Hodina láskavosti v knižnici ku Dňu ľudí so zdravotným postihnutím. Metodický vývoj na tému: Mimoškolské podujatie „Medzinárodný deň osôb so zdravotným postihnutím“


Čo je to teda za udalosť? Čo je jej podstatou? Žiaľ, dnes je na svete asi miliarda postihnutých ľudí. Väčšina z nich žije v civilizovanom svete rozvojové krajiny Oh. Každý z nich oslavuje Deň osôb so zdravotným postihnutím. Vznikla s cieľom podporiť týchto ľudí a zabezpečiť im plnú a rovnocennú účasť na živote spoločnosti. Deň zdravotne postihnutých v Rusku tiež navrhuje spôsoby, ako zlepšiť životnú úroveň tých, ktorých schopnosti sú obmedzené.



Dobrých ľudí je ako vždy málo, dobrých ľudí je ako vždy nedostatok. Dobrí ľudia nie sú vždy pochopení; srdce takýchto ľudí bolí viac. Dobrí štedro pomáhajú chorým, láskaví dávajú teplo a útechu, milí kráčajú so slabými a neočakávajú žiadnu vďaku. Genrikh Akulov



,...Bez ohľadu na to, či od vás očakávajú dobro alebo nie, robte dobro. Bez ohľadu na to, či si vašu dobrotu všimnú alebo nie, robte dobro. Bez ohľadu na to, či je vaša dobrota prijatá alebo odmietnutá, robte dobro. Bez ohľadu na to, ako vás platia za robenie dobra: dobro alebo zlo, robte dobro. Konaj dobro a nežiadaj od nikoho dovolenie, pretože nikto nemá moc nad tvojím dobrom... Sh. A. Amonashvili







AKTÍVNA LÁSKA JE: dobré city nedovoľujú človeku konať zlo, ale ani ho nenútia konať dobré skutky. BOJOVAŤ LÁSKA je najviac vysoký stupeň, najkrajší, najnezištnejší a najušľachtilejší prejav. Táto láskavosť si vyberá svojho majiteľa medzi ľuďmi so sebaúctou, ktorí ochránia slabých a pomôžu v problémoch.



LÁSKA je: Schopnosť radovať sa z úspechov iných, schopnosť empatie, schopnosť súcitu, schopnosť odpúšťať a prosiť o odpustenie, schopnosť súcitiť, vždy chrániť slabšieho, pomáhať druhému nie za účelom zisku, ale nezištne, je v rozpore so zlom. Láskavosť je niečo, čo sa robí dobrovoľne, bez záujmu, v prospech všetkých a vo vlastný prospech a nie na škodu.


















Aké dobré skutky môžeme urobiť my sami? - prejaviť starostlivosť o členov rodiny: postarať sa o starú babičku, pomôcť unavenej mame, hrať sa s mladším bratom... - pomôcť staršiemu človeku nosiť tašku; -na jar vyrábať vtáčie búdky, v zime kŕmidlá pre vtáky; - kŕmiť zvieratá bez domova,

Cieľ:

upútať pozornosť školákov na problémy ľudí so zdravotným postihnutím;

Prispieť k rozvoju morálnych vlastností žiakov;

učiť zručnosti skupinovej interakcie.

Priebeh lekcie

učiteľ číta báseň „Kroky“, autor: chlapec Anton, 12 rokov.

Kroky, kroky, kroky. Sú všade.

Kroky v obchode, kroky v škole, kroky v metre,

Schody v autobuse, schody pri vchode do kuchyne.

Kroky pri mojej posteli, kroky v mojom dome.

Kroky mi bránia robiť to, čo by som chcel.

Kroky na mojej ceste do knižnice,

A nemôžem čítať knihu.

Tie kroky ma robia smutným, nahnevaným a deprimovaným,

Znepokojený a bolestivý

Vystrašený a nervózny.

Kroky sú ponurým súmrakom.

Ach, keby bolo možné odstrániť všetky tieto kroky ako buldozér,

Všetky tie kroky!

učiteľ: Akú zvláštnu báseň napísal 12-ročný chlapec! Prečo Anton tak neznáša kroky? (Je to vozičkár). Ty a ja prejdeme stovky schodov každý deň a ani si to nevšimneme. A pre mnohých zdravotne postihnutých sa schody stávajú neprekonateľnou prekážkou.

Tradične sa oslavuje 3. decembra. Takto rozhodla Organizácia Spojených národov v roku 1992. Zvyčajne je v tento deň zvykom upozorňovať na problémy ľudí so zdravotným postihnutím, na ochranu ich dôstojnosti, práv a blaha.

Oslavovanie Medzinárodného dňa osôb so zdravotným postihnutím 3. decembra má za cieľ upozorniť na problémy osôb so zdravotným postihnutím, chrániť ich dôstojnosť, práva a blahobyt a pritiahnuť pozornosť verejnosti k výhodám, ktoré prináša účasť osoby so zdravotným postihnutím v politickom, sociálnom, ekonomickom a kultúrnom živote.
Ciele, pre ktoré bol tento deň vyhlásený, sú plné a rovnocenné rešpektovanie ľudských práv a účasť ľudí so zdravotným postihnutím na živote spoločnosti.

Praktické cvičenia.

Zdvihnite ruku, tí, ktorí by predali nohu, ruku alebo oči za milión dolárov?

Koľko by ste zaplatili za stratu sluchu?

Urobme malý experiment. Pozvaní sú 2-3 študenti. Bez použitia rúk si rozviažte šnúrky na topánkach.

S oči zatvorené nakreslite dom na tabuľu.

Ako ste sa cítili? Čo si si myslel? Bolo náročné splniť úlohy?

Na snímke sú slová. Vyberte si z nich tie, ktoré podľa vás charakterizujú ľudí so zdravotným postihnutím.

3. Príbehy o ľuďoch so zdravotným postihnutím. Príbeh učiteľa alebo školených študentov.

Nikolaj Petrovič Karachentsov.Narodený v roku 1944, divadelný a filmový herec. Ľudový umelec RSFSR. Od roku 1967 hral vo filmoch rôznych žánrov - muzikál, detský, dobrodružný, dramatický. Aké filmy s jeho účasťou ste videli? („Dobrodružstvá elektroniky“, „Biele rosy“, „Muž z bulváru kapucínov“). Atletický, impulzívny, energický. 40 rokov bol obľúbencom moskovskej divadelnej scény. V noci 28. februára 2005 sa Karachentsovovo auto stalo účastníkom nehody na zľadovatenej ceste v Moskve. Utrpel ťažké poranenie hlavy. Ležal v kóme 26 dní. Proces obnovy trval dlho. Umelcova reč sa nezotavila, na prostredie reaguje pomaly a nebude môcť pokračovať vo svojej profesionálnej kariére. Stal sa invalidom. Napriek všetkému sa v apríli 2007 Nikolaj Petrovič zúčastnil prác na príprave vydania druhej časti knihy zo série „Autogram storočia“. Za pár hodín podpísal 250 hárkov so svojou výzvou pre budúce generácie.

Nina Mahler je psychologička zo Švajčiarska.Narodený v roku 1944. Ruské korene (babička z Ruska). Do 16 rokov obyčajné dievča. Miloval šport: Atletika, korčuľovanie, potápanie. Mnoho priateľov. Vo veku 16 rokov vážne ochorela na detskú obrnu. Porušené dýchacie funkcie, ruky a nohy sú paralyzované. Dýchať mohla len s pomocou prístroja umelé vetranie pľúca. Podpora rodiny a priateľov jej pomohla prežiť a nájsť v tom zmysel života vo vážnom stave. V roku 1968 sa Nina vydala za Ursa Doritza. V ich dome prechodne bývali aj ďalší postihnutí – priatelia a známi. Nina sa ich snažila naučiť hospodáriť s peniazmi, byť nezávislí a prekonať sklamanie. Neskôr vytvorila fond na pomoc ľuďom so zdravotným postihnutím v Rusku. Nina bola členkou mestského zastupiteľstva. Zomrel 6. novembra 2008

Diana Gurtskaja

Oči, ktoré nikdy nevideli slnko

Slávny spevák sa narodil v meste Sukhimi (Abcházsko). Jej otec bol baník a jej matka bola učiteľka. V detstve sa dievča nelíšilo od svojich rovesníkov, svojich rodičov na dlhú dobu nemal o nej ani potuchy vrodená slepota. A len raz, keď dievča spadlo z pohovky a zlomilo si tvár, rodičia sa dozvedeli o nešťastí. Medicína bola bezmocná, lekári krčili plecami a malá Diana o svojej chorobe netušila a nemyslela si, že je iná ako ostatné deti.

...A duša, ktorá vždy spievala

Z rané detstvo Gurtskaya snívala o speve. Mnohí jej túžbu nebrali vážne a trvali na tom, že veľké javisko bolo pre nevidomých zatvorené. Podporovala ju však jej rodina, najmä matka dievčaťa, ktorá všetkými možnými spôsobmi prispela k rozvoju speváckych schopností svojej dcéry.

Vo veku ôsmich rokov už budúca hviezda čelila svojim prvým problémom - učitelia hudobnej školy ju odmietli prijať na štúdium. Ale dievča svojou vytrvalosťou presvedčilo všetkých, že vie hrať na klavíri. Bola vychovaná v internátnej škole pre nevidomé deti - jej rodičia snívali o tom, že dievčaťu poskytnú plnohodnotné vzdelanie.

Vidieť svojou dušou, nie očami

Vo veku desiatich rokov vstúpila Diana na novú etapu svojej speváckej kariéry - všimli si ju na koncerte a vzali ju do filharmónie v Tbilisi. Vystupovala so slávnou speváčkou tej doby Irmou Sokhadze. Po jasnom predstavení si dievča všimlo a dokonca sa začalo v meste spoznávať. Od tej chvíle si dievča uvedomilo, že je skutočný život na pódiu. Vlna lásky, ktorá sa zdvihla zo sály, jej dala šťastie.

A ťažké, ale intenzívne tvorivý život. Za hlavné míľniky vo vývoji mladej Diany ako speváčky možno považovať:

  • Po absolvovaní hudobnej školy mohla Gurtskaya napriek svojej slepote vstúpiť do filharmónie v Tbilisi.
  • Presťahovanie sa do Moskvy a vstup na Gnessin School, oddelenie jazzových vokálov.
  • Festival Moskva-Jalta v roku 1995, kde dievča prvýkrát zaujalo širokú verejnosť a získalo špeciálnu cenu sympatie poroty.

Mária Verdiová – dievča na invalidnom vozíku veľmi chcelo tancovať. Naučila sa ladne točiť a robiť ladné pohyby. Mary sa jedného dňa rozhodla zúčastniť tanečnej súťaže, ale neupozornila organizátorov, že je zdravotne postihnutá. Nehovoriace publikum sledovalo jej vystúpenie. Mary vytvorila skupinu „Dancing Wheels“.

Naučil som sa nielen existovať, ale aj tvoriť svoj život. Tancom to môžeme ukázať ľudské schopnosti bez limitu. Ak chcete, môžete dosiahnuť čokoľvek.

4. Hra na hranie rolí"List vláde."

Trieda je rozdelená do štyroch skupín.

Skupina 1 a 2 – „verejnosť“, skupina 3 – „novinári“, skupina 4 – „vláda“.

Situácia. 19. októbra 1991 sa v Kirgizsku narodili siamské dvojičky, dievčatá Zita a Gita Rezakhanov. Boli spojené v oblasti kostrče a krížovej kosti. Tri nohy pre dvoch, spoločná panva, jedna pre dvoch močového mechúra. Po narodení detí sa rodičia rozhodli ukázať ich novinárom v nádeji, že im niekto pomôže. Okamžite zareagovali novinári z jednej nemeckej spoločnosti, ktorí ponúkli zorganizovanie operácie výmenou za nakrútenie filmu. V dôsledku toho bol film natočený, ale operácia sa neuskutočnila.

Fotografie sa začali často objavovať v tlači siamské dvojčatá. Novinári tak zvyšujú rating svojich publikácií. Tieto fotografie však spôsobujú mnohým ľuďom infarkt, nervových zrútení, najmä u starších ľudí a detí. Verejnosť sa aktívne zapájala do diskusie o tomto probléme. Vláda začala dostávať veľa listov. Niektorí žiadali zákaz zverejňovania takýchto fotografií, iní naopak navrhovali častejšie ukazovať takéto fotografie ako výstrahu pre spoločnosť. Čo odporučí novinárom, musí rozhodnúť vláda.

Skupinové úlohy.

Skupina 1 napíše list na podporu médií.

Skupina 2 napíše list proti zverejneniu takýchto fotografií.

Skupina 3 chráni právo médií na šírenie objektívnych informácií.

Skupina 4 kladie otázky verejnosti a médiám a rozhoduje.

Diskusia. Na konci hry musia žiaci odpovedať na otázku: Mali by takéto fotografie zverejniť alebo nie?

Príbeh Zity a Gity. Dokončenie.

V Rusku reagovala na nešťastie dievčat Elena Malysheva, hostiteľka programu „Zdravie“. Pomáhala organizovať operáciu, hoci do poslednej chvíle pochybovala o jej nevyhnutnosti. 6. marca 2003 boli dievčatá úspešne oddelené v Moskovskej nemocnici Filatov. Operácia bola jedinečná a nikto nevedel predpovedať jej výsledok. O operácii informovali mnohé televízne kanály a noviny v krajine. prešlo 6 rokov. Zita a Gita rastú a učia sa. Zostávajú však zdravotne postihnutí. Ich liečba si vyžaduje veľa peňazí. Len oprava korzetu stojí ročne 2,5-tisíc eur. Jediným a stálym platiteľom nákladov na liečbu dievčat je televízna relácia „Zdravie“. V Kirgizsku bola zorganizovaná zbierka pre sestry Rezachanovové. Dievčatá sa rozhodli neminúť celú sumu na seba a vytvorili Medzinárodný fond na pomoc postihnutým deťom, ktorý nazvali „Súcit. Právo na lepší život."

Napriek všetkým ťažkostiam nám postihnutí dávajú zdravých ľudí príklad súcitu a odvahy, milosrdenstva a láskavosti.

Sme zvyknutí, že v našich prostriedkoch masové médiá objaviť smutné príbehy o ľuďoch s postihnutí ktorí potrebujú pomoc. Ukazuje sa však, že existujú aj iné príbehy... Ich hrdinovia dokázali nielen prekonať chorobu, ale dosiahnuť aj veľké úspechy.

Mnoho postihnutých detí a postihnutých dospelých je účastníkmi paralympijských hier.

Petuškov Roman AlexandrovičBiatlon, Beh na lyžiach

Šesťnásobný paralympijský víťaz

Miesto narodenia: Moskva

olympijské medaily:

Biatlon, sedenie, 7,5 km

08.03.2014

Bežecké lyžovanie, posedenie, 15 km

09.03.2014

Soči 2014

Biatlon, sedenie, 12,5 km

11.03.2014

Soči 2014

Bežecké lyžovanie, posedenie, šprint, 1 km

12.03.2014

Soči 2014

Biatlon, sedenie, 15 km

14.03.2014

Biatlon, sedenie, 12,5 km

5. Zhrnutie vyučovacej hodiny.

Báseň od osoby so zdravotným postihnutím Sergeja Olgina.

Viera, nádej, láska sú s tebou

Hoci každý krok pre nás nie je ľahký,

Aj keď každá hodina je pád a vzostup,

Pod tou starou modrou oblohou

Milujeme život a nikdy sa neunavíme žiť.

Niekedy sa to stane - život sčernie

A nie v hmlistom sne, ale v skutočnosti,

Nepriazeň osudu vás stiahne na dno, no tvrdohlavo

Stále ostávame na plti.

Neznášame, keď nás ľudia ľutujú

A vo vašom ťažkom každodennom živote

Stáva sa silnejším a zdravším

S pomocou jednoty a priateľov.

Nebojte sa preto náročnej cesty.

Je tuhá zima. Búrka hrmí.

Priatelia, dokážeme spolu veľa,

Zostať človekom na zemi.

Nešťastia nás nemôžu nijako zlomiť,

Naša krv nezamrzne v chlade,

Vždy prídu včas, aby nám pomohli,

Nádej, viera, múdrosť a láska!

Medzinárodný deň osôb so zdravotným postihnutím

MCOU „Stredná škola s. Psynshoko"

Lekcia dobra.

Oddaný

International

Deň ľudí so zdravotným postihnutím

"Človek je známy svojimi dobrými skutkami."

Triedna hodina v 5. a 6. ročníku.

Triedna učiteľka: Gudova Z.B.

Lekcia láskavosti. Človek je známy svojimi dobrými skutkami.

Ciele a ciele: oboznamovať žiakov s pojmami (dobro, láskavosť, cnosť, morálka); zistite, ktorú osobu možno nazvať láskavou; preskúmať, z čoho pozostáva dobrý skutok a Dobrý skutok; rozvíjať pocit súcitu s ľuďmi so zdravotným postihnutím, zistiť podstatu zlatého pravidla morálky.

Plánované výsledky:žiaci musia charakterizovať znaky láskavosti a zlaté pravidlo morálky; porovnať sociálne zariadenia, zistite ich spoločné znaky a rozdiely; viesť diskusiu, heuristickú konverzáciu, pracovať s dokumentmi, analyzovať problémy a riešiť problematické problémy.

Vybavenie: schémy na lekciu, balíček s pracovným materiálom.

Typ lekcie: objavovanie nových poznatkov.

Počas vyučovania.

Organizovanie času .

Motivačno-cieľová etapa.

Kedysi starý muž prezradil svojmu vnukovi jednu životne dôležitú pravdu:

- V každom človeku je boj, veľmi podobný boju dvoch vlkov. Jeden vlk predstavuje zlo: závisť, žiarlivosť, ľútosť, sebectvo, ambície, klamstvá. Druhý vlk predstavuje dobro: mier, lásku, nádej, pravdu, láskavosť a vernosť. Vnuk, dojatý do hĺbky duše slovami svojho starého otca, sa na chvíľu zamyslel a potom sa spýtal:

- Ktorý vlk nakoniec vyhrá?

Starec sa usmial a odpovedal:

- Vlk, ktorého kŕmiš, vždy vyhrá.

Otázka pre triedu.

- Ako ste pochopili význam tohto podobenstva?

(odpovede študentov).

Problematická otázka lekciu

- Prečo si ľudia vážia dobro?

Úvod do nového materiálu.

Nevyjde to lacno

Šťastie na ťažkých cestách.

čo dobré si urobil?

Ako ste pomohli ľuďom?

Možno staviate raketu?

Vodná stanica? Dom?

Otepľovanie planéty

Svojou pokojnou prácou?

Alebo pod snehovým popraškom

Zachraňujete niekomu život?

Robiť dobré veci pre ľudí -

Vyzerajte lepšie.

Tieto riadky I. Kuchina nás nútia premýšľať o mnohom... Vo filme „The Boys“ Hlavná postava, pracujúci s ťažkými tínedžermi, zaviedol tradíciu: pred spaním si museli zaspomínať na dobré skutky ktoré sme stihli za deň... Zamyslime sa aj nad dobrom a dobrotou, ich úlohou v ľudskom živote.

Práca na téme lekcie.

1. Čo je dobré. Kto sa nazýva dobrý?

Veľký francúzsky mysliteľ Jean Jacques Rousseau napísal: „Môžete odolať všetkému, len nie láskavosti. Hovorí sa, že ak má človek láskavosť, ľudskosť, citlivosť, dobrú vôľu, potom ako človek uspel. Ľudská láskavosť, milosrdenstvo, schopnosť radovať sa a starať sa o iných ľudí tvoria základ ľudského šťastia.

Aké asociácie máte, keď počujete slovo „dobrý“?

(odpovede študentov).

láskavosť. Pokiaľ existuje človek, táto vlastnosť bola vždy cenená. milé oči. Milá duša. Je ku mne dobrý. Dobrý chlapík. Dobrá tradícia. Staré dobré časy. Zanechajte dobrú spomienku...

čo je láskavosť?

Cvičenie: preskúmať doplnkový materiál a identifikovať známky láskavosti.

Doplnkový materiál.

Láskavosť je vnímavosť, emocionálny sklon k ľuďom, túžba robiť dobro druhým (“ Slovník ruský jazyk", S.I. Ozhegov).

„Nič nás nestojí tak málo a cení si to tak draho ako zdvorilosť a láskavosť“ (M. Cervantes).

„Čím je človek múdrejší a láskavejší, tým viac dobrého vníma“ (B. Pascal).

„Laskavosť. Toto je kvalita, ktorú chcem získať viac ako všetky ostatné“ (L.N. Tolstoj).

„Laskavosť, pripravenosť chrániť slabých a bezbranných je predovšetkým odvaha, nebojácnosť duše“ (V. Suchomlinsky).

„A kamkoľvek pôjdeš, kdekoľvek sa cestou zastavíš, nakŕm a napi každého, kto si pýta... Ty, keď konáš dobro, nebuď lenivý, vo všetkom dobrom neprejdi okolo človeka bez pozdravu, ale povedz to každému, keď sa stretneš milé slovo"("Inštrukcia Vladimíra Monomacha" - pokyny od kniežaťa Monomacha deťom, okolo roku 1117).

Známky láskavosti:milosrdenstvo, súcit, túžba pomáhať, ochota chrániť slabších, ústretovosť, odvaha, duchovné naladenie k ľuďom.

V starom ruskom slovníku, ktorý platil pred reformou z roku 1918, sa písmená označovali slovami: A – az (ya), B – buky (písmená, písanie), V – vedi (od vedieť, vedieť), G – sloveso (hovoriť), D – dobre, F – žiť (žiť), Z – zem, L – ľudia, M – myslieť, T – pevne. Zdalo sa, že abeceda volá: „Ľudia Zeme, hovorte, myslite a robte dobro.

Láskavosť je jazyk, ktorým s vami bude chcieť každý hovoriť.

2. Od 3. decembra 1992 svet každoročne oslavuje Medzinárodný deň osôb so zdravotným postihnutím.

Vedeli ste o tomto dni? Pozrime sa do histórie.

História Dňa ľudí so zdravotným postihnutím

Ak sa spýtate náhodného okoloidúceho na ulici, ktorý deň je deň zdravotne postihnutého, len málokto vám dá správnu odpoveď. Väčšina zdravých ľudí o jeho existencii ani nevie. Zhromaždenie OSN vyhlásilo v roku 1981 Medzinárodný rokľudí so zdravotným postihnutím a potom v roku 1983 - Dekáda ľudí so zdravotným postihnutím. Zaznela výzva na zmenu samotného prístupu k problémom ľudí so zdravotným postihnutím, na ochranu ich ľudských práv normálny život. 14. decembra 1992 Zhromaždenie OSN prijalo ďalšie riešenie- Oslávte 3. decembra každý rok Medzinárodný sviatok Deň zdravotne postihnutých. V tento deň vo všetkých štátoch, ktoré sú členmi tohto najväčšia organizácia by sa mali konať hromadné podujatia. Mali by byť zamerané na maximalizáciu zlepšenia života týchto ľudí, rýchle riešenie všetkých naliehavých problémov a ich urýchlenú integráciu do bežného života našej spoločnosti.

hlavným cieľom tento deň je upozorniť na problém. Ľudia, ktorí nemajú problémy so zdravím a voľnosťou pohybu, si neuvedomujú, že človek je in invalidný vozík, tak ako ty. Len z nejakého dôvodu nemá prístup k tým najjednoduchším každodenným veciam. Tento problém sa týka najmä rozvojových krajín.

Cieľom OSN je urobiť z ľudí so zdravotným postihnutím plnohodnotných členov spoločnosti s rovnakými príležitosťami, a teda aj právami.
Medzinárodný deň osôb so zdravotným postihnutím by mal spoločnosti sprostredkovať, že zdravotne postihnutý človek by nemal byť na vedľajšej koľaji a na rovnakej úrovni so zdravými občanmi by mal mať zamestnanie, a teda mať možnosť si zarobiť. V roku 2006 bol prijatý Dohovor o právach osôb so zdravotným postihnutím.

Kto sú títo postihnutí ľudia? (Odpovede) Povedzte mi, prosím, môžu všetky deti študovať v škole ako vy? Sedieť 40 minút za stolom, nosiť ťažké aktovky, behať po schodoch, chodiť na hodiny telesnej výchovy?

Stáva sa, že deti sa narodia postihnuté alebo sa stanú postihnutými v dôsledku nehôd alebo chorôb. Napríklad: niekto kvôli uhryznutiu kliešťom spadol priamo pod koleso auta, niekoho strčili, udrel a zranil sa, niekto bránil vlasť a rodinu pred (banditmi...), niekto pri tréningu niečo poškodil.

Zdravotne postihnutí sú ľudia, ktorých zdravotné možnosti sú natoľko obmedzené chorobou alebo úrazom, že sa bez cudzej pomoci a pomoci štátu nedokážu vyrovnať.

Videli ste už takýchto ľudí v našej obci alebo na iných miestach? (Odpovede) Áno, skutočne existujú. Len si ich nie vždy všimneme. Takých ľudí je veľa. Ide o dospelých aj deti.

Život zdravotne postihnutého človeka je veľmi odlišný od života Obyčajní ľudia. Mnohí neznesú posmech a neúctu a zomierajú, no sú medzi nimi aj odolní ľudia, komunikujú, športujú, žijú plný život.

3. Hlavné pravidlo dobrého človeka.

Baví nás byť v spoločnosti dobrí ľudia, ale na to musíme byť sami láskaví.

Cvičenie. Prečítať text " Cesta do minulosti."

Vstal Zlaté pravidlo morálka už dávno. Hovorí sa, že za čínskym mudrcom Konfuciom, ktorý žil pred viac ako dvetisíc rokmi, prišiel študent a spýtal sa: „Existuje pravidlo, ktoré ťa môže viesť celým tvojím životom? Mudrc odpovedal: „Toto je reciprocita. Čo sám nechceš, nerob iným." Toto bolo zlaté pravidlo.

Existuje aj hebrejský príbeh o netrpezlivom mladý muž. Spýtal sa chytrí ľudia vysvetlite mu obsah posvätných kníh tak stručne, aby ich múdrosť mohol vstrebať v stoji na jednej nohe a bez únavy. A jeden slávny vedec mu povedal: „Nerob nikomu to, čo nechceš, to, čo by urobili tebe. A toto bolo také zlaté pravidlo.

A na začiatku nášho letopočtu znelo z úst Ježiša Krista: „A tak vo všetkom, ako chcete, aby ľudia robili vám, tak robte aj vy im. Takto zlaté pravidlo vstúpilo do života ľudí a žije už tisíc rokov.

Čo podľa vás bráni ľuďom konať vždy v súlade so zlatým pravidlom morálky?

Cvičenie. „Obrazová galéria“ od Rembrandta van Reya (1606-1669). Návrat márnotratného syna. Pozrite sa na obrázok a vypočujte si podobenstvo z Biblie.

Istý muž mal dvoch synov; a najmladší z nich povedal otcovi: Otče! daj mi ďalšiu časť majetku. A otec im rozdelil majetok. Po pár dňoch mladší syn Keď všetko pozbieral, odišiel na ďalekú stranu a tam premárnil svoj majetok a žil roztopašne. Keď všetko prežil, nastal v tej krajine veľký hlad a on začal byť v núdzi; a išiel a napadol jedného z obyvateľov tej krajiny a poslal ho na jeho polia pásť svine. a rád si naplnil brucho rohmi, ktoré ošípané jedli, ale nikto mu to nedal. Keď sa spamätal, povedal: „Koľko nádenníkov môjho otca má hojnosť chleba, ale ja umieram od hladu; Vstanem, pôjdem k otcovi a poviem mu: Otče! Zhrešil som proti nebu a pred tebou a už nie som hoden volať sa tvojím synom; prijmi ma ako jedného zo svojich nájomných sluhov.

Vstal a išiel k otcovi. A keď bol ešte ďaleko, uvidel ho jeho otec a zľutoval sa; a bežal, padol mu na krk a pobozkal ho. Syn mu povedal: Otče! Zhrešil som proti nebu a pred tebou a už nie som hoden volať sa tvojím synom. A otec povedal svojim sluhom: Prineste najlepšie rúcho a oblečte ho, dajte mu prsteň na ruku a sandále na nohy. a priveďte vykŕmené teľa a zabite ho; Poďme jesť a baviť sa! Lebo tento môj syn bol mŕtvy a opäť žije, bol stratený a našiel sa. A začali sa baviť.

Jeho najstarší syn bol na poli; a vracajúc sa, keď sa priblížil k domu, počul spev a radosť; a zavolal jedného zo sluhov a spýtal sa: Čo je to? Povedal mu: Prišiel tvoj brat a tvoj otec zabil vykŕmené teľa, lebo ho prijal zdravé. Nahneval sa a nechcel vojsť. Jeho otec vyšiel von a zavolal ho. Ale on odpovedal otcovi: Hľa, toľko rokov som ti slúžil a nikdy som neporušil tvoje príkazy, ale nikdy si mi nedal ani dieťa, aby som sa mohol baviť so svojimi priateľmi; a keď prišiel tento tvoj syn, ktorý svoje bohatstvo premárnil so smilnicami, zabil si mu vykŕmené teľa. Povedal mu: Syn môj! Vždy si so mnou a všetko, čo je moje, je tvoje a bolo treba sa radovať a tešiť, že tento tvoj brat zomrel a ožil, stratil sa a našiel sa.

- Lk 15,11-32

Aké pocity biblických postáv dokázal umelec sprostredkovať?

Pripomeňme si niekoľko pravidiel, pomocou ktorých sa staneme skutočne láskavými.

    Pomáhať ľuďom.

    Chráňte slabých.

    Nebuď žiarlivý.

    Odpustite chyby iných.

Pamätajte, že ak chcete byť láskaví, musíte vyskúšať:

    Neútoč, ale poddaj sa.

    Nie zachytiť, ale dať.

    Neukazujte päsť, ale natiahnite ruku.

4. Reflexia.

Cvičenie pokračujte vo fráze.

    Bolo to pre mňa zaujímavé…

    Dnes sme na to prišli...

    Dnes som si uvedomil, že...

    Bolo to pre mňa ťažké...

5.Zhrnutie lekcie.

Ľudia sú rôzni... Niektorí sú pripravení dať všetko, čo majú, prvému človeku, ktorého stretnú, iným je v zime aj ľúto snehu. Do akej kategórie ľudí patríte? Ste vždy láskaví a pozorní k ostatným? Test pomôže zodpovedať tieto otázky.

Absolvovanie testu "Ste láskavý človek?"

Dúfam, že naše úvahy v dnešnej lekcii vám pomôžu byť k sebe láskavejší a tolerantnejší, nájsť láskavosť a dobrotu, ktorá je v duši každého človeka.

Lekcia dobra venovaná

Medzinárodný deň zdravotne postihnutých ľudí.

Cieľ:

    Vytvorte si predstavu o „zvláštnom dieťati“.

    Predstaviť niektoré problémy postihnutých detí.

    Vytvárať tolerantný postoj k ľuďom so zdravotným postihnutím (HH).

    Vytvárať predstavu o zdraví ako o hodnote ľudského života.

    Pestujte v sebe zmysel pre zodpovednosť za svoje zdravie, zdravie svojich blízkych, svojho okolia a ochotu vnímať zdravie ako hodnotu ľudského života.

Vybavenie: počítač, multimediálna technika, prezentácia, vystrihnuté srdiečka (podľa počtu detí), fixky, 2 stuhy, 2 šatky.

učiteľ: "Ahoj!" Týmito slovami začíname každé z našich stretnutí. A všetci viete, čo znamenajú nielen ako pozdrav, ale aj prianie zdravia tomu, komu sú určené.

Zdravie je pre človeka veľmi dôležité. Zdravie je dar osudu. Je potrebné naučiť sa vážiť si tento dar a vážiť si ho. Preto sa od raného detstva učíme ľudí nielen zdraviť, ale aj priať im zdravie. Ak túžime po iných, prajeme si sami seba.

Ale závisí naše zdravie a zdravie nášho okolia vždy len od našej túžby?

Navrhujem, aby ste si zapamätali rozprávku od Valentina Kataeva “ Sedemkvetý kvet„A urobíme to takto: ja sa budem pýtať a ty odpovieš.

Koľko okvetných lístkov mal čarovný kvet?

Kto si pamätá magické slová? (Leť, okvetný lístok lietať, cez západ na východ, cez sever, cez juh, vráť sa, keď urobíš kruh. Po oblete Zeme buď podľa môjho názoru).

Prečo chlapec na lavičke odmietol bežať so Zhenyou? (Pretože má zlé nohy, pohybuje sa barlami, je invalidný).

Žiaľ, na našej planéte je veľa odkázaných ľudí fyzické zdravie, t.j. títo ľudia sú postihnutí buď od narodenia, alebo v dôsledku toho minulé ochorenie alebo zranenia.

Teraz naša škola oslavuje desaťročie venované Dňu zdravotne postihnutých.

Tradične sa oslavuje 3. decembra. Takto rozhodla Organizácia Spojených národov v roku 1992. Zvyčajne je v tento deň zvykom upozorňovať na problémy ľudí so zdravotným postihnutím, na ochranu ich dôstojnosti, práv a blaha.

Kto sú títo postihnutí ľudia? (Odpovede)

Zdravotne postihnutí sú ľudia, ktorých zdravotné možnosti sú natoľko obmedzené chorobou alebo úrazom, že sa bez cudzej pomoci a pomoci štátu nedokážu vyrovnať.

Vo veľkom encyklopedický slovník“ sa píše: „Zdravotne postihnutý (z lat. invalidus – slabý, neduživý) je človek, ktorý čiastočne alebo úplne stratil schopnosť pracovať.“

Videli ste už takýchto ľudí v našom meste alebo na iných miestach? (Odpovede) Áno, skutočne existujú. Len si ich nie vždy všimneme. Takých ľudí je v našej obci veľa. Ide o dospelých aj deti.

IN nemecký existuje pojem "Sonderkind" - špeciálne dieťa a platí rovnako pre talentované deti aj deti so zdravotným postihnutím. Týchto chlapcov tiež nazývame „špeciálne deti“.

Otázky na diskusiu:

Existujú povolania, ktoré sú zdraviu nebezpečné a vedú k invalidite? (Odpovede detí)

Aké nebezpečenstvá nás čakajú v živote, v každodennom živote? (Odpovede detí)

Niektoré typy profesií sú spojené so zdravotnými rizikami: podvodné, chemické, spojené s vysokým napätím, vibráciami, žiarením a iné. Zástupcovia takmer všetkých profesií sú viac či menej vystavení nejakému nebezpečenstvu. Všetky druhy veľký šport, balet a cirkus sú tiež veľmi nebezpečné.

A v živote, v každodennom živote, na nás čakajú nebezpečenstvá: elektrina, vriaca voda, výškové budovy, autá. Ale ľudia na to často buď nemyslia, alebo jednoducho riskujú: prechádzajú cez cestu na nesprávnom mieste alebo na semafore na červenú, plávanie na neznámych miestach alebo tiež studená voda, rieky sa križujú tenký ľad, bojujú a robia veľa iných vecí, nestarajú sa o to najcennejšie, čo máme - život a zdravie.

Okrem toho sa vo svete vyskytujú katastrofy a nehody: havárie áut a lietadiel, požiare, nehody v továrňach, zemetrasenia, hurikány, záplavy atď.

Po vojenských operáciách sa kvôli zraneniam a otrasom mozgu objavujú aj ľudia so zdravotným postihnutím.

Stáva sa, že človek ochorie. Ale nie všetky choroby ešte lekári zvládli.

A sú lekári, ktorí sú vo svojich povinnostiach nečestní.

Malá pacientka Krasnodarskej detskej nemocnice Sonechka Kulivets mala len dva mesiace, keď kvôli nesprávnej injekcii museli dievčatku amputovať ruku. Táto tragédia šokovala celú krajinu. A aby sa to už neopakovalo, musíte veľmi dobre študovať a stať sa disciplinovanými pracovníkmi. Koniec koncov, vo vašich rukách budú vaše osudy aj osudy iných ľudí.

A niekedy sa to stane: dieťa sa narodí nezdravé.

Praktické cvičenia

1. - Dnes veľa hovoríme o zdraví. Zdravie je pohyb. Poďme sa tiež trochu pohnúť. Teraz vás požiadam, aby ste postavili 5 ľudí, zatvorili oči a predstavili si seba v tmavej, neznámej miestnosti. Teraz buďte mimoriadne pozorní a opatrní pri plnení mojich príkazov.

Tímy: urobte krok vpravo, dva kroky vpred, krok vľavo, krok vzad, sadnite si, otočte sa doľava, krok vzad, znova zatočte doľava, krok vpravo a vpred, otočte sa.

Bez toho, aby si otvoril oči, odpovedz, prosím, kde si, odkiaľ si prišiel? A museli ste sa vrátiť tam, kde ste začali.

odraz:

Otvor oči. Podarilo sa vám doraziť do správneho bodu? Ako ste sa cítili pri pohybe so zatvorenými očami? (Možnosti odpovede môžu byť neočakávané: od strachu k záujmu).

2. Pozvaní sú 2 ľudia. So zavretými očami nakreslite na tabuľu dom.

odraz:

Ako ste sa cítili? Čo si si myslel? Bolo náročné splniť úlohy?

3. Všetci ste boli aspoň raz v kine, sedeli v hľadisku.

Myslíte si, že ľudia, ktorí nevidia očami, môžu prísť do sály? (odpovede detí) Títo ľudia môžu prísť do posluchárne, ale budú môcť len počúvať a nie pozerať.

4. Navrhujem dokončiť ďalšiu úlohu: "Prineste predmet so zatvorenými očami."

Niekto príde a zaviaže mu oči. Teraz choďte do knižnice a vezmite si knihu z 3. police. Prines mi to.

odraz:

Čo ste zažili pri plnení tejto úlohy? Chceli ste si dať dole pásku z očí a otvoriť oči?

učiteľ: - Takto sa v našom živote cítia ľudia s problémami so zrakom. Existuje špeciálna abeceda - Braillovo písmo, aby títo ľudia mohli tiež čítať, učiť sa a komunikovať. Je založený na konvexných šiestich bodkách: kombinácie bodiek označujú písmená, čísla a hudobné noty.

Myslíte si, že nevidiaci môžu pracovať? (odpovede detí)

Existuje „Spolok nevidiacich“, kde ľudia bez zraku vyrábajú veci na bežnú spotrebu (kryty, vypínače, zásuvky).

Súhlasíte s tým, že s priateľskou pomocou by takíto ľudia boli oveľa pohodlnejší a spoľahlivejší? (odpovede detí).

učiteľ: - Ako žijú ľudia s problémami so sluchom? Koniec koncov, na ulici nepočujú klaksóny, nemôžete ich volať, nemôžete ich varovať pred nebezpečenstvom z diaľky. V lese „kričíme“, aby sme sa nestratili, ale čo oni? A komunikujú gestami, to je posunková reč. Preto musia títo ľudia vidieť ruky a tvár svojho partnera. Niekedy môžu nepočujúci porozumieť nášmu jazyku – pomocou špeciálneho programu Emilia Leongardová v Hearing Center v meste Naberezhnye Chelny ich učí čítať slová z pier hovoriaceho partnera a dokonca aj hovoriť. Potichu ti poviem pár slov – snaž sa ma pochopiť. A teraz nám každý môže povedať pár fráz. (Deti sa snažia hovoriť nepočuteľne a hádať, čo bolo povedané.)

Čo ak je človek zbavený zraku aj sluchu? Ako potom komunikovať? A potom je potrebný kontakt „z dlane na dlaň“. Potom prsty „hovoriaceho“ napíšu slovo z písmen v dlani „poslucháča“. Tieto písmená sú špeciálne. Tento súbor „písmen“ sa nazýva daktylská abeceda. Skúste to sami (zobrazené sú „písmená“ daktylskej abecedy). ťažké? Ale musíte žiť, študovať, pracovať.Takéto deti študujú neďaleko Moskvy v špeciálnej internátnej škole Zagorsk. Táto škola je jediná v celej krajine. Štyria z jej absolventov sa stali doktormi vied.

Dynamická pauza - Ľudia, ktorí nepočujú, rozumejú svet pomocou mimiky a gest. A aby ste sami pocítili, aké je to ťažké, navrhujem: Postavte sa na nohy, otočte sa k sebe, pozerajte sa partnerovi do očí, vezmite ho za ruku, aby cítil váš láskavý postoj k nemu.

Reflexia

Zdvihnite ruku, ak sa cítite láskavo. Som rád, že sa ti podarilo sprostredkovať svoje pocity niekomu inému.

učiteľ : - Sú ľudia, ktorí nemajú ruku ani nohu, ani ruky a nohy, alebo ktorých ruky a nohy vôbec neposlúchajú svojho pána. Na invalidných vozíkoch sa najčastejšie pohybujú ľudia, ktorí nemajú nohy. Sú nútení neustále používať pomoc zvonka. Predstavte si svoje ráno s ruky zviazané: ako sa umyť, naraňajkovať, obliecť?

Praktické cvičenia

5. - Aby ste sami pocítili, aké ťažké je pre takýchto ľudí robiť to, čo nám nie je ťažké, pomôže jeden cvik. Príďte ku mne 2 ľudia. Teraz ti priviažem jednu ruku k telu stuhou. A skúste si jednou rukou obliecť sako.

6. Sú pozvaní ďalší 4 ľudia.

Bez použitia rúk si rozviažte šnúrky na topánkach.

odraz:

čo si zažil? čo si chcel robiť?

učiteľ: -Veríte, že sa takíto ľudia zúčastňujú súťaží, tancujú a kreslia? A nemali by ste tomu veriť.

Stále existuje veľa chorôb, ktoré bránia človeku žiť plnohodnotný život.

Zdvihnite ruku, tí, ktorí by predali nohu, ruku alebo oči za milión dolárov?

Koľko by ste zaplatili za stratu sluchu?

učiteľ: - Chlapci, dnes sme sa rozprávali o ľuďoch so zdravotným postihnutím, o ľuďoch so zdravotným znevýhodnením, mnohí z vás pri plnení rôznych úloh pocítili, aké ťažké je niekedy pre ľudí so zdravotným postihnutím žiť. A pre „špeciálne deti“ je obzvlášť ťažké žiť v našom svete.

Kto sú postihnuté deti?
Zdravotne postihnuté deti – Anjeli Zeme
Koľko nezaslúženej urážky
Trpeli
Koľkokrát čelia vankúšu?
Aby sa pred všetkými nerozplakal
V noci sa rozprávali ako s kamarátom...
Je hriech, že existujeme?
Koľkokrát sa ich matky zakrádali
Deti boli odobraté
Aby ste nepočuli tento škaredý šepot
Zlí, nevľúdni, slabí ľudia
Vo svojom smrteľnom tele nie sú slabí...
Slabá svojou chladnou dušou
Nesnažili sa pomáhať chudobným deťom
Vždy ich odohnali zlým pohľadom
Nebuď smutná matka, nie
Vaše deti sú anjeli, nie zlí
Boh nám ich dal za odmenu,
Priniesť svetu lásku a teplo.

No tí, ktorí im nerozumejú
Nech Pán odpustí ich vôli
Nech ťa počujú plakať
Matky pri jasličkách chorých detí
Ale nie každý na svete je ľahostajný,
Je viac ľudí, ktorí im chcú pomôcť.
Srdečne im otváram svoju dušu
Pomáhajú prekonať smútok.
Nech Pán svojou nehynúcou rukou
Zatieni krížom celý ľudský svet
Takže na celej Zemi, v celom Vesmíre
Vždy vládol pokoj, vládol pokoj
Aby nedošlo k vojnám ani zemetraseniam
Žiadne hrozné cunami, NIKDY
Boh ma ochraňuj pred šokmi
Všetci ľudia, TERAZ a VŽDY...
- Myslím, že sa stanete láskavejšími, pozornejšími a pohotovejšími. Aby som im nejako pomohol. Počas lekcie mi z tvojich očí bolo jasné, že všetko, čo si počul a videl, sa ti dotklo srdca. Ešte dodám, že každý zdravotne postihnutý chce, aby sa s ním zaobchádzalo ako plnohodnotný človek. A ako povedal jeden z týchto ľudí: „Cítime sa normálne, ako všetci ostatní, čo nás robí invalidmi, je postoj ľudí k nám.

Myslím, že mnohí z vás sa už takýmto ľuďom nebudú smiať, ale naopak, ak je to možné, ponúknete im svoju pomoc. Ale ako im môžeme pomôcť, chcem počuť od vás. (odpovede detí: - urobte vchod a výstup z obchodov, doprava, určené pre invalidné vozíky; - pomôžte prejsť cez cestu, ísť do obchodu, pomôcť upratať byt, dávať pozor.)

Zhrnutie triednickej hodiny.

čo je zdravie? Čo znamenajú slová „špeciálne dieťa“, „deti so zdravotným postihnutím“, ľudia so zdravotným postihnutím? Potrebujete chrániť svoje zdravie a zdravie iných? Čo by ste mali robiť, aby ste boli zdraví? Čo sa stalo zdravý imidžživot?

Záver: O svoje zdravie sa treba starať, keďže zdravý človek má viac príležitostí a síl na dosiahnutie svojich cieľov, naplnenie svojich snov, komunikáciu atď. Aby ste sa starali o svoje zdravie, musíte cvičiť, nefajčiť, neužívať drogy a alkohol a dodržiavať rutinu. Dodržujte rady lekárov, aby ste nepredĺžili ochorenie. Zachovať a zlepšiť životné prostredie. Musíte viesť zdravý životný štýl.

Reflexia lekcie.

Kto súhlasí s tým, že „láskavosť zachráni svet“? Láskavosť je úžasná vec, spája ľudí ako nič iné. Láskavosť vás zachráni pred osamelosťou a emocionálnymi ranami. Som s tebou kamarát, nič nežiadam, len buď láskavý. Ak chcete okolo seba rozsievať dobrotu, tak si vezmite srdiečka, ktoré sú na vašich stoloch a napíšte na ne to, čo je vašej duši najbližšie, čo chcete ľuďom s postihnutím povedať. Môžete použiť nápisy na tabuli alebo si vymyslieť vlastnú verziu. (na tabuli napísané: Chcem ti pomôcť, bojím sa o teba, podporím ťa v ťažkých chvíľach). Kto má srdiečka pripravené, pripevnite ich na tabuľu.

Myslím, že to, čo ste si všetci napísali do sŕdc, je láskavé, Pekné slová podporu a to môže znamenať, že čas strávený na lekcii pre vás nebol zbytočný.

Stredná škola MBOU Tvorishinskaya

okres Gordeevsky Brjanská oblasť

Pripravené a realizované na 2. stupni

Zhorova Natalya Ivanovna

Lekcia dobra venovaná

Medzinárodný deň osôb so zdravotným postihnutím.

Cieľ:

    Vytvorte si predstavu o „zvláštnom dieťati“.

    Predstaviť niektoré problémy postihnutých detí.

    Vytvárať tolerantný postoj k ľuďom so zdravotným postihnutím (HH).

    Vytvárať predstavu o zdraví ako o hodnote ľudského života.

    Pestujte v sebe zmysel pre zodpovednosť za svoje zdravie, zdravie svojich blízkych, svojho okolia a ochotu vnímať zdravie ako hodnotu ľudského života.

Vybavenie: počítač, multimediálna technika, prezentácia, vystrihnuté srdiečka (podľa počtu detí), fixky, 2 stuhy, 2 šatky.

učiteľ: "Ahoj!" Týmito slovami začíname každé z našich stretnutí. A všetci viete, čo znamenajú nielen ako pozdrav, ale aj prianie zdravia tomu, komu sú určené.

Zdravie je pre človeka veľmi dôležité. Zdravie je dar osudu. Je potrebné naučiť sa vážiť si tento dar a vážiť si ho. Preto sa od raného detstva učíme ľudí nielen zdraviť, ale aj priať im zdravie. Ak túžime po iných, prajeme si sami seba.

Ale závisí naše zdravie a zdravie nášho okolia vždy len od našej túžby?

Navrhujem, aby ste si zapamätali rozprávku Valentina Kataeva „Sedemfarebný kvet“. A urobíme to takto: Ja budem klásť otázky a vy budete odpovedať.

Koľko okvetných lístkov mal čarovný kvet?

Kto si pamätá čarovné slová? (Leť, lietať okvetný lístok, cez západ na východ, cez sever, cez juh, vráť sa po tom, čo urobíš kruh. Po tom, čo som obletel Zem, buď podľa môjho názoru).

Prečo chlapec na lavičke odmietol bežať so Zhenyou? (Pretože má zlé nohy, pohybuje sa barlami, je invalidný).

Žiaľ, na našej planéte je veľa ľudí, ktorí sú zbavení fyzického zdravia, t.j. Títo ľudia sú postihnutí buď od narodenia, alebo v dôsledku choroby či úrazu.

Teraz naša škola oslavuje desaťročie venované Dňu zdravotne postihnutých.

Tradične sa oslavuje 3. decembra. Takto rozhodla Organizácia Spojených národov v roku 1992. Zvyčajne je v tento deň zvykom upozorňovať na problémy ľudí so zdravotným postihnutím, na ochranu ich dôstojnosti, práv a blaha.

Kto sú títo postihnutí ľudia? (Odpovede)

Zdravotne postihnutí sú ľudia, ktorých zdravotné možnosti sú natoľko obmedzené chorobou alebo úrazom, že sa bez cudzej pomoci a pomoci štátu nedokážu vyrovnať.

„Veľký encyklopedický slovník“ hovorí: „Zdravotne postihnutý (z lat. invalidus – slabý, nevládny) je človek, ktorý čiastočne alebo úplne stratil schopnosť pracovať.“

Videli ste už takýchto ľudí v našom meste alebo na iných miestach? (Odpovede) Áno, skutočne existujú. Len si ich nie vždy všimneme. Takých ľudí je v našej obci veľa. Ide o dospelých aj deti.

V nemčine existuje pojem „Sonderkind“ - špeciálne dieťa a rovnako sa vzťahuje na talentované deti aj deti so zdravotným postihnutím. Týchto chlapcov tiež nazývame „špeciálne deti“.

Otázky na diskusiu:

Existujú povolania, ktoré sú zdraviu nebezpečné a vedú k invalidite? (Odpovede detí)

Aké nebezpečenstvá nás čakajú v živote, v každodennom živote? (Odpovede detí)

- Niektoré druhy profesií sú spojené so zdravotnými rizikami: podvodné, chemické, spojené s vysokým napätím, vibráciami, žiarením a iné. Zástupcovia takmer všetkých profesií sú viac či menej vystavení nejakému nebezpečenstvu. Veľmi nebezpečné sú aj všetky druhy veľkých športov, balet, cirkus.

- A v živote, v každodennom živote, na nás čakajú nebezpečenstvá: elektrina, vriaca voda, výškové budovy, autá. Ale ľudia na to často buď nemyslia, alebo jednoducho riskujú: prechádzajú cez cestu na zlom mieste alebo na červenú, plávajú na neznámych miestach alebo v príliš studenej vode, prekračujú rieky na tenkom ľade, bojujú a robia veľa iných vecí, nestarajte sa o svoje najcennejšie veci.Máme život a zdravie.

Okrem toho sa vo svete vyskytujú katastrofy a nehody: havárie áut a lietadiel, požiare, nehody v továrňach, zemetrasenia, hurikány, záplavy atď.

Po vojenských operáciách sa kvôli zraneniam a otrasom mozgu objavujú aj ľudia so zdravotným postihnutím.

Stáva sa, že človek ochorie. Ale nie všetky choroby ešte lekári zvládli.

A sú lekári, ktorí sú vo svojich povinnostiach nečestní.

Malá pacientka Krasnodarskej detskej nemocnice Sonechka Kulivets mala len dva mesiace, keď kvôli nesprávnej injekcii museli dievčatku amputovať ruku. Táto tragédia šokovala celú krajinu. A aby sa to už neopakovalo, musíte veľmi dobre študovať a stať sa disciplinovanými pracovníkmi. Koniec koncov, vo vašich rukách budú vaše osudy aj osudy iných ľudí.

A niekedy sa to stane: dieťa sa narodí nezdravé.

Praktické cvičenia

1. - Dnes veľa hovoríme o zdraví. Zdravie je pohyb. Poďme sa tiež trochu pohnúť. Teraz vás požiadam, aby ste postavili 5 ľudí, zatvorili oči a predstavili si seba v tmavej, neznámej miestnosti. Teraz buďte mimoriadne pozorní a opatrní pri plnení mojich príkazov.

Tímy: urobte krok vpravo, dva kroky vpred, krok vľavo, krok vzad, sadnite si, otočte sa doľava, krok vzad, znova zatočte doľava, krok vpravo a vpred, otočte sa.

Bez toho, aby si otvoril oči, odpovedz, prosím, kde si, odkiaľ si prišiel? A museli ste sa vrátiť tam, kde ste začali.

odraz:

Otvor oči. Podarilo sa vám doraziť do správneho bodu? Ako ste sa cítili pri pohybe so zatvorenými očami? (Možnosti odpovede môžu byť neočakávané: od strachu k záujmu).

2. Pozvaní sú 2 ľudia. So zatvorenými očami nakreslite na tabuľu dom.

odraz:

Ako ste sa cítili? Čo si si myslel? Bolo náročné splniť úlohy?

3. Všetci ste boli aspoň raz v kine, sedeli v hľadisku.

Myslíte si, že ľudia, ktorí nevidia očami, môžu prísť do sály? (odpovede detí) Títo ľudia môžu prísť do posluchárne, ale budú môcť len počúvať a nie pozerať.

4. Navrhujem dokončiť ďalšiu úlohu: "Prineste predmet so zatvorenými očami."

Niekto príde a zaviaže mu oči. Teraz choďte do knižnice a vezmite si knihu z 3. police. Prines mi to.

odraz:

Čo ste zažili pri plnení tejto úlohy? Chceli ste si dať dole pásku z očí a otvoriť oči?

učiteľ: - Takto sa v našom živote cítia ľudia s problémami so zrakom. Existuje špeciálna abeceda - Braillovo písmo, aby títo ľudia mohli tiež čítať, učiť sa a komunikovať. Je založený na konvexných šiestich bodkách: kombinácie bodiek označujú písmená, čísla a hudobné noty.

Myslíte si, že nevidiaci môžu pracovať? (odpovede detí)

Existuje „Spolok nevidiacich“, kde ľudia bez zraku vyrábajú veci na bežnú spotrebu (kryty, vypínače, zásuvky).

Súhlasíte s tým, že s priateľskou pomocou by takíto ľudia boli oveľa pohodlnejší a spoľahlivejší? (odpovede detí).

učiteľ: - Ako žijú ľudia s problémami so sluchom? Koniec koncov, na ulici nepočujú klaksóny, nemôžete ich volať, nemôžete ich varovať pred nebezpečenstvom z diaľky. V lese „kričíme“, aby sme sa nestratili, ale čo oni? A komunikujú gestami, to je posunková reč. Preto musia títo ľudia vidieť ruky a tvár svojho partnera. Niekedy môžu nepočujúci porozumieť nášmu jazyku – pomocou špeciálneho programu Emilia Leongardová v Centre pre vypočutie v meste Naberezhnye Chelny ich učí čítať slová z pier hovoriaceho partnera a dokonca aj hovoriť. Potichu ti poviem pár slov – snaž sa ma pochopiť. A teraz nám každý môže povedať pár fráz. (Deti sa snažia hovoriť nepočuteľne a hádať, čo bolo povedané.)

Čo ak je človek zbavený zraku aj sluchu? Ako potom komunikovať? A potom je potrebný kontakt „z dlane na dlaň“. Potom prsty „hovoriaceho“ napíšu slovo z písmen v dlani „poslucháča“. Tieto písmená sú špeciálne. Tento súbor „písmen“ sa nazýva daktylská abeceda. Skúste to sami (zobrazené sú „písmená“ daktylskej abecedy). ťažké? Ale musíte žiť, študovať, pracovať.Takéto deti študujú neďaleko Moskvy v špeciálnej internátnej škole Zagorsk. Táto škola je jediná v celej krajine. Štyria z jej absolventov sa stali doktormi vied.

Dynamická pauza - Ľudia, ktorí nepočujú, chápu svet okolo seba mimikou a gestami. A aby ste sami pocítili, aké je to ťažké, navrhujem: Postavte sa na nohy, otočte sa k sebe, pozerajte sa partnerovi do očí, vezmite ho za ruku, aby cítil váš láskavý postoj k nemu.

Reflexia

Zdvihnite ruku, ak sa cítite láskavo. Som rád, že sa ti podarilo sprostredkovať svoje pocity niekomu inému.

učiteľ : - Sú ľudia, ktorí nemajú ruku ani nohu, ani ruky a nohy, alebo ktorých ruky a nohy vôbec neposlúchajú svojho pána. Na invalidných vozíkoch sa najčastejšie pohybujú ľudia, ktorí nemajú nohy. Sú nútení neustále využívať pomoc zvonku. Predstavte si svoje ráno so zviazanými rukami: ako sa umyť, naraňajkovať, obliecť?

Praktické cvičenia

5. - Aby ste sami pocítili, aké ťažké je pre takýchto ľudí robiť to, čo nám nie je ťažké, pomôže jeden cvik. Príďte ku mne 2 ľudia. Teraz ti priviažem jednu ruku k telu stuhou. A skúste si jednou rukou obliecť sako.

6. Sú pozvaní ďalší 4 ľudia.

Bez použitia rúk si rozviažte šnúrky na topánkach.

odraz:

čo si zažil? čo si chcel robiť?

učiteľ: -Veríte, že sa takíto ľudia zúčastňujú súťaží, tancujú a kreslia? A nemali by ste tomu veriť.

Stále existuje veľa chorôb, ktoré bránia človeku žiť plnohodnotný život.

Zdvihnite ruku, tí, ktorí by predali nohu, ruku alebo oči za milión dolárov?

Koľko by ste zaplatili za stratu sluchu?

učiteľ: - Chlapci, dnes sme sa rozprávali o ľuďoch so zdravotným postihnutím, o ľuďoch so zdravotným znevýhodnením, mnohí z vás pri plnení rôznych úloh pocítili, aké ťažké je niekedy pre ľudí so zdravotným postihnutím žiť. A pre „špeciálne deti“ je obzvlášť ťažké žiť v našom svete.

Kto sú postihnuté deti?
Zdravotne postihnuté deti – Anjeli Zeme
Koľko nezaslúženej urážky
Trpeli
Koľkokrát čelia vankúšu?
Aby sa pred všetkými nerozplakal
V noci sa rozprávali ako s kamarátom...
Je hriech, že existujeme?
Koľkokrát sa ich matky zakrádali
Deti boli odobraté
Aby ste nepočuli tento škaredý šepot
Zlí, nevľúdni, slabí ľudia
Vo svojom smrteľnom tele nie sú slabí...
Slabá svojou chladnou dušou
Nesnažili sa pomáhať chudobným deťom
Vždy ich odohnali zlým pohľadom
Nebuď smutná matka, nie
Vaše deti sú anjeli, nie zlí
Boh nám ich dal za odmenu,
Priniesť svetu lásku a teplo.

No tí, ktorí im nerozumejú
Nech Pán odpustí ich vôli
Nech ťa počujú plakať
Matky pri jasličkách chorých detí
Ale nie každý na svete je ľahostajný,
Je viac ľudí, ktorí im chcú pomôcť.
Srdečne im otváram svoju dušu
Pomáhajú prekonať smútok.
Nech Pán svojou nehynúcou rukou
Zatieni krížom celý ľudský svet
Takže na celej Zemi, v celom Vesmíre
Vždy vládol pokoj, vládol pokoj
Aby nedošlo k vojnám ani zemetraseniam
Žiadne hrozné cunami, NIKDY
Boh ma ochraňuj pred šokmi
Všetci ľudia, TERAZ a VŽDY...
- Myslím, že sa stanete láskavejšími, pozornejšími a pohotovejšími. Aby som im nejako pomohol. Počas lekcie mi z tvojich očí bolo jasné, že všetko, čo si počul a videl, sa ti dotklo srdca. Ešte dodám, že každý zdravotne postihnutý chce byť vedený ako plnohodnotný človek. A ako povedal jeden z týchto ľudí: „Cítime sa normálne, ako všetci ostatní, čo nás robí invalidmi, je postoj ľudí k nám.

Myslím, že mnohí z vás sa už takýmto ľuďom nebudú smiať, ale naopak, ak je to možné, ponúknete im svoju pomoc. Ale ako im môžeme pomôcť, chcem počuť od vás. (odpovede detí: - urobte vchod a výstup z obchodov, doprava, určené pre invalidné vozíky; - pomôžte prejsť cez cestu, ísť do obchodu, pomôcť upratať byt, dávať pozor.)

Zhrnutie triednickej hodiny.

čo je zdravie? Čo znamenajú slová „špeciálne dieťa“, „deti so zdravotným postihnutím“, ľudia so zdravotným postihnutím? Potrebujete chrániť svoje zdravie a zdravie iných? Čo by ste mali robiť, aby ste boli zdraví? Čo je zdravý životný štýl?

Záver: O svoje zdravie sa treba starať, keďže zdravý človek má viac príležitostí a síl na dosiahnutie svojich cieľov, naplnenie svojich snov, komunikáciu atď. Aby ste sa starali o svoje zdravie, musíte cvičiť, nefajčiť, neužívať drogy a alkohol a dodržiavať rutinu. Dodržujte rady lekárov, aby ste nepredĺžili ochorenie. Zachovať a zlepšiť životné prostredie. Musíte viesť zdravý životný štýl.

Reflexia lekcie.

Snímka číslo 24 - Kto súhlasí s tým, že „láskavosť zachráni svet“? Láskavosť je úžasná vec, spája ľudí ako nič iné. Láskavosť vás zachráni pred osamelosťou a emocionálnymi ranami. Som s tebou kamarát, nič nežiadam, len buď láskavý. Ak chcete okolo seba rozsievať dobrotu, tak si vezmite srdiečka, ktoré sú na vašich stoloch a napíšte na ne to, čo je vašej duši najbližšie, čo chcete ľuďom s postihnutím povedať. Môžete použiť nápis na tabuli Snímka číslo 25 alebo si vymyslite vlastnú verziu. (na tabuli napísané: Chcem ti pomôcť, bojím sa o teba, podporím ťa v ťažkých chvíľach). Kto má srdiečka pripravené, pripevnite ich na tabuľu.

Snímka číslo 26 - Myslím si, že to, že ste si všetci napísali milé, dobré slová podpory na svoje srdcia, môže znamenať, že čas strávený na lekcii nebol pre vás zbytočný.

mestská rozpočtová stredná škola č.11

"Stredná škola č. 11" v Almeťjevsku, Republika Tatarstan

Metodologický vývoj mimoškolské aktivity,

venovaný DŇU OSÔB S POSTIHNUTÍM

"Sila mysle"

zostavovateľ - učiteľ výtvarnej výchovy

triedny učiteľ 7 B trieda Usmanova Elvira Askhatovna

Almeťjevsk 2018

Mimoškolskú činnosť, venovaný DŇU ZAKÁZANÉ

"Sila mysle"

Cieľ: Formovanie morálnych vlastností vo vzťahu k ľuďom so zdravotným postihnutím.

Úlohy:

Upútať pozornosť školákov na problémy detí so zdravotným znevýhodnením

Podporovať rozvoj takých osobnostných kvalít u študentov, ako sú; láskavosť, ústretovosť, pozornosť k druhým, rešpekt k ľuďom so zdravotným postihnutím

Zdôvodnenie Problém detí so zdravotným postihnutím jeTotoProblém detí so zdravotným postihnutím je celosvetovým problémom. V súčasnosti žije každý desiaty človek

Video (paralympijskí športovci)

Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov v roku 1992 vyhlásilo 3. december za Svetový deň osôb so zdravotným postihnutím.Hlavným cieľom tohto sviatku však nie je vyvolať ľútosť nad týmito ľuďmi, ale skôr im pripomenúť, že ľudia so zdravotným postihnutím sú na rovnoprávnom základe so všetkými členmi spoločnosti. Nemali by sme však zabúdať, že potrebujú sociálnej ochrany a pomôcť.

Každá štvrtá rodina tak či onak čelí problému zdravotného postihnutia.

Stáva sa, že ľudia sa stanú invalidmi v dôsledku nehôd alebo chorôb. Napríklad: v dôsledku uhryznutia kliešťom sa niekto zraní pri nehode alebo počas cvičenia alebonaháňanie „skvelých“ selfie záberov,niekto sa stal invalidom, keď bránil svoju vlasť a rodinu pred nepriateľmi.

PRED

Bol by som rád, keby ste do 1 minúty do ľavého stĺpca napísali, aké pocity vo vás vyvolávajú ľudia s postihnutím?

Cieľ: Vytvoriť tolerantný postoj medzi študentmi hudobnej školy-ateliéru

V dnešnej aktívnej spoločnosti to môže byť niekedy ťažké aj pre zdravých ľudí. Nútená existencia v spoločnosti zameranej na schopnosti ľudí s neobmedzenými schopnosťami často spôsobuje mnohé ťažkosti.

Mnohí z ľudí, ktorí sú obmedzení vo svojom fyzické schopnosti- ľudia úžasného osudu. Sú to ľudia silného ducha, ktorí prejavujú talent v profesionálnych zručnostiach, výtvarnom umení, amatérskej tvorivosti a športe. Ich odvahu a vôľu možno len obdivovať.

Napriek ťažkostiam vedia v niekedy nehostinnom svete nielen žiť a prežiť, ale aj viesť aktívna práca, sa venujú tvorivosti. V našom živote je miesto pre vytrvalosť a odvahu...

Venujte prosím pozornosť obrazovke (pokračovanie VIDEA o B. Mokhovovi)

Naša spoločnosť tento deň skutočne potrebuje – jednak preto, aby upozornila na problémy ľudí so zdravotným postihnutím, ako aj preto, aby sme obdivovali mimoriadnu statočnosť, odhodlanie a schopnosť ľudí so zdravotným postihnutím dosahovať úspechy v tých najťažších podmienkach. Tieto prejavy lásky k životu a optimizmu môžu slúžiť ako príklad pre nás všetkých.

Medzinárodný deň osôb so zdravotným postihnutím všetkým pripomína, že nesmieme zabúdať na ľudí so zdravotným postihnutím, pretože na ich mieste môžu byť naši blízki, rodina, priatelia a aj my sami.

Takto sami hovoria o svojich problémoch:

Nevnímajte moje postihnutie ako problém (Norman Kuenk)

Neobdivuj ma. Túžba žiť plnohodnotný život nie je obdivuhodná.Spoznaj ma lepšie. Môžeme byť priatelia.

Byť postihnutý je psychológia, spôsob života.

Postihnutie je neprítomnosť Ducha, nie časť tela.

pokračovanie videa (podstavec)

Rád by som si prečítal riadky z eseje" Správna voľba", poslaný na účasť v republikánskej kreatívnej súťaži medzi deťmi a mládežou so zdravotným postihnutím „Sme občania Ruska!“ Mokhova Bogdana:

Štát nikdy nenechá svojich občanov samých so svojimi problémami. Štát je predsa jeden veľký Priateľská rodina, kde si všetci robia starosti jeden o druhého.

Všetci sme občania Ruská federácia. Všetci sme jedna mnohonárodnostná rodina.

A občanovi Ruskej federácie, ktorý sedí na invalidnom vozíku a počúva ruskú hymnu, tiež stíska srdce, slzy sa mu tisnú do očí a hrdosť na jeho vlasť, Veľkú krajinu napĺňa srdce.

PO
A teraz by som bol rád, keby ste o 1 minútu napísali do pravého stĺpca, či sa váš postoj k ľuďom so zdravotným postihnutím zmenil...

ZÁVER: Človek, jeho práva a slobody sú najvyššia hodnota. Uznávanie, dodržiavanie a ochrana ľudských a občianskych práv a slobôd je povinnosťou štátu (článok 2 hlava 1 Ústavy Ruskej federácie)

KATEGÓRIE

POPULÁRNE ČLÁNKY

2023 „kingad.ru“ - ultrazvukové vyšetrenie ľudských orgánov