Moje pedagoško vijeće.docx - Pedagoško vijeće “Integrirani pristup organiziranju rada na razvoju govora djeteta predškolske dobi u predškolskoj odgojnoj ustanovi. Pedagoško vijeće "Poboljšanje razvoja govora djece kroz tehnologije igara u kontekstu provedbe Saveznog državnog obrazovnog standarda"

Pedagoški savjeti na temu: “Kognitivni i govorni razvoj djece predškolske dobi”

Cilj: usustavljivanje i produbljivanje znanja nastavnog osoblja o razvoju kognitivnih procesa i koherentnog govora djece predškolske dobi, usavršavanje pedagoških vještina; stvaranje trajnog razvojnog okruženja u dječjem vrtiću za govorni razvoj djece.
Oblik: poslovna igra
Sudionici: odgojiteljice predškolske djece
Pripremni radovi:

  1. Dizajn tematske izložbe "Problem razvoja govora u dječjem vrtiću" (i suvremeni metodološki razvoj i materijali iz klasika domaće pedagogije u području razvoja govora djece nude se učiteljima na pregled);
  2. Ispitivanje učitelja na temu: „Značajke formiranja govora predškolske djece“, „Govor učitelja kao standard pismenosti za djecu“;
  3. Organizacija smotre-natjecanja u grupama predškolske obrazovne ustanove „Centar za razvoj govora djece predškolske dobi“;
  4. Tematski test na temu: “Kognitivni i govorni razvoj djece u neposrednim obrazovnim aktivnostima”;
  5. Priprema dva tima nastavnika (izmišljanje amblema, mota, izbor kapetana).

Dnevni red:

  1. Uvodni govor voditelja predškolske odgojno-obrazovne ustanove, koji ukratko ističe relevantnost teme pedagoškog vijeća i objašnjava pravila poslovne igre.
  2. Izvješće višeg učitelja predškolske obrazovne ustanove na temelju rezultata tematske kontrole „Kognitivni i govorni razvoj djece u izravnim obrazovnim aktivnostima“;
  3. Govor logopeda na temu: "Interakcija između učitelja i logopeda u organiziranju govornog prostora predškolske obrazovne ustanove";
  4. Poslovna igra „Govor postaje sve siromašniji - to je pitanje - Savezni državni obrazovni standard će nam pomoći“;
  5. Odluka pedagoškog vijeća.

Napredak pedagoškog vijeća:

  1. Uvodna riječ voditeljice predškolske odgojno-obrazovne ustanove

Problem razvoja govora djece predškolske dobi na sadašnjem stupnju društvenog razvoja posebno je značajan.

Zahtjev sadašnjeg stoljeća je prisutnost određenih tehničkih vještina, potreba za poznavanjem jezika strojeva.

Svakim desetljećem naš govor postaje suvlji, dosadniji, siromašniji, monotoniji i svodi se na korištenje minimalnog vokabulara. Lavina tehničkih inovacija ubrzava ovaj žalosni proces osiromašenja i deformacije govora. Pitanje: kako ne izgubiti ljepotu i slikovitost govora? ključna je u ovom slučaju.

Osjetljivo razdoblje za razvoj svih mentalnih procesa je predškolska dob. No, suvremeni svijet i njegove tehničke “igračke” zamjenjuju djetetovu potrebu za dobivanjem kognitivnih informacija iz komunikacije s vršnjacima, odraslima te iz omiljenih dječjih knjiga. Dijete lako svladava tehnički jezik, ali pritom živi govor gubi na značaju i emocionalnosti. Stoga je jedini izlaz iz postojećeg problema potreba maksimalnog obogaćivanja dječjeg govora u predškolskom i školskom okruženju.

Osoba koja je u djetinjstvu ovladala izražajnim sredstvima jezika vjerojatno neće osiromašiti u životu među tehnologijom i računalima, među strogim kategorijama i pojmovima, i uvijek će naći mjesta za usporedbe, metafore, slike i epitete. I problem zaboravljanja jezika bit će djelomično riješen.

A u složenom procesu ovladavanja sredstvima figurativnog govora pomoći će izražajnost jezika, jezična darovitost djeteta, karakteristična za razdoblje djetinjstva, njegov poseban jezični smisao za govor, nešto što nedostaje mnogim odraslim ljudima u naše vrijeme. Za nas kao učitelje važno je da zajedničkim snagama formiramo holistički sustav za razvoj govora djece u vrtiću koristeći sve moguće tehnologije, metode i znanstvena dostignuća.

  1. Izvješće višeg učitelja predškolske obrazovne ustanove na temelju rezultata tematske kontrole „Kognitivni i govorni razvoj djece u izravnim odgojno-obrazovnim aktivnostima.”

Naš tim provodi odgojno-obrazovni program temeljen na uzornom odgojno-obrazovnom programu Djetinjstvo. U tome Posebna pažnja daje se liniji znanja. „Osjećaj, spoznaj, stvaraj“ moto je programa „Djetinjstvo“. Glavni cilj obrazovnih aktivnosti u predškolskim odgojno-obrazovnim ustanovama je promicanje razvoja kognitivnih aktivnosti, mentalnih sposobnosti i govora djece.

Uspješno rješavanje ovih problema moguće je samo integriranim pristupom njihovom razmatranju, kao i stvaranjem potrebnih uvjeta za govorni razvoj djece, uz blisku suradnju svih sudionika odgojno-obrazovnog procesa.

Tijekom tematskog pregleda utvrđeno je nekoliko čimbenika koji negativno utječu na kvalitetu rada na razvoju koherentnog govora kod djece:

  • Nedovoljna opremljenost skupina potrebnim suvremenim didaktičkim materijalima i igrama za razvoj koherentnog govora kod djece;
  • Nedovoljna osposobljenost odgajatelja u planiranju, organiziranju i izvođenju nastave u govornom smjeru razvoja djece;
  • Nedostatak koherentnosti u radu specijaliziranih predškolskih stručnjaka i odgajatelja na problemu govornog razvoja djece;
  • Nedostatak međusobnog razumijevanja između nastavnika i roditelja učenika po ovom pitanju; nevoljkost roditelja da se uključe u zajednički rad na razvoju vlastite djece.

To su glavni čimbenici koji otežavaju rad na govornom razvoju djece.

  1. Govor logopeda na temu: "Interakcija između učitelja i logopeda u organiziranju govornog prostora predškolske obrazovne ustanove."
  1. Poslovna igra "Govor postaje sve siromašniji - to je pitanje - Savezni državni obrazovni standard će nam pomoći."

Igra se provodi s ciljem produbljivanja znanja učitelja, njihove kompetencije u organiziranju obrazovnih aktivnosti u području razvoja govora; razvijanje vještina za raspravu i koordinaciju zajedničkih akcija; intenziviranje pozornosti nastavnika na poštivanje normi govora i kulture komunikacije.

Igra počinje općim pozdravom svim sudionicima igre i predstavljanjem ekipa.

Žiri se sastoji od voditelja predškolske obrazovne ustanove, logopeda i psihologa.

Igra se u četiri faze.

1. faza Timovi prezentiraju domaću zadaću (mini-skeč), koja odražava aktualnu problematiku razvoja dječjeg govora. Suparnički tim pokušava odgonetnuti značenje onoga što je vidio, analizirati situaciju i pronaći rješenje.

Faza 2 Natjecanje kapetana
Na stolice su vezane tri lopte na koje su zalijepljeni natpisi “Osjeti, spoznaj, stvori”. Kapetani su pozvani da moto odgojno-obrazovnog programa predškolske odgojno-obrazovne ustanove povežu s aktualnim problemom, te daju primjer implementacije gesla u praksi odgojno-obrazovnog rada odgajatelja u području govora. (Kako i kojim metodama možete postići rezultat?)
Faza 3 Govorni kolokvij

Timovi naizmjence postavljaju pitanja. Pobjeđuje tim čiji odgovori budu dovršeni u kraćem vremenu.

Pitanja:
1) Koja je vrsta aktivnosti predškolskog djeteta najpovoljnija za razvoj govorne i kognitivne aktivnosti? (Igra)
2) Što uključuje razvoj govora? (vladanje govorom kao sredstvom komunikacije s vršnjacima i odraslima; razvijanje skladnog, gramatički ispravnog dijaloškog i monološkog govora; bogaćenje aktivnog rječnika; razvijanje govorne kreativnosti; razvijanje zvučne kulture govora i dr. u skladu sa zahtjevima Savezni državni obrazovni standard za obrazovanje).
3) Koja su glavna područja rada u predškolskim odgojno-obrazovnim ustanovama kroz koja se ostvaruje odgojno-obrazovno područje – razvoj govora? (odgojno-obrazovne aktivnosti koje se provode s djecom u različitim vrstama aktivnosti; odgojne aktivnosti organizirane u režimskim trenucima; samostalne aktivnosti djece; suradnja s obiteljima učenika)
4) Koje oblike rada s djecom na razvoju govora poznajete? (GCD, razgovor, ekskurzija, natjecanja u čitanju, posebni trenuci itd.)
5) Koja su glavna postignuća u razvoju govora djece starije predškolske dobi? (ispoljava govornu aktivnost u komunikaciji s odraslima i vršnjacima; aktivno postavlja i odgovara na pitanja; inicijativan je u smišljanju priča, zagonetki i sl.; ima bogat rječnik; govor je jasan, gramatički točan, izražajan; poznaje zvučna sredstva -slovna analiza riječi; zna prenijeti sažetak teksta; razlikuje glavne žanrove (pjesma, bajka, priča))
6) Kako se djeca uvode u kulturu knjige? (Kroz upoznavanje klasičnih i modernih književnih djela (pjesme, bajke, pripovijetke, basne, zagonetke, pjesmice, izreke i sl.)
7) Navedite nekoliko beletrističkih djela koja se preporučuju za čitanje djeci srednje predškolske dobi? (Ruske narodne priče; “Zabuna” K.I. Čukovskog; “Ujak Styopa” S. Mihalkova i mnogi drugi)
8) Označite za vas najznačajnije učitelje koji rade na području razvoja govora djece predškolske dobi (V.V. Gerbova; E.A. Flerina; O.S. Ušakova)
9) Stavi pravilan naglasak u riječima: pozivi, katalog, kolači, mašne, jarak za smeće, ići dublje, oskudan, olakšati, razmaziti, ljepši, uzeti, šalovi, šljiva, prihvatiti, alkohol.

Faza 4 Kreativni zanati
Zadatak: Od dostupnih materijala osmisliti i izraditi priručnik za rješavanje određenih problema u razvoju govora.
Učitelji imaju na raspolaganju 15 minuta i materijale: škare, karton, slike, konce, salvete, ljepilo, selotejp, flomastere, plastelin, gvaš)

Završna faza: zbrajanje rezultata poslovne igre i dodjela certifikata svim učiteljima koji sudjeluju u igri. Pobjednički tim dobiva pravo pohađanja otvorenih predavanja za članove poraženog tima.

Odluka pedagoškog vijeća:

  1. Za razvoj kognitivne i govorne aktivnosti koristiti različite oblike rada organizirane u svim vrstama dječjih aktivnosti.

Trajanje: trajno
Odgovorni: odgojitelji

  1. Razviti model interakcije između sudionika odgojno-obrazovnog procesa za poboljšanje kvalitete rada u području razvoja govora (učitelj – logoped; učitelj-psiholog; učitelj – učitelj; učitelj – roditelj).

Termin: _________________

  1. Kako bi se poboljšala stručna osposobljenost odgojno-obrazovnog osoblja predškolskih odgojno-obrazovnih ustanova na temu problema, provesti niz konzultacija i seminara.

Termin: _________________
Odgovorna: viša odgojiteljica

  1. Odgojitelji mogu pratiti vlastiti govor i pratiti formiranje pismenog govora kod predškolaca.

Trajanje: trajno
Odgovorni: odgojitelji

  1. Uključiti roditeljsku zajednicu u problem govornog razvoja djece, organizirati im događanja za usavršavanje pedagoških znanja.

Termin: _________________
Odgovorna: viša odgojiteljica

  1. Diverzificirati centre za razvoj govora raznim metodičkim i didaktičkim materijalima.

Trajanje: trajno
Odgovorni: odgojitelji

Pedagoško vijeće “Kognitivni i govorni razvoj djece predškolske dobi”

Pedagoško vijeće

„Govorna komunikacija i razvoj govorne aktivnosti djece

predškolska dob"

i Usacheva Elena Vladimirovna

MDOU "Dječji vrtić br. 5 "Olympia", Volgograd

Vrsta nastavničkog vijeća: tematsko.

Oblik provedbe: interaktivna igra (let u zrakoplovu)

Cilj: Povećanje profesionalne razine učitelja u radu s djecom na razvoju njihove govorne aktivnosti, potrebe za govornom komunikacijom kroz upoznavanje s fikcijom.

1. Sažeti i usustaviti znanja nastavnika o osnovama komunikacijske kulture i poštivanju etičkih normi govornog ponašanja; usustaviti metode i tehnike za oblikovanje govornog bontona.

2. Unaprjeđivati ​​rad na umjetničkom i govornom razvoju predškolske djece u vrtiću.

3. Stvorite u timu atmosferu kreativnog traženja, inicijative i povećane aktivnosti nastavnika.

Dnevni red:

ja Teorijski dio

1.1. Uvodna riječ voditeljice “Razvoj govora i verbalne komunikacije djece kroz djela beletristike”

Odgovorni: Voditelj općinske obrazovne ustanove

1.3 Zagrijavanje "Brainstorm"

Odgovorni: učiteljica grupe br.5

1.4. Informativna poruka "Značajke organiziranja jedinstvenog govornog prostora u predškolskim odgojno-obrazovnim ustanovama."

Odgovorni: logoped

II. Praktični dio

2.1. Zadatak 1. “Prevedite poslovicu na ruski”

Zadatak 2. “Objasnite izraz”

Zadatak 3. “Pogodite naziv bajke”

Odgovorni: učiteljica grupe br.5

2.2. Domaća zadaća: „Upotreba obrazovnih tehnologija u realizaciji obrazovnog područja „Razvoj govora“.

Odgovorni: učitelji svih grupa

Napredak pedagoškog vijeća

I Teorijski dio

Voditeljica: Tim nastavnika upućen je na službeni put radi upoznavanja sa suvremenim obrazovnim tehnologijama u provedbi obrazovnog područja „Razvoj govora“.

Za to će svim članovima posade biti potreban „portfelj“ informacijskih, stručnih i komunikacijskih kompetencija kako bi donosili racionalne, kreativne odluke i koristili ove oblike rada u zajedničkim obrazovnim aktivnostima s djecom.

Učitelj grupe br. 5 (pilot) izvještava:

Drage dame, zadovoljstvo nam je poželjeti vam dobrodošlicu na brod Olympia. Posada vam želi ugodan let, molim vas da se udobno smjestite u svoja sjedala, naš putnički avion je spreman za let, dobivamo visinu (BUKA AVIONA).

Naš avion je postigao potrebnu visinu, vrijeme leta je bilo 1 sat i 50 minuta.

Poslušajte korisne informacije: tijekom leta nudit će vam se bezalkoholna pića “Brbljivica”, lagani “Intelektualni” ručak, a tijekom leta moći ćete čitati najnoviji tisak.

Drage dame, dobrodošlicu Vam želi kapetan naše posade (menadžer).

1.1. Uvodna riječ ravnateljice: „Razvoj govora i verbalne komunikacije djece kroz književna djela.

Jedan od godišnjih zadataka na kojima naš tim radi je sljedeći: „Poboljšanje psihološko-pedagoških uvjeta za širenje govorne prakse djece, razvoj njihove govorne aktivnosti, potrebe za govornom komunikacijom kroz upoznavanje književnosti“ jedan je od godišnjih zadataka Dječja obrazovna ustanova Vrt br. 5 "Olympia"

Rad na razvoju dječjeg govora zauzima jedno od središnjih mjesta u predškolskoj odgojnoj ustanovi, što se objašnjava važnošću razdoblja predškolskog djetinjstva u razvoju govora djeteta. Važnost razvoja govora djece predškolske dobi potvrđuje i Savezni državni obrazovni standard za predškolski odgoj, koji ističe odgojno-obrazovno područje „Razvoj govora“.

Sukladno standardu (Savezni državni obrazovni standard za odgoj i obrazovanje), govorni razvoj djece predškolske dobi uključuje ovladavanje govorom kao sredstvom komunikacije i kulture; obogaćivanje aktivnog rječnika; razvoj koherentnog, gramatički ispravnog dijaloškog i monološkog govora; razvoj govorne kreativnosti; razvoj zvukovne i intonacijske kulture govora, fonemskog sluha; upoznavanje s kulturom knjige, dječjom književnošću, slušanjem s razumijevanjem tekstova različitih žanrova dječje književnosti; formiranje zdrave analitičko-sintetičke aktivnosti kao preduvjeta za učenje čitanja i pisanja.

Koristeći različite materijale (igru, didaktiku), djeca uče pravilno koristiti riječi i rečenice u komunikaciji s odraslima i vršnjacima, govoriti suvislo i izražajno te uče puno zanimljivih stvari o svijetu oko sebe.

Predškolska dob je razdoblje aktivnog usvajanja govornog jezika djeteta, formiranja i razvoja svih aspekata govora - fonetskog, leksičkog, gramatičkog. Potpuno vladanje zavičajnim jezikom u predškolskom djetinjstvu nužan je uvjet za rješavanje problema duševnog, estetskog i moralnog odgoja djece u najosjetljivijem razdoblju razvoja. Što se ranije započne s učenjem materinskog jezika, to će se dijete slobodnije njime služiti u budućnosti, a to je temelj za kasnije sustavno učenje materinjeg jezika.

Poznata je dječja ljubav prema bajkama i fantastici, pa učitelj treba imati bogato znanje o ovoj problematici. Danas ćemo se baviti nabavom nove i razvojem stare prtljage.

1.2. Sumiranje realizacije prvog godišnjeg zadatka.

Uvjerenje o rezultatima realizacije prvog godišnjeg zadatka „Unapređivanje psihološko-pedagoških uvjeta za širenje govorne prakse djece, razvoj njihove govorne aktivnosti, potrebe za govornom komunikacijom kroz upoznavanje beletristike“ za dječji vrtić „Olimpija“

1.3. Zagrijavanje "Brainstorm"

Drage dame, od sada će vam biti ponuđena bezalkoholna pića “Brbljivica”. Bit će vam ponuđeni kokteli koji se sastoje od sljedećih sastojaka:

Komponenta broj 1. Navedite sredstva prijenosa misli (govor).

Usmeni govor uvijek je određen govornom situacijom. Tamo su:

Nepripremljeni usmeni govor (razgovor, intervju, govor u raspravi) i pripremljeni usmeni govor (predavanje, referat, govor, referat);

Komponenta br. 2. Navedite jedan od oblika nepripremljenog usmenog govora (razgovor)

Komponenta br. 3. Vrsta govora upućena jednom ili skupini slušatelja, ponekad samom sebi (monolog).

Komponenta br. 4. Skup pravila i tehnika koje olakšavaju proces pamćenja informacija (Mnemotehnika).

Komponenta br. 5. Za rad s djecom koje dobne skupine koriste se sljedeći radovi:

1. A. Barto. “Igračke”, “Repa”, “Kolobok”, “Teremok”, “Belobokova svraka”, K. Čukovski. “Pile”, S. Marshak “Priča o glupom mišu”

(1.mlađa grupa)

2. Aleksandrova “My Teddy Bear”, A. Barto “Roaring Girl”, S. Marshak “Mustachioed and Prugasti”, “Cockerel and the Bean Seed”, “Masha and the Bear”, “Dereza Goat”, “Visiting the Sun ”, E. Charushin "Vuk"

(2. mlađa grupa)

3. “Lisica s oklagijom”, “Guske-labudovi”, “Dva pohlepna mala medvjeda”, “Zimsko mladunče”, Y. Taits “Za gljivama”, K. Čukovski “Fedorinova planina”, Aleksandrova “Vjetar na rijeci ”, “Maslačak” .

(srednja grupa)

  1. N. Nosov “Živi šešir”, “Ayoga”, “Havroshechka”, “Srebrno kopito”, H. K. Andersen “Ružno pače”, “Priča o caru Saltanu”, “Uspavana ljepotica” (stariji, pripremna grupa)

1.4. Informativna poruka "Značajke organiziranja jedinstvenog govornog prostora u predškolskim odgojno-obrazovnim ustanovama"

Odgajateljica grupe br. 5 izvještava:

Naš let se odvija normalno, sada će vam biti ponuđen najnoviji tisak „Značajke organiziranja jedinstvenog govornog prostora u predškolskoj obrazovnoj ustanovi.

II. Praktični dio

Odgajateljica grupe br. 5 izvještava:

Poštovani putnici, molimo vas da uspravite naslone svojih sjedišta, a sada vam nudimo lagani ručak „Intelektualac“, koji se sastoji od tri slijeda: salata, predjelo i kompot.

Salata. “Prevedi poslovicu na ruski”

Prevedite poslovice na ruski

Sin leoparda također je leopard (Afrika). - Jabuka nikad ne pada daleko od stabla.

Ne možeš sakriti devu ispod mosta (Afganistan) - Ne možeš sakriti šilo u vreći.

Boj se tihe rijeke, a ne bučne. (Grčka) - Ima đavola u mirnim vodama

Tiha usta su zlatna usta (Njemačka) - Riječi su srebrne, a šutnja je zlato

Tko pita, neće se izgubiti. (Finska) - Jezik će vas dovesti u Kijev

Međuobrok. "Objasni izraz."

U našem jeziku postoje stabilni izrazi koji se nazivaju idiomi, a nisu određeni značenjem riječi koje sadrže. Na primjer, izraz "držati jezik za zubima" znači šutjeti.

Sve je u torbi (sve je u redu);

Plesanje na tuđu melodiju (postupanje ne svojom voljom);

Kao na iglama (stanje krajnje uzbuđenosti, tjeskobe);

Češati se jezikom (čavrljati uzalud);

Zavarajte glavu (odvratite pažnju od glavnog zadatka praznim razgovorom).

Kompot. "Pogodi ime bajke"

Riječi suprotnog značenja nazivaju se antonimi.

Zadatak: svaku riječ zamijenite njezinom suprotnošću i tako nazovite bajke

Pas bez šešira - Mačak u čizmama;

Crveni brkovi – Plava brada;

Lijepa kokoš - ružno pače;

Srebrna kokoš - Zlatni pijetao;

Crna cipelica - Crvenkapica.

2.2. Početna stranica.

Odgajateljica grupe br. 5 izvještava:

Poštovane dame i gospodo, naš let se bliži kraju, za nekoliko minuta naš će zrakoplov sletjeti u grad Noyabrsk, nakon čega ćete biti zamoljeni da uđete u zeleni hodnik kako biste prošli carinsku kontrolu. Za potvrdu identiteta potrebno je dostaviti „Obrazovne tehnologije koje se koriste u realizaciji obrazovnog područja „Razvoj govora“.

Domaća zadaća:

„Primjena obrazovnih tehnologija u realizaciji obrazovnog područja „Razvoj govora“.

Učitelji svih skupina svojim kolegama prezentiraju didaktičke materijale koje koriste u svom radu u realizaciji odgojno-obrazovnog područja „Razvoj govora“.

Sumiranje rezultata učiteljskog sastanka.

Odgajateljica grupe br. 5 izvještava:

Vaše poslovno putovanje je bilo uspješno. Upoznat ćete obrazovne tehnologije koje se mogu koristiti u realizaciji odgojno-obrazovnog područja „Razvoj govora“.

Tvrtka Olympia Aeroliny nudi vam darove u obliku bonusa.

Podsjetnik za učitelje “Pravila za hrabre i uporne učitelje.”

· Ako imate poteškoća u radu na razvoju govora, planirajte ovu vrstu aktivnosti ne ponekad, ne često, već vrlo često. Za 5 godina bit će lakše.

· Nikada ne odgovarajte na vlastito pitanje. Budite strpljivi i čekat ćete da vam djeca odgovore. Možete pomoći samo s još jednim pitanjem, ili s dva, ili s deset... Ali znajte: broj pitanja obrnuto je proporcionalan razini vještine.

· Nikada nemojte postavljati pitanje na koje se može odgovoriti s "da" ili "ne". To nema smisla.

· Nakon lekcije ponovno pregledajte bilješke, prisjetite se svih pitanja koja ste postavili djeci i zamijenite ih jednim točnijim.

· Ako priča nije uspjela ili je ispala teško, nasmiješite se, jer je super, jer uspjeh je pred vama.

2.3. Donošenje odluke pedagoškog vijeća.

A sada vas pozivamo da preuzmete svoju prtljagu i upoznate se s daljnjim preporukama.

2. Nastaviti stvarati uvjete u predškolskim odgojno-obrazovnim ustanovama za razvoj dječjeg govora.

Trajanje: trajno

3. Nastaviti rad na godišnjem zadatku u bliskoj suradnji s roditeljima: u svim skupinama organizirati interakciju s roditeljima za izradu tematskih albuma vlastitim rukama; kreativne knjige koje sadrže bajke, pjesme, zagonetke, priče vlastitog sastava i ilustracije; napravljeni zajedno s roditeljima i djecom.

Rok za prijavu: 10.10.10.17
Odgovorni: odgajatelji.

4. Održati roditeljske sastanke u grupama na temu „Razvoj govora i verbalne komunikacije djece kroz djela beletristike“

Rok za prijavu: 10.10.1017
Odgovorni: odgajatelji.

5. Odgajatelji trebaju obratiti pozornost pri planiranju čitanja beletristike za svaki dan: potrebno je odabrati književna djela u skladu s dobnom skupinom; koristiti različite žanrove za čitanje.

Trajanje: trajno
Odgovorni: učiteljica grupe br. 5, odgajatelji.

Književnost:

1. Golitsina N.S. “Sustav metodičkog rada s osobljem u predškolskim odgojno-obrazovnim ustanovama” - ur. Skriptorij: Moskva 2006

2. Elzhova N.V. “Vijeća učitelja, seminari, metodička udruženja u predškolskim odgojno-obrazovnim ustanovama” - ur. 2. - Rostov n/d: Phoenix, 2008

3. Časopis “Predškolski odgoj” broj 6, 2009

4. Časopis “Predškolski odgoj” broj 11, 2009

5. Novotortseva N.V. Razvoj dječjeg govora. – Jaroslavlj: “Akademija razvoja”, 1998.

6. Ushakova O.S. Metode razvoja govora djece predškolske dobi / O.S. Ushakova, E.M. Strunina. – M.: Humanitarno. izd. centar VLADOS, 2008

7. Tseitlin S.N., Pogosyan V.A., Elivanova E.A., Shapiro E.I. "Jezik. Govor. Komunikacija" - St. Petersburg: KARO, 2006.

općinska predškolska obrazovna ustanova

Krasnogorsk vrtić "Bajka"

PEDAGOŠKO VIJEĆE

Poboljšanje govornog razvoja djece kroz tehnologije igara u kontekstu provedbe Saveznog državnog obrazovnog standarda za obrazovanje

Cilj: unaprijediti rad u predškolskim odgojno-obrazovnim ustanovama na razvoju govora djece predškolske dobi.

Zadaci pedagoškog vijeća:

Aktiviranje oblika usavršavanja odgojitelja.

Analizirati stanje rada na razvoju govora djece u predškolskim odgojno-obrazovnim ustanovama, naznačiti načine poboljšanja u tom smjeru

Usustavljivanje znanja učitelja o značajkama suvremenih oblika i metoda rada na razvoju govora djece predškolske dobi.

razvijati sposobnost osmišljavanja i konstruiranja procesa govornog razvoja djece predškolske dobi;

5. stvoriti u timu ozračje za kreativno traženje najučinkovitijih oblika i metoda u radu s djecom;

6. pratiti pridržavanje nastavnika pravila kulture govorne komunikacije i taktičnog ponašanja.

Priprema za učiteljski zbor

1. Pripremni rad:

Seminar-radionica: “Organizacija rada sa slikama s djecom predškolske dobi.”

Tematska kontrola "Razvoj govora djeteta predškolske dobi u predškolskoj odgojnoj ustanovi u kontekstu provedbe Saveznog državnog obrazovnog standarda"

Pohađanje obrazovnog procesa o razvoju govora.

Proučavanje metodičke literature o ovom problemu

Održavanje natječaja “Najljepši knjižni kutak”

2. Domaća zadaća

Prisjetite se zadataka za razvoj govora u svakoj dobnoj skupini, metoda i tehnika za upoznavanje predškolaca s fikcijom

Pripremiti didaktički priručnik ili didaktičku igru ​​iz jednog od područja razvoja govora

Dnevni red:

1.Teorijski dio:

1. Relevantnost problema razvoja govora u djece predškolske dobi

2. Analitičko izvješće temeljeno na rezultatima tematskog testa za prepoznavanje oblika i metodičkih tehnika usmjerenih na razvoj govora djeteta.

3. Analiza roditeljskih anketa.

4. Sumiranje rezultata natjecanja - učitelj-logoped Zateeva G.F.

2.Praktični dio:

Poslovna igra "Govor postaje sve siromašniji - to je pitanje - Savezni državni obrazovni standard će nam pomoći."

Odgovoran: Umjetnost. učiteljica Motorina N.V.

6. Odluka pedagoškog vijeća

Napredak nastavničkog vijeća:

1. Relevantnost problema razvoja govora djece predškolske dobi

Problem razvoja govora djece predškolske dobi na sadašnjem stupnju društvenog razvoja posebno je značajan.

Zahtjev sadašnjeg stoljeća je prisutnost određenih tehničkih vještina, potreba za poznavanjem jezika strojeva.

Svakim desetljećem naš govor postaje suvlji, dosadniji, siromašniji, monotoniji i svodi se na korištenje minimalnog vokabulara. Lavina tehničkih inovacija ubrzava ovaj žalosni proces osiromašenja i deformacije govora. Pitanje: kako ne izgubiti ljepotu i slikovitost govora? ključna je u ovom slučaju.

MOSKVSKI ODJEL ZA OBRAZOVANJE

DRŽAVNA PRORAČUNSKA OBRAZOVNA USTANOVA GRADA MOSKVE “ŠKOLA BR. 760 IMENA A.P. MARESJEVA »

Pedagoško vijeće u ustrojstvenoj jedinici predškole 08.12.2016

Tema: “Razvoj govorne aktivnosti korištenjem svih komponenti usmenog govora u različitim oblicima i vrstama dječjih aktivnosti”

pripremila viša učiteljica Zrelyakova E.V.

Cilj: unapređenje rada u predškolskim odgojno-obrazovnim ustanovama na razvoju govora djece predškolske dobi

Zadaci:

1. Unaprijediti znanja učitelja o metodama, tehnikama i sredstvima razvoja govora predškolske djece.

2. Osvijestiti učitelje o potrebi proširivanja znanja iz područja govornog razvoja djece

3. Razvijati osobne profesionalne kvalitete nastavnika.

Izvješća iz iskustva učitelja.

    Učitelj-logoped Bogdanova T.I.

    Duhovita vježba “Shushanika Minichna” - viša učiteljica Zrelyakova E.V.

    « » učiteljica Kuznetsova L.V.

    Igra "Asocijacije pridjeva" - viša učiteljica Zrelyakova E.V.

    «

    Opći esej na temu "Zašto bi govor odgajatelja u vrtiću trebao biti primjer..." viši učitelj; igra vježba "Književna stranica"

    Odluka nastavničkog vijeća, apel učiteljima o organizacijskim pitanjima

Napredak nastavničkog vijeća

Uvod: Nemoguće je suditi o početku razvoja osobnosti djeteta predškolske dobi bez procjene njegovog govornog razvoja. Razvoj govora povezan je s formiranjem osobnosti u cjelini i svih mentalnih procesa. Stoga je utvrđivanje pravaca i uvjeta razvoja govora kod djece jedan od najvažnijih pedagoških zadataka. Problem razvoja govora jedan je od najhitnijih.

    Izvještaj iz radnog iskustva “Razvoj dijaloškog govora djece s govornim poremećajima. Didaktičke igre i tehnike" učitelj logoped

2. Duhovita vježba “Shushanika Minichna”

Uvod: „Glavni cilj rada na razvoju govora i poučavanja djece zavičajnom jeziku je formiranje usmenog govora i vještina verbalne komunikacije s drugima na temelju ovladavanja književnim jezikom svoga naroda.

U domaćoj metodici jedan od glavnih ciljeva razvoja govora smatrao se razvoj dara govora, tj. sposobnost izražavanja preciznog, bogatog sadržaja u usmenom i pisanom govoru (K.D. Ushinsky)

Vježba "Shushanika Minichna"

Sadržaj. Vježba se izvodi u krugu. Svaki član grupe dobiva karticu sa svojim imenom i prezimenom. Tada jedan od sudionika pita svog susjeda s lijeve strane: Reci mi, molim te, kako se zoveš? Čita ime na kartici, na primjer "Larisa Ivanovna". Kao odgovor na to, prvi sudionik mora odgovoriti bilo kojom frazom. U tom slučaju svakako ponovite ime sugovornika kojeg ste čuli. Na primjer, jako je lijepo, Larisa Ivanovna, upoznati vas, ili kako neobično ime imate, lijepo ime Larisa Ivanovna. Nakon toga, Larisa Ivanovna postavlja pitanje svom susjedu s lijeve strane: "Predstavite se, molim vas", itd. dok red ne dođe do prvog sudionika.

Gloriosa Provna

Ennafa Varsonofevna

Viviana Ionichna

Markelina Ermilinichna

Feosenija Patrikejevna

Genovefa Irkneevna

Beata Nifontovna

Domitila Juvenalijevna

Antigona Maevna

Prepidigna Aristidevna

Vestita Evmenevna

Ermionia Pitirimovna

Nunekhija Amfiohejevna

Veveya Vukolovna

Gelasia Dorimedontovna

Jovilla Ieronimovna

Agafoklija Narkisovna

Ketevan Varnavična

Ripsimiya Flegontovna

Solun Yakubovna

Irakija Dovmentjevna

Magda Vilenovna

Lukerja Inokentjevna

Safrentija Makulovna

Jufeza Germogenovna

Tairija Kolovratovna

Drosida Summersentovna

Infigenija Evlogijevna

3"Razvoj govora u obrazovanju za okoliš starije predškolske dobi u kontekstu provedbe Saveznog državnog obrazovnog standarda za predškolski odgoj» učitelj, nastavnik, profesor

4. Igra “Asocijacije pridjeva” - viši učitelj Zrelyakova E.V.

Uvod -

„Dugo se vremena, karakterizirajući cilj razvoja govora, posebno naglašavao takav zahtjev za djetetov govor kao što je njegova ispravnost. Znakovi dobrog govora su leksičko bogatstvo, točnost i izražajnost.

Eksperimentalna istraživanja i radna iskustva pokazuju da do starije predškolske dobi djeca mogu ovladati ne samo pravilnim i dobrim govorom, već i koristiti definicije za razne riječi."

Izbor verbalnih asocijacija je ograničen: kao odgovor na riječ koju izgovara voditelj, potrebno je koristiti samo pridjeve kao verbalnu asocijaciju. Na primjer: stol je okrugao; ribnjak je velik.

Kritika -

Horizonti -

Žalba -

nedostatak -

Akcijski

Kamate -

Vjerovanje -

Knjižnica

Odgoj -

5." Metode i tehnike poticanja govorne aktivnosti
kod djece osnovnoškolske dobi"
učiteljica mlađe skupine Tokareva Yu.V.

6. Opći esej na temu "Zašto bi govor odgajatelja u vrtiću trebao biti primjer..." viši učitelj

Svaki od sudionika na uskom komadu papira napiše frazu zašto bi učiteljev govor (kako on smatra) trebao biti model - pričvrstite ga na magnetsku ploču i pročitajte.

Uvod - "Govor nastavnika je glavni instrument pedagoškog utjecaja i ujedno uzor učenicima" - pročitajte eseje.

Stranica više literature:

uvod „Umjetnička riječ ima ogroman utjecaj na odgoj pojedinca, izvor je i sredstvo obogaćivanja govora djece. U procesu upoznavanja s fikcijom obogaćuje se rječnik, razvijaju se figurativni govor, pjesnički sluh, kreativna govorna aktivnost, estetski i moralni pojmovi. Stoga je najvažnija zadaća dječjeg vrtića njegovanje interesa i ljubavi prema književnoj riječi kod djece" igra 3 - “dešifrirajte ruske narodne priče” Ruske narodne priče su šifrirane u skupu slogova.

kashechrokhav ("Havroshechka")

bokloko ("kolobok")

budno ("Morozko")

ochvokamyud ("Palčić")

pyrodyom ("Moidodyr")

gukarosnech ("Snježna djevojka")

kometa ("Teremok")

scheinakatar ("Žohar")

rohahiko ("žihorka")

Izvode ga učitelji i postavljaju ga na magnetnu ploču.

ZAKLJUČAK - problem razvoja govora djece predškolske dobi danas je vrlo aktualan, jer postotak djece predškolske dobi s različitim govornim poremećajima ostaje konstantno visok. Sve je češći susret s usporenim razvojem govora kod djece. Napominjemo da je djeci potrebna sveobuhvatna korekcija, gdje učitelj i stručnjaci - logoped, logoped, psiholog, glazbeni voditelj, instruktor tjelesnog odgoja i, naravno, roditelji - moraju raditi zajedno.

7. Odluka nastavničkog vijeća, apel učiteljima o organizacijskim pitanjima.

Nacrt odluke nastavničkog vijeća

U cilju poboljšanja kvalitete stručnosti nastavnika:

    Organizirati i provesti seminar obuke „Retorika za odgajatelje” do ožujka 2017., odgovorni učitelj-defektolog O.E. Dunaeva, učitelj-defektolog Abbasova Yu.I.

Radi unapređivanja zajedničkih, posebno organiziranih i samostalnih aktivnosti djece:

    Stvaranje problemskih situacija u nastavi iu slobodno vrijeme, poticanje djece na govornu aktivnost, termin - stalno, odgovorni profesori SŠ

    Da biste razvili dječju govornu aktivnost, koristite igre i oblike elementarne aktivnosti pretraživanja kroz određeno vrijeme - stalno, odgovorni učitelji zajedničkog pothvata

    Koristiti u praksi modele i dijagrame za razvoj koherentnog govora djece predškolske dobi za određeno vrijeme - stalno, odgovorni profesori SŠ

Kako biste poboljšali interakciju s obitelji:

    U radu s roditeljima nastavite koristiti individualni pristup, uzimajući u obzir osobne karakteristike svake obitelji. Mandat - trajno, odgovorni nastavnici zajedničkog pothvata

2. Dizajn štandova za roditelje „Razvoj koherentnog govora predškolskog djeteta” rok –

veljače 2017. odgovorni nastavnici zajedničkog pothvata

Za metodičku mapu nastavnika pripremljeni su sljedeći materijali:

    Pravila za hrabre i uporne učitelje

    Podsjetnik za nastavnike

    Osnovna pravila kulture govora

Pravila za hrabre i uporne učitelje

    Ako imate poteškoća u radu na razvoju govora, planirajte ovu vrstu aktivnosti ne ponekad, ne često, već vrlo često. Za 5 godina bit će lakše.

    Nikad ne odgovaraj na vlastito pitanje. Budite strpljivi i čekat ćete da vam djeca odgovore. Možete pomoći samo s još jednim pitanjem, ili dva, ili deset... ali znajte: broj pitanja obrnuto je proporcionalan razini vještine.

    Nikad ne postavljajte pitanje na koje se može odgovoriti s "da" ili "ne". To nema smisla.

    Nakon lekcije ponovno pregledajte bilješke, sjetite se svih pitanja koja ste postavili djeci i zamijenite ih jednim točnijim.

    Ako priča nije uspjela ili je ispala teško, nasmiješite se, jer je super, jer uspjeh je pred vama!

Podsjetnik za nastavnike.

3 metode upoznavanja djece s književnošću:

(verbalne, praktične i vizualne) tehnike koje odgovaraju svakoj metodi.

Verbalni

Rad na čitanju
Pitanja za djecu o sadržaju radova
Prepričavanje djela
Učenje napamet
Izražajno čitanje
Razgovor o djelu
Slušanje ploče

Praktično

Elementi inscenacije
Igre dramatizacije
Didaktičke igre
Kazališne igre
Korištenje različitih vrsta kazališta
Aktivnost igranja

Vizualno

Prikaz ilustracija, slika, igračaka
Elementi inscenacije
Kretanje prstiju, ruku
Shema
Algoritmi
Gledanje videa, filmskih traka
Dizajn izložbe

Osnovna pravila govorne kulture:

1) Izbjegavajte opširnost u bilo kojoj komunikacijskoj situaciji. Ako želite prenijeti neku ideju slušatelju, ne trebaju vam nepotrebne riječi koje odvraćaju pozornost od glavne teme govora.

2) Prije ulaska u razgovor, jasno formulirajte za sebe svrhu nadolazeće komunikacije.

3) Nastojte uvijek govoriti kratko, jasno i točno.

4) Težite govornoj raznolikosti. Za svaku konkretnu komunikacijsku situaciju potrebno je pronaći prikladne riječi koje se razlikuju od onih koje su primjenjive u drugim situacijama. Što se više kompleksa raznolikih riječi pripremi za pojedine situacije, to će kultura govora biti viša. Ako osoba ne zna odabrati riječi koje odgovaraju zahtjevima određene komunikacijske situacije, znači da nema kulturu govora.

5) Naučite pronaći zajednički jezik s bilo kojim sugovornikom. Bez obzira na stil komunikacije sugovornika, pridržavajte se načela govorne kulture, budite pristojni i prijateljski nastrojeni.

6) Na grubost nikad ne odgovarajte grubošću. Nemojte se spuštati na razinu svog neodgojenog sugovornika. Slijedeći načelo "oko za oko" u takvoj situaciji, osoba će samo pokazati odsustvo vlastite govorne kulture.

7) Naučite biti pažljivi prema sugovorniku, slušati njegovo mišljenje i slijediti njegov tok misli. Pokušajte uvijek pokazati točan odgovor na riječi vašeg kolege. Svakako odgovorite sugovorniku ako vidite da mu treba savjet ili pažnja. Zapamtite, kada ne odgovarate na riječi svog sugovornika, flagrantno kršite govorni bonton.

8) Pazite da tijekom razgovora ili javnog nastupa emocije ne nadvladaju um. Zadržite samokontrolu i pribranost.

9) Kršenje pravila govornog bontona moguće je u slučajevima kada je potrebno postići izražajan govor. Međutim, ni pod kojim okolnostima se ne smijete spustiti na upotrebu opscenih riječi. Inače, ni o kakvoj kulturi ne može biti govora.

10) U komunikaciji sa sugovornikom nemojte preuzimati njegov komunikacijski stil: držite se svojih pozitivnih govornih navika. Naravno, potrebno je tražiti zajednički jezik sa svakim sugovornikom, ali oponašanjem njegovog stila komunikacije gubite svoju individualnost.

Kazahstan Republika Kazahstan

Temirtau kalasynyn bilim uzeti više

Temirtau kalasy akimdiginyn

“Br. 21 “Samal” balabakšasi”

Memlekettik komunaldyk kazynalyk kasiporyny

Nastavničko vijeće br.2

na temu: «

Akademska godina 2015-2016

(poslovna igra)

Pripremio: metodičar dječjeg vrtića br. 21 "Samal"

Buribaeva T.M.

Temirtau 2015

GKKP "Dječji vrtić br. 21 "Samal" akimata grada Temirtaua

Prijavni list za nastavničko vijeće br.2

Akademska godina 2015-2016 G.

na temu: " Razvoj govora djece predškolske dobi kroz kazališne aktivnosti"

Datum __________

Predstaviti:

PUNO IME. sudionik

naziv radnog mjesta

potpis

Zapisnik nastavničkog vijeća br.2

Akademska godina 2015-2016 G.

na temu: " Razvoj govora djece predškolske dobi kroz kazališne aktivnosti"

Postoje svi činjenični i teorijski
razloga za tvrdnju da ne samo
intelektualni razvoj djeteta, ali
i formiranje
njegov karakter, emocije
a ličnost u cjelini je in
izravna ovisnost o
govor."

L.S.Vygotsky

Cilj: Podići teorijsku i praktičnu razinu znanja odgojitelja o ulozi kazališne aktivnosti u razvoju govora djece predškolske dobi.

Zadaci:

    Analizirati razinu organizacije rada u dječjem vrtiću na razvoju govora učenika.

    Privući pozornost učitelja na problem razvoja dječjeg govora kroz kazališne aktivnosti

    Sistematizirati znanja učitelja o značajkama i uvjetima razvoja govora djece u predškolskom odgoju.

    Intenzivirati aktivnosti učitelja u smjeru razvoja govora djeteta kroz kazališne aktivnosti.

od "___" _______2015

Prisutni: _____osoba
Odsutno: ____ ljudi

Oblik provedbe: poslovna igra

Dnevni red:

    “Krug radosti” - Panfilova Yu.V.

    Uvodna riječ metodičara – Buribaeva T.M. na temu nastavničko vijeće « Značaj kazališne aktivnosti u razvoju govora djece predškolske dobi"

3. Govor učiteljice grupe br. 7 Kulakhmedova Zh.N. ""

4. Govor učiteljice grupe br. 6 Akshalova S.T. “Razvoj govora predškolske djece kroz igre uloga”

5. Glazbena izvedba. Voditeljica Cherepakhina I.P. ""

6. Rezultati tematskog kontrolnog metodičara Buribaeva T.M., rezultati natjecanja za kazališne kutke u d/s grupama.

7. Poslovna igra “Kamilica”

8. Izrada odluke nastavničkog vijeća.

9. Odraz

Napredak nastavničkog vijeća:

Krug pozdrava

1. Vježba “Ime + pridjev” Vrijeme (3-4 min)
Cilj: upoznavanje grupe, popuštanje napetosti.
upute. Svaki sudionik izgovara svoje ime i pridjev uz svoje ime (kojim slovom počinje ime). Na primjer: Maria + mala, Elena + prirodna. Zadatak svakog sudionika treninga je zapamtiti imena s pridjevima, zatim jedan izgovori ime i pridjev drugog sudionika treninga i mijenja mjesta s njim, drugi mora zapamtiti ime i pridjev drugog sudionika treninga i tako dok svi mijenja mjesta.
2. Vježba „Pronađi zajednički jezik“ (4-5 minuta)
Cilj: Formiranje osjećaja bliskosti s drugim ljudima, prihvaćanje jednih drugih od strane sudionika treninga, formiranje osjećaja vrijednosti drugih i vlastite vrijednosti.
Materijal: lopta ili lopta
upute. Sudionici treninga sjede u općem krugu. Voditelj dodaje loptu u krug. “Pažljivo pogledajte svakoga i razmislite što nam je svima zajedničko.” Svaki sudionik koji dodaje loptu imenuje 1 zajedničku karakteristiku za sve prisutne.

Pripremni radovi: organizacija i održavanje natječaja “Kazališni kutak” na kojem se može raditi na razvoju govora djece predškolske dobi, tematska kontrola, radionica “Formiranje figurativnog govora djece predškolske dobi kroz kazališne aktivnosti.”

Napredak nastavničkog vijeća:

    Uvodna riječ metodičarke Buribaeve T.M.:

“Razvoj govora djece predškolske dobi kroz kazališne aktivnosti”

Ovladavanje zavičajnim jezikom jedna je od važnih stečevina djeteta u predškolskom djetinjstvu. Upravo je predškolsko djetinjstvo posebno osjetljivo na usvajanje govora. Stoga se proces razvoja govora u suvremenom predškolskom odgoju smatra općom osnovom odgoja i obrazovanja djece.

Psiholozi i metodici primjećuju da dijete uči svoj materinji jezik, prije svega, imitirajući govorni govor drugih (D.B. Elkonin, R.E. Levina, A.P. Usova, itd.)
Govor je jedna od najvažnijih linija razvoja djeteta. Zahvaljujući svom materinjem jeziku, beba ulazi u naš svijet i dobiva brojne mogućnosti za komunikaciju s drugim ljudima. Govor pomaže u međusobnom razumijevanju, oblikuje poglede i uvjerenja, a ima i veliku ulogu u razumijevanju svijeta oko nas.
Govor djeteta ima tri funkcije povezivanja s vanjskim svijetom: komunikacijsku, kognitivnu i regulacijsku.
Razdoblje od 3 do 7 godina je razdoblje svladavanja gramatičkog sustava ruskog jezika i razvoja koherentnog govora. U ovom trenutku se poboljšava gramatička struktura i zvučna strana govora, stvaraju se preduvjeti za obogaćivanje rječnika.
Dakle, proces razvoja govora djeteta predškolske dobi složen je i višestruk proces, a za njegovu uspješnu provedbu nužna je kombinacija svih komponenti koje utječu na kvalitetu i sadržaj govora. Jedno od takvih sredstava je kazališna predstava.
Kazališna aktivnost predškolaca je vrsta likovno-stvaralačke aktivnosti, tijekom koje njezini polaznici ovladavaju raspoloživim sredstvima scenske umjetnosti te, prema odabranoj ulozi (glumac, scenarist, grafički dizajner, gledatelj i dr.), sudjeluju u pripremi i izvođenje raznih vrsta kazališnih predstava i uključiti se u kazališnu kulturu.
Odgojne mogućnosti kazališne djelatnosti su široke. “Sudjelujući u njemu, djeca upoznaju svijet oko sebe u svoj njegovoj raznolikosti kroz slike, boje, zvukove, a vješto postavljena pitanja tjeraju ih na razmišljanje, analiziranje, donošenje zaključaka i generalizacija.”
Kazališna je djelatnost izvor razvoja osjećaja, dubokih doživljaja djeteta, upoznaje ga s duhovnim vrijednostima. Kazališna aktivnost prožima sve rutinske i odgojne trenutke. Osnova ovog rada leži u korištenju dječjih pjesmica, izreka, šala i uspavanki. Usmena narodna umjetnost, prikazana u obliku skečeva i dramatizirajućih igara, stvara atmosferu topline, dobrote, pažnje, pridonosi formiranju emocionalno pozitivnog stava djece prema svijetu oko sebe i njihovom kognitivnom razvoju.
U igrama dramatizacije dijete, igrajući ulogu "umjetnika", samostalno stvara sliku koristeći skup sredstava verbalne i neverbalne izražajnosti. Vrste dramatizacije su igre koje oponašaju slike životinja, ljudi i književnih likova; igranje dijaloga na temelju teksta; inscenacija djela; postavljanje predstava prema jednom ili više djela; igre improvizacije s odglumljivanjem zapleta (ili više zapleta) bez prethodne pripreme.
U redateljevoj igri “umjetnici” su igračke ili njihovi nadomjesci, a dijete, organizirajući aktivnost kao “scenarist i redatelj”, upravlja “umjetnicima”. “Ozivajući” likove i komentirajući radnju, koristi se različitim sredstvima verbalnog izražavanja. Vrste redateljskih igara određuju se u skladu s raznolikošću kazališta koja se koriste u dječjem vrtiću: stolno, ravno i trodimenzionalno, lutkarsko (bibabo, prstić, lutke) itd.
Ono što je zajedničko svim kazališnim igrama jest prisutnost gledatelja.
Sustav rada na razvoju kazališne djelatnosti podijeljen je u tri faze:
umjetničko sagledavanje književnih i folklornih djela;
ovladavanje posebnim vještinama za razvoj primarnih ("glumac", "redatelj") i dodatnih pozicija ("scenarist", "dizajner", "kostimograf");
samostalna kreativna aktivnost.
Pedagoški zadatak komplicira sintetička priroda kazališne aktivnosti, u kojoj su percepcija, mišljenje, mašta, govor u bliskom odnosu jedni s drugima i očituju se u različitim vrstama dječje aktivnosti (govorne, motoričke, glazbene itd.).
To znači da je kazališna djelatnost integrativna, a aktivnost i kreativnost očituju se u tri aspekta:
-Prvo, u stvaranju dramskog sadržaja, tj. u interpretaciji, promišljanju zapleta zadanog književnim tekstom ili kompoziciji varijable ili vlastitog zapleta.
-Drugo, u ispunjenju vlastitog plana, tj. u sposobnosti adekvatnog utjelovljenja umjetničke slike koristeći različita izražajna sredstva: intonaciju, izraze lica, pantomimu, pokret, pjevanje.
-Treće, u dizajnu izvedbe - u izradi (izbor, izrada, nestandardna uporaba) scenografije, kostima, glazbene pratnje, plakata, programa. Zbog ovih značajki kazališne djelatnosti, za nju se sve češće koristi termin kazališno-igrovna aktivnost, koja je po sebi vrijedna slobodna i kreativna aktivnost predškolskog djeteta.
U dječjem vrtiću dječja kazališna igra ima dva oblika:
- kada su likovi određeni predmeti svijeta koji je stvorio čovjek: igračke, lutke, figurice (stolno kazalište: plošne i trodimenzionalne figurice likova; flanelografija; kazalište sjena; kazalište peršina; bibabo; kazalište lutaka),
- kada djeca sama, u liku lika u odgovarajućem kostimu (ili koristeći elemente kostima), igraju ulogu koju su preuzela.

Kazališno-igrovne aktivnosti djece promatraju se u dva međusobno povezana aspekta:
-kao vrsta umjetničke djelatnosti.

Kao igra kreativne priče.

Kazališna igra ima velik utjecaj na govorni razvoj djeteta. Potiče aktivan govor širenjem rječnika i poboljšanjem artikulacijskog aparata. Dijete upoznaje bogatstvo svog materinjeg jezika i njegova izražajna sredstva. U kazališnoj igri oblikuje se dijaloški, emocionalno bogat govor. Kazališne igre promiču asimilaciju elemenata verbalne komunikacije (izrazi lica, geste, držanje, intonacija, modulacija glasa).

Zaključujući ovu temu, možemo reći da je korištenje kazališnih aktivnosti u radu s djecom predškolske dobi usko povezano s govornim razvojem djeteta.

2. Rezultati tematske kontrole

3. Glazbena izvedba. Voditeljica Cherepakhina I.P.

4. Govor učiteljice Akshalove S.T.

5. Poslovna igra

Učitelji su podijeljeni u 2 tima: "Maska" i "Kazališni" koristeći kartice. Žiri se bira. Rad se ocjenjuje 5-bodnim sustavom.

Cilj: intenzivirati aktivnosti nastavnika; olakšati im stjecanje iskustva timskog rada; poboljšati praktične vještine u profesionalnim aktivnostima; pomoći samoostvarenju u nastavnom polju.

Materijali: papirići, olovke u boji, dodjela suvenira, multimedijska prezentacija.

Napredak igre: Dragi učitelji. Danas ćemo ići na nevjerojatno putovanje. Bit će jako teško. Ali vaše timove vode iskusni kapetani, a prije početka našeg putovanja predlažem vam da osmislite moto za svoj tim s kojim ćete krenuti na ovo uzbudljivo putovanje.

Svaki tim smisli moto povezan s imenom svog tima: "Maska" - "Uvijek nositi masku moja je sudbina", "Teatralno" - "Cijeli naš život je igra."

Da biste krenuli, morate izvršiti prvi zadatak.

jaDio. 1.Zagrijati se:

Voditelj redom čita pitanje za svaki tim.

Pitanja:

    Koji su ciljevi NVO “Komunikacija”

Ovladavanje konstruktivnim načinima i sredstvima interakcije s ljudima oko vas.

    Navedite zadaće NVO “Komunikacija”.

Razvoj slobodne komunikacije s odraslima i djecom; razvoj svih sastavnica dječjeg usmenog govora (leksičke strane, gramatičke strukture govora, izgovorne strane govora; koherentnog govora - dijaloških i monoloških oblika) u različitim oblicima i vrstama dječjih aktivnosti; praktično ovladavanje govornim normama od strane učenika.

3. Što podrazumijevamo pod razvojem govora djeteta?

Razvoj govora je stvaralački proces koji nastaje kao rezultat percepcije govora odrasle osobe, vlastite govorne aktivnosti i elementarne svijesti o pojavama jezika i govora.

4. Koje se vještine razvijaju u dijalogu?

saslušati sugovornika, postaviti pitanje, odgovoriti ovisno o kontekstu.

    Kojim se oblicima rada djeca podučavaju koherentnom govoru?

prepričavanje, opis igračaka i slika priča, pričanje iz iskustva, kreativno pričanje.

    Navedite strukturu priče.

zaplet, vrhunac, rasplet

    Priča je zaplet koji se odvija kroz vrijeme... pripovijest priče

    U kojoj dobnoj skupini počinje rad na podučavanju djece monološkom govoru? srednja skupina

    Vodeća tehnika za aktiviranje govora i mišljenja? primjer učitelja

    – Koje vrste govora poznajete?

Unutarnje - ono što govorimo u mislima, a da to ne kažemo naglas i vanjsko: dijaloško, monološko, egocentrično, pisano

3. Tko je ispred?

Narodne poslovice i izreke obogaćuju i oživljavaju ruski jezik. Oni su izvrsni primjeri ruskog govora, čija imitacija omogućuje djetetu da uspješnije savlada svoj materinji jezik. Kratke su, jasne, pune duboke mudrosti razvijane stoljećima. Izreka se može koristiti u svakoj situaciji.

Voditelj čita zadatak. Čija ekipa će prva podići ruku i dati odgovor.

Pitanja:

    Prisjetite se poslovice koja ima suprotno značenje od poslovice: “Noć prije zore kratka je ako je puno posla”: “Dug je dan do večeri, ako se nema što raditi.”

    Pronađite dodatnu poslovicu: “Hvalisanje se ne kosi, leđa ne bole”; “Ne žuri jezikom, žuri djelima”; “Jezik će vas dovesti u Kijev”

    Pronađi parove poslovica: “Tko zna čitati i pisati, neće propasti”, “Sami drvo posjeci”, “Znanje nikom nije na teretu”, “Pelin bez korijena ne raste”, “ Domaća je majka, tuđa je maćeha”, “Po Senki i šeširu.”

    Nacrtaj bilo koju poznatu poslovicu. Timovi pokazuju crteže. Tim koji prvi pogodi poslovicu dobiva bod. Čija je poslovica točno pogodena također zarađuje bod.

IIDio. Kazališna djelatnost neiscrpan je izvor razvoja osjećaja, doživljaja i emocionalnih otkrića djeteta, uvodeći ga u duhovno bogatstvo.

Umjetnička djela izazivaju zabrinutost i suosjećanje s likovima i događajima.

1. Nastavi rečenicu...

1 tim

2. tim

Pod kazališnim aktivnostima djece mislim... Ovo je najvažnije sredstvo za razvoj empatije kod djece, tj. sposobnost prepoznavanja emocionalnog stanja osobe po mimici, gestikulaciji, intonaciji, sposobnost postavljanja sebe iz mjesta u različitim situacijama i pronalaženje adekvatnih načina pomoći.

Kazališna aktivnost predškolaca razvija se u određenim pedagoškim uvjetima od kojih su, po mom mišljenju, najvažniji... (koristiti se umjetničkim riječima, izazvati emocionalni odgovor, njegovati interes djece za kazališne aktivnosti, opremiti kazališne igre, ozbiljno odabrati književna djela)

2. Ime:

1) vrste nastave u kazališnim aktivnostima
- fragmentarni (u drugim razredima);

- tipičan;

- dominantan;

-tematski;

- integrativni;

- proba.

2 ) oblici organiziranja kazališne aktivnosti s djecom predškolske dobi.

kazališna djelatnost;

- muzej lutaka;

- kazališne predstave za vrijeme praznika i zabave; - kazališne igre u svakodnevnom životu; - mini igre tijekom nastave glazbe;

- mini igre u drugim razredima;

- kazališne igre i predstave;

- djeca koja s roditeljima posjećuju kazališta; - samostalna kazališno-umjetnička djelatnost; - zajedničke kazališne aktivnosti odraslih i djece.

3. Reci mi...

1 tim

2. tim

Koja su obilježja kazališnih predstava? (književna ili folklorna osnova i prisutnost gledatelja)

Kako je kazališna djelatnost povezana s likovnom umjetnošću? (izrada plakata, kostima i scenografije, crtanje pozivnica, izrada kazališta (slike na ruci, na flanelografu), crtanje nakon gledanja predstava, korištenje rukotvorina igračaka u predstavi)

4 . Opisati...Na koje se dvije glavne skupine mogu podijeliti kazališne igre ovisno o sredstvima prikazivanja?

Dajte im kratak opis i navedite primjere vrsta igara koje su uključene u njih.

1 tim - Redateljske igre

2. tim - Igre dramatizacije

    stolno kazalište slika i igračaka;

    kazalište sjena;

    kazalište na flanelografu;

    stand-book.

    igre dramatizacije prstima;

    s bi-ba-bo lutkama;

    improvizacija;

    s atributima (maske, kape, elementi kostima).

U redateljskim igrama dijete ili odrasla osoba nije sam glumac, on stvara scene i igra ulogu lika igračke - trodimenzionalnog ili ravnog. Glumi za njega, portretira ga intonacijom i mimikom.

Dramatizacije se temelje na glumčevim radnjama. Dijete ili odrasla osoba djeluje samostalno, uglavnom koristeći vlastita izražajna sredstva - intonaciju, izraze lica, pantomimu.

III Dio. Rješavanje pedagoških situacija

1. Moja je sestra povela četverogodišnju Sashu sa sobom u kazalište gledati “Snjeguljicu i sedam patuljaka.” Tijekom nastupa bio je jako nervozan, skočio je i šakom zatresao zlu maćehu-kraljicu. A kad je počela čarati nad kotlom koji se dimio, on je počeo plakati, zarivši lice u sestrino krilo. Noću je Sasha loše spavao, nazvao je majku i nije je pustio kad je prišla krevetiću.

Zašto je Sasha tako reagirao tijekom nastupa i imao problema sa spavanjem noću? Trebate li voditi djecu u kazalište?

2. U učiteljevom kalendaru je bilo zapisano: 1. ožujka - igra u "dječjem vrtiću", 2. ožujka - igra u "pošti", 3. ožujka - igra u "kazalištu" itd. U isto vrijeme, učiteljica se pobrinula da djeca igraju igre koje je ona zacrtala.

Što mislite o takvom planiranju u vođenju utakmica?

3. Djeca izvode lutkarsku predstavu temeljenu na bajci "Lisica i medvjed". Podijelili su uloge i započeli predstavu, no kako je radnja odmicala, nastala je svađa oko toga tko od likova što treba reći. Zaplet se "raspada", a djeca postupno gube interes za igru.

Kako riješiti ovu situaciju? Imenujte svoje radnje u ovoj situaciji tako da se igra nastavi.

4. Učiteljica poziva djecu da igraju stolno kazalište. Vodi se rasprava o izboru bajke. Djeca izražavaju želju da uprizore bajku "Teremok". No, pokazalo se da stolno kazalište nema sve junake za ovu bajku. Zatim djeca, nakon što su rastavili postojeće ravne figure, nude novu verziju bajke "Teremok".

Kakva je vaša reakcija u ovoj situaciji? Kakvu vrstu pomoći učitelja trebaju djeca u trenutnoj situaciji igranja? Koje zaključke učitelj može izvući o stupnju razvoja dječjih kazališnih aktivnosti?

IV Dio. Rješavanje križaljki

1 tim - deset R

Odgovori. 1. Kazalište. 2. Dramatičar. 3. Pežičep. 4. Orkestar. 5. Dirigent. 6. Skladatelj.

Tim 2 - Kazališna zmija

    Mjesto za performanse i spektakle.

Odgovori: 1.Kazalište. 2. Ravnatelj. 3.Proba. 4. Jama. 5.Glumac. 6.Rampa. 7. Prekid. 8.Ples. 9.Cvijeće.

V Dio. Potrage za kapetane

Zamislite sebe kao osobu koja je osvojila 1 milijun. Pokazati.

Koristeći pantomimu, oslikajte poslovicu "Plitak, Emelya, tvoj tjedan";

Pokažite kako se osjećate kada se mačci nagazi na rep.

Zamislite sebe kao modni model. Pokaži joj kako hoda.

I želio bih završiti našu igru ​​riječima L. S. Vigotskog:

„Potrebno je proširiti djetetovo iskustvo ako želimo stvoriti dovoljno čvrste temelje za njegovu kreativnu aktivnost.“

Rezimirajući igru. Nagrađivanje.

Rezultati NATJEČAJA KAZALIŠNI KUTCI, dodjela nagrada pobjednicima

Odluka nastavničkog vijeća

1. Nastaviti rad na razvoju govorne aktivnosti kroz kazališne aktivnosti djece, u planu odražavati ovaj rad (skupinski učitelji, tijekom cijele godine).

2. U svakoj dobnoj skupini provodite artikulacijsku gimnastiku tijekom nastave razvoja govora. Stvorite umjetničku datoteku. pr. u svakoj grupi. Odgovorni: odgajatelji. Rokovi: stalno

3. Kalendarski planovi trebaju odražavati trenutni rad s roditeljima u odjeljku "Interakcija s roditeljima", svibanj 2014.

4. Nadopuniti vizualne informativne centre savjetodavnim materijalom, u skladu s dobnim zahtjevima i specifičnostima kazališne djelatnosti.

Vrijeme izvršenja: stalno.

Odgovorni: voditelji grupa, glazbeni voditelji

5. U algoritam kalendarskog planiranja uvesti kazališne igre, etide, vježbe disanja i artikulacije.

Rokovi: stalno. Odgovorni: odgajatelji.

6. Nastaviti unaprjeđivati ​​razinu samoobrazovanja proučavanjem metodoloških publikacija o problemu organiziranja i provođenja kazališnih i igranih aktivnosti u dječjim vrtićima.

Rokovi: stalno. Odgovorni: odgojitelji.

nastavničko vijeće br.2 Akademska godina 2015-2016 G.

na temu: " Razvoj govora djece predškolske dobi kroz kazališne aktivnosti"

Zadaci/tim

"Maska"

"Kazališna djevojka"

1 dio

    zagrijati se

    Tko je ispred?

2. dio

    Nastavi ponudu...

    Ime

3. Reci...

4.Opišite..

dio 3

Rješavanje pedagoških situacija

dio 4

Rješavanje križaljki

dio 5

Potrage za kapetane

Ocjenjivanje petobodnim sustavom

Žiri: Voditeljica državnog javnog poduzeća “Dječji vrtić br. 21 “Samal” Bekenova K.Sh.-

Učitelj-psiholog Ppnfilova Yu.V. –

Metodičar Buribaeva T.M.-

Tim 2 - Kazališna zmija

    Mjesto za performanse i spektakle.

    Glavni redatelj, redatelj predstave.

    Preliminarna izvedba (bez gledatelja) nečega (na primjer, predstave) kao priprema za izvedbu.

    Mjesto ispred pozornice gdje sjede glazbenici orkestra.

    Izvođač uloga u kazališnim predstavama.

    Niska barijera duž proscenija koja blokira rasvjetna tijela usmjerena prema pozornici od publike.

    Pauza između radnji u predstavi.

    Pokreti izvedeni u određenom ritmu, tempu, u skladu s glazbom, poput umjetničke točke na koncertu.

    Koji je najbolji dar dati umjetniku koji vam se sviđa?







1 tim - deset R

2. Tko piše drame za predstavu?

3. Tko vodi produkciju predstave?

4. Skupina glazbenika izvodi glazbu za predstavu.

5. Čovjek koji vodi orkestar

KATEGORIJE

POPULARNI ČLANCI

2023 “kingad.ru” - ultrazvučni pregled ljudskih organa