Otvorená hodina znovuzjednotenia Krymu s Ruskom. Triedna hodina "Sme iní, ale sme spolu!" (o pripojení Krymu k Rusku)

Znovuzjednotenie Krymu s Ruskom

Triedna hodina - téma: "Znovuzjednotenie Krymu s Ruskom"

CIELE: Vzdelávanie dôstojných občanov, vlastencov svojej vlasti;

    pestovať lásku k vlasti, chápať svoju históriu, prejavovať úctu k histórii svojich predkov, formovať si vedomosti o svojej vlasti, vytvárať si citovo zafarbený vnútorný obraz;

    výchova k pripravenosti na vnímanie niektorých javov národného života a medzietnických vzťahov;

    výchova detí k mierumilovnosti, akceptovaniu a porozumeniu ľudí iných národností; rozvíjať myslenie a reč žiakov, prispievať k jednote triedneho kolektívu

Formulár udalosti: triednická hodina, skupinové vystúpenie.

Metodické zabezpečenie akcie a učebné pomôcky Kľúčové slová: technológia prístupu k činnosti, prvky osobnostne orientovanej techniky, výpočtová technika.

Tvorba kognitívneho UUD: rozšíriť myšlienku Krymu ako krajinnej a historicko-kultúrnej rezervácie, ospevovanej v literárnych a umeleckých dielach; formovať kľúčové kompetencie v oblasti literatúry, geografie, informačných technológií; rozvoj kognitívneho záujmu o rôzne oblasti poznania a o projektové aktivity; výskumné skúsenosti.

Tvorenie osobné UUD: skúsenosti; formovať aktívnu pozíciu zameranú na participáciu študentov na ekonomickom a spoločensko-politickom živote ich krajiny, komunikačné schopnosti; tvorivé schopnosti, herecké a herecké schopnosti žiakov.

Tvorba regulačného UUD: výchova k vlasteneckému cíteniu, tolerancii a rešpektu k etnickej rôznorodosti krymského obyvateľstva.

Vybavenie: počítačová prezentácia, hudobné diela

Priebeh udalosti

(snímka číslo 2) Epigraf k hodine triedy:

Únia, poriadok s tichom

Ísť vládnuť krajine

Kde navždy vládla noc:

Kde sa zvažovalo slabé svetlo mesiaca

Jedno svetlo od nepamäti.

Vstaň Krym! tvoj sen je prerušený.

Prídeš, jasné dni.

Motivačná – cieľová fáza:

Zobrazuje sa fragment videa „Od Skýtov po súčasnosť. (SNÍMKA č. 3)
Ako sa zmenila mapa Krymu
po dobu 3 tisíc rokov. Znie pieseň V. Tsyganovej „Toto je Krym“.

UČITEĽKA: Chlapci, čomu sa podľa vás venuje naša hodina?

(Naša hodina je venovaná znovuzjednoteniu Krymu s Ruskom.)

1) História Krymu.
Pripomeňme si trochu histórie o názve a polohe polostrova.(SNÍMKA č. 4)
K tomu sa vráťme o tri tisícročia späť.História Krymu je veľmi zaujímavá a rozdúchaná storočiami. Krymský polostrov sa nachádza na východe Európy ... Krym je z turkického slova "kyrym", čo znamená - "šachta", "priekopa", "stena". Obrovská priekopa (šachta) s dĺžkou 8,5 km bola postavená pred 2 000 rokmi a rozdelila pevninu a polostrov. Do 13. storočia sa polostrov nazýval Taurica (podľa mena tu žijúcich starovekých kmeňov Taurus).
Počas mnohých storočí a tisícročí staroveku zažila krajina Krym mnoho migrácií a výbojov.

Pozrime sa, kto vlastnil polostrov 3000 rokov. (SNÍMKA č. 5)

Výkon 1. skupiny: (oboznámenie sa s geografiou Krymu).

"grécke osady".

1 študent (grécky kostým):


Snímka č. 6 Grécke osady na Kryme začali vznikať v druhej polovici 7. storočia pred Kristom. a do polovice VI storočia pred naším letopočtom. Gréci ovládli celé pobrežie. Prvým bol Panticale (Theodosius), založený na východnom pobreží ľuďmi zo starogréckeho mesta Miletus, významného obchodného centra na pobreží Malej Ázie.

2 študent (grécky kostým):

Snímka číslo 7

5. storočie pred Kristom na krymskom pobreží vznikli dva nezávislé grécke štáty - Bosporský autokratický štát s hlavným mestom Panticale a demokratickou otrokárskou republikou Chersonský Tauride, otrokárska republika s demokratickou formou vlády, ktorá zahŕňala krajiny západného Krymu - Herakleiansky polostrov, Kerkinitida (moderná Evpatoria) a Kalos-Limeni (Čierne more).

1 študent:
Grécki kolonisti priniesli na krymské pobrežie stavbu lodí, pestovanie olivovníkov a iných stromov, vinohradníctvo. Pestovali pšenicu a jačmeň – Bospor (Kerch) bol najväčším dodávateľom obilia do Grécka, najmä do Atén, a na mnohé ostrovy.

2 študent:

Gréci stavali aj chrámy, divadlá, štadióny, zaoberali sa rôznymi remeslami. Látky, zbrane, šperky, bronzové a keramické výrobky gréckych majstrov sa vyznačovali vysokou umeleckou úrovňou a slúžili nielen na uspokojenie dopytu gréckeho obyvateľstva, ale aj barbarov, predovšetkým skýtskej a inej šľachty.

3študent:

Snímka č. 8

V druhej polovici 4. storočia prenikli Huni na územie Krymu, čo predstavovalo silný kmeňový zväzok, ktorý sa vyvinul v stepiach a púšťach Strednej Ázie. Prešli stepným Krymom, na svojej ceste zmietli zvyšné sídla Skýtov a Sarmatov a po dlhom boji pod ich údermi zahynulo aj kráľovstvo Bospor.Grécke sídla Hunov sa zmenili na hromady ruín a život v nich prestalo.

Snímka č. 9
4 študent: V roku 1475 jednotky sultána Turecka vtrhli na Krymský polostrov. Zajali a zničili Krymský chanát a Krym sa dostal pod nadvládu Turecka (Osmanskej ríše). Osmanská nadvláda na Kryme sa skončila po rusko-tureckej vojne v rokoch 1768-1774. Krym sa stal súčasťou Ruska za Kataríny Veľkej v roku 1783. Suvorov bojoval na polostrove, Kutuzov tu v jednej z bitiek prišiel o oko.


5 študentov: V roku 1783, po rusko-tureckej vojne (1768-1774), bol Krym pripojený k Ruskej ríši. To prispelo k posilneniu Ruska, jeho južné hranice zaistili bezpečnosť dopravných ciest na Čiernom mori.

Snímka č. 10

6 študentov:

Od manifest Veľká cisárovná Katarína II
o anexii Krymského polostrova,

ostrovy Taman z celej Kubáňskej strany až po Rusko,

1783 8. apríla

Snímka č. 11

7 študentov:

Božia Milosť
my
Katarína II
Cisárovná a samovládca celého Ruska,
a iné, a iné a iné.

V minulej osmanskej vojne s Prístavom, keď nám sila a víťazstvá našich zbraní dávali plné právo opustiť náš Krym v prospech. Oznamujúc obyvateľom týchto miest mocou tohto nášho cisárskeho manifestu takúto zmenu v ich bytí, posvätne a neotrasiteľne sľubujeme za seba a následníkov nášho trónu, že ich budeme podporovať na rovnakom základe s našimi prirodzenými poddanými, chrániť a chrániť ich tváre, majetok, chrámy a prirodzenú vieru, ktorá je slobodnou správou so všetkými zákonnými obradmi, zostane nedotknuteľná.

Dané v našom patronátnom meste sv. Petra, 8. apríla od Narodenia Krista, 1783 a Naša vláda v dvadsiatom prvom roku.Katarína II

Snímka č. 12

8 študentov: Väčšina moslimského obyvateľstva opustila Krym, presťahovala sa do Turecka, región sa vyľudnil a chátral.Na oživenie polostrova začal princ G. Potemkin, vymenovaný za guvernéra Tauridy, presídľovať nevoľníkov a vojakov na dôchodku zo susedných regiónov. Na krymskej pôde sa tak objavili nové dediny Mazanka, Izyumovka, Chistenkoye... Diela Jeho pokojnej výsosti princa neboli márne, krymské hospodárstvo sa začalo rýchlo rozvíjať, na južnom pobreží boli vysadené sady, vinice, tabakové plantáže. a v horskej časti. Na brehoch vynikajúceho prírodného prístavu sa mesto Sevastopoľ buduje ako základňa Čiernomorskej flotily. Neďaleko mestečka Ak-Mechet sa buduje Simferopol, ktorý sa stal centrom provincie Taurida.

Snímka č. 13

9 študent: V rokoch 1854-1855. na Kryme sa odohrali hlavné udalosti východnej vojny (1853-1856), známejšej ako Krymská vojna. V septembri 1854 sa spojené armády Anglicka, Francúzska a Turecka vylodili severne od Sevastopolu a obliehali mesto. Obrana mesta pokračovala 349 dní pod velením viceadmirálov V.A. Kornilov a P.S. Nakhimov. Vojna zničila mesto do tla, no zároveň ho preslávila po celom svete.Mená mnohých hrdinov tejto vojny sú stále živé v pamäti ľudí, jeden z nich Daria Sevastopolskaja.

Snímky №14,15

10 študentov: O Dáše sa vie veľmi málo. Keď sa začala krymská vojna, ktorá trvala tri roky, mala len sedemnásť rokov. Dáša sa narodila v roku 1836 na predmestí Sevastopolu v obci Sukhaya Balka v rodine námorníka 10. plutvovej posádky Lavrenty Michajlova. Je známe len to, že Dášina matka bola tiež dcérou námorníka a zarábala si praním bielizne. Od dvanástich rokov začala Dáša aj prať bielizeň a za zarobené peniaze si dokonca dokázala kúpiť kravu, no to bolo jej jediné bohatstvo. A v roku 1853 jeho otec zomrel v krvavej bitke pri Sinope. Ale ešte za života jeho otca bol jeho plat malý – veď pokladnica šetrila na námorníkoch. Malé útle dievčatko s hustým blond vrkočom zostalo vo svojom polorozpadnutom dome úplne samo.

Ako ďalej žiť? Na jej mieste by si zúfal každý, len Dáša nie. Ťažké osamelé detstvo zocelilo jej povahu, od prírody mala ďaleko od bojazlivosti a súcitu. Ťažkosť a núdza Dášu nezatvrdili, práve naopak, prebudili v jej sympatickom srdci sympatie k iným ľuďom a chuť pomáhať. Ona, ktorá vyrastala bez rodičovskej starostlivosti a lásky, nemala nedostatok odvahy a vytrvalosti, ale situácia bola hrozná. Čo môžem povedať, vojna...

A potom Dáša spáchala čin, ktorý bol pre cudzie oko zvláštny. Susedia usúdili, že úbohú sirotu zrejme zdrvil smútok a utrpenie, no konala úplne vedome a cieľavedome, na príkaz svojho srdca. Odrezala si kosu, obliekla sa do uniformy námorníka, predala celý majetok, vzácnu kravu, ktorá ju nenechala zomrieť od hladu, vymenila za koňa s vozom. Kúpila ocot a bielu bielizeň a premenila svoj voz na úpravňu.

Dášin vozík sa presunul k brehom Almy, kde sa odohrala jedna z najťažších bitiek krymskej vojny, Alma. Tento „kočiar smútku“, ako obyvatelia Lodnej strany nazývali vagón „bláznivej siroty“, sa stal vôbec prvou obliekacou stanicou na bojisku.

Dáša celé dni neúnavne išla do prvej línie a späť, vynášala ranených, o ktorých sa nemal kto starať, pričom nerozoznala, kto je pred ňou - Rus, Francúz, Angličan. alebo Turek. Mnohí zostali ležať na holej zemi, krvácali, bez akejkoľvek pomoci. A potom sa Dáša zjavila zraneným, ako jasný anjel, ako posledná nádej.

„Buď trpezlivá, drahá, všetko bude v poriadku, drahá,“ týmito slovami Dasha umyla a obviazala rany. Ako najlepšie vedela, snažila sa zmierniť trápenie zranených. Vojaci sa do svojej mladej „sestričky“ tak zamilovali, že jej veľmi často, umierajúc, odkázali nejaké hodinky, nejaké peniaze.

Daria sa vrátila do Sevastopolu, kde až do konca svojich dní žila ticho a skromne na svojej rodnej strane lode. Žiadni príbuzní nezostali nažive a Darja Lavrentievna trávila svoje dni v pokoji a samote. Starovekí si pripomenuli, že zomrela v roku 1910 a bola pochovaná na cintoríne v Dock Ravine. Hrob obetavej ženy sa nezachoval, na mieste cintorína je teraz vytýčené námestie, ale spomienka na Dášu zo Sevastopolu medzi ľuďmi žije, a to je hlavné.

Snímka č. 16

11 študentov: V Sevastopole, ktorý bol ostreľovaný, zavládol chaos. Slávny právnik Anatolij Fedorovič Koni spomínal: „Ctený generál mi povedal nasledujúcu epizódu z posledných dní brutálneho bombardovania dlho trpiaceho Sevastopolu, keď bolo zranených a zabitých až tri tisíc ľudí; náčelník, ktorého výpravca, ešte ako mladý poručík, sprevádzal v noci na miesto, neubránil sa žalostnému výkriku pri neustálom stretávaní sa s nosidlami, na ktorých nosili umierajúcich. Z tmavej masy živého „krytu“ ležiaceho na zemi sa niekomu zdvihla hlava a ozval sa povzbudivý hlas: „Vaša Excelencia, nebojte sa: vystačíme si ešte na tri dni!“

Snímka č. 17

12 študentov: Vojna, ktorá sa začala 22. júna 1941, sa rýchlo dostala na Krym. Začala sa druhá hrdinská obrana mesta, ktorá trvala 250 dní. Za obranu Sevastopolu získalo 126 vojakov vysoký titul Hrdina Sovietskeho zväzu, tisícky rozkazov a medailí. Niet divu, že Sevastopoľ nazývajú mestom ruskej slávy, mestom ruských námorníkov.
Na Kryme naše jednotky utrpeli straty,
Bitky sa viedli o každý meter zeme.
Mali sme silnú obranu a predmostia,
Prešli do útoku a v boji proti sebe.
Mušle roztrhali našu zem na kúsky,
Ale každý bojovník bojoval ako hrdina.
V roku 1942 sme museli opustiť Krym,
Nepriateľ začal na všetkých frontoch postupovať.
Do „železničnej“ vojny vstúpili aj partizáni,
Zastrašovali Nemcov v tyle.
Odpor zasiahol aj ďalšie krajiny,
Zem horela pod nohami nenávideného „Schwaba“
Výsledok vojny sa potom riešil na Volge
Tu skolabovali fašistické jednotky
Kerč a Sevastopoľ boli oslobodené neskôr
Priraďovanie statusov im – „Hrdinovia-mestá“.

Celý svet so zatajeným dychom pozorne sledoval udalosti na Kryme v roku 1945. INVo februári 1945 sa v Livadijskom paláci konala konferencia hláv troch mocností - ZSSR, USA a Veľkej Británie. Na krymskej (Jaltskej) konferencii padli rozhodnutia súvisiace s ukončením vojny s Nemeckom a Japonskom a nastolením povojnového svetového poriadku.
Číslo snímky 18

13 študentov:19. februára 1954 bol vydaný výnos o odovzdaní krymskej oblasti Ukrajine. Dnes mnohí veria, že Chruščov v mene Ruska dal Ukrajine kráľovský dar. Napriek tomu dekrét podpísal predseda Prezídia Najvyššieho sovietu ZSSR Vorošilov a Chruščovov podpis v dokumentoch týkajúcich sa odovzdania Krymu Ukrajine už vôbec nie.

Snímka №19,20

14 študent: Dňa 16.03.2014 bol v dôsledku referenda zrušený
Číslo snímky 21

študent: Dekrét prezidenta Ruskej federácie zo 17. marca 2014 N 147 „O uznaní Krymskej republiky“

Rusko uznalo Krym ako nezávislý štát!
Krymská republika, v ktorej má mesto Sevastopoľ osobitné postavenie, je uznaná ako suverénny a nezávislý štát.
Treba si uvedomiť, že 16. marca 2014 sa konalo celokrymské referendum, v ktorom drvivá väčšina obyvateľov republiky hlasovala za pripojenie k Rusku. Ešte predtým, 11. marca, bola uznesením Najvyššej rady Krymu prijatá Deklarácia nezávislosti Krymskej autonómnej republiky a mesta Sevastopoľ. V súlade s ňou, ak sa v referende 16. marca rozhodne o pripojení k Rusku, je Krym vyhlásený za nezávislý a suverénny štát s republikánskou formou vlády.
Vyhláška nadobúda účinnosť dňom jej podpisu.

Snímka č. 23

učiteľ: História Krymu pokračuje. Pred nami je život celých generácií. A je len na nás, aby sme túto krajinu urobili prosperujúcou a mierovou. Na štátnom znaku Krymskej republiky je napísané „Prosperita v jednote!“, čo znamená, že len pod mierovým nebom a v pospolitosti všetkých národov môžeme urobiť našu krajinu prosperujúcou a bohatou.

Čo to znamená: moja vlasť?
Budete sa pýtať. Ja odpoviem:
Po prvé, cesta zeme
Beží k vám.
Potom vás bude lákať záhrada
Voňavé konáre každý.
Potom uvidíte štíhlu líniu
Poschodové domy.
Potom pšeničné polia
Od konca do konca.
Toto všetko je tvoja vlasť,
Vaša rodná zem.
Čím ste starší a tým silnejší
Čím viac pred vami
Ona lákavé spôsoby
Odhaľujte sebavedomo.
(N. Polyakova. Moja vlasť)

Snímky №24,25

Zobrazenie videoklipu„V hlavnom meste Krymu oslavy pokračovali až do neskorej noci“

Zobrazenie videoklipu "Simferopol oslavuje pripojenie k Rusku"

Vyučovacia hodina je venovaná výročiu anexie Krymu s Ruskom.

"Rusko a Krym - spoločný osud"

Ukážte historickú, geopolitickú úlohu Krymského polostrova v histórii a modernosti Ruska;

Zdôrazniť platnosť znovuzjednotenia z pohľadu svetového práva, morálnych a etických noriem;

Vychovávať lásku k vlasti; výchova k pripravenosti na vnímanie niektorých javov národného života a medzietnických vzťahov;

Vybavenie: vlajka Ruskej federácie; mapa Krymu; multimediálny projektor, prezentácie, video "Slávnostný akt podpisu zmluvy o pripojení Krymu k Rusku".

Priebeh udalosti

  1. Organizovanie času
  1. Správa o téme a účele akcie.
  2. Príprava pracoviska. (Na tabuli je v 3 jazykoch napísané „Krymská jar“, pretože na Kryme sú štátne jazyky, fotografie triednych študentov na výlete na Kryme.
  1. Fáza prípravy študentov na aktívnu asimiláciu vedomostí:

Pieseň a video „Rusko neopúšťa svoj vlastný“ zvuk (španielsky: Igor Firstov - Rim Nugaev)

1. Úvodný prejav učiteľa

Naša dnešná hodina je venovaná téme znovuzjednotenia Krymu s Ruskom. Otázka 1: Aký je známy dátum pre Krym a Rusko – 16. marec 2014?

Žiaci odpovedajú - 16. marca 2014 sa na Kryme konalo referendum o jeho právnom postavení. Na hlasovaní sa zúčastnilo viac ako 82 % voličov, viac ako 96 % bolo za znovuzjednotenie s Ruskom. Prezident Ruskej federácie podpísal 21. marca 2014 federálny ústavný zákon „O prijatí nových subjektov do Ruskej federácie – Krymskej republiky a federálneho mesta Sevastopoľ“

Prešiel rok a opäť prišla jar - Krymská jar.

Otázka 2: Čo je prekvapujúce na tomto ročnom období? (Študenti uvažujú ... a dávajú odpovede).

Otázka 3: Na tabuli vidíte, že „Krymská jar“ je napísané v 3 jazykoch: v ruštine, ukrajinčine a krymskej tatárčine. prečo? (žiaci zdôvodňujú ... a odpovedajú.)

Môj Krym. O Kryme sa dá veľa rozprávať, obdivovať jeho nádhernú prírodu, nie je možné nemilovať Krym srdcom, oplatí sa vrátiť sa do tejto krajiny! Prechádzať Puškinovými miestami A cítiť úctu aj vzrušenie, Aké šťastie tu vznikli verše! Krym bol a je zdrojom inšpirácie!

.A teraz sa s vami ponáhľame " Stroj času a zapamätaj si tórium nášho Krymu, ktoré by mal poznať každý z nás. "...lebo neexistuje budúcnosť pre generáciu, ktorá nepozná a nectí si svoju minulosť."

III. Štádium učenia

1. "História Krymu"

Prezentácia prednáškovej skupiny I. (Kobets Artyom a Pokataev Maxim)

Reproduktor 1. (snímka 1) Polostrov Krym sa nachádza na juhu východnej Európy a zaujíma výhodnú ekonomickú, geografickú a strategickú polohu. Na severe je polostrov spojený s pevninou úzkou (7 - 23 km) Perekopskou šijou. Zo západu a juhu je polostrov umývaný Čiernym morom, z východu - Kerčským prielivom a zo severovýchodu - vodami Azovského mora a jeho zálivu Sivash.

Rečník 2. (snímka 2) „Moderný názov polostrova podľa najbežnejšej verzie pochádza z turkického slova „kyrym“ - val, múr, priekopa. Do 13. storočia sa polostrov nazýval Taurica (podľa mena tu žijúcich starých kmeňov Tauri), od 13. storočia - Krymský ulus. Od 15. storočia sa polostrov začal nazývať Tavria a po vstupe do Ruska v roku 1783 - Tauris.

Rečník 1. (snímka 3) Tauric Chersonese založili Gréci v 6. storočí pred Kristom. a trvala ďalších 2000 rokov. Ruiny Chersonese sa nachádzajú na území Sevastopolu.

Reproduktor 2. (snímka 4) Od 8. do 9. stor sa začali formovať hospodárske a kultúrne väzby medzi Krymom a ruskými kniežatstvami. Arabi nazývali Čierne more ruským morom. Koncom 10. storočia bol v starovekom Chersonéze pokrstený ruský princ Vladimír. V Rozprávke o minulých rokoch sa o krste kniežaťa Vladimíra hovorí: „Bol pokrstený v kostole Vasilija Blaženého a ten kostol stojí v meste Korsun uprostred mesta, kde sa ľudia z Korsunu schádzajú vyjednávanie.”

reproduktorja(snímka 5) V 13. storočí územie polovice ostrova napadli vojská Hordy a vytvoril sa Krymský ulus a neskôr, od roku 1443, nezávislý Krymský chanát. Rozvoj ekonomiky a kultúry Krymu a jeho rastúce zbližovanie s Ruskom natrvalo zastavila invázia Hordy.

Reproduktor 2 (snímka 6). V roku 1475 jednotky sultána Turecka vtrhli na Krymský polostrov a dobyli a zničili kniežatstvo Theodoro. Krymský chanát sa stal vazalom Turecka.

2." ŽIVOT V BOJI»

Prezentácia prednáškovej skupiny II.(Valeria Savicheva a Vladislav Ponomarev)

Rečník 1. (snímka 7) Rusko dlhé roky viedlo vojny s Osmanskou ríšou. A.V. Suvorov, M.I. Kutuzov a F.F. Ušakov.

Reproduktor 2. (snímka 8) V rokoch 1854-1855. na Kryme sa odohrali hlavné udalosti východnej vojny (1853-1856), známejšej ako Krymská vojna. V septembri 1854 Spojené armády Anglicka, Francúzska a Turecka sa vylodili severne od Sevastopolu a obliehali mesto. Vojna zničila mesto do tla. Ale preslávila ho po celom svete.

Rečník 1.(snímka 9) Obrana Sevastopolu pokračovala 349 dní pod velením viceadmirálov V.A. Kornilov a P.S. Nakhimov, kontradmirál V.I. Istomin.

reproduktorII. (snímka 10). V novembri 1920 porážka Wrangela na Kryme ukončila občiansku vojnu. Po

reproduktorja. (snímka 11) Obrana Sevastopola počas Veľkej vlasteneckej vojny vošla do dejín ako hrdinská 250-dňová obrana Sevastopola a nesmrteľný výkon podzemnej posádky v kerčských kameňolomoch. Mnohé formácie a jednotky Červenej armády dostali čestné mená „Perekop“, „Sivash“, „Kerch“, „Feodosia“, „Simferopol“, „Sevastopoľ“. Za obranu Sevastopolu získalo 126 vojakov vysoký titul Hrdina Sovietskeho zväzu, tisícky rozkazov a medailí.

Rečník II. (snímka 12) V novembri 2013 - februári 2014 Na Ukrajine vypukla politická kríza. Vo februári 2014, na pozadí masových nepokojov a krvavých stretov medzi silami činnými v trestnom konaní a opozičnými demonštrantmi v Kyjeve, bol ukrajinský prezident V. F. Janukovyč zbavený moci opozíciou a opustil krajinu, pričom sa obrátil na Rusko so žiadosťou o pomoc a vyzval ju, aby zabezpečila ochranu jeho života a bezpečnosti.

Znie pieseň „O vojne viem len z počutia“. v podaní Fedkovej Valérie.

  1. MOJA MUSE MI RAZ POVEDALA...(snímka 13)

Krym sa počas XIX-XX storočia stal pútnickým miestom pre spisovateľov, básnikov, umelcov, skladateľov. Pamätné miesta sú spojené s menom A, S, Puškin, L, N, Tolstoj, A, P, Čechov, I.K. Aivazovský atď.

Hovorí skupina čitateľov: Bakhareva K., Tishchenko I., Mambetova E., Kostyrko V., Prikhodko D. (Chlapci čítajú básne v rôznych jazykoch o Kryme, jari, priateľstve.)

O Feodosii

Nad Feodosiou sa tento jarný deň navždy rozplynul, A všade očarujúca večerná hodina predlžuje tiene.

Dusiac sa úzkosťou kráčam sám, bez akejkoľvek myšlienky, A moje dve tenké ruky klesli a viseli.

Prechádzam sa po hradbách Janova, Stretávam sa s bozkami vetra, A prúdy hodvábnych šiat kolíšu okolo kolien.

A okraj prsteňa je skromný, A dojemne malý a žalostný Kytica niekoľkých fialiek Takmer na tvári.

Chodím po hradbách, V úzkosti večera a jari. A večer tiene predlžuje, A beznádej hľadá slová. (Marina Cvetajevová)

Milujem jar

Hlučná voda, šepkajúci vietor, Roztanuv snіg i de-no-de Skočil naypershі kviti - Tse znov pred nami jarná ide. Milujem tichého homina prírody, Ako šepká robiť hluk vo vzduchu, A vietor v poli je tichý stogin, A ako slávi spievajú. Milujem ako úsvit uprostred noci Zapáliť svoje ohne, Ak hnedé oči dievčaťa Pozri sa na moje. Milujem ako slniečko na oblohe a smejem sa na mne, milujem ak palica kohanny Príď k nám na jar.?

Vlny prichádzajú a vlny odchádzajú, Roztierajte penu na naklonený breh, Hmlisté tiene sa túlajú po mori, Čajky lietajú a kričia, ako na poplach,

Po mnoho storočí blízko divokých plytčín driemu v ruinách rímske hradby, počúvajú vlečúce sa výkriky čajok, hľadia na bielu čipku peny. (Valery Bryusov)

(Preložené z hebrejčiny)

Chcem, aby boli ľudia pokojní

Ľahnite si, vstaňte

K piesňam o šťastí

Ráno sa nezastavili

Aby ľudia žili v láske a harmónii

A pre jasné šťastie!

4. DLHÁ CESTA DOMOV.

Prednášková skupina 3 (Anna Kryukova a Gennadij Belousov)

Reproduktor 1 (snímka 14) V roku 1783 sa Krym stal súčasťou Ruska, čo bolo ratifikované mierovou zmluvou z Iasi (1791) medzi Ruskom a Osmanskou ríšou. Z Manifestu Kataríny II z 8. apríla 1783.

„Vraciame sa k obyvateľom týchto miest silou nášho cisárskeho manifestu takú zmenu v ich bytí, sľubujeme svätú a neotrasiteľnú pre seba a následníkov nášho trónu, že ich udržíme na rovnakej úrovni s prirodzenými princípmi poddaných, na ochranu a ochranu ich tváre, majetku, chrámov a prirodzenej viery, ktorá je slobodná pri vykonávaní všetkých zákonných obradov, zostane nedotknuteľná; a konečne dopriať každému z nich štátu všetky tie kúzla a výhody, ktoré taký v Rusku požíva...“.

Rečník 2.(snímka 15) Po občianskej vojne sa Krym stal súčasťou Sovietskeho zväzu (1922) vytvorením Krymskej autonómnej sovietskej socialistickej republiky v rámci RSFSR. Od roku 1945 - Krymská oblasť RSFSR.

Rečník 1.(snímka 16) Vyhláška Prezídia Najvyššieho sovietu RSFSR č. 761/2 „O pridelení mesta Sevastopoľ k samostatnému administratívnemu a hospodárskemu centru“ 29. októbra 1948 určila štatút mesta. Sevastopolu ako súčasť kategórie miest republikovej podriadenosti RSFSR.

Rečník 2.(snímka 17) V roku 1954 bola oblasť Krymu prevedená do Ukrajinskej SSR podľa vyhlášky Prezídia Najvyššieho sovietu ZSSR bez uvedenia štatútu Sevastopolu, ktorý bol v tom čase mestom republikánskej podriadenosti RSFSR. . V dekréte sa uvádzalo, že Krym je prirodzeným rozšírením južných stepí Ukrajiny a „z geografických a ekonomických dôvodov je prevod krymskej oblasti do bratskej Ukrajinskej republiky účelný a zodpovedá všeobecným záujmom sovietskeho štátu“. Bola tak porušená Ústava RSFSR a legislatívny postup.

Reproduktor 1. (snímka 18)

Dňa 20. januára 1991 sa na Kryme uskutočnilo referendum o otázke obnovenia Krymskej ASSR ako samostatného subjektu ZSSR, na ktorom sa zúčastnilo 1,4 milióna občanov (81,37 % voličov). Za obnovenie autonómnej republiky hlasovalo 93,26 %.

Najvyššia rada Krymu prijala 4. septembra 1991 Deklaráciu o štátnej suverenite republiky. 26. februára 1992 bola Krymská ASSR premenovaná na republiku

Krym je súčasťou Ukrajiny. V máji toho istého roku bola prijatá ústava a zavedený post prezidenta. V marci 1995 bola rozhodnutím Najvyššej rady a prezidenta Ukrajiny zrušená ústava Krymskej republiky a bol zrušený aj post prezidenta. V decembri 1998 vstúpila do platnosti nová krymská ústava. Krymská republika bola premenovaná na Krymskú autonómnu republiku. Toto rozhodnutie nezohľadnilo výsledky referenda z roku 1991.

Reproduktor 2 (Snímka 19)

Obyvatelia Krymu sa 16. marca 2014 rozhodli odtrhnúť od Ukrajiny a usporiadať referendum o pripojení Krymu k Ruskej federácii (96 % „za“ znovuzjednotenie s Ruskom).

17. marca 2014 bola vyhlásená Krymská republika a v ten istý deň Mestská rada v Sevastopole požiadala ruské úrady o zaradenie mesta do Ruskej federácie ako mesta federálneho významu.

Dňa 18. marca 2014 bola v Georgievskom paláci Kremľa podpísaná dohoda o pripojení Krymskej republiky a mesta Sevastopoľ k Ruskej federácii ako nových subjektov.

Dňa 21. marca 2014 bol ratifikovaný federálny ústavný zákon „O prijatí Krymskej republiky do Ruskej federácie a vytvorení nových subjektov – Krymskej republiky a federálneho mesta Sevastopoľ“.

5. Video " Slávnostné podpísanie zmluvy o pripojení Krymu k Rusku.

6. Prezentácia « JA - MY - KRYM - RUSKO »

IV.Úvaha

1. Otázka: ako vidíte budúcnosť Krymu a Ruska? (hovoria študenti...)

2. Na kvety, ktoré máte na stoloch, napíšte prianie pre svoje budúce ja, Krym, Rusko.

V. Prehľad

1. (žiaci pripevnia svoje kvety s prianím na tabuľu „Krymská jar“). A MÁME S VÁMI PORIADNU JAR! A nech sa splnia všetky vaše želania a nikto sa ich nikdy neodváži zatieniť.

2. Pieseň " Krym - front"

Ďakujem všetkým. Bolo mi potešením s vami komunikovať.

Informácie o autorovi

Bukhtoyarová O.A

Miesto práce, pozícia:

učiteľ

Belgorodská oblasť

Charakteristika lekcie (triedy)

Úroveň vzdelania:

Základné všeobecné vzdelanie

Cieľová skupina:

opatrovateľka

Cieľová skupina:

učiteľ (učiteľ)

Triedy:

Triedy:

Položky:

Mimoškolská práca

Položky:

Svet

Účel lekcie:

Účel lekcie:

Stručný opis:

O pripojení Krymu k Rusku

Triedny učiteľ Bukhtoyarova O.A.

MOU "Stredná škola Bessonovskaja"

triedna téma : "Sme spolu"

Účel lekcie:

formovať študentov, aby pochopili, že Krym je súčasťou ruských krajín;

rozšíriť predstavy o histórii Krymu;

zvážiť smerovanie politiky ruských orgánov v súvislosti s Krymom;

vštepovať žiakom zmysel pre vlastenectvo.

My, občania Ruska, by sme mali pochopiť dôležitosť znovuzjednotenia Ruska s Krymom a Sevastopolom.

Časový kurz triedy:

Stanovenie cieľov.

Hlavná časť triedna hodina:

- Znie pieseň "Sevastopoľ - mesto ruských námorníkov". Na pozadí zvuku piesne je čítanie úryvku z diela L.N. Tolstého „Sevastopolské príbehy“.

Učiteľ: a teraz poďme na exkurziu do histórie Krymu a Sevastopolu.

- "História Krymu":

Učiteľ ohlási film.

Prezentácia Glushchenko N.V.

Diskusia o zjednotení Krymu s Ruskom.

učiteľ:

- Prečo sa Ruská federácia rozhodla znovu zjednotiť Krym s Ruskom?(Odpovede študentov sú politická nestabilita na Ukrajine, zasahovanie USA do vnútropolitických procesov v tejto krajine, ich túžba vziať Krym do vlastných rúk, túžba obyvateľov Krymu stať sa občanmi Ruskej federácie).

Aké bolo stretnutie?(Odpovedá študenta: túžba občanov Krymu po zjednotení, referendum 16. marca 2014, podpísanie zmluvy 18. marca a ratifikácia tejto dohody 21. marca 2014).

Učiteľ ponúka slovo Marine Protasenkovej.

- Príhovor prezidenta Ruskej federácie V.V. Putin do Federálneho zhromaždenia Ruskej federácie(Úryvok číta Protasenko M.)

Krym je naším spoločným dedičstvom a najdôležitejším faktorom stability v regióne. A toto strategické územie by malo byť pod silnou, stabilnou suverenitou, ktorá dnes v skutočnosti môže byť len ruská. Inak, milí priatelia, apelujem na Ukrajinu aj Rusko, vy aj ja, Rusi aj Ukrajinci, môžeme prísť o Krym úplne a v krátkom historickom pohľade. Prosím, zamyslite sa nad týmito slovami.

Vážení členovia Rady federácie! Vážení poslanci Štátnej dumy! Občania Ruska, obyvatelia Krymu a Sevastopolu! Dnes na základe výsledkov referenda, ktoré sa uskutočnilo na Kryme, opierajúc sa o vôľu ľudu, predkladám Federálnemu zhromaždeniu a žiadam o posúdenie ústavného zákona o prijatí dvoch nových subjektov federácie do Ruska: Krymskej republiky a mesta Sevastopoľ, ako aj ratifikovať zmluvu pripravenú na podpis o vstupe Krymskej republiky a mesta Sevastopoľ do Ruskej federácie.

Dovoľte mi tiež pripomenúť, že v Kyjeve už odzneli vyhlásenia o skorom vstupe Ukrajiny do NATO. Čo by táto perspektíva znamenala pre Krym a Sevastopoľ? To, že by sa v meste ruskej vojenskej slávy objavila flotila NATO, že by vznikla hrozba pre celý juh Ruska, nie je nejaká efemérna, celkom konkrétna. Všetko, čo by sa naozaj mohlo stať, keby nebolo voľby Krymčanov. Ďakujem im za to.

Mimochodom, nie sme proti spolupráci s NATO, to vôbec nie. Sme proti vojenskej aliancii, zatiaľ čo NATO zostáva vojenskou organizáciou vo všetkých vnútorných procesoch, sme proti tomu, aby vojenská organizácia sídlila v blízkosti nášho plotu, vedľa nášho domova alebo na našich historických územiach. Viete, jednoducho si neviem predstaviť, že pôjdeme do Sevastopolu navštíviť námorníkov NATO. Mimochodom, sú to z veľkej časti výborní chalani, ale je lepšie nechať ich prísť k nám do Sevastopolu, ako my ich.

- Ako hodnotíte tieto udalosti?(Odpovede študentov)

Učiteľ vyzve žiakov, aby odpovedali na kvízové ​​otázky.

Študenti robia kvíz (Lapiková E., Reutov M.).

učiteľ: Krym je nielen bohatá história, ale aj obrovská vrstva kultúry. Čo my, ako občania vlasti, musíme vedieť.

Riešenie krížovky.

Sledovanie filmu"Oslobodenie Sevastopolu"

učiteľ: Zabezpečili ste, že dejiny Krymu sú úzko späté s dejinami nášho štátu. Ale boli udalosti, ktoré vyvolali rôzne spory a interpretácie. V roku 1954 N.S. Chruščov, hlava ZSSR, sa rozhodol previesť Krym z RSFSR do Ukrajinskej SSR. A keď sa zrútil Sovietsky zväz, ruské vedenie malo možnosť vrátiť Krym a Sevastopoľ, ale prezident Boris Jeľcin, žiaľ, túto otázku nezačal riešiť.

Zhrnutie lekcie.

Čo vám dnešné podujatie dalo?

Čo ste cítili, keď v marci médiá informovali o zjednotení Krymu s Ruskom?

Ako hodnotíte politiku prezidenta Ruskej federácie Vladimira Putina?

- Znie úryvok z piesne"Sevastopolský valčík" na obrazovke je obraz pamätníka mŕtvych lodí.

Materiály na lekciu.

Hlavné, potešujúce presvedčenie, ktoré ste urobili, je presvedčenie, že nie je možné dobyť Sevastopoľ, a nielen vziať Sevastopoľ, ale otriasť silou ruského ľudu kdekoľvek, videli ste to na očiach, prejavoch, metódach, čo sa nazýva duch obrancov Sevastopolu. A na to musí byť vysoký motivačný dôvod. A tento dôvod mať pocit, zriedkavo prejavovaná, v ruštine hanblivá, ale v hĺbke duše každého človeka je láska k vlasti. L.N. Tolstého. Príbehy o Sevastopole.

1. snímka

Polostrov Krym sa nachádza na juhu východnej Európy a zaujíma výhodnú ekonomickú, geografickú a strategickú polohu. Na severe je polostrov spojený s pevninou úzkou (7 - 23 km) Perekopskou šijou. Zo západu a juhu je polostrov umývaný Čiernym morom, z východu - Kerčským prielivom a zo severovýchodu - vodami Azovského mora a jeho zálivu Sivash. Moderný názov polostrova podľa najbežnejšej verzie pochádza z turkického slova „kyrym“ - šachta, múr, priekopa. Do 13. storočia sa polostrov nazýval Taurica (podľa mena tu žijúcich starých kmeňov Tauri), od 13. storočia - Krymský ulus. Od 15. storočia sa polostrov začal nazývať Tavria a po vstupe do Ruska v roku 1783 - Tauris.

2. snímka

Od 8. do 9. stor sa začali formovať hospodárske a kultúrne väzby medzi Krymom a ruskými kniežatstvami. Arabi nazývali Čierne more ruským morom. Koncom 10. storočia bol v starovekom Chersonéze pokrstený ruský princ Vladimír.. Grécke mesto Korsun (Byzantínci nazývali staroveký Chersonés) - knieža Vladimír obliehal viac ako šesť mesiacov. Počas tejto doby úplne stratil zrak, bol fyzicky slepý. Keď sa mu mesto podvolilo a on vstúpil do Chersonésu a stretol princa, jeho budúca manželka, kráľovná Anna, povedala: „Buď pokrstený a uvidíš jasne nielen telesnými, ale aj duchovnými očami. Pri vstupe do písma princ Vladimir skutočne videl. V Chersonese sa stal zázrak. Z Chersonesa preto odišiel úplne iný princ, úplne iný človek, ktorého neskôr nazvali Vladimír Červené slnko.

3. snímka

V dôsledku vojny v rokoch 1768-1774 bola uzavretá mierová zmluva Kyuchuk-Kainarji, podľa ktorej Krymský chanát získal nezávislosť. A potom v roku 1783 sa Krym stal súčasťou Ruska. Catherine II cestovala na Krym, kde sa jej obľúbený Grigory Potemkin zaoberal rozvojom nových krajín. Najvýraznejšou epizódou slávnej cesty Kataríny II. na Krym bola veľkolepá večera G.A. Potemkin v Inkermanovom paláci. Na vrchole sviatku bola na príkaz princa stiahnutá opona, za ktorou bol veľký balkón. Pred očami prítomných sa otvoril mimoriadny obraz. Medzi dvoma radmi tatárskych jazdcov bolo vidieť Sevastopolský záliv; uprostred neho sa zoradila do bojového poriadku impozantná flotila, postavená, vyzbrojená a kompletne vybavená za dva roky.

3. snímka

Na cestách Sevastopolu boli 3 bojové lode, 12 fregát, 20 malých lodí, 3 bombardovacie člny a 2 firewally. Na signál od Potemkina flotila zasalutovala salvami z námorných zbraní. Predstavenie bolo nečakané a slávnostné. Na každého to urobilo hlboký dojem. Sama Katarína II. o tom, čo videla v Sevastopole, napísala: „Tu, kde pred tromi rokmi nič nebolo, som našla celkom pekné mesto a flotilu, celkom živého a živého vzhľadu; prístav, kotvisko a mólo sú od prírody dobré a princovi Potemkinovi treba dať za pravdu, že v tom všetkom prejavil najväčšiu aktivitu a prehľad.

4. snímka

V septembri 1854 sa spojené armády Anglicka, Francúzska a Turecka vylodili severne od Sevastopolu a obliehali mesto. Obrana mesta pokračovala 349 dní pod velením viceadmirálov V.A. Kornilov a P.S. Nakhimov, kontradmirál V.I. Istomin. 27. augusta 1855 sa po prudkom požiari nepriateľ na poludnie presunul do búrky. Francúzi zajali Malakhovský Kurgan; vo všetkých ostatných bodoch obrancovia po vykonaní zázrakov odvahy odrazili útok, ale ďalšia obrana Sevastopolu už nepredstavovala žiadny prínos; v posledných dňoch bombardovanie stiahlo z ruských radov 2 500 – 3 000 mužov a ukázalo sa, že za takýchto okolností sa to nedá vydržať.

4. snímka

Mesto bolo podpálené, prachárne vyhodené do vzduchu, vojnové lode, ktoré boli v zálive, boli zaplavené. Nepriateľ sa neodvážil prenasledovať ruské jednotky, pretože považoval mesto za zamínované a až 30. augusta vstúpil do dymiacich ruín Sevastopolu. Počas 11 mesiacov obliehania spojenci stratili najmenej 70 tisíc ľudí, nepočítajúc tých, ktorí zomreli na choroby; Rusov - asi 83,5 tis.Vojna zničila mesto do tla, ale aj preslávila po celom svete.

5. snímka

Obrana Sevastopolu počas Veľkej vlasteneckej vojny vošla do dejín ako hrdinská 250-dňová obrana Sevastopolu. V roku 1944 trvalo sovietskym jednotkám 3 dni, kým zaútočili na mesto. Obyvatelia obliehaného Sevastopolu si pripomenuli hrôzu, ktorá sa stala na myse Chersones - 100 metrov od pobrežia nebolo vidieť žiadnu vodu - všetko bolo posiate mŕtvolami nepriateľských vojakov, koňmi, autami, vojenskou technikou. Nemci, najmä SS, ako aj zradcovia vlasti, uprednostňovali za svoje zločiny smrť na mori. Mnohé formácie a jednotky Červenej armády, oslobodzujúce Krym a Sevastopoľ, dostali čestné mená „Perekop“, „Sivash“, „Kerch“, „Feodosia“, „Simferopol“, „Sevastopoľ“. Za obranu Sevastopolu získalo 126 vojakov vysoký titul Hrdina Sovietskeho zväzu, tisícky rozkazov a medailí.

Mestská rozpočtová vzdelávacia inštitúcia

stredná škola č.19

s. Pobegailovka

Mineralovodský okres

Územie Stavropol

Hodina v triede

"Sme odlišní,

ale sme spolu!

Základná škola

akademický rok 2013-2014

TRIEDNA HODINA "SME RÔZNI, ALE SME SPOLU"

Ciele:

1. Formovanie tolerantného a rešpektujúceho postoja k jednotlivcovi.

2. Vytváranie benevolentnej atmosféry zameranej na zvýšenie vnútroskupinovej dôvery a súdržnosti triedneho kolektívu.

3. Stimulácia predstavivosti účastníkov pri hľadaní vlastného chápania tolerancie.

4. Podporovať rozvoj internacionalizmu, priateľstva medzi národmi.

Očakávané výsledky:

metasubjekt:

1. Optimalizácia medziľudskej komunikácie žiakov;

2. Uvedomenie si dôležitosti každého jednotlivca a jeho úlohy v spoločnosti žiakov.

predmet:

1. Oboznámenie žiakov s pojmom „tolerancia“.

2. Pestovanie úctivého postoja k druhým.

osobné:

1. Aktivizácia osobného postavenia žiaka a pohľadu na problém preberaný na vyučovacej hodine.

2. Aktualizácia a náprava morálnych a etických postojov školákov.

3. Vyučovanie introspekcie a analýzy ich konania.

komunikatívny:

1. Formovanie schopnosti argumentovať, vyjadrovať vlastný názor, obhajovať svoj postoj.

2. Naučiť sa pracovať vo dvojici.

Priebeh lekcie:

1. Organizačný moment.
Začnime triedou

Bude to len o nás.

Snažte sa všetkému porozumieť

Naučte sa niečo nové.

Úvod do témy.

- (snímka 2) Žijeme na obrovskej planéte Zem. Je plná rôznych žiarivých farieb. Príroda žije v súlade s človekom. Človek je neoddeliteľnou súčasťou prírody (na magnetickej tabuli sa objaví chlapec).–(snímka 3) Toto je obyvateľ našej planéty, ale prečo je smutný? - Čo potrebuje, aby bol šťastný? (na magnetickej tabuli - priatelia, domov, slnko, kvety......) - Žiaľ, naše prostredie nie vždy robí život šťastným. Nie vždy chceme v ťažkých časoch prísť na pomoc, pomôcť milým slovom a radou. Často svojou hrubosťou, hnevom, neznášanlivosťou robíme ešte bolestivejšie pre našich rodičov, priateľov, spolužiakov. Potešme všetci spoločne obyvateľa našej planéty našimi dobrými odpoveďami, aktívnou prácou v triede.

Vyjadrenie témy a formulácia úloh.

- (snímka 4) Dnes budeme hovoriť o historickej udalosti pripojenia Krymu k Rusku. O vzájomnom rešpekte.

(snímka 5) V novembri 2013 až februári 2014 vypukla na Ukrajine politická kríza. Vo februári 2014 na pozadí nepokojov a krvavých stretov medzi silami činnými v trestnom konaní a opozičnými demonštrantmi v Kyjeve (opozícia - odpor niektorých názorov alebo činov v politike voči iným, strana alebo skupina konajúca v rozpore s názorom väčšiny). Ukrajinský prezident V.F. Opozícia Janukovyča zbavila moci a opustil krajinu, obrátil sa o pomoc na Rusko a vyzval ho, aby zabezpečilo ochranu jeho života a bezpečnosti.

(snímka 6) 16. marca 2014 sa na Kryme konalo referendum o jeho právnom postavení. (Referendum - (lat. Referendum - čo treba hlásiť) - ľudové hlasovanie s cieľom identifikovať verejnú mienku krajiny s cieľom prijať konečné rozhodnutie o akejkoľvek dôležitej otázke štátneho alebo verejného života).

Referendum prebehlo plne v súlade s demokratickými postupmi a medzinárodnými právnymi normami. Na hlasovaní sa zúčastnilo viac ako 82 % voličov. Viac ako 96 % bolo za znovuzjednotenie s Ruskom.

(snímka 7) 21. marca 2014 Prezident Ruskej federácie V.V. Putin podpísal federálny ústavný zákon „O prijatí Krymskej republiky do Ruskej federácie a vytvorení nových subjektov v rámci Ruskej federácie – Krymskej republiky a federálneho mesta Sevastopoľ“.

A teraz skúsme spoločne spoznať históriu Krymu a tradície národov obývajúcich Krym.

(snímka 8) Krymský polostrov – „prírodná perla Európy“ – bol vďaka svojej geografickej polohe a jedinečným prírodným podmienkam už od staroveku križovatkou mnohých námorných tranzitných ciest spájajúcich rôzne štáty, kmene a národy.(snímka 9) Najznámejšia „Veľká hodvábna cesta“ prechádzala polostrovom Krym a spájala Rímsku a Čínsku ríšu. Neskôr spojila všetky úzusy mongolsko-tatárskeho impéria a zohrala významnú úlohu v politickom a hospodárskom živote národov obývajúcich Európu, Áziu a Čínu.

    (snímka 10) Krásna a drsná krajina starovekej Taurica je obdarená jedinečnou kombináciou vzácnych a úžasných vlastností: je to „magická krajina, radosť pre oči“ a krajina, kde sa odhaľujú rozmanité stopy rôznych kultúr, počnúc od najhlbší starovek. Na tomto malom kúsku zeme sa preplietli osudy rôznych kultúr a národov: Alani, Góti, Sarmati, Gréci, Byzantínci, Taliani, Arméni, Karaiti, Bulhari a mnohí, mnohí ďalší. A v súčasnosti na Krymskom polostrove žijú ľudia 125 rôznych národov a národností.

    Viete, čo je etnografia?

(snímka 11) Etnografia je veda o obyvateľstve, národoch, ich kultúre. Etnografia je korunou všetkých humanitných vied, pretože komplexne študuje všetky vedy: históriu národov, ich literatúru, folklór, vývojové črty, minulosť a súčasnosť.

    Prítomnosť človeka na Kryme začína od nepamäti, o čom svedčia početné archeologické nálezy, ktoré umožňujú tvrdiť, že ľudia na polostrove žijú už niekoľko desiatok tisíc rokov.(snímka 12) Na skale Ak-Kaya pri Belogorsku sa našli pozostatky, ktoré naznačujú, že tam ľudia žili pred 80 000 rokmi, ešte v období moustérijskej éry.

    Viete, ako primitívni ľudia zapálili oheň?(snímka 13)

Primitívni ľudia zakladali oheň pomocou kameňov, ale aj pazúrika - vytesali oheň z kameňa. Bol to veľmi náročný proces, pretože s ohňom sa zaobchádzalo veľmi opatrne, udržiavali ho.

    Dej prvého aktu dejín sa odohráva od 9. storočia. BC. o 4 palce AD Jedným z prvých národov, ktorí obývali polostrov, boli Taurovia (prečo má polostrov iný názov - Taurica alebo Taurida).(snímka 14) Pri početných vykopávkach boli objavené ich starobylé svätyne a „pohrebné schránky“ (veľké pieskovcové dosky vykopané do zeme), bronzové nástroje atď. Niet pochýb o tom, že hlavným zamestnaním Taurianov bol lov, chov dobytka a rybolov a medzi remeslami - tkanie a odlievanie bronzu.

    V 7.-8. stor. BC. kočovné kmene Kimmerianov vládli v stepiach severnej oblasti Čierneho mora,(snímka 15) ktorý mal „veľkú moc v Bospore“. Preto Heléni nazývali východnú časť Krymu Cimmeria.

    Viete, ktoré miesto na Kryme sa nazýva „srdce Cimmerie“?

    (snímka 16) Koktebel je nazývaný srdcom Cimmerie.

    V 6. storočí pred Kr starí Gréci zakladali na pobreží svoje osady a mestá. Staroveké pevnosti boli obchodnými stanicami(snímka 17) v blízkosti prírodných prístavov. Každá politika ašpirovala na nezávislosť, postavila hradby pevnosti, razila vlastnú mincu a zjednotila sa s ostatnými len pod tlakom sily alebo pod podmienkou spoločnej vojenskej hrozby.

    Viete, aká osada na Kryme je teraz gréckou komunitou?

(snímka 18) Obec Černopolie v okrese Belogorsk - žije tam asi 200 ľudí gréckej národnosti.

    Od 4. storočia pred Kr začína rozkvet skýtskeho štátu.(Samotné meno „Skýti“ je skôr bežné podstatné meno a zahŕňa veľké množstvo kmeňov, ktoré sa túlali a viedli sedavý spôsob života) (snímka 19) Skýti založili svoje hlavné mesto - nádherné mesto s chrámami, mauzóleom, palácmi, obklopené mocným pevnostným múrom. Toto mesto vedci konvenčne nazývali Scythian Neapol, čo znamená „nové mesto Skýtov“. Bol na Petrovských skalách neďaleko súčasného hlavného mesta – mesta Simferopol.

Viete, ako sa volá najznámejší skýtsky kráľ? Skylur.(snímka 20)

    Vedci považujú Feodosiu za jedinečné mesto(snímka 21) pretože v tej istej štvrti v tom istom čase bola karaitská kenassa (malý turkický národ), židovská synagóga, moslimská mešita a pravoslávne kostoly. Nielen národy spolu vychádzali, ale náboženstvá sa navzájom „rešpektovali“.

    Ľudia sa navzájom menili. Po pripojení Krymu k Rusku v roku 1783 začali jeho krajiny intenzívne osídľovať Rusi, Bulhari, Česi, Nemci a Estónci.

V tejto pôde nie sú žiadne stopy

Pre archeológa a numizmatika -

Z rímskych plakiet a helénskych mincí

Na gombík ruského vojaka!

Jedinečným spôsobom sa tu prepletá

Cľady rôznych kultúr a národov.

Zvyky, bohovia, manželky zasahovali,

Ľudia prúdili do ľudí.

Kto je víťaz, kto porazený

Nikto to nepochopí.

Tak napísal slávny básnik Ilya Selvinsky.

    Vieš čo je národnosť?

národnosť patrí k národu alebo ľudu.

Verím, že nezáleží na rase a národnosti vy a váš priateľ. Chváliť svoju národnosť je rovnako smiešne ako byť hrdý na to, že ste sa narodili v utorok alebo štvrtok. Národnosť nemôže byť niečí zásluha. Len ignoranti dbajú na farbu pleti alebo tvar očí, teda na niečo, čo neurčuje ani charakter človeka, ani jeho mravné vlastnosti. Dajte si pozor na tých, ktorí zasievajú nepriateľstvo medzi ľuďmi a ešte viac medzi národmi. Mnoho vojen sa začalo kvôli národnej nenávisti.

Pamätajte si: „Neexistujú ZLÍ ĽUDIA – ĽUDIA SÚ ZLÍ ALEBO DOBRÍ ". Hlavná vec nie je, akú národnosť máte vy alebo váš priateľ. Hlavná vec je, že všetci sme ľudia.

V našej krajine žilo a v súčasnosti žije mnoho rôznych národov a národností. Každý žije v mieri a harmónii na „Bohom darovanej“ zemi.

A môže niekto tvrdiť, že je čistokrvný Rus alebo Ukrajinec, Bulhar alebo Grék? Veď „zmiešané“ manželstvá sa nedajú rátať. Sú tak prepletení, zmiešaní a zosobášení, že je ťažké predstaviť si „čistú“ národnosť toho či onoho obyvateľa mesta.

Čo viete o svojom národnom „rodokmeni“?

(Deti hovoria o národnostiach svojich rodičov).

- (snímka 22) Celý svet pozná veľkého námorného maliara Ivana KonstantinovičaAivazovský , arménskej podľa národnosti.Jozef Stamboli (Theodosianský obchodník, obchodník) bol Karaita.(SCH) - veliteľ a de facto vládca ktorý bol rozbitý. Ubodaný na smrť v meste (dnes Feodosia). (SCH) Pavel Stepanovič (SCH) - ruský admirál, veliteľ Čiernomorskej flotily. Jeden zo zakladateľov manévrovacej taktiky námorných bitiek. Veľký námorný veliteľ, ktorý počas svojej bojovej činnosti neutrpel jedinú porážku a nestratil ani jednu loď. Na biskupskom koncile bol kanonizovaný ako celocirkevný svätý askéta.(SCH) - ruský spisovateľ a dramatik, klasik.(SCH) Dvojnásobný hrdina Sovietskeho zväzu Ametkhan Sultan je krymský Tatár. Na fronte od prvých dní vojny. Kapitán Amethan Sultan do augusta 1943 osobne zostrelil 11 nepriateľských lietadiel.(SCH) Veliteľom partizánskeho oddielu počas vojnových rokov bol Michail Andreevič Makedonskij, Grék podľa národnosti.

Vieš čo je internacionalizmus?(snímka 23)

internacionalizmus - Priateľstvo medzi národmi.

Každý národ má svoje štátne sviatky. Ale mnohé sviatky milujú a oslavujú všetky národy. Mnoho obyvateľov Krymu oslavovalo jarnú Maslenicu. Tento sviatok si obľúbili najmä Arméni. Maskované mamy nosili boha jari Pašu po meste na nosidlách.

Jeden z najvýznamnejších turkických národov, a najmä krymských Tatárov, Navrez-Bayram (Nový rok) sa oslavuje 22. marca. V tento deň si všetci vymieňajú darčeky, obliekajú si tie najlepšie šaty, spomínajú na zosnulých, aby im budúci rok pomohli.

Aké sviatky oslavujete vo svojich rodinách?

(Deti hovoria o Dni ochrancov vlasti, Dni smiechu atď.)

Viete, čo sú to zvyky? obrady?(snímka 24)

zvyky Toto sú pravidlá správania, ktoré sa zachovali po mnoho generácií.

obrady - úkony súvisiace s kalendárnymi, náboženskými a rodinnými sviatkami.

Je nás veľa a každý sme iný, no všetci máme jeden sen – žiť v mieri a jednote.

(snímka 25) Holubica je symbolom mieru. Vypusťme naše holuby do nekonečnej modrej oblohy! (Deti prídu k tabuli, magnetkami pripevnia papierové holubice, na ktorých sú napísané príslovia a porekadlá o svete). Svet je ťažké vybudovať, ale ešte ťažšie zachrániť. Svet je veľmi krehký. Spisovateľ Nikolaj Tichonov povedal: "Každý, ktokoľvek, nech robí čokoľvek, má ešte jednu povinnosť, ktorá si vyžaduje nezištnú a vernú službu: chrániť svet."

Opätovné zjednotenie Krymu s Ruskom je medzníkom, ktorý otvára novú stránku v histórii. Teraz sú bratské národy Ruska a Krymu opäť spolu. Navždy spolu!

"Sme iní" - hra.

- Chcem požiadať dievčatá, aby sa postavili. Akí ste dnes elegantní a krásni - A teraz vstaňte, prosím, chlapci. Aký si silný, odvážny. - Žiadam chlapcov, aby vstali, kto má tmavé vlasy a teraz, kto má blond? - Tlieskajte rukami, kto má hnedé oči, a teraz, kto má modré oči? - Myslíte, že môžete nájdete medzi nami presne tých istých, aspoň 2 ľudí? - Tak čo sme? (rôzny, odlišný)

Báseň (čítaná študentom):

Ľudia do sveta
Narodený inak:
Nepodobné, idiosynkratické.
Ostatným
Dokázal si pochopiť
treba trpezlivosť
Kultivujte sa v sebe.
Potreba s dobrým
Príďte k ľuďom domov
priateľstvo, láska
Majte vo svojom srdci!
- Záver : všetci ľudia sú iní. V niektorých ohľadoch sú podobné, ale určite existujú rozdiely. Každá je niečím zaujímavá, milá.

Pracovať v pároch
(snímka 26) Pomocou tabuľky podčiarknite vlastnosti, ktoré by ste mali mať, a prečiarknite vlastnosti, ktoré vám bránia žiť vo vzájomnom mieri a harmónii.

SMART

Hlúpy

ZLÝ

PACIENT

STATOČNÝ

SMIEŠNE

LOYAL

REAGOVAŤ

HRUBÝ

MILÝ

NEČESTNÝ

ROZHODUJÚCI

Aké slovo môže nahradiť všetky tieto vlastnosti? (tolerancia).(snímka 27)

Na prelome 18. – 19. storočia žil princ Talleyrand vo Francúzsku. Vyznačoval sa tým, že za rôznych vlád zostal vždy ministrom zahraničných vecí. Bol talentovaným človekom v mnohých oblastiach, ale nepochybne predovšetkým v schopnosti brať do úvahy nálady druhých, správať sa k nim s rešpektom a hľadať riešenia problémov najlepším spôsobom pre každého. A zároveň zachovať svoje vlastné zásady, snažiť sa situáciu zvládnuť a slepo neposlúchať okolnosti. Dnes sme sa naučili byť tolerantní Byť tolerantný znamená rešpektovať druhých bez ohľadu na rozdiely.

Učebňa pre 2. stupeň. Synopsa "Cesta cez magický Krym"

Panfilova Nadezhda Pavlovna, učiteľka základnej školy, MBOU "Razdolnenskaya school-gymnasium No. 2 pomenovaná po L. Ryabiki" Krymská republika

Výpis z vyučovacej hodiny pre 2. ročník „Cesta cez magický Krym“

Popis: Pozývam všetkých na cestu po cestách Krymu, cez vyhradené miesta krásneho regiónu.
Krym, rovnako ako Slnko, je na tomto svete sám.
Krym je step v šumiacej perovej tráve,
Krym sú vrcholy vrcholov na oblohe,
Krym je more, ktoré spieva piesne...
(L. Ogertsová)
Účel: materiál zaujme učiteľov základných škôl, vychovávateľov, zvedavých rodičov.
Cieľ: rozšírenie a obohatenie detských predstáv o Kryme.
Úlohy:
- formovať predstavy detí o rozmanitosti prírody Krymského polostrova ako nádherného miesta na rekreáciu;
- rozvíjať prvky ekologickej výchovy, pozitívny citový vzťah k prírode;
- upevniť si poznatky o pravidlách správania sa v prírode;
- pestovať zmysel pre lásku a hrdosť na rodnú krajinu, úctu k prírode.
Vybavenie: mapa Krymu, výstava kníh o Kryme, obraz čajky.
Prípravné práce:
1. Rozhovory o Kryme.
2. Zváženie fotoalbumov, kníh, ilustrácií a fotografií o Kryme.
3.Čítanie básní, povestí.

Cestovný pokrok.
Pozývam všetkých na cestu po cestách Krymu, po chránených a pamätných miestach tohto krásneho regiónu. Zaspomíname si na pamätné a krásne miesta nášho polostrova, prejdeme sa po horských chodníkoch, navštívime lesy a stepi. Krym je jedinečným prírodným bohatstvom.
Volá sa „Zelený ostrov“.
Krásny ostrov, nádherný Krym.
Je so svetlokrídlenou rýchlou čajkou,
Prelet nad spenenou vlnou je porovnateľný.
(Ismail Gasprinsky "Krym")

S akým vtákom sa porovnáva náš Krym?
Dá sa Krym nazvať ostrovom?
Čo znázorňujú farby na mape: zelená, hnedá, modrá?
Ktoré moria obmýva Krym?
čo je Krym?
Začíname teda cestu, aby sme nezablúdili, pozveme si rozprávkovú čajku, ktorá nám ukáže správnu trasu a najzaujímavejšie miesta.


Ponad nádhernú krymskú krajinu letí čajka a vidí tri farby: zelenú - stepná časť polostrova, hnedú - krymské hory, modrú - moria, ktoré obmývajú náš polostrov.
Stará legenda hovorí.
Bol raz jeden hrdina. Raz mu jeden dobrý čarodejník daroval tri opasky: medený, strieborný a zlatý. Každý pás mal magickú moc. Len čo si hrdina nasadil medený opasok, svaly sa mu naplnili pevnosťou a bol pripravený odraziť akýkoľvek útok. Strieborný pás mu priniesol šťastie a zlatý pás zdravie.
Prírodné pásy Krymu možno porovnať s báječnými pásmi hrdinu. Na stepných plochách sú polia, kde sa pestuje chlieb, zelenina, hrozno, ovocie.


Krása krymských hôr láka cestovateľov na dobrodružstvo, šťastie, nezabudnuteľné dojmy. A pobrežie jemného Čierneho mora je miestom odpočinku a liečby - zlatý pás. Kde dýchať čerstvý vzduch, počuť zvuk príboja, vyhrievať sa v lúčoch jemného slnka, prichádzajú tisíce a tisíce ľudí.
Nad severnou časťou polostrova letí báječný vták.
Len vôňa tymiánu, suchá a horká
Dýchol na mňa – a toto je krymská step.
Brána na Krymský polostrov otvára mesto Džankoj.
Meno Dzhankoy znamená: Dzhan - drahý, koy - dedina.
Na poliach si ľudia pestujú záhradky, zeleninu, rozprestierajú sa plantáže viníc, pasú sa stáda oviec.




Kde rástol plantain?
V stepi z perej trávy,
Na Chumatskej ceste
Kľúčová pružina.
Vyrástla tu dedina
Bolo povedané v boli,
S tými najláskavejšími
Volá sa Janka.

Pod krídlom čajky - východná časť Krymu. Vidíme krásne starobylé mesto. Toto nás víta mesto Evpatoria, hlavné liečebné stredisko polostrova, prístavné mesto. Deti tu odpočívajú po celý rok, choré deti sa liečia nie injekciami a tabletami, ale morským vzduchom, morskou vodou, jemným slnkom, bahennými kúpeľmi, minerálkou. Na Kryme máme pramene, z ktorých vyteká liečivá minerálna voda.



Mesto Evpatoria-
živá história,
Hovoria tomu kováčstvo zdravia
A mestu prajeme pevné zdravie!

Na brehu vidíme vysoké biele domy. Toto je Sevastopoľ, mesto slávy, mesto hrdinov.


Je to hlavný prístav Krymu. Prichádzajú sem lode z rôznych krajín, je tu základňa námorníctva. Vojenskí námorníci počas vojnových rokov bránili Krym pred nepriateľmi.


Symbol vytrvalosti a slávy,
Symbol odvahy vekov,
Sevastopoľ - mesto slávy
A veľkosť námorníkov!

Čajka letí hlboko na polostrov, cez nezvyčajné liečivé polia.Je tu dedinka Medicinal, kde sa pestujú liečivé byliny, z ktorých sa potom vyrábajú tablety, masti, elixíry.



Naša múdra čajka lieta nad krymskými horami - južnou časťou polostrova.
Pred mnohými, mnohými rokmi boli na planéte iba moria. Ale potom sa more začalo znepokojovať, voda začala vrieť, vrieť, vlny sa zdvihli a spod vody sa objavila suchá zem. Takto sa objavil náš Krymský polostrov a naše Krymské hory.
Bolo to pred 200 miliónmi rokov. Na mieste polostrova bolo more Tethys. Na dne ktorej sa vo vrstvách uložili zvyšky živých organizmov. Po vystúpení z vody stvrdnuté skaly skrehli a vplyvom vetra, dažďa, zemetrasení začali praskať. V horách Krymu teda vznikol Grand Canyon - veľká a hlboká trhlina. Prešli milióny rokov neúnavnej práce vody a vetra, ktoré vytvorili pohľad na Grand Canyon, ktorý sa pred nami otvára.


V kaňone tečú horské potoky, potoky, pramene. Najväčšia je Pania. Voda v horských potokoch je veľmi chladná +11 stupňov.


V Grand Canyone na Kryme sa nachádza úžasne krásne miesto, kde vodopád kvapká svoje vody do hlbokého prírodného kúpeľa - Kara-gol, čo je perla kaňonu Bath of Youth.


Po dlhej únavnej ceste sa cestujúci s veľkým potešením vrhnú do studenej vody. Okamžite prichádza sila a pocit sviežosti. A skutočnosť, že kúpajúci sa rýchlo opúšťajú kúpeľ, hovorí o návrate mladosti a elánu.
Jedinečný charakter kaňonu si vyžaduje špeciálne zaobchádzanie. V roku 1947 bol Grand Canyon Krym vyhlásený za prírodnú pamiatku. A od roku 1974 je územie krajinnou rezerváciou.
Na pozemkoch rezervácie je zakázané:
-trhať kvety, rúbať stromy;
- zapáliť ohne, prenocovať, postaviť stany;
- vykonávať akékoľvek činnosti, ktoré môžu zničiť ekologickú situáciu.

Po prelete cez horské priesmyky sa pred nami otvára úzky pás zeme - južné pobrežie Krymu.


Obľúbené miesto na dovolenku majú ľudia, pokryté horami pred vetrom, s miernym teplým podnebím, s bohatou vegetáciou. Jalta je svetoznáme letovisko. V blízkosti Medvedej hory sa nachádza detský zdravotný tábor "Artek", Nikitsky botanická záhrada.




.... A dovoľte mi vidieť celú planétu,
Jednu vec beriem ako samozrejmosť
Že taká Jalta nikde nie je,
Si sám a čakáš na mňa na Kryme.


Ďalej nás čaká hrdinské mesto Kerč, najvýchodnejší bod Krymu.
Za hrdinskú bitku na Mount Mithridates, za vytrvalosť a odvahu mesto získalo titul „mesto hrdinov“
KATEGÓRIE

POPULÁRNE ČLÁNKY

2023 "kingad.ru" - ultrazvukové vyšetrenie ľudských orgánov