Známky čarovnej ruskej ľudovej rozprávky. Znaky žánru rozprávky

MOSKVA ODDELENIE ŠKOLSTVA

ŠTÁTNA VZDELÁVACIA INŠTITÚCIA

GYMNÁZIUM GBOU č.1544

HODINA LITERÁRNEHO ČÍTANIA V 2. ROČNÍKU

„ZNAKY A ZNAKY MAGICKEJ ROZPRÁVKY“

učiteľ ja kategórie Weissenberg Maria Viktorovna

MOSKVA 2013

Vývoj lekcie

Cieľ : Stimulovať záujem:

K obsahu a postavám rozprávky;

Určiť znaky a vlastnosti rozprávky;

Aktualizujte svoje znalosti:

O koncepte: „magickí pomocníci“, „magické predmety“, „trojité opakovania“.

Aktualizovať zručnosť:

Práca s textom rozprávky.

Učiť:

Odhaliť význam slova „znak“, „vlastnosti“ a použiť ich v aktívnom slovníku;

Korelujte obsah príslovia a hlavnú myšlienku rozprávky;

Identifikujte znaky a charakteristiky rozprávky a zdôvodnite svoj názor;

Porovnajte rozprávky s prihliadnutím na znaky a charakteristiky rozprávky a výsledky zobrazte v tabuľke;

Adekvátne komunikovať s partnerom v rámci vzdelávacieho dialógu;

Vykonajte vzájomné testovanie a vzájomné hodnotenie pri plnení učebnej úlohy.

Plánované výsledky.

Zručnosť:

prejaviť záujem o obsah a postavy rozprávok;

vedome používať pojmy „znaky“ a „vlastnosti“ v reči;

identifikovať znaky a charakteristiky rozprávky a zdôvodniť svoj názor;

práca s obsahom rozprávok;

nájsť znaky a črty rozprávky a výsledky zapísať do pracovného listu;

adekvátne komunikovať s partnerom v rámci vzdelávacieho dialógu pri práci v skupinách;

Vybavenie: počítač, interaktívna tabuľa.

Názov zariadenia a materiálov

Množstvo

Počítač

Projektor

Interaktívna tabuľa alebo magnetická učebňa

Multimediálna prezentácia

Listy

Whatman

Priebeh lekcie

1. fáza Organizovanie času

Privítanie hostí, motivovanie detí k aktívnej účasti na vyučovacej hodine.

Pozrite sa na seba, usmejte sa na seba a zaželajte si dobrý deň!

Aké diela ústneho ľudového umenia poznáte? (vtip, rozprávka, príslovie.....)

V rukách učiteľa je „truhla vedomostí“, z ktorej sa berú menovky. (…….)

Tabuľka „diel ústneho ľudového umenia“ je vyvesená na tabuli a vyplnená tak, ako sú pomenované.(Príloha 1)

Vypočujte si epigraf našej lekcie z Ozhegovovho slovníka.

Rozprávkové, zvyčajne ľudovo-poetické dielo o fiktívnych osobách a udalostiach, ktoré zahŕňa najmä magické, fantastické sily.“

Určte, o ktorom kuse ústneho ľudového umenia sa bude diskutovať na hodine? (o rozprávke)

Správny. Dnes si povieme niečo o rozprávke.Snímka1

Aké druhy rozprávok poznáte? Na tabuli je umiestnená tabuľka „Druhy rozprávok“. Vyplnené tak, ako sú pomenované.

(Príloha 2)

Vypočujte si úryvok z rozprávky („Teremok“).(príloha 3)

Ako sa volá táto rozprávka?

Určte, do akého typu rozprávok možno zaradiť rozprávku Teremok? (o zvieratách)

Dokážte svoju odpoveď. (zvieratá - postavy, reťaz - opakovanie epizódy, poetické piesne, reprodukcia toho istého deja).

Vypočujte si ďalší úryvok („Kaša zo sekery“).(príloha 4)

Ako sa volá táto rozprávka?

Do akého typu rozprávky patrí? (domácnosť).

Dokázať to. ? (skutočný svet ľudí, mimoriadna vynaliezavosť, dialóg, dva svety - bohatý a chudobný, robotník a pán, vojak a generál).

Vypočujte si ďalší úryvok.

Ako sa volá táto rozprávka? ("Žaba princezná").(Príloha 5)

Do akého typu rozprávky možno túto rozprávku zaradiť? (deti vyjadria svoje hypotézy, ktoré sa zapíšu na obláčiky a zavesia na tabuľu).

Prečo existovali rôzne hypotézy? (Nedostatok faktov)

Čo nevieme? (znaky a črty rozprávky).

Na akú otázku v lekcii budeme hľadať odpoveď? (Študenti sa spoliehajú na „pomocné kľúče“ a formulujú otázku na lekciu.)(Príloha 6)

AKÉ ZNAKY A VLASTNOSTI MÁ KÚZELNÁ ROZPRÁVKA? Otázku napíše učiteľ na papier a zavesí na tabuľu.

Čo musíte urobiť, aby ste odpovedali na otázku z lekcie?

Navrhujem, aby ste pracovali v skupinách so slávnou ruskou ľudovou rozprávkou „Žabia princezná“

2. fáza Hlavná časť.

- Odporúčam pracovať v skupinách a nájsť odpoveď na otázku položenú v lekcii. Každá skupina dostane úlohu.

(Príloha 7)

Pamätajte na pravidlá práce v skupine. Žiaci si prečítajú úryvok z príbehu a vyplnia pracovné listy a zapíšu si záver svojej práce.

Na skupinovú prácu je vyčlenených 10-15 minút. Ako práca postupuje, skupina vyvesí svoje číslo na tabuľu, čím určí poradie obhajoby svojej práce.

Minúta telesnej výchovy . snímka 3

Etapa 3. Ochrana práce.

Každá skupina postupne prichádza k tabuli a obhajuje svoju prácu. Ostatní študenti vypĺňajú finálovú tabuľku na tému „Rozprávky“. (príloha 8)

1 skupina, 2 skupina, 3 skupina, 4 skupina

4. fáza Zovšeobecnenie.

Urobme poriadok. Fakty získané deťmi sú zverejnené a vyjadrené v rámci konceptu „MAGIC TALES“.

Vráťme sa k otázke lekcie. Poďme si to prečítať. "AKÉ ZNAKY A VLASTNOSTI MÁ KÚZELNÁ ROZPRÁVKA?

Zavesí sa hárok papiera, na ktorý učiteľ zapíše zovšeobecnenie sformulované deťmi.

"Rozprávka je rozprávka, ktorá obsahuje tieto znaky a atribúty: začiatok, trojité opakovanie, dej, vývoj akcie, vyvrcholenie, koniec, rozprávkové postavy, magické predmety, magické premeny."

Vráťme sa k vašim hypotézam. Kto správne uhádol znaky a vlastnosti rozprávky. Tieto hypotézy sa predkladajú na zovšeobecnenie. Aké znaky a znaky rozprávky sa vám dnes na hodine podarilo objaviť?

Fáza 5 Zhrnutie.

Navrhujem urobiť syncwine. Vysvetlite význam tohto slova. Témou je „Rozprávka“.

Cinquain zapisuje učiteľ na papier zo slov žiakov. Čítané študentmi.

(Rozprávka,

Magické, tajomné,

Hovorí, fascinuje, učí,

Rozprávka je lož, ale je v nej náznak, poučenie pre dobrých ľudí.)

Hra ukončí dnešnú lekciu. „Som rád, že som rozprávka, pretože...“ Žiaci vymenúvajú znaky a črty rozprávky a zhrnú lekciu.

6. fáza Reflexia "Kúzlo nálady."

Učiteľ vopred rozdáva magické predmety „šípky“ vyrobené z papiera v troch farbách: červená - nič som sa nenaučil, zelená - pochopil som, nie úplne, žltá - všetko je jasné, všetko som sa naučil. Každý študent si vyberie predmet, akú náladu - postoj získal z hodiny, a zavesí ho „vystrelí“ na list lekna. Záujemcovia môžu vyjadriť svoj názor.(Príloha 9).

7.etapa. (Domáca úloha)

Učiteľ vyzve deti, aby našli rozprávky. Prečítajte si ich a vyplňte pracovný list „Analýza rozprávky“.(Príloha 10).

"Rozprávky bratov Grimmovcov" - Veľká sála knižnice. Rodiskom rodiny Grimmovcov bolo Hesensko. Smrť ich otca a tety Jacoba a Wilhelma veľmi zasiahla. Už od útleho veku sa začali prvé spoločné hodiny Jacoba a Wilhelma. Hrniec kaše. S ťažkosťami som mohol vstúpiť do základnej školy. V roku 1783 sa oženil s Dorotheou Zimmerovou, ktorá pochádzala z právnickej rodiny.

„Lekcia o Puškinových rozprávkach“ - Slávnostné odovzdávanie cien. Timoshenko Nadezhda Anatolyevna, učiteľka základnej školy. Povedz... Koryto. 3. Jablko. 4. Zajačik. 5. Mesiac. 6. Labuť. Zistite, ktorý riadok, pokračujte. Kvízová lekcia o rozprávkach od A. S. Puškina. 1. Loď. 2. Základná škola Kalinovskaja. Zistite rozprávku zo slov. Zistite rozprávku z obrázka.

„Rozprávky H.H. Andersena“ - Medaila Štátnej akadémie umení. Dánsky sochár Edward Eriksen. Od detstva som písal divadelné hry. Pamätník Malej morskej víly. Syn obuvníka. Andersena o sebe. Andersena v Kodani. Pamiatky G.-H. Hans Christian Andersen. dánsky spisovateľ. Hans Christian Andersen Author Award) a ilustrátori (eng. Hans Christian Andersen Award for Illustration).

„Špajza slnka“ - Na koho strane je autor? Nesúhlasím s názorom... Myslím si inak... Morálna podstata vzťahu Nasťa a Mitraša. Mitraša a Nasťa. Tetrov. Bludovský močiar. M. M. Prishvin „Špajza slnka“. Smrek a borovica. Podľa mňa... Na rozdiel od... Zdá sa mi... Pozícia je mi bližšia... Vyjadrite svoj názor.

“Rozprávková lekcia” – V hlave mám piliny, Ale Noisemakers a Screamers (A tiež Screamers, Puffers a dokonca Nozzles a tak ďalej) skladám dobre a niekedy! Výborne! Lekcia zovšeobecňovania. Áno! Tu som, tu som! Som muž na vrchole svojho života, viac vám nemôžem povedať.

„Kvíz o rozprávkach“ - K. Chukovsky. Ako sa voláš? Líška Alice. Yu.Moritz. Múdry starec. Iľja Muromec. Múdra panna. Svyatogor. Netopier. Môžem tu na chvíľu pristáť? Aký je názov diela, na ktoré sa pozeráte? Vypočujte si úryvok z časti. Spojte ilustrácie s názvami diel. Dobre, pokračujme v rozhovore.

Spolu v téme 32 prezentácií

Existuje množstvo definícií, ktoré charakterizujú rozprávku. Ešte v 18. storočí neznámy bádateľ v oblasti rozprávok definoval tento žáner takto: „Rozprávka je rozprávanie o fiktívnom incidente.“ V niektorých zdrojoch možno nájsť nasledujúcu definíciu rozprávky ako žánru: „Rozprávka je druh rozprávania, najmä prozaického folklóru, ktorý zahŕňa diela rôznych žánrov, ktorých obsah z hľadiska folklóru nositeľov, postráda prísnu autenticitu.“ Môžete uviesť aj nasledujúcu definíciu: „Rozprávka je prevažne prozaický umelecký ústny príbeh fantastického, dobrodružného alebo každodenného charakteru.“ Táto definícia pridáva prvky typickej klasifikácie rozprávok, ale neobsahuje plnosť rozprávkového obsahu. Existujú aj iné definície, ktoré vyzdvihujú ten či onen moment, ale najvýznamnejšou, najkompletnejšou a najlogickejšou sa nám zdá byť definícia, ktorú kedysi uviedol domáci bádateľ a zberateľ ruských rozprávok A.I. Nikiforov. Rozprávku chápal takto: „Rozprávky sú ústne rozprávané príbehy, ktoré existujú medzi ľuďmi za účelom zábavy, obsahujú udalosti, ktoré sú nezvyčajné v každodennom zmysle (fantastické, zázračné alebo každodenné) a vyznačujú sa osobitým kompozičným a štylistickým štruktúra.” Táto definícia plne vyjadruje vedecké chápanie rozprávky a dáva všetky hlavné črty, ktoré ju charakterizujú.

Spolu s mnohými definíciami rozprávky existuje značný počet jej klasifikácií. Rôzne typy rozprávok sa líšia vonkajšími znakmi, povahou zápletiek, hrdinami, poetikou, ideológiou, pôvodom, históriou a vyžadujú si rôzne metódy štúdia. Preto je správna klasifikácia rozprávky taká dôležitá.

Najpresnejšie zaradenie rozprávky dal ďalší domáci bádateľ A.N. Afanasyev, na základe ktorého jeden z klasikov humanitných vied 20. storočia V.Ya. Propp zostavil všeobecnú klasifikáciu vrátane veľkých kategórií, a to:

1) rozprávky o zvieratkách

2) rozprávky o ľuďoch:

a) románové (vrátane vtipov)

b) magické

Napriek žánrovým rozdielom sa jednotlivé skupiny rozprávok neustále navzájom prelínajú. Preto môže byť ťažké urobiť medzi nimi jasnú hranicu a priradiť konkrétny text tej či onej skupine rozprávok.

Teraz, keď máme všeobecnú predstavu o rozprávke, môžeme začať uvažovať o charakteristikách samotnej rozprávky, ktorá je považovaná za najkrajší typ ľudovej, umeleckej prózy, ktorá sa vyznačuje vysokým idealizmom a túžbou po niečom. vznešený. Rozprávka má výrazný charakter a tým sa líši od všetkých ostatných typov rozprávok.

Rozprávka je folklórny text, s ktorým sa pojem „rozprávka“ najviac spája. Hovorí sa im aj vlastné rozprávky.

V prvom rade je potrebné poznamenať, že rozprávka musí byť definovaná nie pomocou vágneho pojmu mágie, ale pomocou jej vlastných vzorov. Vzor sa objaví tam, kde sa opakuje. A rozprávka naozaj má nejakú špecifickú opakovateľnosť.

Rozprávka je založená na komplexnej kompozícii, ktorá má expozíciu, dej, vývoj deja, vyvrcholenie a rozuzlenie.

Dej rozprávky je založený na príbehu o prekonaní straty alebo nedostatku pomocou zázračných prostriedkov alebo magických pomocníkov. Expozícia rozprávky hovorí o všetkých dôvodoch, ktoré viedli k zápletke: zákaz a porušenie zákazu niektorých akcií. Predpokladom príbehu je, že hlavný hrdina alebo hrdinka objaví stratu alebo nedostatok.

Vývoj pozemku je hľadanie toho, čo sa stratilo alebo chýba.

Vrcholom rozprávky je, že hlavný hrdina alebo hrdinka bojuje s protichodnou silou a vždy ju porazí (ekvivalent bitky – riešenie zložitých problémov, ktoré sa vždy vyriešia).

Rozuzlenie je prekonanie straty alebo nedostatku. Zvyčajne hrdina (hrdinka) na konci „kraľuje“ - to znamená, že získava vyšší sociálny status, ako mal na začiatku.

Toto je všeobecná charakteristika rozprávky.

Sú najobľúbenejším typom folklóru, vytvárajú úžasný umelecký svet, v ktorom sa naplno odkrývajú všetky možnosti tohto žánru. Keď hovoríme „rozprávka“, často máme na mysli čarovný príbeh, ktorý fascinuje deti už od útleho veku. Prečo uchvacuje svojich poslucháčov/čitateľov? Pokúsme sa to pochopiť a vyzdvihnúť tak hlavné črty rozprávky.

Hlavnou črtou je fikcia

Najdôležitejšou črtou rozprávky je, že jej svet a všetky udalosti sú založené výlučne na fikcii. Pri vymenovávaní charakteristík rozprávky treba začať schopnosťou vytrhnúť čitateľa z každodenného života a preniesť ho do fiktívneho sveta, ktorý sa tomu skutočnému vôbec nepodobá. Pretože v rozprávkovom svete sú hranice priestoru a času vymazané a existuje veľa príkladov: tridsiaty stav, ktorý sa nachádza ďaleko, alebo odpočítavanie času, ktoré sa v magickom systéme počíta pomocou takýchto pojmov. ako veľa a málo.

Rozprávkový čas je kruh, ktorý sa uzatvára sám do seba. Rozprávka sa začína v čarovnom svete, priestore, kde neplatia zaužívané fyzikálne zákony a čas sa počíta podľa úplne iných pravidiel. Vezmite si napríklad najbežnejšiu a najobľúbenejšiu techniku ​​používanú v rozprávkach - trojité opakovanie (ktoré zaujíma popredné miesto v klasifikácii „znakov rozprávky“). Zvyčajne sa používa na samom začiatku rozprávkových udalostí a umožňuje spomaliť vývoj akcií. Koniec sa naopak zrýchľuje, mimochodom je vždy veselý a často končí svadbou.

Fascinujúci príbeh

Aké ďalšie znaky rozprávky možno identifikovať? Dej rozprávky je fascinujúci a veľmi zložitý. Pozostáva z epizód, ktoré priamo súvisia s hlavnou postavou a jej úlohou. Hrdina dostane úlohu vysokej obtiažnosti, za ktorú dostane prísľub, že ho zasypú zlatom, dajú mu za manželku princeznú alebo splní nejaké želanie. Úlohy môžu siahať od hľadania a získavania exotického predmetu až po elimináciu nejakého supersilného a mocného tvora. A tu začína najzaujímavejšia časť rozprávky - cesta, ktorá je tiež tradične zahrnutá do zoznamu „znakov rozprávky“.

Je čas vyraziť na cestu

Hlavná postava odchádza do vzdialených a neznámych krajín a na ceste prekonáva rôzne prekážky a ťažkosti. Na neľahkej ceste si svojimi dobrými skutkami získa srdcia svojich spolubojovníkov, ktorí mu sľúbia pomoc v tejto neľahkej úlohe. Spoločne vďaka prefíkanosti porazia neprajníkov, ktorých je na ceste k hlavnému cieľu veľa.

Mimochodom, postavy v rozprávkach sú rozdelené do dvoch skupín. Jeden z nich zahŕňa hlavnú postavu spolu s jeho asistentmi a druhý zahŕňa asistentov hlavného nepriateľa a jeho samotného. Spočiatku je nepriateľ oveľa silnejší ako hlavná postava a s vývojom udalostí sa jeho výhoda môže dokonca zvýšiť. Hlavná postava sa však vždy dozvie o slabej stránke nepriateľa a spôsobe, ako ho poraziť.

Účinok prekvapenia

Ale so schopnosťami hlavnej postavy sú veci iné: spočiatku sú výrazne podhodnotené. Medzi znaky rozprávky patrí povinná prítomnosť ústredných a vedľajších postáv a ich charakteristiky. Prezývky hlavnej postavy môžu naznačovať slabé mentálne schopnosti; niekedy to tiež ponecháva veľa želania. Týmto spôsobom sa dosiahne efekt prekvapenia.

Keď sa všetkým vedľajším postavám - silným, šikovným a šikovným - nepodarí splniť ťažkú ​​úlohu, za ktorú je odmena, objaví sa hlavná postava, ktorá si, zdá sa, nevie poradiť ešte viac. Ale aj tak mu dávajú šancu, aby nediskriminoval. Tento obrat udalostí možno klasifikovať ako „znaky ľudovej rozprávky“.

Hlavný hrdina vďaka svojej odvahe a dobrým skutkom počas cesty dostáva rôzne jedinečné magické predmety alebo získava priateľov, ktorých zachráni pred istou smrťou. Často sa z nich stávajú hovoriace zvieratá, ktoré následne svojimi nápadmi pomáhajú s úlohami alebo sa samy zúčastňujú akcií.

Zázraky v rozprávkach sú jednoducho potrebné. S ich pomocou možno vysvetliť rôzne javy, ako sú premeny na rôzne bytosti, okamžité pohyby na akúkoľvek vzdialenosť a víťazstvo slabého kladného hrdinu nad silným záporákom. Všetko vyššie uvedené možno označiť za znaky ľudovej rozprávky.

Morálne dôsledky

Rozprávka dáva lekcie a rozvíja správne činy.Skutky hlavnej postavy ukazujú, aký by mal byť dobrý človek: pácha ušľachtilé skutky a neočakáva za ne žiadnu odmenu. Rozprávka teda učí správne veci a dáva pozitívny príklad malému čitateľovi. Dobro musí nevyhnutne poraziť zlo, spravodlivosť musí zvíťaziť - hlavná myšlienka rozprávok.

To všetko je v rozprávke popísané veľmi jednoduchým, no veľmi pestrým a poetickým jazykom. Štýl rozprávania mnohých rozprávok je veľmi podobný, no každá z nich je jedinečná a zaujímavá.

Poetika mágie

Zhrňme si: aké znaky rozprávky sme objavili? Má špeciálne zloženie; obsahuje takú techniku ​​ako trojité opakovanie; rozprávka má nezvyčajné, magické zápletky, v ktorých často dochádza k zázračným premenám; má aj negatívnych a pozitívnych hrdinov a dobro nevyhnutne porazí zlo.

Identifikovať charakteristiky rozprávky nie je vôbec ťažké – je to povinné zaradenie do obsahu určitého postoja k beletrii, ktorý určí poetiku rozprávky. Paralelne v nej existujú dva svety – reálny a magický, do ktorých sa hrdina ocitá zo skutočného. V rozprávke možno vystopovať motív cesty, počas ktorej bude musieť hlavná postava prejsť mnohými skúškami a aj v rozprávke hrdinovi často pomáha nejaký čarovný asistent alebo ho sprevádza k jeho milovanej cieľ. Hlavná postava často dostáva rôzne magické predmety ako dar za vykonanie dobrého skutku.

Rozprávky. Toto je najobľúbenejší a najobľúbenejší žáner deťmi. Nazývajú sa magickými, pretože všetko, čo sa deje v ich zápletke fantastické a významné pre danú úlohu: v takejto rozprávke je vždy ústredný kladný hrdina. bojuje so zlom a nespravodlivosťou, pomáhajú mu čarodejníci a magické predmety. Príklady zahŕňajú ruské ľudové rozprávky o Ivanovi Tsarevičovi.

Nebezpečenstvo sa zdá byť obzvlášť silné, pretože... hlavných protivníkov- darebákov, zástupcovia nadprirodzené temné sily: Had Gorynych, Baba Yaga, Koschey the Immortal. Víťazstvom nad zlými duchmi hrdina potvrdzuje svoje vysoký ľudský princíp, blízkosť k svetelným silám prírody. V zápase sa stáva ešte silnejším a múdrejším, získava nových priateľov a získava plné právo na šťastie – k spokojnosti malých poslucháčov.

Postava v rozprávkach je vždy nositeľom určitých morálnych vlastností. Hrdinom najobľúbenejších rozprávok je Ivan Tsarevich. Pomáha mnohým ľuďom, zvieratám a vtákom, ktorí sú mu za to vďační a na oplátku pomáha jemu, jeho bratom, ktorí sa ho často snažia zničiť. V rozprávkach je zastúpený ako ľudový hrdina, stelesnenie najvyššie morálne kvality- odvaha, čestnosť, láskavosť. Je mladý, pekný, šikovný a silný. Toto typ odvážneho a silného hrdinu.

Ruský ľud sa vyznačuje vedomím, že človek sa na svojej ceste vždy stretáva so životnými ťažkosťami a svojimi dobrými skutkami ich určite prekoná. Hrdina obdarený takými vlastnosťami ako láskavosť, štedrosť, čestnosť hlboko sympatizujúci s ruským ľudom.

Vyrovnať sa takému hrdinovi ženské obrázky- Elena Krásna, Vasilisa Múdra, Cárska panna, Marya Morevna. Oni sú takí krásne, že „ani jedno sa nedá povedať v rozprávke, ani opísať perom“ a zároveň mať mágiu, inteligenciu a odvahu. Tieto „múdre panny“ pomáhajú Ivanovi Tsarevičovi utiecť od morského kráľa, nájsť Koshcheevovu smrť a dokončiť nemožné úlohy. Rozprávkové hrdinky dokonalým spôsobom stelesňujú ľudové myšlienky o ženských krása, láskavosť, múdrosť .

Postavy konfrontujú hlavné postavy ostro negatívne- zákerný, závistlivý, krutý. Najčastejšie je to Koschey nesmrteľný, Baba Yaga, Had s tromi až deviatimi hlavami, Šikovný Jednooký. Sú obludné a škaredé na pohľad, zákerné, kruté v konfrontácii so silami svetla a dobra. Čím vyššia je cena víťazstva hlavného hrdinu.

V ťažkých časoch prichádza na pomoc hlavná postava asistentov. Sú to buď čarovné zvieratká (Sivka-burka, šťuka, vlk sivý, prasiatko zlatá), alebo milé staré dámy, úžasní chlapi, siláci, chodci, hríby. Existuje veľké množstvo úžasných predmetov: lietajúci koberec, vychádzkové topánky, vlastnoručne zostavený obrus, neviditeľný klobúk, živá a mŕtva voda. Hrdina na úteku pred prenasledovaním hodí hrebeň - a hustý les stúpa; uterák, šatka sa zmení na rieku alebo jazero.

Fantastický svet Vzdialené kráľovstvo, tridsiaty štát, je viacfarebné, plné zázrakov: tečú tu mliečne rieky s rôsolovinami, v záhrade rastú zlaté jablká, „rajské vtáky spievajú a tulene mňaukajú“.

Ako z rozprávky zahŕňa mnoho štylistických prostriedkov iných žánrov folklór Tu a konštantné epitetá, charakteristická pre lyrickú pieseň („dobrý kôň“, „husté lesy“, „hodvábna tráva“, „cukrové pery“) a epické hyperboly(„beh – zem sa chveje, dym z nozdier, plamene z uší“) a paralelizmy: „Medzitým prišla bosorka a začarovala kráľovnú: Alyonushka ochorela, tak schudla a zbledla. Na kráľovskom dvore bolo všetko pochmúrne; kvety v záhrade začali vädnúť, stromy schnúť, tráva vädnúť.

Porekadlá, tradičné začiatky, konce. ich vymenovanie - vymedziť rozprávka z každodenného života.„V určitom kráľovstve, v určitom štáte“, „kedysi“ sú najcharakteristickejšie začiatky ruskej rozprávky. Koniec, ako sa hovorí, má zvyčajne komický charakter, je rytmický, rýmovaný a výrazný. Rozprávkar často končil svoj príbeh opisom hostiny: „Urobili hostinu pre celý svet a ja som tam bol, pil med, pil pivo, tieklo mi po fúzoch, ale nedostalo sa mi do úst. “ Je zrejmé, že detským poslucháčom je určené nasledovné príslovie: „Tu je rozprávka pre vás a pre mňa kopa rožkov.“

KATEGÓRIE

POPULÁRNE ČLÁNKY

2023 „kingad.ru“ - ultrazvukové vyšetrenie ľudských orgánov