce vybraným blokom. (Ďalej deti nájdu bloky a karty symbolov zodpovedajúce zelenine a ovociu)

Deti, hľa, jeseň si pre nás pripravila ďalšiu hru.

Hra „Štvrtá extra“(Učiteľ ukáže obrázok, deti nájdu predmet navyše a vysvetlia, prečo je navyše).Gymnastika pre oči. (Deti nakreslia zreničkami kruh, štvorec, trojuholník).

Vychovávateľ: Dobre! Naša cesta pokračuje a vyrážame na ďalšiu sezónu. Kto nás stretne po jeseni? (zima) (Zobrazenie obrazu: obrázok zimné dievčatá ) Prečo miluješ zimu? Aká báječná dovolenka sa stane v zime? (Odpovede detí) Zatvorte oči, predstavte si, že prišiel Nový rok. Otvor oči. Čo je hlavným symbolom nového roka? (Vianočný stromček)

Hádajte, aký stromček priniesol Santa Claus na sviatok?

Nie je malý, nie je modrý, nie je červený, nie je žltý, nie je obdĺžnikový, nie je štvorcový, nie je okrúhly, nie je tenký (odpoveď: veľký, zelený, trojuholníkový, hrubý). Deti nájdu tento blok.

Čo je potrebné urobiť, aby sa strom stal novoročným stromom? (Výroky detí) Ozdobme vianočný stromček a vyrobme mu korálky podľa vzorov, ktoré máte na stole (voliteľné).

Hra "Vyrobte korálky"

(deti kreslia korálky z kociek podľa štyroch vlastností). Keď deti dokončia úlohu, učiteľ im položí otázky:

Koľko kociek bolo použitých na výrobu guľôčok?

Koľko žltých blokov bolo použitých? červená? Modrá?

Koľko obdĺžnikov bolo použitých? štvorce? kruhy? trojuholníky?

Ktoré čísla sú viac: žlté alebo červené? Koľko?

Výborne! Teraz bude skok do ďalšej sezóny. Zatvor oči. (Obrázok je zverejnený: obrázok jarné dievčatá ) A teraz sa pozrite, kto nás stretne? (jar) Na jar sa k nám vracia veľa vtákov z teplých krajín.

Minút telesnej výchovy(podľa výberu detí)

Učiteľ: Deti, pomôžme vtákom nájsť ich domy.

Hra „Dajte nájomníkov do domov“

(Deti dostanú obrázky domov; je potrebné nájsť bloky, ktoré zodpovedajú týmto vlastnostiam; bloky sú "vtáky").

Kým deti pracujú, učiteľka kladie otázky: Aký druh vtáka tu žije? (relácie)

Prečo bol tento vták umiestnený práve sem? (odpovede detí)

Vychovávateľ: Dobre! Pokračujeme v ďalšom ročnom období. Kto sa s nami stretáva? (Leto) (Zobrazenie obrázkov: Obrázok dievčatá - leto ) Spomeňte si, aké krásne môže byť v lete, koľko kvetov kvitne na záhonoch. Vysaďme kvety na záhony.

Hra s tromi obručami „Zasaď kvety do záhonov“

Deti, spočítajte, koľko je tam kvetinových záhonov. (7) Vymenujme si ich.

Predstavte si, že bloky sú kvety. Zasadíme kvety takto: vnútri červenej obruče - všetkočervená kvety; vnútri modrého kruhu- všetko veľké kvety; vnútri žltej obrúčky - všetky trojuholníkové kvety.

Vo vnútri modrá obruč, vonku červená a žltá(všetky veľké)

Vo vnútri červenej obruče, vonku modrej a žltej ( celá červená)

Vo vnútri žltá obruč, vonku červená a modrá(všetky trojuholníkové)

Vnútri modrá a červená, zvonka žltá obruč - všetko nie je trojuholníkové, nie obdĺžnikové, nie okrúhle(námestie)

Vo vnútri modrej a žltej, vonku červenej obruče - všetko žlté

Vnútri červená a žltá, zvonka modrá obruč - všetky bloky, ktoré nie sú hrubé(tenký)

Vo vnútri modrých, červených a žltých obrúčok -modré, malé, tenké bloky

Aké kvety zostali mimo záhona?

Záverečná časť.

Učiteľ: Naša cesta sa blíži ku koncu! Páčil sa vám náš výlet? Ktoré ročné obdobie máte najradšej? Aké úlohy boli pre vás dnes ľahké? A ktoré sú ťažké?

Aká je teraz sezóna? (Odpovede detí) Vy a ja stále zostávame v tomto ročnom období a „Stroj času“ je poslaný do inej škôlky. Ako sa cítite po našom výlete? Vezmite si pre seba radostný emotikon a nech vám vždy dodá dobrú náladu.


Čas čítania: 9 minút

Moderní rodičia majú k dispozícii množstvo didaktických pomôcok, pomocou ktorých môžu svoje deti rozvíjať už od útleho veku. Veľmi obľúbené sú logické bloky Gyenes – hra s obrázkami, schémami a špeciálnymi albumami. Hodiny s touto príručkou pomáhajú predškolákom zábavnou formou zoznámiť sa so základmi matematiky. Zistite, čo je to materiál a ako s ním pracovať.

Čo sú bloky Gyenes

Tak sa volá špeciálna didaktická príručka na zvládnutie matematiky, ktorú vypracoval známy maďarský vedec. Zoltan Gyenes venoval tejto disciplíne celý svoj život. Snažil sa, aby to bolo pre deti čo najzrozumiteľnejšie a najzaujímavejšie. Na tento účel špeciálne vyvinul autorský systém Gyenesh pre raný rozvoj matematiky u detí.

Herný manuál je sada geometrických tvarov v počte 48 dielikov. Sú reprezentované prvkami, medzi ktorými nie sú žiadne opakujúce sa prvky. Čísla sú rozdelené podľa nasledujúcich kritérií:

  1. Farba. Modrá, červená, žltá.
  2. Veľkosť. Malé, veľké.
  3. Hrúbka. Tučný chudý.
  4. Formulár. Kruh, trojuholník, štvorec, obdĺžnik.

Metodológia

Logické bloky Gyenesh sú určené na výučbu matematiky hravou formou. Triedy s nimi prispievajú k rozvoju pamäti, pozornosti, predstavivosti, reči. Dieťa si rozvíja schopnosť triediť materiál, porovnávať, analyzovať analytické informácie. Optimálny vek na začatie vyučovania je 3-3 roky. Práca s logickými blokmi Gyenes naučí dieťa:

  1. Identifikujte vlastnosti predmetov, pomenujte ich, vysvetlite, v čom sú rozdiely a podobnosti, podložte svoje úvahy argumentmi.
  2. Myslite logicky.
  3. Je lepšie hovoriť.
  4. Pochopte, aká je farba, hrúbka, tvar a rôzne veľkosti.
  5. Buďte si vedomí priestoru.
  6. Samostatne riešiť problémy vzdelávacieho a praktického plánu.
  7. Vytrvalo ísť na dosiahnutie cieľa, vyrovnať sa s ťažkosťami, prevziať iniciatívu.
  8. Vykonajte mentálne operácie.
  9. Rozvíjať predstavivosť, tvorivé a intelektuálne schopnosti, fantáziu, modelovacie a dizajnérske schopnosti.

Ako pracovať s blokmi Gyenes

Triedy prebiehajú v niekoľkých etapách. Gyenes vypracoval svoju metodiku s prihliadnutím na psychologické aspekty malých detí, takže sa netreba báť, že to bude na myslenie predškoláka príliš komplikované. Existujú také štádiá rozvoja matematických schopností:

  1. Volna hra. Cieľom je naučiť bábätko riešiť neznáme problémy metódou pokus-omyl, skúšaním rôznych možností.
  2. Dieťa plynule prechádza do hry podľa určitých pravidiel. V priebehu vyučovania sa oboznamujú so základnými informáciami, napríklad „ktoré čísla sú rovnaké“.
  3. Diskusia, porovnanie obsahu matematických hier. Musíte vybrať rôzne možnosti so súvisiacimi pravidlami, ale rôzne herné materiály.
  4. Úvod do čísel. Odporúča sa používať mapy, grafy, tabuľky.
  5. Posledná etapa je najdlhšia a je vhodná pre starších predškolákov. Mal by ponúkať rôzne karty s definíciou pravidiel, čo pomáha dospieť ku konkrétnym logickým záverom. Postupne sa také pojmy ako teorém a axióma zoznámia s dieťaťom.

Logické bloky

Samotné figúrky sú základom techniky Gyenes. Poskytujú množstvo vzrušujúcich didaktických hier pre deti rôzneho veku. Hlavným účelom blokov Gyenes je naučiť dieťa chápať vlastnosti predmetov. S ich pomocou sa naučí rozlišovať a kombinovať predmety, triediť ich. Prítomnosť obrázkov a špeciálnych albumov výrazne rozšíri množstvo hier, ktoré môžete predškolákovi ponúknuť.

karty

Pre triedy sa používajú obrázky, ktoré obsahujú symbolické informácie o vlastnostiach figúry. Vyzerá to takto:

  1. Farba je označená škvrnou.
  2. Veľkosť je silueta domu. Malú označuje jednoposchodová budova, veľkú viacposchodovú.
  3. Obrysy geometrických tvarov zodpovedajú tvaru.
  4. Hrúbka - dva obrázky malých mužov. Prvý je tučný, druhý tenký.
  5. V Gyenesovej sade sú karty s odmietnutím. Napríklad viacposchodová budova prečiarknutá krížom krážom znamená, že požadovaný údaj nie je „veľký“, teda malý.

Sady kariet je možné použiť nielen spolu s blokmi Gyenesh, ale aj na samostatné hry. Práca s nimi rozvíja logiku, zručnosť dešifrovať informácie pomocou symbolov. Najprv by malo dieťa dostať najjednoduchšie herné úlohy, aby sa zoznámilo s kartami Gyenesh, a potom ich postupne komplikovať. Súbor obrázkov môže výrazne diverzifikovať triedy a urobiť ich oveľa zaujímavejšími.

Albumy

Pre každú vekovú skupinu si budete musieť zakúpiť niekoľko takýchto výhod. Mali by sa vyberať podľa úrovne vývoja dieťaťa, a nie podľa toho, koľko má momentálne rokov. Niekedy vo veku 3 rokov má dieťa vývoj ako päťročné dieťa a niekedy naopak. Albumy obsahujú rôzne hry s figúrkami Gyenesh, schémy-nákresy, podľa ktorých sa dajú poskladať. Úlohy si môžete skomplikovať sami, spestriť ich a zamerať sa na reakciu dieťaťa.

Gyenes bloky pre najmenších

Deti od dvoch rokov si poradia s logickými číslami. Pre nich bolo vyvinutých mnoho jednoduchých hier. Ich hlavným cieľom je naučiť dieťa rozlišovať vlastnosti predmetu, zoskupovať predmety podľa určitých vlastností. Takéto triedy budú nielen užitočné, ale aj zaujímavé pre každé dieťa. Pozrite sa na niektoré z najpopulárnejších možností hry.

Vzorky

Toto sú najjednoduchšie hry pre deti, ktoré sa so súpravou Gyenesh ešte len zoznamujú. Príklad:

  1. Položte prvky Gyenes pred dieťa.
  2. Nechajte ho zoskupiť podľa rôznych kritérií. Najprv vyberie všetko rovnakej farby, potom veľkosti atď.

Postupne sa hra stáva ťažšou. Vyzvite dieťa, aby zoradilo bloky podľa dvoch alebo viacerých funkcií. Napríklad:

  1. Vyberte si žlté obdĺžnikové bloky a modré štvorcové.
  2. Získajte všetky ploché figúrky rovnakej veľkosti.
  3. Vyberte tenké okrúhle bloky.
  4. Zoraďte všetky modré trojuholníkové tvary.

Stavebníctvo

Túto kreatívnu hru zbožňujú všetky deti bez výnimky. Je to veľmi jednoduché, ale fascinujúce. Dieťa je vyzvané, aby zostavilo rôzne figúrky z prvkov Gyenesh, najskôr podľa schém a potom bez nich, čím sa úloha postupne komplikuje. Príklady objektov, ktoré môžete požiadať o zostavenie:

  • dom;
  • stôl;
  • dom s oknami;
  • rybia kosť;
  • obchod;
  • stolica;
  • pohovka;
  • stolička;
  • kroky;
  • kreslo;
  • stroj.

Pokračovať v riadku

Hra je zameraná na to, aby dieťa malo vedomosti o geometrických tvaroch, veľkosti, hrúbke, farbe. Vďaka nej sa naučí nachádzať vzory. Možnosti úlohy:

  1. Položte prvky Gyenes na stôl pred bábätko tak, aby sa každý ďalší v niečom líšil od predchádzajúceho. Dieťa pokračuje v tomto riadku samostatne.
  2. Položte reťaz Gyeneshových figúrok tak, aby neexistovali žiadne predmety, ktoré sú v dvoch ohľadoch identické. Vyzvite dieťa, aby pokračovalo v tomto riadku.
  3. Postavte postavy Gyenes pred dieťa vo farbe: červená, žltá, modrá. Bude pokračovať v sérii a bude striedať odtiene v danom poradí.

kŕmiť zvieratá

Položte pred svoje dieťa niektoré zo svojich obľúbených hračiek. Nechajte ho nakŕmiť každý pár „cookies“ (blokov). Ponúknite nejaké podmienky, napríklad medvieďa by malo dostať iba červené jedlo a mačiatko - štvorec. Táto hra pripomína výbery, no deti ju vnímajú oveľa lepšie. Je zriedkavé, že dieťa odmietne kŕmiť svojich domácich miláčikov.

Hry s blokmi Gyenes pre seniorskú skupinu

Keď dieťa vyrastie, cvičí pre deti, bude môcť cvakať ako semená a úlohy budú musieť byť komplikované. Gyenes metóda pre predškolákov je určená pre deti vo veku 5-6 rokov. Cvičenia sú zložitejšie, aktívne sa využívajú nielen samotné kocky, ale aj karty, herné albumy. Úlohy sú zamerané na rozvoj logického myslenia u dospelého dieťaťa, schopnosť vysvetliť prijaté rozhodnutie. Preskúmajte niekoľko príkladov hier, na základe ktorých môžete vymyslieť množstvo cvičení.

Vyhľadávanie

Dajte dieťaťu akúkoľvek figúrku Gyenes alebo mu ponúknite, aby si vybralo svoju vlastnú. Potom dostane z celkového množstva blokov všetky tie, ktoré sa zhodujú s prvým v jednej danej vlastnosti. Keď dobre zvládol hru, urobte to ťažšie. Nechajte dieťa zbierať bloky, ktoré majú dve identické vlastnosti s tou, ktorá bola prijatá na začiatku. Potom môžete hru ešte viac sťažiť. Dieťa musí vybrať tie bloky, ktoré nemajú jedinú susediacu vlastnosť s prvým.

Domino

Táto hra je vhodná aj pre viacero detí. pravidlá:

  1. Každý hráč dostane rovnaký počet blokov. Poradie účastníkov je určené.
  2. Prvý urobí ťah s akoukoľvek figúrkou.
  3. Druhý umiestni blok, ktorý má jednu zhodnú vlastnosť.
  4. Ak nie je vhodná figúrka, účastník ťah preskočí.
  5. Vyhráva hráč, ktorý ako prvý rozloží všetky svoje bloky.
  6. Hru je možné sťažiť zmenou pravidiel o vlastnostiach vyložených figúrok. Napríklad musíte odpovedať blokom, ktorý má dva podobné znaky atď.

Nájdite extra

Nasledujúca hra pomôže deťom naučiť sa zoskupovať trojrozmerné geometrické tvary podľa rôznych kritérií. pravidlá:

  1. Položte pred dieťa tri figúrky. Jeden z nich by nemal mať s ostatnými ani jednu spoločnú vlastnosť.
  2. Nechajte dieťa prísť na to, ktorý blok je nadbytočný a vysvetlite mu prečo, ako k tomuto záveru dospel.
  3. Sťažte si úlohu. Rozložte 6 blokov. Dieťa musí odstrániť dve ďalšie.

Nájdite pár

Táto hra osloví deti, ktoré už dobre zvládli všetky jednoduché úlohy. pravidlá:

  1. Rozložte pred dieťa niekoľko figúrok v rade.
  2. Ponúknite výber parnej miestnosti pre každého podľa určitej vlastnosti.
  3. Sťažte si úlohu. Nechajte dieťa, aby sa pokúsilo vyrovnať nie jednu, ale dve alebo tri vlastnosti.
  4. Spočiatku si môžete vziať napríklad 10 spárovaných prvkov. Vložte ich do vrecka. Nechajte dieťa zoradiť dvojice tak, že postavíte Gyenesh do dvoch vodorovných radov.

Umelci

Pre hru budete potrebovať niekoľko veľkých listov farebného kartónu. Slúžia ako skice k obrazom. Na zostavenie kompozície sú potrebné ďalšie kartónové diely. Hra učí analyzovať tvar predmetov, porovnávať ich, rozvíja tvorivé a umelecké schopnosti. pravidlá:

  1. Podľa náčrtov by deti mali „namaľovať“ obrázok.
  2. Prípravu si vyberajú sami. Schematicky ukazuje, kde by mali byť umiestnené bloky. Tenké budú len načrtnuté a hrubé budú úplne prelakované.
  3. Nechajte deti pozbierať chýbajúce bloky a časti vystrihnuté z kartónu na správnych miestach „náčrtu“.

Obchod

Na túto úlohu potrebujete karty s obrázkom predmetov, ktoré budú slúžiť ako tovar, a logické prvky. Hra „Obchod“ rozvíja pamäť, schopnosť uvažovať, zdôvodňovať svoj výber, identifikovať a abstraktné vlastnosti. pravidlá:

  1. Do obchodu prichádza predškolák, v sortimente ktorého je veľa tovarových kariet. Má tri figúrky, ktoré plnia funkciu peňazí. Každú položku je možné zakúpiť za jednu položku.
  2. Dieťa musí kúpiť predmet, ktorý má aspoň jednu vlastnosť, ktorá zodpovedá hodnote peňazí.
  3. Postupne si môžete hru skomplikovať navrhovaním nových pravidiel.

Poďme ozdobiť vianočný stromček

Ďalšia hra prispieva k rozvoju zručností v poradovom počítaní, čítaní diagramu. Pre ňu budete potrebovať obrázok vianočného stromčeka a 15 kariet so symbolmi, blokmi. pravidlá:

  1. Vianočný stromček by mal byť ozdobený korálkami v piatich radoch. Každá bude mať tri korálky.
  2. Číslo na karte je sériové číslo pozície závitu zhora nadol. Kruh, ktorý je na ňom nakreslený, ukazuje, ktorý korálok by mal ísť na účet, a pod ním je uvedené, ktorý prvok ho bude zobrazovať.
  3. Nechajte dieťa zavesiť prvý rad korálkov a potom všetky spodné, jasne podľa vzoru na karte.

Názov: Zhrnutie lekcie o FEMP pomocou Gyeneshových logických blokov v strednej skupine
Nominácia: Materská škola, Poznámky z prednášky, GCD, matematika, stredoškolské

Pozícia: učiteľ 1. kvalifikačnej kategórie
Miesto výkonu práce: KGKP škôlka záhrada č.8 "Teremok"
Miesto: mesto Ekibastuz, región Pavlodar, Kazašská republika

Abstrakt lekcie o FEMP s použitím Gyeneshových logických blokov v strednej skupine.

Cieľ:

1. Vytvorte elementárne matematické reprezentácie.

  • Naučiť deti porovnávať predmety a geometrické tvary podľa dvoch alebo viacerých vlastností (tvar, farba, veľkosť);
  • Rozvinúť schopnosť vybrať daný geometrický útvar v 3

vlastnosti (tvar, veľkosť, farba);

  • Cvičenie z radového a kvantitatívneho počítania do 5;
  • Upevniť myšlienku konceptu „blízko ďaleko“; o dočasných zastúpeniach;
  • Naučte deti orientovať sa v priestore (v strede, vpravo hore, vľavo hore, vpravo dole, vľavo dole).

2. Rozvíjať primárne metódy logického myslenia (formovať schopnosť pozorovať, porovnávať, zovšeobecňovať, klasifikovať); rozvíjať reč ako prostriedok a formu duševnej činnosti.

3. Pestovať zvedavosť, záujem o cestovanie ako formu poznania okolitého sveta.

Materiál: Bloky Gyenes, kódovacie karty blokov Gyenes

Priebeh lekcie:

kruh radosti

Koľko je hodín v roku?

Aká je teraz sezóna?

Koľko mesiacov v zime?

Pomenujte zimné mesiace.

Aký je teraz mesiac?

Vymenujte príznaky zimy.

Moment prekvapenia.

Deti, počuli ste, že sa zdá, že niekto klope?

Idem sa pozrieť, kto tam je.

Pozrite, deti, poštár nám priniesol list Zaujímalo by ma, od koho si myslíte, že je ten list?

Chcete vedieť, kto nám napísal list?

Potom list otvorte a prečítajte si ho.

„Ahojte deti! Potrebujem tvoju pomoc Zlý čarodejník očaril zvieratá a zavrel ich do truhlice. Musíme ich oslobodiť a nakŕmiť. S pozdravom dedko Lesovik "

Nuž, deti, pomôžme malým zvieratkám?

Musíme sa rozdeliť na dve skupiny.

1 skupina ide vyrezávať maškrty pre zvieratá

Skupina 2 ide zachrániť zvieratká.

Je čas, aby sme vyšli na cestu, ale les je ďaleko. Ako sa tam dostaneme, čo myslíte?

Poďme autobusom.

Čo si však musíte kúpiť na cestu autobusom?

Úloha sa vykonáva s blokmi Gyenes.Deti dostanú kartičky s kódovaním figúrok.

Pozor! Kontrola lístkov.

Akej farby je tvoj lístok?

akú formu?

Ukážte iba modré lístky.

A teraz červené a žlté lístky. atď.

Výborne! Všetci ste našli svoje miesta správne, môžete ísť.

(Zastav. Prichádzajú do lesa)

Deti, prichádzame do lesa, ale kam máme ísť, kto nám pomôže?

Pozri, aký krásny vianočný stromček, možno nám pomôže?

Vianočný stromček mi povedal, že na to, aby sme zrnkám pomohli, je potrebné správne splniť všetky úlohy, ktoré si pre nás vločky pripravili.

Vezme snehovú vločku číslo 1, prečíta úlohu.

1 - úloha: logické úlohy: "Koľko?"

Snehová vločka #2

Úloha 2: počítajte dopredu a dozadu do 5.

Teraz doprajte zajačikom mrkvu,koľko zajačikov?A koľko mrkvy?Mali všetci dosť mrkvy?Prečo?

D / hra "Nájdi svoje miesto."

Snehová vločka #3

3-úloha: "Urobte obrázok"

A táto vločka chce, aby sme urobili obrázok, kde je zajačik v strede, domček vpravo dole, strom vľavo dole, slnko vpravo hore, oblak vľavo hore.

Teraz si namaľuj svoj vlastný obrázok.

Výborne! Všetci ste odviedli dobrú prácu.

Snehová vločka #4

4-úloha: "Fyzická minúta"

Táto snehová vločka žiada, aby s ňou tancoval.

Snehová vločka #5

Úloha 5: Čo sa zmenilo?

(Naľavo je domček a napravo sú 2 hračky. Sú v rôznych vzdialenostiach od domu)

Táto snehová vločka chce vyskúšať, aký ste pozorný.

Povedz mi, kto je bližšie k domu a kto je ďalej od domu?

Teraz všetci zatvorte oči.

(preusporiadanie hračiek)

Teraz otvorte oči a povedzte mi, čo sa zmenilo? (Cvičenie sa opakuje 2-3 s.)

Výborne! Úlohu ste splnili správne, teraz poďme nájsť truhlicu a zachrániť zvieratká.

Tu je truhlica, ale je zamknutá. Deti, tu je v poznámke napísané, že kľúč je skrytý pod geometrickými tvarmi, musíte uhádnuť

presne tam, kde je ukrytý kľúč.

Výborne! Hádate správne, tu je kľúč.

Deti, je čas, aby sme sa vrátili do škôlky, berieme so sebou zvieratká Nastúpte na autobus, ideme.

kde sme boli?

Prečo sme išli do lesa?

Čo sme urobili pre záchranu zvierat?

Aké boli úlohy?

KATEGÓRIE

POPULÁRNE ČLÁNKY

2023 "kingad.ru" - ultrazvukové vyšetrenie ľudských orgánov