Abstrakt lekcie s použitím Gyenesových blokov v strednej skupine „Moon Guest. Počiatočný systém hracích hodín s gyenesh blokmi pre deti v predškolskom veku

Sarantseva Elena Gennadievna
Názov práce: vychovávateľka
Vzdelávacia inštitúcia: MBDOU "Materská škola č. 87" Samara
lokalita: Samara
Názov materiálu: Metodický vývoj
téma: Zhrnutie hernej hodiny matematiky s použitím Gyeneshových blokov
Dátum publikácie: 11.04.2017
kapitola: predškolská výchova

Abstrakt hernej lekcie matematiky s použitím Gyenesových blokov.

Stredná skupina.

Téma: "Triky prefíkanej líšky."

Cieľ.

rozvoj

pozornosť

kreatívny

predstavivosť,

logické závery;

formulár

makeup

uznávať konvencie;

zvládnutie schopnosti triediť množiny podľa dvoch vlastností: farby

a tvar, veľkosť a tvar;

Rozvoj priestorovej predstavivosti, vynaliezavosti;

Materiál.

Tabuľky s logickou úlohou, „Nádherná taška“, bloky Gyenes, dva

obruče rôznych farieb, kockované listy, logické úlohy.

Priebeh vzdelávacích aktivít.

Vychovávateľ:

Dnes nás navštívila veľmi prefíkaná líška.

Tento ryšavý podvodník je silný v matematike.

A rozhodol som sa ťa skontrolovať, priniesol som ti obálky,

Napísal som to po celej skupine, len som zabudol, čo sa kam podela.

Ste pripravení nájsť jej prekvapenia,

A čo ste sa naučili ukázať tej malej líške.

Prvá obálka v mojich labkách je s logickou úlohou (padá) - oh,

je mi trapne..

Hra "Ktorá postava je ďalšia?"

opatrovateľka

relácie

stojan

logické

úlohy,

na obrázku

štvorce,

vysvetliť:

sú kresby iné? Čo je na nich rovnaké? Akú postavu nakresliť

ďalej a prečo? (obr. 1)

líška prináša "Úžasná taška":

Priniesol som vám hádanky - ste šikovní?

Nemám rohy

A vyzerám ako tanierik

Kto som, priatelia? (Kruh)

Pozná ma už dlho

Každý uhol v ňom je správny.

Všetky štyri strany

Rovnaká dĺžka.

Som rád, že vám ho môžem predstaviť

A jeho meno je ... .. (štvorec)

Tri rohy, tri strany

Môže mať rôznu dĺžku.

Ak narazíte na rohy

Potom vyskočíte sami. (Trojuholník)

Hra „Zložte zviera“.

Deti pri stoloch tvoria líšku, medveďa, veveričku,

pomocou len rovnakých tvarov – trojuholníkov, štvorcov, kruhov.

Fox: Ponúkam fyzickú minútu, musíte miesiť kosti

Hrali ste skvele a dokázali ste mi to

To, že matematika je krajinou pre každého z vás, je dôležité.

Slnko nakuklo do postele...

Jeden dva tri štyri päť.

Všetci robíme cvičenia

Musíme si sadnúť a postaviť sa

Roztiahnite ruky širšie.

Jeden dva tri štyri päť.

Ohnúť sa - tri, štyri,

A stáť na mieste.

Na špičke, potom na päte -

Všetci robíme cvičenia.

Na okraji koberca deti nájdu obálku so symbolmi. deti

pochopte, že toto je ďalší trik prefíkanej líšky.

Hra "Kvetinová lúka"(gyenes bloky).

Dospelý rozloží na koberec dve obrúčky rôznych farieb. Vo vnútri modrej

obruč musíte zbierať modré kvety (tvary). A vnútri červenej - všetko

okrúhly. Potom, na priesečníku dvoch obrúčok, postavy s

spoločné znaky: farba (červená) a tvar (okrúhly).

Vychovávateľ: Kým sme s tebou rozložili kvety na záhony, líška utiekla

a nechal veľkú hubu. Pozrime sa, čo sa v ňom skrýva.

Učiteľka prečíta list, v ktorom ju nájdu, ak kreslia

schéma pohybu lesom, zameraná na príbeh líšky. opatrovateľka

rozdávanie listov papiera v klietke, na ktorých je nakreslený domček líšky, čo vysvetľuje

každá bunka je krokom. Prečíta príbeh o líške a deti naznačia smer

pohyby a orientačné body: choďte päť krokov vpred k dvom vianočným stromčekom, tri kroky

doľava k starému pni, od pňa päť krokov vpred na trávnik s kvetmi,

päť krokov doprava k veľkej muchovníku. Od muchovníka štyri kroky vpred

k veľkému dubu, tri kroky doprava k rýchlemu potoku. Bez prekročenia

päť krokov vpred ku kríku jahôd a potom vpravo päť krokov k domu

Objaví sa Fox:

Ďakujem všetkým chalanom a, samozrejme, odmením!

Ľudia hovoria, že som prefíkaná líška,

A urobili ste to ešte šikovnejšie, priatelia!

Máš odo mňa darčeky!

Synopsa metodického vývoja GCD „Herná cesta rozprávkou“ Vodnica “(s blokmi Gyenesh), seniorská skupina

Všetky vzdelávacie aktivity SCD „Hracia cesta rozprávkou „Ruřínka“ sú založené na využívaní technológie vývinového učenia Z. Gyenesa a slúžia na organizovanie regulovaných aktivít so staršími predškolákmi na formovanie elementárnych matematických predstáv.
Bloky Gyenes sú 48 geometrických tvarov 3 základných farieb: červená, modrá a žltá, 4 tvary: kruh, štvorec, obdĺžnik a trojuholník, dve veľkosti: veľká a malá, dve vlastnosti hrúbky: hrubá a tenká. Bloky je možné používať od raného detstva.
V tejto lekcii sa systematizuje autorova skúsenosť z práce učiteľa: na hodine autorské hry s Gyenesh blokmi, autorova metóda oboznámenia sa s kompozíciou počtu dvoch menších pomocou Gyenesh blokov a autorská telovýchovná minúta s animáciou. sa používajú.
Priama edukačná činnosť je vybudovaná formou fascinujúceho putovania rozprávkou. Predškoláci, ktorí si uvedomujú báječné úlohy, vykonávajú herné cvičenia s blokmi Gyenesh s dostatočne vysokou úrovňou zložitosti.
Lekcia využíva metódy, ktoré aktivujú kognitívnu činnosť predškolákov: problémové situácie, rozvíjanie hier. Vyučovacie metódy a techniky sú individualizované v súlade s úrovňou rozvoja, tempom vnímania, osobitosťami myslenia každého dieťaťa, pre predškolákov existujú situácie voľby. Používanie zdravotne nezávadných technológií umožňuje predchádzať fyzickej únave detí, čo je možné pri vysokej duševnej aktivite detí predškolského veku. V procese kognitívnej činnosti sa vytvorili podmienky pre tvorivú činnosť detí, zapájajú sa zmyslové sféry dieťaťa, emocionálno-vôľová sféra.
Táto vzdelávacia činnosť má určitú štruktúru, sú tu tri hlavné časti, ktoré sú neoddeliteľne spojené spoločným obsahom a metodikou. Začiatok hodiny zahŕňa priamu organizáciu detí, vytvorenie emocionálne pozitívneho zázemia, uvedenie do hernej situácie a modelovanie problémovej situácie, vzbudenie záujmu predškolákov o nadchádzajúcu aktivitu.
Počas lekcie v procese rozvoja hier dochádza k vysokej saturácii zamestnania detí s duševnou aktivitou dostatočne vysokej zložitosti, k aktívnej zmene typov činností a metód školenia a vzdelávania.
V závere výchovno-vzdelávacej činnosti pedagóg zabezpečuje reflexiu, zhrnutie výsledkov poznávacích a herných činností a úlohy pre následné zamestnanie rodičov s deťmi doma s cieľom upevniť preberanú látku, čo prispieva k celistvosti a efektívnosti vzdelávacieho procesu.
Všetky navrhované hry, ako aj spôsob oboznámenia sa so zložením čísla je možné využiť ako fragmenty iných aktivít, ako spoločnú aktivitu s učiteľom, neskôr ako samostatnú aktivitu detí na rozvoj logického myslenia. myslenie, mentálne funkcie pozornosti, pamäti, vnímania, reči, ako aj formovanie rozumových zručností a schopností starších predškolákov.

Prioritná oblasť vzdelávania:"Kognitívny vývoj. Tvorba elementárnych matematických reprezentácií“.
OO integrácia:"Kognitívny vývoj. Vytváranie holistického obrazu sveta“, „Vývoj reči“, „Fyzický rozvoj, Sociálny a komunikačný rozvoj“.
Obsah programu:
Cieľ:
Rozvoj logického myslenia a mentálnych funkcií pozornosti, pamäti, vnímania, reči; formovanie duševných zručností a schopností.
Úlohy:
Vzdelávacie úlohy:

1) Opravte zloženie čísla 6 z dvoch menších.
2) Cvičenie v schopnosti klasifikovať množiny podľa viacerých vlastností (farba, tvar, veľkosť, hrúbka), porovnávať, zovšeobecňovať, dekódovať informácie (aj so znakom negácie); korelovať veľkosť objektu s veľkosťou geometrických tvarov.
3) Cvičenie z aritmetických operácií sčítania do 6.
4) Systematizovať predstavy detí o rodokmeni, rodokmeni.
5) Predstaviť profesiu módneho návrhára.
6) Prispievať k formovaniu schopnosti aplikovať matematické poznatky v neštandardných praktických problémoch.
Vývojové úlohy:
1) Rozvíjať logické myslenie a tvorivú predstavivosť, schopnosť modelovať a navrhovať v hrách s blokmi Gyenesh.
2) Rozvíjať mentálne operácie: analógiu, systematizáciu, zovšeobecňovanie, pozorovanie, plánovanie.
3) Rozvíjajte schopnosť stanoviť si cieľ, plánovať si prácu.
4) Rozvíjať pozornosť, pamäť, predstavivosť, reč, tvorivosť, pozorovanie, kognitívny záujem.
5) Naďalej rozvíjať schopnosť identifikovať a porovnávať vlastnosti predmetov podľa 4 znakov: farba, tvar, veľkosť a hrúbka, nájsť spoločnú vlastnosť obyvateľstva.
6) Zlepšiť túžbu vyjadriť svoje myšlienky, dokázať svoje úsudky pomocou presnej a jasnej reči; doplnenie slovníka: rodokmeň, rodokmeň, skica, návrhár.
Vzdelávacie úlohy:
1) Pomôcť udržať záujem o matematiku, rozvíjať hry s blokmi Gyenesh.
2) Vzbudiť záujem o štúdium svojho rodokmeňa, túžbu po vytvorení genealogického stromu svojej rodiny.
3) Pestovať zvedavosť, záujem o povolanie dizajnéra
4) Pestovať sympatie, súcit, úctu k sebe navzájom, túžbu pomáhať.
5) Formovať schopnosť konať v tíme spoločne, pestovať iniciatívu, vytrvalosť pri dosahovaní cieľov, samostatnosť.
Vybavenie: Video a audiosprievod: audionahrávka hudby E. Griega „Ráno“, multimediálna prezentácia „Hracia cesta rozprávkou „Turka“; autorská telovýchovná relácia s animačnými efektmi „Turka“.
Materiál: Demo: magnetická tabuľa, bloky Gyenesh, plagát „Zloženie čísla 6“, plošné obrázky blokov Gyenesh, čísla 1-6, písmeno, schéma pre hru „Nájdite správnu postavu“, hrubý veľký modrý štvorec, tenký veľký modrý obdĺžnik, obrázky „Šaty“, „Nohavicový kostým“, „Oblek so sukňou“, fotoaparát, obrázky „Rodinný strom“ a „Matematický rodokmeň“.
Výdaj: Gyenesh bloky, siluety oblečenia so symbolmi Gyenesh blokov na golieri, rukávoch a spodnej časti; siluety vedier a rýb, schémy „Chyť rybu“, šablóny rodokmeňov.
Predošlá práca: didaktické hry s blokmi Gyenes, individuálna práca s deťmi s pomalým vývojom, rozhovory o rodokmeni a rodokmeni, prezeranie reprodukcie obrazu Z. Serebryakovej „Na terase v Charkove“, čítanie encyklopédie „Chcem vedieť všetko “ (časť o rodokmeni)
Formulár správania: spoločné aktivity1 Organizačný moment. Vytvorenie emocionálne pozitívneho zázemia pre lekciu. Úvod do hernej situácie. Správa k téme lekcie.
Vychovávateľ: Všetky deti sa zhromaždili v kruhu.
Som tvoj priateľ a ty si môj priateľ.
Držme sa pevne za ruky a usmievajme sa na seba.
Vymyslel niekto jednoducho a múdro
Pri stretnutí pozdravte: "Dobré ráno!"
- Dobré ráno! - slnko a vtáky
- Dobré ráno! - usmievavé tváre.
A každý sa stane láskavým, dôverčivým,
Nech vám dobré ráno vydrží až do večera.
Vychovávateľ: Deti, dnes ráno mi poštár priniesol list do škôlky. Prečítajme si to: „Drahé deti! Pomôžte mi, prosím, vytvoriť rodokmeň. Mám veľké problémy, pretože ani neviem, čo to je. Jedna nádej pre vás. Pomôžte mi prosím. Vopred vám ďakujem, Myška. Čo budeme robiť?
Vychovávateľ: Samozrejme, potrebujeme pomoc. Ale ako to môžeme urobiť, pretože nevieme, z akej rozprávky Myška pochádza? Povedzte mi, deti, v akých rozprávkach sa nachádza myš? Skutočne, existuje veľa rozprávok, ktorých hrdinkou je myš, nech sa pomýlite akokoľvek. Využime nápovedu.


Učiteľ: (ukáže deťom schému hry „Nájdite správnu figúrku“) Musíme nájsť figúrku, ktorá zodpovedá akému číslu? Áno, číslo 6. Spočítajme, v ktorom rade je šesť figúrok. Koľko čísel je v prvom hornom rade? Koľko čísel je v druhom? Koľko - v treťom? Správne, 6 číslic v treťom rade. Aká bude hrúbka našej postavy? Áno, husté. A čo veľkosť? Presne tak, veľké. Vo farbe by nemala byť ... Áno, nie žltá a nie červená, čo znamená modrá. A v tvare to nebude okrúhle alebo trojuholníkové ... To je správne, štvorcové alebo obdĺžnikové. Aký tvar teda hľadáme? Áno, samozrejme, hrubý veľký modrý štvorec alebo obdĺžnik. A nachádza sa ... To je pravda, na parapete. A na parapete sú 2 figúrky (deti si vyberú požadovanú figúrku).
Vychovávateľ: Deti, na námestí je hádanka:
Žili v rozprávke, nesmútili:
Dedko, babička, vnučka, chrobák,
Tiež mačka a myš.
Spoločne priateľsky
Repka sa pomaly vyťahovala.
Samozrejme, toto je rozprávka "Turnip". Takže. Začíname cestu do rozprávky „Turka“.
Vychovávateľ: Poďme sa pozrieť na začiatok príbehu.
deti:„Dedko zasadil repku. Vyrástla veľká repa. Dedko začal zo zeme ťahať repku: ťahá - ťahá - nemôže ju vytiahnuť. Starý otec zavolal na pomoc starú mamu. Vychovávateľ: A babička hovorí: "Určite ti pomôžem, dedko, ale až potom, čo chlapci spočítajú, koľko hrdinov je v našej rozprávke?"

3. Autorova metóda oboznámenia sa so skladbou čísla 6 z dvoch menších pomocou Gyeneshových blokov.
Vychovávateľ:
Deti, koľko hrdinov je v rozprávke „Turnip“? Úplne, správne, 6. Označme číslo číslom (číslo 6 vyvesím na magnetickú tabuľu).
Rozdelenie figúr podľa veľkosti. Ako inak môžete rozdeliť hrdinov rozprávky podľa veľkosti? Koľko malých hrdinov máme? Áno, jedna myš. Aký veľký obrázok ukážeme myši? Presne tak, malý trojuholník. Číslo označujeme číslom (malú číslicu rozmiestňujem v druhom rade zľava; dole v treťom rade - číslo 1). A koľko hrdinov nie je malých rozmerov? Samozrejme, 5, označíme ich figúrkami akej veľkosti? Určite veľké postavy. Číslo označte číslom (veľké číslice rozmiestňujem v druhom rade vpravo, číslo v treťom rade). Takže 6 je koľko a koľko? Áno, 1 a 5.


Oddelenie postáv podľa farieb. Ako inak môžete rozdeliť hrdinov rozprávky do skupín? Áno, podľa veku. Koľko starších hrdinov máme? Presne tak, dvaja: babka a dedko. Navrhujem ich označiť modrou farbou. Koľko modrých kúskov vezmeme? A koľko mladých hrdinov je v rozprávke? Samozrejme, 4. Označíme ich ... Áno, červenou farbou. Kto chce rozložiť figúrky na hracej ploche? (dieťa s pomocou dospelého vyskladá bloky a čísla). Takže 6 je 2 a 4.


Rozdelenie postáv podľa tvaru. Na základe čoho možno rozdeliť hrdinov rozprávky "Turnip"? Áno, na ľuďoch aj na zvieratách.. Akou formou označíme ľudí? Koľko kruhov potrebujeme? Akou formou budeme označovať zvieratá? Koľko trojuholníkov vezmeme? (rozloženie figúrok a čísel dieťaťom pri tabuli). Takže 6 je 3 a 3.


Zopakujme, 6 je 1 a 5, 2 a 4, 3 a 3. (podľa schémy "Zloženie čísla")
Vychovávateľ: Výborne, ideme ďalej. Kto chce pokračovať v príbehu?
deti:„Babka za dedka, dedko za repku, ťahajú – ťahajú, nevedia to vytiahnuť. Babička zavolala vnučku
Vychovávateľ: A vnučka hovorí: „S radosťou vám pomôžem, ale až potom, keď mi pomôžete ozdobiť moje oblečenie na dovolenku.

4. Autorská hra s blokmi Gyenesh "Designer's Workshop" (práca s písomkami) Pedagóg: Teraz ideme do dielne odevného dizajnéra. Viete, čo je módny návrhár? Módny návrhár je človek, ktorý vymýšľa nové modely oblečenia, pomáha nám stať sa krajšími. Súhlasíte, bolo by veľmi nudné, keby všetci nosili rovnaké oblečenie. Teraz vnučku potešíme a vyrobíme pre ňu nové vzorky oblečenia. Môžete pomôcť svojej vnučke ozdobiť šaty, blúzku so sukňou a sako s nohavicami. Pozrime sa bližšie na vaše náčrty oblečenia. Skica je nákres oblečenia, podľa ktorého sa v dielni vyrobia nové krásne outfity. Musíme teda ozdobiť golier oblečenia, rukávy a nakoniec lem šiat, sukne alebo nohavíc. Všetko jasné?


Vychovávateľ: Teraz si musíte vybrať, do akej dizajnérskej dielne pôjdete. Navrhujem, aby ste sa stali návrhárom šiat, nohavíc a obleku so sukňou. Výber je na tebe.
(Deti si vyberú smer dizajnu a ozdobia oblečenie podľa schémy)
Vychovávateľ: Výborne chlapci, koľko šiat ste vyzdobili. Vnučka ti ďakuje. A to znamená, že rozprávka pokračuje, pomôžte chlapcom.
deti:„Vnučka za babku, babka za dedka, dedko za repku. Ťahať – ťahať, ťahať nemôže. Vnučka kričala na Zhuchku.
opatrovateľka: Chrobáčik ochotne pribehol na pomoc, ale pred začatím práce všetkých vyzve, aby si s ňou zatancovali.

5. Autorská telovýchovná relácia s animačným efektom „Turnip“.
6. Autorská hra s blokmi Gyenesh "Podvodné kráľovstvo"
Vychovávateľ:
Kto chce pokračovať v príbehu?
deti:„Chrobák pre vnučku, vnučka pre babku, babka pre dedka, dedko pre repku, ťahajú – ťahajú, nevedia ju vytiahnuť. Chrobák zavolal mačku.
Vychovávateľ: Mačka však nemôže pribehnúť, pretože je veľmi hladná. Navrhujem pomôcť mačke chytiť ryby v rieke na večeru. Tu sú vedrá, do ktorých musíte chytiť ryby v súlade so symbolmi.


(Deti samostatne nachádzajú ryby podľa symbolov, úlohy sa ponúkajú s rôznym stupňom obtiažnosti v závislosti od úrovne rozvoja detí)
Vychovávateľ: Výborne, dobrý úlovok. Mačka je plná a pripravená ťahať repku. A pokračujeme v ceste rozprávkou.
deti:„Mačka za chrobákom, chrobáčik pre vnučku, vnučka pre babku, babka pre dedka, dedko pre repku, ťahajú – ťahajú, nevedia ju vytiahnuť. Mačka zavolala myš.
Vychovávateľ: Myška pribehla a ponúkne vám, že jej pomôžete vytvoriť genealogický strom rodiny. Kto môže povedať, čo je rodokmeň? Presne tak, je to rodokmeň. Od staroveku mali ľudia vo zvyku uchovávať svoj rodokmeň. O čom je rodokmeň? Presne tak, rodokmeň vypovedá o vašej rodine, príbuzných a histórii rodu – predkov. Chlapi, čo myslíte, mali by deti poznať históriu svojej rodiny? Prečo potrebujete poznať svoju rodinnú históriu?
Vychovávateľ: Pozri sa na obrázok. Tu je rodokmeň zobrazený vo forme rodokmeňa.

7. Autorská hra s blokmi Gyenesh "Poďme si vytvoriť rodokmeň"
Vychovávateľ:
Pokúsme sa vytvoriť rodokmeň myši pomocou magických blokov.
Vychovávateľ: S kým by ste podľa vás mali začať budovať svoj rodokmeň? Strom má silné, hlboké korene. To sú naši starí rodičia, prababičky a pradedovia. Prečo rodokmene začínajú u starých rodičov? (lebo sú najstarší v rodine). Vďaka nim máme priateľské a silné rodiny. Akú postavu označíme za starého otca? (veľký hrubý modrý obdĺžnik). A babka? (veľký červený hrubý kruh). prečo?
Vychovávateľ:Ďalej. Strom má silný, vysoký kmeň, z neho sa tiahnu vetvy doprava a doľava: naše obľúbené sú na nich ... Celkom správne, mamičky a oteckovia, ujovia a tety. Akú figúrku vyberieme pre Papa Mouse? (veľký modrý tenký obdĺžnik alebo štvorec) A pre jej mamu? (veľký tenký trojuholník červenej alebo žltej farby). Prečo sme si vybrali tieto čísla?
A nakoniec, na vrchole stromu, na jeho najmladších konároch, sú ... Samozrejme, deti. Aký údaj použijeme na označenie dcéry myši? (malý tenký trojuholník červenej alebo žltej farby). A pre jej brata Myška? (malý modrý tenký obdĺžnik alebo štvorec). Prečo sme urobili túto voľbu?


Vychovávateľ:(odfotí rodokmeň rodiny a ukáže obrázok rodokmeňa deťom) Výborne. Zostavili sme matematický genealogický strom rodiny Myšiakov. A čo je najdôležitejšie, splnili sme požiadavku našej Myšky a pošleme jej fotku nášho rodokmeňa.
Vychovávateľ: Každá vrstva rodokmeňa teda poukazuje na jednu generáciu: koho generáciu? (starí otcovia a staré mamy, rodičia, deti) Túto tradíciu treba dodržiavať, snažte sa o svojich predkoch dozvedieť čo najviac, uchovajte si ich pamäť.
Vychovávateľ: A naša rozprávka sa blíži ku koncu. Všetci chytili repku a vytiahli ju zo zeme. Prečo si myslíte, že dokázali vytiahnuť repku? (Všetci sme ťahali za jeden povraz, spolu, žili ako veľká a priateľská rodina). A teraz budeme priateľská rodina.
8. Hra s prstami „Priateľská rodina“
Jeden dva tri štyri -
Kto býva v našom byte.
Otec, mama, brat, sestra,
mačka Murka, dve mačiatka,
Moje šteniatko, kriket a ja -
To je celá moja rodina!

10. Zhrnutie vyučovacej hodiny. Tipy pre rodičovstvo s deťmi. Formovanie zručností sebaúcty. Formovanie komunikačných zručností.
Vychovávateľ:
Páčilo sa vám naše putovanie rozprávkou „Turka“? Čo sme robili počas našej cesty? čo ste sa naučili? Čo je to rodokmeň? Kto je módny návrhár? Prečo dizajnér potrebuje skicu? čo ste sa naučili? Čo máte najradšej a na čo spomínate? S akými ťažkosťami ste sa stretli?
Vychovávateľ: Tak sme splnili požiadavku našej Myšky. Ako spomienku na našu cestu vám dáva šablóny rodokmeňov, aby ste si vy a vaši rodičia mohli doma zostaviť svoj rodokmeň a predstaviť nám ho. Zistite viac o svojich predkoch, nakreslite ich, nalepte fotografie, podpíšte ich s pomocou rodičov. Určite zorganizujeme výstavu vašich rodokmeňov a predstavíte nám svojich predkov. Až do nových ciest.

Literatúra:
1. B.B. Finkelstein. Poďme hrať spoločne. - Petrohrad: Corvette, 2001.
2. E.A. Nošová, R.L. Nepomnyaschaya. Logika a matematika pre predškolákov - Petrohrad: Detstvo-Press, 2000.

Príloha 1

Metóda oboznámenia sa so zložením čísla z dvoch menších pomocou Gyeneshových blokov

Materiál: Gyeneshove bloky, ktoré sa líšia v 3-4 znakoch (číslo zodpovedá číslu, ktorého zloženie sa zoznamuje), čísla, schéma „Zloženie čísla“.
Obsah: 1. Rozdelenie postáv podľa veľkosti.
2.Oddelenie figúr podľa farieb.
3. Rozdelenie tvarov podľa tvaru.
4. Oddelenie obrazcov podľa hrúbky.
Oboznámenie sa so zložením čísla 9 z dvoch menších. Materiál: Gyenes bloky: 2 veľké červené hrubé kruhy, 2 malé tenké červené kruhy, 2 malé hrubé modré kruhy, malý modrý tenký kruh, malý červený tenký štvorec; čísla 1 - 8, schéma "Zloženie čísla 8".
Obsah: Deti, koľko je tam blokov? Označme číslo číslom (číslo zaúčtujem). Ako sa líšia čísla? Ako je možné rozdeliť bloky do skupín? (podľa farby, tvaru a veľkosti)
Rozdelenie postáv podľa tvaru. Na základe čoho je možné bloky rozdeliť? Áno, vo forme. Koľko štvorcov? Označme číslo číslom 1 (štvorec som rozložil v druhom rade; dole v treťom rade - číslo 1). Koľko je tam kruhov? Číslo označme číslom 7 (kruhy dávam do druhého radu, číslo do tretieho). Takže 8 je 1 a 7.
Rozdelenie figúr podľa veľkosti. Ako inak sa dajú rozdeliť bloky? Koľko veľkých postáv je tam? Číslo označujeme číslom (v druhom riadku som rozložil veľkú postavu; dole v treťom rade - číslo). Koľko je tam malých figúrok? Označte číslo číslom (malé číslice rozmiestňujem v druhom riadku, číslo v treťom rade)
Oddelenie postáv podľa farieb. Ako inak môžete rozdeliť tvary do skupín? Áno, podľa farby. Koľko červených figúrok? Koľko modrých? (dieťa s pomocou dospelého vyskladá bloky a čísla). Takže 6 je 2 a 4.
Rozdelenie tvarov podľa tvaru. Na základe čoho je možné rozdeliť bloky? Áno, vo forme. Koľko kruhov? A koľko štvorcov? (dieťa vyloží, deti opravia nedostatky). Takže 6 je 3 a 3.
Rozdelenie tvarov podľa hrúbky. Existuje iný spôsob, ako oddeliť postavy? Presne tak, hrúbka. Koľko tenkých postáv? A tie tučné? (dieťa vyloží, samovyšetrenie). Takže 6 je 4 a 2.
Zopakujme, 6 je 1 a 5, 2 a 4, 3 a 3 (podľa schémy zloženia čísel) Hra "Dizajnérska dielňa"
Veková kategória: starší predškolský vek.
Cieľ: Naučiť sa zdobiť oblečenie podľa daných pravidiel a algoritmov, precvičiť si schopnosť triediť súpravy podľa viacerých vlastností (farba, tvar, veľkosť, hrúbka), porovnávať, zovšeobecňovať, dekódovať informácie; rozvíjať logické a kombinatorické myslenie a tvorivú predstavivosť, pozornosť, schopnosť dekódovať informácie a modelovať.
Materiál: Gyenesh bloky, siluety oblečenia so symbolmi Gyenesh blokov na golieri, rukávoch a spodnej časti, karty so symbolmi vlastností (farba, tvar, veľkosť, hrúbka) a symboly negácie týchto vlastností.
Pravidlá hry: Golier, spodok rukávov a spodok oblečenia ozdobte podľa daných vlastností.
Možnosti hry: Nezávisle nastavte vlastnosti dekorácie oblečenia.
Oblečenie ozdobte v inom dizajne (pás, centrovaný zhora nadol, po celej ploche oblečenia, v jednej farbe (tvar, veľkosť a pod.).
Po zdobení oblečenia premeňte zmenou 1-4 špecifikovaných vlastností.

Hra "Podvodné kráľovstvo"
Veková kategória: starší predškolský vek.
Cieľ: Cvičenie v systemizácii a triedení rýb podľa 4 vlastností (farba, tvar, veľkosť, hrúbka), rozvíjať logické myslenie, tvorivú predstavivosť, schopnosť modelovať a navrhovať, schopnosť uvažovať, dokazovať.
Materiál: 48 rýb (každý prvok, podobne ako logické bloky Gyenes, sa vyznačuje štyrmi vlastnosťami: farba, tvar, veľkosť, hrúbka), vedierka červenej, modrej a žltej farby, rozloženie nádrže, karty so symbolmi vlastností (farba, tvar, veľkosť , hrúbka) a symboly negácia týchto vlastností.
Pravidlá hry: Usporiadajte ulovené ryby do vedier podľa kariet symbolov.
Možnosti hry:„Otočte“ rybu nahradením kariet na vedre inými symbolmi.
Postupne zmeňte ryby pomocou schémy so šípkou rôzneho stupňa zložitosti.
Transformácia rýb, keď narazia do iného vedra, zmena 1-4 daných vlastností pomocou Gyenesh blokov alebo symbolov blokov.

Obsah programu:

Pomôžte naučiť sa správne pomenovať časti, na ktoré obruče rozdeľujú rovinu; upevniť názvy ročných období, odpočítavanie, schopnosť kódovať a dekódovať bloky podľa štyroch vlastností (farba, tvar, veľkosť, hrúbka); rozvíjať schopnosť klasifikovať predmety podľa štyroch vlastností; schopnosť analyzovať, porovnávať, zovšeobecňovať; rozvíjať myslenie, pozornosť, predstavivosť; pestovať priateľské vzťahy, úctu k učebným pomôckam, samostatnosť; prinášať radosť a potešenie z hier rozvíjajúceho sa zamerania.

Materiály na lekciu:

Ilustrácie pre ročné obdobia: jesenné dievča, zimné dievča, jarné dievča, letné dievča;

Ukážkový obrázok "Stroj času";

Hra Tangram (jedna sada pre dve deti);

Hra „Blocks of Gyenesh“ (jedna sada pre dve deti a jedna sada pre učiteľa);

Košík so sadou zeleniny a ovocia;

Obrázky pre hru "Štvrtá extra";

Karty pre hru „Vyrobte korálky“;

Karty pre hru „Posaďte vtáky do domov“;

Karty symbolov zodpovedajúce vlastnostiam blokov: farba (červená, žltá, modrá), tvar (kruh, štvorec, trojuholník, obdĺžnik), veľkosť (veľká, malá), hrúbka (hrubá, tenká);

– Tri obruče: červená, modrá, žltá.

Pokrok v lekcii

Organizovanie času.

Deti vstúpia do skupiny, postavia sa do polkruhu tvárou k učiteľovi.

Učiteľ: Deti, povedzte mi, prečo sa ľudia usmievajú? (odpovede detí)

Usmievajte sa na seba, usmievajte sa na hostí.

Hra "Pozdravy"

otočili sa tvárou k sebe,

Usmiali sa.

Bola podaná pravá ruka

A potom ňou zatriasli

A objali sme sa, odišli a poklonili sa,

A trochu sa zakrútil

Sú všetci pripravení cvičiť?
Deti: Budeme sa veľmi snažiť

Prajem vám dobrú náladu a pozývam vás na zábavnú cestu ročnými obdobiami na Stroji času. Deti, chcete so mnou cestovať? (Odpovede detí).

keďže nás čaká nezvyčajná cesta, navrhujem, aby ste sa premenili na bloky. Chceš? (odpovede detí) Vyberte si každý blok z košíka a povedzte nám, kto ste. (deti hovoria: „Som modrý blok, veľký, hrubý, štvorcový)

Ako som povedal, dnes budeme cestovať na stroji času. Ak to chcete urobiť, musíte ho postaviť. Úspech cesty závisí od toho, ako priateľskí a pozorní ste k sebe.

Deti, príďte k stolu a postavte si svoj "Stroj času" z geometrických tvarov podľa tohto vzoru. (Učiteľ položí vzorku na stojan, deti naň postavia siluetu).

Hra Tangram

Nezabudnite, že na svojom „Stroji času“ z času na čas „preskočíte“ z jednej sezóny do druhej, takže spolupracujte.

Hlavná časť.

Vychovávateľ: Postavené? Výborne! Teraz poď ku mne, postav sa do kruhu, drž sa za ruky. Aby sa vaše autá dali do pohybu, musíte počítať spätne od 20 do 1. (Deti počítajú a potom si sadnú na stoličky).

Učiteľ: Kto nás stretne? (Zobrazenie obrazu: obrázok jesenné dievčatá). Odpovede detí.

Jeseň si pre nás pripravila košík ovocia a zeleniny. (zobraziť košík)

Nájdite bloky podobné tvaru a farbe ako zelenina a ovocie. (Deti si vyberú bloky, ktoré potrebujú) Teraz ich opíšte a nájdite karty so symbolmi zodpovedajúce vybraným blokom. (Ďalej deti nájdu bloky a karty symbolov zodpovedajúce zelenine a ovociu)

Deti, hľa, jeseň si pre nás pripravila ďalšiu hru.

Hra „Štvrtá extra“(Učiteľ ukáže obrázok, deti nájdu predmet navyše a vysvetlia, prečo je navyše).Gymnastika pre oči. (Deti nakreslia zreničkami kruh, štvorec, trojuholník).

Vychovávateľ: Dobre! Naša cesta pokračuje a vyrážame na ďalšiu sezónu. Kto nás stretne po jeseni? (zima) (Zobrazenie obrazu: obrázok zimné dievčatá ) Prečo miluješ zimu? Aká báječná dovolenka sa stane v zime? (Odpovede detí) Zatvorte oči, predstavte si, že prišiel Nový rok. Otvor oči. Čo je hlavným symbolom nového roka? (Vianočný stromček)

Hádajte, aký stromček priniesol Santa Claus na sviatok?

Nie je malý, nie je modrý, nie je červený, nie je žltý, nie je obdĺžnikový, nie je štvorcový, nie je okrúhly, nie je tenký (odpoveď: veľký, zelený, trojuholníkový, hrubý). Deti nájdu tento blok.

Čo je potrebné urobiť, aby sa strom stal novoročným stromom? (Výroky detí) Ozdobme vianočný stromček a vyrobme mu korálky podľa vzorov, ktoré máte na stole (voliteľné).

Hra "Vyrobte korálky"

(deti kreslia korálky z kociek podľa štyroch vlastností). Keď deti dokončia úlohu, učiteľ im položí otázky:

Koľko kociek bolo použitých na výrobu guľôčok?

Koľko žltých blokov bolo použitých? červená? Modrá?

Koľko obdĺžnikov bolo použitých? štvorce? kruhy? trojuholníky?

Ktoré čísla sú viac: žlté alebo červené? Koľko?

Výborne! Teraz bude skok do ďalšej sezóny. Zatvor oči. (Obrázok je zverejnený: obrázok jarné dievčatá ) A teraz sa pozrite, kto nás stretne? (jar) Na jar sa k nám vracia veľa vtákov z teplých krajín.

Minúta telesnej výchovy(podľa výberu detí)

Učiteľ: Deti, pomôžme vtákom nájsť ich domy.

Hra „Dajte nájomníkov do domov“

(Deti dostanú obrázky domov; je potrebné nájsť bloky, ktoré zodpovedajú týmto vlastnostiam; bloky sú "vtáky").

Kým deti pracujú, učiteľka kladie otázky: Aký druh vtáka tu žije? (relácie)

Prečo bol tento vták umiestnený práve sem? (odpovede detí)

Vychovávateľ: Dobre! Pokračujeme v ďalšom ročnom období. Kto sa s nami stretáva? (Leto) (Zobrazenie obrázkov: Obrázok dievčatá - leto ) Spomeňte si, aké krásne môže byť v lete, koľko kvetov kvitne na záhonoch. Vysaďme kvety na záhony.

Hra s tromi obručami „Zasaď kvety do záhonov“

Deti, spočítajte, koľko je tam kvetinových záhonov. (7) Vymenujme si ich.

Predstavte si, že bloky sú kvety. Zasadíme kvety takto: vnútri červenej obruče - všetkočervená kvety; vnútri modrého kruhu- všetko veľké kvety; vnútri žltej obrúčky - všetky trojuholníkové kvety.

Vo vnútri modrá obruč, vonku červená a žltá(všetky veľké)

Vo vnútri červenej obruče, vonku modrej a žltej ( celá červená)

Vo vnútri žltá obruč, vonku červená a modrá(všetky trojuholníkové)

Vnútri modrá a červená, zvonka žltá obruč - všetko nie je trojuholníkové, nie obdĺžnikové, nie okrúhle(námestie)

Vo vnútri modrej a žltej, vonku červenej obruče - všetko žlté

Vnútri červená a žltá, zvonka modrá obruč - všetky bloky, ktoré nie sú hrubé(tenký)

Vo vnútri modrých, červených a žltých obrúčok -modré, malé, tenké bloky

Aké kvety zostali mimo záhona?

Záverečná časť.

Učiteľ: Naša cesta sa blíži ku koncu! Páčil sa vám náš výlet? Ktoré ročné obdobie máte najradšej? Aké úlohy boli pre vás dnes ľahké? A ktoré sú ťažké?

Aká je teraz sezóna? (Odpovede detí) Vy a ja stále zostávame v tomto ročnom období a „Stroj času“ je poslaný do inej škôlky. Ako sa cítite po našom výlete? Vezmite si pre seba radostný emotikon a nech vám vždy dodá dobrú náladu.


Popis materiálu:

Ponúkam vám súhrn priamych vzdelávacích aktivít pre deti strednej skupiny (4-5 rokov) na tému: "Gyenesh Blocks."

Tento materiál bude užitočný pre pedagógov strednej skupiny. Tento abstrakt rozvíja pozornosť, myslenie, pamäť. Rozširuje priestorové zobrazenie. Zlepšenie motorických schopností.

Súhrn priamo vzdelávacích aktivít v strednej skupine v FEMP na základe rozvojovej hry na tému: "Gyenesh Blocks".

Integrácia vzdelávacích oblastí: Poznávanie / Komunikácia / Socializácia / Umelecké slovo.

2. Posilnite schopnosť ukazovať smer: hore, dopredu, dozadu, doľava, doprava.

3. Upevniť schopnosť rozlišovať a správne pomenovať kruh, štvorec, trojuholník, rozpoznávať tieto obrazce, napriek rozdielom vo farbe a veľkosti.

4. Počas odpovedí si vypestujte k blížnemu benevolentný postoj.

Úlohy:

vyvíja sa: Upevniť schopnosť zobrazovať smery: hore, dole, dopredu, dozadu, doľava, doprava.

reč: Upevniť schopnosť rozlíšiť a správne pomenovať kruh, štvorec, trojuholník, rozpoznať tieto obrazce napriek rozdielom vo farbe a veľkosti. Uveďte úplnú odpoveď na otázku učiteľa

Vzdelávacie: Aby ste deťom počas odpovedí vštepili priateľský prístup ku kamarátovi, nevyzývajte ho ani neprerušujte.

Demo materiál: Hračka bábika Máša. Košík, podnos.

Podklad: Bloky Gyenes: 5 kusov každý (veľký, malý) rôznej farby a veľkosti.

Metodické metódy:

1. Herná situácia: Prichádza hosťujúca bábika Máša z rozprávky Máša a medveď.

2. Fyzická minúta.

Začína sa rozcvička. Vstaňte a vyrovnajte si chrbát.

Nakloňte doľava a doprava. A zopakovali to znova.

(Nakloní sa na stranu.)

Sedíme na účte. Jeden dva tri štyri päť.

Toto je správna práca - Trénujte svaly na nohách.

(Drep.)

A teraz trhavé ruky. Robíme to s nami.

(Trhnutie rukami pred hrudníkom.)

Priebeh GCD:

1.- Chlapci, chcem vám predstaviť nášho hosťa. Toto je dievčatko Máša z rozprávky Máša a medveď.

Pamätáte si, čo sa stalo v tomto príbehu? (odpovede detí)

Máša piekla rôzne koláče s džemom, so zemiakmi, s tvarohom.

Všetci prišli v rôznych veľkostiach, rôznych tvaroch a rôznych farbách.

Všetky koláče sú pomiešané a Masha na to nevie prísť.

Pomôžme jej. Koláče s džemom Máša chce opustiť medveďa (okrúhly tvar)

A Masha chce odniesť zvyšok koláčov k starým rodičom.

Môžeme pomôcť Mashe?

Deti sedia pri stoloch.

Každý má v tanieroch koláče, pozrite sa na ne a povedzte mi, aký majú tvar? Veľkosť? Farby?

A teraz dajte na tácku všetky koláče (okrúhly tvar) pre medveďa.

Aké farebné koláče ste ušetrili pre medveďa?

Aký majú tvar?

Koľko koláčov máte?

Teraz vložte do košíka veľké koláče pre starých rodičov.

Aké koláče ste si dali do košíka? (veľký)

A akej sú farby? Formuláre?

Aké koláče vám ostali na tanieroch? (malý)

Koľko? Rob matiku.

Akú majú farbu? Formuláre?

Fizminutka.

Teraz vložte do košíka všetky koláče okrem okrúhlych.

Aké koláče si dal? (štvorcové, trojuholníkové)

Medveď odnesie tieto koláče k starým rodičom.

Čo urobila Máša, keď dala koláče do košíka?

Presne tak, aj ona si sadla do košíka a dala navrch koláče.

Medveď sa pozrel, nikoho nebolo, vzal košík a odišiel do dediny.

Čo sa vám na rozprávke páčilo? Čo ste sa naučili pri hraní? Pozri, Máša piekla koláče aj pre teba. Masha lieči deti. Objaví sa medveď Toptyzhka. Chlapci nášho medvedieho zajačika Stepashka pozvali na narodeniny, ale Toptyzhka nevie, ako ho navštíviť. Postavme spolu vláčik a medveď potom nebude meškať na návštevu zajačika.

2.- Postav vláčik zo 4 vozňov tak, aby boli zoradené od najmenšieho po najväčší vagón.

Koľko áut je v našom vlaku?

Nie všetci hostia sa dostali do nášho vlaku, tak k vlaku pridajme ešte 1 príves.

Poďme počítať. Koľko vagónov tam bolo? Počítajte do 5 (opýtajte sa 2-3 detí)

Akej farby je najkratší príves?

Akú farbu má dlhý príves?

Akú farbu má príves v strede?

Čo je to žltý vagón?

Aký je najmenší vagón?

3. Fyzická minúta.

4. Medveď Toptyzhka prišiel k zajačikovi Stepashkovi na narodeniny a rozhodol sa dať mu tortu, ale pomôžme mu ju ozdobiť. Medvedia torta je dvojposchodová.

Položte pred seba veľký „koláč“ (kruh). Veľkú "tortu" ozdobte 4 malými červenými kruhmi a 3 veľkými štvorcami.

Koľko malých červených krúžkov?

Koľko veľkých štvorcov?

Položte pred seba malú "tortu".

Ozdobte si to takto. Do stredu položte 1 veľký žltý trojuholník pozdĺž okrajov malých štvorcov.

Koľko malých štvorcov?

5. A medveď sa tiež rozhodol dať sušienky zajačikovi, ale cestou mu škatuľka spadla a sušienky sa rozbili.

Pomôžme to dať dokopy. Na stole máte krabice a sú tam rozbité koláčiky.

Zozbierajte to a dáme to Stepashke. (Deti zbierajú narezané štvorčeky.)

6. Ste dobrí priatelia. Pomohli sme medveďovi Toptyzhke potešiť zajačika Stepashku. Mali zábavnú dovolenku. Zablahoželáme Stepashke a zahrajme si s ním v okrúhlej tanečnej hre "Bochník".

Dajte mu svoje želania.

Deti, povedzte mi, kto vás prišiel navštíviť? Ako sa volá rozprávka? Čo upiekla Máša? Páčila sa vám rozprávka?

Čo sa vám na rozprávke páčilo? Čo ste sa naučili pri hraní? Pozri, Máša piekla koláče aj pre teba. Masha lieči deti.

1. Deti spolu s učiteľom stoja v kruhu. Vyberie sa vodca, ktorý hádže loptičku v poradí, kto je v kruhu, vyvolá číslo od 1 do 10. Ten, kto chytí loptičku, musí vymenovať susedov zadaného čísla (priame počítanie je viac o jedna), ( spätný počet je o jednu menší.)

2. Chlapci, teraz pôjdeme autobusom "Cesta do Zoo", ale predtým, ako si sadnete do autobusu, musíte si kúpiť lístok. Učiteľ rozdáva lístky s geometrickými tvarmi. Deti nájdu stoličky s rovnakým geometrickým tvarom a sadnú si k stolom.

3. Deti pracujú pri stoloch. Každé dieťa má kartičky s obrázkom geometrických tvarov. Orientácia listu.

Ako sa volá geometrický útvar umiestnený v pravom hornom rohu?

Aká farba?

Ako sa volá geometrický útvar umiestnený v ľavom rohu?

Aká farba?

Nájdite modrý geometrický tvar;

Ako sa to volá?

V ktorom rohu to je?

Pomenujte geometrický obrazec umiestnený v strede;

Akú má farbu?

4. Fyzik. minútu.

Ideme na lúku. (chodiť v kruhoch)

A spoznávame zvieratá.

No radšej "Raz, dva, tri!"

Rýchlo ukáž šelmu (deti zamrznú v póze šelmy)

Učiteľ ukazuje kartu s nakreslenými kruhmi.

Skoč zajačik, koľkokrát som nakreslil na kartu kruhu.

Prikývni, slonia hlava toľkokrát, koľkokrát je nakreslená na mojej karte kruhov.

Dupni medveďa toľkokrát, koľkokrát je nakreslený na mojej karte kruhov. atď. Deti plnia úlohu učiteľa.

5. A teraz budeme pokračovať v našej ceste (práca pri stoloch s palicami Kuisener.)

Postav vlak z desiatich vagónov pomocou Kuizenerových palíc. Vlak začína veľkým prívesom a končí malým.

Koľko vozňov má celkovo náš vlak? (počítajte rovno do desať.)

Povedz mi, akú farbu má štvrtý trailer?

Povedz mi, aký je žltý príves?

Akú farbu má šieste auto?

Aké je poradie čierneho prívesu?

Akú farbu má auto naľavo od červenej?

Aké je jeho číslo? počítať.

6. Hra "V poriadku, vstaň!"

Pred hrou môžete počítať, aby si deti zapamätali svoje číslo.(Môžete si zobrať paličky.) Učiteľka dá deťom paličky od jednej do desať, jednu si vezme pre seba. Pri hudbe deti chaoticky pobehujú po skupine. Na signál učiteľa sa postavia do radu. Miesto v rade zodpovedá miestu čísla (a veľkosti palice.) "Postav sa v poriadku!" Môžete vytvoriť problémovú situáciu: učiteľ môže byť na nesprávnom mieste. Deti spolu s učiteľom kontrolujú správnosť zadania. Zvážte, či niečo nie je v poriadku, opravte chybu.

Nápravné a vzdelávacie úlohy:

Vytvorte elementárne matematické reprezentácie:

    Upevniť predstavy o vlastnostiach geometrických tvarov zavedením symbolického označenia vlastností;

    Upevniť predstavy o číselnom rade;

    cvičenie v kvantitatívnom počítaní do 8;

    upevniť schopnosť korelovať množstvo s príslušným údajom;

    Rozvíjať schopnosť zvýrazňovať vlastnosti v objektoch (blokoch), abstrahovať tieto vlastnosti od ostatných, uchovávať v pamäti, dodržiavať určité pravidlá pri riešení praktických problémov;

    Pokračujte v rozvíjaní stabilného spojenia medzi obrazom nehnuteľnosti a slovami, ktoré ju označujú;

    Precvičte si orientáciu v rovine listu, používajte priestorovú terminológiu (pravý horný roh, pravý dolný roh atď.)

Úlohy súvisiace s opravou:

Naučiť sa vytvárať jednoduché výroky o podstate javu, vlastnosti, vzťahu s otázkou: „Čo si myslíš?“, Stimulovať prezentáciu svojich myšlienok.

Aktivujte slová a výrazy v reči: farba, tvar, veľkosť, hrúbka, pravý horný roh, ľavý dolný roh.

Rozvíjať primárne metódy logického myslenia (formovať schopnosť pozorovať, porovnávať, zovšeobecňovať, klasifikovať) rozvíjať reč ako prostriedok a formu duševnej činnosti. Vyučovať techniky symbolizácie a modelovania.

Prispievajte k psychickému zdraviu detí: formujte pocit radosti, sebadôvery, optimalizujte náladu detí pomocou herného tréningu „Cheerfulness Charge“ a prvku ABC vyjadrovania emócií (prostredníctvom expresívnych pohybov prekvapenia, strachu, radosti ).

Rozvíjať sluchové a zrakové vnímanie, dobrovoľnú pozornosť, pamäť, všeobecnú a jemnú motoriku.

Nápravné a vzdelávacie úlohy:

Pestujte zvedavosť, vynaliezavosť, túžbu hrať sa navzájom, schopnosť

počúvať a počúvať jeden druhého.

Vybavenie: sada logických blokov Gyenes, sady čísel 1-8 podľa počtu detí, kartičky s obrázkom rôznych vlastností (farba, tvar, veľkosť, hrúbka), obrázok školy s blokovými žiakmi, lopta.

Samostatná práca: povzbuďte Cyrila, aby zostavil vety pozostávajúce zo 4 až 5 slov, pričom slová vo vete správne zhodujú. Pracujte so Sashou na schopnosti abstrahovať vlastnosti predmetov.

pohybovať sa: Chlapci, dnes nás čaká vzrušujúca lekcia. Musíme ukázať svoje vedomosti, zručnosti a vynaliezavosť. Najprv si však urobme poriadok v myšlienkach, vyjadrime svoje želania a urobme si samomasáž.

Herný tréning "Carge of vivacity"

"Chcem, aby moje uši počuli všetko (hladkanie po ušiach)

Prial by som si, aby moje oči videli všetko (hladenie očí)

Chcem, aby moje ústa hovorili správne a krásne

Chcem, aby moja hlava premýšľala správne a nerobila chyby (hladenie hlavy)

Prajem si, aby moje ruky pracovali s istotou (hladkanie rukou)

Chcem, aby moje telo bolo zdravé.

Výborne chlapci! Teraz ste pripravení všetko vidieť, všetko počuť a ​​všetko cítiť.

Navrhujem, aby ste si zacvičili. Stáva sa - nestáva sa»Ak sa to stane, usmievame sa a tlieskame rukami, ak sa tak nestane, zamračíme sa a dupneme nohami.

Je tu kruh s rohmi - Po zime je jar

Niekedy má kohút 4 nohy - Niekedy má pes 4 nohy

Niekedy po pondelok sobota - Niekedy je noc čo ráno

Niekedy má človek 3 oči - Niekedy je číslo dva viac ako tri

Niekedy je tráva zelená - Niekedy prichádza číslo päť po siedmej

Výborne chlapci! Boli ste veľmi pozorní a múdri. Sadnite si za stoly.

V magickom stave matematiky sa neustále dejú nejaké príbehy. Dnes sa napríklad pohádali všetky postavy. Každá z nich chce dokázať, že ona je tá najdôležitejšia. Urobme z nich priateľov "Číselné cvičenie"

Pomenujte všetky čísla v poradí (v zbore)

Vyslovte čísla v opačnom poradí (zborovo)

Olya, počítaj od päť do sedem

Sasha, počítaj od troch do šiestich

Dáša, päť, a ty odpočítaš

Olya, vymenuj susedov čísla tri

Tu prichádzajú na rad naše čísla. Potrebujeme všetky čísla a sú dôležité, bez nich sa nezaobídeme.

V magickom stave matematiky vládne jednota kráľa. Dnes to chce skontrolovať

Majú deti radi matematiku, ste s ňou priateľskí. Vydal dekrét a nariadil splniť všetky jeho úlohy. Prvá úloha: Hádaj, čo je to za budovu? A pomôže vám tajomstvo.

Je tu veľký a svetlý dom,
Prečo je v ňom veľa kontrol.
A píšu a počítajú
Čítajte, píšte a snívajte.

Presne tak, je to škola. Aké je číslo každej triedy a kde sa nachádza?

Toto je trieda číslo 1. Kde je, Olya?

Nachádza sa v pravom hornom rohu.

Toto je trieda číslo 2. Kde je druhá trieda?

Druhá trieda je v ľavom dolnom rohu. atď. Podobná práca do štyroch.

V magickom stave matematiky študujú nezvyčajní študenti, ktorých poznáme

Povedz mi, Dáša, kto chodí do prvej triedy?

Na prvom stupni sa študujú modré, veľké, hrubé kruhy.

Ruslan, kto chodí do druhej triedy?

Na druhom stupni sa učia červené, malé, tenké, štvorčeky.

Výborne, všetci sa s úlohou kráľa vyrovnali. Teraz si oddýchnime. Zmena v škole.

Gymnastika pre oči

Môj veselý zvučný ples

Stále chce hrať.

Sleduješ očami

Neotočte hlavu.

Kde je lopta - tam sú oči

Poďme pomaly.

Lopta išla hore

Všetky oči sú hore.

Lopta sa skotúľala dole

A všetky oči sú sklopené.

Lopta doprava, lopta doľava

A teraz naprieč:

Uhlopriečka zhora nadol

A ešte raz.

Všetci behali v kruhoch

A opäť sme sa vrátili.

A postava "nekonečno"

Vyžrebujeme päť!

FizminutkaNa začiatok sme s vamiOtočíme iba hlavy. (Otáčanie hlavy.)Telo tiež otáčame.Môžeme to urobiť, samozrejme. (Otočí sa doprava a doľava.)A teraz si sadneme.Veľmi dobre si rozumieme -Potrebujem posilniť nohyJeden dva tri štyri päť. (Drepy.)Konečne natiahnutéHore a do strany. Ustúpili. (Vytiahnite hore a do strany.)Začervenaný z cvičeniaA opäť si sadli. (Deti si sadnú)

Ďalšia úloha kráľa Jednoty. " Spočítajte bloky a ukážte správne číslo"

Spočítajte všetky kruhy a ukážte správne číslo

Spočítajte všetky červené bloky a ukážte správny počet

Spočítajte všetky malé bloky a ukážte správny počet

Spočítajte všetky hrubé bloky a ukážte správny počet.

Výborne, túto úlohu ste zvládli dobre.

A teraz nás King Unity pozýva hrať hra "Cryptor"

Kráľ odhalí bloky a my ich zašifrujeme pomocou našich kariet symbolov. Odkryje sa modrý, veľký, hrubý štvorec.

Olya, aké karty si vzal na šifrovanie?

Vzal som si modré miesto, veľký dom, tučného muža a štvorec.

Zdvihol Kirill karty správne? Pozrite si to pre všetkých.

Hra sa opakuje 2-3 krát.

Výborne, chlapci, splnili ste všetky úlohy cára. Má z teba veľkú radosť a ty si potešil mňa. Kto si myslí, že urobil dobre a úlohy sa mu zdali ľahké, nech sa postaví do červenej obruče. A komu to bolo dnes ťažké, postavte sa do zelenej obruče.

Dnes sme sa s kráľom matematiky uistili, že ju milujete a ste s ňou priatelia.

Na oblohe je všetko krásne

Skvelé na zemi

Všetko okolo je krásne

Všetko je vo mne úžasné.

KATEGÓRIE

POPULÁRNE ČLÁNKY

2022 "kingad.ru" - ultrazvukové vyšetrenie ľudských orgánov