Sziszegés után ь-re végződő határozók. "lágy jel a végén sziszegő határozók után"

MBOU "Meshcherinskaya 2. számú középiskola"

Stupinsky önkormányzati kerület

Moszkva régió

Lecke

A határozószók helyesírása.

Halk jel a végén sziszegő határozószavak után

orosz nyelv

7. osztály

Yazintseva Irina Alexandrovna,

orosz nyelv és irodalom tanár

A határozószók helyesírása. Halk jel a végén sziszegő határozószavak után

Az óra típusa: modern információs technológiák alkalmazásával kombinálva.

Módszertan: adaptív tanulás.

Felszerelés: kártyák többszintű feladatokkal, számítógép, projektor, tanár által összeállított diák multimédiás megjelenítésre, poszter, elektronikus tankönyv-referenciakönyv, K.F. festményének reprodukciója. Yuon "A tél vége. Dél".

AZ ÓRÁK ALATT

  1. Házi feladat ellenőrzése

Cél: a határozószók más beszédrészektől való megkülönböztetésének képességének tesztelése.

Blitz verseny. A feladatot előre megadták. Az első csoport kérdéseket tesz fel, a második válaszol rájuk, majd fordítva, a második kérdez, és az első válaszol.

  1. A különböző beszédrészek szavai megjelennek a képernyőn. Keress köztük határozókat. Jelölje meg a határozószó jeleit, hasonlóan a melléknév jeleihez!
  2. Határozza meg a határozószó szintaktikai szerepét ezekben a mondatokban! Mi a közös a határozószókban a szó más részeivel, és miben térnek el tőlük a határozószavak?
  1. A tanulók felkészítése új ismeretek elsajátítására
  1. helyesírási ismétlés b a beszéd különböző részeiben(táblázat a képernyőn).Elülső munka.

b sercegés után

Meg van írva

Nincs kiírva

Volt. 3. sk. (rozs)

Volt. Nem 3-szoros. ( ceruza, ligetek, dachák)

Rövid adj. (hatalmas)

Ige 2. l. Mértékegység

(-eat/- is)

Undefined f. (megment)

Vezette. incl. (levág)

Adverbs:

szélesre tárva; ugorj végig, kivéve excl.

Határozószavak a w után (kivéve nyitott):

Már házas, elviselhetetlen- kivéve

  1. Problémahelyzet kialakítása. (Az asztal egy része le van zárva.)

Tanár . Régi barátunk, Petya Oshibkin írta a szavakat tárva, ugrás nélkül . (A szavak megjelennek a képernyőn.) Így érvelt: „A szavak végén, sziszegő szavak után, b Határozottan emlékszem erre." igaza van? (A srácok még nem ismerik ezeknek a szavaknak a helyesírását.)

A beszéd melyik részében írt b ? Mi lesz az óra témája?

(Hatószavak végén lágy jel írása. A képernyőn - dia.)

  1. Új anyag magyarázata

Ami után sziszegést írnak (nem írnak) b ? (A szabályokat a tanulók fogalmazzák meg.)

Első szabály . A határozószavak végére sziszegés után egy lágy jelet írunk, kivéve három kivételes szót:már házas, elviselhetetlen.

Második szabály . A határozószavak végén lágy jel a betűk után w és h írva, a levél utánés csak egy szóval írva szélesre tárva.

Érvelő algoritmus

  1. Határozza meg, melyik beszédrészről van szó!
  2. Ha határozószóról van szó, nézze meg, hogy szerepel-e a kivételek között.
  3. Ha nem szerepel a kivételekben, írjon puha jelet.
  1. A tudás elsajátításának elsődleges tesztje

Dolgozzon a tankönyvvel. Elolvastuk a bekezdés anyagát. Fejből tanuljuk a szabályt. Szervezzen páros munkát az új anyagok teszteléséhez. A szabályt két tanulóval tesztelik.

Most segítünk Petya Oshibkinnek a szavak írásábantárva nyitva, ugrás, egészen. (A tanulók elmagyarázzák a szabályt.)

  1. A tudás elsődleges megszilárdítása

Gyakorlat . (A táblánál előadva.)Írd le, húzd alá a tanult helyesírást. Következtetésképpen írj halk jelet a sziszegő szavak után a végén.

  1. Rendeljen Baldának szolgálatot, / Hogy elviselhetetlenné tegye, / És követelje, hogy / pontosan végezze el.(A. Puskin)
  2. A gazember már lefagyasztotta az ujját.(A. Puskin)
  3. Az eget teljesen beborították a felhők.(M. Gorkij)
  1. Új anyag rögzítése
  1. Csoportmunka.

Differenciált feladatok

1. csoport

Dolgozzon a tankönyv utasításai szerint, pl. 265. Súgó - táblázat a dián.(Tanácsadók ellenőrizték.)

2. csoport

V. Számítógépen végzett munka. Diktálás.

  1. Anya Rye mindenkit teljesen táplál. 2) Nem vágtában szántják a földet. 3) Egy kedves vendégnek és a kapuk tárva-nyitva. 4) Az egész mólót teljesen kibélelték szekerek. 5) A nyitott ablakon keresztül egy napsugár a padlóra esik. 6) Szekerek dübörögnek az utakon, századok vágtatva haladnak el. 7) A srácok gyorsan és hangtalanul elrohantak. 9) Amikor ez a téli éjszaka hosszú, elviselhetetlen várni a kijelölt órát.

B. Kártyamunka. Illessze be a hiányzó betűket.

Hanyatt zuhanni, rohanni előre, éjfélkor visszajönni, elviselhetetlenül várni, teljesen felhőkben osonni, lassan folyni, füstölt keszeg, bújni az eső elől, jó a nap, kunyhót csinálni.

(A tudás szintjét számítógépes program határozza meg.)

3. csoport

Számítógépeken dolgozni

A tanulók tesztfeladatokat hajtanak végre a lemezen lévő edzésprogram szerint, a monitoron látják munkájuk eredményét. (Van értékelési mód.)

Elektronikus segédeszközök. "Cyril és Metód orosz nyelvi órái", 7. osztály, RS SO-OM.

Következtetést vonunk le a határozószó végi lágy jel írásáról.

  1. Didaktikus játék(A projektor képernyőjén)

Cél: egy határozószó más beszédrészektől való megkülönböztetésének képességének tesztelése.

Keresztrejtvény

Válasszon határozókat a szóláncokból, és töltse ki a keresztrejtvényt vízszintesen

  1. Leckét tanítani, adattárak, fonák, fenyegetőzés;
  2. házas, traktor, feladatok, hatalmas;
  3. el, gyám, viszkózus, önts;
  4. örököl, vág, sápadt, elviselhetetlen;
  5. iskolák, ugorj, zúzz, segíts;
  6. ifjúság, felejtsd el, vágd le, a hátadon;
  7. tárva-nyitva, felszerelés, fényes, szakállas.

Hol van elrejtve a határozószó?

Gyakorlat . A tábla mind az 5 sorába írjon olyan főneveket, amelyek közepén betűkombináció található már.

Kulcs:

  1. bilincs; 2- bögre; 3- rugó; 4-madár; 5-barátnő.
  1. Munka többszintű kártyákkal

Most meg tudjuk állapítani, hogy mennyire elsajátította a különböző beszédrészek – főnév, rövid melléknév, határozószó – végén lévő sziszegés utáni halk jelek helyesírásának témáját.

Feladat az 1. szintre b . Zárójelben írja be ennek a szónak a beszédrészét, valamint a főnév, melléknév, ige alakját.

Például egyél éhesen (ige, 2. l. egyes szám).

Feladat a 2. szintre. Helyezzen puha jelet, ahol szükséges. A feladat elvégzése után, ahol szükséges, adja meg a szavak számát! b . Írd zárójelbe ennek a szónak a beszédrészét!

Például legelő zöldek shch (n.).

Feladat a 3. szintnek. Helyezzen puha jelet, ahol szükséges. A feladat elvégzése után, ahol szükséges, adja meg a szavak számát.

1.opció

  1. legelő zöldek_;
  2. védeni kell;
  3. állandó csendes_;
  4. bosszút_;
  5. friss a levegő_;
  6. találkozás öröme_;
  7. éhes lesz;
  8. szélesre tár_;
  9. bájos hang;
  10. gyorsan tanulni_;
  11. érdekes riport_;
  12. vágjon le egy darabot;

_______ szavakkal?

2. lehetőség

  1. elterelni a figyelmet;
  2. sok kudarc_;
  3. katonai erő_;
  4. szerencsés sorsolás_;
  5. tüskés kaktusz_;
  6. a tűz izzása_;
  7. sikerült elragadtatni;
  8. gyorsan elpusztítani_;
  9. Közép-orosz táj;
  10. rohanás galopp_;
  11. rettenetesen sovány_;
  12. nem emlékszik semmire.

______ szavakkal?

  1. Munka szöveggel egy képen

Tanár . Ön előtt Konstantin Fedorovich Yuon „A tél vége. Dél". Vessünk egy pillantást a szövegre. (A kép reprodukciója megjelenik a képernyőn. A szöveg a tanulók asztalán van.)

Feladatok a szöveggel való munkához

Olvasd el a szöveget.

Határozza meg a szöveg stílusát.

Írja be a hiányzó betűket, tegyen vesszőt.

Írjon egy rövid esszét egy adott témáról.

Január vége egy csodálatos nap. Ne bújj el a tél elől, menj ki a szabadba. Hallgassa meg, milyen csikorgó_ a hó ellenőrizze a sílécek sebességét_. A felhők mögül hirtelen kitartó napsugár kandikált ki. Elviselhetetlen, hogy a tetők lejtőin megolvasztja a felgyülemlett havat, és nézze, hogyan dobog a kulcs a föld alól. Hiszen a tavasz már nem délibáb, hanem valóság. És hamarosan a szomszédos dachák ablakai szélesre nyílnak. Az ilyen gondolatok elragadtatnak, ha figyelembe vesszük Yuon képét „A tél vége. Dél".

  1. Visszaverődés. Összegezve a tanulságot

Foglaljuk össze jelzőkártyákkal:ige, melléknév, határozószó, főnév. A tanár kérdésére a tanuló felemeli a helyes választ tartalmazó kártyát.

A beszéd melyik részének szavaiban sziszegés után mindig halk jelet írnak?

A beszéd melyik részének szavaiban soha nem írnak halk jelet sziszegés után?

A beszéd melyik részének szavaiban a sziszegés utáni halk jel nincs csak kivételes szavakkal írva?

Melyik beszédrész szavaival élve, a sziszegés utáni halk jel helyesírása nemtől, számtól és esettől függ?

A beszéd melyik részét képezik a szavaktárva, hátra, távol?

  1. ingyenes házi feladat
  1. Orosz nyelvi tesztekkel való munka:

M.T. Baranova és mások, tankönyv a 7. osztály számára;

  1. Írjon esszét a tanult helyesírással, további szakirodalom és internetes források felhasználásával.

A munka a lecke összefoglalása, prezentáció formájában. A lecke a játéktechnológiákat használja a tanulók mentális, érzelmi és viselkedési aktivitásának magas szintű biztosítására. Az új anyagok megismerésének folyamata során a múlt egyidejű megszilárdítása történik.

Letöltés:


Előnézet:

Halk jel a sziszegő határozószavak után a végén.

Az óra céljai: ismertesse meg a tanulókkal a „Lágy jel a végén sziszegő határozószók után” helyesírást.

Feladatok:

I. Oktatási:

1. A végén sziszegő határozószavak utáni lágy jel írás készségének kialakítása.

2. Halk jel írásával kapcsolatos ortogramok ismétlése sziszegés után a beszéd különböző részeiben.

3. A határozószók kötőjeles, folyamatos írásmódjához kapcsolódó írásmódok ismétlése.

4. A határozószók használata a szövegben.

5.A tanulók szókincsének aktivizálása.

6. Frazeológiai egységek ismétlése.

II. Oktatási:

1. Az orosz nyelv iránti szeretet felkeltése.

2. Az irányítás és az önkontroll készségeinek kialakítása.

3. Kognitív tevékenység kialakítása csapatban és együttműködés a keresési problémák megoldásában.

III.Fejlesztés:

1. A gondolatok logikai kifejezésének képességének fejlesztése az irodalmi nyelv segítségével.

2. Az érvelési, bizonyítási képesség fejlesztése.

3. Látókör bővítése, kognitív érdeklődés.

4. A fő kiemelésének, összehasonlításának, általánosításának képességének fejlesztése.

Az óra felszerelése:

1. A tanulók asztalán: tankönyv, füzetek, tollak és ceruzák.

2. Táblázat "A b betű sziszegés után a szó végén."

3. A cár, Tsarevna, Tsarevich portréja (diákok munkája).

4.Anyag barkácsmunkához.

5.CD-ROM "Cyril és Metód orosz nyelvórái. 7. osztály."

6. Az óra bemutatása.

Az óra felépítése:

I. Szervezési szakasz (2 perc)

2. Edző gyakorlatok:

B) Helyesírás magyarázata versben (2 perc).

E) A határozószók használata a beszédben (3 perc).

F) Az „ősi kézirat” olvasása (2 perc)

3. Önálló munkavégzés (3 perc)

V. Az óra összegzése, házi feladat (3 perc)

I. Szervezési szakasz. (2 perc.)

Jó napot srácok. Ülj le. A mai órán meglátogatjuk a távoli királyságot, a távoli államot, amelyben a cár élt.(Mutasd a cár arcképét, amelyet a diák rajzolt).Nagyon szerette a nyelvét, néha verseket is írt. Hallgasd meg az egyiket:

Kinyitod az ajtókat.

Elűzöd az unalmat.

Ugorj fel és kezdj el hinni

Hogy mindent pontosan, pontosan írsz.

Szóval, ahogy kell: itt sziszeg,

Mögötte van egy igazi,

Nincs hamis puha jel

Nélküle lehetetlen.

Tehát a végén ragyogni fog

Hogy valaki "öt" fel.

Srácok, ma egy új témát kell tanulmányoznunk: "Lágy jel a végén sziszegő határozók után." Keressen ebben a versben olyan határozószót, amelynek végén a sziszegés után halk jel található(nyitva, távol, ugrás, pontosan ugyanaz).A leckében az ilyen szavak helyesírásával ismerkedünk meg.

II. A házi feladat ellenőrzésének szakasza (8 perc)

A király egy távoli királyságban, egy távoli államban, a könyvolvasástól és a versírástól való szabadidejében szeretett halat fogni, de szokatlant. Ma segítenünk kell a királyt ebben az ügyben. Ellenőrizzük a házi feladatunkat.(Az illusztráció megjelenítése).A halat úgy kell kifogni, hogy egy vödörbe helyezi, ahol „b” van írva, és „b” nincs írva. Magyarázza meg választását.(Az egyik tanuló elmagyarázza a szó írásmódját. Másoknak ugyanazzal az írásmóddal kell „elkapniuk” a halat.)

Önállóan fogalmazza meg a b írás szabályait a szóvégi sziszegés után.

(A házi feladat ellenőrzése során a tanulók táblázatot készítenek.)

A "halászat" szavai.

1. Lynyuch, forró, friss, illatos, jó.

2.Dach, feladatok, felhők, ligetek.

3. Kijelölni, szaporítani, terjeszteni.

4. Vágja, süsse, égesse, mentse.

5. Férj, táj, nád.

6. Egy apróság, csend, vadon.

7. Mész, alszol, csendben vagy.

Mikor írják a b-t a végén sziszegő főnevek után?(a b-t a 3. deklináció nőnemű főneveinek végére írjuk).

Mikor írják a b betűt a melléknevek és igék végére?(a b-t az ige határozatlan alakjában írjuk, az igék végén 2 személy szerepel egyes számban, felszólító módban. A melléknevek végére b nem íródik.)

III. Új anyag magyarázata (5 perc)

Szép volt, segítettek annyi halat fogni egy nagyon szép tavon, ami nincs is olyan messze a cári birtoktól. De a királynak le kellett ereszkednie egy kis hegyről, és nem könnyű nehéz teherrel felmászni. És mindig felfelé haladva eszébe jut a közmondás:

Ugorj le a hegyről, de még sírj is fel a hegyre.

Magyarázza el a „sír” szó írásmódját ebben a közmondásban.(Felszólító ige, b-t ír).Melyik esetben nem írják b-t ebben a szóban? (Ha férfi főnévről van szó.)

Mondjátok, srácok, a beszéd melyik része az „ugrás”?(Olyan határozószó, amely a cselekvés jelét jelöli, és a hogyan kérdésre válaszol).Ez a szó tartalmazza azt az írásmódot, amellyel meg kell ismerkednünk a leckében.

Az oroszban nem sok a sziszegésre végződő határozószó. Ahhoz, hogy megjegyezze, hogyan írják, meg kell tanulnia a két szabály egyikét.

Első. A határozószavak végén a sziszegés után b-t írunk, három kivétellel: már, házas, elviselhetetlen. Tegyük fel, hogy el kell döntenünk, hogy kell-e b az „ugrás” szó végén. Csak azt kell ellenőriznünk, hogy a mi szavunk a kivételek közé tartozik-e. Ha nem, tegye b.

Érvelés a második szabály szerint. Látnunk kell, milyen pörgős a vége. Ha ezek a W vagy H betűk, akkor b kell, ha F betű (kivéve nyitott), akkor nem kell.

Mindkét szabály ugyanarra az eredményre vezet, nézzük meg.

IV. Új anyag rögzítése:

1. A gyakorlat végrehajtása a tankönyvből (2 perc)

- Srácok, most a 120. oldalon lévő 263. gyakorlatot fogjuk elvégezni.

Keresse meg a megadott kifejezések közül azt, amelyikben van lexikális jelentésű határozószó!

Teljesen kinyílt, a végéig;

Egészben, hézagok nélkül;

Ugrik, nagyon gyorsan;

Legyél valakinek a felesége;

Hátra támaszkodva, arccal felfelé;

Erősen hintázva.

Vágtában rohannak, szélesre nyílnak, teljesen szétszórva, összeházasodnak, elmennek, hátba ütnek, hanyatt esnek.

Magyarázd el a helyesírást szavakkalrohanás (ők), szétszórva.Magyarázza meg a "hátrakéz" szavak lexikális jelentését(erősen himbálózik)"visszafelé" ( hanyatt fekve, arccal felfelé).

2. Edző gyakorlatok (18 perc).

A) Szavak beírása a megfelelő oszlopba (5 perc).

Az egyetlen lánya várta otthon a királyt a horgászatról, aki a szeme láttára nőtt fel, és nagyon gyakran kezdte ismételni apjának: "Ó, menj férjhez, elviselhetetlen."(Mutasd a hercegnő portréját). Várta a tengerentúli Tsarevics érkezését, hogy gyorsabban férjhez menjen. De a cár úgy döntött, hogy teszteli a cárevicset, mielőtt a lánya férje lesz. Segítenünk kell a cárevicset, hogy a szerető szívek egyesülhessenek.

A herceg levelet küldött a hercegnőnek, amelyben bejelentette következő érkezését. De a cár összekevert minden borítékot. Segítsünk a cárevnának kiválogatni a borítékokat és elolvasni a cárevics levelét.

(A tanulók a füzetükben töltik ki a táblázatot).

A szavak:

1. Fontos, szúrós, csikorgó.

2. Tágra nyílt, elviselhetetlen, tényleg, pontosan ugyanaz.

3. Tornádó, orvos, bross, éjfél, őr.

4. Vágni, védeni, óvni, meglepni.

b van írva b nincs írva

szélesre nyitott képlékeny

elviselhetetlenül szúrós

bross nyikorog

éjféli orvos

vágd le

őrzi a tornádót

pontosan az őr

B) Helyesírás magyarázata versben (2 perc).

Szép munka. Elvégezte a feladatot. Segítettek a hercegnőnek megtalálni a cárevics levelét. És a borítékban ez a vers is volt:

Rólad álmodom pipaálomban

a tavaszi Párizsról:

ül az ablakon, mint egy macska

és hallgatsz, mint a hal. ( M. Alekseeva)

Magyarázd meg ennek a versnek a helyesírásait: álmodozol, megvalósíthatatlan, mint a macska, mint a hal, hallgatsz. A hercegnő elolvasta a cárevics levelét.

C) A határozószót tartalmazó frazeológiai egységek használata (2 perc).

- Milyen volt a cár hangulata, megtudhatja, ha kitalálja az ábrán ábrázolt frazeológiai egységeket, amelyekben határozószók találhatók:

1. Égő haj – elviselhetetlenül ijesztővé válik.

2. Pörög a fej - valaki elveszti a gondolkodási képességét sok mindentől, gondtól, élménytől.

4. Élj boldogan – élj gondtalan életmóddal.

D) A szükséges határozószó beillesztése a mondatba (2 perc).

Még éjszaka is rémálmai voltak a királynak.

A király azt álmodta, hogy ő Don Quijote. Felült a falovára és ugrás átrohant a királyságon. Ő volt kibírhatatlan harcolni a gonosz varázslókkal, akik menekültek előle el és belebújt a csalánba. Ő fonák ütés csalánt apróra vágott, amíg megbotlott és elesett vissza.

Illessze be a megfelelő határozószót a mondatba! Ki az a Don Quijote?(Don Quijote az élettől elzárt álmodozó, aki harcba bocsátkozik a látszólagos gonosszal, és nem veszi észre, hogy a küzdelem haszontalan).Szerencsétlen az, akinek egy szem Don Quijote sincs.

Ezek közül a szavak közül melyik nem jellemző az irodalmi beszédre, népnyelvi kifejezés?(Kibírhatatlan).

E) A határozószók használata a beszédben (2 perc).

A király szomorú volt, feleségül adta a hercegnőt, külföldre kellett mennie (külföldi állam, külföld). A beszéd melyik része a „kint” szó? ( Határozószó .) A herceg a távoli királyságba rohant, hogy megkérje apjától a hercegnő kezét.

Hallgassuk meg a cár és a cárevics beszélgetését.Két diák felolvasta a párbeszédet. Az egyik fején korona, a másikon szablya van.Hogy hívják két ember beszélgetését?(Párbeszéd)

Hogy élsz?

Bírság.

És mi a helyzet a királysággal?

Bírság.

Azt mondod, megfázol? Most már minden rendben?

Bírság.

Rendben, tehát?

Nos, mondom, jól van.

Furcsa, hogy mondod...

Miért? Bírság.

szerinted rendben van?

Bírság.

„Igen” – gondoltam szomorúan. – Furcsa… De volt egyszer egy teljesen normális ember. (A. Shibaev)

Mit jelent a "normális" szó? (Normál: normál, normál; mentális egészség).Miért nem lehet ugyanúgy használni, mint a cár és a cárevics párbeszédében?

E) Az "ősi kézirat" olvasása (2 perc).

E beszélgetés után a cár arra gondolt, hogy a cárevics nem beszél jól oroszul. A cár úgy döntött, hogy egyetlen feltétellel adja oda a cárevnát a cárevicsnek: ha talál egy olyan sort a feladatban, amelyben a b nincs minden szóval írva, és elolvassa az „ősi kézirat” szövegét. Segítsünk Carevicsnek megbirkózni ezzel a feladattal.

Képzeld el, hogy találtál egy ősi kéziratot egy elfeledett nyelven. Ennek a nyelvnek a nyelvtana ugyanaz, mint most, és a legtöbb szó jelentése elveszett. Próbáld kitalálni, hova kell tenni b.

Melesztnaja Devezs .. komikus szakállt húzott ..

Lusy cloudberry .. elkerülte a feltöltött kerékpárt ..

Szép munka. Így a mese véget ér, és a Tsarevics levezeti a hercegnőt a folyosón.(Az illusztráció megjelenítése).

3. Önálló munkavégzés (2 perc).

Keresse meg azt a sort, amelyben az összes szó b-vel van írva:

1. Távolítsa el .., poggyász .., szilárd .., adja ..

2. Sterech .., kroish .., orvos .., hát ..

3. Égess .., siess .., friss .., ugorj ..

4. Mentsd meg .., hordj .., így tovább .., remegj ..

V. Óra összegzése, házi feladat (3 perc).

Segít összefoglalni munkánkat a számítógépen végzett tesztelés során.

1. A sziszegés utáni b írás szabályában a beszéd melyik része tartalmaz kivételeket? Határozószó.

2. Az orosz nyelv mely mássalhangzóit nevezzük sziszegőnek? W, W, H, F.

3. Miért nem szerepelhet a szó végén a sibilant és a b igékben? Postfix.

4. Hány olyan beszédrészben lehetséges az orosz nyelvben egy szó végén sziszegés?6 beszédrész: főnév, melléknév, ige, melléknév, névmás, partikula.

(A program a tanulókat osztályozza).

És nincs más ingatlanunk!

Tudja, hogyan kell menteni

Bár legjobb tudásom szerint, a harag és a szenvedés napjaiban,

Halhatatlan ajándékunk a beszéd. (I. Bunin)

Ezen kívül:

Beszédfejlesztés: sziszegésre végződő szinonimákat-határozószavakat vegyen fel.

Nagyon gyors - ugrás.

Távozz – menekülj.

Szélesre nyitva - tárva.

Ütés egy lendítéssel – hátrakézzel.

Esés arccal felfelé - lefelé.

Végig nyitott - tárva.

A türelem hiánya elviselhetetlen.

Sűrűn elalszik - teljesen.


A cikkben részletesen elemezzük amikor az igében, a főnevekben és a határozószavakban sziszegés után ь írják. Érthető példák segítségével bemutatjuk a tipikus helyesírási hibákat is. sziszegés után halk jel.

Az orosz nyelvben mindössze 4 sziszegő betű van, ezek a Щ, Ж, Ш és Ш. A b sziszegés utáni írásmóddal kapcsolatos főbb esetek az igében a sziszegés utáni halk jel írása, az ige végén. főnevek és határozószók. Elemezzünk minden esetet külön-külön.

Mikor írják a b-t sziszegés után egy igében?

A válasz egyértelmű:

„Mindig halk jelet írunk az igékbe sziszegés után!”

A tankönyvekben leggyakrabban azt sorolják fel, hogy a „b” akkor van írva, ha az ige infinitivusban van (megválaszolja a kérdést, hogy mit tegyek? Vagy mit tegyek?), egyes szám második személyben (a you névmással kombinálva) vagy az felszólító hangulat (van jelzés a cselekvésre).
Nem szükséges mindezt megjegyezni, mivel minden más formában a végén sziszegés nem található.
Nézzünk példákat.
Infinitivusok: vonz, éget, feküdjön le.
Második személy, egyes szám: írj, szeress, lélegezz.
Kötelező forma: vágd, kend, egyél!

A puha jel egyébként nem csak az igék végén állhat. Amikor a -sya és -te hozzáadása után a sziszegő "b" betű megmarad. Például: vágni, bekenni, beleszeretni.

A leggyakrabban előforduló hiba az igék lágy jeleivel kapcsolatban, hogy különböző személyeknél -t és -sya közé írják. Ha azt írjuk, hogy " borotválkozni"(mit kell csinálni? puha jelzéssel), akkor" borotválkozik” (mit tesz?) b nélkül írjuk. A szabály egyszerű: Ha a kérdés végén „b” van, akkor a -t és -sya közé is írunk egy lágy jelet.„Ne feledje, hogy a T betű nem a sziszegők közé tartozik, így ez a szabály nem teljesen a cikk témájához tartozik.
Megnéztük az igéket. Térjünk át a főnevekre!

Halk jel a főnevek végi sziszegés után

A szabály nagyon egyszerű:

„A főnevek végén sziszegő L-t CSAK akkor írjuk, ha a főnév egyes számú nőnemű!”

Minden más esetben a b-t NEM írjuk a végén lévő sziszegő főnevek után.

Nézzünk példákat.
Sziszegés után halk jellel:
Rozs, éjszaka, hazugság, dolog, lányom.
"A királynő éjszaka szült egy fiút vagy egy lányt." A. S. Puskin.
A nőnemű egyes szám az „én” névmás helyettesítésével határozható meg.
A lányom, a hazugságom, a szeszélyem.

Puha jel nélkül:
Egy orvos, egy kés, egy csomó felhő, sok körte, egy tégla, egy kalach, egy mopsz, Alekszandr Szergejevics.
„Fölötte egy arany napsugár…” M. Yu. Lermontov.

Amint látjuk, a lágy jelet nem egyes számú hímnemű főnevek után, többes számban, a hímnemű patronimák végére írják.
Könnyebb megjegyezni, ha egy lágy jelet főnevekben írnak, mint amikor nincs írva :).

Halk jel a végén sziszegő határozószavak után

Itt is minden nagyon egyszerű:

„A határozószavak végén sziszegő L-t MINDIG írják, kivéve a határozószavakat: már, házas, elviselhetetlen.”

Példák: el, teljesen, hátul, csak, ugrás, tárva, hátra, pontosan ugyanaz.

Nagyon fontos megérteni, mi az a határozószó, mert gyakori hiba, hogy a sziszegés után halk jelet írnak a rövid melléknevekben.
Jó, jóképű, meleg, erős, büdös stb. meg vannak írva nincs lágy jel.

Hogyan lehet megkülönböztetni egy rövid melléknevet a határozószótól?
A határozószó a következő kérdésekre válaszol: Ahol? Mikor? Ahol? Ahol? Miért? Minek? …és leggyakrabban: Hogyan?
A határozószó a cselekvés jelét jelöli, vagyis az igére utalni. Elmentek. Határozottan visszautasította. Pontosan megismételve.

Egy rövid melléknév válaszol a kérdésre: Mit?És az alany attribútumait jelöli. Vagyis hivatkozz a főnévre. A ház jó. A zuhany meleg. Szél, szél, hatalmas vagy...

Az igéken kívül a főnevek, határozók és rövid melléknevek b után a sibilants található partikulákban és névmásokban. Ezekben a legtöbben intuitív módon helyesen írnak egy puha jelet, és véleményünk szerint ezekre az esetekre emlékezni nem annyira fontos.
Azonban referenciaként:
A sziszegő végződésű részecskékben mindig egy lágy jel van ÍRVA. Ezek részecskék: jaj, csak, úgy értem, jaj.
Példák a részecskék mondatbeli használatára:
Vagyis az. Nézd mit találtál. Csak mennydörgés.

Csak két névmás létezik: A MI és a TIÉD. Bennük A SZOFTJEL NINCS ÍRVA.

Valójában itt vannak a b sziszegés utáni használatának főbb esetei.
A konszolidáció érdekében egy olyan sémát is figyelmébe ajánlunk, amely a fentiek mindegyikét ötvözi a sziszegés utáni lágy jel írásával.


Ha bármilyen kérdése van a amikor a főnevekben, igékben, határozószavakban sziszegés után ь írják vagy más beszédrészeket, feltétlenül írd meg a megjegyzésekben.

2 RouteRouteRouteRoute Szabályhivatkozás absztrakt Elosztó diktálás 1 Elosztó diktálás 2 Magyarázó diktálás Lexikai munka 1 Lexikai munka 2 Kreatív munka Kommentár levél Rövidített diktálás Vizuális diktálás Önálló munka Ellenőrző diktálás














9 Friss ?, őr ?, jó ?, így tovább ?, égett? fej, ​​vállról?, nős? -felhők mögött?, tényleg? (n.) is? (adv.), éjfél?, strich?, kulcs?, vágott?, takács? hülyeség ?, szerencse ?, gazdag férfi ?, tudatlan ?, kupacokkal ?, vezetőtanár ?, szívós ?, erőteljes ? feladatok?. Magyarázó diktálás












15 Messziről? a repülő seregély tárva-nyitva néz a szabadba? Ajtó. A dachát még mindig (nem) lakja senki. Starling elviselhetetlen? elfoglalni őt. Végig van a ház alja? alvás (n, nn) ​​körülbelül lefelé. A dacha jó helyen van: a közelben van egy tó. Vannak szomszédok is. Könnyebb együtt vezetni? varjú. Lish? gondolt rá, és a varjak a házhoz repülnek. De egy barátságos szomszéd család (nem) engedett be senkit a seregély házába. Hozzászólás


16 Egy messziről berepült seregély úgy néz be a repülési nyílásba, mintha egy nyitott ajtón. A dachát még nem foglalta el senki. A seregély elviselhetetlen, hogy elfoglalja. A ház alja teljesen tele van pehellyel. A dacha jó helyen van: a közelben van egy tó. Vannak szomszédok is. Együtt könnyebb elűzni a varjakat. Csak gondoltam rá, és a varjak a házhoz repülnek. De egy barátságos szomszéd család nem engedett be senkit a seregély házába. Vizsgálat






19 A nap átsütött a felhők között?, És meleg volt? utolsó sugár? Tiszta és jó volt az este? Enyhén észrevehető levelek remegnek?. Hideg forrás volt a hegy alatt? Virágzott a gyöngyvirág?, szelíd és illatos?. Hirtelen egy sündisznó lépett ki a tisztásra. Nem bírom megkérdezni tőle: „Kire sietsz? te, sündisznó?, segítesz? .. "Vizuális diktálás


20 A nap átsütött a felhők között, és az utolsó sugár forró volt. Az este tiszta és jó lett_. Enyhén észrevehető levélremegés. Hideg billentyű üt a hegy alatt_. A gyöngyvirág virágzott, gyengéden és illatosan. Hirtelen egy sündisznó lépett ki a tisztásra. Elviselhetetlen, hogy megkérdezzem tőle: "Ki sietsz, süni_, hogy segíts? .." Ellenőrzés


21 1 lehetőség. Ugrás? rohanás, egy hegy a válladról?, álmodsz? és álom? te, fonák? ütés?, jó? a tűztől, tényleg? sötétedett, berendeznéd magad a legénységbe?. 2. lehetőség. Kijössz? férjhez menni, férjhez menni? oboch?, kijelöli?azokat a vernisszázst?,nincs elég legelő?,feldúlt?kudarcok?,elviselhetetlenné válik? Kiömlött, milyen barom? övé? 3 lehetőség. Zseniális?, kezed? bross?, sütni? kulich?, tárva nyitva? kinyitod?, nem? sterech?, elviselhetetlen? várj, luxus? nem fogod elrejteni?, elrejteni? azokat a kulcsokat?. Önálló munkavégzés


22 Tedd fel a jeleket, magyarázd el a helyesírást b. Chernysh? lefeküdni? keretezett obetre / n, nn / th arc az esőcseppek rejtett csapásai alatt. A szoba ajtaja nyitva volt/fel/öltve? Mindkét kutya görcsös ugatással egyszerre felállt és elrohant. a lótól és? Chezli a sötétben? Azok. Teljes erejéből nyomul? megütötte a lovat a faron tett kézzel, a lány megfordult és rohant / be / ugrott? vissza. Irányítsd a diktálást

Óra összefoglalója

Oroszul

ban ben 5 tanterem

megfelelően tervezték

a Szövetségi Állami Oktatási Szabvány követelményeivel

modern oktatási módszerekkel

technológiák (probléma tanulási technológia, csoportos tevékenység technológia, egészségmegőrzés technológia, információs és kommunikációs technológia)

Fejlett

Povazhnyuk S.A., tanár

orosz nyelv

és az irodalom

"3. számú iskola-gimnázium"

Armyansk városa.

Armyansk

2016

Az óra célja: ismertesse meg a tanulókkal a „Lágy jel a végén sziszegő határozószók után” helyesírást.

Feladatok:

nevelési:

hogy a végén sziszegő határozószavak után lágy jelet írjunk.

ennek az ortogramnak a megkülönböztető képességének kialakulása a határozószavakban és más független beszédrészekben.

fejleszteni a tanulókban az önálló munkavégzés készségeit és képességeit.

hogy aktiválja a tanulók szókincsét.

fejlesztés:

fejlessze azt a képességet, hogy az irodalmi nyelv segítségével logikusan kifejezze gondolatait.

fejlessze az érvelési, bizonyítási, a legfontosabb kiemelési, összehasonlítási, általánosítási képességet.

nevelési:

a tanulók személyes kompetenciáinak oktatása és fejlesztése;

a tanulók kommunikációs készségeinek és képességeinek kialakítása.

Tervezett eredmények:

Tantárgy:

Fejleszteni kell az orosz nyelv alapvető helyesírási, lexikai, nyelvtani normáit;

Képes az elméleti ismeretek gyakorlati alkalmazására.

Személyes: gazdagítja a szókincs mennyiségét és nyelvtani eszközöket sajátít el a gondolatok szabad kifejezéséhez, valamint fejleszti az önbecsülés képességét.

Metasubject eredmények :

szabályozó UUD : célkitőzés, tervezés, reflexió, önszabályozás;

kognitív UUD: a szükséges információk keresése, kiválasztása, beszédmegnyilatkozás tudatos és önkényes felépítése szóbeli formában; elemzés, bizonyítási képesség;

kommunikatív UUD:

Vegyen részt páros munkában

Fogalmazza meg saját véleményét és álláspontját;

Képessé tenni egy szóbeli monológ állítás kompetens felépítésére.

Az óra típusa: új anyagok tanulása.

Alkalmazott módszerek: Val velszóbeli; vizuális és szemléltető; IKT; a problémaalapú tanulás elemei; oktató- és alkotóműhely, összehasonlító elemzés.

Az oktatás eszközei: multimédiás eszközök, segédanyagok, tankönyv „Orosz nyelv. 5. évfolyamVal vel". 2. rész Szerzők: L. M. Rybchenkova, O. M. Aleksandrova, A. V. Glazkov, A. G. Lisitsyn. (M.: Oktatás, 2014);

Az órák alatt

1 . Idő szervezése. Érzelmi hangulat

Kezdjük a leckénket!

Nagyon szeretnék

Elment hozzád és akkor

Legyünk mindig okosak!

Örülök, hogy jó a hangulat, és remélem, hogy ma is aktívan fogunk dolgozni, közös munkával kedveskedünk magunknak és vendégeinknek.

2. A tudás aktualizálása.

Ma szokatlan leckénk van, mert fogunkexpedíció. Mit jelent ez a szó? Ki fogja megmondani?(válaszol a diák).

Ennek a szónak a pontos lexikális jelentését a szótárból megtudhatjuk.

- Mondd, melyik szótárban van megadva a szó lexikális jelentése?

- Orosz nyelv magyarázó szótárával S. I. Ozhegova dolgozott... (a tanuló neve).

Az orosz nyelv S. I. Ozhegov magyarázó szótárában a következő magyarázatot adják:

Az expedíció egy hadjárat, egy különítmény utazása különleges feladattal.

- Tehát a csapat mindannyian, akik a mi osztályunkban vagyunk.

Feladatunk az orosz helyesírás részletesebb megértése és a szerint lehetőség érdekes felfedezésekre.

Az expedíció tagjainak tudniuk kellkeresés tárgya , de N. Nosov könyvének hőse elmondja nekünkNemtom. Ő is szeretne velünk egy expedícióra menni, ezért készített nekünk egy feladatot.

- Figyelmesen hallgassa meg, és döntse el, hogy a beszéd melyik részét mondja el.

Színre állított.

Nemtom: - Nem szerettem ezt a beszédrészt már jóval azelőtt, hogy tudtam volna róla. Egész életemben kísért: „Állj egyenesen, ülj egyenesen, beszélj helyesen oroszul, írj szépen, számolj helyesen, csinálj mindent gondosan és lelkiismeretesen, viselkedj elvtársként” – ezt hallom óránként. Mindezt nem könnyű megtenni. És ki szereti azt hallani, hogy rajtad keresztül lát?

És kellemesebb nekem rohanni, vízszintesen és csendesen feküdni(kapjatávirányító)kattintson a TV távirányítójára, és görgessen végig a TV-képernyő látható és láthatatlan csatornáin. (M.N. Enina)

- Mi az a beszédrész, amelytől nincs nyugalom?( Határozószó).

- Hogyan határoztad meg?(kérdések, szavak, amelyek a cselekvés jelét jelzik)

- Milyen határozószókkal kapcsolatos kifejezésekre emlékszel? (állj egyenesen, ülj egyenesen, beszélj helyesen, rohanj, feküdj vízszintesen )

- Tehát a keresés tárgya az határozószó. ( 1. DIA)

- Srácok, vigyük magunkkal Dunnót?

3. A nevelési tevékenység motivációja.

Gyakrannehézségek merülnek fel az expedíció során, és a kampány résztvevőinek meg kell tanulniuk ezeket becsülettel leküzdeni. Itt vanelső teszt.

Nyelvi probléma megoldása. ( 2. DIA)

1. Vonz(?) egy elvtársat;

2. Sokáig emlékszel (?);

3. Puszta (?);

4. Tavasszal büdös(?);

5. Tágra nyitott (?).

- A szó helyesírása melyik kifejezést nem tudja megmagyarázni?

- Mi az óránk témája?

4. Célok kitűzése.

Próbáld meg megfogalmazni az óra témáját(a tanárok fogalmazzák meg az óra témáját).(3. DIA)

Óra témája: Halk jel a végén sziszegő határozószavak után.

Nyiss ki füzeteket, írd le az óra számát, témáját.

Milyen problémát fogunk megvizsgálni? (fogalmazzák a diákokaz óra céljai: megkülönböztetni ezt az ortogramot határozószókban és más független beszédrészekben;fejlessze a határozószó végi lágy jel írásának készségét;a helyesírási készségek javítása; szókincs bővítése és beszédfejlesztés).

5. Új anyagon dolgozik .

- Az expedíciók felkészültek arra, hogy új felfedezéseket tegyenek. Mi is felfedezhetünk magunknak, ha persze igyekszünk. Azt hiszem, könnyen megbirkózunk az új feladattal: feltárjuk a helyesírást.

Az anyag megfigyelése, új ismeretek felfedezésének ösztönzése.

A táblán van egy megjegyzés: (4. DIA)

GONDOL

szélesre tárva

a ról ről tmash házas

hátrafelé elviselhetetlen

teljesen

ugrás

A beszéd melyik részét képezik ezek a szavak? (ezek határozószavak).

Bizonyítsd be, hogy ezek határozószavak. (változhatatlan szórész, a hogyan kérdésre válaszol? cselekvés jelét jelzi...)

Milyen sibilátorokat követ egy lágy jel?(ezh, w, sh )

Hány szónak nincs lágy jele? (háromkor)

Milyen betű után szavakbanmár házas, elviselhetetlen nincs puha jel? (levél utánés).

Mi a neveszavakat, amelyek nem követik a szabályt ? (a szavak kivételek.)

KÖVETKEZTETÉS: - Szóval, srácok, az expedíciónk éppen most végezte el a nyelvi tanulmányozást, milyen helyesírásról?

(Lágy jel a sziszegő határozók után a végén).

- Melyikőtök próbál majd szabályt megfogalmazni a sziszegő határozószavak utáni halk jel írására?(Minden határozószóban halk jelet írnak a sziszegés után. Az egyetlen kivétel három határozószó: már házas, elviselhetetlen ).

A levont következtetés helyességének ellenőrzésére olvassuk el a tankönyv 71. oldalán található szabályt. Lehet, hogy nem mondtak valamit.Nézzük meg.

(A gyerekek kinyitják a tankönyveket, és az egyik diák felolvassa a szabályt).

KÖVETKEZTETÉS: tanulmányunkat mondókával rögzítjük. (5. DIA)

Illessze be a szabályból a szükséges kulcsszavakat, és írja be a kimenetet:

„Minden dialektusban találsz…kivéve ... a következő szavakat: ..., ..., ...".

Kulcsszavak: lágy jel, három, már, házas, elviselhetetlen.

(6. DIA)

A határozószavak írásának szabályai könnyen megjegyezhetők:

Minden határozószóban találsz lágy jelet, kivéve három szót: UZH, MARRIED, UNBELIEVABLE.

Írd le ezt a mondókát a füzetedbe.

6. A vizsgált helyesírás megszilárdítása.

Helyesírás "A halk jel a sziszegő határozószavak után a végén” – vizsgáltuk.És most (a teljes tanulmányozáshoz) javítanunk kell a vizsgált szabály helyesírási készségeit.

1. Feladat. Fuss 418. gyakorlat, 71. oldal. Elolvastuk a feladatot. Mintaként 1 ajánlatot készítünk, az alábbi lehetőségek közül:

3 diák dolgozik a táblánál (írd leIN 1:4,5 IN 2:6 mondat, indokold a helyesírást).

KÖVETKEZTETÉS: Minden határozószó lágy jellel van írva? Melyik mondatban íródott lágy jel nélkül a határozószó? (6 mondat) Miért? (kivétel). Minden határozószóban a sziszegő "b" után írunk, kivéve egy kivételt. A határozószó szintaktikai szerepe a mondatban ... körülmény.

- Srácok miért gondoljátok már házas, elviselhetetlen puha jel nélkül írva? ( tanulói válaszok).

Az expedíció tagjai között vannyelvészek , ami megmagyarázza ezeket a kivételeket.(Fejlettházigyakorlat).

1. tanuló: magyarázza el a kivételeketházas, elviselhetetlen a következő lehet: ezek a határozószavak főnevekből származnakférj és beteg , amelyek a második deklinációhoz tartoznak és lágy előjel nélkül íródnak.

2. tanuló: egy másik tény érdekes: a határozószószélesre tárva elöljárószóból képzetta és a második deklináció főneveöltés (elavult), ami "kampót, oszlopot" jelent, de ez a szó sem kivétel, és a modern orosz nyelven lágy jellel írják.

KÖVETKEZTETÉS: – Köszönjük a nyelvészeknek a történelmi hátteret. Most már nemcsak azt tudjuk, hogyan írják ezeket a szavakat, de meg is tudjuk indokolni a helyesírásukat.

De néha hibákat követünk el a határozószavak kiejtésében, ennek elkerülése érdekében javaslomhelyesírási edzés.

(A kifejezések fel vannak írva a táblára.)

2. feladat . Ortopédiai edzés.

Olvassa el helyesen, helyezze a hangsúlyt a határozószavakra:

szépet írj és ülj le ról ről ó, töröld le ról ről tiszta, Nézd meg m e lx ról ről m. ( m e lx ról ről m - 2 lehetőség megengedett, de az 1. a helyesebb).

KÖVETKEZTETÉS: Remélem, hogy a jövőben figyelemmel fogja kísérni beszédét és osztálytársai beszédét, hogy elkerülje a kiejtés megsértését.

FIZIKAI PERC (ellenőrizd a figyelmet és az anyag ismeretét)

Most sziszegéssel fogok szavakat nevezni a végén.Ha lágy jel van egyszóval akkorkeljetek fel lányok , ha nincs ott - fiúk . Készülj fel.

Felkelsz (d), baba, éjszaka (d), házasodsz, játszol (d), sok felhő, tűzhely (d), kés, hátra (d), hajt (d), már, jó, ugrál ( d), forró.

A testnevelés lehetőséget adott a figyelmed és az anyagismeret próbára.A tanult szabály helyesírási készségeinek fejlesztése otthon leszünk. Nyisd ki a naplóidat és írj házi feladat: (írás a táblára)71. o., tanulja meg a szabályt; írásbeli feladat a tanulók választása szerint: pl. 419 (magyarázó); komponálj nyelvi mesét "Lágy jel a szavakban sziszegés után"

Folytatjuk az expedíció munkáját:javítani a helyesírási készségeket.A puha jel a nyelvtan országának nagyon szeszélyes lakója. Így ma megszökött a beszéd egyes részei elől, és más szavakkal elbújt. Segíts megtalálni a szökevényt.

3. feladat . – Keresd meg a szökevényt!

ír ki szavakat puha jel .

- Cserélje ki a jegyzetfüzeteket egy asztali társával, és ellenőrizze, hogy a feladat megfelelően történt-e. Vannak helyesírási hibák? Jelölések beállítása.Javításokat és jelöléseket végezzen ceruzával.

Helyes válaszok a táblán : távol tartani, távol tartaniról rőltmash, ugrás, vissza, egészen - 6 szó.Ügyeljen a szóban rejlő hangsúlyra ról ről tmash."

Az értékelési szempontok a témával kapcsolatos szórólapokon találhatók:"Lágy jel a végén sziszegő határozók után".

"5" - 0;

"4" - 1 ;

"3" 2-3;

"2" - 4 vagy több.

KÖVETKEZTETÉS: Emelje fel a kezét, aki egyetlen hibát sem vétett. Szép munka! Tedd a margót egy "5" ceruzával. Ki követett el 1 hibát? Tedd a margót egy ceruzával "4". Remélem legközelebb nem lesz semmi hiba.

Szóval srácok, a jól végzett munka elvezet minket ahhoz a tényhez, hogy az igékben és határozószavakban sziszegés után halk jelet írunk, kivévemár házas, elviselhetetlen.

Mint minden tanulmány, ez is fárasztó. Zenehallgatást javaslok. Nem csak zene, hanem zene... TAVASZOK. Hallottad?!

A diákok a TAVASZ ZENE - relaxációt hallgatják.

- Milyen hangulatot váltott ki a zene? Milyen ünnep kapcsolódik hozzá? (a tavasz ünnepe - március 8., az a nap, amikor gratulálunk kedves, kedves és szeretett nőinknek).

4. feladat Alkotó munka.

Azt javaslom, hogy a srácok tegyenek több olyan mondatot, amely beilleszthető a március 8-i ünnepre szóló gratuláció szövegébe.

Használjon kifejezéseket határozószókkal:

Őszintén kívánom, szívből gratulálok, éljen boldogan, ragyogjon fényesen, csodálatosan szép.(a gyerekek beírhatják saját kifejezéseiket határozószókkal).

(Március 8-tól képeslapot mutatni a kreatív képzelőerő fejlesztésére).

Hallgasson meg több művet, figyeljen a feladat helyességére.

KÖVETKEZTETÉS: Reméljük, hogy a leckénk nem volt későbbi felhasználásra. A mondatokban olyan határozókat használt, amelyek fontos szerepet játszanak a gratulációban,elkészítése figuratívabb, költőibb. Remélem, hogy az anyukáknak és nagymamáknak küldött őszinte gratulációi valóban megajándékozzák őketünnepi tavaszi hangulat.

- Srácok, nekünk kell elvégeznünk egy végső tanulmányt, amely segít a helyesírás megfogalmazásában" Halk jel sziszegés után a beszéd különböző részeiben.

5. feladat. Határozza meg, hogy a beszéd mely részeiben írunk halk jelet sziszegés után, és melyikben nem. Válaszát indokolja.

Lányom, éjszaka...vissza..,labda .., felhő ..,forró.. , friss..

vigyázz .., ugorj .., írj .. .

Csoportmunka.

1. csoport: főnevek kiírása, helyesírás magyarázata

( lánya, éjszaka, labda, felhők)

2. csoport: írd ki a mellékneveket, magyarázd meg a helyesírást

(jó, csikorgó, forró, friss)

3 Csoport: igék és határozószók kiírása, helyesírás magyarázata

(mentés, írás, vissza, ugrás).
A kapitányok odamennek a táblához és megteszikkövetkeztetések (mi alapján írták ki a szavakat):

1. csoport: Következtetés: lánya, éjszaka, labda, felhők;

nőnemű, egyes szám, 3. deklináció - lágy jelet írunk;

férfias; többes szám - nem írunk lágy jelet.

2. csoport : Következtetés: jó, csikorgó, forró, friss;

ban bena rövid melléknevek soha nem írnak lágy jelet.

3. csoport : Következtetés: mentés, írás, vissza, ugrás;

határozatlan formában:megment; ír - 2. személy, egyes szám;minden határozószóban találsz lágy jelet, kivéve három szót:már házas, elviselhetetlen.

A csoportok egymást értékelik: a 2. csoport az 1. csoportot, a 3. csoportot értékeli. - 2 gr., 1 csoport - 3 gr.

KÖVETKEZTETÉS: Szóval srácok, milyen helyesírást kutattok? ("Lágy jel sziszegés után a beszéd különböző részeiben"). Összefoglaltuk a lágy jel írásmódját főnevekben, rövid melléknevekben, igékben és határozókban.

7. Reflexió.

A mi expedíciónkkiváló munkát végzett a helyesírási felfedezésekkel és hazatért. De csak akkor vetünk véget expedíciónknak, ha leírjuk kutatásainkatFelfedező könyv.

Az íróasztalokon lepedők vannak"Tanulmányok a határozószóírásról" . Írd le, milyen felfedezéseket tettél az expedíció során.

- Szóval srácokidőben az expedícióraelérte a célt?

Hol tudod hasznosítani ezt a tudást?

Dunno aktív volt az expedíción? Hogyan értékelné?

Nem tudom, tetszett a kutatók munkája? Kit nevezne aktívabbnak, és kit minősített kiválónak?

Órajelek.

Tanár: osztály ma dolgozott:

NAGY

CSODÁLATOS

NAGY.

KIADÓ

Halk jel a sziszegő határozószavak után a végén.

Gyakorlati feladatok.

1. 418. gyakorlat, 71. o. Elolvastuk a feladatot. Példaként 1 mondatot teljesítünk, az alábbiakat (4,5,6 mondat) - a lehetőségek szerint:

B-1: 4-5 mondat, határozza meg a határozószó szintaktikai szerepét.

B-2: 4-6 mondat, határozza meg a határozószó szintaktikai szerepét.

2. Ortopédiai edzés. Helyezzen hangsúlyt a szavakra.

Írjon szebben, üljön kényelmesen, törölje le,Nézd megröviden.

3. "Keresd meg a szökevényt!"

Gyakorlat.ír ki szavakat puha jel .

Grosh?, vigyázz?, így tovább?, fonák?, ugrás? , ezer ?, hátul ?, tömör?

Értékelési szempontok:

"5" - 0;

"4" - 1 ;

"3" 2-3;

"2" - 4 vagy több.

4. Alkoss néhány mondatot, amely beilleszthető a március 8-i gratuláció szövegébe. Használjon kifejezéseket határozószókkal.

Őszintén kívánom, szívből gratulálok, éljen boldogan, ragyogjon fényesen, csodálatosan szép.

5. Csoportos munka. Végezzen záróvizsgálatot: mely beszédrészekben írunk halk jelet sziszegés után, válaszát indokolja.

Lányom, éjszaka...vissza..,labda .., felhő.jó .., teljesen .., csikorgó ..,forró.. , friss..

dédelgetni .., őrizni .., ugrani .., írni .., olvasni ..

1. csoport: főnevek kiírása, helyesírás magyarázata.

2. csoport: írd ki a mellékneveket, magyarázd meg a helyesírást.

3 Csoport: igék és határozószók kiírása, helyesírás magyarázata.

6. Párosítsd a sziszegésre végződő határozókat igékkel; fogalmazz meg kifejezéseket:

B-1: ugrás, elviselhetetlen.

B-2: házas,aról ről tmash.

Vezetéknév, keresztnév ____________

Kutatás a határozószók írásában.

Javaslatok hozzáadása.

1. A határozószókba lágy jelet írunk ...

2. Ilyen határozószókban nem írunk lágy jelet: ... ... ...

3. Leggyakrabban a határozószavak a ...

4. Egy mondatban általában egy határozószó szerepel ...

5. A munkámat úgy értékelem, hogy... mert...

KATEGÓRIÁK

NÉPSZERŰ CIKKEK

2022 "kingad.ru" - az emberi szervek ultrahangvizsgálata