Vyučovacia hodina na Deň kozmonautiky „Dobyvatelia vesmíru. Scenár pre mimoškolskú aktivitu venovanú „Dňu kozmonautiky“

Taťána Žuková

Scenár prázdnin venovaný Dňu kozmonautiky pre deti prípravnej školskej skupiny „Škola mladých kozmonautov“

Ciele:

Rozširujte a prehlbujte vedomosti detí o vesmíre. Pokračujte v zoznamovaní detí s ruským sviatkom - Dňom kozmonautiky a vesmírnymi hrdinami. Naučte deti byť hrdí na to, že prvý kozmonaut, Yu.A. Gagarin, bol Rus. Upevniť predstavy detí o vesmíre a planétach slnečnej sústavy. Pestovať úctu k povolaniu astronauta a hrdosť na našu skvelú krajinu, ktorá ako prvá vyslala človeka do vesmíru, a na ľudí, ktorí preslávili Rusko. Priviesť deti k pochopeniu takých morálnych a vôľových vlastností, ako je vytrvalosť a nebojácnosť, ktoré pomáhajú stať sa slávnou osobnosťou. Pokračujte v učení sa odpovedať na otázky pomocou rôznych typov jednoduchých a zložitých viet. Podporovať vzájomnú pomoc, priateľské vzťahy, organizáciu športových hier, ako aj schopnosť pracovať v tíme a koordinovať svoje akcie.

Obohatenie slovníka:

Kozmonautika, astronaut, Slnečná sústava, názvy planét: Merkúr, Venuša, Zem, Mars, Jupiter, Saturn, Urán, Neptún, Pluto. Orbitálna stanica, orbita, ďalekohľad, atmosféra, beztiažový stav.

Vybavenie:

Sála je vyzdobená hviezdami, portrétmi Yu. A. Gagarina,

V. Tereshkova, S.P. Korolev, K. Ciolkovsky, kresby rakety Vostok, Slnečnej sústavy, planéty Zem. Hracie stoly, 4 koše, 20 balónov, 2 rakety, 2 páry plutiev, 2 lyžice, 4 taniere, 20 farebných kamienkov, rotujúca loptička, žetóny pre porotu, tímové emblémy, nákrčníky pre tímy dvoch farieb, rakety s vesmírnymi detailmi, 2 schémy stavby rakiet, kartičky s listami, obálky, 2 magnetické tabule, presýpacie hodiny.

Prípravné práce:

Rozhovory o astronautoch, slnečnej sústave, planétach. Pohľad na ilustrácie o vesmíre. Čítanie „Hviezdne lode“ z príbehu V. P. Borozdina, „Cesta do vesmíru“ z príbehu Yu. A. Gagarina. Lotto, domino o vesmíre, sledovanie DVD filmov „Cesta na Mars“, „Tajomstvo tretej planéty“, „Čo hovoria hviezdy“. Kreslenie a modelovanie na tému „Vesmír“, nášivka „Mimozemšťan“, robenie remesiel spolu s rodičmi na tému „Vesmírne cestovanie“. Účasť na súťaži „Great Space Journey“ v hviezdnom meste MBDOU „TsRR-d/s „Lastochka“. Na lekciu bol pozvaný testovací kozmonaut O.G. Artemyev, s ktorým počas jeho pobytu vo vesmíre prebiehala korešpondencia.

Video sprievod:

Prezentácie „Naša úžasná planéta“, „Cestovanie vesmírom“,

prezentácia „Ako žijú na ISS“.

Hudobný sprievod:

Text „Gravity of the Earth“ od R. Roždestvenského, hudba od D. Tukhmanova.

Vesmírna hudba v podaní skupiny "Space".

Hudba „Our Merry Crew“ od Y. Chichkova, texty K. Ibryaeva, P. Sinyavsky.

Hudba „veľkého okrúhleho tanca“. B. Savelyeva, texty piesní. L. Rubalskaja.

Hudobné šetriče obrazovky pre hry.

Priebeh lekcie:

V miestnosti je šero a na obrazovke sa objaví video „Naša úžasná planéta“. Znie pieseň „Gravity of the Earth“.

R. Roždestvensky, hudba D. Tukhmanov. Deti vychádzajú s emblémami s názvami tímov na hrudi a šatkami uviazanými okolo nich. Deti predvádzajú hudobné zmeny. Na konci hudby sa zoradia do polkruhu.

1 dieťa:

Po mnoho storočí pozemšťania snívali

Dobyť nebesia

Ako vtáky lietajú a vietor,

A odletieť ku hviezdam v rakete.

2. dieťa:

A potom prišlo 20. storočie.

Muž si splnil sen.

Správa obletela celý svet:

Vo vesmíre je prvý človek!

3. dieťa:

Človek vo vesmíre!

Človek vo vesmíre!

Táto správa obletela planétu!

Človek vo vesmíre!

Človek vo vesmíre!

Ako dlho o tom všetci snívali!

4. dieťa:

Jeho duša túžila po nebi,

A úsmev, ktorý zodpovedá oblohe,

Bola taká dobrá

Čo potešilo všetky národy.

5. dieťa:

Bol prvý, a teda hrdina,

Po dobytí mimozemského priestoru,

Vložil svoj rodný dom do dlane,

Po pohľade na všetky detaily dekorácie.

6. dieťa:

Krajina sa radovala a bzučala:

Gagarin sa vrátil z obežnej dráhy!

A všade svietila jar.

Celý svet mu bol vďačný.

7. dieťa:

Sláva Gagarinovi, česť!

Všetci naši ľudia sa radujú.

Odvtedy prešlo pol storočia.

A teraz už toho muža nikto nezastaví.

8. dieťa:

Vesmírne stanice fungujú šesť mesiacov.

A veľa ľudí už bolo na obežnej dráhe.

Vedci aj turisti.

Pokrok nastáva veľmi rýchlo.

Moderátor:

Toto sú sny našich detí,

Ponáhľaj sa ku hviezdam v rakete.

A poďme sa zatiaľ len hrať,

Dnes sa však vydáme aj do vesmíru.

Deti sedia na stoličkách pri hudbe.

Moderátor:

Chlapci! Vy a ja sme sa zhromaždili v tejto sále, ktorá je dnes tak nezvyčajne a slávnostne vyzdobená. Viete, aký sviatok bude čoskoro oslavovať naša krajina? Presne tak, Deň kozmonautiky!

Čo je to astronautika? (Kozmonautika je veda o vesmírnych letoch.)

čo je priestor? (Toto je celý priestor mimo Zeme.)

Vesmír je bezhraničný priestor, ktorý bude človek skúmať, kým bude žiť na tejto Zemi, kým nevyschne všetka jeho zvedavosť a zvedavosť.

Pravdepodobne nie je na Zemi jediný človek, ktorý by aspoň raz neobdivoval hviezdy. Tajomný svet hviezd a planét priťahuje pozornosť ľudí už od staroveku, priťahuje ich svojou tajomnosťou a krásou. Vesmír bol pre ľudí vždy zaujímavý a koľko tajomstiev a záhad pre ľudí obsahuje! Koniec koncov, naozaj chcete vedieť, napríklad, existuje život na nejakej inej planéte? A ako vyzerajú jej obyvatelia? Chcel som tiež vidieť, ako vyzerá naša planéta Zem z veľkej výšky. Najprv ľudia vynašli lietadlá a helikoptéry a začali lietať vo vzdušnom obale Zeme.

Ako sa to volá, chlapci, vie mi to niekto povedať? (Atmosféra.) Správny. Letieť na iné planéty v lietadlách však nebolo možné. Prečo si myslíš? (Na Zemi existuje gravitačná sila, ktorú nedokážu prekonať.)Ľudia sa tam nezastavili. Priestor ich priťahoval. A začali snívať o vynájdení stroja, ktorý ich prenesie na iné planéty. Pamätáte si, kto vynašiel raketový motor? (Bol to dizajnér Sergej Pavlovič Korolev.)Ľudia z mnohých krajín uvažovali o lietaní na iné planéty. Ale až u nás prvýkrát letel človek do vesmíru.

Kto bol tento muž, ktorého si pamätá celý svet? (odpoveď detí).

Áno, je to tak: bol to náš pilot Jurij Alekseevič Gagarin. Všetci ľudia na planéte poznajú tento deň - deň, keď prvý človek odišiel do vesmíru. A sme hrdí, že práve tento deň, tento sviatok otvorila naša krajina, Rusko! 108 minút strávených prvým astronautom vo vesmíre vydláždilo cestu ďalším vesmírnym prieskumníkom.

Ak ľudstvo chápe vesmír, má byť na čo hrdé. Kto pomenuje tieto veľké úspechy pozemšťanov?

Očakávané odpovede detí:

Valentina Tereshková je prvou kozmonautkou na svete na planéte Zem. Vstup človeka do vesmíru. Bol ním ruský kozmonaut Alexej Leonov. Vypustenie umelých satelitov Zeme. Americkí astronauti leteli a pristáli na Mesiaci.

Na obežnú dráhu Zeme bol vypustený najvýkonnejší Hubbleov teleskop, ktorý vedcom umožňuje robiť nové objavy a získavať snímky hlbokého vesmíru. Vypustenie orbitálneho komplexu na obežnú dráhu, kde astronauti lietajú a dlhodobo pracujú. Lietadlo sa dostalo na planétu Mars. Mars roveru sa podarilo urobiť veľa objavov, čím sa rozšírili naše znalosti a chápanie Červenej planéty. Pripravuje sa let človeka na Mars.

Moderátor:

Áno, chlapci, a tento zoznam úspechov sa neustále aktualizuje o nové objavy. Poďme sa ponoriť do tohto úžasného a tajomného sveta.

Premietanie prezentácie „Space Travel“.

Moderátor:

Páčil sa vám film? Chceli by ste sa stať zborom mladých kozmonautov? Dobre teda!

Stať sa astronautom,

Musíme tvrdo pracovať:

Začnite deň cvičením,

Dobre študovať!

Môžu si to vziať na loď

Iba silní, šikovní.

A preto je to nemožné

Nie je tu žiadny tréning!

Pozor! Mladí kozmonauti: postavte sa do pozoru! K prvému vesmírnemu tréningu – do toho!

Fyzické cvičenie "Kozmonauti"

Budeme sa veľmi snažiť (deti robia trhnutia s rukami ohnutými pred hruďou)

Športujte spolu:

Bež rýchlo ako vietor (Beh po špičkách)

Plávanie je najlepšia vec na svete. (Urobte ťahy rukou)

Drepnite a znova sa postavte (drep)

A zdvíhajte činky. (Vyrovnajte ohnuté ruky nahor)

Buďme silní a zajtra

Všetci budeme prijatí ako astronauti! (Ruky na opasku)

Výborne! V pohode!

Čo je to za povolanie - astronaut, aké vlastnosti vyžaduje od človeka? Aký druh človeka sa môže stať astronautom?

(Silný, statočný, obratný, odvážny, rozhodný, vytrvalý, inteligentný, zvedavý.) Presne tak, chlapci! Keď má človek takéto charakterové vlastnosti, bude rešpektovaný a milovaný. Byť astronautom je česť, samozrejme ťažká, ale aj veľmi zaujímavá! Chcel by som vám predstaviť skúšobného kozmonauta, ktorý sa nedávno vrátil z orbitálnej kozmickej lode, práve jemu sme vo vesmíre napísali list a poslali fotografie z výstavy našich vesmírnych plavidiel. Zoznámte sa s Olegom Artemyevom.

Pozývame astronauta do stredu haly. Chlapci mu pripravujú stoličku a stôl. Dievčatá mu dávajú kvety.

Oleg Artemyev:

Dobré popoludnie chlapci!

(Príbeh o stave beztiaže, vesmírnom jedle, odchode do vesmíru, sprevádzaný prezentáciou.)

Moderátor:

Oleg Germanovich, chalani a ja sme sa veľa naučili o vesmíre, ale stále majú otázky, na ktoré by sa vás chceli opýtať. Chlapci, máte takú možnosť získať odpovede na to, čo vás najviac zaujíma. Pýtajte sa prosím!

Deti kladú otázky astronautom. Počas rozhovoru kladie deťom aj otázky.

Oleg Artemyev:

Si naozaj skvelý, vieš o vesmíre už veľa a myslím si, že sa môžeš zapísať do školy mladých kozmonautov.

Moderátor:

Potom vás pozývam do školy astronautov. A vy, Oleg Germanovich, vás pozývame, aby ste sa pripojili k porote na vyhodnotenie dnešných testov.

Dnes tu budú dve vesmírne jednotky súťažiť v sile, obratnosti, rýchlosti a odvahe. Zoznámte sa!

Znie hudba na pozadí, deti idú do stredu sály. Zaznie pieseň „Naša veselá posádka“, hudba Y. Chichkov, text K. Ibryaev, P. Sinyavsky.

1. Ako na ihrisku kozmodrómu vybehneme na dvor,

Poďme spolu na vec.

Potrebujete urobiť cvičebný stroj z hojdačky pri dome,

Na stav beztiaže si treba zvyknúť.

Refrén: Ak chceme ísť do vesmíru, čoskoro poletíme.

naši budú najpriateľskejší,

naša veselá posádka!

2. Ak nemáme skafander na let,

Vieme si to vyrobiť sami.

Sklo zo starého svetlometu je vhodné do skafandru,

aj kartónová krabica.

3. Urobili sme sušienkový šalát a cukríkový vinaigrette.

Namiesto pasty naplnili tubu.

A, samozrejme, pozvanie na vesmírnu večeru

Úplne prvý to dostal náš Tuzik.

4. Prečo nie sme astronauti, ak každý z nás

Snívate aj vy o orbitálnom komplexe?

A súhlasíme, aj zajtra, aj dnes, aj teraz

Jazdite s raketou do vesmíru.

Moderátor: Kapitáni, predstavte svoje tímy.

Vesmírna jednotka "Kométa".

Motto: „Kométa“ má motto – nikdy nespadnúť!

Vesmírna jednotka "Raketa".

Motto: "Sme tím Rocket, poletíme na akékoľvek planéty!"

Dnešné testy v kozmonautskej škole vyhodnotí porota. (Predstavenie poroty, ktorá zasadá.)

Za každú správne splnenú úlohu tím dostane žetón, kto ich má najviac, vyhráva.

Teraz pozornosť!

Kapitáni, poďte ku mne a vezmite obálky zo stola.

1 úloha.

Obálky obsahujú kartičky s listami.

Tímy budú musieť zverejniť mená svojich lodí, kým bude piesok prúdiť v presýpacích hodinách. Začnime odpočítavanie!

Záver: Astronaut musí byť „POZORNÝ, SMART, KOMPETENTNÝ“

Úloha 2:

Pripomeň mi, ako sa volá stav, v ktorom človek a predmety okolo neho chudnú? (Beztiaže.)

Naša súťaž sa volá „Beztiaže“. Hráči každého tímu dostanú balón. Musíte ho nosiť od začiatku do konca, zrýchľovať mu jednou rukou a snažiť sa nedotýkať sa podlahy.

Začnime odpočítavanie!

Päť, štyri, tri, dva, jedna - štart!

Záver: Astronaut musí byť RÝCHLY, Agilný

Hra "Boasters".

Chlapci, teraz otestujem vašu inteligenciu. Niekedy ľudia radi všetko preháňajú a nazývajú sa chvastúňmi.

Poďme si zahrať hru "Boasters".

Jedného dňa priletel na Zem mimozemšťan a začal sa chváliť svojou planétou:

Naša planéta je najkrajšia.

Deti: A tá naša je ešte krajšia.

Naše moria sú najhlbšie.

Deti: - A u nás je to ešte hlbšie.

Naše hory sú najvyššie.

Deti: - A naše sú vyššie.

Naše rieky sú čisté.

Deti: - A naše sú čistejšie.

Náš chlieb je chutný.

Deti: - A tá naša chutí lepšie.

Naše jablká sú sladké.

Deti: - A naše sú sladšie.

Výborne chlapci! Vidím, že svoju planétu veľmi miluješ!

Úloha 3:

Pred vypustením rakety do vesmíru vedci navrhnú a zostavia schémy vesmírnych lodí a konštruktéri ich zostavia pomocou výkresov. Táto súťaž sa nazýva „Design Bureau“. Dostanete schému plánu konštrukcie rakety. Každý hráč vezme na začiatku jednu časť a postaví raketu, pričom sa striktne drží schémy. Začnime odpočítavanie!

Päť, štyri, tri, dva, jedna - štart!

Záver: Astronaut musí vedieť pracovať v tíme a musí byť inteligentný

Úloha 4:

Chceli by ste vidieť iné planéty?

Aby sme sa však vydali na výlet k planétam, potrebujeme poznať podmienky, ktoré nás na ich povrchu čakajú. V ďalšej súťaži si otestujeme, čo viete o planétach.

Koľko planét je v slnečnej sústave?

Ako sa planéty líšia od hviezd?

Ako sa volá planéta najbližšie k Slnku (Merkúr)

Ktorá planéta sa volá Ranná hviezda? (Venuša)

Ktorá planéta sa nazýva „modrá“? (Zem)

Ktorá planéta sa nazýva „červená“? (Mars)

Najväčšia planéta slnečnej sústavy? (Jupiter)

Ktorá planéta má okolo seba prstence? (Saturn)

Ktorá planéta sa otáča, keď leží na boku (Urán)

Kto vie pomenovať ôsmu planétu od Slnka (Neptún)

Úloha 5:

V rámci prípravy na let do vesmíru astronaut prechádza školou prežitia v ťažkých, nepredvídaných situáciách. Musí byť schopný robiť všetko, aj to nečakané. Naša ďalšia súťaž sa volá „Pohyb plutvy“! Hráč si musí nasadiť plutvy, dobehnúť do cieľa, prekonať prekážky, zložiť ich a odovzdať ďalšiemu hráčovi.

Začnime odpočítavanie!

Päť, štyri, tri, dva, jedna - štart!

Záver: Astronaut musí byť ODOLNÝ, PRIPRAVENÝ PREKONÁVAŤ ŤAŽKOSTI.


Vedúci:

Naša súťaž sa skončila. Žiadame porotu o vyhodnotenie dnešných testov.

Slovo dáva porota. Na konci súťaže musí vyhrať priateľstvo.

Moderátor:

Chlapci, postavme sa do veľkého kruhu a uvidíme, čo mám v rukách (odpovede detí). Áno, máš pravdu. Toto je zemeguľa, model našej planéty. Zem je nádherná planéta plná zázrakov a záhad. Na Zemi žijú ľudia, zvieratá, rastliny, všetci by mali byť šťastní a ľudia by sa mali starať o prírodu. Pozrite sa, aká krásna je naša planéta. Nazýva sa aj „modrá“ planéta. Prečo si myslíš? (Odpovede detí.) Je to tak, na Zemi je veľa vody. Aby takáto krása nezanikla, musíme s ňou zaobchádzať opatrne.

dieťa:

"Existuje jedna planéta - záhrada,

V tomto chladnom priestore.

Len tu sú lesy hlučné,

Vtáky, ktoré volajú sťahovavé.

Je jediná, na ktorej kvitnú

Konvalinky v zelenej tráve,

A vážky sú len tu,

Prekvapene hľadia do rieky.

Postarajte sa o svoju planétu

Koniec koncov, žiadna iná taká neexistuje!“

Vedúci:

Chlapci, želáme našej planéte všetko najlepšie!

(Hrá sa hudobná skladba „Wind of Change“ od M. Dunaevského. Deti držiace glóbus vyjadrujú svoje želania. Glóbus sa podáva okolo.)


dieťa:

Postarajte sa o svoju planétu, Zem!

Milujte ju a vážte si ju.

Chráňte ju, chráňte ju,

Nikoho neurážajte!

Deti hrajú pieseň „Big Round Dance“

(hudba B. Savelyev, text L. Rubalskaya)

1. Narodili sme sa do sveta,

Žiť radostne.

Hrať sa spolu

Byť silnými priateľmi.

Aby sme sa na seba usmievali

Darujte aj kvety

Aby sa v živote naplnili

Všetky naše sny.

Refrén: Tak to zariadime

Veľký okrúhly tanec,

Nech všetci ľudia na Zemi

Budú v ňom stáť s nami.

Nech to znie všade

Len radostný smiech

Nech je pieseň bez slov

Jasné pre všetkých.

2. Chceme salto

V zelenej tráve

A sledujte, ako plávajú

Mraky v modrom

A do chladnej rieky

Ponorte sa do letných horúčav

A chyťte ho do dlaní

Teplý hubový dážď.

3. Narodili sme sa na svet,

Žiť radostne.

Takže tie kvety a úsmevy

Dávajte si navzájom.

Aby smútok zmizol

Problémy sú preč.

Na jasné slnko

Vždy to svietilo.

Oleg Artemyev:

Ukázali ste sa ako odvážni, silní a priateľskí chlapci. Toto bol prvý kozmonaut. Som si istý, že keď sa stanete dospelými, jeden z vás skončí v zbore astronautov.

Za vaše úsilie sú všetci účastníci ocenení certifikátom „Pripravení stať sa kozmonautom“ a pamätnými stuhami so symbolmi vesmíru. (Predstavenie nezabudnuteľných darčekov.)

Prajem vám, aby ste vždy zostali tak veselí, boli zvedaví, mali sa dobre v škole a aby ste sa v budúcnosti stali dobrými ľuďmi.


Moderátor:

Čas plynul tak nepozorovane

A je čas rozlúčiť sa s priateľmi.

Všetko v našom živote je také pominuteľné,

Majte čas žiť svoj život nie nadarmo!

Snívajte, tvorte, hrajte sa, buďte priateľmi,

Nech vás všetkých láka nekonečná vzdialenosť.

Svet je nekonečný a neprebádaný,

Na našich chlapcov čaká veľa objavov!

Deti a astronaut si robia spomienkovú fotografiu.


Literatúra:

Internetové zdroje; hudba http://x-minus.org

„Pre deti o vesmíre a Jurij Gagarin, prvý kozmonaut Zeme: Rozhovory, voľnočasové aktivity, príbehy / T. A. Shorygina, M. Yu. Paramonova. -M. : Nákupné centrum Sphere, 2014-128 s.

Pri plánovaní podujatia a scenára na Deň kozmonautiky by sa mala venovať hlavná pozornosť rôznorodosti jeho prvkov - malo by to byť zaujímavé pre deti. Tento sviatok sa koná s prihliadnutím na charakteristiky každej vekovej kategórie školákov.

Junior triedy

Malé deti by nemali byť preťažené informáciami o prieskume vesmíru. Eventy by mali obsahovať aktívnejšie a logickejšie hry. Môžete pozvať deti, aby vytvorili dekorácie na dovolenku vlastnými rukami: hračky, kresby, remeslá venované Dňu kozmonautiky.

Pre žiakov 1. – 4. ročníka by informácie mali byť prezentované hravou formou. Iba v tomto prípade sa dovolenka bude dlho pamätať a vyvolá veľa pozitívnych emócií.

Môžete vybrať niekoľko detí z triedy a prideliť im úlohy, nechať ich naučiť sa krátke básničky. Pomôže to zapojiť deti do akcie a zvýšiť mieru ich účasti na oslave.

Stredná škola

Pre starších žiakov bude zaujímavejšie vnímať informácie pomocou mediálnych prezentácií a prezentácií. V scenári opisujúcom Deň kozmonautiky musia byť prítomné aj súťaže. Hodina triedy bude aktívna a zaujímavá.

Pre stredoškolákov je vhodnejšie uviesť vážnejšie, hlbšie informácie k téme podujatia. Môžete venovať pozornosť biografiám legendárnych kozmonautov, hlavným udalostiam na ceste k prieskumu vesmíru atď.

Stredoškoláci by sa mali aktívne zapojiť aj do konania podujatí ku Dňu kozmonautiky. Môže ísť o formu práce, akou je rozdelenie rolí medzi deti alebo príprava informácií na danú tému. Hlavná vec je, že je originálny a dynamický. Akciu príliš neodkladajte.

Motivácia detí

Pri plánovaní Dňa kozmonautiky by mal scenár začať úvodom a motiváciou na uskutočnenie tohto podujatia. Môže sa to uskutočniť samostatne alebo za účasti detských vedúcich.

Je nevyhnutné venovať pozornosť otázke, prečo sa 12. apríl oslavuje ako štátny sviatok. Je potrebné hovoriť o čine Jurija Gagarina, ktorý otvoril ľudstvu cestu ku hviezdam, sprostredkovať informácie deťom vo forme prístupnej ich veku.

Môžete hovoriť o udalostiach, ktoré predchádzali prvému letu do vesmíru, po ktorom ľudia začali oslavovať Deň kozmonautiky. Rok 1957 znamenal začiatok éry ľudského skúmania vesmíru mimo našej planéty.

Súťaže a hry ku Dňu kozmonautiky pre žiakov základných škôl

V tento deň sa koná veľa súťaží. Malé deti si užijú veľa zábavy, keď si predstavia samých seba ako kozmonautov ultramodernej medziplanetárnej kozmickej lode a spoznajú život astronautov. Na tento účel sa odporúča usporiadať súťaž „Raňajky pre kozmonautov“. Niekoľko jabĺk je uviazaných na šnúrke a deti sú pozvané, aby zjedli ovocie bez toho, aby sa ich dotkli rukami. Takmer ako v nulovej gravitácii. Vyhráva ten, kto svoje „raňajky“ zje najrýchlejšie.

Súťaž „Skutočný kozmonaut“ umožní zapojiť sa do hry každému. Na jeho vykonanie sa na podlahu položí lano alebo páska. Pred začatím svojej trasy sa každý pretekár 5-krát otočí (čo predstavuje prekonanie preťaženia pri vstupe na obežnú dráhu) a potom sa pokúsi kráčať v priamom smere bez opustenia dráhy.

Je veľmi dobré, ak sa pred oslavou premyslel systém odmien a stimulov pre účastníkov.

Tematické tvorivé práce

Školský deň kozmonautiky spestrí aj súťaž Vesmírni umelci. Remeslá vyrobené deťmi by mali rozprávať o kométach, astronautoch a hviezdnych lodiach. To podporí rozvoj kreativity a prinesie veľa pozitív do hodiny venovanej Dňu kozmonautiky.

Môžete tiež ponúknuť zostrojenie rakety, na ktorej sa deti všetky vydajú na pomyselný let ku hviezdam. Pred podujatím bude zaujímavé vyzvať deti, aby pripravili hudobné číslo na vesmírnu tému. Takéto predstavenie sa stane živou spomienkou pre účastníkov aj divákov.

Tematické techniky na strednej škole

Pri písaní scenára ku Dňu kozmonautiky pre starších žiakov môžete venovať pozornosť takým formám aktívnej účasti detí na podujatí, ako sú kvízy, diashow a vopred pripravené prejavy.

Keď trávite Deň kozmonautiky v škole, môžete vyzvať deti, aby sa rozdelili do 2 skupín, vybrali im mená a zapojili sa do hry „Pozdravy z vesmíru“. Študenti musia napísať správu od astronautov z hlbín vesmíru pomocou písmena „P“. List by mal byť informatívny a originálny. Koho správa je dlhšia, ten tím vyhráva.

Všetkých prítomných poteší vopred pripravené hudobné vystúpenie jedného alebo viacerých účastníkov. Predstavenie si deti vopred nacvičia, dajú sa vyrobiť vhodné kostýmy.

Hry pre študentov stredných škôl ku Dňu kozmonautiky

Ďalšia zaujímavá súťaž má názov „Meteorický roj“. Vesmírne lode boli napadnuté asteroidmi. Každý člen tímu musí preukázať vyrovnanosť a vzájomnú pomoc, aby sa vyhol kolíziám s ničivými predmetmi.
Na položenú otázku je potrebné dať správnu odpoveď „áno“ alebo „nie“, aby sa posádka lode ochránila pred nehodou.

Moderátor kladie otázky na vesmírne témy. Napríklad:

  • Yu.A. Gagarin obletel Zem za 1 hodinu 48 minút? (Áno)
  • Je slnko menšie ako Zem? (nie)

Každá „presná“ odpoveď pridá tímu 1 bod a pomôže jeho vesmírnej lodi vyhnúť sa kolízii s meteoritom.

Aktívnejšie súťaže sú povolené. Pri oslavách Dňa kozmonautiky by sa podujatia tohto typu mali postaviť vedľa pasívnych foriem práce.

Hra „Raketa“ prinesie do triedy veľké vzrušenie. K tomu sú pozvané dva páry, aby sa zúčastnili na stavbe medziplanetárnej kozmickej lode. Odporúča sa, ak ide o tandem „chlapec a dievča“. Študent zdvihne ruky a spojí dlane, čo predstavuje raketu. Študentka ho začne ovíjať papierovou utierkou bez toho, aby si zakryla tvár (okrem nechala astronauta). Dvojica, ktorá úlohu splní rýchlejšie, získa odmenu a titul hlavného dizajnéra.

Materiál na podujatie

Podľa toho by mal byť koncipovaný aj Deň kozmonautiky v škole, preto je potrebné pripraviť si teoretický materiál.

Mali by ste si priniesť portrét Yu.A. Gagarina, materiály na súťaže, vybrať vhodný hudobný sprievod a diapozitívy. Miestnosť si môžete vyzdobiť tematicky, napríklad hviezdami, plagátmi s kresbami pripravenými študentmi a pod.

Ak plánujete prezentovať teóriu, na prezentáciu obrazového materiálu môžete použiť projektor alebo špeciálne diapozitívy. Zaujímavé fakty o vesmírnom priemysle, vesmíre a ďalšie informácie budú zaujímavé aj pre deti.

Životopisy legendárnych kozmonautov Ju. A. Gagarina, G. S. Titova, V. V. Tereškovovej sa stanú príkladom pre mladú generáciu. Svoj cieľ dosiahli vďaka sile charakteru, vytrvalosti a oddanosti vlasti.

Dobre naplánovaný deň kozmonautiky v škole bude skutočným podujatím pre všetkých účastníkov. Na túto udalosť sa bude ešte dlho spomínať. Každoročné organizovanie Dňa kozmonautiky s prihliadnutím na vekové charakteristiky detí rozvinie u školákov tímového ducha, zmysel pre rešpekt, vlastenectvo, ale aj tvorivé myslenie, fantáziu a schopnosť vyjadrovať svoje myšlienky. Dovolenka prinesie veľa jasných dojmov a pozitívnych emócií.

Scenár podujatia na počesť Dňa kozmonautiky

Ciele:- oboznamovanie mladých ľudí s dejinami kozmonautiky (terminológia, hlavné dátumy, vedci, kozmonauti);

Vštepovať mladej generácii patriotizmus a pocit hrdosti na úspechy našej krajiny v prieskume vesmíru.

Vedúci:

Narodil sa dvanásty aprílový deň,

V tichu, pred úsvitom

Bajkonur čakal a namieril raketu k nebu,

Zamrznutí, čakali sme na hviezdy hore...

Dym strašidelne a nestále dymil,

Na oblohe sa rozprestieral úsvitový šál.

A povedal: "Poďme!" - s úsmevom,

Vyrútil sa do diaľky ako žiarivý šíp.

Pohľad matky smeruje k modrej,

Bez pochýb o jeho vytrvalosti,

Vďačná Rusko sledovala

Za svetlou cestou svojho syna.

Svet zamrzol v obdive a poplachu,

20. storočie také zázraky nepoznalo...

Dobrý deň, milí priatelia! Dnešné podujatie je venované Dňu kozmonautiky. 12. apríla naša krajina oslavuje Deň kozmonautiky. Toto je štátny sviatok. Zdá sa nám známe, že vesmírne lode štartujú zo Zeme. Vo veľkých nebeských vzdialenostiach dochádza k pristávaniu kozmických lodí. Kozmonauti žijú a pracujú vo vesmírnych staniciach celé mesiace a automatické stanice smerujú na iné planéty. Môžete povedať: „Čo je na tom také zvláštne?“

Len nedávno však hovorili o vesmírnych letoch ako o sci-fi. A 4. októbra 1957 sa začala nová éra – éra prieskumu vesmíru. 12. apríla 1961 prvýkrát na svete letel prvý kozmonaut na planéte na kozmickej lodi Vostok. Bol to náš občan Jurij Alekseevič Gagarin. Obyvatelia Zeme si budú vždy s vďakou pamätať mená ľudí, ktorí objavili novú sféru ľudskej činnosti. V tejto konštelácii sú niektoré z najjasnejších mien meno prvého kozmonauta planéty Jurija Gagarina a meno hlavného dizajnéra, akademika Sergeja Pavloviča Koroleva.

Ukážka prezentácie: "Prvý pilotovaný let do vesmíru."

Snímka 1 Názov: Prvý pilotovaný let do vesmíru.

Snímka 2 Výber astronautov:Vzhľadom na vlastnosti a možnosti vesmírnej technológie boli potrební špeciálni kandidáti - absolútne zdraví ľudia, profesionálne vyškolení, disciplinovaní, vek - asi 30 rokov, výška - nie viac ako 170 centimetrov, hmotnosť - do 68 - 70 kilogramov.

Snímka 3Začiatkom marca 1960 bola vybraná skupina 20 budúcich kozmonautov. Do prvého kozmonautského zboru bolo 7. marca 1960 zapísaných dvanásť ľudí.

Snímka 4Výber astronautov:V lete 1960 bola vybraná skupina šiestich kozmonautov: Jurij Gagarin, German Titov, Andrijan Nikolaev, Pavel Popovič, Grigorij Neľjubov a Valerij Bykovskij. Táto skupina pokračovala v priamych prípravách na prvý let človeka do vesmíru.

Snímka 5Posádkou lode je Jurij Alekseevič Gagarin

Záložná posádka - Nemec Stepanovič Titov

Podporná posádka - Grigory Grigorievich Nelyubov

Snímka 6Myšlienky Yu.A. Gagarina pred jeho letom do vesmíru: Kedysi dávno, ako dieťa, som čítal slová V.P. Chkalova: „Ak má byť, tak buď prvý.“ Tak sa snažím byť jedným a ja budem koniec.

Snímka 7Kozmická loď Vostok odštartovala 12. apríla 1961 o 09:07 moskovského času z kozmodrómu Bajkonur s pilotom-kozmonautom Jurijom Alekseevičom Gagarinom na palube.

Snímka 8Po dokončení jednej otáčky okolo Zeme o 10:55:34 v 108. minúte loď dokončila svoj let. Pre poruchu brzdového systému zostupový modul s Gagarinom pristál nie v plánovanej oblasti 110 km od Stalingradu, ale v Saratovskej oblasti neďaleko Engelsu v oblasti obce Smelovka. O 10:48 radar neďalekej protilietadlovej raketovej divízie zachytil neidentifikovaný cieľ - bol to lander (protilietadloví strelci boli varovaní deň predtým, aby sledovali „kontajnery z neba“). Po katapultovaní boli na radare dva ciele.

Snímka 9 pristátie: Prvými ľuďmi, ktorí sa s astronautom po lete stretli, bola manželka lesníka Anna Akimovna Takhtarova a jej šesťročná vnučka Rita. Čoskoro na miesto dorazili vojenskí pracovníci z neďalekej jednotky. Jedna skupina vojakov strážila zostupový modul a druhá vzala Gagarina na miesto jednotky. Odtiaľ Gagarin telefonicky hlásil veliteľovi divízie protivzdušnej obrany: „Oznámte, prosím, hlavnému veliteľovi vzdušných síl: Úlohu som splnil, pristál som v danej oblasti, cítim sa dobre, nie sú žiadne modriny ani poruchy. . Gagarin"

Obrázok 10. snímky Yu.A. Gagarin po pristátí na pôde Saratov.

Snímka 11Yu.A. Gagarin po lete:Yu.A. Gagarin po svojom lete do vesmíru získal mnoho rôznych ocenení, štátnych, vedeckých aj verejných:

Úplne prvým ocenením bola medaila „Za rozvoj panenských krajín“, ktorá mu bola udelená krátko po pristátí, ako sa to stalo v regióne Saratov.

Ďalej mu bola udelená Zlatá hviezda Hrdinu Sovietskeho zväzu a Leninov rád. Potom - Rád Karla Marxa (NDR), Zlatá hviezda Hrdinu práce (Vietnam), Zlatá hviezda Hrdinu socialistickej práce (Československo), Rád "Svetla v tme" a veľká stuha Africká hviezda (Libéria), Rád hviezdy (Indonézia), Rád štátnej zástavy (Maďarsko), Rád Playa Giron (Kuba).

Snímka 12Mierová misia Jurija Gagarina:Už koncom apríla sa Jurij Gagarin vybral na svoju prvú zahraničnú cestu. „Mierová misia“, ako sa niekedy nazýva cesta prvého kozmonauta naprieč krajinami a kontinentmi, trvala dva roky. Gagarin navštívil desiatky krajín a stretol sa s tisíckami ľudí.

Snímka 13Spomienka na Yu.A. Gagarina:Ulice pomenované po Gagarinovi v mnohých mestách Ruska a v mestách iných krajín. Nechýba ani Gagarinov pohár, hlavná trofej novovzniknutej Kontinentálnej hokejovej ligy (Gagarin bol veľkým hokejovým fanúšikom). Na počesť Gagarina bolo pomenované výskumné plavidlo Kozmonaut Jurij Gagarin. Americkí astronauti, ktorí navštívili Mesiac, tam zanechali pamätné medaily zobrazujúce ľudí, ktorí dali svoje životy prieskumu vesmíru. Medzi dvoma medailami s podobizňou sovietskych kozmonautov je aj jedna s podobizňou Yu.A. Gagarina.

Snímka 14Na pamiatku Gagarina odhalila NASA (USA) pamätnú tabuľu (obrázok).

Snímka 15Slávne slová Yu.A. Gagarina po jeho lete do vesmíru: „Keď som preletel okolo Zeme v satelite, videl som, aká krásna je naša planéta. Ľudia, zachovávajme a zveľaďujme túto krásu a neničme ju.“

Vedúci:Drahí priatelia! Som si istý, že z počúvania príbehu a sledovania prezentácie ste sa dozvedeli veľa o prvom lete človeka do vesmíru. A teraz vás pozývam, aby ste odpovedali na otázky kvízu „Záhady vesmíru“.

Kvíz „Záhady vesmíru“

Kvíz sa koná vo forme obľúbeného televízneho programu „Vlastná hra“. Na vykonanie kvízu sa používa prezentácia.

Kvíz pozostáva zo 4 kategórií otázok na témy:

História astronautiky;

Slnečná sústava;

Prístroje a zariadenia.

Otázky majú bodovú hodnotu: 10, 20, 30, 40, 50 bodov.Tak ako v programe „Vlastná hra“ aj v kvíze je „prasa v žite“. To znamená, že právo odpovedať na otázku sa prenáša na iný tím.

Účastníci sa rozdelia do tímov a vymyslia názov tímu a motto (vizitku).

Otázky pre kvíz „Záhady vesmíru“

Otázka za 10 bodov: Vesmírna veda študuje umiestnenie, pohyb, stavbu, pôvod a vývoj nebeských telies.

Odpoveď: Astronómia.

Otázka za 20 bodov:Gravitačne viazaný systém hviezd, hviezdokôp, medzihviezdneho plynu a prachu, tmavej hmoty a planét.

Odpoveď: Galaxia.

Otázka za 30 bodov: Teleso kozmického pôvodu, ktoré dopadlo na povrch veľkého nebeského objektu.

Odpoveď: Meteorit.

Otázka za 40 bodov:Teória a prax navigácie mimo zemskej atmosféry na prieskum vesmíru pomocou automatických a pilotovaných kozmických lodí.

Odpoveď: Kozmonautika.

Otázka v hodnote 50 bodov: Nebeské teleso, ktoré sa javí ako zahmlená svetelná škvrna a pruh svetla v tvare chvosta.

Odpoveď: Kométa.

Otázka za 10 bodov:Uveďte vedca, ktorý dokázal, že Zem sa točí okolo Slnka?

Odpoveď: Mikuláš Kopernik.

Otázka za 20 bodov:Vymenujte vynikajúceho konštruktéra raketových a vesmírnych systémov, ktorého meno sa spája s prvými víťazstvami našej krajiny v prieskume vesmíru

Odpoveď: Sergej Pavlovič Korolev.

Otázka za 30 bodov (Prasa v žite):Vymenujte prvú kozmonautku na svete.

odpoveď: Valentina Vladimirovna Tereshkova.

Otázka za 40 bodov:Uveďte vedca, ktorý je považovaný za „otca ruskej kozmonautiky“.

Odpoveď: Konstantin Eduardovič Ciolkovskij.

Otázka za 50 bodov:Dvakrát pomenujte hrdinu Sovietskeho zväzu, ktorý uskutočnil prvú vesmírnu prechádzku v histórii ľudstva z kozmickej lode Voskhod-2.

Odpoveď: Alexej Arkhipovič Leonov.

Otázka za 10 bodov: Ktorá planéta je najväčšia v slnečnej sústave.

Odpoveď: Jupiter.

Otázka za 20 bodov: Ktorá planéta sa volá Červená planéta?

Odpoveď: Mars.

Otázka za 30 bodov:Pomenujte planétu s najvýznamnejším prstencovým systémom a pomenovanú po rímskom bohovi poľnohospodárstva.

Odpoveď: Saturn.

Otázka za 40 bodov:Pomenujte najmenšiu pozemskú planétu pomenovanú po starorímskom bohovi obchodu.

Odpoveď: Ortuť.

Otázka za 50 bodov (Prasa v žite):Druhá najvzdialenejšia planéta od Slnka, ktorá sa nazýva „podobná Zemi“ alebo „sestra Zeme“. A táto planéta dostala svoje meno na počesť bohyne lásky z rímskeho panteónu.

Odpoveď: Venuša.

Otázka za 10 bodov (Prasa v žite): Ako sa volá astronomický prístroj na pozorovanie nebeských telies?

Odpoveď: Teleskop.

Otázka za 20 bodov:Kombinéza astronauta, čo je plášť nepreniknuteľný pre zložky vonkajšieho prostredia (kvapaliny, plyny, žiarenie).

Odpoveď: Vesmírny oblek.

Otázka za 30 bodov: Ako sa volá?vedecké zariadenie, stacionárne miesto s rozvinutou infraštruktúrou a vybavené vedeckými prístrojmi na neustále pozorovanie a sledovanie rôznych objektov na Zemi a vo vesmíre.

Odpoveď: Observatórium.

Otázka za 40 bodov: Aká inštalácia sa používa na výcvik astronautov.

Odpoveď: Hyperbarická komora.

Otázka za 50 bodov: Lietanie vozidlo, ktoré sa pohybuje v dôsledku vystreľovania vysokorýchlostných horúcich plynov vytvorených prúdovým motorom.

Odpoveď: Raketa.

Na základe výsledkov kvízu sa vypočítajú body, ktoré tímy dosiahli, a vyhlási sa víťaz.

Vedúci:Naša akcia sa skončila. Na záver by som vám chcel pripomenúť:

Deň kozmonautiky je dňom našej hrdosti,

Slávny čin je večné rande!

Všetky hlavné správy chválili svet,

Čo náš Gagarin kedysi dokázal!

Všetci s vesmírnou vedou

Svojou prácou som navždy zviazaný.

Ľudia im dlžia lásku.

Krajina je hrdá na svoju astronautiku:

Potrebovali sme to a budeme to potrebovať aj naďalej!

MINISTERSTVO ŠKOLSTVA RB

Metodický vývoj podujatia

"Deň kozmonautiky"

Ciele podujatia:

    Aktivizácia kognitívnej činnosti žiakov

    Rozšírenie obzorov študentov.

    Rozvíjanie zručností pracovať s ďalšími zdrojmi informácií a systematizovať naučený materiál

    Prehlbovanie individuálnych tímových zručností

    Umelecký a estetický rozvoj žiakov

Vedúci: Vážení chlapci, hostia! 12. apríla naša krajina a celý svet oslavuje Svetový deň letectva a kozmonautiky. Dnes sa nám zdá známe, že kozmické lode štartujú zo Zeme a astronauti pracujú na vesmírnych staniciach... no nie vždy to tak bolo...

Scéna "Na čom stojí Zem?"

Babička, povedz mi, na čom stojí Zem?

Na veľrybách je dieťa. Na veľké, veľké veľryby! A len čo sa tie veľryby pohnú, prídu zemetrasenia.

A čo veľryby, dedko?

Na zemi, dieťa.

Na čom je pozemok?

Aký si bezradný! Veď ti bolo povedané, že zem stojí na veľrybách!!!

Vedúci: Naozaj, mnoho, mnoho rokov nikto nevedel nič o vesmíre. Až 4. októbra 1957 bola vypustená umelá družica. Od tohto dňa sa začala éra prieskumu vesmíru. Na tejto práci sa podieľalo mnoho vedcov, robotníkov, inžinierov a špecialistov. Viedol ich vynikajúci sovietsky vedec Sergej Pavlovič Korolev.

Portrét S.P. KRÁĽOVNÁ

12. apríla 1961 odštartovala z kozmodrómu Bajkanur kozmická loď Vostok s mužom na palube.

Báseň "Jurij Gagarin"

Vo vesmírnej rakete
S názvom "Východ"
Je prvý na planéte
Dokázal som vystúpiť ku hviezdam.

Spieva piesne o tom
Jarné kvapky:
Budú spolu navždy
Gagarin a apríl.

Portrét Yu.A. Gagarin

Jurij Alekseevič Gagarin, ktorý otvoril cestu do vesmíru, obehol zemeguľu za 108 minút a pristál v danej oblasti. Mužovi sa splnil dávny sen – získať krídla a lietať nad zemou.

Scéna „Chcem byť astronautom“

Otec sedí pri stole (úlohu hrá chlapec). Neďaleko je druhé kreslo.

HOSTITEĽ: Každý chlapec samozrejme sníva,
Že jedného dňa poletí do vesmíru.
A chlapec Seryozha nebol výnimkou,
Keď som vyrástol, rozhodol som sa byť astronautom.

Chlapec Seryozha vyjde do stredu chodby.

SEREZHA: Astronauti majú šťastie,
Každý deň lietajú do vesmíru
Počítajú hviezdy, chodia po mesiaci...
Ako ja to chcem rovnako.
Chcem sa stať astronautom
Keď vyrastiem a poletím do vesmíru!

HOSTITEĽ: Ale najprv to musíte zistiť
Čo je potrebné na to, aby ste sa stali astronautom?

Seryozha sa blíži k otcovi.

SEREZHA: Spýtam sa otca. Ocko, povedz mi
Čo je potrebné na to, aby ste sa stali astronautom?

PAPA: Kozmonauti majú svoj vlastný špeciálny režim.
Cvičte každý deň a chodia spať načas.
Je to veľmi dôležité pre zdravie
Dodržujte tento špeciálny režim.
Jogging, kliky, drepy,
Zalejte studenou vodou.
Začnite aspoň týmto.

SEREZHA: No, je to pár maličkostí.
Už som pripravený na cvičenie.
A choď do postele každú hodinu.
Toto všetko zvládnem sám.

OTEC: No, synu, keďže si pripravený,
Začnime dnes.

HOSTITEĽ: Celý deň sa učil s otcom,
A robil drepy a kliky,
Utrela som sa studenou vodou,
A ešte aj zdvihol činku.
Skákal, bežal a preskakoval.
A k večeru som bol strašne unavený.

Pantomíma otec a Seryozha zobrazujú cvičenia, beh, utieranie vodou atď.
Na posledné slová moderátora si Seryozha unavene sadne na stoličku.

OTEC: Si taký zachmúrený, synu?
Zmenili ste názor na to, že sa stanete astronautom?

SEREZHA: Teraz už chápem - nie je to ľahká práca
Vesmírne lety.
Nezmenil som názor na to, že sa stanem astronautom,
Ale ešte nie som pripravený
K takýmto kozmickým nákladom.
Byť astronautom nie je ľahké!
Samozrejme, že nebudem smutný
Budem v sebe rozvíjať silu,
Cvičte ráno
A choďte spať včas.

Moderátor: V súčasnosti kozmické lode vykonávajú veľa užitočnej práce. Z nich sa vykonávajú pozorovania Slnka, planét a hviezd. Zhromažďujú údaje o počasí. Astronauti z rôznych krajín sa zúčastňujú vesmírnych letov; Do vesmíru môžu letieť aj vesmírni turisti. Dnes si spolu s tebou urobíme aj let – cestu priestorom a časom, ale len imaginárnu. Počas hry zistíme, kto je skutočne pripravený letieť do vesmíru. A vaša organizácia, pozornosť a rýchlosť reakcie vám pomôžu. Za každé malé víťazstvo dostanete hviezdičku a na konci hry ich spočítame a určíme víťaza. Na našom kozmodróme sa teda zišli 4 posádky a teraz ukážete svoju pripravenosť na let.

Pozor! Pozornosť! Ovládací panel hovorí. Sme v oblasti štartovacej rampy kozmodrómu Družba. Prišli sem prví cestujúci, účastníci prvého osobného letu Zem – Mars – Zem.

Všetky posádky sa pripravujú na štart! Zapnite si pásy! Naštartujte motory! Povoliť kontakty! 54321 – ŠTART! (zvuk štartujúcej rakety)

Ved. Raketa stúpa a maľuje oblohu jasným svetlom!

Ocitli sme sa na obežnej dráhe. Sme vo vesmíre!

Pozor! Beztiažový stav! (posádky zobrazujú správanie v nulovej gravitácii).

Teraz sa pozrime z okna,

Prvé slová Yu. Gagarina boli „Aká krása!“ Aká krásna je naša planéta!"

Vedúci: Pozor na prvú úlohu posádky: Čo si však môže kozmonaut vziať so sebou do vesmíru?( každá posádka dostane sadu obrázkov s obrázkami: kniha, skafander, jablko, mačka atď.) Študenti si vyberú ten, ktorý potrebujú.

Hádanky pre fanúšikov:

1. Modrá plachta pokrýva celý svet (oblohu).

2. Zlaté kvety kvitnú večer, a ráno miznú (hviezdy).

3. Iskry spaľujú oblohu, ale nedostanú sa k nám (meteority).

4. Zázrak - vták, šarlátový chvost, vletel do kŕdľa hviezd (raketa)

Vedúci:Áno, astronaut si berie jedlo so sebou. Ale vo vesmíre neexistuje gravitácia Zeme, všetko sa zdá plávať vo vzduchu, ako vo vode. Toto sa nazýva stav beztiaže, to znamená, že všetko je ľahké ako perie. A preto nie je možné jesť z tanierov, všetko jedlo jednoducho odpláva. A všetky produkty astronautov sú vo forme pyré v tubách, ako je zubná pasta. Cez slamku pijú vodu, kompóty a čaj. Predstavme si, že sme vo vesmíre a zahráme si hru „Raňajky pre kozmonautov“.

Hra "Raňajky pre kozmonautov".
Dva tímy po 4-5 ľudí. Po ceste sú šišky, cez ktoré musíte prejsť a na konci cesty je stôl. Na stole je vrecko (0,5 l) šťavy alebo kompótu. Každý účastník dostane kokteilovú slamku. Na signál prvý člen tímu prebehne pomedzi šišky k stolu, kde je taška, cez slamku vypije trochu (!) džúsu, potom uteká späť a odovzdáva štafetu ďalšiemu účastníkovi. Účastníci bežia k stolu, kým sa neminie šťava vo vrecku. Víťazom je tím, ktorého taška sa vyprázdni rýchlejšie, no zároveň sa každý člen tímu mohol aspoň raz napiť.

Vedúci: No, teraz to skontrolujeme zdravie našich astronautov , v prvých minútach letu. Každá posádka má 4 osoby. Budete musieť nafúknuť balóny, zviazať ich a potom ich zviazať dohromady.

Vedúci: Výborne chlapci, splnili ste úlohu. No, teraz si trochu oddýchni a pozrime sa znova z okien. Čo vidíš?

Ako sa volá táto planéta? Aká je to farba? prečo? Povrch Marsu je pokrytý vrstvou červeného prachu. Toto je hrdza. Silné búrky nesú červený prach z hornín po povrchu planéty. Na Marse je prach taký jemný, že je neustále suspendovaný v atmosfére a sfarbuje ho do červeno-okru.

Takže sme na Marse. (Mimozemšťan vybehne, zaznie vesmírna hudba.)

- Dobrý deň

Je vás tak veľa! Všetci ste Marťania? Nemyslel som si, že stretnem toľko Marťanov, ale povedali, že na Marse nie je život, ale pozrite sa sem, zjavne - neviditeľné! To je skvelé!

Ved. - Nie sme Marťania!

Kto si?

deti. Pozemšťania?!

Ahojte obyvatelia Zeme, som mimozemský astronaut, volám sa... Shmontik... Prišiel som z planéty... Geonazis. Som veľmi rád, že ťa vidím. Povedali mi, že pozemšťania sú veľmi priateľskí a inteligentní. Je to pravda?

HOSTITEĽ: Navrhujem otestovať svoje znalosti. Urobme si minikvíz. Budem klásť otázky o vesmíre a vy sa ich pokúsite uhádnuť.

Prirodzený satelit Zeme.
(mesiac)

Muž, ktorý letí do vesmíru.
(astronaut)

Ako sa volá lietadlo, v ktorom lietajú do vesmíru?
(vesmírna loď)

Ako sa volá zviera aj súhvezdie?
(medvedica)

Prečo je na zemi deň a noc?
(planéta sa točí okolo seba)

Kto bol prvým astronautom, ktorý letel do vesmíru?
(Jurij Gagarin)

Ako sa volala vesmírna loď, na ktorej Gagarin prvýkrát letel?
("východ")

Vedúci: Výborne chlapci! Niekedy sa vo vesmíre môžu vyskytnúť problémy so zariadením. Ďalšie Súťaž „Postav raketu“.

Vedúci: Viete, že naša planéta nie je jediná vo vesmíre? Existuje toľko planét. Vo vesmíre je veľa galaxií. A naša slnečná sústava sa nachádza v jednej z týchto galaxií. A naša planéta je tretia v poradí. A koľko planét je v slnečnej sústave,... (meno dieťaťa) nám napovie.

DIEŤA: V poriadku, všetky planéty
Ktokoľvek z nás môže vymenovať:
Jeden - Merkúr,
Dva - Venuša,
Tri - Zem,
Štyri - Mars.
Päť - Jupiter,
Šesť - Saturn,
Sedem - Urán,
Za ním je Neptún.
Je ôsmy v poradí.
A po ňom potom,
A deviata planéta
Volal sa Pluto.
Hostiteľ: Zo všetkých uvedených planét je naša planéta krásna a mnohí mimozemskí obyvatelia nám ju môžu pravdepodobne závidieť. A úlohou všetkých ľudí....

STARAJTE SA, CHRÁŇTE, MILUJTE NAŠU PLANÉTU!

Je čas, aby sme sa vrátili, a aby to bolo zábavnejšie, zaspievajme si pieseň „Our Merry Crew“

Zhrnutie, odmeňovanie.

Úvodný rozhovor.
Ahojte milí chlapci! Kto uhádne, čomu bude naša dovolenka venovaná? Možno niekto vie povedať, aký sviatok sa oslavoval 12. apríla? Presne tak, Deň kozmonautiky.
Ľudia už dlho snívali o objavovaní vesmíru. Dlho uvažovali o postavení kozmickej lode, ktorá by lietala nad hviezdami. Ľudia snívali o tom, že budú poznať oblohu a nebudú len nastavovať výškové rekordy. V roku 1961 hrdinský kozmonaut Jurij Alekseevič Gagarin ako prvý navštívil Vesmír (výstava obrazu zobrazujúceho Jurija Gagarina) 3. novembra 1957 v nezáživnom, chladnom, vždy čiernom priestore vesmíru po prvý raz zabúchalo živé srdce .
V pretlakovej kabíne satelitu žil pes Laika, dýchal a lietal nad svetom.

Za Lajkou leteli ďalšie psy. Možno niektorí z vás poznajú týchto dvoch slávnych psov? Po Laike nasledovali deti, Belka a Strelka (zobrazujú sa fotografie Belky a Strelky).

Predstavte si, chlapi, nielen muži, ale aj ženy môžu lietať do vesmíru. A prvou kozmonautkou je Valentina Tereshková.
Odvtedy bolo vo vesmíre mnoho astronautov z rôznych krajín. Nielen kozmonauti našej krajiny, ale aj Američania, Japonci, Číňania, Francúzi.

Práve stojíme na prahu novej éry – tej kozmickej. Napriek tomu, že po prvom lete človeka ku hviezdam sa už stovky ľudí z rôznych krajín dostali na obežnú dráhu Zeme, robíme len prvé kroky. Zistilo sa, že naša planéta Zem sa točí okolo obrovskej hviezdy – Slnka. Ľudia tiež dostali myšlienky, že naša planéta a niekoľko ďalších sú súčasťou slnečnej sústavy.

Chlapci, sviatok Deň kozmonautiky je známy po celom svete. A včera neskoro večer pri našej škôlke sme objavili nezvyčajnú správu - tu je. Toto je správa od mimozemšťanov, obyvateľov inej planéty. Poslali nám list a nezvyčajný darček.

Sme obyvateľmi veľmi vzdialenej galaxie nachádzajúcej sa v hmlovine Andromeda. Videli sme vašu planétu cez ďalekohľad a dúfame, že na nej žijú živé bytosti. Ak niekto číta tento list, znamená to, že vaša planéta Zem je obývaná a budeme čakať na vašu odpoveď!

Pozrime sa spolu, čo nám mimozemskí obyvatelia poslali.
Nuž, deti, musíme si dobre premyslieť, ako povedať mimozemšťanom o tom, aká je naša planéta. A aby sa vám lepšie myslelo, musíte sa trochu zahriať a hrať. Jednu úžasnú hru nám poslali mimozemšťania. Poďme sa na to pozrieť a hrať!

Hra „Jedna je planéta...“ (na podlahe sú obruče podľa počtu detí, pri hudbe sa deti zabávajú, hudba sa zastaví, deti obsadia po jednej obruče, pri každej etape počet obruče ubúda, vyradené deti sedia na stoličkách.Vyhráva ten, ktorý zostane).

Chlapci, teraz si sadnite a spolu rozhodneme, čo je na našej planéte najdôležitejšie. O čom by sme mali hovoriť v našom posolstve?
Mám na to malé tipy.
Vypočujte si nasledujúce mená a povedzte mi, ako ich môžete povedať jedným slovom.

1. Jablko, hruška, hrozno, banán, broskyňa, pomaranč, ananás (ovocie).
2. Ruža, harmanček, tulipán, fialka, narcis, dahlia (kvety).
3. Žralok, karas, veľryba, pstruh, ostriež, losos (ryba).
4. Medveď, tiger, lev, žirafa, leopard, opica (Zvieratá).
5. Dážď, búrka, sneh, vietor, západ slnka, mraky, dúha (prírodné javy).
6. Nohy, ruky, hlava, chrbát, žalúdok, trup (časti tela).
7. Mama, otec, babka, dedko, brat, sestra (príbuzní).

Výborne, chlapci, ukázalo sa, že viete veľa o našej planéte - planéte Zem.

Chlapi, viete kde žije naša planéta Zem, ako žije a s kým sa kamaráti, ako sa volá jej dom? Slnečná sústava. Pozeraj a počúvaj.

Rozprávka „Slnko a lopta“ (divadelné).

Bábkové divadlo za plátnom.

Kedysi dávno, veľmi dávno, žila jedna hviezda. Bola krásna a svetlá. Jeho svetlo bolo zakaždým jasnejšie a silnejšie. A teraz prišiel čas, keď je hviezda unavená z toho, že tak jasne žiari. Vzplanul viac ako zvyčajne a rozpadol sa na malé kúsky. Bolo ich tak veľa a boli úplne odlišné, tieto kúsky a neboli si navzájom podobné. A jeden sa ukázal byť rovnomerný, hladký a veľmi okrúhly, ako guľa. Táto lopta letela dlho, dlho sama vo vesmíre a začala byť nudná. Trochu sa odmlčal a cítil sa smutný, povedal.
„Tu som, úplne sám, v temnom priestore a vedľa mňa nikto nie je. Bez priateľa sa cítim zle!“ povedal a začal plakať.
A zrazu ho zahalilo jasné svetlo a teplo. A tak sa cítil dobre a šťastne!
"Môžem sa stať tvojím priateľom?" - Sharik počul: - "Zahrejem ťa a ochránim ťa, budeme sa s tebou hrať!"
„Ako sa s tebou budeme hrať? - Sharik sa spýtal: "A kto si?"
"Ja som Slnko, som tiež hviezda, dávam svetlo a teplo každému!"
"Áno áno áno!" - Sharik zvolal: "Poďme hrať na dobiehanie!"
"Poďme!" - odpovedalo Slnko, - "Ukážem ti cestu, aby si sa už nestratil vo vesmíre."

A tak sa Sunny a Sharik stali priateľmi. Keď sa k sebe priblížili a hrali na doháňanie, Sharik vždy kričal: „Och, oh, oh, oh! Som veľmi príťažlivý! Veľmi! Chcem to chladnejšie!" - a utekal pred Slnkom a otočil sa k nemu druhou stranou.

Takto sa objavili ročné obdobia. A keď priatelia hrali slepého muža, noc ustúpila dňu.

Od slnečného tepla a svetla začala guľa rásť. Zväčšovala sa a na jej povrchu sa začali objavovať rieky, moria a pevnina, zvieratá, ryby a vtáky a potom sa objavili ľudia. A náš Sharik vyrástol. Premenila sa na obrovskú krásnu planétu s názvom Zem. A vy a ja sme pozemšťania, pretože Zem je náš spoločný domov, tu je naša vlasť.

No a čo priateľstvo? Naša planéta je stále kamarátka so slnkom. A toto priateľstvo bude pokračovať veľmi, veľmi dlho, pretože bez priateľov nemôžete žiť.

(Zaznie pípnutie a deti si sadnú na koberec.)

Objaví sa mimozemšťan.

Mimozemšťan: (hovorí pomaly, na jednu notu). Ahojte, pozemšťania!

Vychovávateľ: Dobrý deň, drahý mimozemšťan! Naše posádky dostali poplachový signál z vašej vesmírnej lode. Čo sa ti stalo? Možno môžeme pomôcť?

Votrelec. Nemôžem sa vrátiť na svoju planétu, kým nezozbieram kozmické kryštály.

Vychovávateľ: (oslovuje deti). Kryštály je potrebné triediť do oddelení: v červenej - červené kryštály, v zelenej - v zelenej.

Hra "Nájdite svoju farbu"

Votrelec. Ako šikovne sa vám podarilo pozbierať kozmické kryštály! Výborne, pozemšťania!

Pozemšťania! Zvládli ste moju úlohu skvele! Čo ešte viete o planétach a vesmíre?

POÉZIA:
***
Stále sme len deti,

Ale príde požadovaná hodina -

Na vesmírnej rakete

Poďme spolu letieť na Mars

Na oblohe jasne žiaria hviezdy

A čakajú na našu raketu

Na vzdialenú rozprávkovú planétu -

Naša vesmírna cesta

Vo vesmírnej rakete
S názvom "Východ"
Je prvý na planéte
Dokázal som vystúpiť ku hviezdam.
Spieva piesne o tom
Jarné kvapky:
Budú spolu navždy
Gagarin a apríl.

Planéta Zem je náš drahý domov

Ale koľko toho o ňom vieme?

Zem je neporovnateľná! Prírodný zázrak!

Obývajú ju zvieratá a národy.

Život na Zemi je bezbranný a krehký

Zatiaľ to dobre nechránime.

Existuje jedna planéta - záhrada

V tomto chladnom priestore.

Len tu sú lesy hlučné

Volanie sťahovavých vtákov.

Je jediná, na ktorej kvitnú

Konvalinky v zelenej tráve

A vážky sú len tu

Prekvapene hľadia do rieky

Na Mesiaci žil astrológ.

Odpočítaval planéty.

Merkúr - jeden, Venuša - dva,

Tri - Zem, štyri - Mars,

Päť - Jupiter, šesť - Saturn,

Sedem je Urán, ôsmy Neptún,

Ak to nevidíš, vypadni!

Stať sa astronautom,

Letieť do neba,

Je toho veľa čo vedieť

Musíte toho veľa vedieť.

Pedagóg: Áno, stať sa astronautom nie je veľmi jednoduché – treba sa dobre orientovať v priestore a vedieť a dokázať veľa.

Vykonáva sa cvičenie „Pozor, astronauti!“. Výsledky lekcie. Upevňujeme koncepty.

Nič nehovorte, len ukážte rukami – vysoko, ďaleko, nízko, blízko, vľavo, vpravo, široko, úzko.

Dospelý pomenúva rôzne pojmy a predmety vesmírnej tematiky, deti ukazujú svoju polohu rukami.

KATEGÓRIE

POPULÁRNE ČLÁNKY

2023 „kingad.ru“ - ultrazvukové vyšetrenie ľudských orgánov