Óravázlat a témában: Matematika órák Gyenesh-tömbökkel. Matematika óra kivonata Gyenesh logikai blokkokkal a középső csoportban "Utazás Mikivel - Egér varázslatos földre"

Makushina Galina Sergeevna

Első minősítési kategóriájú pedagógus

MBDOU "37. számú óvoda"

Téma: "Utazás Tündérországba"

Cél: A kognitív és kreatív képességek fejlesztése

Feladatok:

1. Képessé tenni a gyerekeket a blokkokkal kapcsolatos információk kódolására és dekódolására (olvasására) szimbólumkártyák segítségével.

2. Rögzítse a geometriai formák tulajdonságainak ötletét: szín, forma, méret, vastagság.

3. Tanulja meg a szabvány és az űrlapszabvány összefüggésbe hozását (használjon helyettesítő objektumot (blokkot)).

4. A logikus gondolkodás fejlesztése.

5. Fejleszti a vizuális észlelést és a szem-kéz koordinációt.

6. Fenntartja az érdeklődést a matematikai tevékenységek iránt.

7. Együttműködési készségek kialakítása, egymás segítése.

A nyomtatvány: alcsoport

Mód: verbális (kérdések, beszélgetés), játék (képzeletbeli helyzet, didaktikai játék), kutatási módszer

Alapok: Gyenes blokkok, Cuisiner rudak.

Karikák (kék, piros, sárga), tálcák (kék, piros, sárga), szimbólumkártyák (kódok), bögresablonos képek (A4-es lap fele), tárgyakat ábrázoló képek, állatok kávézót díszítő képek készítéséhez.

Idő: 20 perc

Az óra előrehaladása:

Művésznév. A nyomtatvány.

Színpadi feladatok

Tanári tevékenység

Gyermek tevékenységek

Idő

  1. 1. Üdvözlő szertartás

Pozitív érzelem kialakítása

hangulat a munkához. Az önbizalom, a csoportegység érzésének kialakítása

Kiutasítjuk a „nem akarok”, „nem tudok” és „nem tudom hogyan” kifejezéseket!

Meghívjuk: „Mindenre képes vagyok”, „Megtanulok” és „Mindenre képes vagyok”.

Varázslók leszünk, ha akarunk

Fantáziáljunk és képzeljünk magunknak csodákat.

A gyerekek belépnek a csoportba, köszöntik a tanárt, körbe állnak, és egyhangúan elmondják a „Lehetetlen lehetséges” reflektív tréning szavait, mozdulatokkal kísérve a beszédet.

1 perc

2. Az óra témájának üzenete. Játékhelyzet "Vonat".

Keltsd fel a gyerekek érdeklődését

Kopogtatnak az ajtón: Ki jött hozzánk? Pinokkió. A srácok Pinocchio egy mesebeli földre invitál minket. Menjünk Pinokkióval? Hogyan utazhatsz meseországba? Egy mesebeli országban azt javaslom, hogy menjek fel egy varázsvonatra.

Körbe állnak, köszönnek, hallgatnak, kérdésekre válaszolnak.

Építsünk egy varázsvonatot, üljünk be a vagonokba és menjünk el egy tündérországba.

Megérkeztünk. Minden. Tündérországban vagyunk.

A gyerekek sorakoznak egymás után, vonatot ábrázolva kocsikkal. Zenére mennek.

Ki él a fantáziavilágban?

Azt javaslom, válj varázslóvá. Akarni.

Gyerekek válaszai

1.2.3 Fordulj meg és válj varázslóvá.

Mindent, most varázslók vagytok. Nézd, egy tündérországban - van egy varázslatos anyag - blokkok. De valahogy nem világosak, mind összekeverednek. Azt javaslom, hogy rendezze. Hogyan?

Gyerekek válaszai

3. A blokkok három kritérium szerinti bontásának problémája.

D \ és "Russell blokkok három karikában"

A logikus gondolkodás fejlesztése

Nézd, három karika van. Mit gondolsz, hogyan tudod rendezni a blokkokat? A gyerekek válaszai után levonja a következtetést: szín szerint.

(kék karikában - kék, pirosban - piros, sárga - sárga),

Illetve hogyan lehet válogatni? Űrlap szerint rendezve. Itt nézd meg az összes négyzetet (háromszögek, körök, téglalapok. Hogyan máshogyan rendezhetik (méret szerint) a gyerekek. Vastagság szerint.

Rendben van! Kelj fel, lássuk, mit kaptunk. Egészen más kérdés. Hogyan raktuk ki a blokkokat.

A gyerekek következtetéseket vonnak le, és színek szerint kockákat raknak ki

(alak, méret, vastagság).

4. Feladat beállítása a blokkok dekódolásához.

D \ és "Sütiket sütünk"

Fejleszti a logikus gondolkodást, a blokkok megtalálásának képességét a szimbólumkártyákra rajzolt adott jelek szerint.

Rendet raktak. Mit csinálnak a kávézóban? (esznek). Jó. Mit lehet enni a kávézóban? Hol szerezzük be ezeket az édességeket?

Varázslók vagyunk. Nem felejtették el. Sok édességet megnevezett, amit egy kávézóban rendelhet. Javaslom a süti sütését. Egyetért! De hogy a süti mindenki számára más legyen, Pinocchio elkészítette ezeket a kártyákat - szimbólumokat. Menjen át, tekintse át nyomait, és válassza ki a cookie-blokkot.

(második lehetőség: díszítse a tortákat bogyókkal. Mindegyikhez különböző formájú torták vannak: kör, négyzet, háromszög és kártyák - szimbólumok, amelyek szerint a gyerekek bogyókat találnak a tortájukhoz).

Válaszok kérdésekre.

(süti, cukorka, fagylalt, sütemények)

A gyerekek megvizsgálják szimbólumkártyáikat (szín, vastagság, forma), következtetéseket vonnak le. A karikákból a gyerekek kiveszik a szükséges figurákat (kockákat - sütiket vagy kockákat - bogyókat a torta díszítéséhez), és tálcákra teszik.

5. A probléma megfogalmazása.

Kreatív feladat.

Szép munka. A süti megsült. Mit fogunk inni? mitől? És hol lehet beszerezni őket? Így nincs időnk boltba menni, máris eljöttünk a kávézóba. Miből készülnek a teás bögrék?

Gyermekek válaszai (tea). Gyerekek válaszai (körökben)

Gyerekek válaszai (vásárlás a boltban). Gyermekek válaszai (to do) Gyermekek válaszai (botokból).

6. A gyermekek önálló termelő tevékenysége

D \ és "Csinálj egy bögrét színes Kuizener rudakból"

A terv megvalósítása a termelő tevékenységben

A pálcikák és a kép közötti összefüggés fejlesztése egy bögre sematikus képén. (lehetőség a képen látható méret szerinti bot kiválasztására)

Színes pálcikákból – ugye.

A tanár szükség szerint segít.

A gyerekek halk zenére dolgoznak (pálcákból A4-es körvonallapra nyomtatott bögréket raknak ki).

7. Gyermekek önálló tevékenysége

A blokkok adott minta szerinti kiválasztásának képességének fejlesztése.

Jól. Rendet raktak, sütit sütöttek, bögréket készítettek. De valami hiányzik a kávézónkból, valahogy nem kényelmes. Mi díszítheti kávézónkat.

Hogyan lehet díszíteni? Pinocchio képeket készített az Ön számára. Most bármelyik képet kiválaszthatja, és ugyanazt a gyönyörű képet készítheti varázsblokkjainkból.

Gyerekek válaszai.

A gyerekek tetszés szerint választhatnak mintát a képből (hernyó, hajó, virág stb.) és kockákból, a kockákból kiraknak egy képet (a mintára vagy mellé).

Nézzük most kívülről. Srácok, ha megcsodálod a festményeket, nagyon jól látsz messziről, közelről nem látsz apró részleteket, gyere ide. (Pinokiót tartja). Szerinted miért sikerült ez neked? Mert mindannyian nagyon keményen dolgoztatok!

Van egy jó kávézónk. Kedveled

Gyerekek válaszai

A gyerekek elvégzik a feladatot

8. Döntő:

elemzés, elmélkedés, búcsú.

Fejleszteni a gyerekek mesélőképességét, megszilárdítani azt a képességet, hogy fantáziájukat szavakba, összefüggő történetbe öltöztesse. Gyakorold a szóalkotást.

Szavakkal fejezze ki hangulatát, érezze elégedettségét az elvégzett munkával

Szerettél varázsló lenni. Milyen varázslatos dolgokat csináltál. mi tetszett ma a legjobban? Emlékszel? Mi okozta a nehézséget?

Gyerekek válaszai.

A felelősségteljes szülők érdekes feladatokat találnak ki babájuk számára, számos didaktikai segédeszköz felhasználásával – mind vásárolt, mind saját készítésű. A nem csak a szórakozást, de a matematikai készségek fejlesztését és a logika fejlesztését is segítő kedvencek közé tartoznak a gyerekeknek szánt Gyenesh-kockás játékok. Biztonságosan használhatók óvodásokkal 2 éves kortól és fiatalabb tanulókkal (10 éves korig).

A módszertan célja, célkitűzései

A Gyenes blokkok egy 48 figurából álló készlet, melynek célja a kisgyermekek logikájának fejlesztése. A készletet olyan kártyák egészítik ki, amelyeken a tulajdonságok sematikus formában jelennek meg, valamint a tulajdonságok tagadása.

A módszertan célja az óvodás és kisiskolás korú gyermekek matematikai képességeinek fejlesztése.

A Gyenes blokkok használatának feladatai meglehetősen szerteágazóak:

  • a tárgyak alakjának elemzésére való képesség fejlesztése és javítása;
  • az objektumok egymással való összehasonlításának képességének javítása egy vagy több paraméterben;
  • a képzelet és a kreativitás fejlesztése a gyermekekben.

Az osztályok kitartást, a probléma megoldásának vágyát alakítják ki a gyerekekben, segítenek elnyerni a hitet saját erejükben, a gondolkodási, döntéshozatali, találgatási vágyat.

Hogyan fejlesztheti a gyermek számára a legjelentősebb területeket napi 20-30 percben

  • Három kész forgatókönyv komplex fejlesztő órákhoz pdf formátumban;
  • Videóajánlások összetett játékok lebonyolításához és független összeállításához;
  • Tervdiagram az ilyen tevékenységek otthoni összeállításához

Iratkozzon fel és kap ingyenes:

A teremtés története

Csodálatos útmutató jelent meg a matematikai készségek, a gondolkodás és a képzelet fejlesztéséhez Gyenesh Zoltán magyar kutató, tanár, matematikus munkáinak köszönhetően, aki azt tűzte ki célul, hogy az egzakt tudományok megértését minél izgalmasabbá tegye a gyerekek számára. A módszertan alapelve a következő: az edzés ne unalmas formában történjen, amikor a gyereknek figyelmesen meg kell hallgatnia a magyarázatot, majd a tanár után ismételnie kell, hanem egy izgalmas játék során, amely elindítja a az önálló gondolkodás és a képzelet bemutatásának képességének fejlesztése.

Gyenes az óvodások kognitív folyamatainak sajátosságait tanulmányozta, és feltárt egy mintát - a gyerekek jól mesterkednek a számokkal és az egyszerű aritmetikai műveletekkel, de nagyon rosszul értik az absztrakt kategóriákat. A gyerekek kész sablon segítségével próbálják megtalálni a választ, ami nem mindig sikerül. Ezért a tanár egy olyan kézikönyvvel állt elő, amelyben a legösszetettebb fogalmakkal való megismerkedés vizuális formában történik.

Egyszerű és érthető formában, szórakozva a kisgyermek megismerkedik elvont kategóriákkal és fogalmakkal, amelyek nagyon hasznosak lesznek számára mind az iskolában, mind a későbbi életében.

Most már nem nehéz kiválasztani a megfelelő játékot a baba számára, korától függetlenül. Megvásárolhatja az egyik albumot, amely nagyon érdekes lesz az óvodások számára (ez egy album a legkisebbeknek - 2-3 éves gyerekeknek, "Játsszunk", "Sculpt nonszensz" és így tovább).

legjobb kor

Gyenes blokkokkal különböző korosztályú gyerekek dolgozhatnak.

  • A legkisebbek - 2 éves kortól - cseretárgyként használhatják a készlet elemeit, és játszhatnak egyszerű izgalmas játékokat (például "Etesd meg az állatokat").
  • Középső óvodai csoport. A gyerekek színes figurák segítségével különféle képeket készíthetnek kész sémák segítségével vagy saját fantáziájukat összekapcsolva.
  • Felnőtt óvodai csoport. A blokkok nagyszerű módja a matematikai készségek fejlesztésének, a számolás megtanulásának, és a legfontosabb ötletek megszerzésének arról, hogy mi több és mi kevesebb.
  • Általános Iskola. A Gyenesh blokkokkal ellátott számos óra lehetővé teszi, hogy izgalmasan, nem unalmasan dolgozza ki azokat a pillanatokat, amelyeket az órákon nem tudott kitalálni, valamint megszilárdítja tudását, fejleszti logikus gondolkodási képességét.

Minden korosztály számára saját gyakorlatokat dolgoztak ki, amelyek érdekesek és elérhetőek lesznek a gyerekek számára. A szülők használhatják az aktaszekrény kész opcióit, vagy kitalálhatnak valamit saját maguktól.

pozitív hatás

Fontolja meg, hogy a gyermek fejlődésének mely területeit érinti ennek a didaktikai kézikönyvnek a használata. Több van belőlük:

  • memória;
  • gondolkodás;
  • képzelet;
  • a logikus gondolkodás képessége;
  • Figyelem;
  • elemző készség;
  • kitartás, a vágy, hogy önállóan megbirkózzanak a céllal.

A Gyenes-blokkokra való rendszeres hivatkozás is hozzájárul a beszéd fejlődéséhez. A gyermek aktív szókincsébe fokozatosan kezdenek belekerülni az elvont szavak, színeket, méreteket, formákat jelölő jelzők. A baba megjegyzései összetettebbé válnak, elkezdi bizonyítani gondolatait, ahogy megtanult logikusan gondolkodni.

Ezek a Gyenes blokkok használatának hasznos tulajdonságai. Meg kell azonban jegyezni a módszertan néhány egyoldalúságát, amely elsősorban a baba matematikai képességeinek fejlesztését célozza. Ezért a szülőknek át kell gondolniuk, milyen egyéb juttatásokat fognak igénybe venni.

Hogyan kell használni a blokkokat?

A didaktikus játéknak szánt készlet nemcsak magukat a blokkokat (48 geometriai alakzatot) tartalmazza, hanem albumokat és játékleírásokat is, amelyek a gyerekekkel való foglalkozások szervezésében használhatók.

Maguk az ábrák több szempontból is különböznek egymástól, nincsenek azonos elemek:

  • több szín létezik: sárga, piros, kék;
  • alakja szerint a blokkok - háromszög, négyzet, kör, téglalap;
  • a méretek is eltérőek, az elemek lehetnek nagyok és kicsik is.
  • vastagság: vékony és vastag.

A Gyenesh blokkokkal készült didaktikai játékok változatosak, és ezek egyikének vagy másikának használata az adott gyermek életkorától és képességeitől függ. Ezenkívül a modern tanárok azt tanácsolják, hogy fordítsanak figyelmet a baba fejlődésére: egyes gyerekek sokkal korábban (vagy később) kezdhetik el az új ismereteket, mint társaik, de ebben nincs semmi természetellenes.

A módszertan megalkotója azt javasolta, hogy a kézikönyvvel való munka több szakaszára támaszkodjanak.

  1. Ingyenes játék. Itt nincsenek meghatározott szabályok, ezeket a gyerek maga találja ki. Így megtörténik az első ismerkedés a matematikai figurák világával.
  2. Játék a szabályok szerint. A szülők elmagyarázzák, mit kell tenni, a gyermek feladata az ismétlés. Például „ismételje meg a mintát” - a babának az ábrán látható kész változatot össze kell hajtania a készlet figuráiból.
  3. Matematikai játékok.
  4. Bevezetés a számokba.
  5. Gyenes blokkok felhasználásával az első számtani műveleteket.

Az új szakaszra való áttérésnek fokozatosnak kell lennie, olyan időpontban, amikor a gyermek készen áll rá.

Játékok gyerekekkel

A Gyenes blokkok 2 éves kortól használhatók, de az átlagos életkor, amikor a gyerekek érdeklődni kezdenek irántuk, 3 év.

A legkisebbek menetrendjébe az alábbi izgalmas és hasznos játékok kerülhetnek.

  • A figurák csoportos elosztása. A legegyszerűbb feladat, hogy a készlet elemeit színtől függően halomba rendezzük. Ekkor a feladat bonyolultabbá válik, a szülő arra kéri a gyereket, hogy csoportosítsa az azonos méretű, azonos alakú elemeket. Továbbá - még érdekesebb: most meg kell találnia az elemek között például egy sárga háromszöget.
  • "Találj egyet." A szülő megmutat a gyermeknek egy bizonyos formát, például kék háromszöget, és megkéri a gyermeket, hogy keressen egy hasonló elemet a készletből, például bármilyen más színű háromszöget vagy valamilyen sárga elemet. A „Keress másikat” feladatot hasonló módon hajtják végre, de most a gyermek feladata egy másik (más színű, formájú, méretű) alak keresése.
  • Album játékok. Ehhez speciális színes képeket kell vásárolni vagy letölteni az internetről, amelyek geometriai formákból ábrázolnak virágokat, állatokat, autókat. A gyermeknek meg kell értenie, hogy a készlet melyik elemét kell a képhez rögzíteni (például egy kör egy autókerék vagy egy virágszirom), döntse el a színt és a méretet, és fejezze be a rajzot.
  • – Etessük meg az állatokat. Egy nagyszerű játék gyerekeknek, amely megtanítja őket csoportokba rendezni a figurákat. A szülő egyfajta állatkertet alakít ki úgy, hogy játékállatokat ültet az asztal köré. Ezután megadja a feladatot - táplálja őket, a készlet elemeit élelmiszerként használva. De a menazséria minden lakója csak a saját ételét eszi (például egy oroszlánkölyök szereti a vörös figurákat). A gyermek feladata az állatok táplálása. Fokozatosan bonyolítja a feladatokat. Egy idő után az oroszlánkölyöknek nemcsak a vörös elemeket, hanem a négyzeteket is meg kell szeretnie.
  • Tervezés. Ez egy nagyon érdekes játék 3-3,5 éves gyerekek számára, amely lehetővé teszi számukra a kreativitás fejlesztését. A szülők arra kérik a gyermeket, hogy hozzon létre egy házat, egy bútort, egy létrát - a gyerek megtervezi a javasolt lehetőségeket.

A csecsemő előtt álló feladat fokozatos bonyolítása érdekében az első szakaszban megengedheti neki, hogy egy sémát használjon kész lehetőségekkel, majd felajánlhatja, hogy álmodjon vagy próbáljon emlékezni. Mindkettő hasznos lesz a kritikus készségek megszerzéséhez.


Nagyon érdekesek a „Folytasd a sort” órák is, amelyek segítik a logikus gondolkodás fejlesztését. A képzés megkezdésének optimális ideje 3 év. A szülők sokféle feladatot kínálhatnak.

  • Helyezzen egy egyszerű „láncot” piros, sárga és kék elemekből az asztalra, és hívja meg a babát, hogy folytassa a sort. Feladata a színek megfelelő sorrendben történő elosztása.
  • Kérje meg a gyermeket, hogy folytassa a láncot úgy, hogy ne legyenek a közelben egyforma figurák (például a körök ne helyezkedjenek el egymás után, a piros elemek ne legyenek a közelben).
  • Önállóan találjon ki egy sort úgy, hogy azonos méretű figurák legyenek egymás mellett, de színükben vagy formájukban eltérőek.

Az ilyen feladatok segítenek megtanulni, hogyan lehet kiemelni az alakzatok tulajdonságait és elvégezni az elemzést.

Osztályok a középső óvodás korban

4-5 évesen tovább dolgozhat olyan didaktikai játékokkal, amelyek elősegítik a gyerekek kezdeti matematikai készségeinek kialakítását, és 6-7 éves korukban felkészítik őket a célzott edzésre. A szülők izgalmas szórakozást kínálhatnak a gyerekeknek.

"Pontszám"

Anya vagy apa előre megszervez egy boltot, ahol a játékok, édességek, gyümölcsök és hasonlók áruként szolgálhatnak, és ad a babának bizonyos figurákat a készletből, amelyek pénzként szolgálnak. Az „üzletben” lévő minden egyes tételnek megvan a maga költsége (amit az egyik ábra is ábrázol). A baba feladata, hogy kitalálja, mit engedhet meg magának, és vásároljon.

Fokozatosan a kiválasztási kritériumok bonyolultabbá válhatnak - például egy medve nem csak egy háromszögbe kerül, hanem egy nagy pirosba vagy két kicsibe - kék és sárga.

A "Bolt"-t több gyerekkel is játszhatja, így sokkal érdekesebb lesz számukra.

– Mi változott?

Ez a didaktikus matematikai játék nem csak fejleszti az óvodás gyermek memóriáját, hanem nagyszerű módja annak, hogy szórakoztató módon fejlessze a gondolkodást.

Egy bizonyos figurasorozatot lefektetnek a gyermek elé, emlékeznie kell rá.

Két játéklehetőség van.

  1. Az egyik figurát eltávolítják, az óvodás feladata, hogy megjegyezze a sorrendet, kitalálja, melyik elem hiányzik, és visszahelyezi a helyre.
  2. Egyik alakot egy másik helyettesíti, a gyermeknek látnia kell a változást és vissza kell állítania az eredeti sort, javítani kell.

Fokozatosan bonyolíthatja a feladatot több blokk felcserélésével vagy 2-3 új figura egyidejű felvételével a sorozatba.

"Második sor"

Ez az analitikus gondolkodás hatékony tréningje. A munkához több figurára lesz szüksége a készletből.

  1. A szülő elhelyez egy bizonyos tömbsort, például kék és piros köröket. A gyermek feladata kitalálni, hogy a sárga kör legyen a következő, és jelentse.
  2. A második lehetőség - a felnőtt egy másik sorozatot hoz létre, például több azonos színű figurát, a gyermeknek rá kell jönnie, hogy a következő elemnek is ugyanolyan színűnek kell lennie, és folytatnia kell a sort.

Nem kell felszólítani, az óvodásnak elemeznie kell magát, és ki kell találnia, melyik alak következik.

– Költözzünk be a házba

A munkához készítsen egy képet egy házról, amelyben több szoba lesz. Minden szobában meg kell rajzolnia azokat a figurákat, amelyek ott „élnek”, valamint azokat, amelyeknek nem kellene lenniük (ehhez egy elemet rajzolnak, például egy kört, és áthúzzák). A gyermek köteles a készlet elemeit a neki szánt „szobákban” „elhelyezni”.

Feladatok a felső tagozatos óvodai csoportnak (5-6 éves korig)

"Díszítsd fel a karácsonyfát"

Előzetesen saját kezűleg készítsen karácsonyfát: vágja ki zöld kartonból, vagy rajzolja és színezze ki.

A felnőtt tippkártyákat is készít, amelyek magukat a figurákat ábrázolják, a tömbök színére festve, mellettük egy szám - ennyi elem kerüljön a karácsonyfára dekoráció formájában. A gyermek feladata, hogy megértse a sémát és helyesen díszítse fel a karácsonyfát a készlet figuráival.

Osztályok területekkel

Az ilyen játékok segítenek kialakítani a kezdeti elképzelést a készletekről. A matematika leckéhez két kört kell rajzolnia egy papírra - olyan halmazokat, amelyek nem metszik egymást. A gyermeknek kék figurákat kell helyeznie az egyikbe, a másikba piros figurákat. A sárga elemek a téren kívül maradnak. A gyakorlat segít elmagyarázni az óvodásnak, hogy mi a „belül” és a „kint”.

Amikor a gyakorlat kezd kiderülni, a feladat bonyolultabbá válik: most a két halmaz metszi egymást, az egyik körbe kék figurák, a másodikba sárga figurák kerülnek. A gyermek feladata, hogy kitalálja, mi legyen a kereszteződésben. Ezek lehetnek különböző színű, de azonos méretű és alakú elemek, például háromszögek.

A logikus gondolkodás fejlesztésére a „Nem” részecskével lehet feladatokat megfogalmazni. Például ne azt mondja, hogy "Helyezze el a kék négyzeteket a körben", hanem azt, hogy "Helyezze el azokat a négyzeteket, amelyek nem sárga és nem pirosak" a körbe.

A lánc bonyolult

Korábban már fontolóra vették egy hasonló gyakorlatot, de az idősebb gyermekek számára nehezebb lehetőséget kell kínálni. A szülő egy ilyen lánc létrehozását kéri, hogy a szomszédos alakváltozatok hasonló tulajdonságokkal rendelkezzenek:

  1. a sárga kör kerül először;
  2. a második ábra lehet bármilyen más színű vagy sárga kör, de háromszög vagy négyzet.

Így létrejön egy lánc. Ha a gyakorlat könnyű és problémamentes, kérje meg a gyermeket, hogy állítson össze egy sorrendet, hogy annak elemei teljesen különbözzenek egymástól:

  1. sárga kör - az első ábra;
  2. a második nem lehet kör, és nem lehet sárga alak sem. Például a piros háromszög.
  3. a sor harmadik eleme sem nem háromszög, sem nem piros.

Minél több elemet tartalmaz az óvodás a láncban, annál jobb.

Ezenkívül a feladat még bonyolultabbá válik - a szülő határozza meg a figurák számát, például hat, behelyezi az első elemet és az utolsó elemet, a gyermeknek úgy kell elrendeznie a blokkokat, hogy az elemek teljes sora legyen nem minden tekintetben esnek egybe egymással.

Mielőtt ilyen feladatot ajánlana fel egy gyereknek, saját kezűleg ellenőrizze, hogy van-e megoldása, vagyis a szülőknek először össze kell gyűjteniük a teljes sorozatot.

A Gyenesh blokkokkal végzett osztályok segítik az óvodás első osztályba való felvételét, fejlesztik intelligenciáját és kreativitását. A rendszeres gyakorlatok fejlesztik a logikus gondolkodást, a függetlenséget, az elemzési, összehasonlítási és szembeállítási képességet. Hozzáférhető formában a gyerekek információkat kapnak a legfontosabb összetett kategóriákról - színről, méretről, vastagságról, alakról, valamint ötleteket kapnak a tárgyak sokféleségéről, és rengeteg lehetőség adható hozzájuk.

A program tartalma:

Segítsen megtanulni, hogyan kell helyesen megnevezni azokat a részeket, amelyekre a karikák osztják a síkot; konszolidálja az évszakok nevét, a visszaszámlálást, a blokkok kódolásának és dekódolásának képességét négy tulajdonság szerint (szín, forma, méret, vastagság); az objektumok négy tulajdonság szerinti osztályozásának képességének fejlesztése; az elemzés, összehasonlítás, általánosítás képessége; fejleszti a gondolkodást, a figyelmet, a képzeletet; a baráti kapcsolatok ápolása, a taneszközök tisztelete, az önállóság; hogy örömet és örömet szerezzenek a fejlődő orientációjú játékokból.

Anyagok a leckéhez:

Illusztrációk az évszakokhoz: ősz lány, téli lány, tavaszi lány, nyári lány;

Mintakép „Time Machine”;

Tangram játék (egy készlet két gyereknek);

A "Gyenesh blokkok" játék (egy készlet két gyereknek és egy készlet a tanárnak);

Kosár zöldség-gyümölcs készlettel;

Képek a "The Fourth Extra" játékhoz;

Kártyák a "Készíts gyöngyöket" játékhoz;

Kártyák az „Üljenek a madarak a házakba” játékhoz;

A tömbök tulajdonságainak megfelelő szimbólumkártyák: szín (piros, sárga, kék), forma (kör, négyzet, háromszög, téglalap), méret (nagy, kicsi), vastagság (vastag, vékony);

– Három karika: piros, kék, sárga.

Az óra előrehaladása

Idő szervezése.

A gyerekek belépnek a csoportba, félkörben állnak, szemben a tanárral.

Pedagógus: Gyerekek, mondjátok el, miért mosolyognak az emberek? (gyerekek válaszai)

Mosolyogjatok egymásra, mosolyogjatok a vendégekre.

Játék "Üdvözlet"

szembefordultak egymással,

Mosolyogtak.

A jobb kezet adták

És akkor megrázták

És megöleltük egymást, elmentünk és meghajoltunk,

És megpördült egy kicsit

Mindenki készen áll a gyakorlásra?
Gyerekek: Nagyon igyekszünk

Jó hangulatot kívánok, és egy vidám utazásra hívom az évszakokon át az Időgépen. Gyerekek, akartok velem utazni? (Gyermekek válaszai).

mivel szokatlan utunk van, azt javaslom, hogy váljon tömbökké. Akarsz? (gyerekek válaszai) Válassz ki minden blokkot a kosárból, és mondd el, ki vagy. (a gyerekek azt mondják: „Kék tömb vagyok, nagy, vastag, négyzet alakú)

Mint mondtam, ma az Időgépen utazunk. Ehhez meg kell építeni. Az utazás sikere attól függ, mennyire vagytok barátságosak és figyelmesek egymáshoz.

Gyerekek, gyertek az asztalhoz és építsétek meg geometriai formákból az "Időgépeteket" ennek a mintának megfelelően. (A tanár egy mintát tesz a festőállványra, a gyerekek sziluettfigurát építenek rá).

Tangram játék

Ne felejtse el, hogy időről időre egyik évszakról a másikra „ugrál” az „Időgépen”, ezért dolgozzanak együtt.

Fő rész.

Pedagógus: Épített? Szép munka! Most gyere hozzám, állj körbe, fogd meg a kezét. Az autók mozgatásához 20-tól 1-ig kell visszafelé számolni. (A gyerekek számolnak, majd leülnek a székekre).

Pedagógus: Ki találkozik velünk? (Kép megjelenítése: képősz lányok). Gyerekek válaszai.

Az Autumn egy kosár gyümölcsöt és zöldséget készített nekünk. (kosarat mutat)

Keress a zöldségekhez és gyümölcsökhöz hasonló alakú és színű blokkokat. (A gyerekek kiválasztják a számukra szükséges blokkokat.) Most írja le őket, és keresse meg a kiválasztott blokknak megfelelő szimbólumkártyákat. (Ezután a gyerekek a zöldségeknek és gyümölcsöknek megfelelő blokkokat és szimbólumkártyákat találnak)

Gyerekek, nézzétek, az ősz újabb játékkal készült nekünk.

A "The Fourth Extra" játék(A tanár mutat egy képet, a gyerekek találnak egy plusz tárgyat, és elmagyarázzák, miért extra).Gimnasztika a szemnek. (A gyerekek kört, négyzetet, háromszöget rajzolnak a szemük pupillájával).

Pedagógus: Jó! Utunk folytatódik, és nekivágunk a következő szezonnak. Ki találkozik velünk az ősz után? (tél) (Kép megjelenítése: kép téli lányok ) Miért szereted a telet? Milyen mesés ünnep történik télen? (Gyerekek válaszai) Csukd be a szemed, képzeld el, hogy eljött az újév. Nyisd ki a szemed. Mi az újév fő szimbóluma? (Karácsonyfa)

Képzeld, milyen fát hozott a Mikulás az ünnepre?

Nem kicsi, nem kék, nem piros, nem sárga, nem téglalap alakú, nem négyzet alakú, nem kerek, nem vékony (válasz: nagy, zöld, háromszög alakú, vastag). A gyerekek megtalálják ezt a blokkot.

Mit kell tenni, hogy a fa újév fa legyen? (Gyerekek nyilatkozatai) Díszítsük fel a karácsonyfát és készítsünk hozzá gyöngyöket az asztalon lévő minták szerint (nem kötelező).

Játék "Készíts gyöngyöket"

(a gyerekek négy tulajdonság szerint tömbökből gyöngyöket húznak). Miután a gyerekek elvégezték a feladatot, a tanár kérdéseket tesz fel:

Hány kockát használtak fel a gyöngyök elkészítéséhez?

Hány sárga blokkot használtak fel? piros? kék?

Hány téglalapot használtak? négyzetek? körökben? háromszögek?

Melyik figura több: sárga vagy piros? Mennyi?

Szép munka! Most ugrás következik a következő szezonra. Csukd be a szemed. (A kép felkerült: kép tavaszi lányok ) És most nézd, ki találkozik velünk? (Tavasz) Tavasszal sok madár tér vissza hozzánk a meleg vidékekről.

Testnevelés perc(gyermek választása szerint)

Pedagógus: Gyerekek, segítsünk a madaraknak megtalálni a házukat.

A játék "Tedd a bérlőket a házakba"

(A gyerekek házképeket kapnak; meg kell találni az ezeknek a tulajdonságoknak megfelelő blokkokat; a tömbök "madarak").

Amíg a gyerekek dolgoznak, a tanár úr kérdéseket tesz fel: Milyen madár él itt? (megmutatja)

Miért került ide ez a madár? (gyerekek válaszai)

Pedagógus: Jó! Az év következő szakaszában haladunk tovább. Ki találkozik velünk? (Nyár) (Kép megjelenítése: Kép lányok - nyár ) Emlékezzen, milyen szép lehet nyáron, mennyi virág nyílik a virágágyásokban. Ültessünk virágokat a virágágyásokba.

Játék három karikával "Ültessen virágot a virágágyásokba"

Gyerekek, számoljátok meg, hány virágágyás van. (7) Nevezzük meg őket.

Képzeld el, hogy a blokkok virágok. Virágokat fogunk ültetni így: a piros karika belsejében - mindent piros virágok; a kék kör belsejében- minden nagy virágok; a sárga karika belsejében - minden háromszög alakú virág.

Belül a kék karika, kívül a piros és sárga(mind nagy)

A piros karika belsejében, a kék és a sárga kívül ( csupa piros)

Belül a sárga karika, kívül a piros és a kék(mind háromszög alakú)

A kék és piros belsejében, a sárga karikán kívül - minden nem háromszög, nem téglalap, nem kerek(négyzet)

A kék és sárga belsejében, a piros karikán kívül - csupa sárga

A piros és a sárga belsejében, a kék karikán kívül - minden blokk, amely nem vastag(vékony)

A kék, piros és sárga karikák belsejében -kék, kicsi, vékony tömbök

Milyen virágok maradtak a virágágyáson kívül?

Utolsó rész.

Tanár: Utunk a végéhez közeledik! Tetszett az utazásunk? Melyik évszak a kedvenced? Milyen feladatok voltak könnyűek ma? És melyik a nehéz?

Milyen évszak van? (Gyerekek válaszai) Te és én még ebben az évszakban maradunk, és az "Időgépet" egy másik óvodába küldik. Hogy érzed magad az utazásunk után? Vegyél magadnak egy örömteli hangulatjelet, és hagyd, hogy mindig jó hangulatot adjon.


Olvasási idő: 9 perc

A modern szülők számos didaktikai segédeszközhöz férnek hozzá, amellyel már egészen korán fejleszthetik gyermekeiket. Nagyon népszerűek a Gyenes logikai blokkok - egy játék képekkel, diagramokkal és speciális albumokkal. Az ezzel a kézikönyvvel ellátott órák szórakoztató módon segítik az óvodásokat, hogy megismerkedjenek a matematika alapjaival. Ismerje meg, mi az anyag, és hogyan kell dolgozni vele.

Mik azok a Gyenes blokkok

Így hívják a matematika elsajátítására szolgáló speciális didaktikai kézikönyvet, amelyet egy neves magyar tudós dolgozott ki. Gyenes Zoltán egész életét ennek a tudománynak szentelte. Igyekezett a gyerekek számára minél érthetőbbé, érdekesebbé tenni. Ehhez speciálisan a szerző Gyenesh-rendszerét fejlesztette ki a gyerekek matematika korai fejlesztésére.

A játék kézikönyve egy 48 darabos geometriai formák halmaza. Olyan elemek képviselik őket, amelyek között nincsenek ismétlődő elemek. A számadatok a következő kritériumok szerint vannak felosztva:

  1. Szín. Kék, piros, sárga.
  2. A méret. Kicsik, nagyok.
  3. Vastagság. Vastag vékony.
  4. A nyomtatvány. Kör, háromszög, négyzet, téglalap.

Módszertan

A Gyenesh logikai blokkokat úgy tervezték, hogy játékos formában tanítsák a matematikát. A velük való foglalkozások hozzájárulnak a memória, a figyelem, a képzelet, a beszéd fejlesztéséhez. A gyermekben kialakul az anyag osztályozásának, összehasonlításának, elemző információk elemzésének képessége. Az osztályok megkezdésének optimális életkora 3-3 év. A Gyenes logikai blokkokkal való munka megtanítja a babát:

  1. Azonosítsa az objektumok tulajdonságait, nevezze meg őket, magyarázza el, mik a különbségek és hasonlóságok, érvekkel támassza alá érvelését.
  2. Gondolkozz logikusan.
  3. Inkább beszélni.
  4. Ismerje meg, milyen szín, vastagság, forma és különböző méretek vannak.
  5. Legyen tudatában a térnek.
  6. Önállóan oldja meg az oktatási és gyakorlati terv problémáit.
  7. Kitartóan törekedjen a cél elérésére, birkózzon meg a nehézségekkel, kezdeményezzen.
  8. Végezzen mentális műveleteket.
  9. Fejleszti a képzelőerőt, a kreatív és intellektuális képességeket, a fantáziát, a modellezési és tervezési készségeket.

Hogyan dolgozzunk Gyenes blokkokkal

Az órák több szakaszban zajlanak. Gyenes a kisgyermekek pszichológiai szempontjait figyelembe véve dolgozta ki módszertanát, így nem kell attól tartani, hogy túl bonyolult lesz az óvodás gondolkodása számára. A matematikai képességek fejlődésének ilyen szakaszai vannak:

  1. Ingyenes játék. A cél az, hogy megtanítsuk a babát az ismeretlen problémák megoldására próbálgatással, különféle lehetőségek kipróbálásával.
  2. A gyerek bizonyos szabályok szerint simán átkapcsol a játékra. Az órákon bemutatásra kerülnek az alapvető információk, például „melyik számok azonosak”.
  3. Matematikai játékok tartalmi megbeszélése, összehasonlítása. Különböző lehetőségeket kell kiválasztania, kapcsolódó szabályokkal, de különböző játékanyagokkal.
  4. Bevezetés a számokba. Javasolt térképek, diagramok, táblázatok használata.
  5. Az utolsó szakasz a leghosszabb, és alkalmas az idősebb óvodások számára. Különböző kártyákat kell kínálnia a szabályok meghatározásával, ami segít konkrét logikai következtetések levonásában. Fokozatosan az olyan fogalmak, mint a tétel és az axióma, ismerősek lesznek a baba számára.

Logikai blokkok

Maguk a figurák képezik a Gyenes-technika alapját. Rengeteg izgalmas didaktikai játékot kínálnak a különböző korú gyermekek számára. A Gyenes blokkok fő célja, hogy megtanítsák a gyermeket a tárgyak tulajdonságainak megértésére. Segítségükkel megtanulja megkülönböztetni és kombinálni a tárgyakat, osztályozni őket. A képek és a speciális albumok jelenléte jelentősen diverzifikálja az óvodás gyermekek számára kínált játékok számát.

Kártyák

Az osztályokhoz olyan képeket használnak, amelyek szimbolikus információkat tartalmaznak az ábra tulajdonságairól. Ez így néz ki:

  1. A színt egy folt jelzi.
  2. A méret a ház sziluettje. Kicsit egy emeletes épület, nagyot többszintes épület jelzi.
  3. A geometriai formák körvonalai megfelelnek az alakzatnak.
  4. Vastagság - két kis ember kép. Az első kövér, a második vékony.
  5. Gyenes készletében vannak tagadó lapok. Például egy többszintes épület keresztben áthúzva azt jelenti, hogy a kívánt alak „nem nagy”, azaz kicsi.

A kártyakészletek nem csak Gyenesh blokkokkal együtt használhatók, hanem önálló játékokhoz is. A velük való munka fejleszti a logikát, az információ szimbólumok segítségével történő megfejtésének képességét. Először a legegyszerűbb játékfeladatokat kell megadni a gyereknek, hogy megismerkedjen a Gyenesh kártyákkal, majd fokozatosan bonyolítsa azokat. Egy képkészlet jelentősen diverzifikálhatja az osztályokat, sokkal érdekesebbé teheti őket.

Albumok

Minden korosztályhoz több ilyen juttatást kell vásárolnia. Ezeket a gyermek fejlettségi szintje szerint kell kiválasztani, nem pedig aszerint, hogy éppen hány éves. Néha 3 évesen a baba egy ötéves fejlődést mutat, néha pedig fordítva. Az albumok különböző játékokat tartalmaznak Gyenesh figurákkal, diagramokkal-rajzokkal, melyek szerint összehajtogathatók. Ön is bonyolíthatja a feladatokat, változatossá teheti őket, a gyermek reakciójára összpontosítva.

Gyenes blokkok a kicsiknek

A gyerekek kétéves koruktól tudnak logikus figurákkal bánni. Sok egyszerű játékot fejlesztettek ki számukra. Fő céljuk, hogy megtanítsák a gyermeket egy tárgy tulajdonságainak megkülönböztetésére, a tárgyak csoportosítására bizonyos jellemzők szerint. Az ilyen órák nemcsak hasznosak, hanem érdekesek is minden gyerek számára. Tekintse meg a legnépszerűbb játéklehetőségeket.

Minták

Ezek a legegyszerűbb játékok azoknak a gyerekeknek, akik még csak most ismerkednek a Gyenesh készlettel. Példa:

  1. Rakd ki a gyerek elé Gyenes elemeit!
  2. Csoportosítsa őket különböző kritériumok szerint. Először kiválaszt minden azonos színűt, majd méretet, és így tovább.

Fokozatosan a játék nehezebbé válik. Kérd meg a gyermeket, hogy két vagy több jellemző szerint rendezze a blokkokat. Például:

  1. Válasszon sárga téglalap alakú és kék négyzet alakú blokkokat.
  2. Szerezzen be minden azonos méretű lapos figurát.
  3. Válasszon vékony kerek blokkokat.
  4. Rendezze az összes kék háromszög alakzatot.

Építkezés

Ezt a kreatív játékot kivétel nélkül minden gyerek imádja. Nagyon egyszerű, de lenyűgöző. Felkérik a gyereket, hogy a Gyenesh elemeiből állítson össze különböző figurákat, először a sémák szerint, majd azok nélkül, fokozatosan bonyolítva a feladatot. Példák objektumokra, amelyek létrehozását kérheti:

  • ház;
  • asztal;
  • ház ablakokkal;
  • halszálka;
  • üzlet;
  • szék;
  • kanapé;
  • szék;
  • lépések;
  • fotel;
  • gép.

Folytassa a sort

A játék célja, hogy a gyermek ismerje a geometriai formákat, méretet, vastagságot, színt. Hála neki, megtanulja megtalálni a mintákat. Feladat opciók:

  1. Rakd ki a gyenes elemeit az asztalra a baba elé úgy, hogy minden következő valamiben eltérjen az előzőtől. A gyermek ezt a sort önállóan folytatja.
  2. Rakj ki Gyenesh figurák láncolatát úgy, hogy ne legyenek két szempontból azonos tárgyak! Kérd meg a gyermeket, hogy folytassa ezt a sort.
  3. Rakd ki Gyenes figuráit a baba elé színben: piros, sárga, kék. Folytatja a sorozatot, váltogatva az árnyalatokat az adott sorrendben.

megetetni az állatokat

Tedd a kedvenc játékaidat a babád elé. Kérje meg, hogy minden pár "sütit" (blokkokat) etetsen meg. Kínáljon néhány feltételt, például a medvebocsnak csak vörös ételt kell adni, a cicának pedig négyzetet. Ez a játék hasonlít a válogatásokra, de a gyerekek sokkal jobban érzékelik. Ritka, hogy a baba megtagadja kedvence etetését.

Játékok Gyenes blokkokkal az idősebb csoportnak

Ha a gyerek felnő, tornázz a gyerekeknek, tud majd csattogtatni, mint a magokat, és a feladatoknak bonyolultaknak kell lenniük. Az óvodások Gyenes-módszere 5-6 éves gyerekek számára készült. A gyakorlatok összetettebbek, nemcsak magukat a kockákat használják aktívan, hanem kártyákat, játékalbumokat is. A feladatok egy felnőtt gyermek logikus gondolkodásának, a meghozott döntés magyarázatának képességének fejlesztésére irányulnak. Fedezzen fel néhány példajátékot, amelyek alapján rengeteg gyakorlatot találhat ki.

Keresés

Adj a gyereknek egy tetszőleges Gyenes-figurát, vagy ajánld fel, hogy válassza ki a sajátját. Ekkor a blokkok össztömegéből kiveszi mindazokat, amelyek egy adott tulajdonságban egybeesnek az elsővel. Ha jól elsajátította a játékot, nehezítse meg. Hagyja, hogy a gyerek felvegye azokat a blokkokat, amelyeknek két azonos tulajdonsága van az eredetivel. Akkor még nehezebbé teheted a játékot. A gyermeknek ki kell választania azokat a blokkokat, amelyeknek nincs egyetlen szomszédos tulajdonsága az elsőhöz.

Dominó

Ez a játék akár több gyerek számára is alkalmas. Szabályok:

  1. Minden játékos azonos számú blokkot kap. A résztvevők sorrendje meghatározott.
  2. Az első bármilyen bábuval mozog.
  3. A második olyan blokkot helyez el, amelynek van egy tulajdonsága, amely megfelel.
  4. Ha nincs megfelelő darab, a résztvevő kihagyja a lépést.
  5. Az a játékos nyer, aki először kirakja az összes blokkját.
  6. A játékot megnehezítheti a kirakott figurák tulajdonságaira vonatkozó szabályok megváltoztatásával. Például egy blokkal kell válaszolnia, amelyen két hasonló jel van, stb.

Találd meg az extrát

A következő játék segít a gyerekeknek megtanulni, hogyan csoportosítsák a háromdimenziós geometriai formákat különböző szempontok szerint. Szabályok:

  1. Terítsen három figurát a gyermek elé. Egyiküknek ne legyen egyetlen közös tulajdonsága a többivel.
  2. Hadd találja ki a gyerek, melyik blokk a felesleges, és magyarázza el, miért, hogyan jutott erre a következtetésre.
  3. Nehezítse meg a feladatot. Rakj ki 6 blokkot. A gyereknek el kell távolítania két pluszt.

Keress párat

Ez a játék azoknak a gyerekeknek fog tetszeni, akik már jól elsajátították az összes egyszerű feladatot. Szabályok:

  1. Rakj ki több figurát egymás után a gyermek elé.
  2. Ajánlja fel, hogy mindegyikhez válasszon gőzfürdőt egy adott tulajdonság szerint.
  3. Nehezítse meg a feladatot. Hagyja, hogy a baba ne egy, hanem két vagy három tulajdonságot próbáljon összehozni.
  4. Kezdetben például 10 párosított elemet vehet fel. Tedd őket egy zacskóba. Hagyja, hogy a gyermek sorakozzon párokba úgy, hogy a Gyenesh-figurákat két vízszintes sorba rakja.

Festők

A játékhoz több nagy színes kartonlapra lesz szüksége. Vázlatként szolgálnak festményekhez. A kompozíció összeállításához további karton alkatrészekre van szükség. A játék megtanítja elemezni a tárgyak alakját, összehasonlítani őket, fejleszti a kreatív és művészi képességeket. Szabályok:

  1. A vázlatok szerint a gyerekeknek „festeniük” kell egy képet.
  2. Ők maguk választják meg a felkészülést. Sematikusan mutatja, hogy mely blokkokat hol kell elhelyezni. A vékonyak csak körvonalazódnak, a vastagok pedig teljesen le lesznek festve.
  3. A hiányzó kockákat, kartonból kivágott részeket a gyerekek a „vázlat” megfelelő helyére szedjék fel.

Pontszám

Ehhez a feladathoz áruként szolgáló tárgyak képével és logikai elemekkel ellátott kártyákra van szüksége. A "Shop" játék fejleszti a memóriát, az érvelés, a választás igazolásának, a tulajdonságok azonosításának és elvonatkoztatásának képességét. Szabályok:

  1. Egy óvodás jön az üzletbe, melynek választékában rengeteg áru-kártya található. Három figurája van, amelyek a pénz funkcióját látják el. Minden tétel egy tételért vásárolható meg.
  2. A gyereknek meg kell vásárolnia azt a tárgyat, amelynek legalább egy olyan tulajdonsága van, amely megfelel a pénznek.
  3. Fokozatosan bonyolíthatja a játékot új szabályok javaslatával.

Díszítsük fel a karácsonyfát

A következő játék hozzájárul az ordinális számolás, a diagramolvasás képességeinek fejlesztéséhez. Neki szüksége lesz egy karácsonyfa képére és 15 kártyára szimbólumokkal, blokkokkal. Szabályok:

  1. A karácsonyfát öt sorban gyöngyökkel kell díszíteni. Mindegyikben három gyöngy lesz.
  2. A kártyán lévő szám a szál pozíciójának sorozatszáma felülről lefelé. A ráfestett kör mutatja, hogy melyik gyöngy kerüljön a fiókba, alatta pedig azt, hogy melyik elem fogja ábrázolni.
  3. Hagyja, hogy a gyerek felakassza az első gyöngysort, majd az összes alsót, egyértelműen követve a kártya mintáját.

Cím: A FEMP lecke összefoglalása Gyenesh logikai blokkokkal a középső csoportban
Jelölés: Óvoda, Előadásjegyzet, GCD, matematika, középfokú

Beosztás: I. minősítési kategória tanára
Munkavégzés helye: Teremok 8. sz. KGKP faiskolai kert
Helyszín: Ekibastuz város, Pavlodar régió, Kazah Köztársaság

A FEMP lecke kivonata Gyenesh logikai blokkokkal a középső csoportban.

Cél:

1. Alkoss elemi matematikai reprezentációkat.

  • Megtanítani a gyerekeket tárgyak és geometriai formák összehasonlítására két vagy több tulajdonság (alak, szín, méret) alapján;
  • Fejleszteni kell egy adott geometriai alakzat kiválasztásának képességét a 3

jellemzők (forma, méret, szín);

  • Gyakorlat sorszám- és mennyiségi számolásban 5-ön belül;
  • A "közel-távol" fogalmának megszilárdítása; ideiglenes képviseletekről;
  • Tanítsd meg a gyerekeket a térben való navigálásra (középen, jobbra fent, balra fent, jobbra lent, balra lent).

2. A logikus gondolkodás elsődleges módszereinek fejlesztése (megfigyelési, összehasonlítási, általánosító, osztályozási képesség kialakítása); a beszédet mint a mentális tevékenység eszközét és formáját fejleszteni.

3. A kíváncsiság, az utazás iránti érdeklődés nevelése, mint a környező világ megismerésének egy formája.

Anyag: Gyenes blokkok, Gyenes blokk kódoló kártyák

Az óra előrehaladása:

az öröm köre

Hány óra van egy évben?

Milyen évszak van?

Hány hónap télen?

Nevezze meg a téli hónapokat!

Milyen hónap van?

Sorold fel a tél jeleit!

Meglepetés pillanata.

Gyerekek, hallottátok, hogy valaki kopogtat?

Megyek megnézem ki van ott.

Nézzétek, gyerekek, a postás hozott nekünk egy levelet. Kíváncsi vagyok, szerintetek kitől származik a levél?

Szeretné tudni, hogy ki írta nekünk a levelet?

Ezután nyissa ki a levelet, és olvassa el.

"Sziasztok gyerekek! Szükségem van a segítségedre.Egy gonosz varázsló megbabonázta az állatokat és egy ládába zárta őket.Ki kell szabadítanunk és etetnünk kell őket. Üdv Lesovik nagypapa"

Nos, gyerekek, segítsünk a kis állatokon?

Két csoportra kell osztanunk.

1 csoport megy állati finomságokat készíteni

A 2. csoport menti a kis állatokat.

Ideje nekivágnunk az útnak, de messze van az erdő.Hogy jutunk el, mit gondolsz?

Menjünk busszal.

De mit kell vásárolni a busszal való utazáshoz?

A feladatot Gyenes kockákkal hajtjuk végre, a gyerekek figurakódos kártyákat kapnak.

Figyelem!Jegyek ellenőrzése.

Milyen színű a jegyed?

Milyen formában?

Csak kék jegyek megjelenítése.

És most piros;sárga jegyek. stb.

Jó volt! Mindannyian jól megtalálták a helyüket, mehet.

(Állj. Jönnek az erdőbe)

Gyerekek, itt jövünk az erdőbe, de hova menjünk, ki segít nekünk?

Nézd, milyen szép karácsonyfa, talán segít nekünk?

A karácsonyfa azt mondta nekem, hogy a gabonák segítéséhez helyesen kell végrehajtani az összes olyan feladatot, amelyet a hópelyhek elkészítettek nekünk.

Elveszi az 1-es számú hópehelyet, felolvassa a feladatot.

1 - feladat: logikai feladatok: "Mennyi?"

Hópehely #2

2. feladat: 5-en belül számoljon előre és hátra.

Most kezeld a nyuszikat sárgarépával, hány nyuszi? ​​És hány sárgarépa? Mindenkinek volt elég sárgarépája? Miért?

D / játék "Találja meg a helyét."

Hópehely #3

3 feladat: "Készíts egy képet"

És ez a hópehely azt akarja, hogy csináljunk egy képet, ahol a nyuszi középen, a ház a jobb alsó sarokban, a fa a bal alsó sarokban, a nap a jobb felső sarokban, a felhő a bal felső sarokban.

Most fesse meg saját képét.

Szép munka! Mindannyian jó munkát végeztek.

Hópehely #4

4 feladat: "Fizikai perc"

Ez a hópehely táncolni kér vele.

Hópehely #5

5. feladat: Mi változott?

(A bal oldalon egy ház, a jobb oldalon 2 játék látható. Különböző távolságra vannak a háztól)

Ez a hópehely szeretné tesztelni, mennyire vagy figyelmes.

Mondd, ki van közelebb a házhoz, és ki van távolabb a háztól?

Most mindenki csukja be a szemét.

(játékok átrendezése)

Most nyisd ki a szemed, és mondd el, mi változott? (A gyakorlat ismétlése 2-3 p.)

Szép munka! Jól teljesítetted a feladatot, most pedig keressük meg a ládát és mentsük meg a kis állatokat.

Itt van a láda, de be van zárva. Gyerekek, itt a jegyzet azt mondja, hogy a kulcs a geometriai formák alatt van elrejtve, kitalálni kell

ott, ahol a kulcs el van rejtve.

Szép munka! Jól tippeltél, itt a kulcs.

Gyerekek, ideje visszatérnünk az óvodába, kisállatokat viszünk magunkkal.Buszra, indulás.

Hol voltunk?

Miért mentünk az erdőbe?

Mit tettünk az állatok megmentéséért?

Mik voltak a feladatok?

KATEGÓRIÁK

NÉPSZERŰ CIKKEK

2022 "kingad.ru" - az emberi szervek ultrahangvizsgálata