Befejezett munka

A „Hattyú” témájú modellező lecke vázlata az előkészítő csoportban.

Varjúszobrászat az előkészítő csoportban. Modellezés a "Madarak" témában az előkészítő csoportban

Kivonat egy nyílt integrált leckéről a modellezésről és a beszédfejlesztésről az előkészítő csoportban a szövetségi állami oktatási szabványnak megfelelően a következő témában: "Vándorló madár - hattyú"

Készítette:

GBOU gimnázium 1552. sz (7. oldal)

Szoftvertartalom.

Célok:

  • A gyermekek vándormadarakkal kapcsolatos ismereteinek formálása, rendszerezése, erősítése
  • Megtanítani a gyerekeket a vándormadarak megkülönböztetésére és helyes megnevezésére: gólya, csalogány, fecske, bástya, daru, gém, rigó, kakukk, hattyú stb.
  • Finommotoros készségek fejlesztése; a gyermekek vágya, hogy saját kezűleg dolgozzanak
  • Gyakorolja a gyerekeket a művészi ízlés és a színérzékelés megnyilvánulására.
  • Bátorítsd a gyerekeket, hogy legyenek kedvesek a vándormadarakhoz

Szótár: „vonuló madarak”, „ékben repül, lánc, áll”, „éles ék”, „villás farok” stb.

Eszközök: bemutató anyag vonuló madarakról illusztrációkkal, madárjátékok, madárhangok és énekek hangfelvétele.

Kiosztóanyag: gyurma, modellező táblák, kötegek.

Előkészületek: madárles séta közben; beszélgetés a költöző madarakról, mesék és versek olvasása a madarakról.

Az óra előrehaladása

gondozó (gyermekekre utalva):

„Kinek ajánlják ezt a zenei kompozíciót? ”

Gyermekek:

"Madarak".

Pedagógus:

„Mik azok a madarak? ”

Gyermekek:

– A madarak vándorlóak, télen táplálékhiány miatt repülnek délre. És télen néhány madár nagyon hideg. Más madarak télen maradnak, ezeket hibernált madaraknak hívják.

Pedagógus:

„Mi köti össze a vándorló és a telelő madarakat? ”

Gyermekek:

„Minden madár tud „énekelni” és repülni.

Pedagógus:

„Gyerekek, repüljünk mi is! ”

Fizkultminutka: "Gyerünk, madarak, repültek"

Hajrá madarak, repüljetek,
Repültek és leszálltak
apróra vágott szemek,
Játszott a pályán
Vizet inni,
Megmosta a tollakat
Oldalra nézett
Elrepültek.

A gyerekek elfoglalják a helyüket; előttük - táblák, egy doboz gyurma, halmok, nedves kéztörlő.

A tanár a következő szavakkal fordul a gyerekekhez:

"És most, srácok, találós kérdéseket adok nektek":

Az oszlopon - a palota,
Van egy énekes a palotában.

(seregély)

A nyárfa levelei lehullanak
Éles ék rohan az égen.

(daruk)

A mezők hű őrzője és barátja,
A meleg napok első hírnöke,
Minden vándormadár feketébb
Megtisztítja a szántóföldet a férgektől.

(bástya)

Egy ágon ül az erdőben,
Egy "coo-coo" folyton azt mondja
Mindannyiunk éveit számolja
Elveszíti a fiókáit.
"coo-coo" itt-ott,
Mi ennek a madárnak a neve?

(kakukk)

Egy lábon állva
Belenéz a vízbe.
Véletlenszerűen megböki a csőrét -
Békákat keresek a folyóban.

(gém)

Ez a régi barátunk:
A ház tetején lakik -
Hosszú lábú, hosszú orrú,
Hosszú nyakú, hangtalan.
Repül vadászni
Békáknak a mocsárba...

(gólya)

Pedagógus:

„Gyerekek, milyen madarakat említenek ezek a rejtvények? ”

Gyermekek:

"A migrációról".

A tanár megköszöni a gyerekeknek a helyes válaszokat, és így folytatja:

„A madarak melegvérű lények, átlagos testhőmérsékletük 41°C. Ez azt jelenti, hogy a hideg évszakban is aktívak maradhatnak, de sok táplálékra van szükségük. Ezért sok madár elhagyja hóval borított őshonos helyeit, és melegebb éghajlatra megy áttelelni. Javítsuk ki a vándormadarak nevét.”

„Gondolj és mutasd meg” játékgyakorlat

Játékszabály: a tanító vándorló és telelő madarakat nevez meg (figyelmesre és összeszedettségre emlékezteti a gyerekeket). Ha költöző madarat hívnak, a gyerekek felfelé emelik a tenyerüket, röpködő madarat ábrázolva; ha vándormadárról beszélünk, akkor a gyerekek keze az íróasztalra esik.

"Meglepetés pillanata" Kopogtatnak az ajtón. Egy ismeretlen lány átnyújt egy borítékot, amit óvodánk kapujában talál. A tanár köszönetet mond a lánynak, visszatér a gyerekekhez, felkéri őket, hogy gondolkodjanak el, kitől lehet ez a levél.

Gyermekek:

– Nyissuk ki a borítékot.

A tanár kinyitja a borítékot, kiveszi a levelet és olvasni kezdi:

„Először is találd ki a rejtvényt:

A madár lassan úszik
Mint egy fehér csónak.
Büszke és szép.
Türelmes és félénk. ”

(Hattyú)

A gyerekek helyesen oldják meg a rejtvényt.

„Helló srácok, ez a levél a hattyúktól. Nagyon szükségünk van a segítségedre. A helyzet az, hogy sima hattyúékként repülünk meleg vidékekre, de ismeretlen okokból egy madár nem repült velünk meleg vidékekre. Nagyon aggódunk érte. Megtudtuk, hogy Ön sok érdekes dolgot tud a vonuló madarakról. Srácok, talán tudtok segíteni nekünk megtalálni a barátunkat és elküldeni hozzánk, melegebb vidékekre. Előre is hatalmas „köszönöm” az egész hattyúcsaládtól.”

Pedagógus:

"Úgy van! Mindenképpen segítünk a hattyúknak, de először, srácok, hallgassátok meg az ezeknek a gyönyörű madaraknak szentelt verseket: ”

Van egy nagyon szép madár a világon,
Neve van – hattyú.
Ne találkozz vele szebbnél a bolygón,
Egy csodálatos álomból származik.
És a hattyúk látványa öröm a szemnek,
Amikor simán lebegnek a vízen,
Nyugodt, kellemes havas színük
A folyót és a tavat is díszítik.
Erőteljes, fényes, szelíd madarak,
Nagy becsben tartják őket az emberek.
Amint a hattyú a vízen ül,
Mindenki gyorsan ránéz.

A tanár felkéri a gyerekeket, hogy figyeljenek a hattyúkat ábrázoló bemutatóanyagra, és gondolják át, mi is az a „hattyú” madár.

A gyerekek válasza: "Ez a madár gyengéd, fehér, nagyon szép, varázslatos, büszke, mesés."

Pedagógus:

– Így van, jól sikerült srácok. Valójában a hattyú egy hihetetlen szépségű, fenséges fehér madár, amely városi parkokban és tavakban úszik. A vízimadarak közül a legnagyobb; A hattyú a kacsafélék családjába tartozik. A hattyúknak meglehetősen sűrű testfelépítésük és széles szárnyaik vannak. A hattyúk párban élnek. Nyugodtak, nem nyűgösek, de nem egy félénk tucatból. Ha veszélyben vannak, bátran megvédik hattyúcsaládjukat. Ugyanakkor a hattyúk kinyújtják a nyakukat, csapkodják a szárnyaikat, sőt csőrükkel meg is harapják az elkövetőt. Mint már tudod, a hattyú vándormadár. A hattyúk repülése meglehetősen egyszerű és ingyenes. Amikor repülnek, éket alkotnak, és a legerősebb madár repül az ék élén. Ha a vezető elfárad, egy másik madár lép a helyére. A hattyúk magvakkal, vízinövények rizómáival és rügyekkel táplálkoznak. A hattyúk nem tudják, hogyan kell merülni. Nos, ki nem néz elbűvölten az égre, amikor e gyönyörű madarak csapata repül el felette.

Pedagógus:

„Gyerekek, tetszett a történet a csodálatos és igazán „mesés” madarakról? ”

Gyermekek:

„Nagyon tetszett, gyorsan kell segíteni nekik, és még azt is tudjuk, hogyan kell. Megvakítjuk a fehér hattyúkat, és a többi hattyú után melegebb éghajlatra küldjük őket.

Pedagógus:

„Milyen színű gyurma szükséges a hattyúk faragásához? ”

Gyermekek:

"A madarakhoz fehér gyurmára van szükség, de fekete és piros gyurmára is szükség van."

Ha felkelsz, nyújtózkodj!
Kettő – hajlítva, meg nem hajlítva.
Három – három taps kezében,
Fej – három bólintással.
Négy - kar szélesebb.
Öt - integet a kezével.
Hat – ülj le újra csendben!

A tanár emlékezteti a gyerekeket, hogy nagyon felelősségteljesen vegyék a készülő munkát, és igyekezzenek úgy formázni a madarakat, hogy megőrizzék a hattyúk egyedi szépségét. A tanár a gyerekekkel együtt szobrászni kezd (miután minden deszkához egy műanyag köteget rögzítettek), lépésről lépésre elmagyarázza és bemutatja a teljes szobrászati ​​folyamatot:

  1. A madár elkészítéséhez szükséges gyurma fő színe fehér, és töredékesen fekete árnyalatot is alkalmaznak majd. A gyurma felületére való rajzoláshoz fegyverezze fel magát egy műanyag köteggel.
  2. Az elkészített fehér gyurma felét a kezünkben összegyúrjuk és golyóvá forgatjuk.
  3. Ezután helyezzük a labdát a két tenyér közé, és nyomkodva kissé kinyújtjuk ovális formájúra. Az egyik oldalon fogjon meg egy kis darab gyurmát a hüvelyk- és mutatóujjával, és húzzon ki egy kis lófarkot. Tedd bolyhossá a lófarkot egy köteggel.
  4. A hattyúmadár kettős alakú, ezt a figurát és a tollasat néha még összehasonlítják is, amikor a matematika alapjaira tanítják a gyerekeket. Egy madár fejének és vékony nyakának formázásához tekerjünk fel egy hosszú kolbászt, hajlítsuk meg, és ragasszuk fel az egyik oldalára egy gömbfejet.
  5. Adjunk hozzá egy piros csőrt, és rajzoljunk rá egy fekete szegélyt. Két fekete pont helyettesíti a szemet.
  6. Rögzítse a nyakat a testhez, ujjaival rejtse el az ízületet.
  7. A hattyú szárnyainak megvakítása is egyszerű. Vegyük a maradék fehér gyurmát, osszuk két egyenlő részre, simítsuk el mindegyiket torta állapotára, így háromszög alakot kapunk. Ezután különítse el az egyes tollakat egy kötegben.
  8. Rögzítse a szárnyakat a testhez úgy, hogy felemeli őket. Most a hattyúnk készen áll a repülésre.

Pedagógus:

„Egy gyönyörű, varázslatos, büszke madarat készítettünk, a Hattyút! ”

Gyermekek (elveszi az általuk teremtett madarakat és hadonászik a karjaikkal)"elengedte a hattyúkat", hogy szabadon repüljenek meleg vidékekre, megígérte nekik, hogy a tavasz beköszöntével visszavárják. A tanárnő megköszönte a gyerekeknek a madarak iránti gondoskodó hozzáállását.

Önkormányzati költségvetési óvodai nevelési-oktatási intézmény

"19-es számú kombinált óvoda" Ryabinka "

_____________________________________________________________________

E-mail: ryabinka. *****@***hu

Óra összefoglalója

Téma: "Bástya faragása"

óvodai csoport

(Neszkoromnykh Irina Nikolaevna tanárnő tapasztalatából)

Óra összefoglalója

Okleveles tanár (teljes név):

Oktatási terület: "Tudás" Korcsoport: előkészítő

Az óra témája: "Bástya szobra".

Cél: segítsen a gyerekeknek megtanulni madarat faragni.

Oktatóanyagok:

1. A bástya megjelenésének jellemzőiről alkotott elképzelés megszilárdítása.

2. A madárfaragáshoz való képesség kialakítása, különálló részekből összeállítása, amelyeket kenéssel kötnek össze.

3. Erősítse meg a verem használatának képességét.

4. Tisztázza, bővítse a gyermekek ismereteit a vándorló és telelő madarakról, azok megjelenéséről, testrészeiről.

Fejlesztés:

1. Fejlessze a modellezési technikát és mindkét kéz természetes érintését.

2. Fejleszti az ujjak hajlékonyságát és kézügyességét.

3. A figyelem fejlesztése az utasítások meghallgatásának és azokkal összhangban történő cselekvés képességével, az emlékezet - a múltbeli tapasztalatok aktualizálásával.

4. Az óvodások megfigyelésének és gondolkodásának fejlesztése Konkrét - figuratív gondolkodás és vizuális észlelés fejlesztése egy tárgy elemzése, összetevőinek kiemelése, összehasonlítása során.

Nevelési:

1. Fokozza fel a gyerekek érdeklődését a természet iránt.

2. Barátságos hozzáállást alakítson ki a madarak iránt, alakítsa ki a reagálókészség érzését.

3. Nevelni a munkában az önállóságot, a céltudatosságot, a megkezdett munka véghezvitelének képességét.

Javító:

1. Tanítsa meg a gyerekeket úgy, hogy a beszéd érthető, szép legyen, a szavakat tisztán és érthetően ejtse ki.

2. A madár nevének aktív beszédben való használatával serkentse a gyermekek beszédtevékenységét.

3. Tanuld meg összehangolni a számnevet a melléknévvel és a főnévvel.

4. Figyelje a gyerekek beszédét, a helyes kiejtését.

Beszéd:

1. Egygyökerű szavak alkotásának képességének megszilárdítása: (rookery, rooks, rooks).

2. Tanuljon meg válaszolni a kérdésekre teljes válaszokkal.

3. Koherens beszéd kialakítása a munka sorrendjének megtervezésével és az elkészült munka mintával való összehasonlítása során.

4. Ösztönözni az elvégzett cselekvések és eredményeik szóbeli megjelölését.

Lexikai anyag.

Kora tavaszi, búbos, búbos, búbos, fészkelő, vándorló, bal, jobb, kiolvadt foltok, éles csőrű, fekete szárnyú, sárgacsőrű.

Előzetes munka:

Ismerkedés a tavaszi szezonális változásokkal.

Séta a természetben.

Modellezés "Madarak az etetőn".

Nyírfa készítése papírból és ágakból.

Levitan „Március”, „Márciusi nap” festményeinek vizsgálata.

A rajzolás tavasszal fog tartani.

Demo anyag:

A "The Rooks Have Arrived" festmény reprodukciója.

Madár minta.

Kiosztás:

Gyurma, kazalok, táblák.

Módszerek és technikák:

Vizuális: Minta bemutató, festmény bemutató, modellezési technikák bemutatása. Szóbeli:, magyarázat, történetmesélés láncban, beszélgetés, kérdések, tettek kommentálása, magyarázat, pontosítás, biztatás, munka elemzése. Gyakorlati: munka összehasonlítása mintával, összehasonlítás, tárgy vizsgálata.

Tanári tevékenység

Gyermek tevékenységek

én . Az óra bevezető része

Hallgassa meg a rejtvényt, melyik évszakban szól:

Kedvességgel jön

És elmondom az enyémmel.

Varázspálcával hadonászva

A hóvirág virágozni fog az erdőben.

Honnan tudtad, hogy tavasz van?

Pedagógus: - Milyen tavaszi hónapokat ismersz?

Pedagógus: És mi az első tavaszi hónap? Hogy hívják népiesen?

Pedagógus: Srácok, van egy képem, nézd meg, hogyan ábrázolta a művész Savrasov a tavaszt. Ezen a képen melyik tavasz korai vagy késői? Miből gondolod? Bizonyítsd be.

Pedagógus: Mik a kora tavasz jelei.

Pedagógus: Igen, srácok, először a madarak érkeznek. Mit csinálnak, amikor megérkeznek?

Pedagógus: Miből vannak a fészkek? Mire van szükségük fészkekre? Hogy hívják a bástyafiókákat? És hogy hívják azt a helyet, ahol sok bástya fészek van?

Most nézzük a bástya a képen.

Tanár: Hogyan neveznéd ezt a képet?

A tanár megmutatja a nyírfák elrendezését: Ne feledjétek, srácok, az utolsó órán nyírfákat készítettünk ágakból és papírból. Ezek a nyírfák úgy néznek ki, mint a képen? Ki hiányzik a nyírfákról?

Gyermekek: Tavasz.

Gyerekek válaszai: március, április, május.

Gyerekek válaszai: Március – népies nevén

(jégmadár, csepegtető, rookery)

Gyerekek válaszai: Korán – mivel a hó olvadni kezd, megjelentek az első felolvadt foltok.

Gyerekek válaszai: Cseppek, az első kiolvadt foltok, Az első madarak érkezése.

Gyerekek válaszai:

(üvölteni, repülni, fészkeket építeni, csípni, bogarakat, lárvákat fogni)

gyerekek válaszai: bástya, bástya, tenyészfiókák.

Gyerekek válaszai: Tavasz, kora tavasz, eljött a tavasz.

Gyerekek válaszai: Rooks.

II . Az óra fő része

a) Témaüzenet

Tanár: Mit tehetünk? Igen, formázhatunk egy bástya úgy, hogy a képünk úgy nézzen ki, mint Savrasov képe.

b) A minta megjelenítése és elemzése. Vessünk egy pillantást rá.

Milyen színű a madár?

Milyen részei vannak a madárnak? - Milyen alakú a bástya teste? (ovális) - Milyen a fej formája?

Melyik a nagyobb fej vagy test? Milyen alakúak a szárnyak?

Hány szárnya van egy madárnak?

Hol helyezkednek el a szárnyak a testhez képest?

Milyen színűek a szárnyak?

Milyen alakú a farok?

Hol található a farok?

Milyen alakú a csőr?

Hol található a csőr?

Milyen színű a bástya csőr?

Hogyan mondjuk: Milyen bástya? c) Munkasorozat összeállítása.- Hol kezdjük? Egyenletes, sárga és zöld gyurmád van. Mire való ez a műanyag? Egy darab fekete gyurmát 3 részre osztunk: (egy nagy rész a testnek, egy kisebb a fejnek, egy másik a szárnyaknak) - Milyen a test alakja?

Hogyan lehet vak egy ovális?

Van egy test. Húzza ki a farkát a testből.

Milyen alakú a fej? Hogyan vakítsuk el a fejét?

Most össze kell kapcsolnia a testet és a fejet. Hogyan kell csinálni, hogy a fej szilárdan tartsa?

Srácok, ki mondja meg nekem, hogyan készítsek szárnyakat?

Hogyan készítsünk csőrt?

Most megvakítjuk a madártartót. Feltekerjük az oszlopot és rögzítjük a testhez.

d) Fizminutka, ujjtorna.

Süteményt készítettünk

A bástya eljött hozzánk.

Az első bástya pitét sütött,

És a második segített neki

A harmadik bástya terített,

És a negyedik felmosta a padlót, Az ötödik sokáig nem ásított, és lepipálta a lepényét.

Egy, kettő, három, négy, öt,

e) A munkasor megismétlése.

Ismételjük meg még egyszer, láncban, hogy milyen sorrendben hajtjuk végre a feladatot.

f) A gyermekek önálló tevékenysége.

Kezdjük el készíteni a bástyainkat.

Az önálló munkavégzés során a pedagógus egyéni segítséget nyújt. Utasítások, felszólító kérdések segítségével szabályozza a gyermekek tevékenységét, megtanítja tetteiről szóban számot adni.

Például:

Mit kell először formázni?

Mit csináltál már?

Mit kell még tenni?

Gyerekek válaszai: vak egy bástya.

Gyerekek válaszai: (fekete).

Gyerekek válaszai: (törzs, fej, szárnyak, farok, csőr).

Gyerekek válaszai: (kerek).

Gyerekek válaszai: (a test nagyobb, a fej kisebb)

Gyerekek válaszai: (lapos, hosszú).

Gyerekek válaszai: (két szárny).

Gyerekek válaszai: (egyik oldalon, másik oldalon, balra és jobbra).

Gyerekek válaszai: Tehát a bástya fekete szárnyú.

Gyerekek válaszai: (hosszú).

Gyerekek válaszai: (a farok a test mögött van).

Gyerekek válaszai: (háromszögletű, éles, ami azt jelenti, hogy a bástya élescsőrű). - gyerekek válaszai: (a bástya feje előtt).

Gyerekek válaszai: (sárga).

Gyerekek válaszai: (sárgacsőrű).

Gyerekek válaszai: Fekete - madaraknak, sárga - csőrnek, zöld - állványnak.

Gyerekek válaszai: (ovális).

Gyerekek válaszai: (először gurítsd meg a labdát, majd tenyereddel enyhén gurítsd meg a másik oldalon.)

A gyurmával, agyaggal és sós tésztával való munka pihentető hatással van a gyermek érzelmi állapotára, fejleszti a kéz finommotorikáját, aktiválja a kognitív és kreatív érdeklődést. A modellező foglalkozások az óvoda bölcsődei csoportjából kerülnek megrendezésre és évről évre nehezednek. Az előkészítő csoport óvodásai különféle modellezési módszereket, technikákat sajátítanak el, segédeszközöket használnak, fejlesztik a vizuális képek színérzékelését, fejlesztik tervezési készségeiket. Az egyszerű geometriai formák ismerete, a tárgyak szerkezetében való megtalálásának képessége, a cselekmény- és tárgykompozíciók felépítésének képessége, a munka szakaszainak előrejelzésére és az eredmény elemzésére való képesség fejlesztése - mindezekre a tulajdonságokra szükség van a leendő első osztályos tanuló sikeres adaptációja az iskolába.

Modellező óra készítése "Madarak" témában az előkészítő csoportban

A 6-7 éves gyerekek aktívan tanulják az őket körülvevő világ tárgyait, jelenségeit, a köztük előforduló kapcsolatokat, és örömmel reprodukálják azokat. kreatív alkotások ah, tükrözve a hozzáállásukat ezekhez a képekhez. Az idősebb óvodások ismerik az alapvető modellezési technikákat, ismerik a műanyagból készült figurák elkészítésének módszereit. A tanár nem használja a modellezés gyakorlati tevékenységeinek közvetlen bemutatását, az osztálytermi fő tanítási feladat a munkatervezés és a kívánt eredmény előrejelzésének képessége a tanulókban.

Modellező óra az előkészítő csoportban

Az előkészítő csoportban a srácok háromdimenziós tárgyak készítését gyakorolják műanyag anyagokból, igyekeznek minél pontosabban átadni a tárgyak jellemző tulajdonságait. A domború tárgyak síkon történő szobrászatát ritkán hajtják végre, általában a térfogati kézművesség gyártásához szükséges feladatokat végeznek, majd ezt követően rögzítik papír vagy karton alapra. A "Madarak" téma célja, hogy fejlessze és tovább erősítse azt a képességet, hogy a modellezés során a különféle madarak képeit, testük szerkezeti jellemzőit, a végtagok alakját, farkát, csőrét, tollazatának színét közvetítsék. A vizuális anyagok (madarakat, játékokat vagy figurákat ábrázoló képek) tanulmányozása után a srácok az ötlet szerint figurákat faragnak. Az előkészítő csoport tanulói számára feladatot kell adni a madár jellegzetes testtartásának átadására. A gyerekek megtanulják megjeleníteni a mozgásban lévő madár testének, mancsának és szárnyának helyzetét: a madár egy ágon ül, bogyókat csíp, csapkodni készül, énekel, kiegyenesíti vagy megtisztítja a tollakat stb. A mesés és varázslatos madarak képei az ötlet szerint formázva is. A természetből való modellezés az előkészítő csoportban végezhető a kézműves játékok alapján készült madarak (Gzhel, Dymkovo, Filimonov, Kargopol játékok) alapján. A gyerekek egy agyagfigura felépítését tanulmányozzák, a tanár elmondja a játék szobrászatának szakaszait (opcióként felolvassa a technotérkép követésére vonatkozó utasításokat), a tanulók a gyakorlati részt végzik, szemük előtt mintával.

Madár faragása a Dymkovo játék alapján

Mérlegeljük formázási módszerek és technikák gyerekek által használt madarak létrehozásához:

Szobrászat módszere Cél Szobrászat technika
Konstruktív Objektum létrehozása külön faragott elemekből. A gyermek a tárgyat a szerkezetében rejlő formák formájában ábrázolja, a hozzá tartozó részleteket megformázza és a képet összeállítja (konstruálja). Konstruktív munkavégzéskor az összes alapvető modellezési technika alkalmazható: hengerlés, hengerlés, lapítás, csípés, tolás, élezés. Amikor egy tárgyat egyedi elemekből állítanak össze, a varratok összekapcsolásának és ezt követő simításának vagy az alkatrészek kenésének módszerét használják.
Példa. A varjú konstruktív formázásához hosszúkás golyót kell készíteni a testnek, golyót a fejnek, hegyes golyót a csőrnek, a mancsokat hengerelt kolbászból formázzák, a farkot egy kis lapított hengerből, szárnyak lapított golyókból.
plasztikus/plasztikai Tárgy faragása egyetlen darab műanyagból. A gyakorlati munka előtt a gyermek elképzeli, hogy melyik forma áll a tárgy alatt (madárnál a tojás alakja). A műanyagból egy ilyen alakú munkadarabot hengerelünk, tenyérrel enyhén átgyúrjuk, az anyag felmelegszik és hajlékony lesz. A gyerek a képet a munkadarabról modellezi, a húzás, csípés, csavarás, tolás technikáit alkalmazva.
Példa. A veréb szoborszerű modellezése magában foglalja a figura egyes részeit egy tojás alakú üresből a következő sorrendben: nyak, fej és csőr, szárnyak, lábak, farok.
Kombinált Konstruktív és szobrászati ​​módszerek kombinációja a gyakorlati munkában egy tárgy létrehozásához. Ezt a módszert leggyakrabban idősebb óvodások használják. A gyermek a figura fő részét építő módon faragja ki, és külön öntött részletekkel egészíti ki.
Példa. A tojás alakú üres kakas faragásához a madár testét, fejét és nyakát szoborszerűen megformázzák, majd szárnyakat és mancsokat, fésűt és szakállt, valamint farktollakat készítenek és ragasztanak fel.

Madarak faragásának módjai

Szerkezeti módszer Plasztikus módszer Kombinált módszer

A madármodellezés fajtái


Az előkészítő csoport tanulói szabadságot kapnak a művészi koncepció, a munkafázisok és a megvalósítás technikáinak átgondolásában. Fontos, hogy a gyerekek hozzáférjenek az anyagokhoz és eszközökhöz. Abban a helyiségben, ahol képzőművészeti órákat tartanak, ajánlott egy állványt vagy szekrényt elhelyezni, amelyben mindent tárolnak, ami a kompozíció elkészítéséhez szükséges. Ízlési preferenciáik, saját képességeik felmérése és a bemutatott ötlet alapján a srácok önállóan választanak gyurmát a modellezéshez, eszközöket, kiegészítő anyagokat vesznek a díszítéshez. Ezenkívül különféle lehetőségeket kell készíteni a kézműves alapjához az állványban: színes papír, karton, dombornyomott papír vagy bársonypapír készlet. A gyerekek ceruzákat, filctollakat, festékeket, ecsetet vehetnek magukkal a szekrényből a talapzat díszítésére a rajzoláshoz szükséges anyagokkal és eszközökkel. Néha magukat a gyurmából készült kézműveseket festik, leggyakrabban dekoratív modellező órákon: a srácok a kész figurát vagy játékot a népi festészet stílusában festik.

A "Madarak" téma a hosszú távú tervezésben a modellezéshez az előkészítő csoportban

Az előkészítő csoportban a "Művészi és esztétikai fejlesztés" oktatási területen a program "Modellálás" részében a "Madarak" témát számos osztályban bemutatják. Feltárul a természetből és az ábrázolással való modellezés tanításakor, a népmese- és műalkotások képalkotása során (beleértve a díszítőrajzi képeket is.

Az óra témája Szervezeti tevékenységi forma Nevelési és fejlesztési feladatok
"háziállatok" Egyedi. A madárfigura megformálásának képességének megszilárdítása az előadás szerint.
A madár testfelépítésének sajátosságainak és a madár jellegzetes mozgásainak közvetítésének képességének fejlesztése.
A kézművesség díszítésének képességének javítása eszközök és kiegészítő anyagok segítségével.
"Baromfiudvar" Kollektív. Mozgó madárfigurák faragásának képességének megszilárdítása az előadás szerint.
Alcsoportban végzett munka iránti érdeklődés aktiválása.
A cselekménykompozíció létrehozásának képességének fejlesztése: a jelenet szereplői közötti kapcsolat megjelenítése, a kompozíció alakjainak helyes elrendezése, a mű alapjának kialakítása.
"Vándormadarak repülnek" Kollektív. A mozgásban lévő madarak szerkezetének és testtartásának jellegzetes sajátosságainak közvetítésének képességének fejlesztése.
Csoportos tevékenységi készségek fejlesztése.
A gondolkodás iránti érdeklődés fejlesztése a kompozíció alapján (tematikus vagy cselekményháttér).
A csapatmunka előrejelzésére és az eredmények elemzésére való képesség fejlesztése.
"Varjú" Egyedi. A műalkotás képének létrehozásának képességének fejlesztése: a srácok varjút faragnak A. A. Blok „Crow” (“Itt egy varjú egy lejtős tetőn ...”) verse alapján.
A madár jellegzetes vonásainak és pózának közvetítésének képességének fejlesztése.
A modellezés módszerének és technikáinak, anyagoknak és eszközöknek önálló megválasztásának, a cselekvési szakaszok előrejelzésének képességének fejlesztése.
"Veréb" Egyedi. A műalkotásról alkotott kép létrehozásának képességének fejlesztése: a srácok verebet faragnak S. Ya. Marshak „Hol vacsorázott a veréb?” című verse alapján. a "Gyermekek ketrecben" című ciklusból.

Egyéni kompozíció készítésének képességének fejlesztése (a gyerekek versből bármilyen állatot formázhatnak, akinek a ketrecében veréb van).
A különböző típusú vizuális tevékenységek kombinálásának képességének fejlesztése a munkában: a kézművesség alapjainak megtervezéséhez a gyerekek alkalmazhatják az alkalmazási, rajzi, gyurmázási technikákat.
"Kacsa" Egyedi. A műalkotás képalkotási képességének fejlesztése: a gyerekek kacsát faragnak M. D. Mamin-Sibiryak „A szürke nyak” című meséje alapján. Egyéni feladat változata: 2-3 fős alcsoportban a srácok a mese kiválasztott epizódja alapján cselekményjelenetet készíthetnek.
A mozgásban lévő madár figurájának megformálásának képességeinek erősítése.
A kompozíció alapjainak megrajzolásának képességének fejlesztése, szükség esetén az alkalmazási, rajzi vagy gyurmázási technikák bevonásával.
"Bagoly" Egyedi.
"Cinke" Egyedi. Az ötlet szerinti madárfaragási képesség fejlesztése.
A kézművesség gondolatának, a gyakorlati munka szakaszainak, a modellezés módszerének és technikáinak, az anyagok, eszközök, természetes anyagok és kiegészítők megválasztásának képességének fejlesztése a kompozíció díszítéséhez.
"Pirók" Egyéni / kollektív. A műalkotás képének létrehozásának képességének fejlesztése: a srácok verebet faragnak Yu. Dmitriev "Bullfinch" története szerint.
Fejleszd képességeidet egy mozgásban lévő madár megformálásában.
Egyedi kompozíció készítésének képességének fejlesztése: a süvöltő az etetőben kényezteti magát, rebinákat piszkál, fenyőágra ül stb.
A különböző típusú vizuális tevékenységek kombinálásának képességének fejlesztése a munkában: a kézművesség alapjainak megtervezéséhez a gyerekek alkalmazhatják az alkalmazási, rajzi, gyurmázási technikákat.
A „Büvöldöző” témával kapcsolatos lecke feladatának egyik változata lehet egy „Pintyők a hegyi kőrisen” kollektív kompozíció elkészítése: a srácok közösen készítenek egy félpapírlapot a kompozíció alapjaként (rajzoljon egy akvarell háttér átmenetekkel, fa, gyurma technikával, elszáradt leveleket vagy havat ábrázolhatnak az ágakon, gyurma mozaikba hegyi kőris elemcsoportokat alakítanak ki), süvöltő figurákat egyedileg alakítanak ki különböző pózokban és helyezik el közösen fogalmazás.
A kollektív tevékenység képességének fejlesztése: az ötlet átgondolása, a felelősségek megosztása.
A csapatmunka folyamatának, eredményeinek elemzési képességének fejlesztése.
"Hattyú" ("Hattyú") Egyéni / kollektív. Az ötlet szerinti madárfaragási képesség fejlesztése A kézművesség gondolatának, a gyakorlati munka szakaszainak, a modellezés módszerének és technikáinak, az anyagok, eszközök megválasztásának, önálló gondolkodásának képességének fejlesztése, természetes anyagok és kiegészítők a kompozíció díszítéséhez.
Lehetőség van egy műalkotás képének faragására is: a tanulókat felkérik, hogy ábrázolják a Hattyú hercegnőt A. S. Puskin „Saltán cár meséje” című meséjéből.
Egy egyéni feladat változata egy alcsoportban végzett munkához: a "Hattyúk tava" kompozíció modellezése.
"Petushka a családdal" Kollektív. Cselekményjelenet létrehozásának képességének fejlesztése közös erővel.
Baromfifaragási képesség erősítése az előadás szerint.
Egy műalkotás képalkotási képességének fejlesztése: a srácok egy jelenetet faragnak K. D. Ushinsky "A kakas a családdal" című történetéből.
A munkafázisok együttes átgondolásának és a közös kompozíció létrehozásának képességének kialakítása.
"Kacsa", "Pulyka", "Kakas" Egyedi. A Dymkovo játék alapján madárfigura megformálásának képességének kialakítása.
A kombinált szobrászat képességének javítása: a Dymkovo játék fő formáját egy egész darabból öntötték ki, a szárnyak, néha a farok részleteit külön öntötték.

A népművészeti alkotások iránti érdeklődés és a kézművesség létrehozásának vágya a Dymkovo mesterek munkái alapján.
"Kalinin madarak" Egyedi. A madár figurájának kialakítása a Tveri (Kalinin) játék alapján.
A szobrászat képességének fejlesztése kombinált módon.
Öntött játék festési készségének fejlesztése.
A népi mesterségek iránti érdeklődés és a kézművesség alkotási vágya a tveri mesterek munkája alapján.

Az óra motiváló kezdete a "Madarak" témában

A modellező óra kezdeti szakaszában fejleszteni kell a tanulók motivációját (érdeklődését és vágyát) a műanyagokkal való foglalkozás iránt. A kreatív folyamatra való figyelem felhívásának és a kognitív tevékenység fokozásának leghatékonyabb módja a motivációs anyagok használata az óra előkészítő szakaszában. Az óra motiváló kezdeteként a tanár különféle technikákat alkalmazhat, és további felszereléseket vonzhat be:

  • Vizuális anyag: madarakat ábrázoló képek, plakátok megtekintése, játék- és figurakiállítás készítése, népi iparművészek munkái (dekorációs modellező foglalkozásokra), illusztrációk tanulmányozása alkotásokhoz, epizódok, amelyekből cselekménymodellezésben alkotnak majd a gyerekek.
  • Beszélgetés vezetése. A tanulók személyes tapasztalataira és észlelésére való hivatkozás aktiválja a vizuális memóriát, és hatékony a későbbi modellezéshez az előadás szerint.
  • Irodalmi szövegek felhasználása: versek, mese- és meserészletek, amelyek szerint tárgy- vagy cselekménykompozíció formázása a feladat.
  • Mondókák, közmondások és szólások, madarakról szóló rejtvények olvasása.
  • Technikai eszközök felhasználása: madarakról szóló dalok hallgatása, madárhangok hangfelvétele, vetítőn való dianézés.
  • Meglepetés pillanatok, problémás helyzetek teremtése.
  • Szabadtéri és didaktikai játékok, tematikus testnevelés foglalkozások lebonyolítása.

Példák a motivációs anyagok használatára a lecke elején a "Madarak" témában

Az óra témája Motiváló órakezdés
"Kakas a családjával", "A hattyú hercegnő", "Grey Neck" Az epizódokon vagy irodalmi műveken alapuló cselekménykompozíciók modellezésére szentelt órákat a szöveg megvitatásával kell kezdeni. A gyerekeknek részleteket olvasnak fel, amelyek leírják a madár karaktereit, először megkérheti a srácokat, hogy emlékezzenek, hogyan emlékeztek a hősökre. Ide tartozik a vizuális anyag – alkotásokhoz illusztráló – felhasználás. Szóbeli beszélgetés formájában a tanár megbeszéli a gyerekekkel, hogy milyen jeleneteket lehet madarak részvételével megformázni, milyen anyagokat fognak használni, milyen pózokat kell közvetíteni a madárfigurákban.
„Vándormadarak repülnek”, „Büvöldöző”, „Baromfi”, „Madárudvar” Az idősebb óvodások sokat tudnak a házi-, vándor- és telelő madarak tulajdonságairól, ezért ajánlatos beszélgetéssel kezdeni az órát:
Milyen típusú madarak a hazai / vonuló / telelő madarak? Mit tudnak róluk a srácok?
Ezeknél a témáknál hatékony didaktikus játékokat vezetni: „Keresd meg a különbségeket a képeken”, „Keresd meg a pluszt”, „Keress párat”, „Keresd meg a madarat az árnyék sziluettje alapján” stb.
Vannak szabadtéri játékok is ebben a témában.
Példa. A "Baromfi" és a "Madárudvar" témájú leckén a "Kakasviadal" játékot tartják. A gyerekeket párokra osztják, és egymással szemben állnak. Parancsra mindenki felemeli az egyik lábát, és a másik lábára ugrálva próbálja egyensúlyvesztésre késztetni partnerét. Aki két lábon áll, az kiesik a játékból.
"Bagoly", "Veréb", "Cinege", "Varjú", "Pinty" A szóbeli népművészet kis formáinak bevonása javasolt: mondókák és mondókák, találós kérdések, dalok.
Talán egy meglepetés pillanat megteremtése.
Példa. A „Cinegek” témájú óra elején kopogtatnak az ajtón, belép a csoportba a Takarító (egy igazi óvodai takarítónőt lehet bevonni, akit a srácok ismernek, meg lehet kérni a pályakezdő tanár vagy az intézmény más alkalmazottja). Etetőt hoz, és panaszkodik: a különböző csoportos gyerekek házakat akasztottak fákra, ami érthetetlen, de miért? A srácok elmagyarázzák, hogy ezek nem csak házak, hanem etetők a telelő madarak számára. A házmester meglepődik: miért nincs senki az etetőkben? A gyerekek észreveszik, hogy az etetőben nincs táplálék a madaraknak. A házmester kéri, hogy segítsen becsalogatni a madarakat az etetőbe, hogy vicces madárdalok szólaljanak meg a kert területén. A srácok cinegefigurákat faragnak, és az etetőbe helyezik (a szemek kis gyurmadarabokból gurulnak).

A problémahelyzet kialakítása is hatékonyan ösztönzi a gyerekeket az alkotó tevékenységre.
Példa. A „Bullfinch” témájú lecke elején a srácok tanulmányozták a mágneses táblára rögzített illusztrációt a berkenye ágakon lévő süvöltők képével, beszélgetést folytattak a képen, így a srácok jól emlékeztek a plakátra. A „Nézd meg az ágakat - süvöltők piros pólós” testnevelési gyakorlat során az előzetesen értesített kiskorú tanár csendben eltávolítja a plakátot a tábláról, és leakasztott egy hasonlót, de süvöltők nélkül. Amikor a srácok visszatérnek a munkahelyükre, a tanár megkéri, hogy nézzék meg újra a süvöltők képét, és kezdjenek el madarakat modellezni. A srácok azonnal észreveszik, hogy a süvöltők eltűntek a képről. A helyzetből az a kiút, ha süvöltőt formázunk gyurmából, és visszahelyezzük a plakátra.

"Kalinin madárkák", "Dymkovo pulyka" A dekoratív modellezés osztályai hagyományosan a népművészet jellemzőinek tanulmányozásával és megvitatásával kezdődnek. A Dymkovo / Kalinin játékok kiállítása előre elkészíthető a játszószobában. A gyerekeknek diavetítést lehet vetíteni a kivetítőn népi iparművészek munkáiról készült fényképekkel. Ezeken az órákon különösen fontos a népzene hangzása.

Összefoglaló készítése a "Madarak" témában

A „Madarak” témájú órák célja: tárgyi vagy cselekménykompozíció készítése műanyagból.

Feladatok: madárfigura faragásának képességének fejlesztése a természetből és a képzeletből; a mozgásban lévő madár alakjának közvetítésének, a madár jellegzetes mozgásainak ábrázolásának képességének kialakítása; a kollektív tevékenység iránti érdeklődés aktivizálása; a gyakorlati munka koncepciójának és szakaszainak közös átgondolására, a felelősségek megosztására, a csoportos tevékenységek folyamatának és eredményeinek elemzésére való képesség fejlesztése; a dekoratív modellezés készségének fejlesztése.

A higiéniai követelményeknek megfelelően az előkészítő csoportban a modellező óra legfeljebb 30 percig tart, és a következő lépésekből áll:

  • Idő szervezése.
  • Motiváló kezdés.
  • Az óra céljának és célkitűzéseinek kijelölése, a tanulók szóbeli instrukciója a technotérképek követésére a modellezéshez vagy a gyerekekkel való beszélgetéshez a figurák készítésének akciótervéről és ezek alapján a helyükről.
  • Praktikus munka.
  • Bemutató és vita kész munkák.
  • Összegezve.

Kivonat egy nyílt integrált leckéről a modellezésről és a beszédfejlesztésről az előkészítő csoportban a szövetségi állami oktatási szabványnak megfelelően a "Vándorló madár - jég" témában.

A gyermekek vándormadarakkal kapcsolatos ismereteinek megszilárdítása és rendszerezése.
Fejlessze ki a műanyaggal való munka iránti vágyat.
Finommotoros készségek fejlesztése.
Gyakorolja a gyerekeket az őket körülvevő világ tárgyainak figurális és színérzékelésének fejlesztésében.
Tanítsd meg a gyerekeket a természet tiszteletére.
Felszerelés Bemutató anyag vonuló madarak, madarak - játékok és figurák illusztrációkkal; hangfelvétel a madarak hangjairól és énekéről (a "Természet hangja" sorozatból).
előmunkálatok Madármegfigyelés séta közben; beszélgetés a vándormadarakról; madarakról szóló mesék és versek olvasása.
Az óra előrehaladása A srácok madárdallal hangfelvétel alatt lépnek be a csoportba.
Beszélgetés vezetése:
Kinek a hangját hallottad most? (madár)
Mik a madarak? (vándorló és telelő)
Mi a különbség? (egyesek ősszel elrepülnek melegebb éghajlatra, mások télre maradnak)
Mi a közös a vándorló és a telelő madarakban? (tud énekelni és repülni)
Testnevelés "Gyerünk madarak, repüljünk!"
A srácok leülnek dolgozni. A tanár találós kérdéseket fogalmaz meg madarakról (kakukk, daru, gólya, gém stb.), és megkérdezi, hogy ezekben a rejtvényekben milyen típusú madarak szerepelnek (a vándorlásról).
„Gondolkozz és mutasd” didaktikus játék lebonyolítása: a tanár hívja a madarat, ha vándor, a srácok felemelik a kezüket, ha telel, az asztalra teszik.
Meglepetés pillanatának megteremtése. Lebed levelét kézbesítik a csoportnak. Elmeséli a gyerekeknek, hogy ősz elején a falka meleg vidékre ment, de az út végén kiderült, hogy az egyik hattyú nem érkezett meg. A hattyú megkéri a srácokat, hogy segítsenek megtalálni az eltűnt személyt.
A tanár és a gyerekek felidézik a hattyú szerkezeti jellemzőit, megbeszélik, hogyan lehet gyurmából megformázni ennek a madárnak a figuráját.
Gyakorlati feladat teljesítése - hattyúmodellezés. Kézműves rögzítés közös alapon.
A modellezési folyamat és az elkészült munkák megbeszélése.
Összegezve a tanulságot.
Cél Képalkotás konstruktív modellezés módszerével.
Feladatok Egy egész darabból faragni való képesség kialakulása.
Szobrászati ​​készségek erősítése különféle technikákkal.
Finommotorika és kompozíciós képességek fejlesztése.
A gyermekek vándormadarakkal kapcsolatos ismereteinek megszilárdítása, rendszerezése.
A madarak iránti jó hozzáállás kialakítása.
előmunkálatok Beszélgetés a költöző madarakról, illusztrációk nézegetése, G-Kh meseolvasása. Andersen "A csúnya kiskacsa".
Az óra előrehaladása Hattyúkat ábrázoló illusztrációk átgondolása, e madárfaj szerkezeti jellemzőinek tárgyalása.
A tanár felkéri a gyerekeket, hogy emlékezzenek „A csúnya kiskacsa” című mesére, és hogyan írták le ott a hattyút.
Testnevelés "Hattyúk".
Praktikus munka. A tanár felkéri a gyerekeket, hogy az ötlet szerint formálják meg a hattyú figuráját, beszéljék meg az egyes részek (törzs, nyak, fej, szárnyak) formálásának szakaszait, vagy mondják ki a technikai térkép által javasolt cselekvéseket.
Ujjtorna "Madár".
A feladat elvégzése a srácok részéről, amit egy dinamikus szünet szakít meg "Clap-Clap kezet használunk."
A mesterségek elhelyezése közös alapon.
Az elkészült munkák megbeszélése.
Összegzés.

Példa a kollektív kompozícióra

Befejezett munka

Lépésről lépésre a kézműves és műszaki térképek elkészítéséhez a "Madarak" témában

"Kacsák" ("Kacsák repülnek", "Vándormadarak repülnek") a kompozíció alapjának kialakításával

A madárfigura modellezése szoborszerűen – egy darabból – történik
Készíts tojásformát
Nyújtsa ki a nyakát, vakítsa meg a fejét és a csőrét
Húzza ki és formálja meg a farkát
Nyújtsa ki és formálja meg a szárnyakat
Csinálj szemet egy hegyes bottal
Kész figurák Hajts a sarokba egy akvarell papírlapot Készíts kék hátteret - az eget Készíts talajvonalat Háttér rajzolása - erdő Rajzolj az előtérbe egy fát, amelyről a madarak felszállnak Hajtsd ferdén az üreset, rögzítse a gyurma kézműves Kész kompozíció

"Baromfi" ("Pulyka", "Liba", "Csirke") "Baromfi udvar" kompozícióval

Tojásforma készítése
A fej és a nyak nyújtása
A mancsok nyújtása
Rögzítünk egy kúp alakú részt - egy csőrt
Ragasztjuk a "takony"
A szárnyak részeinek feltekerése
A szárnyakat kialakítjuk és a testhez rögzítjük
Két részt tekerünk és lapítunk a farokhoz
A farktollak első sorának rögzítése
Rögzítse a farktollak második sorát
Feltekerjük és rögzítjük a golyókat - szemeket
Rajzolja meg a szárnyakat egy hegyes bottal
Kihúzzuk a farkát
Karmok készítése a mancsokon
Törökország készen áll
Részletek a liba kombinált formázásához
Kihúzzuk a nyakat és a fejet a munkadarabból
A farok kihúzása
Szárnyak kialakítása
A szárnyakat a testhez rögzítjük
A csőr rögzítése
Szemeket rögzítünk
A hengereket kinyújtjuk
Mancsokat formálunk
liba kész
Részletek a csirke kombinált formázásához
A farok kihúzása
A mancsok nyújtása és formázása
A fej és a nyak nyújtása
A nyakat és a fejet a testhez rögzítjük
A szárnyakat köteggel formáljuk
Kenje meg a szárnyakat
A fésű és a szakáll formázása
A fésű és a szakáll rögzítése
A csőr rögzítése
Rögzítjük a szemeket. kész a csirke
Kinyújtjuk a kolbászt
A részletekből kerítést készítünk, alapra rögzítjük
Golyókat - szemcséket tekerünk A madarak figuráit az alapján rendezzük el jellegzetes pózokba

"A hattyú hercegnő" (a kompozíció alapjának tervezésével)

Részletek a hattyú modellezéséhez Nyújtsd ki a nyakat, alakítsd ki a fejet Nyújtsd ki a farkat, alakítsd ki a törzset Ragaszd a nyakat a testhez Divat a szárnyakat Ragaszd a szárnyakat Ragaszd be a „maszk” elemet Rögzítsd a csőrt Rögzítsd a szemeket Az alaphoz vegyél egy lapot kartonból vagy papírból Kék gyurmát vigyen fel vonásokkal Kék vonásokkal húzza ki a kolbászokat, zöld gyurmát
Kialakítjuk az alapot
Az alapján rendezzük el a hattyúfigurát
Továbbfejlesztett változat koronával

„Kalinin madarak” (eljárás egy tveri kakas modellezésére népművészeti alapú figura festésével)

Részletek a Kalinin pulyka kombinált szobrászatához
Kinyújtjuk a nyakat és a fejet, kialakítjuk a törzset
Mi egy kokoshnikot készítünk
Megkenjük a kokoshnikot
Mi alakítjuk a farkat
Kenje meg a farkat
A barna meleg és világos árnyalatainak keverése
A test, a nyak és a fej barnára festett.
A farok és a kokoshnik kékre festettek
Fesd be a csőrt sárgára
Rajzolj fehérre egy virágot és pöttyöket
Kék színnel fodrot és mintát rajzolunk a kokoshnikra és a farokra
A kék tetejére fehér festékkel visszük fel a minta elemeit.
A farok és a kokoshnik szélét sárga pöttyökkel díszítjük
Rajzolj egy piros elemet a közepére
Szemeket rajzolunk. Törökország készen áll

Anyagleírás: Összefoglalót ajánlok ÖNÖKNEK a értelmi fogyatékos (6-7 éves) gyermekek felkészítő csoportja számára végzett közvetlen oktatási tevékenységekről. Ez az anyag hasznos lesz az idősebb és az előkészítő csoportok pedagógusai számára. Ez az absztrakt célja a modellezési készségek megszilárdítása, a hallási és vizuális figyelem fejlesztése, valamint a „Madarak” témában szerzett ismeretek általánosítása.

A GCD összefoglalása a mentális retardált gyermekek előkészítő csoportjában végzett modellezésről

Az oktatási területek integrálása:"Művészi kreativitás", "Fikció olvasása"

Feladatok:

1. Oktatás: a modellezési készségek megszilárdítása különféle módokon: hengerlés, húzás, simítás, lapítás.

2. Fejlesztés: hallási és vizuális figyelem fejlesztése.

3. Beszéd: általánosítsa a „Madarak” témában szerzett ismereteket, és szintetizálja azokat a „Tavasz” témával.

4. Nevelés: a kreatív tevékenység eredményeire adott érzelmi reakció kialakítása.

előmunkálatok: beszélgetés „vándormadarak”, találós kérdések, versek olvasása a költöző madarakról, tavasz, beszélgetés Alekszej Savrasov „Rookok érkeztek” festménye alapján, tavaszi hívások tanulása, baromfimodellezés.

A GCD anyagok: fa, gyűrű, bástya képe, fekete gyurma, kazalok, deszkák, hangfelvétel.

Módszeres módszerek: játékszituáció, beszélgetés - párbeszéd, illusztrációk nézegetése és beszélgetés róla, testnevelési perc: „Gyerünk madarak, repülj”, ujjtorna: „Rookok”, gyerekek produktív tevékenysége, összegzés.

GCD haladás:

Gyerekek ülnek a székeken.

Pedagógus:„Srácok, ma egy „varázsgyűrű” gördült az óvoda küszöbére, valami érdekeset akar mondani nekünk, varázsszavakat mondok, ti ​​pedig csukjátok be a szemeket, és csendben hallgassátok, mit mond nekünk a gyűrű.

Te roll-roll gyűrű

A tavaszi verandán

És a tavaszi tornácról

Hozzon hírt nekünk (a "Birdsong" filmzene szól)

Pedagógus:– Srácok, ki énekli ezt? (A madarak énekelnek)

Ez tényleg madárdal. Télre melegebb éghajlatra repülnek, tavasszal pedig visszatérnek szülőföldjükre. Hogy hívják azokat a madarakat, amelyek melegebb éghajlatra repülnek? (vándorló)

gondozó: Milyen vándormadarakat ismersz? (Gólya, daru, seregély, bástya) Jó volt! De nézd meg a mi "Ryabinkánkat", a madarak még nem repültek oda, alakítsuk ki a madarakat és ültessük a fánkra. (Hagyjuk).

Fizkultminutka: "Gyerünk madarak, repültek"

Hajrá madarak, repüljetek,

Repültek és leszálltak

apróra vágott szemek,

Játszott a pályán

Vizet inni,

Megmosta a tollakat

Oldalra nézett

Elrepültek.

Pedagógus: Srácok, kérem, jöjjenek az asztalokhoz és foglalják el a helyüket.

A tanár megmutat a gyerekeknek egy ROOKOT ábrázoló képet (fotó ris1.jpg), megvizsgálja a gyerekekkel, kérdéseket tesz fel:

Mi ennek a madárnak a neve? (Bástya)

Milyen színű a Rook? (Fekete)

Mije van ennek a madárnak? (Törzs, nyak, fej, szárnyak, farok, mancsok, csőr, szemek).

Hány szárnya van a madárnak?

Milyen alakú a madár teste, feje, csőre?

A test ovális, a fej kerek, a csőr megnyúlt és hegyes.

Mi borítja a madár testét? (tollal)

A tanár megmutatja és elmondja a gyerekeknek, hogyan kell madarakat faragni

1. Melegítsük fel a gyurmát: jegyezzük meg a kezünkben, hogy puha legyen

2. osszon egy darab gyurmát 2 egyenlő részre

3. a gyurma egyik részéből feltekerünk egy oválist ---- ez lesz a törzs (a gyurmát a tenyérek között direkt kézmozdulatokkal előre-hátra tekerjük, enyhén megnyomva, hogy „vastag kolbászt” kapjunk. ”, ujjunkkal simítsuk el a széleket - oválist kapunk).

4. az ovális egyik szélétől kinyújtjuk a farkát (az ovális szélét ujjunkkal megcsípjük, meghúzzuk és elsimítjuk)

5. az ovális másik szélétől feszítse ki a nyakat (ujjaival fogjon meg egy kis gyurmát és húzza fel)

6. vegyünk még egy darab gyurmát, és osszuk 2 egyenlő részre

7. egy darab gyurmából golyót gurítunk - ez lesz a fej (a gyurmát a tenyerek között körkörös mozdulatokkal, enyhén nyomva gurítjuk - labdát kapunk)

8. rögzítse a fejet a nyakhoz (tegye a fejet a nyakhoz, simítsa ki az ízületeket)

9. feszítse ki a csőrt a fejen (csípje meg két ujjával, és kissé húzza előre)

10. vegyünk még egy darab gyurmát és osszuk még 2 részre - ezek lesznek a szárnyak

11. tekercs, rövid „kolbász”, lapítás, rögzítés (a gyurmát a tenyérek között direkt kézmozdulatokkal előre-hátra forgatjuk, enyhén megnyomva, hogy rövid „kolbászt” kapjunk, mindkét kezünk ujjaival lapítjuk, rögzítse a testhez, simítsa az ízületeket).

12. szemek, tollazat rajzolása verem segítségével.

Ujjtorna: "Rooks"

valahogy felkelt

Reggel sorban

Tíz kis bástya.

Megszámolták

Meglepődött.

Két csoportra osztva.

A tollakat megtisztították

Bólintották a fejüket,

A kukacot megcsípték

A folyóhoz futottak.

A tanár felajánlja, hogy kezdje el a szobrászatot.

Eredmény:– Mit faragtunk ma? (Madarak)

Hogy hívják ezeket a madarakat? (Rooks)

"Mikor repülnek haza a madarak hazájukba?" (Tavaszi)

– Szeretett madarakat faragni? (Igen)

– És miért vakítottuk meg őket? (A berkenyünkre ültetni)

A tanár felkéri a gyerekeket, hogy ültessünk madarakat egy fára, bekapcsolja a madárdal hangját, és így szól: „Nézd, madarak repültek a berkenyünkhöz, ami azt jelenti, hogy hamarosan velünk jön a tavasz, kérjük meg a bástyainkat, hogy hozzanak tavaszt, lehető leghamarabb:

Rooks kirichi,

repülj, repülj!

barátságos tavasz

Vidd, hordd!

Szép munka, jó munkát végeztél, minden madarad nagyon érdekesnek bizonyult, és úgy néz ki, mint egy igazi bástya.

Alena Vasziljeva

Cél: továbbra is tanítsa a gyerekeket egy egész darab gyurmából madár képének faragására.

Feladatok:

Tanuljon meg egy madarat részenként faragni;

Fejleszti az ujjak finom motoros készségeit, a kreatív képzelőerőt;

A madarak tiszteletére és törődésére nevelni.

Előzetes munka: illusztrációk megtekintése, olvasás, madarakkal kapcsolatos rejtvények találgatása. Beszélgetés a telelő madarakról.

Az oktatási területek integrálása: művészi és esztétikai fejlődés, kognitív, szociális és kommunikációs, fizikai.

Anyag és felszerelés: madárképes illusztrációk, gyurma, kupacok, mintázó táblák, napraforgómag (csőrhöz), gyöngyök (szemnek, szalvéta, madáretető, magnó, hangfelvétel madárdallal).

Az óra előrehaladása

I. Szervezési mozzanat.

Srácok, képzeljétek, ma reggel kaptunk egy levelet a csoportban. Nyissuk ki, és nézzük meg, mi van benne. Itt van egy rejtvény.

Zöld szemű, vidám

Gyönyörű lány.

Ajándékba vitték nekünk

Amit mindenki szeretni fog:

Zöldek - levelek,

melegünk van

varázslat

Hogy minden virágozzon.

A madarak követték őt

Dalok énekelni minden mester.

Találd ki, ki ő?

Ez a lány az. (Tavaszi)

Szerinted miért a tavaszról szól a rejtvény? Mi történik tavasszal a természetben? Milyen csoportokba sorolhatók a madarak? (vonuló és telelő) Milyen telelő madarakat ismersz? Ki segíti a velünk maradt madarakat, hogy túléljék a telet? Mivel etetjük a madarakat? Ősz végén etetőversenyt tartottunk. Felakasztottuk őket az oldalra, és egyet a csoportban hagytunk. Ma be kell költöznünk.

II. Tanári magyarázat.

Menjünk az asztalokhoz. Vizsgáljuk meg a munkákat.

Srácok, egyforma méretűek a madarak (nagyok és kicsik? Ezért egész gyurmadarabok vannak az asztalotokon. Ti magatok döntitek el, mekkora lesz a madaratok).

Gondosan figyelje meg, hogyan kell helyesen faragni egy madarat. verebet fogok faragni. Milyen színű agyag kell?

Milyen részekből áll? Mi a madár legnagyobb testrésze? A legkisebb?

Egy darab gyurmát két részre osztunk. Egy darabot teszünk az olajkendőre, ez lesz a test. A második pedig két azonos részre oszlik. Az egyik feléből fejet készítünk, a másodikat még mindig kettéosztjuk a szárnyaknak. Ezt a két darab gyurmát is felkenjük az olajkendõre. Egy nagy darab gyurmából elkezdünk törzset készíteni. Tojás alakú golyóvá forgatjuk. Most az egyik oldalon kihúzzuk a nyakat a testből, a másik oldalon a farkát. Vegyünk egy kis darab gyurmát, és golyó alakban kinyújtjuk a fejét. A fejet zsírozással rögzítjük a nyakhoz. Fogjuk az utolsó gyurmadarabokat és szárnyakat készítünk: körkörös mozdulatokkal kinyújtjuk, hogy tojás alakú golyót kapjunk, ellapítjuk, szárny formát adunk neki. A szárnyakat kenési módszerrel rögzítjük. Készen áll a madár? Mi hiányzik madarunkból (szem, csőr?

A csőrt napraforgómagból, a szemeket pedig gyöngyökből készítjük.

Most a madaram készen áll. Betettem az etetőbe. Szerinted szórakoztató egyedül lenni az etetőben? Ő unott. Arra vár, hogy barátokat szerezzen neki.

A feladat megkezdése előtt kinyújtjuk az ujjainkat.

III. Ujjtorna

Hány madár az etetőnkhöz

Megérkezett? megmondjuk.

Szarka, veréb, süvöltő és viaszszárny,

Színes tollazatú harkály.

Mindenkinek volt elég gabonája.

IV. Önálló munkavégzés.

Azt javaslom, kezdj el gyurmából madarakat modellezni, amelyek igazi barátai lesznek kis verébünknek.

Nézze meg, mennyi gyönyörű madarat kaptunk. Tegyük fel őket az etetőre, és pihenjünk egy kicsit.

V. Testnevelés

Felemelt és remegő kezek -

Ezek a fák az erdőben.

Kezek hajlottak, kefék remegtek -

A szél ledönti a harmatot.

Óvatosan intsen a kéz oldalára -

A madarak felénk repülnek.

Hogy hogyan ülnek le, azt is megmutatjuk

Szárnyak hátrahajtva.

A madarakat az etetőre helyezték. Szerinted boldogok? Mi hiányzik az adagolóból?

Csináljunk madaraink szemét olyan apróra, mint a köles. Milyen színű? Milyen formában? Sárga gyurmát szedünk, és gömb alakúra faragjuk a kölest.

VI. Utolsó rész

Most a madarak mindennel elégedettek. A verebek mind gyönyörűek lettek. Mindenki mindent megtett. Csoportunkban van egy etetőnk is madarakkal és kölesekkel. Magunk és a madarak felvidítása érdekében pedig a madarak repülését ábrázoljuk zenére. Repüljünk!





Kapcsolódó publikációk:

Szinopszis egy integrált modellező óráról az idősebb csoportban „Mit hozott nekünk az ősz?” Téma: "Mit hozott nekünk az ősz?" Cél: rendszerezni a gyermekek ismereteit az ősz jeleiről; a zöldségekkel, gyümölcsökkel kapcsolatos ismeretek megszilárdítása; aktiválja.

Az idősebb csoportban végzett modellezés összefoglalása Téma: „Gazdag termés” Feladatok: Ösztönözze a gyerekeket a modellezésben, hogy a folyamat során szerzett ismeretek benyomásait testesítsék meg.

Kivonat a GCD leckéről a modellezésben a "Kiskutya" idősebb csoportban Kivonat a GCD leckéről a modellezésben a "Kiskutya" idősebb csoportban. A program tartalma: Megtanulni: modellezésben állatképet alkotni; átruházás.

"Hó nyuszi" Az idősebb csoport modellező foglalkozásainak összefoglalása Az óra témája: "Hónyuszi" Óratípus: tanóra Óratípus: Programfeladatok: I. Folytassa a gyerekek kifejező alkotásra való tanítását.

Modellező óra kivonata az idősebb csoportban "Bögre nagymamának" Cél: felkelteni a gyermekek érdeklődését a saját kezű ajándékok készítése iránt. Tanulja meg az edényeket konstruktív módon faragni, pontosan átadni a formát.

Modellező óra kivonata az idősebb csoportban "A tündérmesék varázslatos világa" Az idősebb csoport modellező órájának kivonata a következő témában: "A mesék varázslatos világa". Feladatok: 1. "Cselekvési és kompozíciós képesség fejlesztése."

KATEGÓRIÁK

NÉPSZERŰ CIKKEK

2023 "kingad.ru" - az emberi szervek ultrahangvizsgálata