Edukačný a metodický materiál na tému: Iní, ale rovní (Inklúzia vo vzdelávaní). "Iný, ale rovnaký", Príbeh Olesy Sivtsevovej - DobryBlog

Stredná škola MCOU Menshikovskaya

Triedny učiteľ- Ivshina Irina Yurievna

Triedna hodina "Sme iní, ale rovní."

Cieľ: formovanie úctivého postoja k ľuďom bez ohľadu na ich pôvod.

Úlohy:

Posilniť koncept „tolerancie“ medzi študentmi

Pomôžte študentom vidieť a oceniť individuálne kvality osobnosť dieťaťa

Vštepovať deťom rešpekt a pozornosť k ľuďom okolo nich.

Forma konania: kolektívna - tvorivá práca (Ivanov technology)

Vybavenie: projektor, plátno, počítač, letáky, karikatúra o tolerancii.

Materiály pre triedu: prezentácia, metodologický vývoj Diania.

Pohybujte sa triedna hodina.

    Org moment.

Posuňte sa na dosku:

"Ak v niečom nie som ako ty, vôbec ťa neurážam, ale naopak, odmením." Antoine de Saint-Exupery

Ahojte priatelia a hostia našej akcie. Volám sa Irina Yuryevna a dnes budem učiť vašu triedu. Naše stretnutie by som chcel začať krátkou básňou.

Sme odlišní! Ale sme si rovní!

Všetci máme rovnaké právo smiať sa a byť smutný!

Všetci sme sa narodili pre šťastie, a tak to bude!

Každý z nás je predsa individualita.

A to je, samozrejme, to, čo ho robí jedinečným!

Budeme obdivovať naše rozdiely!

Dajte si navzájom láskavosť a len sa usmievajte!

Chlapci, čo si myslíte: "Aká je téma našej hodiny?" O čom sa budeme baviť?

(Študenti vytvárajú predpoklady o téme).

určite. "Všetci sme tak odlišní, ale všetci sme si rovní." A ako epigraf nášho stretnutia som vzal slová Antoina de Saint-Exupéryho.

Dnes sa porozprávame o podobnostiach a rozdieloch, o prijímaní druhých takých, akí sú, a naučíme sa rešpektovať vlastnosti každého človeka.

2. Hlavná časť.

1. „Čo je v magickej skrinke?“

V mojej nádhernej krabičke sú ukryté predmety, ktoré pozná každý z vás. Oni, rovnako ako my, majú podobnosti a rozdiely. Teraz sem pozývam troch odvážlivcov, ktorí sa budú striedať strkajúc ruky do otvoru na vrchnáku a každý si vezme jeden predmet. Musíte uhádnuť dotykom, čo máte v rukách a pomenovať to. (Krabička obsahuje jablko, zemiaky a granátové jablko).

Takže máme tri položky. Čo majú všetky spoločné? (stôl)

Ako sa tieto položky navzájom líšia?

Zemiaky, jablko, granátové jablko.

generál

Rôzne

Časť rastlín

Okrúhly tvar

Existuje šupka, dužina

Jedlé

Dobré pre zdravie, pretože... bohaté na vitamíny

Rôzne časti rastlín (zemiak - hľuza, granátové jablko - ovocie, jablko - ovocie)

Rozdiely v tvare (zemiak je oválny, granátové jablko má chvost, jablko má palicu)

Iné miesto rast (zemiaky - v záhrade, granátové jablko a jablko - v záhrade)

Patrí do rôznych generických skupín ( zemiakovo-zeleninový, jablko a ovocie z granátového jablka)

Rôzne podľa chuti.

Farebne odlišný

Pozrite, našli sme veľa podobností a rozdielov medzi zeleninou a ovocím. Aké ďalšie predmety sú podobné a odlišné zároveň? (jedlo, nápoje, oblečenie atď.)

Čo môžeme povedať o ľuďoch, o nás?

Máme veľa spoločných a rozdielnych čŕt?

Teraz zistíme všetky naše podobné a odlišné vlastnosti.

2. "Sedemkvetý kvet."

(Každý má na stole pripravený kvet so siedmimi okvetnými lístkami.)

Každý z vás napíše svoje meno na svoj kvet do stredu jadra. Potom na okvetné lístky napíšte jedno slovo

na 1 - vaše obľúbené zviera;

2 - obľúbená farba;

dňa 3 - obľúbený čas roku;

na 4 - obľúbený kvet;

5 - obľúbený hrdina fiktívnej knihy, filmu alebo karikatúry;

v 6 - obľúbená činnosť, hobby;

o 7 - obľúbená hračka.

Teraz si ako pár navzájom prečítajte svoje vlastnosti a nájdite, čo máte spoločné.

Zdvihni ruku, kto to našiel.

Teraz sa vo dvojiciach otočte k sebe, 4 ľudia v skupine a nájdite, čo majú 4 ľudia spoločné.

Zdvihnite ruku za tie skupiny, ktoré majú niečo spoločné. Zdieľajte nahlas, čo má vaša skupina spoločné.

3. „Funkcie triedy.“

Čo máme všetci v triede spoločné?

Čím sa od seba odlišujete?

Rôzne

Sme ľudia;

Sme žiaci tej istej školy, tej istej triedy;

Žijeme v rovnakej oblasti;

Milujeme karikatúry;

Radi sa hráme.

Rôzne podľa pohlavia;

Rozdielny vzhľad (výška, postava, farba a dĺžka vlasov, farba očí, tvar uší, nosa a úst atď.)

Odlišný charakter;

Rôzne podľa chuťové preferencie;

Rôzne záujmy a schopnosti.

Myslíte si, že je dobré alebo zlé, že máme toľko rozdielov?

Možno by bolo lepšie, keby sme boli všetci rovnakí? Prečo nie? (tabuľka po ústnych odpovediach).

Ale aj tak si na chvíľu predstavme, že sme všetci rovnakí. Čo by sa stalo potom?

V skutočnosti by sme všetci mali rovnaké myšlienky, rovnaké slová, všetci by sme absolvovali školu a vysokú školu rovnakým spôsobom, všetci by sme pracovali na rovnakej práci. Je zaujímavé žiť v takomto svete? identických ľudí- klony?

A preto je veľmi dobré, že to tak nie je. Každý sme v triede iný.

Prečo sa však niekedy vysmievame vonkajším nedostatkom detí?

Poznáte výraz „Biela vrana“. Čo to znamená?

Pozrime si karikatúru o tom, ako žije niekto iný ako všetci ostatní (sledujme karikatúru a diskutujeme).

Aký bol náš hrdina?

Prečo sa mu všetci smiali a urážali ho?

Ako sa cítil?

Chceli by ste byť na jeho mieste? prečo?

Čo sa stalo ďalej?

Ako sa príbeh skončil?

Ukázalo sa, že každý je iný, ale všetci sa šťastne usmievajú. prečo? (uvedomili si, že každý človek je individuálny a jedinečný. A každý môže zdieľať svoje zručnosti s ostatnými, a to je také zaujímavé).

Sme iní a toto je naše bohatstvo. Sme spolu a toto je naša sila!

Viete, akú kvalitu by mali mať ľudia, ktorí vás akceptujú takého, aký ste? (láskavosť, milosrdenstvo, súcit, odpustenie, spolupráca, tolerancia, ľudská dôstojnosť).

Všetky pojmy (kvality) je možné spojiť do jedného slova „tolerancie“.

Na stole máte kartičky s nápisom tolerancia. Poďme si vysvetliť, ako je toto slovo definované rôzne národy.

    V Anglicku - ochota byť tolerantný, blahosklonný; byť tolerantný, umožniť existenciu rôznych názorov bez toho, aby ich diskriminoval;

    V Nemecku - tolerancia k cudzím názorom, presvedčeniam, správaniu ;

    Vo Francúzsku viera, že iní môžu myslieť a konať iným spôsobom ako my;

    V Španielsku schopnosť akceptovať myšlienky alebo názory odlišné od tých vlastných;

    V Číne prijímanie druhých takých, akí sú, a veľkorysosť voči iným;

    V Egypte - zhovievavosť, milosrdenstvo, odpustenie, schopnosť prijať druhých takých, akí sú a odpustiť;

    V Rusku - schopnosť vydržať (vydržať, vydržať, niečo zniesť), prijať/uznať existenciu niekoho, zmieriť sa, uviesť do súladu so sebou samým vo vzťahu k niekomu/niečomu, byť zhovievavý k niečomu /ku komukoľvek.

4. "Oranžový experiment."

Teraz sa pozrime, čo ešte možno nazvať toleranciou.

Príďte ku mne 4 ľudia a vyberte si jeden pomaranč pre seba. Dobre si zapamätajte, ako vyzerá. Teraz ich vezmem, zmiešam a pokúsim sa uhádnuť, ktorý je váš.

(vloží pomaranče do vrecka, vyzve každého, aby si vzal svoj pomaranč)

Ako si to urobil?

Teraz sa odvráťte. (Moderátor nakrája jeden pomaranč na kúsky a pýta sa)

-Koho je to pomaranč? - Prečo je ťažké určiť?

Všetky pomaranče sú vo vnútri rovnaké.

Záver: Takí sú ľudia. Navonok je každý iný, no vo vnútri sú všetci rovnakí: zraniteľní. A my všetci chceme, aby sa s nami zaobchádzalo láskavo, s úctou; neurážal, nesmial sa, neurážal.

Toto je ďalší koncept tolerancie- milosrdenstvo.

Naša trieda je malá rodina. A chcel by som, aby v našej rodine vždy vládla úcta, vzájomné porozumenie a nedochádzalo k hádkam. Čo je k tomu potrebné?

Toto sú svetové veterníky vytvorené americkými školákmi na Deň tolerancie každý rok 16. novembra. A pokúsime sa „vypestovať“ strom tolerancie. mám veľké množstvo listy, no nie všetky by mali skončiť na strome. Teraz, dvaja ľudia naraz, ideme von a vyberieme tie listy, ktoré by podľa vás mali byť na strome tolerancie.

Pozrime sa, ktoré listy sa hodia k stromu tolerancie. (súcit, milosrdenstvo, láskavosť atď.)

A prečo nie sú vhodné zvyšné listy?

Na stoloch máte aj motýle, vezmite ich do rúk. Doplňte sami túto vetu: „Moje dobré vlastnosti sú.....“.

3. Zhrnutie.

Súhlasíte teraz so slovami Antoina de Saint-Exupéryho: „Ak nie som v niečom ako ty, vôbec ťa neurážam, ale naopak, odmeňujem ťa? Prečo je to pravda?

Rôznorodosť robí ľudí jedinečnými; s Iný ľudia Je zaujímavé komunikovať, učiť sa nové veci, niečo sa naučiť.

kolektívne tvorivá práca (vytvorenie chladného panelu).

Na doske sú vopred pripravené 3 hárky A3 na vytvorenie panelu: vrch hárku je prelakovaný Modrá(obloha) a pod - zelená(tráva).

Teraz si spolu vytvoríme našu vlastnú chladnú lúku tolerancie, najmä keď tam už je náš strom. Dole na tieto obliečky nalepíme všetky kvietky s našimi črtami a hore motýle na modrom pozadí. Pozrite sa, aký krásny a farebný dopadol náš panel.

Rovnako ako všetci ľudia - sme rôzni, ale rovní.

Chlapci, páčila sa vám naša hodina? Čo nové a zaujímavé ste sa na lekcii naučili?

Poďme si všetci spoločne prečítať a zapamätať si tieto slová:

Ak sú všetci k sebe tolerantní,
Spoločne urobíme náš svet tolerantným!

Naša triedna hodina sa skončila. Na pamiatku nášho stretnutia by som vám chcel pripomenúť váš triedny kútik a záložky, ktoré vám budú pripomínať našu triednu hodinu. A ešte jeden darček mám pre vás ukrytý v nádhernej krabičke: mandarínky. Sú odlišné veľkosťou a chuťou, ale všetky nám dávajú radosť, radosť z oslavy Nového roka.

Som veľmi rád, že som vás dnes stretol, takých milých, krásnych a sympatických chalanov. dakujem za tvoju pracu.

4. Reflexia.

Každý z vás má na stole dlane (zelené, žlté, červené). Pri odchode z triedy prilepte jeden z nich na dvere.

Palm Zelená farba znamená: "Som spokojný s lekciou, bola pre mňa užitočná, rozumel som všetkému, čo bolo povedané a čo sa urobilo."

Palm žltá farba znamená: „Lekcia bola zaujímavá, zúčastnil som sa na nej, bola pre mňa do určitej miery užitočná, cítil som sa celkom pohodlne.“

Červená dlaň znamená: „Mal som malý úžitok z hodiny, v skutočnosti som nerozumel, čo sa deje, v skutočnosti to nepotrebujem.

Správa učiteľa-defektológa MBDOU “ MATERSKÁ ŠKOLAč. 118"

Svetushkina Yu.A. "Iný, ale rovnaký"

Na privedení dieťaťa na tento svet nie je nič zvláštne. A aj keď sa narodí iné, alebo úplne iné? Takmer vždy hovoria, že nie sú žiadne vyhliadky, že bežný život nie pre toto dieťa. Žiaľ, predovšetkým vinou našej spoločnosti, rodičia špeciálnych detí často nesú bremeno viny, myslia si, že svoje dieťa musia pred spoločnosťou skrývať. Ako vysvetliť rodičom, že dieťa nemusí byť ukryté medzi štyrmi stenami, že pre rozvoj dieťaťa je veľmi dôležité komunikovať s ostatnými a byť v spoločnosti?

– Všetky deti sa chcú učiť. Všetky deti sa chcú rozvíjať. Všetky deti chcú cítiť, vnímať, myslieť a pamätať si. Vygotsky poznamenáva, že vývoj prebieha podľa všeobecných zákonov. Zákon ontogenézy platí pre všetky deti, preto je tento koncept vhodný ako pre bežné deti, tak aj pre špeciálne deti. Formovanie nového mentálne systémy dodržiava všeobecné mentálne zákony pre všetky deti. A dieťa nebude môcť žiť bez vzdelávania nového funkčné systémy.

Dá sa povedať, že každé dieťa je individuálne! A v rámci jedného porušenia nie sú dve rovnaké deti. Preto by práca s týmito deťmi mala vychádzať z osobnosti každého dieťaťa individuálne, a nie z diagnostickej ambulancie ako celku.

Dnes sa v Rusku cesta k zavedeniu inkluzívneho vzdelávania len začína a, samozrejme, bude existovať veľa prekážok. Očakávané a negatívna reakcia rodičov a neschopnosť bežných žiakov prijať špeciálne deti a chyby učiteľov, ktorí nie sú dostatočne vyškolení, a čo je najdôležitejšie, kým prejdeme touto cestou, budú trpieť práve deti, pre ktoré je inklúzia určená.

Príklady zavedenia inklúzie v rámci predškolského vzdelávania už existujú. Škola musí byť pripravená na to, že deti so špeciálnymi potrebami navštevujúce omšové resp nápravnovýchovná skupina môže prísť do štátnej školy.

Nemáme špeciálne programy pre učiteľov, ktorí sa mohli zapojiť do procesu inklúzie s novými poznatkami – materiálmi, metodickými knihami pre učiteľov a pod. Zatiaľ máme len túžbu.

Všimnime si princípy inkluzívneho vzdelávania:

· Hodnota človeka nezávisí od jeho schopností a úspechov;

· Každý človek je schopný cítiť a myslieť;

· Každá osoba má právo komunikovať a byť vypočutá;

· Skutočná výchova môže prebiehať len v kontexte skutočných vzťahov;

· Rozmanitosť zlepšuje všetky aspekty života človeka.

Pri výučbe detí so špeciálnymi potrebami je potrebný neštandardný prístup:

· Berúc do úvahy ich osobitné tempo práce a ťažkosti s organizovaním pozornosti;

· Starostlivo premyslené usporiadanie školského života funkčný priestor trieda, pracovisko;

· Stabilné poradie tried.

Ústredným miestom v práci každého špecialistu na deti so zdravotným postihnutím by malo byť upútanie pozornosti dieťaťa. Na sústredenie rozptýlená pozornosť pred úlohami je potrebné urobiť pauzu, zmeniť intonáciu a použiť techniky prekvapenia (klopanie, tlieskanie, hudobné nástroje, zvonček atď.). Rýchlosť podávania vzdelávací materiál by mal byť pokojný, rovnomerný, pomalý, s viacnásobným opakovaním hlavných bodov. Je potrebné aktivovať prácu všetkých analyzátorov (motorických, vizuálnych, sluchových, kinestetických). Dieťa musí počúvať, pozerať sa, rozprávať atď. Znížte vplyv rozptyľovania, kým vaše dieťa dokončuje úlohu.

Teoretickým konceptom pre prácu s deťmi je teória formovania funkčných mozgových systémov. Je založená na teórii etáp Leva Semenoviča Vygotského duševný vývoj od bábätka po tínedžera. Vygotsky hovorí, že človek je jednota cítenia, vnímania, myslenia a pamäti. Práve tieto štyri stupne duševného vývoja by sa mali brať do úvahy pri vedení inkluzívnej lekcie.

Prvým krokom je cítiť, druhým krokom by malo byť vnímanie, tretím krokom je symbolizácia, štvrtým je abstrakcia, Naším cieľom je, aby všetky deti, ktoré sú na hodine, cítili, vnímali, premýšľali a zapamätali si predmet hodiny. To znamená, prejsť všetkými štyrmi štádiami duševného vývoja, o ktorých sme hovorili. Všetky oblasti nápravnovýchovnej práce sú vzájomne prepojené a prenikajúce a úlohy nápravnej výchovy sú riešené komplexne vo všetkých používaných formách jej organizácie.

Pri našej práci využívame množstvo techník, úloh, d/i, ktoré môžu využiť učitelia, logopédi, psychológovia a logopédi. Ide o určenie zmien v množstve objektov, nájdenie „vypadnutého“, „extra“ obrázka; nájdenie chýbajúcej časti, zapamätanie si 5-7 predmetov, nájdenie podobností a rozdielov medzi predmetmi.

ponúkam číslo herné cvičenia, ktoré možno využiť pri práci na rozvoji vnímania, pamäti a myslenia detí.

Vnímanie : D/i "Zisti, kto je vyžrebovaný." "Urobte celok z častí." " Úžasné vrecko" "Povedz mi, čo počuješ."

A tiež: „Labyrinty“, „Párové obrázky“, „Čítanie pier“, „Kresba podľa buniek“, „Zrkadlo“.

Pamäť: "Zapamätaj si a odlož to", "Čo chýba?", "Čo je iné?", "Opakuj moje kroky."

Myslenie: „Čo chýba predmetu?“, „Usporiadajte predmety“, „Dávajte pozor“, „V čom sú podobné a v čom sa líšia?“, „Vyberte pár slov“, „Usporiadajte obrázky do skupín ““, „Zavrieť ďalší obrázok“, „Nakresliť a prečiarknuť“, „Pomenovať čo najviac objektov, ktoré majú toto znamenie", "Ako sa to dá použiť?", "Sémantický rad".

Pre každé dieťa v ktoromkoľvek štádiu duševného vývoja je dôležité vedieť ukázať, čo chce, čo má rád.

Musíme im ponúknuť triedy, v ktorých je toto všetko možné.

Na záver môjho vystúpenia by som chcel povedať: len spoluprácou to môžeme dosiahnuť pozitívne výsledky v našej práci. Špeciálne deti sa stanú pre spoločnosť nešpecifickými, stanú sa známymi a normálnymi pre vnímanie a potom sa svet zmení.

Stiahnuť ▼:

Náhľad:

Ak chcete použiť ukážky prezentácií, vytvorte si účet Google a prihláste sa doň: https://accounts.google.com


Popisy snímok:

Iný, ale rovnocenný Učiteľ-defektológ MBDOU "Materská škola č. 118": Svetushkina Yu. A.

Všetky deti sa chcú učiť. Všetky deti sa chcú rozvíjať. Všetky deti chcú cítiť, vnímať, myslieť a pamätať si.

Každé dieťa je individuálne.V rámci tej istej poruchy neexistujú dve rovnaké deti. Práca s týmito deťmi by mala vychádzať z osobnosti každého dieťaťa individuálne, a nie z diagnostickej ambulancie ako celku.

Čo je najlepšie pre postihnuté dieťa? Všeobecné vzdelávanie Individuálne školské vzdelávanie Domáce vzdelávanie Špeciálna trieda

Princípy inkluzívneho vzdelávania Hodnota človeka nezávisí od jeho schopností a úspechov; Každý človek je schopný cítiť a myslieť; Každý človek má právo komunikovať a byť vypočutý; Skutočná výchova môže prebiehať len v kontexte skutočných vzťahov; Rozmanitosť zlepšuje všetky aspekty života človeka.

Pri výučbe detí so špeciálnymi potrebami je potrebný neštandardný prístup: Zohľadnenie ich špeciálneho pracovného tempa a ťažkostí pri organizovaní pozornosti; Štruktúra školského života s dôkladne premysleným funkčným priestorom triedy a pracoviska; Stabilné poradie tried.

Na čo si dať pozor, keď ktorýkoľvek špecialista pracuje s deťmi so zdravotným postihnutím Na sústredenie rozptýlenej pozornosti je potrebné sa pred úlohami pozastaviť, zmeniť intonáciu a použiť techniky prekvapenia. Tempo prezentácie vzdelávacieho materiálu by malo byť pokojné, rovnomerné, pomalé, s opakovaným opakovaním hlavných bodov. Je potrebné aktivovať prácu všetkých analyzátorov. Znížte vplyv rozptyľovania, kým vaše dieťa dokončuje úlohu.

Štyri fázy duševného vývoja Pocit Vnímanie Myslenie Abstrakcia

Vnímanie:

Myslenie:

Najsľubnejšia forma školstvo pre dieťa so zdravotným znevýhodnením - postupná, individuálne dávkovaná záťaž vrátane špeciálne podporovanej integrácie do skupiny alebo triedy detí.

Ďakujem za tvoju pozornosť!


, Mimoškolské aktivity , Vedenie triedy

Ciele lekcie:

  • pochopenie jedinečnosti a hodnoty príspevku každého človeka k rozvoju spoločnosti;
  • uvedomenie si problému porušovania ľudských práv;
  • uvedomenie si dôležitosti a hodnoty rozmanitosti sveta;
  • formovanie záujmu o problém ľudských práv.

Úlohy:

  1. Aktualizácia a uvedomenie si sociálnych obáv spojených s predsudkami.
  2. Uvedomenie si svojich pocitov voči predstaviteľom odmietnutých skupín v spoločnosti.

Priebeh lekcie

1. Zahrejte sa. Cvičenie „Som veľký majster“.

Potrebný čas: 5 minút.

Pomocný materiál: guľa.

Postup: Cvičenie sa vykonáva v kruhu. Vedúci začína cvičenie ako prvý. Berie loptu a hovorí vetu: „Som Ludmila Aleksandrovna - veľká majsterka spevu (jazda na bicykli, rybolov atď., teda pomenuje nejakú činnosť, v ktorej je obzvlášť dobrý“ a hodí loptu ďalšiemu účastníkovi. V krúžku pomenuje aj svoje meno a zručnosť atď.

2. Cvičenie „Ten, ktorého nemilujem“

Postup.

Moderátor hovorí účastníkom, že v spoločnosti sú často ľudia a celé skupiny ľudí, ku ktorým majú ostatní negatívny postoj: boja sa, obviňujú, vyhýbajú sa a odsudzujú. Žiada účastníkov, aby premýšľali o skupinách ľudí, ktorí ich cítia negatívne pocity: znechutenie, pohŕdanie, strach a iné. Účastníci v kruhu hovoria o objektoch svojej nechuti: prečo presne nemajú tak radi zástupcov tejto skupiny, aké pocity vyvolávajú v účastníkovi. Napríklad: niekto môže povedať: „Nemôžem vystáť ľudí bez domova, pretože sú vždy opití, špinaví a zapáchajú. Keď okolo nich prechádzam, cítim sa strašne znechutený. Veľmi ma hnevá aj to, keď si bezdomovci pýtajú almužnu, lebo za to, čo sa im stalo, si môžu sami a okolie im nič nedlhuje. A tiež sa ich bojím, pretože sú celkom schopní zločinu."

Keď všetci účastníci prehovoria, facilitátor ich vyzve, aby si predstavili seba ako jedného z členov skupiny, ktorých nemajú radi, a hovorili o sebe v prvej osobe. Účastníci musia vymyslieť mená pre svoje postavy, porozprávať sa o ich minulosti, súčasnosti a plánoch do budúcnosti.

Potom moderátorka účastníkom povie, že každý, aj pre nás najnepríjemnejší človek, má niekoho, kto ho miluje a nachádza na ňom pozitívne vlastnosti, ktoré nemusia byť viditeľné pre väčšinu. Môžu to byť jeho rodičia, učiteľ, blízky priateľ alebo niekto iný. Moderátor vyzýva účastníkov, aby si predstavili seba na mieste tohto, možno jediného blízkeho zvolenému charakteru milujúci človek, a skúste sa na to pozrieť očami tejto osoby.

Otázky na diskusiu:

  1. Je možné vyvodiť konečné závery o človeku len na základe jedného názoru?
  2. Bolo pre vás ľahké vžiť sa do kože človeka, ktorý zosobňuje skupinu, ktorá vám je nepríjemná?
  3. Sú dôvody, prečo nemáme radi alebo sa bojíme ľudí, ktorých nepoznáme alebo sú nepríjemní, vždy vážne a presvedčivé?
  4. Zmenil sa tvoj postoj k ľuďom, ktorí ťa nemali radi?

3. Odraz.

Kreslenie darčeka pre niekoho iného, ​​kto nie je ako my.

Výstava detských prác (voliteľné).

Priateľ, možno sú vo vašom okruhu ľudia, ktorí sú iní. Neviete, ako sa s nimi správať alebo komunikovať, pretože sa zdajú byť iní, nie ako všetci ostatní. A vaši rovesníci sa im môžu tiež posmievať. Preto sa zvláštni ľudia často cítia osamelí a zbytoční... Ale má niekto právo správať sa k nim pohŕdavo?

Nasledujúce videá vám pomôžu nahliadnuť hlbšie do vnútorného sveta detí so špeciálnymi potrebami, pochopiť, čo ich trápi, čoho sa obávajú, vyhýbajú a o čom snívajú. Zistíte, ako veľmi potrebujú vašu podporu a prečo sa oplatí s nimi spriateliť.

Valčíkový duet

Táto dojemná karikatúra je príbehom o dvoch sestrách - siamské dvojčatá Emily a Elizabeth. Sú v rozpakoch za svoj vzhľad: vyhýbajú sa ľuďom, nechodia von a nechcú s nikým komunikovať. Jedinou radosťou je hra na klavíri. Jedného dňa však okolo ich domu išiel mladý huslista. Keď mladý muž počul magické zvuky vychádzajúce z okna, rozhodol sa prísť bližšie... Sestry vystrašené odsúdením sa ho snažia odohnať, ale huslista neodíde, ale naopak, začne sa s nimi hrať na husle. Video ukazuje, aké dôležité je venovať pozornosť špeciálnym ľuďom, komunikovať s nimi a byť priateľmi.

Scarlett

Hlavnou postavou nasledujúcej animácie je malé dievčatko menom Scarlett, ktorému diagnostikovali rakovinu kostí (Ewingov sarkóm). Aby zachránili život dieťaťa, lekári boli nútení amputovať jej dolnú časť nohy a teraz musí Scarlett nosiť protézu. Dievča je zúfalé. Cíti sa osamelá. A teraz nevie tancovať. Ale jedného dňa Scarlettina matka, ktorá verí vo svoju dcéru, ju oblečie do spoločenských šiat a dievča sa premení. Scarlett sa opäť stáva veselým, bezstarostným dievčaťom, s ktorým je zaujímavé hrať a byť priateľmi.

Anatolov malý hrniec

Sú na svete ľudia bez chýb? Každý z nás má svoj „kastról“. Niekto to starostlivo skrýva. Pre niektorých je taký malý, že ho takmer nevidno. Niektorým ľuďom výrazne zasahuje do života, no zbaviť sa toho, žiaľ, nie je možné...

Toto video vám povie o malom Anatolovi, ktorý vždy chodí s kastrólikom, čím sa odlišuje od ostatných ľudí. Preto sa s ním nikto nerozpráva. V skutočnosti je panvica len metaforou, ktorá vám pomôže pochopiť, kto sú ľudia so špeciálnymi potrebami a prečo je v poriadku byť výnimočnými.

Z dohľadu

Krátky kreslený film v štýle anime je názornou ilustráciou toho, čo zažívajú ľudia bez vízie. Video vám povie o slepom dievčatku, ktoré zostalo bez svojho jediného sprievodcu – psa. Malý zlodej vytrhne dieťaťu tašku z ramena a verný pes sa vrhne za ním. Dievča sa musí po ulici pohybovať samo, využívajúc svoju predstavivosť a iné vnemy. Našťastie dostane „kúzelnú“ paličku, ktorá dievčaťu pomôže nájsť správnu cestu.

Zvuk na páske je špeciálne zosilnený, aby bolo vidieť, že nevidomí počujú oveľa lepšie ako vidiaci. Táto úžasná karikatúra je dielom troch študentov z National Taiwan University of the Arts.

O Dime

A pri sledovaní ďalšej karikatúry sa dozviete o chlapcovi Dimovi. Takmer nehovorí a chodí o barlách: každý krok nie je pre dieťa ľahký. Deti sa mu smejú, pretože je iný. Náhodné stretnutie mu však zmení život. Záujem malého dievčatka a múdra rada jej matky sa stanú začiatkom skutočného priateľstva. Pozri jasné video a uistite sa: diagnózy nie sú prekážkou zábavných hier a vzájomných sympatií a môžete ľahko zdieľať radosť z komunikácie s tými, ktorí sú iní ako vy.

Tamara

Príbeh je o dievčati Tamare, ktoré miluje tanec viac ako čokoľvek iné na svete a sníva o tom, že sa stane baletkou. Má úžasnú plasticitu a zmysel pre rytmus. Ale nie všetko je také jednoduché... Dievča je hluché a nemé. Možno sa jedného dňa splní Tamarinin sen, pretože má neobmedzenú podporu svojej matky. Pozrite si túto karikatúru so svojimi priateľmi - video vám jasne povie, ako výnimoční ľudia potrebujú vašu podporu.

Maelovo tajomstvo

Podivní ľudia, ktorí sa usmievajú s rozumom alebo bez rozumu – takto sa často vidia ľudia trpiaci Angelmanovým syndrómom. Ale v skutočnosti jednoducho nie sú schopní ovládať svoju mimiku a pohyby. Video vám pomôže pochopiť, ako sa zachovať, ak jedného dňa stretnete človeka s Angelmanovým syndrómom.

Môj brat z Mesiaca

Francúza Frédérica Philiberta k vytvoreniu tohto videa inšpiroval jeho syn, ktorý trpí autizmom. Rozprávačom príbehu je veľká sestra zvláštneho chlapca. Práve ona publiku vysvetľuje, ako jej brat vníma svet okolo seba: „Akoby ma nevidel a nepočul, hľadí na oblohu... Keby som bola veštica, očarila by som ho tak, chcel by byť s nami viac ako na Mesiaci." Dievča prišlo so špeciálnym jazykom na komunikáciu so svojím autistickým bratom a všetkých presviedča, že s ním je všetko v poriadku, je len „z Mesiaca“.

Deti so špeciálnymi potrebami potrebujú vašu podporu a komunikáciu. Niektorí z nich nikdy nepočujú matkinu uspávanku, niektorí nikdy v živote nebudú môcť behať bosí cez rosu a niektorí na narodeniny neuvidia narodeninovú tortu. Nenechávajte špeciálne deti samé so svojimi zážitkami, nebojte sa s nimi komunikovať. Uvidíte, stačí sa pousmiať – a z náhodnej známosti sa časom vyvinie skutočné priateľstvo.

KATEGÓRIE

POPULÁRNE ČLÁNKY

2023 „kingad.ru“ - ultrazvukové vyšetrenie ľudských orgánov