Zhrnutie hodiny logopedie „Zvuka a písmeno Sh. Zhrnutie hodiny na tému „Zvučka a písmeno Sh Domáca úloha zvuk a písmeno sh

Mestská rozpočtová predškolská vzdelávacia inštitúcia

materská škola "Malyshok"

Súhrn organizovaných vzdelávacích aktivít pre výcvik gramotnosti

na tému: „Zvuk a písmeno Sh“

Zostavil: učiteľ I. kvalifikačnej kategórie

Ivenskaja Venera Minvalievna.

dedina Berezovo, Chanty-Mansi autonómna oblasť Okrug-Yugra

Zhrnutie organizovaných vzdelávacích aktivít pre výučbu gramotnosti na tému: „Zvukové a písmeno Sh“

pre deti prípravnej skupiny.

Forma konania: hranie

Cieľ: Predstavujeme zvuk a písmeno „sh“

Úlohy:

Vzdelávacie ciele:

Posilnite aktiváciu a vlastnosti zvuku „sh“.

Posilnite výslovnosť hlásky „sh“ v slovách a vetách.

Uverejňujte slová s písmenom „sh“.

Cvičenie v analýze zvukových písmen a syntéze slov.

Uveďte písmeno „sh“.

Precvičte si skladanie viet s danými slovami a zostavovanie vetných schém.

Naučte deti deliť dvoj- a trojslabičné slová s otvorenými slabikami.

Vývojové úlohy:

Rozvíjajte fonematické povedomie, pozornosť a pamäť.

Rozvíjať zručnosti v čítaní slabík a krátkych slov.

Výchovné úlohy:

Rozvíjať schopnosť počúvať učiteľa a kamarátov.

Pestovať túžbu a schopnosť pracovať v tíme.

Integrácia vzdelávacích oblastí: „Vývoj reči“, „Fyzický rozvoj“, „Sociálno-komunikačný rozvoj“, „Kognitívny rozvoj“.

Prípravné práce:

· Vykonajte hodiny gramotnosti podľa plánu.

· Učenie sa čistých výrokov.

· Rozhovor s deťmi.

· Slovné hry.

Metódy a techniky:

· Vizuálne (práca s predmetovými obrázkami a schémami, písmenami a slabikami rozloženými na stojane).

· Verbálne (umelecké slová, otázky pre deti).

· Praktické (spoločné aktivity dospelých a detí, hry).

Materiály a vybavenie:

· Obrázky predmetov.

· Notebooky.

· Ceruzky.

· Stojan.

Priebeh lekcie.

Vychovávateľ: Hostia prišli na našu hodinu. Pozdravme ich (deti hovoria ahoj)

pozdravujem:

Všetky deti sa zhromaždili v kruhu.

Som tvoj priateľ a ty si môj priateľ.

Chytíme sa pevne za ruky

A usmejme sa na seba.

Vychovávateľ: A teraz vám navrhujem začať našu lekciu.

Zahrievanie:

Aké je teraz ročné obdobie? (zima)

Pomenujte, aká môže byť zima? (krutá, studená, divoká, svetlá, mrazivá, veterná, zasnežená, dlhá, striebristá, snehobiela, magická...)

Čo môže byť zima? (večer, deň, vietor, mráz...)

Z čoho pozostáva naša reč? (slová)

Z čoho sú naše slová? (zvuky)

Aké zvuky existujú? (samohlásky, spoluhlásky)

Čo môžete povedať o liste? (vidíme, píšeme)

Čo poviete na zvuk? (počuť, vysloviť)

Hra „Zmeňte slovo“(deti sedia na koberci):

Deti, vymyslite krátke slovo, zmeňte slovo tak, aby malo dve slabiky, tri slabiky (sneh, snehová guľa, vločka).

Hra „Zopakujte frázu“:

Ten, kto správne vysloví správnu frázu, vstane:

Sha – sha-sha – klobúk, šach, rezance.

Shi-shi-shi - šidlo, pneumatika, trstina.

Shu-shu-shu - Máša jedáva rezance.

Shi-shi-shi - jedzte svoju kašu, deti.

Šo-šo-šo - Paša píše dobre.

Ash-ash-ash – lopta, auto, ceruzka.

Deti, aký zvuk sa opakoval v čistej reči?

Zobrazuje sa písmeno, ktoré predstavuje zvuk „sh“:

artikulácia a charakteristika zvuku „sh“ (súhláska, ťažko sa vyslovuje, zuby rušia, syčí).

Hra „Chyťte zvuk „sh“:

Okrem iných zvukov

V slabikách;

Slovami (sneh, dieťa, mäso, kožuch, múr, konvalinka, veža, plot, šiška, sova, mačka, korálky, pakomár, lyžica, tvarohový koláč, trstina).

mená so zvukom "sh": (Sasha, Masha, Dasha, Pasha, Natasha, Andryusha, Tanyusha, Valyusha)

Vyberte slová so zvukom „sh“ v čistej reči:

„Chodili sme a kráčali a našli sme koláč. Sadli sme si, najedli sa a išli znova."

Hra „Hovor pravdu“:

Musíte vysloviť frázu v súlade s obrázkom.

Hra „Zmeňte slovo“:

Chlapci, zmeňte slovo tak, aby sa v ňom objavil zvuk „sh“:

Chlieb - chlieb, orechy - orechy, mravec - mravec, vrabec - vrabec, krava - krava, hrach - hrach, ryba - ryba, kohút - kohút, chlapec - chlapec, kamene - kamienky, matka - matka.

Lekcia telesnej výchovy „Biela zima“:

Nech je všetko pokryté snehom,

Nechajte chlad zúriť

Zima ma neomrzí

Nikdy vás to nevystraší.

Biele snehové vločky v zime

Tancujú za mojím oknom

ADed Moroz jeho obrázky

V noci kreslí na sklo.

Vychovávateľ: Chlapci, navrhujem, aby ste si sadli k stolom. Dnes budeme čítať slabiky so zvukom „sh“, potom slová (Lopta, hluk, Shura, Pasha, Mura, Rama).

Prečítajme si vety pomocou obrázkov:

Shura's (jablko)

Mary's (hruška)

mama (tanier)

U otca (kniha)

Na stojane je nápis: "Shura má jablko."

Vychovávateľ:Čo to je? (ponuka)

Nakreslíme schému návrhu.

Pomenujte prvé slovo, druhé, tretie.

Koľko slov má? (3)

Je to dlhé alebo krátke? (krátke)

Ako môžem dosiahnuť, aby táto veta obsahovala viac slov (pridajte slová).

Hra "Chôdza":

Vymyslíme dlhú vetu a určíme, kto má dlhšiu vetu.

Hra "Živé slová"(práca pri stoloch):

Nájdite umiestnenie zvuku v slovách (gule, paša, nezbedník, bábätko, koliba, kožuch, Šura, myš, veža, konvalinka, trstina, pakomár, klobúk, košeľa).

Zvukovo-písmenový rozbor slov (lopty, Šura, šušťanie myši, šiška, delo).

Grafický diktát(práca v zošitoch):

4 k. hore, 1 k. doprava, 3k. dole, 1k. doprava, 3k. hore, 1k.vpravo, 3k.nadol, 1k. vpravo, 3 tis. hore, 1 tis. vpravo, 4 tis. dole, 5k.vľavo.

Vychovávateľ: Pozývam všetkých, aby sa postavili do kruhu.

Hra „Vyjednanie ponuky“: ( fráza „myš s malými myšami“ sa pridáva v rôznych prípadoch)

Máša bežala do lesa a uvidela myš s myškami.

S malými myškami sa priblížila k myške.

Pred Mášou sa v diere ukryla myš s myškami.

Máša prebehla po celom okraji lesa a myš s myškami nenašla.

Masha veľmi ľutovala, že sa nemôže spriateliť s myšou a malými myškami.

Reflexia lekcie:

Ďakujem vám chlapci za vaše úsilie. Všetci ste dnes odviedli skvelú prácu, dobre! čo sa ti najviac páčilo? Aké úlohy vám robili ťažkosti?

Bibliografia:

1. S.F.Vinogradova, V.Yu.Babchinskaya. Plánovanie organizovaných vzdelávacích aktivít učiteľa s deťmi prípravnej skupiny (technologické mapy na každý deň podľa programu „Od narodenia do školy“ editovali N.E. Veraksa, T.S. Komarova, M.A. Vasilyeva). - Volgograd, vydavateľstvo „Učiteľ“ “, 2016.

2. N. S. Varentsová. Výučba gramotnosti predškolákov pre triedy s deťmi vo veku 3-7 rokov. – M.: Mozaika – Syntéza, 2012.

3. L.E.Kylasová. Vývoj reči. Poznámky k lekcii pre prípravnú skupinu. – Volgograd, Vydavateľstvo Uchitel, 2015.

4. O. M. Rybníková. Výučba čítania a gramotnosti pre deti vo veku 6-7 rokov. Poznámky k lekcii. – Volgograd, Vydavateľstvo Uchitel, 2015.

5. O.A. Štepanová. Príprava detí do školy. Vzdelávacie hry a cvičenia. – M.: Nákupné centrum Sphere, 2008.

MADO "Materská škola č. 6" Chernyakhovsk, Kaliningradská oblasť.

Učiteľka Somkina Marina Vasilievna

Zhrnutie lekcie o príprave na nácvik gramotnosti v prípravnej skupine

Predmet: zvuk[w] , písmeno Ш.

Cieľ: Cvičenie na určenie prítomnosti alebo neprítomnosti hlásky [w] v slovách; pri určovaní polohy hlásky [w] v slove (začiatok, stred, koniec). Zlepšiť analýzu a syntézu slabík ША, ШО, ШУ. Čítanie slabík SHA, SHO, SHU. Naučte syntézu slova Shusha. Predstavte listSh . Rozvíjať sluchovú pozornosť, pamäť, koordináciu reči a pohybu.Rozvíjať schopnosti spolupráce, vzájomného porozumenia a dobrej vôle.

Vybavenie:

Demo materiál: symboly zvukov „A“, „O“, „U“, „I“, „W“, farebné magnety, „Magic bag“; magnetické písmená: Ш, У, А...Hračka: myška Shusha. Položky: so zvukom „Ш“ a bez neho; čipy na analýzu zvuku, zvukové pravítka; "Hry pre tigrov."

Priebeh lekcie

    Organizačný moment:

Niekým vymyslený

Jednoduché a múdre

Keď sa stretnete, pozdravte sa.

Dobré ráno!

Dobré ráno slnku a vtákom.

Dobré ráno, usmievavé tváre!

Chcem vám dnes všetkým popriať dobré ráno a dobré popoludnie.

Dnes sa v triede zoznámime s novou hláskou a písmenom. Najprv si však pripomeňme, ako sa zvuk líši od písmena. (Vyslovujeme a počujeme zvuky a píšeme a čítame písmená).

Nevidíme zvuk
A nemôžeme to vziať do rúk.
Počujeme iba zvuk
A tiež to povedať.

Na aké dve skupiny sú všetky zvuky rozdelené? (Zvuky sú rozdelené na samohlásky a spoluhlásky.)

Ako sa samohlásky líšia od spoluhlások? (Pri vyslovovaní samohlásky vzduch nenarazí na žiadne prekážky, a preto zvuk môže byť

trvať dlhú dobu. Spoluhláska nevydrží, pretože vzduch pri jej vyslovovaní naráža na prekážky).

Samohlásky sú priťahované k vyzváňacej piesni.
Môžu plakať a vzlykať.
V temnom lese volá a volá,
Nechcú však pískať a reptať.

A súhlasia spoluhlásky
Šuchot, šepot, škrípanie,
Dokonca aj smrkať a syčať,
Ale ja im nechcem spievať.

Poďme sa hrať: Ukážem písmeno a vy striedavo voláte zvuk a slovo, ktoré začína týmto zvukom.

Chlapci, dnes nás niekto prišiel navštíviť, teraz vám poviem hádanku a hneď uhádnete, kto k nám prišiel.

Žije v norkách a obhrýza kôry.
Krátke nohy; bojí sa mačiek. (myš)

Učiteľ vytiahne myš.

Chlapci, táto myš sa volá Shusha. Vymyslel pre vás veľa úloh a ak splníte všetky úlohy, niečo vám dá.

Aký zvuk sa opakuje v slovách Shusha a little mouse?

Správne, toto je zvuk [w].

Chlapci, náš hosť Shusha je nezbedník. Šuša lezie za zástenu a tam šuští: šu – šu – šu. "Mačka!!!", zaškrípe mama a s otcom sa schovajú za skriňu.

Chlapci, ako šuchol Šuša?

To je pravda, povedzme to všetci spoločne: šu – šu – šu.

Aký je prvý zvuk?

Povedzme si to.

Chlapci, aký je zvuk [w]: samohláska alebo spoluhláska?

Správne, zvuk [sh] je spoluhláska.

Je zvuk [sh] tvrdý alebo mäkký?

Tento zvuk má zvláštnosť: nikdy nie je mäkký, vždy tvrdý. Na rozdiel od našej myši tento zvuk nerád robí žarty a robí hluk a ak niekto začne robiť hluk, vždy povie pšššt.

(Na stojane sú červené a modré domy a vedľa nich sú zodpovedajúce čipy na označenie zvukov.)

Aké zvuky žijú v červenom dome?(Zvuky samohlásky).

Aké zvuky žijú v modrom dome?(Tvrdé spoluhlásky).

Do ktorého domu dáme zvuk [w]?(V modrej farbe, pretože zvuk „Ш“ je súhlasný a VŽDY tvrdý).

Aký farebný čip použijeme na označenie zvuku [w]?(modrý čip).

D/i "Áno alebo nie."

Myš si so sebou priniesol rôzne predmety, ale nevie, či ich mená obsahujú zvuk „SH“ alebo nie? Ak názov predmetu obsahuje hlásku Ш, „syčíte“, ak nie, ste ticho (vyberiem 1 predmet a deti určia prítomnosť hlásky v slovách).

Myš si pre vás pripravila zaujímavú hru: "Kde je skrytý zvuk?" - „Hry pre tigre“ - určenie zvuku „sh“ na začiatku, v strede alebo na konci slova.

Dynamická pauza pomocou myši.

Skákať a skákať, skákať a skákať

Myš skočila na peň.

Hlasno bije na bubon,

Pozýva vás zahrať si skokanku.

Labky hore, labky dole,

Vytiahnite sa na prsty!

Položili sme labky na stranu,

Skok-skok-skok na prsty na nohách.

A potom si drepni,

Aby vám nezmrzli labky.

Poďme čítať, hrať sa

Musíte prečítať slabiku a pridať ju do slova

SHA...(klobúk, šach...)

SHU….(kožuch, vtip…)

SHO...(šortky, šev...)

SHI...(hroty, pneumatika...) Píšeme ja, ale počujeme Y. Za písmenom Ш nerada nasleduje písmeno Y (propedeutická práca).

"Rozsvietenie svetiel"

Myška Shusha si pre vás pripravila poslednú úlohu. On priniesla viacfarebné svetlá (modrá, červená, zelená).

Zvuková analýza slova (Shusha). Otvorte toľko okien, koľko je zvukov v slove Shusha.

Pomenujte prvý zvuk (Aký oheň zapálime? Prečo?...

Aký zvuk a písmeno sme dnes stretli? Aké hry si hral?

Dá vám obrázky, na ktorých nájdete obľúbené písmeno myši Shushi (Ш).

Olesya Morozova
Zhrnutie lekcie logopedie „Zvuk a písmeno Sh“

Ciele: 1. Spoznávanie zvuk <;Ш>, jeho charakteristické znaky, s písmeno Ш.

2. Posilňovanie správnej výslovnosti zvuk <;Ш> v slabikách, slovách.

3. Rozvoj fonemiky sluchu: schopnosť zvýrazniť zvuk <;Ш> podľa ucha a vo výslovnosti z množstva iných zvuky, slabiky, slová a určiť polohu znieť jedným slovom.

4. Cvičenie na čítanie slabiky, slová s písmeno Ш. Zavedenie pravidla pre písanie slabiky SHI.

5. Podporovať túžbu správne vyslovovať slová zvuky.

Vybavenie: zrkadlá, ukážkové obrázky predmetov (nevädza, sedmokrásky, čmeliak, včielka, konvalinka, fialka, košeľa, tričko, nohavice, šortky, papuče, sandále, čokoláda, cukrík, chata, dom, pero, ceruzka, samostatný predmet obrázky, 2 pre každé dieťa (hodinky, trstina, luk, kôň, prsteň, skriňa, sane, delo, fajka, lopta, lietadlo, mačka, zajac, klobúk, dáždnik, myš, šuštiaci hračka, zvukové domy, sady pre slovné schémy, spoluhláskový zámok písmená, demo karta písmená Ш, kartičky, pracovné listy Kniha ABC s písmenom Ш, nádoby s farebnými ceruzkami, prezentácia do povolanie, počítač.

Plán triedy:

I. Organizačný moment.

Logopéd: Pred začiatkom triedy hrá sa komunikačná hra

"Dobré ráno":

Opäť prišlo ráno. Usmejem sa na vás a vy sa budete usmievať jeden na druhého.

Výborne! Dúfam, že budete trieda sú k sebe pozorní ako počas tejto hry.

II. Správa k téme triedy.

Logopéd: Chlapci, dnes sa stretneme s novými zvuk a písmeno. Ale s akými, o tom nám povie môj priateľ Shurshunchik.

III. Artikulačná gymnastika.

Logopéd: Pozdravme Rustlea.

deti: Dobrý deň, Shurshunchik.

Šuchot: Vitajte, chlapci!

Logopéd: Oh, Rustle! Čo sa s tebou deje?

Šuchot: Nežnem!

Logopéd: Cvičili ste dnes na jazyk?

Šuchot: Nie!

Logopéd: Tak potom mi je všetko jasné. Váš jazyk sa neprebudil, a preto nemôžete všetko správne vysloviť zvuky. Ale teraz to napravíme.

Chlapci, nech slová znejú hladko,

Urobme cvičenia pre jazyk.

- "úsmev":

Vstávame skoro ráno,

Usmejme sa na mamu a otca.

- "plot":

Pozrime sa z okna do dvora

A tam uvidíme plot.

- "maliar":

Aby bol dom čistý,

Strop natrieme štetcom.

- "Pohár":

A teraz si oddýchneme,

Vezmeme si šálku čaju.

- “Lahodný vývar”:

Pijeme čaj s nálevom.

- "kôň":

Po úzkej, hladkej ceste

Budeme jazdiť na koni.

- "huba":

Pri ceste je dub,

Pod dubom rastie huba.

- "harmonický":

Sme trochu prešťastní

Poďme hrať na harmoniku.

Šuchot: Oh! A naozaj to pomohlo. To je všetko získajú sa zvuky!

IV. Výber<Ш>z názvu. Charakteristický zvuk.

Šuchot, čo a zvuk budeme dnes učiť?

Ako to, že ste to ešte neuhádli? Toto zvuk skryté na začiatku a v strede môjho mena!

Chlapci, uhádli ste, ktorý to je zvuk?

- Zvuk Sh.

Správny. Povedať zvuk A pozri sa na seba do zrkadla. Existuje prekážka vo vzduchu? Tak toto je čo zvuk: samohláska alebo spoluhláska? Deti odpovedajú.

Položte dlaň na krk a povedzte zvuk. Existuje nejaký hlas, ktorý spieva? Prostriedky zvuk Ш: bez hlasu alebo hlasu? Odpovede detí.

Áno chalani zvuk Ш - spoluhláska, nepočujúci, a tiež je vždy tvrdý. A býva v modrom krídle zámku spoluhlások.

Zopakujme si charakteristiku zvuk Ш.

Deti opakujú: Zvuk Ш - spoluhláska, tvrdý, hluchý.

Šuchot: Ach, akí skvelí chlapi!

V. Hra „Chyťte zvuk Ш» .

Logopéd: Áno, Shurshunchik, moji chlapci sú veľmi inteligentní a pozorní.

Šuchot: Oh, chcem vidieť, či sú naozaj takí pozorní. Navrhujem, aby ste si zahrali hru „Chyťte zvuk Ш» .

Logopéd: A čo? Dobrý nápad! Pripravili sme si ruky. Ak počuješ zvuk <;Sh>, tlieskajte tlieskať:

A) Sh, S, M, Sh, Sh, Z, S, Sh

B) ASH, USH, MA, SHO, SHI, SHE, SO

C) ZÁHRADKA, MAK, HLUK, ŠKRČEK, VTIP, ceruzka, stôl, mačka

Šuchot: Výborne, zvládli ste to!

VI. Výslovnosť zvuk v slabikách, slová. Výber slov s zvuk Ш.

Šuchot: Chlapci, snívam o tom, že sa stanem spisovateľom. A rozhodol som sa napísať príbeh o tom, ako som išiel v lete navštíviť Khomyak. Ale chcem, aby príbeh mal čo najviac slov zvuk <;Sh>. Môžete mi pomôcť vybrať ich?

Tatyana Anatolyevna tento príbeh dobre pozná. Nechaj ju teda rozprávať a ja si budem robiť poznámky.

Logopéd: Súhlas. No, začnime.

Jedného pekného letného rána sa Shurshunchik rozhodol navštíviť svojho priateľa Škrečka. Počas prípravy si pohmkával vtipné pesničky. Teraz vás žiadam, aby ste ich pozorne počúvali a nerobili chyby opakovať: SHA-SHO-SHU

A odteraz potrebujeme pomoc pri výbere slov zvuk <;Sh>.

Shurshunchik sa teda rozhodol obliecť. Obliekol si (tričko alebo tričko, (nohavice alebo šortky). Na nohy si dal pohodlné topánky (sandále alebo šľapky). A pevne zavrel dvere a kráčal po ceste. Krásne po nej kvitli nevädze či sedmokrásky a nad kvetmi bzučali. (čmeliaky alebo včely). Na samom okraji lesa rástla voňavka (púpava alebo konvalinka). Na konári vysokej borovice sedel zaujímavý vták. To bolo (kukučka alebo žluva). Aké krásne bolo v lese! Tu a tam bolo vidno v tráve (hríb alebo šampiňóny). Shurshunchik, ktorý vyšiel na širokú čistinu, videl (chata alebo dom)Škrečok. Bol veľmi šťastný, že vidí svojho priateľa. Shurshunchik priniesol ako darček (pero alebo ceruzka). A Škrečok ošetril hosťa (čokoláda alebo cukrík). A potom sa priatelia rozhodli hrať hru "Usadený zvuk Sh v dome» .

VII. Hra "Usadený zvuk <;Sh> do domu".

Poďme si zahrať aj túto hru, chlapci.

Logopéd pomenúva slová z tabule (slová, ktoré si vybrali deti a chlapci zvuk domy určujú polohu zvuk Ш v nich.

Šuchot: Ha! Pre všetkých je ľahké hrať túto hru spolu. Môžete tiež špehovať svojho suseda.

Logopéd: Dobre. Pozrime sa, ako sa chlapci s touto úlohou vyrovnajú sami. Na stoloch máte 2 obrázky. Vezmite ich, vyberte si obrázok zvuk W a určiť miesto zvuk v ňom.

Deti plnia úlohu. Potom to vysvetlia nahlas.

Šuchot: Výborne!

VIII. Moment telesnej výchovy.

Logopéd: Šuchot! A chalani a ja poznáme hru o tvojom priateľovi Škrečkovi. Chceš sa pozrieť?

Šuchot: S radosťou!

Deti spolu s logopéd robiť fyzické cvičenia "škrečok":

Škrečok, škrečok, škrečok -

Pruhovaný sud.

Khomka vstáva skoro,

Umyje si líca a pretrie si uši.

Škrečok zametá búdu

A ide sa nabíjať.

Jeden dva tri štyri päť -

Khomka sa chce stať silným.

IX. Spoznávanie sa písmeno Ш.

Šuchot: Oh, aké zaujímavé! Vieš, keď som odchádzal z domu, dal mi škrečok písmeno Ш. Ak chceš, dám ti ho.

Logopéd: Ďakujem, Shurshunchik!

Pozri na písmeno Ш -

List je veľmi dobrý,

Napísal som list Ш:

Tri tyče a pražec dole.

Logopéd ukáže deťom ukážkovú kartu s písmeno Ш.

Potom vysvetlí, ako sa to správne píše. list.

X. Čítanie slabiky a slová na kartičkách:

ASH USH OSH YSH

SHA SHO SHO SHI

KROKOVÝ ŠVOVÝ ŠOK HLUKU

WU-SHI SHI-NA KA-SHA SHU-BA

XI. Práca na pracovných listoch Primer.

Logopéd: Chlapci, zapamätajte si to lepšie list Sh a nepomýlil si ju s inými písmená, Shurshunchik a navrhujem vám farbu písmeno Ш na listoch základného náteru. Akú farbu budete maľovať? písmená? prečo? Odpovede detí. Maľovať písmená by mal byť iba modrý, pretože označuje jednu tvrdú spoluhlásku zvuk Ш.

Farbenie detí list.

XII. Spodná čiara triedy.

Logopéd: Chlapci, pamätáte si ktorý? dnes sme študovali zvuky a písmená?

Deti odpovedajú.

Šuchot: Výborne! Ďakujem vám za pomoc! Zbohom!

Logopéd: Zbohom, Shurshunchik!

Rámcový plán priamej výchovno-vzdelávacej činnosti na vyučovanie gramotnosti v kompenzačnej skupine (druhý ročník).

Téma „Zvuk a písmeno Sh“

Integrácia vzdelávacích oblastí:

  • "Kognitívny vývoj"
  • "Vývoj reči"
  • "Socio-komunikačný rozvoj",
  • "Fyzický vývoj".

Cieľ.

  • Vytvorte správnu výslovnosť zvuku [sh],
  • predstaviť písmeno Sh.

Úlohy:

  • upevniť zručnosť jasnej výslovnosti zvuku [w] v slabikách, slovách, frázach;
  • rozvíjať pohyblivosť artikulačného aparátu;
  • precvičiť si zvukové písmo, analýzu slabík a syntézu slov;
  • precvičiť si koordináciu slov vo vete;
  • zaviesť písmeno Ш, pravidlo pre písanie slov s „shi“;
  • rozvíjať fonematický sluch, pamäť, pozornosť.

Vybavenie:

  • objektové obrázky, ktorých názov obsahuje hlásku [w], jednotlivé zrkadlá, obrázky - symboly na vykonávanie artikulačných cvičení, perá, zošity, objektové obrázky s vyobrazením balóna, kráľovstva, hradu, Vtipy princeznej; elektronická hra „Úroda“, písmeno Ш, počítacie tyčinky, farebné ceruzky, tlačené písmeno Ш pre každé dieťa.

Približný priebeh priamych vzdelávacích aktivít:

I. Organizačný moment.

Dnes sa vyberieme do rozprávkového kráľovstva princeznej z vtipov. Dostala tak meno, pretože miluje smiech a zábavu. Ale aby ste sa dostali do kráľovstva, musíte pomenovať zvuky slovami v poradí: váš, náš, sprcha, Máša, hluk, náš, kaša, pneumatika, Dáša, Miška, suchá zem.

Pomenujte zvuk, ktorý sa v týchto slovách najčastejšie opakoval (zvuk [w])

Dnes sa s týmto zvukom zoznámime počas našej cesty rozprávkovým kráľovstvom.

II. Hlavná časť.

1. Relaxačné cvičenia.

Tak sme skončili v kráľovstve. Princezná vtipov sa každé ráno prebúdza, pozrie do zrkadla, usmeje sa a ide piť čaj s džemom. Urobme aj toto:

  • „Napätý úsmev“ - usmievajte sa, napínajte a napínajte pery silou. Potom sa uvoľnite s mierne otvorenými ústami.
  • „Náustok“ - mierne otvorte ústa, natiahnite pery dopredu, zaokrúhlite ich, uvoľnite sa.
  • „Spatula“ - usmejte sa, položte široký, uvoľnený jazyk na spodnú peru. Držte túto pozíciu do 10.
  • „Lahodný džem“ - usmievajte sa, mierne otvorte ústa, olíznite si hornú peru širokým predným okrajom jazyka a robte pohyby zhora nadol. Zatvorte ústa, uvoľnite sa.
  • „Pohár“ – usmejte sa, pootvorte ústa, položte široký jazyk na spodnú peru, potom ho zdvihnite k hornej pere, „pohár“ schovajte do úst. Potom sa uvoľnite a položte jazyk na spodok úst.

2. D/u „Kúzelné kúzlo“.

Ty a ja sme sa ocitli pred bránami hradu. Ale tieto dvere nie sú jednoduché, ale magické. Ak ich chcete otvoriť, musíte použiť kúzlo. Počúvaj a opakuj po mne:

  • ša - šo - ša popol - popol - oš ona - ša - ona
  • shi - shi - šu uš - ysh - uš šo - ona - ša
  • šo - ša - šó oš - popol - oš uš - uš - ša
  • sha – shi – šo ush – ish – osh ish – popol – ish

3. D/u “Balón”.

Ale z nejakého dôvodu sa brány neotvárajú. Potom nad nimi preletíme teplovzdušným balónom. Najprv ho však oklamme.

Balón rýchlo nafúkneme prstami oboch rúk
Stáva sa veľkým, hroty sa dotýkajú.
Zrazu balón praskol, vyšiel vzduch, v tejto polohe na nich fúknite,
Stal sa tenkým a tenkým. prsty nadobúdajú tvar gule.
Vzduch vychádza, prsty sa vrátia do pôvodnej polohy.
Šo-šo-šo-pre nás je dobré lietať.

Pri vyslovovaní hlásky [sh] sú naše pery zaoblené a natiahnuté dopredu, ale vzduch má bariéru v podobe jazyka. Vzduch preráža medzeru a vydáva zvuk: „sh-sh-sh“.

Pamätajte: zvuk [w] je spoluhláska, pretože sa nedá spievať ani vyťahovať; hluchý, pretože hrdlo sa pri jeho vyslovovaní netrasie; vždy tvrdé, preto označené modrým krúžkom.

4. D/i „Darčeky pre princeznú“.

Tak sme sa ocitli na hrade. Princezná sa s nami stretáva. Ale je zvykom prísť na návštevu s darčekmi. Vyberme darčeky.

Pozrite sa na obrázky: medveď, vafle, loptičky, šteniatko, čokoláda, sušienky, šatka, cukrík, ceruzka, myš, tvarohový koláč, auto, žaba, pes, vankúš, kolobežka.

Vyberte len tie, ktorých mená obsahujú zvuk [ш].

Čo ste si vybrali? (medveď, loptičky, čokoláda, šál, ceruzka, myš, tvarohový koláč, auto, žaba, vankúš)

Teraz medzi týmito predmetmi pomenujte len tie, ktorých mená majú na začiatku slova hlásku [w] (gule, čokoláda, šál).

5. D/u „Nové slová“.

Princezná vtipov sa teší z vašich darov a pozýva vás, aby ste s ňou žartovali. Nahraďte prvý zvuk v slove za [sh] a dostanete nové slovo:

  • pohár – dáma darček – guľový kúzelník – krok
  • myš - hrčka mydlo - šidlo prepáč - šál
  • Garik - loptička dupať - šepkať šťava - šok
  • pery - kožuchy papuče - klobúky kaša - káro

6. D/u “Úroda”.

Princezná vtipov má čarovnú záhradu, v ktorej rastú stromy. Na stromoch dlho dozrievala nezvyčajná úroda. Pomôžte zbierať úrodu do troch košov. Zbierajte predmety s jednou slabikou v prvom koši, predmety s dvoma slabikami v druhom koši a predmety s tromi slabikami v treťom koši.

Obrázky: kožuch, šašo, dáma, auto, myš, klobúk, navijak, lopta, delo, žaba, šál, šach, pneumatika, maskara, klobúk, šípka.

8. Fyzické cvičenie.

Pracovali sme v záhrade, sme unavení, poďme si oddýchnuť.
Počúvajte, báječní ľudia, ideme na zhromaždenie.
Poponáhľajte sa a postavte sa do kruhu
A začnite nabíjať.
Natiahnuť, natiahnuť!
Ponáhľaj sa, ponáhľaj sa, zobuď sa!
Facka, ťuk na kolená,
Teraz ma potľapkaj po pleciach!
Plieskajte sa po stranách
Môžeme tlieskať za chrbtom
Tlieskame sami pred sebou.
Môžeme ísť doprava, môžeme ísť doľava,
A preložíme ruky do kríža.

9. Prstová gymnastika.

Raz, dva, tri, štyri, päť - Tlieskajte rukami.
Ohneme prsty.
Tu je palec, tu ukazovák, striedavé ohýbanie
Dávajte si teraz pozor! prsty
Teraz ohneme stredný,
Zavolajme tomu bezmennému.
A malíček - dobre urobené
Konečne dole!
Výsledkom boli päste,
Kladivá začali búšiť:
Klop-klop! Klepanie päsťou na päsť.
Počúvajte svoje klopanie!

10. Predstavenie písmena Sh.

a) zobrazenie písmena.

Pozri, na zámku princeznej je namaľovaný erb - znak, že palác patrí jej. Tento erb je písmeno Sh.

Pozrite sa na písmeno Ш -
List je veľmi dobrý
Shura hrabal seno,
Zabudol som si vidly v sene.

Zvuk [ш] v písaní je označený písmenom Ш.

Rozložte písmeno Ш z paličiek. Koľko prvkov je v písaní listu?

Ako vyzerá písmeno Sh? Premeňte písmeno na akýkoľvek objekt pridaním chýbajúcich častí.

b) práca v notebookoch:

Tlač písmen Ш Ш;
- písanie slov pod diktátom: kaša, pištoľ, mačka, medveď;
- zvuková a slabičná analýza slov: uši, šiška (oboznámenie sa s pravidlom písania „shi“).

11. D/u “Most z hradu”.

Je čas, aby sme sa vrátili, a preto postavíme most z hradu princeznej do materskej školy. Slová „spriateľte sa“ a zostavte ich do vety:

Šatníková skriňa, vis, in, Misha, kožuch. - Mišo vešia svoj kožuch do skrine.
Aljoša, auto, dedko, kúp.
Gauč, na, odpočinok, dedko.
Máša, kaša, jedz.
B, píš, Máša, škola, písmená.
Alyosha, daj, medvedík.
Nohavice, Máša, Miška, šij.
Yasha, naraziť, nosiť, auto, ďalej.

III. výsledok:

Kde sme dnes boli?

S akým zvukom a písmenom ste sa zoznámili?

Ovchinnikova T.N.,
učiteľ logopéd

Účel hodiny: študujeme písmeno Ш, formovanie čitateľských zručností, rozvoj rečových zručností, zlepšenie fonematického povedomia, základy základných grafických zručností.

  • predstavte predškolákovi písmeno Ш, správnu výslovnosť zvuku;
  • naučiť sa písať tlačené písmeno Ш v štvorcoch;
  • vzbudiť záujem o učenie sa básní a hádaniek.

Pomenujte, čo je zobrazené na obrázkoch nižšie:

Loptičky čmeliak šišky Šach

V Švagrovom dome odstavili vodu. Šura otvára kohútik – voda netečie, len vzduch syčí: pšššt...

  1. Ako syčí vzduch v kohútiku?
  2. Ako sa volalo dievča?
  3. Aký je prvý zvuk v slove SHURA?
  4. Aký zvuk je v slove KLOBÚK, v slove MYŠ a v slove SPRCHA?
  5. Je na začiatku, na konci alebo v strede slova hláska [w] v slove HAT? - SPRCHU? - MYŠ? - KOŽUCH? - Mačka?

Pri vyslovení hlásky [w] sa hrot jazyka za hornými zubami dvíha, zuby sú takmer zaťaté, medzi nimi je len úzka štrbina. Povedz: Pšššt. Jazyk aj zuby bránia vzduchu voľne opustiť ústa, keď vyslovíme zvuk [w].

  • Samohláska alebo spoluhláska [sh]?
  • Je tento zvuk hlasitý alebo nudný?
  • prečo?
  • Aké ďalšie spoluhláskové zvuky poznáte?

Zadanie: tlačené písmeno Ш pre predškolákov

Preskúmajte písmeno Ш. Prišite písmeno Ш vo vzduchu a raz v zošite opatrne do buniek jednoduchou ceruzkou alebo guľôčkovým perom.

V prípadoch, keď je dieťa požiadané, aby napísalo celý riadok písmena, slabiky alebo slova, dospelý uvedie na začiatku riadku ukážku písania.
Ak má predškolák ťažkosti, dospelý môže nakresliť dve približné čiary alebo umiestniť referenčné body, ktoré dieťa spojí čiarami, alebo napísať celé písmená a dieťa ich jednoducho zakrúžkuje inou farbou. V tejto fáze výcviku by sa kaligrafia nemala vyžadovať.

Pokračujte vo vete

Ak rastieme na smreku,
Sme tu, podnikáme.
A na čelách detí
Nikto nepotrebuje... (narazí).

Ušila som košeľu pre medveďa.
Ušijem ho... (nohavice).

Dnes sa všetci tešia!
V rukách dieťaťa
Tancujú od radosti
Balóny).

Medveď počuje kútikom ucha,
Ako mucha bzučiaca nad tvojím uchom.
Medveď lapá muchu!
Ani muchu nepočuť!
Ale medveď nemôže pochopiť,
Prečo je nad uchom... (hrbolček)?

Rozprávka o písmene Sh

Ako bola Myška nezbedná

Myška Myška bola strašný nezbedný chlapec. Jeho otec sa napríklad chystá niekam loviť. Hľadá a prehrabáva sa vo všetkých skriniach: hľadá svoje papuče, nohavice, šál a čiapku, no nikde ich nenájde.

Myška! Kde sú moje veci?! – pýta sa otec hrozivo.
- Zjedol som ich... Náhodou...
- Ako si to jedol? Ach, ty nezbedník!
- Prečo robíš hluk? - Mama sa postaví.
- Robil si srandu.
- Aj ty si minulý rok zo žartu zjedol svoj klobúk?!

Alebo Myška vylezie za zástenu a zašuští tam: šuhaj-šuraj-šuraj...

Mačka!!! - skríkne mama a ona s otcom sa pchajú pod skriňu.

Alebo priviaže špagát na hadicu a potiahne ju cez izbu.

Had... – zašepká otec a spolu s mamou omdlie.
"Toto nie je život, ale nočná mora!" Otec je rozhorčený.
- V našej dobe sme sa takto nehrali.

Hádanky pre deti začínajúce na písmeno Sh

Ihla našej tety
Nakreslila čiaru cez pole.
Riadok po riadku
Riadok po riadku.
K dispozícii budú šaty pre vašu dcéru.
(Šijací stroj)

Držal som tvoj chvost v ruke,
Ty si letel, ja som bežal.
(Balón)

Na políčkach dosky
Králi zvrhli pluky.
Nie na bitku v blízkosti plukov
Žiadne náboje, žiadne bajonety.
(šach)

Príslovia a porekadlá začínajúce na písmeno Sh

Ak budete prenasledovať dvoch zajacov, nechytíte ani jedného.
Vedieť viac a povedať menej.
Byť hosťom je dobré, ale byť doma je lepšie.
Sú tam hračky pre mačku a slzy pre myš.
Myš a mačka sú šelma.
Vražda vyjde von.
Ak nevidíš, choď na horu, ak nerozumieš, spýtaj sa staršieho.
Ak ste sa mýlili, že ste si ublížili, veda ide dopredu.
Ak sa ponáhľate, rozosmejete ľudí.
S kýmkoľvek sa stýkate, tým získate.
Čím skôr začnete, tým skôr budete včas.

Vtipné básničky o písmene Sh pre deti

Čo máme v lese, ktorý sa začína na písmeno Sh?
Tento kužeľ sa zašušťal.
V kaši sa hlučne prehrabávajú čmeliak a sršeň.
V šípkach šumí hmyz.
Čo ešte v lese začína na písmeno Sh?
Hluk a šuchot pri chate.
(M. Yasnov)

Krúžok veľmi hlasno šteká.
Krúžok veľmi pevne vie:
Ten, kto hovorí „uf“ hlasnejšie
Vždy bude mať pravdu!
(B. Zakhoder)

Vzduchový balón,
hravý,
nezbedný,
Utekal s vetrom,
A kam?
A on to nepovedal.
(F. Bobylev)

Valená guľa ležala
Aby neutiekol z okna.
A teraz ho oklamem,
Pôjdem s ním von.
(G. Satir)

Šál
Kráčal som lesom a bál som sa...
Narazil som na niečiu šatku.
Les sa hneď stal menej strašidelným.
- Hej, kto stratil šatku?
(G. Vieru)

Ušil som kožuch -
Ušila som sukňu
Ušil som klobúk -
Ušil som papučku!
Natasha je dobrá krajčírka!
(E. Blaginina)

Bumblebee predáva balóny.
Loptičky sú také nezbedné!
Gule zašuchota a vybuchnú do neba,
A hodvábne nite sú roztrhané.
(G. Satir)

Čmeliak vyletel a zašustil v mudrci,
Čmeliak urobil strašný hluk.
Koľko vecí urobil?
Dokonca zobudil aj sršňa.
(A. Pudval)

Pohlcovač mečov nežartoval
Nebojácne prehltol päť mečov.
Hej, nezbední ľudia! Zvýšte tempo!
Prineste mi šiesty meč.
(V. Berestov)

Jesenné kríky šumia.
Listy šuštia na strome.
Trstina šuští.
A dážď šumí.
A myš, šušťanie,
Ponáhľa sa do diery.
A tam ticho šumia
Šesť šikovných malých myší.
Všetci naokolo sú však pobúrení:
- Ako šuchotali nezbedníci!
(A. Usachev)

Zhrnutie lekcie:

  1. Výslovnosť nových slov zvyšuje slovnú zásobu predškoláka, rozvíja reč a pamäť.
  2. Bunkové cvičenia rozvíjajú jemnú motoriku rúk.
  3. Hádanky rozvíjajú detskú inteligenciu, schopnosť analyzovať a dokázať. Učitelia pri výučbe detí používajú hádanky, aby zvýšili záujem o zložité úlohy.
  4. Básne ovplyvňujú nielen rozvoj pamäti. Je dokázané, že ak sa každý deň naučíte pár riadkov, v mozgu sa objavia nové nervové spojenia a vaša celková schopnosť učenia sa zvýši.
KATEGÓRIE

POPULÁRNE ČLÁNKY

2024 „kingad.ru“ - ultrazvukové vyšetrenie ľudských orgánov