Конспект заняття прийменник близько. Конспект фронтального логопедичного заняття «Прийменники: в, з, на, під, до, від

Мета: вдосконалювати граматичний лад мови, мовленнєву активність учнів.

Корекційно-освітні завдання:

  • познайомити з просторовими прийменниками: на, над, під, за, у, до, навколо, зі своїми граматичним визначенням;
  • диференціювати прийменники з протилежним значенням: «над» та «під»;
  • вчити співвідносити прийменник з його схематичним зображенням;
  • вправляти у правильному вживанні прийменника з іменником;
  • закріплювати вміння використовувати прийменники в усному та письмовому мовленні;

Корекційно-розвиваючі завдання:

  • розвивати просторові уявлення, просторове мислення;
  • розвивати зорову пам'ять;
  • розвивати звукову культуру мови;
  • сприяти розвитку діалогічного та монологічного мовлення;
  • удосконалювати промовистість читання;
  • розвивати дрібну та загальну моторику.

Виховні завдання:

  • виховувати вміння самостійно виконувати завдання;
  • виховувати самоконтроль та взаємоконтроль, вміння співпрацювати в парах та в колективі.

Обладнання: магнітна дошка або фланелеграф (для демонстрації казки), дерево з прийменниками (на, над, під, за, у, до, біля), картки зі словами для складання пропозицій (гра «Живі слова»), схеми прийменників, гра «Лото», ромашка з прийменниками на пелюстках, хмара для рефлексії та сонечка за кількістю учнів, м'яч, конверти із завданнями, коробочки зі сірниками, ручки та зошити.

Хід заняття

1. Організаційний момент.

Загадка. Хто на собі голки носить, а шити не вміє? (Їжачок).

2. Релаксаційна вправа на зняття м'язової напруги (виконується 2-3 рази).

Їжачок згорнувся в клубочок. (Голову нахилити, підборіддя та руки притиснути до грудей, очі заплющити). Їжачок гріється на сонечку. (Шия розслаблена, голова відкинута назад, очі відкриті, губи приймають положення посмішки, руки широко розведені убік) виконати 2-3 рази.

3. Відпрацювання скоромовки.

Лежить їжачок біля ялинки, у їжака - голки.

Алгоритм роботи:

  • Читання хором.
  • Читання хором із черговим інтонаційним виділенням кожного зі слів.
    А) Хто лежить? Б) Що робить їжачок? У) Де лежить? Г) Що у їжака?
  • Індивідуальне промовляння із прискоренням темпу.
  • Індивідуальні відповіді дітей із відстукуванням м'ячем кожного слова.

4. Повідомлення теми заняття.

Як називається коротке слово У? (Звертаю увагу дітей на скоромовку).
(На дошку виставляється дерево з прийменниками: над, під, на, за, до, у, біля).
– Що це за слова?
- Правильно, ці маленькі слова називаються приводами. Вони пишуться окремо від інших слів. Прийменники служать для зв'язку слів у реченні.
Між приводом та словом можна вставити ще одне слово.
- У якої ялинки? (У зеленої, у колючої тощо).

5. Розповідь казки з показом на фланелеграфі чи магнітній дошці.

(Дітям дається інструкція запам'ятати якнайбільше пропозицій з казки з приводами, що вивчаються).

Як їжачок і хом'як розставили прийменники.

Жив – був сірий їжачок. Вночі він гуляв лісом, а вранці лягав спати. Вдень сонечко будило його яскравим промінням, а мама-їжачка кликала його снідати. Квіти на галявині та листя на дерев раділи йому. Але одного разу…

Прокинувся їжачок і бачить - все не так: сонця на небі ні, мами ні, квітів на галявині немає і листя на деревах також немає. І вирішив їжачок піти пошукати їх.

Почав він збиратися в дорогу. Начепив на голки різних грибів, ягід і задумався... Одному страшно йти, треба взяти когось у супутники. Чи не піти мені до білці? - подумав їжачок. У дороги ріс старий дуб, у ньому жила білочка.

Гей, білко, де ти? Може під деревом?

Їжачок став дивитися під деревом, але там були лише гриби. Тоді їжачок заглянув за дерево. За деревом він побачив мурашки. Їжачок подивився вгору і побачив білку на дерево. Але вона була дуже зайнята, тому що збирала жолуді і не змогла піти з їжачком.



Потім їжачок зустрів крота і запропонував йому піти пошукати сонце, листя та квіти. Але той відповів, що йому більше подобається ходити під землею.

Потім їжачок підійшов до поля і побачив там хом'ячка. Вони потоваришували і разом пішли шукати маму їжачка.

Йшли вони й потрапили до дрімучого лісу. І коли вони увійшли до нього, то одразу зрозуміли, що ліс був зачарований. Все в ньому було не так: гриби та квіти росли над деревами, птахи літали під дерева. Листя росло під гілками. Їжачок та хом'ячок розставили все на свої місця: гриби посадили під дерева, птахам допомогли піднятися в небо, щоб літати високо над дерева. /Диференціація прийменників наді під/ . Листя вони повісили на гілки, а квіти посадили на галявині. /Діти виконують дії з картинками на магнітній дошці та на фланелеграфі/.

Біля полянки вони побачили хатинку. /Учню дається завдання розташувати хатинку біля галявини/. А в ній щось світило з віконця. Це було сонечко. Вони випустили його на небо. І їжачок побачив, що в будиночку сидить мама-їжачка. Вона дуже зраділа і сказала:

Добре, що ви прийшли сюди до темного лісу. Це безграмотний чарівник-недоучка переплутав усі прийменники, і тому всі речі виявилися не на своїх місцях. А ви з хом'ячком всі прийменники поставили на свої місця, і тепер у нас все правильно.

- Запитання до дітей за казкою:

1. Що сталося з їжачком? 2. Хто і як йому допомагав? 3. Що нового дізнався їжачок? 4. Які слова допомогли йому знайти маму?

6. Робота у зошитах.

Дітям пропонується картка у конверті №1. Вставте замість перепусток один із цих приводів: на, у, до, над, під, за, біля.
1. Білка сидить _____ гілці. 2. Дуб росте __ дороги. 3. Їжачок підійшов ___ полю. 4. Мураха сховався _____ деревом. 5. Кріт живе ______ землею. 6. Птахи літають ______ деревами. 7. Хатинка стояла ________ галявини. (Перевірка завдання)

7. Динамічна пауза.

Діти стають на шкарпетки і тягнуться вгору за яблучко. Потім присідають на навпочіпки і збирають гриби під дерева. Стрибають на лужку спочатку 3 рази на правій ніжці, потім 3 рази на лівою. (Можна повторити кілька разів ці вправи).

8. Гра «Живі слова».

(У конвертах знаходяться розрізані картки зі словами. Діти виходять у коло і «перетворюються» кожен на якесь слово, потім із цих слів складають речення і стають по порядку. Потім кожен учень називає своє слово і виходить речення.

Діти наочно переконуються у цьому, що прийменник - це коротке слово, що пишеться окремо з інших слів Уточнюється який за рахунком прийменник у кожному з пропозицій). Гра проводиться 2-3 рази.

Зразкові варіанти пропозицій для гри в конверті:

  1. Метелик пурхає над красивою квіткою.
  2. Цуценя сховалося під старим диваном.
  3. Біля луки тече глибока річка.
  4. На небі яскраво світить сонечко.

9. Складання фігур із сірників.

Розкривається конверт №2 із зразками.

Зразок № 1 сонце надбудинком, зразок № 2 ялинаудороги, зразок № 3 грибпіддерево, зразок № 4 ваза настолі, зразок № 5 дерево запарканом, зразок № 6 квітка на клумбі.

Діти працюють у парах і домовляються між собою хто робитиме будиночок, а хтось сонечко над ним і т.д.

10. Схематичне зображення прийменників.

Знайомство зі схематичним зображенням приводів, що вивчаються.
Складання словосполучень та речень з ними.

11. Гра «Лото»

Мета: вчити складати пропозицію по картинці, знаходити в ній прийменник і співвідносити значення прийменника з його схемою.

На дошці схеми прийменників: на, над, під, до, за, біля/у

та картинки із зображенням сюжетів:

1. Сонце сховалося захмарою. 2. Підберезою росте гриб. 3. Дівчинка підбігає до бабусі. 4. Картина висить наддиваном. 5. Білявдома росте дерево. 6. навікно стоїть ваза.

Інструкція: треба скласти пропозицію по картинці, назвати прийменник і знайти відповідну схему, розмістити картинку поряд із схемою.

12. Завдання «Розшифруй-ка» (у конверті № 3)

Замість графічної схеми необхідно вставити відповідний прийменник.

13. Ігрова вправа з ромашкою «Відірви пелюсток».

На кожному з пелюсток зі зворотного боку написано один із приводів, що вивчаються (за кількістю дітей). Треба скласти та записати пропозицію з цим приводом.

14. Підбиття підсумків заняття.

Смислова рефлексія.

Якими маленькими словами ми сьогодні познайомилися? Як вони звуться? Як пишуться прийменники в пропозиції?

Емоційна рефлексія.

На дошці велика біла хмара. Кожна дитина в конверті має сонечко. Пропонується кожному учневі розмістити своє сонечко у певному місці залежно від того, наскільки йому сподобалося заняття:

  • захмарою, якщо заняття не сподобалося
  • надхмарою, якщо заняття дуже сподобалося
  • підхмарою, якщо заняття не дуже сподобалося

Пароль на вихід. Назви один привід.

Домашнє завдання.Запропонувати дітям зробити малюнок до казки з будь-яким приводом.
Як показав досвід роботи з дітьми, які не засвоюють прийменники, введення таких вправ, використання перерахованих методів і прийомів безпосередньо в структуру занять з розвитку граматичного ладу мови, сприяє усвідомленню прийменника як засобу вираження просторових відносин між предметами, формує уявлення про привід як окреме самостійне слово, допомагає дітям виділити прийменники в потоці мови і писати їх окремо від наступного слова, а також допомагає розкрити значення прийменникового управління та готує учнів до наступного етапу - диференціації прийменників, а також розрізнення прийменників і приставок.

Світлана Ходаківська
Логопедичне заняття «Прийменники»

ТЕМА: ПРОПОЗИЦІЇ

Цілі:

сформувати поданняпро смислову значимість прийменників;

сформувати уявлення про прийменник, як про окреме слово;

сформувати навичку граматичного значення прийменника;

вчити дітей правильно вимовляти та писати прийменники;

уточнити просторові відносини, виражені прийменниками.

Устаткування: роздаткові картки із завданнями, м'яч схеми. прийменників.

Хід заняття:

Орг. момент. Відповісти на питання логопеда.

ЗА ким ти стоїш? Перед ким ти стоїш?

МІЖ ким ти стоїш? ПЕРЕД КОГО ТИ СТОЇШ?

Позаду кого ти стоїш? Поруч із ким ти стоїш?

Зробити висновок про просторові значення прийменника.

У ШКОЛІ, ДО БУДИНКУ, З ШАФИ, У СТОЛА, БЕЗ ШАПКИ, З КНИГОЮ, ПІД ЯЛИНКОЮ, ЗА ПАРТОЮ, З ЖУРНАЛУ, ПІД ЛІСОМ, ПО ДОРОГІ …

Маленькі слова: в, на, під, у, о, про, від, до, з, с, для – ПРОПОЗИЦІЇ. Вони пишуться окремо з іншими словами, служать для зв'язування слів у пропозиціях.

Скласти пропозиції з цими приводами та словами, з якими вони «дружать».

приклад: У ШКОЛІ СЬОГОДНІ СВЯТО.

Завдання 2.

Прослухайте пропозиції. Назвіть прийменники та слова, з якими вони

«дружать».

ДИМА Увійшов до КЛАСУ.

Хлопчик сіл за парту.

ДИМА СИДИТ З ГАЛЕЙ.

ВІН ВИНУВ З РАНЦЯ ЗОТРАДИ.

ПОЛОЖИВ ЇХ НА ПАРТУ.

ВЧИТЕЛЬ ВИКЛИКАВ ДИМУ ДО ДОШКИ.

УЧЕНЬ стоїть біля дошки.

ШЛЯХКА ВЕЛА ВІД ЛІСУ ДО ДОМУ.

ВІД МАМИ Павлик пішов до сестри.

ВОРОБІВ ВІД МОРЖА ПОЛІТІВ ДО СЛОНУ.

У ЛІНИ Є БАГАТО ФАНТИКІВ ВІД ЦУКЕРКІВ.

Завдання 3.

Списати, змінюючи дані в дужках слова – іменники, вибираючи відповідний прийменник. Виділити прийменник і слово, з яким він «дружить».

Ми повісили карту – (стіна). Мама поклала фрукти (Ваза). Парасолька висить – (вішалка). Кішка сховалась - (ліжко). Діти повернулися – (школа). Моя мама працює - (бібліотека). – (стіл)впала тарілка. - (дах)каркає ворона. На лижах ходять – (Сніг). На ковзанах бігають (лід). На човні плавають (вода). Білка стрибає – (дерево). Поїзд їде (рейки).

Прослухати вірш та запам'ятати.

З ЛІСУ, ДО ЛУГУ, НА ПОЛЯНКУ,

У КУСТИКА, З ТРОПІНКИ, У ЯМКУ,

ВІД РІЧКИ, БІЛЯ ДОРОГИ –

ПИШИ ОКРЕМО ВСЕ ПРОПОЗИЦІЇ!

М. Бетенькова

Завдання 4. Складіть пропозиції з цих слів.

Узагальніть, як же пишуться прийменники.

Хлопці, річці, В, купуються.

КІШКА, КІМНАТИ, З, ВИСКОЧИЛА.

ПТАХИ, НАД, ЛІТАЮТЬ, ДЕРЕВАМИ.

МУРАВ, ГРИБ, ПІД, ПОВЗЕТ.

МАРИНА, С, ДРУЖИТЬ, ВІКОЮ.

ВУЗЬКА, БУДИНОК, ТРОПІНКА, К, ВЕСТИ.

ВИГЛЯНУЛО, Хмара, СОНЯШКО, ЧЕРЕЗ.

Фіз. хвилинка. Гра з м'ячем «Навпаки».

Передаючи м'яч, назви протилежний прийменник.

Зразок відповіді: У ШКОЛУ – ЗІ ШКОЛИ, У СУМКУ – ЗІ СУМКИ….

НАД ВІКНОМ –, ДО ДОМУ – ….

ПЕРЕД УРОКОМ – …., ДО ДВЕРІ – …

НАД ДИВАНОМ – …., ПЕРЕД БОЄМ – ….

ДО МІСТА –, ДО ПОВОРОТУ – …

ПЕРЕД МАШИНОЮ – …

Завдання 5. Графічний диктант.

Перевірити навичку роздільного написання прийменників із іменниками.

Зразок: ЛАСТІВКА З ПІВДНЯ ПОВЕРНУЛАСЯ НА БАТЬКІВЩИНУ

___ __ ___ ___ ___ ___ .

В КУТІ ЗА ШАФОЮ СПИТЬ ЩУНЯ.

Бджоли літають з яблуні на яблуню.

ХВИЛИ З ШУМОМ БІЛИСЯ ПРО БЕРЕГ. У ЛІСУ ПІД ДЕРЕВАМИ ЛЕЖИТЬ СНІГ. НА КВІТКУ СЕЛА МЕТЕЛЬ. ЧЕРЕЗ КУЩІВ ПОКАЗАЛАСЯ КУРИЦЯ. ПЛАЩ ВИСИТЬ НА ВІШАЛЦІ У КОРИДОРІ. ДІТИ ВИЙШЛИ З ЛІСУ НА ВЕЛИКУ ПОЛЯНУ.

Завдання 6. Скласти пропозиції з цих слів, змінюючи слова за змістом. Прийменники виділити.

Птахи, над, кружляють, деревами.

Марина, віка, с, дружать.

Кішка, кімнати, вискочила з.

З, взяв, Степан, полиці, журнал.

Налити, склянку, полиці, молоко.

Вузька, будинок, стежка, вісті.

Сосна, Зоя, стояти, під.

Кущ, заєць з-під вистрибнув.

Машина, повороту, через виїхала.

Птахи над, літають, дерев.

Діти, мокрі, бігли, по, трава.

Мураха, гриб, сидить, під.

Зупинилися, озера, туристи.

Сміявся, радості, Вова.

Ліда, болі, од, заплакала.

Підсумок заняття.

Відзначити роботу дітей, підбити підсумок.

Для чого потрібні прийменники? Чи можна обійтись без них?

Публікації на тему:

Фронтальне логопедичне заняття «Звуки [В]-[Ф], [В']-[Ф']»Завдання: формування мотивації навчальної мотивації; o розвиток наочно-образного та формування словесно-логічного мислення; o формування.

Індивідуальне логопедичне заняття «Звук [р]»МБДОУ «Дитячий садок №3 комбінованого виду» Безпосередня освітня діяльність Індивідуальне логопедичне заняття «Звук.

Конспект логопедичного заняття у старшій групі «Прийменники»Мета: Вчити дітей визначати просторове розташування предметів; познайомити дітей зі значенням прийменників «В, НА, ПІД, С»; вправляти.

Конспект логопедичного заняття у підготовчій групі дітей із ФФН Тема: «Звук ш у словах, фразах, текстах». Цілі: 1. Автоматизація.

Конспект заняття «Прийменники та приставки»Граматична тема: Прийменники та приставки. Лексична тема: «Інструменти» Цілі: Вчити диференціювати прийменники та приставки. Завдання: 1. Ознайомити.

Конспект з освітньої діяльності

«Комунікація: розвиток мови»

для дітей старшої групи на тему:

«Прийменники В, НА, ПІД»

Завдання:

  • освітні:вправляти дітей у правильному вживанні прийменників В, НА, ПІД, вчити виділяти ці прийменники у реченні, закріпити вміння дітей складати пропозиції із заданими прийменниками за картинками та схемами, правильно вживати їх у мовленні
  • корекційні: розвиток мовного слуху та фонематичного сприйняттяя, простежує функції ока, зорово-просторових уявлень та смислового значення вживання прийменників, мислення,розвиток дрібної моторики,творчої уяви
  • виховні: активізувати інтерес до заняття,виховувати самостійність під час виконання завдання, активність у відповідях питання

Обладнання:

Демонстраційний матеріал:

кошеня Гав, щеня Кулька, ілюстрації до вірша «Пиріг», шапочка кішки, будинок об'ємний з меблями, жаба, трава, кущ, гніздо, вулик, павук, камінь, жук, клумба з квітами, дерево, пташка, заєць, пеньок, ёж , грибок, миші

Роздатковий матеріал:

схеми прийменників, картки: ручка, ножиці, комод, стіл; малюнки: коти, клубки, кошики, картини, мотузочки

Проведення НОД:

Хлопці, сьогодні я запрошую вас до країни маленьких слів. Ми познайомимося з приводами В, НА, ПІД. Коли ми з вами говоримо:

"НА" - коли предмет знаходиться зверху (на столі)

«ПІД» – коли предмет знаходиться внизу (під диваном)

"В" - коли предмет знаходиться всередині (в шафі)

Ці маленькі слівця ми позначимо схемами:

Гра зі схемами слів

Я вам говоритиму пропозиції, а ви піднімайте картку з почутим приводом.

  1. «Не помились» (почувши прийменник, піднімають картку)
  • Лисичка викопала нору під деревом.
  • Зайчик сховався у кущах.
  • Білка стрибнула на пеньок.
  1. «Знайди помилку» (Піднімають картку з правильним приводом)
  • Мишка сховалась у грибок. (під грибок)
  • Під гілкою гніздо. (На гілці)
  • На дуплі сидить білка. (У дуплі)
  1. «Склади пропозицію»(за двома предметними картинками та схемами прийменників)
  • Ручка на столі. Ручки під столом. Ручка у столі.
  • Ножиці на комод. Ножиці під комодом. Ножиці в комоді.
  1. Гра «Закінчи пропозицію»(замість прийменника показати схему його)
  • Лампа висить... на стелі.
  • Ключ знаходиться … у замку.
  • Тапочки стоять... під ліжком.

Пальчикова гімнастика з мотузкою «Павучок»

(Оплести шнурком пальці шнурок проходить зверху одного, а потім знизу іншого пальчика)

Павучок пішов гуляти, павутинку заплітати.

Хоче він спіймати туди і козирку, і жука.

Павучок з павутинкин ам плете свої картинки.
Він плете, плете, плете, павутинка росте.
Ось він сплів велику шаль,а у ньому метелик - як шкода.
Але ми метелика врятуємо, павутинку порвемо!

Гра «Плутанина» з прийменниками

Один хлопчик любив писати вірші. І попрошу вас викласти на картках, що він написав. Діти викладають індивідуально.

Якось я чекав гостей - багато дорослих та дітей.
Смачний яблучний пиріг дуже спритно я випек.
Витер пил і підлогу помив, і квіти скрізь полив.
Ось я подивився навкруги, склалися рядки раптом:
« на стіні висить картина, апід нею стоїть кошик.
У того кошика кішка спить. Поруч із нею клубок лежить».
Ось і рима вийшла, дуже складно все склалося.
Щоб рядки не забути я вирішив їх повторити:
«Біля стіни стоїть картина, а
по д нею спить кошик.
на стіна клубок висить, кішкана клубку лежить».
Ой, слова всі заблукали і вірші не вийшли!
Що ж, доведеться мені знову ці рядки повторювати:
«
на стіні висить кошик, ав кошик ту картину.
Під кошиком кішка спить, ана їй клубок лежить».

Щось переплутав я. Допоможіть мені, друзі!
Разом будемо знову ці рядки повторювати:
« на стіні висить ... (картина). Апід нею стоїть … (кошик).
У того кошика кішка спить. Поруч із нею ... (клубок лежить) ».
Ось тепер порядок повний! Чекає на всіх нас пиріг величезний!

Зорова гімнастика «Кішка»(педагог одягає шапочку кішки)

Ось віконце відчинилося,(Розводять руки в сторони)
Кішка вийшла на карниз.(Імітують м'яку ходу кішки)

Подивилася кішка нагору.(Дивляться вгору)
Подивилася кішка вниз.(дивляться вниз)
Ось ліворуч обернулася, провела поглядом мух.

(дивляться вліво, поглядом проводять «муху» від лівого плеча до правого)

Очі праворуч відвела, подивилася на кота.(дивляться праворуч)
Сонце світить їй у вічі, їх примружила вона.(примружити очі)

Гра «Подорож кошеня Гав та цуценя Шарика»

На столі розкладено різні предмети, за допомогою яких діти вигадують розповідь, кожна пропозиція має бути з одним із приводів.

Кошеня Гав і щеня Шарик вирушили на прогулянку. Дорогою вони зустріли жабу, вона ховалась у траві. Під великим кущем вони побачили гніздо, а в ньому було 3 яйця. У порожньому вулику сидів волохатий великий павук. Кошеня Гав понюхав павука, злякався і стрибнув на паркан. В цей час підбігло цуценя, і почав гавкати на павука, той заліз назад у вулик. Друзі продовжили шлях. Щеня побачило під каменем маленького жучка, сунуло носа під камінь, лизнуло жучка, той злякався і втік. По дорозі вони побачили велику клумбу з квітами, щеня зрадів і стрибнув на неї, чхаючи, виліз, пом'явши всі квіти. Раптом вони почули спів пташки, що сидів на дереві. Цим голоском можна було заслухатись. Вони зупинилися під деревом та слухали. Раптом на галявину вискочив зайчик і сів на пеньок, у цей час повз пробіг їжачок, на його голках був грибок. Друзі підійшли до хати. А там …. Миші. Давайте зловимо їх. Де вони? На кріслі, під столами, у шафі, на піаніно, у тумбочці, під ковдрою. Друзі побачили на підлозі тарілку, на якій лежала ковбаса, з'їли її і пішли відпочивати. Кошеня лягло на ліжко, а щеня на підлогу.

Нам теж час відпочити.

Підсумок

Згадаймо, з якими приводами ми сьогодні познайомилися? У які ігри ми грали з приводами? Що вам сподобалося сьогодні? Молодці, ви добре попрацювали, порадували мене!


Джерела


Тема: Прийменники.

Цілі:

  • Уточнити уявлення про роль прийменників;
  • Розвивати вміння виділяти прийменники із речень, змінювати форму слова залежно від прийменника, складати речення використовуючи прийменники;
  • Формувати навички аналізу та синтезу пропозицій;
  • Виховувати культуру усного та писемного мовлення, навички самоконтролю.

Хід уроку

I. Організаційний момент

Ви готові працювати? Чи готове для роботи?

ІІ. Основна частина

1. Відгадати про що йдеться
Він членом пропозиції не буває,
Але діло цей хлопець твердо знає.
Не змінюється, один не може жити,
Але з дієсловами не захотів дружити.
Словам, він руки допомоги дає.
Їм допомагає, береже зв'язки.
І пишеться від слів завжди окремо.
Вважає: чіплятися до них дуже погано

2. Виділення прийменників у тексті. Прочитати вірш, записати у зошит усі прийменники.
На вітрі, на першому холоді
Старий дуб упускає жолуді.
А в садку за нашою школою
Іней сів на гілля голі.
Під березами широкими
Галки сваряться із сороками.
Ставок застиг, і річка скута,
Але льодом ходити ризиковано.
(С. Смирнов)



3. Підібрати іменник, з яким поєднуються всі прийменники першого завдання. Пояснити значення прийменника.

4. Гра «Навпаки». Учні мають назвати протилежний привід.

6. Порівняння прийменників над, під, з-під.
А) Порівняти схеми, пояснити роль прийменника

Б) Прочитати загадки, вставити необхідні прийменники. Відгадати загадки.
Хто ___ нами догори ногами? (Муха)
___ підлогою шкребу, а кішки боюся. (Миша)
Раптом голки та шпильки
Виповзають ____ крамниці.
На мене вони дивляться,
Молоко вони хочуть. (Їжачок)
У). Вставить відповідне за змістом іменник із прийменником.
Під час грози не стій ___ _______.
___ _____ пролетів великий літак.
Від дощу діти сховалися ___ ______.
_____ _____ дістали коробку із взуттям.

Великий білий гриб виріс... ялиною. … снігу пробивалися перші проліски. Підземні річки течуть … землею. Кошеня виповзло… капелюхи. Маленький грибок сховався... аркушиком. Великий собака вискочив... ґанку.

8. Зі спеціально підібраних слів скласти пропозиції, вставити потрібний привід. Записати пропозиції до зошита, скласти схеми речень.

Сіренький, куща, зайчик, вистрибнув.
Ластівки, будинки, гніздо, збудували, дахом.
Діма, щеня, дістав, ганку

Розділи: початкова школа

Цілі:

  1. Ознайомити дітей зі значенням прийменника «з».
  2. Вчити дітей правильно вживати прийменник «із», розуміти різницю значень прийменників «із» та «с».
  3. Розвивати дрібну моторику рук, увагу, мислення, пам'ять та уяву.

Хід заняття

1. Організаційний момент.

1) Графічне вправу «Зачаровані постаті».

Хлопці перед вами лежать листи з геометричними фігурами: кола, квадрати та інші. Доріжте кожну фігуру до цілої картинки. Усі картинки повинні відрізнятися одна від одної.

2) Робота із сюжетною картинкою.

Подивіться на зображення:

Ніч. Всі сплять. Де спить білочка? ( У дуплі). Де спить ведмідь? ( У барлозі). Пташка? ( У гнізді). Лисиця? ( У норі).

Настав ранок. Звірі стали виходити зі своїх будиночків. Звідки виліз ведмідь? Лисиця? Білочка? Пташка?

2. Основна частина.

- Яке маленьке слово допомогло розповісти, звідки зранку вийшли звірі?

– Сьогодні ми вчитимемося правильно, вживати прийменник «із». Прийменник "з" - маленьке слово.

- Подивіться, звідки я дістала м'яч? ( Зі столу). Олівець? ( Зі склянки). Книжку? ( З шафи). Ви всі говорили маленьке слово - прийменник "з". А зараз слухайте уважно!

Якщо предмети знаходяться всередині чогось і звідти рухаються або їх дістають, ми говоримо маленьке слово – прийменник «з».

Гра «Відповісти на запитання Незнайки».

- Незнайко надіслав нам посилку, в якій багато цікавого. Подивимося. Це, хлопці, для вас питання. Слухайте уважно.

  1. Звідки приїхав хлопчик, коли він їздив до Москви?
  2. Звідки вийшла бабуся, якщо вона була у магазині?
  3. Звідки прийшов хлопчик, коли він був у школі?

Гра «Загадки Незнайки».

– Ще Незнайко надіслав загадки. Якщо ви відгадаєте їх, з'явиться герой казки.

На сметані мішень,
На віконці студжено,
Круглий бік,
Рум'яний бік,
Покотився... (Колобок.)

Бабуся дівчинку дуже любила
Шапочку червону їй подарувала.
Дівчинка ім'я забула своє,
Ану, підкажіть її ім'я. (Червона Шапочка.)

Лікує маленьких дітей,
Лікує пташок та звірів,
Крізь свої окуляри дивиться
Добрий лікар … (Айболіт.)

У батька був хлопчик дивний
Незвичайний, дерев'яний.
Усюди ніс пхав він довгий.
Хто ж це? … (Буратіно.)

- З яких казок прийшли ці герої? (Діти складають пропозиції з приводом «із»).

Гра "Ромашка".

– Незнайко надіслав гру «Ромашка». Давайте пограємо у неї.

(На звороті кожної пелюстки ромашки намальована предметна картинка.Дитина відриває пелюсток і становить пропозицію зі словом-назвою цієї картинки та приводом «за».)

3. Диференціація прийменників «із» та «с».

– Коли предмет був на поверхні та його звідти взяли (або він звідти рухається), який привід ми вживаємо? ( «с»).

– Коли предмет знаходиться всередині чогось і звідти рухається, який привід ми вживаємо? ( «із»).

Вправа "Чарівний м'яч".

– Це м'яч чарівний. Він може з'являтися із різних місць. Подивіться, звідки я дістану його. (Зі столу, з-за столу, з полиці, з кухля, з підлоги). Звідки я дістала м'яч?

Вправа «Допоможи Незнайку».

- Незнайко не зміг закінчити пропозиції, допоможіть йому.

  • Хлопчик зістрибнув (звідки?)… з дерева.
  • Дівчинка вилила воду (звідки?)… із цебра.
  • Папа взяв книги (звідки?)… зі стільця.
  • Білочка перестрибнула (звідки?)… з гілки.
  • Хлопчик пив компот (звідки?)… із чашки.

4. Підсумок.

– Із чим познайомилися на занятті?

- Придумайте пропозиції, використовуючи прийменник "с" або "з". (Показую картинку.)

КАТЕГОРІЇ

ПОПУЛЯРНІ СТАТТІ

2024 «kingad.ru» - УЗД дослідження органів людини