Téma hodiny v seniorskej logopedickej skupine MŠ: "Sťahovavé vtáky. Používanie predložiek B-NA v predložkových a akuzatívoch."
Cieľ: rozvíjať lexikálne a gramatické prostriedky reči.
Rečové úlohy:
1. Rozšírte a aktivujte slovnú zásobu na túto tému.
2. Rozvíjať schopnosť používať v reči podstatné mená v predložkových a akuzatívoch s predložkami V-HA.
3. Vytvorte krátke vyhlásenie založené na obrázku objektu.
Kognitívne úlohy:
1. Upevnite predstavy detí o preberanej téme „Zimovanie vtákov“.
2. Vytvorte nápady detí na tému „Sťahovavé vtáky“.

Vybavenie: obrázky predmetu a predmetu k preberaným témam, hudobná nahrávka vtáčích hlasov, flanelograf, siluety vtáka, konár, vtáčia búdka, strecha domu.
Priebeh lekcie.
1. Organizačný moment:
Logopéd vyzve deti, aby sa pripravili pozorne počúvať a povedať, čo počuli.
(Nahrávanie vtáčích hlasov je zapnuté. Deti hovoria, že vtáky spievajú).
2. Opakovanie preberanej látky:
Logopéd ukazuje deťom obrázky predmetov, ktoré zobrazujú zimujúce vtáky (vrana, vrabec, sýkorka) a vyzve ich, aby každého pomenovali a potom si zapamätali, ako ich nazvať jedným slovom. Opakuje sa výklad slova „zimovanie“ naučený v predchádzajúcich lekciách.
Logopéd ponúka, že znázorní zvuky, ktoré vydávajú tieto vtáky (kar-kar, chiv-chiv, hsin-hsin), a potom žiada, aby každý obrázok povedal podľa predlohy: toto je vrana, kváka; je to vrabec, to cvrliká; Je to sýkorka, je modrá.
3.Úvod do témy „Sťahovavé vtáky“.
Logopéd navrhuje skontrolovať, kto si pamätá, ako hodina začala. (Deti počúvali spev vtákov.) Kto rád počúva spev vtákov? Kto chce vidieť tieto vtáky a naučiť sa ich mená?
Logopéd predkladá jeden po druhom obrázky predmetov, na ktorých je zobrazený slávik, škovránok, škorec, pričom ich pomenúva a o každom hovorí:
Toto je škorec. Prilieta k nám skoro na jar, keď sa sneh ešte neroztopil. Ľudia sa tešia z príchodu škorcov a pripravujú pre nich špeciálne vtáčie búdky.
Toto je slávik. Do našich končín odlieta koncom jari, keď už na stromoch začalo kvitnúť lístie.
Toto je škovránok. Na našom území je to vidieť začiatkom leta, keď sa veľmi oteplí a stromy sú pokryté zelenými listami.
(Logopéd sprevádza každý príbeh tým, že ukazuje dejový obrázok s ročnými obdobiami).
Záver je vyslovený: vtáky, ktorých spev sme dnes počúvali, s nami žijú len v teplom období a na zimu odlietajú do teplejších oblastí, preto sú slávik, škovránok a škorec sťahovavý.
Fizminutka
"Vrabec, štebot!" Malí vrabci (všetky deti) stoja v rade, vodič sa k nim postaví chrbtom vo vzdialenosti 4-5 krokov a hovorí: vrabček, cvrliká. Jedno z detí na pokyn logopéda „zacvrliká“ a vodič uhádne vrabca. Stáva sa vodičom.
4. Práca s lexikálnym a gramatickým materiálom v kontexte preberanej témy.
Logopéd hovorí, že teraz sa stretneme so sťahovavými vtákmi. Priletia a pristanú na rôznych predmetoch: toto je konár, toto je strecha, toto je vtáčia búdka, toto je hniezdo, toto je strom.
-Prišiel slávik (škovránok, škorec). Na čom sedel slávik (škovránok, škorec)? (logopéd posúva figúrku vtáčika tak, aby deti odpovedali: na konári, na streche, na strome)
-Škorec prišiel. Kde bude bývať škorec? (vo vtáčej búdke)
- Prišiel škovránok. Kde bude bývať škovránok? (v hniezde)
Logopéd navrhuje predstaviť si, že do skupiny priletel vták.
-Na čom môže sedieť? (deti pomenujú okolité predmety pomocou predložky NA a postavia na pomenovaný predmet figúrku vtáčika).
-Ak nás má rada, v čom bude vtáčik bývať? (deti pomenujú okolité predmety pomocou predložky B a do pomenovaného predmetu umiestnia figúrku vtáčika).
Logopéd kontroluje správne používanie slovných tvarov v akuzatíve a predložkovom páde s predložkami V-HA a primeranosť navrhnutých možností. Ak je odpoveď dieťaťa významovo alebo gramaticky nesprávna, logopéd požiada deti, aby premýšľali, ako to povedať správne.
5. Zhrnutie.
Logopéd vyzve deti, aby si zapamätali mená vtákov, o ktorých sa dnes hovorilo, ako ich nazvať jedným slovom a prečo.
Zistite, čo sa vám na lekcii páčilo.
Úspechy detí sa oslavujú.

Zhrnutie logopedickej hodiny na tému "Sťahovavé vtáky"

Úlohy:

Posilnite predstavy detí o sťahovavých vtákoch.

Opravte názov vtákov, ich vonkajšie vlastnosti, štruktúru, výživu, zvyky, životné podmienky.

Aktivácia slovníka na danú tému.

Formovanie gramatickej stavby reči.

Precvičte si tvorenie zložitých prídavných mien.

Rozvoj konštruktívnej praxe pri kreslení rozstrihaných obrázkov.

Rozvoj pozornosti, pamäti, myslenia.

Vzbudiť u detí záujem o pernatých obyvateľov prírody a starostlivý prístup k nim.

Stiahnuť ▼:


Náhľad:

Zhrnutie logopedickej hodiny Téma: Sťahovavé vtáky

Úlohy:

Posilnite predstavy detí o sťahovavých vtákoch.

Opravte názov vtákov, ich vonkajšie vlastnosti, štruktúru, výživu, zvyky, životné podmienky.

Systematizovať vedomosti detí o druhoch vtákov, precvičiť triedenie sťahovavých a zimujúcich vtákov a zvýraznenie nepotrebného predmetu.

Aktivácia slovníka na danú tému.

Formovanie gramatickej stavby reči.

Precvičte si tvorenie zložitých prídavných mien.

Rozvoj konštruktívnej praxe pri kreslení rozstrihaných obrázkov.

Rozvoj pozornosti, pamäti, myslenia.

Vzbudiť u detí záujem o pernatých obyvateľov prírody a starostlivý prístup k nim.

1. Organizačný moment.

Prišla dlho očakávaná, teplá a slnečná jar. Sťahovavé vtáky sa vracajú z teplých krajín. Tešia sa aj z jari. Vtáky sa ponáhľajú, pretože počas jari potrebujú stihnúť postaviť a opraviť domy, naklásť vajíčka, vyliahnuť ich a vyliahnuť potomstvo - mláďatá. A na jeseň sa opäť zhromažďujú v kŕdľoch a odlietajú na zimu do teplých krajín.

2. Hra „Ktorá?“ Ktoré?" Tvorenie zložených prídavných mien.

Chlapci, zoznámili ste sa so sťahovavými vtákmi. Sú veľmi krásne a iné. Povedz mi, ako sa dá nazvať bocian, ak má dlhý zobák.

Aký bocian? - Dlhozobý.

Bocian má červený zobák - červenozobý.

Rook má čierne oči - čiernooké.

Labuť má dlhý krk - dlhokrký.

Žeriav má široké krídla - širokokrídlové.

Volavka má dlhé nohy - dlhonohé.

Labuť má krátke nohy - krátkonohé.

3. hra „Pomenujte, čo to je“

Svieti, hreje... (slnko).

Topí sa, stmieva sa... (sneh).

Bežia, bľabotajú, zvonia... (prúdy).

Odkvapkávajú, topia sa... (námelie).

Razia si cestu, kvitnú... (snežienky).

Opuchnú, prasknú... (púčiky).

Kvitne, zelene sa... (listy).

Čvirikajú, skáču... (vrabce).

Vracajú sa, spievajú, stavajú hniezda... (sťahovavé vtáky).

4. Minút telesnej výchovy.

"Lastovičky lietali"Koordinácia reči s pohybom.

5. Hra “Štvrté koleso?”

Na diapozitívoch sú obrázky rôznych vtákov a deti si vyberú predmet navyše a svoj výber slovne zdôvodnia.

Holub , lastovička, škorec, kukučka. Kto je ten zvláštny? - holub, keďže je to zimujúci vták.

Vrana, vrabec, holubica,škorec

Slávik, škovránok, vrabec, lastovička.

Straka, veža , hýľ, sýkorka.

Labuť, volavka, holub, bocian.

6. HRA "Kto má koho?"

Stáli sme v kruhu. Komu hodím loptu, pomenuje kuriatko toho vtáka,

Ktoré pomenujem.

Kukučka má kukučku, lastovička má ...,

Škorec má ..., žeriav má ...,

Rúčka má..., labuť má...,

Kačice majú..., husi majú...,

Veža má...

7. HRA „Kto pre koho prišiel?“

Najprv prišli veže, za nimi škorce a za nimi škorce.

Lastovičky, za lastovičky - žeriavy.

***, vezmite vežu.

***, vezmi škorca.

***, vezmi lastovičku.

***, vezmi si žeriav.

***, zopakuj, kto pre koho prišiel.

***, opakujte

Zhrnutie záverečnej logopedickej hodiny o formovaní gramatikyvytváranie prejavov na tému „Sťahovavé vtáky“

Nápravné vzdelávacie ciele:

- upevniť myšlienku sťahovavých vtákov, ich vzhľad, životný štýl, časti tela, schopnosť zovšeobecňovať;

- pokračovať v rozširovaní a aktivizácii slovnej zásoby na danú tému (sťahovavé vtáky, vrana, veža, škorec, škorec, kukučka, labuť, žeriav, žeriav, lastovička, chrobák, húsenica;

- pasívna slovná zásoba: agilný, posadený, kosatka;

- pokračovať v zdokonaľovaní gramatickej stavby reči (tvorba podstatných mien príponami -at, -yat);

Tvorenie množného čísla podstatných mien v nominatíve;

Nápravné a rozvojové ciele:

- naďalej rozvíjať rečovú činnosť, súvislú a dialogickú reč; sluchová a zraková pozornosť, vnímanie, myslenie, artikulačné a všeobecné motorické schopnosti;

Nápravné a vzdelávacie ciele:

— Pokračovať v rozvíjaní zručností spolupráce, vzájomného porozumenia, iniciatívy a pestovania starostlivého prístupu k prírode.

Vybavenie: obrázky migrujúcich vtákov, magnetofón, stojan, ukazovátko, čarovný prútik.

Prípravné práce:

Čítanie básní, príbehov o sťahovavých vtákoch,

— naučiť sa hru s prstami „Lastovička“;

- kladenie hádaniek;

- prezeranie obrázkov;

(deti sedia v polkruhu)

- Chlapci, dnes máme nezvyčajnú lekciu, báječnú a plnú rôznych zázrakov. Tento čarovný prútik vám pomôže robiť zázraky. Stačí ním zamávať, povedať čarovné slovíčko a stane sa zázrak. Chcete vidieť zázrak? Potom všetci zatvorte oči a počítajte so mnou do troch. 1-2-3 - stane sa zázrak! (Zapne sa nahrávanie so zvukmi lesa a spevom vtákov).

- No, aký zázrak sa stal? - Áno!

- Chlapci, ocitli sme sa v rozprávkovom lese! Počuj, kto takto spieva?

- Toto sú vtáky!

Ak sa sneh všade roztopí, deň sa predĺži.

Ak sa všetko zmení na zelené,

A na poliach zvoní potok. Ak slnko svieti jasnejšie. Ak vtáky nemajú čas spať, Ak sa vietor oteplí, znamená to, že... (jar) k nám prišla.

- Áno, s príchodom jari všetko naokolo ožíva. Zelená sa prvá tráva, slniečko svieti čoraz teplejšie, potoky veselo zvonia, vtáčiky hlasno spievajú. Sťahovavé vtáky, ktoré na zimu odleteli do teplejších oblastí, sa vracajú domov. Aké vtáky prileteli? Spoznáte ich podľa riešenia hádaniek. Pozorne načúvať.

Čierny, agilný, kričí: "Krack!" Nepriateľ červov.

Na stožiari je palác, v paláci je spevák, a volá sa...

(škorec).

Po oblohe sa tiahlo lano.

(žeriav).

Ani vrana, ani sýkorka, - Ako sa volá tento vták? Posadila sa na konár a v lese bolo počuť „kukučku“.

(Kukučka).

- Výborne! (Vtáčiky zobrazujem na sadzačskom plátne).

- Ako možno tieto vtáky nazvať jedným slovom?

— Aké ďalšie sťahovavé vtáky poznáte?

- Prečo sa nazývajú sťahovavý?

- Výborne! A teraz si zahráme hru "Čím ťa pohostíme?" Pomenujem vtáka a ty musíš povedať, čo jedia.

- Veža je červ, žeriav je ryba, škorec je chrobák, lastovička je komár, kukučka je húsenica.

- Výborne! Viete, čo jedia naše vtáky?

Teraz sa postavme blízko našich stoličiek a hrajme sa s prstami. (Vykonáva sa prstová gymnastika „Lastovička“).

Prehltni, prehltni,

Milá kosatka,

Kde si bol,

S čím si prišiel?

Bol v zámorí

Dostal som pružinu.

Nosím to, nesiem to

Jar je červená.

- Poďme si zahrať inú hru, táto hra sa volá „Vymenuj koľko kurčiat?

Ukážem vám obrázok, na ktorom je nakreslený dospelý vták a jeho mláďatá a vy musíte povedať, ako sa tento vták volá a koľko mláďat je s ním.

- Kukučka má jednu kukučku.

— Škorec má dvoch vtáčikov.

— Veža má tri veže.

— Žeriav má štyri deti.

- Labuť má päť mláďat.

- Výborne! Ďalšia hra sa volá "Čo chýba?" Musíte uhádnuť, čo vtákovi chýba.

— Vtáčikovi chýba zobák atď.

- Výborne chlapci! Dnes sa mi veľmi páčiš. Na čo dnes najviac spomínaš?

- O čom sme sa dnes rozprávali?

— Prečo sa volajú sťahovavé vtáky?

- Výborne! Poznáte mláďatá sťahovavých vtákov žijúcich v našich lesoch, viete, ako sa volajú dospelé vtáky a ich mláďatá, čím sa živia, viete určiť, z ktorých častí sa vtáky skladajú.

(Je počuť klopanie. Moment prekvapenia - objaví sa škorec).

- Kto nás prišiel navštíviť, spoznali ste ho?

- Áno, som škorec. Preletela som popri vašej škôlke a počula som, že toho o nás sťahovavých vtákoch viete toľko a veľmi sa mi to páčilo. Pre vašu dobrú znalosť vám chcem darovať tieto omaľovánky, ktoré zobrazujú vtáky. Vidím, že máš rád prírodu a budeš sa o nás starať.

Učiteľ logopéd

MADOU č. 12

Uchaly, rep. Baškirsko

Zagirová Albina Shavkatovna

Vývoj reči. lexikálna téma „prechodové vtáky“

pripravil učiteľ - logopéd Soldatenko I.V.

Cieľ: formovanie, asimilácia vedomostí, prečo sa tak nazývajú sťahovavé vtáky; čo jedia; Kde žiť; aké je ich využitie? Rozvoj lexikálnych a gramatických pojmov, zlepšenie jemnej motoriky a dychových cvičení.

Rečové úlohy:

  • — rozširovať a aktivizovať slovnú zásobu podstatných mien.
  • - upevniť si schopnosť používať podstatné mená v jednotnom a množnom čísle v reči v I.p. a R.p.

Kognitívne úlohy:

  • — upevniť vedomosti detí na tému „Jeseň“.
  • — rozšíriť porozumenie detí pre tému „Sťahovavé vtáky“.

Vzdelávacie úlohy:

  • — pestovať záujem o správanie vtákov, starostlivý prístup k nim.

Priebeh lekcie

Organizačný moment „Jesenné počasie“.

Učiteľka vyzve deti, aby povedali, aké známky jesene videli, keď išli do škôlky.

Opakovanie preberanej látky. Hra „Čo sa stane na jeseň“.

Učiteľka vyzve deti, aby porozprávali, čo sa deje s prírodou na jeseň.

— Listy padajú.

— Vietor trasie konáre stromov.

— Ľudia zbierajú úrodu na poliach.

- Vtáky lietajú na juh.

Vychovávateľ:

Chlapci, zamyslime sa nad tým, prečo sa vtáky nazývajú sťahovavé (Odpovede). Je to tak, sťahovavé vtáky sú vtáky, ktoré nás opúšťajú a odchádzajú do teplých krajín. Všetci dobre poznáte také sťahovavé vtáky, akými sú lastovičky, rojovníky, veže, bociany, sláviky, kukučky, škorce (príbeh je doplnený ilustráciami). Prečo nám tieto vtáky na jeseň odlietajú (odpovede detí)?

Pripomeňme si, čo jedia vtáky. Je to tak, všetky tieto vtáky sa živia hmyzom: veže lovia červy, rorýs a lastovičky za behu lovia pakomárov a iný hmyz, kukučky lovia húsenice, kosy lovia kobylky a kobylky. Ale na jeseň hmyz zmizne. Naše vtáky sú zbavené svojej hlavnej potravy, a preto sú nútené odletieť do teplejších oblastí.

A čo neustále jedia vtáky, ktoré s nami žijú - vrabce, vrany, holuby, sýkorky? Prečo neodletia? Čo jedia tieto vtáky? Sú to všežravce: môžu jesť aj hmyz, ale ich hlavnou potravou sú semená rastlín. Na jeseň si radi pochutnávajú na obilí rozsypanom pri zbere obilia. V zime sa živia semenami stromov a zdržiavajú sa v blízkosti ľudských obydlí, dúfajúc v pomoc od ľudí.

Viete, že nie všetky vtáky idú do teplejších oblastí? Na zimu k nám prilietajú aj sťahovavé vtáky, sú to hýli, krížence

Kríža a hýľ k nám na zimu neprichádzajú len z chladnejších lesov, ale v zime sa im tu liahnu aj mláďatá. Aby sa vajcia a kurčatá v zime udržali v teple, krížovky stavajú silné, husté hniezda. Steny hniezda sú zvonka izolované machom, zvnútra perím. Hlavnou potravou krížencov sú semená smreka a borovice, ktoré svojim úžasným zobákom ľahko vyťahujú zo šišiek.

  1. Minút telesnej výchovy.

(Najskôr hovorí a ukazuje učiteľ, potom sa pridajú deti).

Vtáčia búdka je prázdna,

Vtáky odleteli

Listy tiež nesedia na stromoch.

Dnes celý deň

Všetci lietajú, lietajú...

Vraj chcú ísť aj do Afriky.

5. Upevňovanie lexikálneho a gramatického materiálu v kontexte preberanej témy.

1.​ Hra „Jeden - veľa“:

Deti, počúvajte meno vtáka a povedzte, aké to bude, keď ich bude veľa:

Lastovička — lastovičky — veľa lastovičiek

Slávik - sláviky - veľa slávikov

Pänkava – lampaka – veľa lach

Starling – škorce – veľa škorcov

Veža — veža — veľa vežičiek

Žeriav - žeriavy - veľa žeriavov.

  1. Hra „Kto dáva aký hlas“.

Kukučka zakikiríka, lastovička cvrliká, škorec spieva,

Žeriav plače, kačica kváka, hus kloktá.

  1. Hra „Kto má koho“.

Kukučka má kukučku, kukučka.

Žeriav má detský žeriav, žeriavničky.

Škorec má malého vtáčika, škorce.

Labuť má dieťa, labute.

Veža má vežu, veže.

Kačica má káčatko, káčatká.

Bocian má mláďa bociana, mláďatá bocianov.

Hus má húsatka, húsatá.

6.​ Hádanky (uhádnutú hádanku sprevádza zobrazenie obrázkov):

Pozorne počúvajte a hádajte:

Spoznáte ho okamžite:

Čiernozobý, čiernooký,

Kráča dôležito za pluhom,

Nájde červy a chrobáky.

Konečne dorazil k nám

Náš najlepší spevák.

Dlhé dni a noci

(Škorec).

Prichádza k nám s teplom,

Bola to dlhá cesta.

Vyrezáva dom pod oknom

Vyrobené z trávy a hliny.

(Martin)

kto je tento vták?

Nestavajte si hniezda pre seba

Necháva vajíčka pre susedov

A na kurčatá si nepamätá.

(kukučka)

Dlhonohé, s dlhým krkom,

Sivé telo s dlhými zobákmi,

A zadná časť hlavy je holá, červená,

Putuje cez špinavé močiare,

Chytá v nich žaby,

Bezradní skokani.

(žeriav)

7. Zhrnutie. Zovšeobecnenie materiálu.

Tu sa naše zoznámenie s vtákmi na dnes končí.

Pripomeňme si, ktoré vtáky sa nazývajú sťahovavé? Pomenujte ich.

Všetci dnes odviedli dobrú prácu. Výborne!

Cieľ: Upevniť vedomosti o sťahovavých vtákoch.

Úlohy:

vzdelávacie

  • spresnenie a rozšírenie slovníka na tému „Sťahovavé vtáky“;
  • konsolidácia mien sťahovavých vtákov v reči;
  • Výber prídavných mien k podstatným menám, rodová zhoda;
  • Výber slovies k podstatným menám, zhoda v rode a čísle;
  • upevnenie schopností analýzy zvukovej slabiky;
  • konsolidácia všeobecnej koncepcie „sťahovavé vtáctvo“;

vyvíja:

  • rozvoj zručností pri syntéze slov zo slabík;
  • rozvoj koherentnej reči detí: schopnosť zostaviť príbeh pomocou podporných vzorov;
  • rozvoj všeobecných a jemných motorických zručností, koordinácia reči a pohybov;
  • rozvoj vizuálneho a obrazového vnímania;

vzdelávacie:

  • rozvíjať schopnosť vzájomnej interakcie;
  • pestovanie starostlivého prístupu k prírode pôvodnej krajiny a vtákov.

Obsah lekcie:

ja.Organizovanie času.

Ahojte, dnes máme hodinu logopedie. Pozrite sa na našich hostí, pozdravte ich, pozdravte sa navzájom:

Ahoj ahoj,

Nezívaj a podaj mi ruky (vezmú sa za ruky)

Spolu so slnkom stúpame (zdvihneme ruky)

Spievame spolu s vtákmi (mávajúc rukami a krídlami)

Dobré ráno! (rytmické tlieskanie)

Šťastný jasný deň! (kroky na mieste)

Takto pekne si žijeme! (ukážte palce oboch rúk).

II.Úvod do témy. Chlapci, v ktorom roku sme? 2017. A ktorý rok bol vyhlásený dekrétom prezidenta Ruska?

Rok 2017 bol v Rusku vyhlásený za rok ekológie.

EKOLÓGIA je veda o tom, čo nás obklopuje (lesy, rieky, hory, zvieratá, vtáky) a ako by sme sa k nim mali správať. Dnes sa pokúsime dozvedieť viac o predstaviteľoch nášho prostredia.

III.Hlavná časť.

  1. Komunikujte tému a ciele lekcie.

Vypočujte si hádanku:

Prichádza pred letom

Prináša veľa svetla

Voda pod snehom

Uvoľňuje (jar).

Logopéd:Aké znaky jari poznáte?

(obrázky so znakmi - na snímke)

Študenti: Slnko svieti jasnejšie, otepľuje sa, sneh sa topí, objavujú sa rozmrazené miesta, ľad sa láme na riekach, na stromoch kvitnú puky, objavujú sa prvé kvety, prebúdzajú sa lesné zvieratá.

Logopéd:Aké zvuky počujeme na jar? (zvukové súbory so šumením potoka, hlasmi vtákov).

Logopéd:Aké zvuky ste mali najradšej?

Študenti: Hlasy vtákov.

Logopéd: Chlapci, ďalším znakom jari je príchod vtákov z horúcich krajín.

Dnes si povieme niečo o sťahovavých vtákoch a pokúsime sa o nich dozvedieť viac. Na stoloch máte obrázky vtákov: na konci hodiny mi ukážete jeden z obrázkov. Ak sa vám lekcia páčila, naučili ste sa niečo nové - ukážte šťastného vtáka, ak ste nemali záujem, niečo vám nevyšlo - ukážte smutného vtáka. Začnime našu lekciu.

Logopéd:Ako sme už uviedli, na jar sa k nám vtáky vracajú z teplejších oblastí, aby tu odchovali svoje mláďatá. Chlapci! Prečo si myslíte, že sa im hovorilo sťahovavé? (odpovede študentov).

  1. Spresnenie a rozšírenie slovníka.

Pozrime sa na snímku a skontrolujte, ktoré sťahovavé vtáky poznáte a ktoré nie.

Na diapozitívoch sú obrázky vtákov - škorec, lastovička, škovránok, žeriav, kukučka, labuť, hus, kačice.

  1. Analýza slabík.

Logopéd:Myslím, že ste tieto vtáky videli častejšie ako iné. Och, chlapci, problémy!

Zafúkal hravý jarný vetrík a rozhádzal slabiky v menách niektorých vtákov, musíme to napraviť, pozbierať slová zo slabík (na snímke).

  1. Zvukovo-slabičná analýza.

Sú vám tieto vtáky povedomé? (jaro, chochlačka, volavka, bocian, chochlačka, červienka, rojovník, slávik). Vyberte si jedného vtáka a my vám urobíme zvukovú analýzu mena tohto vtáka .

5. Hra "Štvrté koleso". Kartičky majú obrázky štyroch vtákov, jeden z nich je navyše. Študenti musia pomenovať jedného vtáka a vysvetliť, prečo je nepárny.

6. Didaktická hra - priraď znamienka k slovám - menám vtákov.

Logopéd:Vy a ja sme si pozreli veľa obrázkov vtákov a teraz nám sami poviete o vtákoch - aké sú?

Napríklad pinka (ktorá?) je štíhla, elegantná, spieva.

Oriole (ktorý?) - žltý, jasný, farebný

Labuť (ktorá?) - biela, veľká, ušľachtilá

Veža (čo?) - čierna, dôležitá, s lesklými krídlami

Slávik (ktorý?) - malý, nenápadný, vokálny.

Kukučka (čo?) - pestrá, prefíkaná, zákerná.

7. Didaktická hra „Zložité slová“.

Logopéd: Chlapi, ak má volavka ostrý zobák, tak je... (volavka ostrozobá).

Ak má žeriav dlhé nohy, potom je ... (dlhonohý žeriav).

Ak má lastovička rýchle krídla, potom je ... (rýchlokrídla).

Ak má slávik zvonivý hlas, potom je... (jasnohlasý slávik)

Lekcia telesnej výchovy „Labute“.

Labute lietajú, mávajú krídlami,

Zohnutý nad vodou

Pokrútia hlavami.

Vedia sa držať rovno a hrdo

A ticho pristávajú na vode.

Mávaj rukami;

Predkloňte sa, ruky do strán,

Pomaly otáčajte hlavou doprava - doľava

Narovnajte trup, ohnite chrbát, posuňte ruky dozadu;

Posaďte sa.

8.Logopéd: Pokračujme v našej hre a musíme vybrať akčné slová pre každého vtáka.

Lastovička (čo to robí?) - lieta, cvrliká, chytá pakomáry.

Labuť (čo to robí?) - pláva, máva krídlami, lieta.

Volavka (čo robí?) - stojí na jednej nohe, chodí, žerie žaby.

Mucholapka (čo robí?) - sedí na konári, lieta, chytí muchy.

Kukučka lieta a kladie vajíčka do cudzích hniezd.

9. Didaktická hra „Kto dáva aký hlas?“

LogopédChlapci, vieme, že veľa vtákov spieva veľmi krásne. Ale hlasy rôznych vtákov znejú inak. Poďme na to spolu.

Na tabuli je obrázok vtáka a na stole logopéda karty so slovami. Po vypočutí hlasov vtákov zoberte kartu a pripevnite ju k obrázku vtáka.

Prstová gymnastika "Ahoj, zlaté slnko."

Napíšte vety do zošita.

Kukučka zakikiríka, lastovička cvrliká, škorec spieva,

Žeriav plače, kačica kváka, hus kloktá.

10. Hra „Kto čo jedáva?“

Logopéd:Chlapci! Máte radi vtáky? Prečo miluješ vtáky?

Odpovede študentov: Pretože sú krásne. Na spev.

11.Logopéd: Viete ako nám prospievajú vtáky? Čo jedia vtáky? (odpovede študentov).

- Výborne! A teraz si zahráme hru „Kto čo jedáva? Obrázky vám pomôžu. Pomenujem vtáka a vy musíte povedať celou vetou, čo jedia.

Vrana sa živí červami, žeriav sa živí rybami, škorec sa živí chrobákmi, lastovička komármi, kukučka húsenicami a muchárik sa živí muchami.

Logopéd:- Výborne! Viete, čo jedia naše vtáky? Prinášajú nám veľké výhody, chránia naše lesy a záhrady pred škodcami. Ako sa máme vy a ja správať k našim opereným priateľom? (odpovede študentov).

Musíme im vyrobiť vtáčie búdky, neničiť vtáčie hniezda a nehádzať do nich kamene.

Logopéd: Medzinárodný deň vtáctva sa oslavuje každoročne 1. apríla od roku 1906, kedy bol podpísaný Medzinárodný dohovor o ochrane vtáctva.

Sviatok škovránkov Staroveké slovanské sviatok Larkovcov Oslavuje sa 22. marca – v deň jarnej rovnodennosti. Verilo sa, že v tento deň sa ľudia vracajú do svojej vlasti škovránkov, a za nimi lietajú ďalšie sťahovavé vtáky. Príchodom škovránkov určili, kedy je možné orať a začať s ďalšími jarnými prácami.

12. Rozvoj súvislej reči.

Logopéd:Dozvedeli sme sa veľa o sťahovavých vtákoch. Skúste povedať o jednom zo sťahovavých vtákov. Pomôžu vám obrázky na tabuľke a kľúčové slová na snímke.

1. Žeriav sivý - odlieta v auguste.2. Prichádza v marci alebo apríli. 3.Žije v bažinatých lesoch. 4.Živí sa bobuľami, hmyzom a ich larvami. 5. V našej krajine je žeriav sivý chránený v desiatkach prírodných rezervácií a národných parkov, vrátane rezervácie Belozersky v okrese Gafuriysky.

Zhrnutie lekcie.

Myslím, že ste sa dnes o vtákoch veľa naučili a budete sa o ne starať nielen v roku ekológie, ale stále.

Reflexia.Posúďte svoju náladu pomocou obrázkov vtákov.

Úloha pre samoštúdium: omaľovánky so sťahovavými vtákmi.

KATEGÓRIE

POPULÁRNE ČLÁNKY

2023 „kingad.ru“ - ultrazvukové vyšetrenie ľudských orgánov