Tréning komunikačných zručností pre študentov. "Vták a kurčatá"

Komunikačný tréning pre mladších žiakov.

Cieľ: zvýšenie súdržnosti triedy, rozvíjanie schopnosti komunikovať.

Ciele školenia:

    Vytváranie priateľského a dôveryhodného vzťahu medzi sebou;

    Formovanie zručnosti koordinovať svoje konanie s ostatnými a naučiť sa riešiť konfliktné situácie;

    Nácvik spolupráce a schopnosti spoločne riešiť úlohy;

    Rozvoj emocionálnej empatie k spolužiakovi;

Priebeh školenia

1. Organizačný moment. Pravidlá školenia

Ahojte deti. Som rád, že vás môžem privítať na našom školení. Chlapci, a teraz chcem pripomenúť základné pravidlá našich stretnutí.

1) Všetky informácie, ktoré odznejú na školení, zostávajú medzi nami.

2) Všetci by sme mali byť úprimní a otvorení.

3) Pamätáme si, že hodnotiť a radiť druhým je nemožné.

4) Buďte k sebe zdvorilí.

2. Cvičenie "Pozdrav".

Pokyny: Deti stoja v kruhu, držia sa za ruky, usmievajú sa na seba. Podanie lopty v rukách v kruhu, hovoria doplnok.

Výborne, dobre ste urobili.

3. Cvičenie „Meniči“

Inštrukcia: Postavenie sa v kruhu ponúka všetkým, ktorí majú nejakú zručnosť, zmeniť miesto. Túto zručnosť nazýva. Príklad: Rozhýbte všetkých, ktorí vedia spievať, tancovať. Zároveň ten, kto stojí v strede kruhu, sa snaží zaujať jedno z voľných miest a ten, kto zostane v kruhu, bude pokračovať v práci.

4. Oznámenie témy a cieľov vyučovacej hodiny.

Dnes budeme hovoriť o komunikácii. čo je komunikácia? Ako si myslíte, že? (odpovede detí).

Chlapci, máte pravdu. Komunikácia je dôležitou súčasťou nášho života, život bez komunikácie nie je možný.

5. Práca na téme školenia.

a) Výskumné cvičenia

"Pokračovať v príbehu"

Ciele: Pri tejto hre si deti môžu vypracovať spoluprácu v rámci celej triedy, identifikovať schopnosť komunikovať. Preúspešný účasť, musia pozorne počúvať učiteľa a predstaviť si celý sled popisovaných udalostí. Dokážu vymýšľať a rozvíjať vlastné nápady, no potrebujú aj trpezlivosť, aby neprekážali ostatným.

Pokyn:Sadnite si, prosím, všetci do jedného kruhu. Chcem vám ponúknuť hru, do ktorej sa môže zapojiť celá trieda naraz. Budete musieť napísať svoj vlastný príbeh.

Ja sám začnem príbeh a po chvíli svoj príbeh zastavím. Potom môže každý študent prevziať vlákno a pokračovať v príbehu. Keď toto dieťa zastaví svoj príbeh, príbeh bude pokračovať ďalším, a tak ďalej, kým všetky deti nepridajú svoj kúsok do tohto spoločného príbehu. Každý rozumie tomu, ako hrať?

Takže:

Žilo tam malé dievčatko a malý chlapec. Domy, v ktorých bývali, boli tak blízko seba, že sa mohli každý deň hrať medzi sebou. Postupom času sa z nich stali kamaráti. A potom sa jedného dňa rozhodli odísť ďaleko, ďaleko, pretože už nechceli, aby im dospelí komandovali od rána do večera. Vzali si so sebou nejaké jedlo a dali ho do dvoch malých ruksakov. Keď boli dospelí zaneprázdnení svojimi záležitosťami, potichu utiekli z domu. Cesta, ktorou išli, ich po nejakom čase zaviedla do veľkého a divokého lesa. "zvláštne" - povedali - "že taký krásny les je tak blízko mesta." V deťoch sa prebudila zvedavosť a vydali sa hlboko do lesa. Najprv bol vzduch teplý a slnko sa predieralo cez listy stromov. Občas počuli rozkošné hlasy spevavých vtákov. Ale les bol stále temnejší, vzduch - ochladilo sa a odvšadiaľ sa začali ozývať rôzne šelesty.

Potom sa deti chceli odtiaľ dostať. Keď sa však otočili, nenašli žiadnu stopu po ceste, ktorou prišli. Namiesto toho videli len skaly a hustú vegetáciu. Len čo urobili krok vpred na ceste, je tam. rovnakýzmizla za nimi, pretože bola očarená. Kráčali stále ďalej a ďalej, predierali sa hustými kríkmi a stromami, preliezali veľké kamene a balvany. Zrazu začuli pred sebou zvláštny zvuk. Nevideli, čo to bolo, ale počuli blížiace sa kroky. Deti zastali, chytili sa, chytili ruky. Zrazu videli...

Chlapci, pokračujte v príbehu. (Deti pokračujú v príbehu)

Cvičebná analýza:

- Páčil sa vám náš príbeh?

- Čo sa vám najviac páčilo?

- Čo by ste povedali inak, keby ste celý príbeh vyrozprávali sami?

b) Formatívne cvičenia

"komplimenty"

Účel: Podporiť zmenu pocitov vo vzťahoch a formovanie komunikačných zručností.

Chlapci, a teraz budeme prijímať a hovoriť komplimenty. Pracujeme vo dvojiciach. Jeden z páru hovorí druhému komplimenty niekoľko minút: „Čo sa mi na tebe páči, aké charakterové vlastnosti, vzhľad, fakty zo života ...“

Partner musí počúvať všetko, čo sa mu hovorí. Potom zopakuje všetko, čo počul: „Máš ma rád v ...“. Ak niečo chýba, partner na to upozorňuje. Potom si vymenia úlohy.

Analýza:

Čo bolo ľahšie hovoriť alebo počúvať?

Podarilo sa vám prijímať komplimenty a s akým pocitom?

c) Rozvojové cvičenia

Skupinový portrét

Ciele: „Skupinový portrét“ poskytuje príležitosť precvičiť si spoluprácu a konštruktívnu interakciu v malých skupinách. Úloha – nakresliť všeobecný portrét, v ktorom je prítomné každé dieťa – posilňuje v deťoch pocit spolupatričnosti ku skupine. V tejto hre sa popri schopnosti spolupráce rozvíjajú pozorovacie schopnosti a tvorivé sebavyjadrenie.

Aby deti mohli dokončiť svoju úlohu v pokojnom prostredí a zaobchádzať s ňou s náležitou pozornosťou, v niektorých prípadoch má zmysel hrať hru v niekoľkých fázach a natiahnuť ju na 2-3 dni.

^Materiály: Každá podskupina bude potrebovať veľký list papiera (aspoň veľkosti A3, najlepšie papier na kreslenie) a voskovky.

*^ Pokyny: Rozdeľte sa na štyri. Každá skupina by mala nakresliť obrázok všetkých členov tímu. Nemôžete nakresliť svoj vlastný portrét, požiadajte niekoho zo skupiny, aby to urobil. Spoločne premýšľajte o tom, ako usporiadate kresbu na liste, aký bude dej vášho obrázka.

Keď všetky skupiny nakreslia svoje portréty, mala by sa urobiť podrobná prezentácia všetkých obrazov. Predtým, ako to urobíte, môžete dať skupinám čas, aby si premysleli, ako budú prezentovať svoju prácu ostatným študentom a aké vysvetlenia pri tom poskytnú.

Cvičebná analýza:

- Koho ste si vybrali ako umelca, ktorý maľuje váš portrét?

- Čo ste cítili, keď vás kreslili?

- Kto si ťa vybral za umelca?

- Ako ste sa rozhodli, koho kam nakresliť?

- Si spokojný so svojím portrétom?

- Ako veľmi ste si užili spoluprácu s ostatnými chalanmi z vašej podskupiny?

- Ako ste spokojný s portrétom, ktorý ste sami namaľovali?

6.Spätná väzba

Páčila sa vám aktivita?

Aké pocity teraz prežívaš?

Aký úžitok z tejto lekcie budete mať pre seba?

Tréning pre jednotu mladších žiakov

k téme: "Spolu - sme sila!".

Cieľ: súdržnosť detského kolektívu.

Úlohy:

Oboznámiť žiakov s pravidlami práce v tréningovej skupine;

· vypracovať „Zákony priateľského tímu“;

podporovať sebaúctu u školákov;

pestovať zmysel pre kolektivizmus;

Vzbudiť záujem o školenia.

Metódy: monitorovanie psycho-emocionálneho stavu, tréningové cvičenia, diskusia, brainstorming.

Vybavenie a materiály: 2 papier na kreslenie v tvare slnka, emotikony podľa počtu účastníkov v dvojnásobnej veľkosti na začiatku a na konci tréningu, plagát „Zákony priateľského kolektívu“, odznaky, klbko nití, nahrávka relaxačnej hudby, hudobné centrum.

Členovia:žiaci 1. - 4. ročníka (nie viac ako 12 osôb), učiteľ-psychológ.

Priebeh lekcie:

1. fáza „Úvodná“ (10 minút)

1. Začiatok hodiny: (pozdrav, ciele):

Ahojte chalani! Dnes je pre nás nezvyčajný deň. Pokúsime sa spriateliť a pevne – pevne spečatiť naše priateľstvo! Bol som svedkom toho, že nie všetci chalani v tíme sú rešpektovaní, niektorí chalani majú málo kamarátov. Preto dnes zistíme dôvody problémov, ktoré vznikajú pri komunikácii, vymyslíme si “Zákony priateľského tímu”, lepšie sa spoznáme, staneme sa priateľskejšími a jednotnejšími a len si pekne pokecáme. pripravený? Tak začnime!

2. Monitorovanie psycho-emocionálny stav študentov na začiatku školenia:

Napíšte svoje meno na veselého alebo smutného "smajlíka" a nalepte ho na papier na kreslenie ("Happy smiley" - dobrá nálada, "Sad smiley" - zlý).

- psychologická nálada (rituál stretnutia): Navrhujem, aby ste si vzali karty s vašimi menami a pripevnili si ich na hruď. Vytvárame kruh priateľstva. Zdieľajme teplo ostatných s ostatnými, prajeme vám úspech a dobro!

3. Pravidlá pre prácu v tréningovej skupine:

Naša lekcia bude prebiehať formou školenia. Aby sme dosiahli všetko, čo sme si naplánovali, musíme prijať pravidlá pre prácu v skupine.

1. Buďte aktívni

2. Hovorte len vo svojom mene

3. Dodržujte pravidlo zdvihnutej ruky (nekričať z miesta)

4. Nehovorte jednotne

5. Nehodnotiť

6. Tu a teraz (všetky pocity prežívame tu a teraz, zachovávajte mlčanlivosť)

7. Právo vodcu (pozorne počúvajte, čo hovorím)

Aké doplnky, zmeny?

Prijímame? Snažíme sa vyhovieť.

Cvičenie číslo 1 "Ahoj kamarát."

1. Porazte neistotu a strach dieťaťa

2. Vytváranie priaznivej atmosféry v skupine.

3. Prevencia izolácie a vytváranie podmienok pre psychickú emancipáciu účastníkov.

Pokyn:

Deti sú rozdelené do dvoch skupín. Deti prvej skupiny sa postavia do kruhu a účastníci druhej skupiny vstúpia doň a tiež sa postavia do kruhu a obrátia sa tvárou k spolužiakom. Preto by ste mali dostať páry, ktoré sa potrebujú pozdraviť, opakujúc jeho slová a pohyby po psychológovi:

Potom sa chlapci z vnútorného kruhu musia posunúť doprava, prejsť k iným partnerom a znova povedať pozdrav. Toto sa môže opakovať niekoľkokrát. V situácii, keď všetci konajú podľa rovnakého vzoru, sa dieťa bude cítiť ako rovnocenný člen kolektívu, dokáže sa oslobodiť a prekonať izoláciu.

2. fáza "Základné" (20 minút)

Cvičenie číslo 2 „Prejavte emócie“

Cieľ : rozvíjať sociálnu inteligenciu, učiť sa rozpoznávať emócie.

Pokyn: Skupina stojí alebo sedí v kruhu, jeden začne a urobí určitý výraz tváre, s ktorým sa pozerá na svojho suseda vľavo. Teraz zopakuje výraz tváre a otočí sa k susedovi vľavo atď. Hra pokračuje, kým táto „epidémia“ nepokryje všetkých hráčov.

Cvičenie číslo 3 "Farebná sieť".

Cieľ: Rozvoj zručností sebahodnotenia a hodnotenia spolužiakov, vyjadrenie vlastného názoru, kolektívna súdržnosť.

Pokyn: deti musia stáť v kruhu. Prvý účastník dostane klbko nití. Niť si musí niekoľkokrát omotať okolo prsta a svoje charakterové črty nazvať „ja ...“. Potom pokračuje: „Páči sa mi ... pretože on (y) ...“ a navinie klbko nite k tomu, ktorého pomenoval. Ďalší hráč urobí to isté. Hra pokračuje, kým nie sú všetky deti spojené do jednej pavučiny. Je povolené, aby bolo jedno dieťa vybrané viackrát. Zároveň je potrebné zabezpečiť, aby nezostali deti, ktoré nie sú zahrnuté do spoločného webu. Po hre sa odporúča diskutovať o tom, že v každom človeku je niečo dobré, musíte si to vedieť všimnúť. A, samozrejme, stojí za to venovať pozornosť skutočnosti, že tieto vlákna symbolizujú priateľské vzťahy, kolektívne väzby medzi deťmi.

Cvičenie #4„Brainstorming“ vývoj „Zákonov priateľského tímu“

Cieľ: rozvoj schopností vyjadrovať svoj názor, súdržnosť skupiny.

Pokyn:

Deti sedia v kruhu. Hostiteľ hovorí: „Chlapci, poviem vám začiatok zákona a vy budete v tomto zákone pokračovať. Striedavo sa rozprávame."

ZÁKONY PRIATEĽSKÉHO KOLEKTÍVU

1. Zákon dochvíľnosti (Nemeškajte!)

2. Zákon úsmevu (usmej sa na všetkých okolo seba, maj dobrú náladu)

3. Zákon slušnosti (buďte zdvorilí ku každému)

4. Zákon komunikácie (hovorte pokojne, nekričte, pozorne počúvajte, neprerušujte partnera)

5. Zákon aktivity (Buďte vždy aktívny)

6. Zákon rešpektu (Správaj sa k ľuďom tak, ako by si chcel, aby sa oni správali k tebe)

7. Zákon úhľadnosti (sledujte svoj vzhľad, dodržiavajte pravidlá osobnej hygieny)

8. Zákon zodpovednosti (byť zodpovedný za svoje činy a sľuby)

9. Zákon šetrnosti (starajte sa o svoj a školský majetok)

10. Zákon milosrdenstva (pomáhajte si navzájom, nikoho neurážajte, buďte láskaví)

3. fáza „Finále“ (10 minút)

č. 5 Záverečná úvaha:

· Monitorovanie psycho-emocionálneho stavu:

Zmenil sa váš zdravotný stav, nálada, ak áno, prilepte emotikon, ktorý zodpovedá vašej nálade. Veľmi nás zaujíma váš názor na dnešný tréning – ako aj na vašu pohodu, páčili sa vám naše cvičenia? (prehovor)

· Čo sme sa naučili na dnešnom tréningu? (prehovor)

Teraz spojme naše priateľstvo veľkým objatím! (Všetci sa spoja za ruky, vytvoria kruh a objímu sa).

Zdroje:

Tréning pre mladých študentov na tému: „Spolu sme silní!“

Dina Fomina

Zhrnutie školenia pre žiakov základných škôl o tvorbe pravidiel správania v triede „Vták a kurčatá“

Táto osnova školenia je vhodná pre psychológov a učiteľov. Je určený na vykonávanie v základných ročníkoch (1. – 3. ročník, v ktorých žiaci porušujú pravidlá odpovedania na hodine (kričanie, hlučné správanie, zdržanlivosť počas frontálneho výsluchu detí).

Cieľ: formovanie pozitívneho vzťahu k učeniu, asimilácia dôležitosti pravidiel správania v škole.

Vybavenie: plagáty "Vták a mláďatá v hniezde", "Učiteľ a žiaci v triede"

I. Organizačný moment.

pozdravný rituál.

Cvičenie „Nájdite spoločného“

Moderátor: Ahojte chalani. Začnime našu lekciu. Dnes sa s vami porozprávame o škole a o vás – študentoch. Najprv sa však pozrite jeden na druhého. Všetci ste tak odlišní a jedineční! Ale máte veľa spoločného. Prosím vstaňte, tí s hnedými očami. Vstaňte milovníci zmrzliny. Postavte sa tí, ktorí majú domáce zvieratá. Postavte sa tým, ktorí radi hrajú videohry. Vidíte, máte veľa spoločného, ​​takže sa môžete ľahko stať priateľmi.

II. Hlavná časť

Cvičenie "Čo robí študent?"

Vedúci: - Chlapci, povedzte mi, čo študent zvyčajne robí, čo robí. (Číta učebnice, píše do zošitov, odpovedá pri tabuli, robí domáce úlohy a pod.).

Moderátor: - Poznáte hru "Krokodíl?". V tejto hre musíte ukázať niečo bez slov. Teraz všetci postupne prídu k tabuli a bez slov a bez posunkovej reči ukážu niečo, čo študent robí. A pokúsime sa uhádnuť, čo vodca uhádol. Snažte sa neopakovať akcie!

Cvičebná analýza:

Myslíte si, že študent robí v škole niečo zbytočné a zbytočné?

Čo je najzaujímavejšie robiť v škole? Čo máš na škole najradšej?

Máte chuť ísť cez letné prázdniny do školy?

Cvičenie "Tréning Levitan"

Moderátor: Veľmi známy hlásateľ Yuri Levitan, aby sa pri živom nahrávaní nemýlil, trénoval svoju koncentráciu. Rozdeľte do dvojíc. Otočte list s textom hore nohami. Prečítajte si to. Najprv vy, potom váš partner. Teraz vezmite a otočte druhý text. Prečítajte si to, no zároveň vám partner bude všemožne prekážať: tlieskať rukami, spievať pieseň, mávať rukami, tlačiť, klásť otázky atď.

Cvičebná analýza:

Zmeňte roly.

Podarilo sa vám to prečítať, keď vás vyrušia a okolo je veľmi hlučno?

Pamätáte si, čo bolo povedané v texte?

Kedy je ľahšie absorbovať informácie, v hlučnom prostredí alebo v tichom, pokojnom?

Je vaša trieda počas vyučovania hlučná? Koho z vás to trápi?

Motivačný rozhovor "Vták a kurčatá"

(materiál z knihy "Psychológia. 2. ročník. Rozvojové triedy" Glazunov D. A.)

Moderátor zavesí na tabuľu plagát „Vták a mláďatá v hniezde“.

Vedúci: - Pozrite, chlapci, čo je tu nakreslené. Toto je strom a na strome, pozri. Čo to je? Hniezdo s malými kurčatami. Ale dospelý vták je pravdepodobne matkou. Mama priniesla mláďatám pakomáry, aby ich nakŕmili. Pozrite sa, ako kurčatá doširoka otvárajú zobáky, aby tam matka dávala jedlo. Ale v prírode, chlapci, nie všetky kurčatá dostávajú rovnaké jedlo, niektoré kurčatá hladujú a môžu dokonca zomrieť. prečo? Pretože každé kuriatko chce od mamy dostať viac jedla, ale nechce sa deliť. A skúšajú – otvárajú zobáky širšie, tlačia, kričia najhlasnejšie.

Moderátor zavesí plagát „Učiteľ a študenti v triede“

Teraz si predstavte, že mláďatá ste vy, študenti, vták je samozrejme učiteľ, jedlo je poznanie, ktoré dáva učiteľ. Čo sa stane, keď niekto kričí odpovede bez toho, aby dal ostatným príležitosť premýšľať? Berie im vedomosti, nenecháva ich hlavy pracovať! Takže sa chová ako to chytľavé kuriatko, ktoré berie niekomu inému jedlo. Niektorí z vás potrebujú čas na rozmyslenie, niektorí si potrebujú nájsť správnu odpoveď sami, a nie ju dostať vo forme náznaku. Chápem, prečo sa učiteľ hnevá, keď niekto kričí? On, ako matka vták, chce, aby všetci boli kŕmení, nie najhlasnejší. Ak kričíte, pripravujete ostatných o to, kvôli čomu prišli do školy – o možnosť premýšľať.

Dohodnime sa, že keď učiteľ vylepí tento plagát, znamená to – odpovede nemôžete vykrikovať, treba dať každému možnosť premýšľať.

Hra "Princ na špičkách"

Vedúci: - A teraz dokážeme, že môžete byť veľmi ticho, ak chcete.

Vedenie: - Vstaň a poriadne sa ponaťahuj. Chcem, aby si mi ukázal, ako môžeš záhadne zmeniť hlučnú triedu na miestnosť magického ticha. Kto chce byť lídrom? Bude to princ (ces) - na - špičkách. Tichými krokmi sa princ priblíži k jednému z vás, zľahka sa dotkne vášho ramena a potom prejde k ďalšiemu. Ten, ktorého sa princ dotkol, ho bude rovnako ticho nasledovať. Každý, kto nasleduje princa, musí byť tichší ako myš. Keď všetkých zhromaždíte, odprevadite ich k hracej ploche. Otočte sa k chlapcom a poďakujte im, ticho sa ukloňte. Potom sa všetci rovnako potichu vrátia na svoje miesta. Cvičebná analýza:

Páčila sa vám hra?

Je ťažké nič nepovedať a nerobiť hluk?

V ktorej triede sa ľahšie učí v hlučnej alebo rovnako tichej?

Vedenie: - Ak učiteľ požiada o ticho v triede, spomeňte si na túto hru.

Zmraziť rámcovú hru

Vedúci: - Chlapci, pamätajte si hru "More sa obáva." Na môj príkaz musíte zamrznúť v póze toho, čo zavolám. Začnime. More sa obáva raz, more sa obáva dve, more sa obáva troch figúrok "vtáka" zamrznúť. ("lev", "študent", "balón", "priateľstvo", "ticho", "šťastie").

Cvičebná analýza:

Aké čísla bolo ťažké ukázať? prečo?

Prečo sú postavy vtákov, leva, balóna pre každého podobné, ale priateľstvo, šťastie sú iné?

III. Výsledok

moderátor: Je čas sa rozlúčiť. Povedzte nám, chlapci, čo sa vám na dnešnom stretnutí páčilo najviac? Čo ste pochopili z dnešného stretnutia?

Rituál rozlúčky. Hra s potleskom.

Hostiteľ: - Chlapci, dnes ste odviedli dobrú prácu. Chcem sa pochváliť a poďakovať. Za týmto účelom sa každý postaví na túto stoličku. Prvý pôjde ten, komu sa darilo najlepšie. Z celého srdca mu zatlieskajme. Ďakujem! Teraz to už pôjde.

Cvičebná analýza:

Užili ste si potlesk?

Dostávate niekedy nezaslúžený potlesk?

Radi tlieskate rukami?

Ako dávate ostatným najavo, že ich obdivujete, že sa vám páčia?

Školák pre pamäť (úryvok)

Ak chcete odpovedať - nerobte hluk,

Ale len zdvihnite ruku.

Sadnete si k svojmu stolu harmonicky

A správať sa dôstojne.

Sedíš v triede

Neklopať ani nekričať.

Nehovorte v triede

Ako hovoriaci papagáj.

(S. Marshak)

Dovidenia, chlapci! Buďte dobrí v triede!

Súvisiace publikácie:

Konzultácia „Bezpečnostná minúta“ ako prostriedok rozvoja bezpečného správania u detí predškolského veku“ Všetci – učitelia, rodičia – sa snažíme odpovedať na otázku: „Ako zabezpečiť bezpečnosť a zdravý životný štýl našich detí?“ Pravidlá cestnej premávky.

"Výchova detí k pravidlám správania sa na ulici." (konzultácia pre pedagógov...)"Výchova detí k pravidlám správania sa na ulici." (konzultácia pre pedagógov). Deti sú milé pre každého. Chceme ich vychovať zdravých, silných.

Deti z prípravnej skupiny "Materská škola č. 40" mestskej časti Asbest pod vedením učiteľky Andreevy N. M. uskutočnili akciu.

Sľubný plán pre prácu s deťmi staršieho predškolského veku na štúdium pravidiel bezpečného správania sa na cestách Autorské dielo učiteľa Kozlova n I na koži. súťaž "Papierový vesmír" - 2012 obsadila 3. miesto. Účel: Naučiť deti pravidlám bezpečnosti.

Sociálno-psychologický tréning: "Ja a MY"

Popis práce: tento program bude užitočný predovšetkým pre pedagogických psychológov pri práci s deťmi stredného a vyššieho školského veku (od 4. do 11. ročníka). Skupiny sú tvorené na základe princípu homogenity (deti podobného veku s podobnými potrebami). Účel školenia: formovanie zručností medziľudskej komunikácie, sebapoznanie. Toto školenie som pravidelne viedol na mojom predchádzajúcom pôsobisku a podľa ohlasov detí, ktoré sa na ňom zúčastnili, a ich učiteľov vykazovalo dobré výsledky.

Cieľ:školákov prekonávať psychické bariéry spôsobené nedostatkom sociálnych skúseností, kontrolovať svoje emocionálne rozpoloženie a tiež formovať dôveru v seba a svoje schopnosti.
Vedúci typ činnosti podľa D.B. Elkonin, v dospievaní je komunikácia a formovanie medziľudských vzťahov. Preto je veľmi dôležité, aby v tomto štádiu vývoja, pre čo najkompletnejšiu a najhlbšiu realizáciu životného potenciálu a harmonický rozvoj jednotlivca, je zvládnutie zručností efektívnej sociálnej interakcie.
Štruktúra tréningu:Školenie pozostáva z piatich lekcií v rámci organizácie, ktoré sú založené na predstavách o mechanizme skupinovej dynamiky.
Každé z tréningov má nasledujúcu štruktúru:
1. Hry a cvičenia na súdržnosť skupiny: zamerané na odstránenie psychologických obranných mechanizmov a udržanie skupinovej dynamiky.
2. Cvičenia zamerané na rozšírenie sociálnych skúseností.
3. Reflexia svojho stavu a nadobudnutých skúseností.
4. Cvičenia zamerané na rozšírenie sebaobrazu a organizáciu spätnej väzby.
Organizácia tréningu: tento tréning je určený na 2 lekcie, z toho 3 bloky v trvaní 2-2,5 hodiny (v závislosti od charakteristík skupiny). Vyučovanie by sa malo konať v samostatnej, teplej miestnosti, najlepšie odhlučnenej a uzamknutej zvnútra. Je tiež žiaduce, aby v tejto miestnosti boli pohodlné stoličky a voľný priestor na pohyb, čo by pomohlo zvýšiť efektivitu tried.
Kvantitatívna a kvalitatívna charakteristika skupiny: tréning je určený pre tínedžerov a mladých mužov vo veku od 15 rokov, ktorí si chcú rozšíriť svoje sociálne skúsenosti, získať pocit sebadôvery, naučiť sa cítiť a rozumieť druhým.
Optimálna skupina je 6-12 osôb. Zníženie počtu účastníkov tréningu menej ako optimálne vedie k spomaleniu skupinovej dynamiky v dôsledku kvalitatívneho poklesu aktivizujúceho zážitku v diskusiách. Zvýšenie počtu členov skupiny viac ako optimálne spôsobuje, že skupina je nestabilná v dôsledku zníženia možnosti kontroly skupinových procesov zo strany kouča.

Prvá lekcia „Úvod a sebaprezentácia“

Prvá časť

Úlohy: 1. vytváranie súdržnosti skupiny;
2. vypracovanie pravidiel skupiny;
3. motivovanie účastníkov školenia k práci.

Cvičenie 1
Účel: predstaviť účastníkov školenia.
„Našu hodinu začíname tradičným zoznamovacím postupom. Teraz každý z vás vydá svoju vizitku, v ktorej uvedie svoje meno.
Vyslovte svoje meno a pozitívnu vlastnosť (čo si na sebe ceníte) s prvým písmenom mena v krúžku.
DISKUSIA:
"Čo sa ti na sebe najviac páči?"
"Bolo ťažké nájsť v sebe dobrú vlastnosť?"
"Ako si sa cítil, keď ostatní nazývali tvoju kvalitu?"

Cvičenie 2. "Moje ciele"
Účel: identifikovať očakávania od školenia medzi členmi skupiny, vytvoriť vedomý postoj k triedam.
Materiál: papier na kreslenie, fixka, listy (zelené a červené)
Facilitátor hovorí o cieľoch a zámeroch školenia.
Účastníci dostanú hárky farebného papiera (zelený), na ktorý majú napísať, čo chcú od triedy dostať. Potom sa listy lepia lepiacou páskou na vopred pripravený papier s obrázkom stromu.
Každý z účastníkov pomenuje svoje očakávania a prilepí na papier papierik. Má odpovedať na otázky: „Čo chcem tréningom získať?“; "Čo som ochotný pre to urobiť?" Ako mi s tým môže skupina pomôcť?
DISKUSIA:
"Prečo je potrebné špecifikovať ciele a očakávania školenia?"
"Bolo ťažké opísať vaše očakávania od školenia?"
"Aké užitočné skúsenosti som sa naučil z tohto cvičenia?"

Cvičenie 3. "Snehová guľa"
Účel: Zoznámenie
Prvý účastník zavolá svoje meno a záľubu, ďalší zopakuje všetko, čo povedal prvý a pridá svoje meno a záľubu, tretí zopakuje všetko, čo bolo povedané pred ním a pridá svoje, a tak ďalej, kým všetci účastníci nepomenujú svoje mená a záľuby.

Cvičenie 4. "Pravidlá života v skupine"
Účel: formovať pravidlá interakcie v skupine na základe osobných skúseností účastníkov.
I. Moderátor prečíta otázky. Účastníci si myslia: Mohli by odpovedať na tieto otázky ako skupina?
otázky:
Čo sa mi na sebe nepáči?
Čo by som mal urobiť, aby som získal veľa priateľov?
Čo je šťastie a som šťastný?
Som dobrý človek alebo nie?
II. Skupina je rozdelená na mikroskupiny podľa nasledujúcej bezpečnostnej stupnice:
Nerád by som odpovedal na otázky v skupine Mohol by som odpovedať na niektoré otázky Mohol by som odpovedať na všetky otázky v skupine

Možno 2 alebo 3 skupiny (5 minút).
III. Facilitátor navrhuje diskutovať v skupinách a zapísať si odpovede na nasledujúce otázky na kúsok papiera:
Čo ľudia okolo vás robia alebo hovoria, čo vám bráni hovoriť o vašich skúsenostiach;
Čo robia ľudia okolo vás, ktorí vám pomáhajú rozprávať o vašich zážitkoch?
I.Y. Jeden účastník zo skupiny prečítal odpovede, môžete ich napísať na tabuľu (15 minút).
V. Facilitátor navrhuje vytvoriť niekoľko všeobecných pravidiel, ktorých implementácia by umožnila slobodne komunikovať, rozprávať sa o svojich pocitoch (10 minút).
Odporúčané pravidlá:
Úprimnosť (hovorte úprimne alebo mlčte);
Dôvernosť (nehovorte o skúsenostiach iných členov skupiny);
Nehodnotiť účastníkov;
Podpora od skupiny atď.
DISKUSIA:
"Čo vám osobne bráni hovoriť otvorene alebo robiť niečo otvorene v skupine?"
"Potrebujete skupinové pravidlá?"
"Ktoré pravidlo je podľa teba najspravodlivejšie?"
"Aké pravidlo by ste zaviedli dodatočne?"

Cvičenie 5. „Zdieľajte radosť“
Cieľ: Naučiť sa spájať
Musíte osloviť čo najviac ľudí so slovami „podeľte sa so mnou o moju radosť“ a nadviazať kontakt na 4 úrovniach:
emocionálne
Oko
dotyk
Verbálne
DISKUSIA:
Čo sa vám páči viac, keď prídete alebo prídete k vám? »
"S akými ťažkosťami ste sa stretli"
"Čo fungovalo najlepšie"

Cvičenie 6. "Reportér"
Cieľ: spoznanie a zjednotenie skupiny
Hra sa hrá v dvoch fázach: v prvej fáze („rozhovor“) sa účastníci rozdelia do dvojíc a tri minúty sa rozprávajú na tému „moje záujmy a koníčky“. Po uplynutí času prvej etapy začína druhá etapa ("poznámka"). Jeden z členov dvojice by mal druhého hráča predstaviť skupine čo najlepšie a najzaujímavejšie.
DISKUSIA:
"Čo bolo ťažšie zistiť o človeku alebo povedať o ňom skupine?"
"Čo spôsobilo viac vzrušenia: keď hovorili o vás alebo keď ste hovorili o niekom?"
Aké užitočné skúsenosti možno získať z tohto cvičenia?

Cvičenie 7. "Spark" (s komplimentmi)

Materiál: zápalková krabička
Skupina vrátane trénera sedí v úzkom kruhu. Tréner zapáli zápas a rozohrá ho. Ten, v ktorého rukách zhasne zápas, si dáva kompliment. Potom zapáli zápalku a odovzdá ju ďalším účastníkom. Potom sa úloha skomplikuje: komu zhasne zápas - účastníci tréningu mu povedia tri komplimenty.
DISKUSIA:
"Čo si cítil?"
"Čo bolo príjemnejšie povedať alebo prijať komplimenty?"

Cvičenie 8 „Nikto nevie“
Účel: formovanie zručností sebaprezentácie
Hostiteľ: „Teraz sa budeme striedať pri dokončovaní frázy: „Každý vie, že ja...“
Druhé kolo: „Nikto z vás nevie, že ja...“ (čo mám...)
Tretí kruh: "Vlastne ja..."
DISKUSIA:
- "Bolo ľahké hovoriť o svojich tajomstvách?"

Cvičenie 9 "Darček"
Účel: skupinové spojenie.
Vedúci: „Teraz si budeme navzájom darovať. Každý zase napodobňuje nejaký predmet a odovzdáva ho susedovi napravo.
DISKUSIA:
- "Bolo ťažké pochopiť toho druhého bez slov?";
- "Čo pomáhalo / bránilo porozumieť tomu druhému?"
- "Čo užitočné sa dá naučiť z tohto cvičenia?"

Cvičenie 10 „Blokovať spätnú väzbu“



Druhá časť

Cieľ: pokračovať v spoznávaní, vypracovávať a upevňovať zručnosti a stavy dosiahnuté na úvodnej hodine.
Cvičenie 1 "Prianie"
Účel: Identifikovať náladu účastníkov na lekciu; skupinová rozcvička.
Materiál: guľa
Hostiteľ: „Začnime našu prácu tým, že si povieme želania na dnešný deň. Niekomu hodíte loptu a zároveň vyslovíte svoje želanie. Ten, komu bola loptička hodená, ju zase hodí ďalšiemu účastníkovi, čím vyjadrí svoje želanie pre dnešok.

Cvičenie 2 „Rozprávka novým spôsobom“
Cieľ: rozvíjať schopnosť sledovať a udržiavať logické vlákno pri komunikácii.
Moderátor: "Teraz potrebujeme vymyslieť pokračovanie niektorej zo známych rozprávok, alebo zložiť novú rozprávku. Urobíme to takto: Ja poviem prvú vetu a každý doplní vetu tak, aby sme získajte úplný príbeh."
DISKUSIA:
- "Čo si myslíš, že dáva toto cvičenie?"
"Čo bolo zaujímavejšie počúvať druhých alebo vynájsť seba?"

Cvičenie 3. "Zrkadlo"
Účel: rozvoj psychologického kontaktu
Účastníci sú rozdelení do dvojíc, stoja proti sebe. Jeden z hráčov robí pomalé pohyby rukami, hlavou a celým telom. Úlohou toho druhého je presne kopírovať všetky pohyby partnera, byť jeho „zrkadlovým odrazom“.

Cvičenie 4. "Moje meno je moja postava"
Účel: posilnenie zručnosti sebaprezentácie
Materiál: papier, perá
Moderátor: Napíšte svoje meno na kúsok papiera. Uveďte svoje pozitívne vlastnosti v prvých písmenách svojho mena
DISKUSIA:
- Čo sa vám na tomto cvičení páčilo?
- Čo bolo ťažké urobiť v tomto cvičení?
- Čo si cítil?

Cvičenie 5. "Čo som?"
Účel: posúdiť pohľad na seba zvonku
I. Dotazník je vyplnený:
Chcem byť ________________ (3-5 charakterových vlastností)
Ja nechcem byť_____________
Dotazníky sa čítajú v kruhu (15 minút). Účastníci sú potom zoskupení do dvojíc. Pracovať v pároch.
A. Pomocou dotazníka uveďte body od 1 do 10 o charakterových vlastnostiach – koľko podľa vás už túto vlastnosť máte.
B. Vymeňte si profily a povedzte svojmu partnerovi, koľko má podľa vás tých vlastností, ktoré si dal do profilu.
Analyzujte svoje vlastné dotazníky, kde sa skóre zhoduje, kde je rozdiel. Je možné v kruhu, ktorý chce povedať o svojom stave.
II. Pomocou dotazníka napíšte 5-7 fráz o sebe. Posledná veta bude znieť: „Hlavná povahová črta, na ktorú som hrdý, je ....“. (za kladný vzťah k ich charakterovým vlastnostiam).
DISKUSIA:
Je ťažké hovoriť o sebe?
"Čo máme na mysli, keď človeka nazývame "dobrý" alebo "zlý"?"

Cvičenie 6
Účel: formovanie zručností sebaprezentácie
Hostiteľ: „Teraz vám navrhujem, aby ste sa nakreslili sami. Ale len jeden kus obrazu. Ďalej odovzdajte výkres susedovi napravo. Musí dokončiť kreslenie ešte jedného fragmentu a tak ďalej. Týmto spôsobom získate svoj portrét očami skupiny.“
DISKUSIA:
"Ako sa zhoduje tvoj imidž o sebe so skupinou?"
Aké pocity vo vás vyvolalo toto cvičenie?
Čo nové ste sa naučili z tohto cvičenia?

Cvičenie 7
Účel: vytvorenie vedomého postoja k sebaprezentácii
1. V hre kameň, papier, nožnice sa vyberú traja výhercovia. Budú to sudcovia.
2. Rozhodcovia rozdelia zvyšných členov do 2 podskupín hrou „prázdny – hustý“. Princíp: "prázdny" - žalobcovia, "hustí" - obrancovia.
3. Každá strana si pripraví prejav a otázky k nepriateľovi 5 minút, cieľom je ubrániť svoju pozíciu.
4. Turnaj sa koná medzi súpermi.
5. Sudcovia vynášajú rozsudok.

Cvičenie 8 „Blokovať spätnú väzbu“
Účel: udržiavať tradíciu skupiny.
Facilitátor: "Teraz budeme diskutovať o skúsenostiach získaných v tomto bloku."
- Čo ste si zapamätali (ako) v tomto bloku?
- Bolo niečo, čo vás v tomto bloku prekvapilo?
- Pomenujte jednu vec, ktorá sa vám páčila a jednu, ktorá sa vám nepáčila.

Tretia časť

Účel: rozvoj a upevnenie zručností a stavov dosiahnutých v predchádzajúcich triedach
Cvičenie 1. "Impulz"
Účel: zjednotiť a zahriať skupinu.
Účastníci sedia v kruhu. Pravú ruku dlaňou nahor položí na ľavé koleno účastníka vpravo a ľavú ruku dlaňou nadol položí na dlaň suseda. Po dlani suseda je potrebné zatlieskať hneď, ako pocítite tlieskanie na dlani.
Diskusia:
- "Čo užitočné sa dá naučiť z tohto cvičenia?"

Cvičenie 2. „Som veľmi dobrý, sme veľmi dobrí“
Účel: budovanie sebavedomia, skupinová súdržnosť
Jeden z účastníkov (a potom všetci ostatní) ide do stredu kruhu a postupne hovorí slová: „Ja“, „veľmi“, „dobre“, najprv šeptom, potom nahlas a potom veľmi nahlas. Účastníci rozširujú kruh a držiac natiahnuté ruky opakujú to isté, len spoločne namiesto „ja“ „my“ „veľmi“ „dobre“.

Cvičenie 3 "Socha"
Účel: súdržnosť skupiny
Facilitátor vyberie troch dobrovoľníkov. Prvým je sochár; druhá je hlina; tretí je kritik. Podstata hry: kritik vyjde dverami a sochár musí vymyslieť a zobraziť akýkoľvek predmet z hliny, napríklad sochu slobody, korytnačku atď. Keď je socha hotová, je pozvaný kritik, aby uhádol, čo sa stalo.

Cvičenie 4
Účel: odstránenie psychologických obranných mechanizmov, vytvorenie dôvery v skupine.
Facilitátor: „Postavte sa do kruhu veľmi blízko seba. Nejde o obyčajný kruh, ale o čarovný, keďže deti, ktoré v kruhu stoja, urobia všetko pre to, aby ten, kto stojí v strede, zažil úžasné pocity. Kto z vás by chcel byť prvý, kto by sa postavil do stredu? Všetci ostatní zdvihnite ruky na úroveň hrudníka. Keď ..... padne vaším smerom, musíte to pochopiť a opatrne vrátiť do pôvodnej polohy.
DISKUSIA:
Ako ste sa cítili v strede kruhu?
Verili ste svojim súdruhom?

Cvičenie 5. "Filmový festival"
Skupina je rozdelená na divákov a hercov a herci na podskupiny po 3 osoby. Každá skupina si vytiahne hárok s úlohou pripraviť (10 min) a predviesť (5 min) scénku nasledujúcich žánrov:
Akcia
Komédia
melodráma
hrôza
Diváci hlasujú o tom, ktorý film sa im páči najviac. Víťazi získajú Cenu divákov.
Potom sa diváci stanú hercami, herci sa stanú divákmi.
DISKUSIA:
"Kým sa vám páčilo byť viac, hercom alebo divákom?"
"Čo dáva toto cvičenie?"

Cvičenie 6
Cieľ: získať spätnú väzbu na samotnú prezentáciu
Podľa princípu „horúcej stoličky“ dve oproti sebe.

Cvičenie 7. "Rozlúčka"
Účel: udržiavať tradíciu skupiny.
Moderátor: „Teraz máte čas sa rozlúčiť. Príďte k sebe a zaželajte si niečo príjemné, držte sa za ruky, pozerajte sa do očí.

DISKUSIA SEKCIE:


- Pomenujte jednu vec, ktorá sa vám páčila a jednu, ktorá sa vám nepáčila.

Druhá lekcia „Súdržnosť a interakcia“

Prvá časť
Účel: pokračovanie v práci zameranej na zhromaždenie a zvýšenie miery interakcie v skupine

Cvičenie 1 "Pozdrav"
Cieľ: Udržiavanie skupinovej tradície
Facilitátor: „Našu prácu na prvej hodine sme začali vzájomným spoznávaním sa a výmenou pozdravov, teraz sa tento postup stane pre nás tradíciou a otvorí všetky naše triedy.“

Cvičenie 2 Čarovná palička
Účel: zahriatie a zjednotenie skupiny
Účastníci sa pohybujú v kruhu a vedúci zadá úlohu: "Mám v rukách čarovný prútik a chcem, aby sme sa premenili na stádo hrochov." Keď účastníci prehrajú jedno kolo, hostiteľ odovzdá hokejku ďalšiemu atď.

Cvičenie 3 „Hádaj dotyk“
Účel: vytvoriť atmosféru dôvery.
Účastník zavrie oči a odvráti sa. Musí uhádnuť, kto sa k nemu priblíži a nejakým spôsobom sa ho dotkne.

Cvičenie 4 "Výber"
Účel: určenie vzájomných preferencií v skupine
Účastníci sedia v kruhu. Na príkaz facilitátora by mal každý z nich ukázať prstom na jedného zo svojich spoluhráčov – povedzme na toho, s kým by sa chcel spojiť v inej hre. Cieľom hráčov je dosiahnuť v jednom z pokusov takú voľbu, pri ktorej by sa skupina rozdelila na dvojice účastníkov, ktorí sa vzájomne volili.

Cvičenie 5 "Reflexia"
Účel: schopnosť postaviť sa na miesto druhého
Moderátor: Rozdeľte sa do dvojíc. Na môj signál začnite vyslovovať slovo po slabikách. Napríklad SA-MO... tretia slabika môže byť -KAT-, -LET-. Úlohou jedného z účastníkov je prispôsobiť sa partnerovi, t.j. pokúste sa spojiť jeho tretiu slabiku s jeho treťou slabikou. Úlohou druhého účastníka je vyhnúť sa úprave, dosiahnuť nesúlad. Tretiu slabiku musíte vysloviť súčasne.

Cvičenie 6 „Úzky most“
Cieľ: vypracovanie interakcií v skupine
Vedúci nakreslí čiaru. Toto je most. Vyberú sa dvaja účastníci, ktorí idú z rôznych strán mosta. Stretnú sa v strede. Úlohou každého je dostať sa na koniec mosta.
Pozornosť je venovaná tomu, ako prejdú mostom. Či sa budú môcť zdvorilo rozptýliť alebo budú jeden tlačiť na druhého.

Cvičenie 7 "Scout"
Cieľ: rozvoj sociálneho vnímania
Hostiteľ: „Aby ste porozumeli inej osobe a predpovedali jej zámer, musíte byť schopní pozorovať. Človek predsa nehovorí len jazykom – očami, tvárou, celým telom. Je potrebné naučiť sa tieto prejavy čítať.
Vyberie sa jeden účastník – skaut. Hostiteľ povie príkaz „zmraziť“ a celá skupina nehybne zamrzne. Skaut sa snaží zapamätať si postoje všetkých účastníkov. Potom opustí miestnosť. Počas tejto doby účastníci urobia niekoľko zmien v držaní tela. Úlohou skauta je odhaliť všetky zmeny.
DISKUSIA:
"Čo si mal rád?"
"Čo sa dá týmto cvičením získať?"

Cvičenie 8
Účel: udržiavať tradíciu skupiny.
- Čo ste si zapamätali (ako) v tomto bloku?
- Bolo niečo, čo ťa prekvapilo?
- Pomenujte jednu vec, ktorá sa vám páčila a jednu, ktorá sa vám nepáčila.

Druhá časť

Účel: pokračovanie v práci zameranej na zhromaždenie a zvýšenie miery interakcie v skupine.
Cvičenie 1. "Kytica"
Účel: zahriatie skupiny
Facilitátor stojí v strede kruhu účastníkov sediacich na stoličkách. Členovia skupiny si vyberú kvet pre seba z troch navrhnutých vedúcim alebo účastníkmi, napríklad konvalinkovú ružu a pivóniu. Na povel vodiča si vymenia miesto tí účastníci, ktorých kvet pomenoval a na povel „kytica“ si vymenia miesto všetci účastníci. Vodič musí mať čas sadnúť si na miesto jedného z účastníkov, ktorý sa stáva ďalším vodičom.

Cvičenie 2. "Iskra"
Cieľ: rozširovanie informácií o členoch skupiny, formovanie súdržnosti skupiny
Materiál: zápalková krabička
Skupina vrátane trénera sedí v úzkom kruhu. Tréner zapáli zápas a rozohrá ho. Kto má zápas v rukách, ide von, členovia skupiny kladú ľubovoľné tri otázky. Osoba, ktorá odpovedá na otázky, opäť zapáli zápalku a rozohrá ju.

Cvičenie 3. "Homeostat"
Účel: identifikovať vzťah medzi účastníkmi.
Hostiteľ: „Zatni pravú ruku v päsť a na môj rozkaz všetci vyhodia prsty. Mali by ste sa snažiť zabezpečiť, aby všetci účastníci nezávisle hodili rovnaké číslo bez súhlasu.

Cvičenie 4

Hostiteľ: „Teraz sa musíte rozdeliť do dvojíc. Nechajte jedného z vás zavrieť oči a druhý ho vedie po miestnosti, aby sa nezrazil s inými pármi a prekážkami. Vymeňte si roly."
DISKUSIA:
"Ako si sa cítil, keď si bol slepý?"
"Vedil vás váš sprievodca starostlivo a sebaisto?"
"Bola tam túžba úplne dôverovať partnerovi?"
"Kedy ste sa cítili lepšie: keď ste viedli vy alebo vy?"

Cvičenie 5. "Kontakt"
Účel: rozvíjať schopnosť kinestetického vplyvu
Účastníci sú rozdelení do dvojíc: jeden vedúci - druhý nasledovník. Nasledovník zavrie oči a vodca ho vedie. Kontakt medzi nimi je udržiavaný cez rukoväť, ktorá voľne spočíva na otvorených dlaniach hráčov. Po minúte si vymenia úlohy.
DISKUSIA:
"Ktorá úloha bola pre teba ako vodcu alebo nasledovníka ťažšia?"
"Ako sa ti darilo udržiavať kontakt?"

Cvičenie 6 "Asociácie"
Účel: budovanie tímu
Jeden z účastníkov opúšťa miestnosť. Zvyšok si vyberie účastníka, na ktorého myslia. Vodič sa vracia a jeho úlohou je pomocou navádzacích otázok uhádnuť túto osobu. Napríklad „ak by to bola kvetina (zviera, počasie, nábytok), čo potom...“
DISKUSIA:
"Bolo ťažké vybrať asociáciu?"
"Čo ti pomohlo prísť na to?"

Cvičenie 7
Účel: rozvíjať pozornosť k tomu, ako sa navzájom počúvame.
Účastníci sedia v polkruhu, vedúci prvého hráča mu pošepká do ucha želanie, ktoré by dnes rád počul. Potom sa presadí na koniec radu. Prianie sa šepká do konca radu, kým ho nepovie posledný v rade. Prvý hráč sa stáva vodcom a všetko sa opakuje znova, kým sa každý z hráčov neposunie na koniec radu.

Cvičenie 8
Účel: identifikovať znaky neverbálneho jazyka.
Ako "hluchý" len komunikácia gestami.

Cvičenie 9
Účel: naučiť sa rozpoznať a uspokojiť skryté potreby partnera
Moderátor: Pravdepodobne každý pozná pocit odcudzenia, ktorý vzniká medzi dvoma ľuďmi: partneri sa prestávajú cítiť a rozumieť si. Pravdepodobne je známy aj opačný pocit: medzi ľuďmi vzniká absolútne vzájomné porozumenie. Navrhované cvičenie nám umožňuje vyriešiť problém prechodu od odcudzenia ku kontaktu.
Účastníci sú rozdelení do dvojíc. V každej dvojici si hráči medzi sebou rozdelia úlohy „zmrazeného“ a „resuscitátora“. Na signál „zamrznutý“ zamrzne v nehybnosti – so skamenenou tvárou a prázdnym pohľadom. Úlohou „resuscitátora“, na ktorý je vyčlenená jedna minúta, je zachrániť partnera z anabiotického stavu, oživiť ho. „Resuscitátor“ nemá právo sa „zamrznutého“ nedotknúť, ani ho oslovovať žiadnymi slovami. Jediné, čo má, je pohľad, mimika, gesto a pantomíma. Za známky úspešnej práce možno považovať smiech, úsmev atď.

Časť tretia

Cvičenie 1. „pád sebavedomia“(komplex)
Účel: zahriatie skupiny
Vykonáva sa ako zvyčajne, ale účastníci klesajú z mierneho stúpania.
Cvičenie 2: Doplnky
Účel: hravou formou sa zoznámiť s rôznymi druhmi komunikácie.
V divadelnom umení existujú 3 nadstavby:
Zhora - všetok postoj človeka naznačuje, že pohŕda ostatnými, pozerá sa dole, jeho ramená sú narovnané;
Zdola – opovrhujeme ním, nie je dôvod ho milovať, jeho okolie je lepšie, múdrejšie ako on, – takto uvažuje človek z tejto nadstavby;
Na druhej strane nie napäté, kamarátske vzťahy so súdruhmi.
Prechádzajte sa po miestnosti a zmeňte polohy.
Rozdeľujeme sa do dvojíc, obrátime sa na partnera so žiadosťou o niečo pomocou doplnku zhora, potom zdola, nakoniec, za rovnakých podmienok. Zmeňte roly.
DISKUSIA:
„Ktorý typ doplnku bol pre vás výhodnejší?“
"Aký druh nastavenia bol najmenej pohodlný?"
"Ako sa dajú získané vedomosti využiť v živote?"

Cvičenie 3. "Daj mi kvetinu"
Účel: zvýšiť záujem o možnosti konverzácie
Účastníci sedia vo všeobecnom kruhu. Ten, kto si želá, berie kvetinu, každý zase žiada, aby mu túto kvetinu darovali. Kvet dostane ten, ktorého žiadosť sa viac páči. Okrem toho osoba vysvetľuje, prečo uprednostnila túto konkrétnu požiadavku (10 minút).

Cvičenie 4. "Hlídka"
Účel: zoznámiť sa s fázami rozhovoru
Účastníci stoja v spoločnom kruhu, každý sa otočí k svojmu pravému susedovi. Úloha pre každého: upútajte pozornosť tejto osoby (5 minút).
Cvičenie 5 „Otvor päsť“
Účel: berúc do úvahy pozíciu partnera v ťažkej situácii (vykonáva sa vo dvojiciach).
Jeden zatína päsť, druhý sa ju snaží uvoľniť (nelámať si ruky a prsty!), potom si partneri vymenia úlohy.
DISKUSIA:
"Bola pri cvičení braná do úvahy pozícia a želanie partnera?"
"Nepoužívali sa násilné metódy - žiadosti, presviedčanie, prefíkanosť."
Aký záver možno vyvodiť z tohto cvičenia?

Cvičenie 6. „Drzý“ (hra na hranie rolí).
Účel: uvedomenie si správania v situácii obrany vlastných záujmov.
Skupina je rozdelená na dva tímy: aktívne a pozorovateľské. Pre aktívnu situáciu v predajni. Roly - "predajca", "drzý", "front". Skupina si potom vymení miesta.
DISKUSIA:
"Aké emócie, pocity ste zažili?"
"Čo sú vlastné záujmy a prečo by sme ich mali brániť?"
"Ktorý herec sa ti najviac páčil a prečo?"

Cvičenie 7. Aktívne počúvanie
Cieľ: Osvojiť si zručnosti aktívneho počúvania
I. Účastníci sedia vo dvojiciach. Jedna osoba niečo hovorí (2 minúty), druhá ho veľmi pozorne počúva (1 minútu) a potom ho na znamenie facilitátora nepočúva. Partneri si vymenia úlohy a potom o tomto cvičení diskutujú.
II. Vo všeobecnom kruhu účastníci prejavujú zlé a dobré počúvanie. Všeobecná diskusia o tom, čo videli a o svojich skúsenostiach vo dvojiciach. Upozorniť účastníkov školenia, že režim aktívneho počúvania má tieto vlastnosti: človek sa k vám priblíži, je vzrušený, niečo sa mu stalo, chce vám to povedať a vy ho chcete počúvať.
III. Algoritmus zapíše prezentujúci na tabuľu a účastníci do zošitov

Aktívne počúvanie Čo bráni vášmu partnerovi hovoriť

sedieť oproti
Pozrite sa na partnera
Súhlas "uh-huh", "áno-áno."
Priame opakovanie slov, ozvena
Prepracovanie detailov
Zapojte sa do vonkajšej práce
Pozerajte sa do očí
Použite nasledujúce frázy: "Máš to z toho ..."
„Tiež som mal...“
"Neboj sa"
"Všetci klamete.."
"No čo z toho.."
"Ja by som na tvojom mieste.."
Uvažujme logicky...

Cvičenie 7
Účel: rozvíjať schopnosť povedať „nie“.
I. Účastníci sa rozptýlia vo dvojiciach po miestnosti, dohodnú sa, aká bude ich situácia, najlepšie z reálneho života (možno mali niekedy problémy niekoho odmietnuť).
II. Jedna osoba presviedča druhú a to treba odmietnuť. Potom si vymenia úlohy a diskutujú o svojich skúsenostiach.
III. Vo všeobecnom kruhu dvaja ľudia ukážu každému svoj náčrt (náčrt možno prediskutovať).
IV. Facilitátor zaujme účastníkov tajným algoritmom zlyhania a potom ho spolu s účastníkmi analyzuje (30 minút).

PEVNÉ DÔVODY
Naozaj musíte odmietnuť alebo flirtujete

Áno, nie, možno ma presvedčia

Vytvorte si priestor pre seba, tento algoritmus vám nevyhovuje
(napríklad neseď, ak ten, kto
presviedča, stojí za to) a pamätajte, vy
Máte právo odmietnuť

JADROVÁ SPRÁVA
"Nemôžem to urobiť, pretože...
HLAVNÝ DÔVOD"

POMÔŽTE KOHO ODMIETNETE
Je to pre neho ťažšie ako pre teba!
"Neurazte sa, ja naozaj nemôžem..."
Dôležité tajomstvo a celá zložitosť poruchy spočíva práve v nájdení presne hlavných príčin poruchy, pretože ak je príčina vynájdená, je ľahké ju skontrolovať, ak nie je viacero hlavných príčin, je ľahké ich prelomiť. .
V. Tí dvaja ľudia, ktorí ukázali scénu celému kruhu, ju zopakujú pomocou algoritmu a pomoci vedúceho skupiny.
VI. Skupina opakuje svoje scény pomocou algoritmu.
DISKUSIA:
"Do akej miery sa toto správanie stalo sebavedomým?"
"Našli ste hlavný dôvod?"
"Čo nové si pre seba našiel?"

Cvičenie 8
Cieľ: Schopnosť začať, udržiavať a ukončiť konverzáciu.
Účastníci sedia v dvoch kruhoch oproti sebe. Facilitátor prečíta situáciu a úlohu: začnite konverzáciu a veďte ju 1 minútu. Po vypočutí situácie vonkajší kruh začne rozhovor a vnútorný ho podporuje. Vonkajší kruh sa potom posunie o jedno miesto doprava. Situácia je rovnaká, ale teraz začne rozhovor vnútorný kruh a ten vonkajší ho podporuje. Vnútorný kruh sa posunie o jedno miesto doľava. Facilitátor prečíta druhú situáciu a tak ďalej. (20 minút).
Situácie:
1. Pred vami je osoba, ktorú dobre poznáte, ale dlho ste ju nevideli, teší vás toto stretnutie.
2. Skôr než budete cudzinec, spoznajte ho, zistite si jeho meno, kde študuje atď.
3. Pred vami je malé dieťa, niečo sa bálo a ide sa rozplakať, upokojte ho.
4. V autobuse ťa poriadne tlačili, obzrel si sa a videl si staršieho muža.
5. máte pred sebou nepríjemného človeka, ale ste na návšteve u spoločného priateľa a v rozhovore si treba zachovať slušnosť.
DISKUSIA:
"Aké si mal pocity?"
"Aké ťažkosti vznikli?"
"Čo bolo ľahké?"
"Čo je ťažké?"

Cvičenie 9. "Titanic"
Cieľ: absolvovanie skupinových lekcií
Skupina je rozdelená na dve podskupiny: jedna odchádza, druhá odchádza. Účastníci sú požiadaní, aby si predstavili, že sú v prístave a o pár minút nastúpia na loď a vydajú sa na cestu. Majú čas sa rozlúčiť a na palube je napísané „TITANIC“

DISKUSIA SEKCIE:
- Čo ste si zapamätali (páčilo sa vám) v dnešnej lekcii?
Bolo niečo, čo ťa na hodine prekvapilo?
Pomenujte jednu vec, ktorá sa vám páčila a jednu, ktorá sa vám nepáčila.

Cieľ:

rozvoj schopností ovládať emocionálnu situáciu.

Úloha:

Zistite úlohu emócií v medziľudskej komunikácii;

Rozvíjať u dospievajúcich sebauvedomenie;

Rozšíriť vedomosti účastníkov o metódach sebaregulácie vlastného emočného stavu.

Cvičenie "Moja nálada"

Moderátor vyzve každého účastníka, aby nakreslil svoju náladu. Po dokončení prezentácia kresieb a príbehov o nich.

Cvičenie "Hádaj"

Účel: naučiť deti rozpoznávať emocionálne stavy.

Psychológ rozdáva tínedžerom obálky s úlohou: vyjadriť určité emócie mimikou a všetci ostatní ich musia uhádnuť.

Diskusia. Každý vyjadruje svoje dojmy.

Bolo ťažké ukázať svoje emócie?

Cvičenie "Kľudné a agresívne reakcie"

Účel: vytvorenie adekvátnych reakcií v rôznych situáciách.

Každý účastník je vyzvaný, aby v danej situácii predviedol pokojné, sebavedomé a agresívne reakcie. Pre každého účastníka sa používa iba jedna situácia.

Situácie:

Priateľ sa s vami rozpráva a vy chcete ísť;

Váš kolega vás odvádza od dôležitej záležitosti, kladie otázky, ktoré zasahujú do práce;

Niekto ti veľmi ublížil.

Cvičenie "Sklo"

Účel: emocionálne uvedomenie si svojho správania. Deti sú vyzvané, aby si vzali jednorazový pohár a urobili s ním to, čo by ste urobili vy v stave agresivity. Potom facilitátor navrhne vrátiť položku do pôvodnej podoby.

Diskusia:

Dokážeme po agresívnych akciách všetko obnoviť?

Oľutovali ste niekedy svoje činy po šikanovaní?

Záver. To všetko sú veci, v ktorých je určitá hodnota a tým najcennejším pokladom je ľudská duša. Ako ho môžeme obnoviť bez zanechania stôp?

Cvičenie "Dýchanie"

Účel: úľava od stresu, optimalizácia emocionálneho stavu. Pohodlne sa usaďte, uvoľnite sa a zatvorte oči. Sústreďte sa na svoj dych: nádych a výdych. Vydýchneme úzkosť, únavu, úzkosť a vdýchneme silu, energiu, dobré pocity. Čas cvičenia je 5 minút.

Cvičenie "Nahnevané lopty"

Účel: rozvoj sebakontroly. Psychologička ponúka deťom, aby nafúkli balóny a uviazali ich. Lopta symbolizuje telo a vzduch v nej je hnev. Ako vytiahnuť tento hnev zvnútra? Ak balón nenafúknete, čo sa s ním stane? A s mužom? Ako sa uistiť, že vzduch vyjde von a balón zostane neporušený? Dokáže človek ovládať svoj hnev? Možno! Pri formovaní sebakontroly pred agresiou zohráva dôležitú úlohu rozvoj duševných procesov: empatia, identifikácia.

Cvičenie "Súhlasím, nesúhlasím, hodnotím"

Účel: naučiť účastníkov vyjadrovať svoje pocity bez posudzovania, nespokojnosti a imidžu. Facilitátor spája tínedžerov do troch podskupín podľa farieb semafora. Každá skupina dostane hárok papiera A3 a kartu s úlohami.

Možnosti úlohy:

Urobte si zoznam slov a výrazov, s ktorými vyjadrujete súhlas;

Urobte si zoznam slov a výrazov, s ktorými vyjadrujete nesúhlas;

Urobte si zoznam slov a výrazov, pomocou ktorých hodnotíte činy alebo činy druhého. Každá skupina striedavo prezentuje výsledky svojej práce. Psychologička poznamenáva, že pre efektívnu a tolerantnú komunikáciu je dôležité vedieť vyjadriť svoj názor bez urážania ostatných.

Diskusia:

Zaujalo vás toto cvičenie?

čo si pochopil?

História "kúsku chleba"

Jedného dňa prišiel za kňazom muž, ktorý dvadsať rokov nebol v kostole. Po minúte váhania, takmer so slzami, začal rozprávať: „Moje ruky sú zafarbené krvou. Stalo sa to, keď sme ustupovali na fronte. Každý deň niektorí z nás zomreli na rany alebo od hladu. Dostali sme príkaz nevstupovať do domov bez zbrane a strieľať pri najmenšom pohybe miestnych obyvateľov... V dome, kam som vošiel, bol len jeden starý muž a dospievajúce dievča.

Daj mi chlieb, daj mi chlieb! - spýtal som sa nedočkavo. Dievča sa sklonilo... Myslel som, že si chce vziať nejakú zbraň, bombu. Je horúci...

Dievča spadlo... Keď som sa priblížil, videl som, že v ruke drží kúsok chleba. Zabil som štrnásťročné dievča, ktoré mi chcelo dať chlieb... Po návrate domov som začal piť, aby som na to všetko zabudol... Ale nemôžem... Odpustí mi Boh? ". Kto chodí s nabitou zbraňou, ten strieľa. Ak jediným nástrojom, ktorý máte, je kladivo a nosíte ho so sebou, potom budú pre vás ostatní ľudia klincami: budete ich udierať celý deň.

Diskusia:

Aké agresívne a kruté činy človeka ovplyvňujú život?

Ako sa k takýmto ľuďom správa v sociálnom prostredí?

Cvičenie „Emócie v kruhu“

Účel: vytvoriť dobrú náladu. Psychológ ponúka, že v kruhu povie o svojom emocionálnom stave v súčasnosti.

KATEGÓRIE

POPULÁRNE ČLÁNKY

2023 "kingad.ru" - ultrazvukové vyšetrenie ľudských orgánov