Moja pedagogická rada.docx - Pedagogická rada „Integrovaný prístup k organizácii práce na rozvoji reči dieťaťa predškolského veku v predškolskom vzdelávacom zariadení. Pedagogická rada „Zlepšenie rečového rozvoja detí prostredníctvom herných technológií v kontexte implementácie federálneho štátneho vzdelávacieho štandardu“

Pedagogické poradenstvo na tému: „Kognitívny a rečový rozvoj detí predškolského veku“

Cieľ: systematizácia a prehlbovanie vedomostí pedagogického zboru o rozvoji kognitívnych procesov a súvislej reči u detí predškolského veku, zlepšovanie pedagogických zručností; vytvorenie trvalého vývinového prostredia v materskej škole pre vývin reči detí.
Formulár: obchodná hra
Účastníci: učiteľky predškolského veku
Prípravné práce:

  1. Návrh tematickej výstavy „Problém vývinu reči v materskej škole“ (na posúdenie učiteľom sú ponúkané moderné metodické výdobytky aj materiály klasiky domácej pedagogiky v oblasti vývinu reči detí);
  2. Otázky učiteľov na tému: „Osobitosti tvorby reči u detí predškolského veku“, „Učiteľská reč ako štandard gramotnosti pre deti“;
  3. Organizácia previerky-súťaže v skupinách predškolskej vzdelávacej inštitúcie „Centrum rozvoja reči predškolských detí“;
  4. Tematický test na tému: „Kognitívny a rečový rozvoj detí v priamej výchovno-vzdelávacej činnosti“;
  5. Príprava dvoch tímov pedagógov (vynájdenie znaku, motta, výber kapitána).

agendy:

  1. Úvodný príhovor vedúceho predškolskej vzdelávacej inštitúcie, ktorý stručne vyzdvihne aktuálnosť témy pedagogickej rady a vysvetlí pravidlá obchodnej hry.
  2. Správa vedúceho učiteľa predškolskej vzdelávacej inštitúcie na základe výsledkov tematickej kontroly „Kognitívny a rečový rozvoj detí v priamej výchovno-vzdelávacej činnosti“;
  3. Príhovor logopéda na tému: „Interakcia medzi učiteľom a logopédom pri organizovaní rečového priestoru predškolskej vzdelávacej inštitúcie“;
  4. Obchodná hra „Reč je čoraz chudobnejšia – to je otázka – pomôže nám federálny štátny vzdelávací štandard“;
  5. Rozhodnutie pedagogickej rady.

Priebeh pedagogickej rady:

  1. Úvodný prejav vedúceho predškolskej vzdelávacej inštitúcie

Zvlášť významný je problém vývinu reči u detí predškolského veku v súčasnom štádiu sociálneho vývinu.

Požiadavkou súčasného storočia je prítomnosť určitých technických zručností, potreba poznať jazyk strojov.

Každým desaťročím sa naša reč stáva suchšou, nudnejšou, chudobnejšou, monotónnejšou a obmedzuje sa na používanie minimálnej slovnej zásoby. Lavína technických noviniek urýchľuje tento smutný proces ochudobňovania a deformácie reči. Otázka: ako nestratiť krásu a obraznosť reči? je v tomto prípade kľúčová.

Senzitívnym obdobím pre rozvoj všetkých psychických procesov je predškolský vek. Moderný svet a jeho technické „hračky“ však nahrádzajú potrebu dieťaťa získavať kognitívne informácie z komunikácie s rovesníkmi, dospelými a z obľúbených detských kníh. Dieťa ľahko ovláda technický jazyk, no zároveň živá reč stráca svoj význam a emocionalitu. Jediným východiskom zo súčasného problému je teda potreba maximalizovať obohatenie reči detí v predškolskom a školskom prostredí.

Človek, ktorý si v detstve osvojil výrazové prostriedky jazyka, pravdepodobne v živote medzi technikou a počítačmi, medzi striktnými kategóriami a pojmami neochudobní a vždy si nájde miesto na prirovnania, metafory, obrazy a prívlastky. A problém so zabudnutím jazyka bude čiastočne vyriešený.

A v zložitom procese osvojovania si prostriedkov obraznej reči pomôže výraznosť jazyka, jazykové nadanie dieťaťa, charakteristické pre obdobie detstva, jeho osobitý jazykový cit pre reč, niečo, čo v našej dobe mnohým dospelým chýba. Je dôležité, aby sme ako učitelia spojili svoje sily a vytvorili holistický systém rozvoja reči detí v materskej škole s využitím všetkých možných technológií, metód a vedeckých poznatkov.

  1. Správa vedúceho učiteľa predškolskej vzdelávacej inštitúcie na základe výsledkov tematickej kontroly „Kognitívny a rečový rozvoj detí v priamych vzdelávacích aktivitách“.

Náš tím realizuje vzdelávací program založený na vzorovom vzdelávacom programe „Detstvo“. V ňom osobitnú pozornosť je daný línii poznania. „Cítiť, vedieť, vytvárať“ je mottom programu „Detstvo“. Hlavným cieľom výchovno-vzdelávacej činnosti v predškolských zariadeniach je podporovať rozvoj kognitívnej činnosti, rozumových schopností a reči detí.

Úspešné riešenie týchto problémov je možné len integrovaným prístupom k ich zohľadňovaniu, ako aj vytváraním nevyhnutných podmienok pre rozvoj reči detí, pri úzkej spolupráci všetkých účastníkov vzdelávacieho procesu.

Počas tematickej inšpekcie bolo identifikovaných niekoľko faktorov, ktoré negatívne ovplyvňujú kvalitu práce na rozvoji koherentnej reči u detí:

  • Nedostatočné vybavenie skupín potrebnými modernými didaktickými materiálmi a hrami na rozvoj súvislej reči u detí;
  • Nedostatočná kompetencia pedagógov plánovať, organizovať a viesť hodiny v rečovom smere rozvoja detí;
  • Nedostatok koherencie v práci medzi špecializovanými predškolskými odborníkmi a pedagógmi na probléme rozvoja reči detí;
  • Nedostatok vzájomného porozumenia medzi učiteľom a rodičmi žiakov v tejto otázke; neochota rodičov zapojiť sa do spoločnej práce na rozvoji vlastných detí.

To sú hlavné faktory, ktoré sťažujú prácu na vývine reči detí.

  1. Príhovor logopéda na tému: „Interakcia medzi učiteľom a logopédom pri organizovaní rečového priestoru predškolskej vzdelávacej inštitúcie“.
  1. Obchodná hra „Reč je čoraz chudobnejšia – to je otázka – federálny štátny vzdelávací štandard nám pomôže.“

Hra sa uskutočňuje s cieľom prehĺbiť vedomosti učiteľov, ich kompetencie pri organizovaní vzdelávacích aktivít v oblasti rozvoja reči; rozvíjanie schopností diskutovať a koordinovať spoločné akcie; zintenzívnenie pozornosti učiteľov k dodržiavaniu noriem reči a kultúry komunikácie.

Hra začína všeobecným pozdravom všetkým účastníkom hry a predstavením tímov.

Porotu tvorí vedúca predškolského zariadenia, logopéd, psychológ.

Hra sa hrá v štyroch fázach.

1. fáza Tímy prezentujú domácu úlohu (mini scénku), ktorá reflektuje aktuálny problém vývinu reči detí. Súperiaci tím sa snaží odhaliť význam toho, čo videli, analyzovať situáciu a nájsť riešenie.

2. fáza Súťaž kapitánov
K stoličkám sú priviazané tri loptičky, na ktorých sú nalepené nápisy „Feel, Cognize, Create“. Vyzývame kapitánov, aby prepojili motto vzdelávacieho programu predškolského zariadenia s aktuálnym problémom a uviedli príklad implementácie hesla v praxi výchovno-vzdelávacej práce učiteľa v oblasti reči. (Ako a akými metódami môžete dosiahnuť výsledok?)
3. fáza Rečnícke kolokvium

Tímy sa striedajú v kladení otázok. Tím, ktorého odpovede budú dokončené za kratší čas, vyhráva.

otázky:
1) Aký typ činnosti predškoláka je najpriaznivejší pre rozvoj reči a kognitívnej činnosti? (hra)
2) Čo zahŕňa rozvoj reči? (ovládanie reči ako prostriedku komunikácie s rovesníkmi a dospelými; rozvoj súvislého, gramaticky správneho dialogického a monologického prejavu; obohacovanie aktívnej slovnej zásoby; rozvoj rečovej tvorivosti; rozvoj zvukovej kultúry reči a pod. v súlade s požiadavkami hl. federálny štátny vzdelávací štandard pre vzdelávanie).
3) Aké sú hlavné oblasti práce v predškolských vzdelávacích zariadeniach, prostredníctvom ktorých sa realizuje vzdelávacia oblasť – rozvoj reči? (výchovné aktivity realizované s deťmi v rôznych typoch aktivít; výchovné aktivity organizované počas režimových chvíľ; samostatné aktivity detí; spolupráca s rodinami žiakov)
4) Aké formy práce s deťmi na rozvoji reči poznáte? (GCD, konverzácia, exkurzia, čitateľské súťaže, špeciálne chvíle atď.)
5) Aké sú hlavné úspechy v rozvoji reči starších predškolákov? (prejav rečovej aktivity v komunikácii s dospelými a rovesníkmi; aktívne sa pýta a odpovedá na otázky; je iniciatívny vo vymýšľaní príbehov, hádaniek a pod.; má bohatú slovnú zásobu; reč je jasná, gramaticky správna, výrazná; pozná zvukové prostriedky -písmenová analýza slov, vie sprostredkovať zhrnutie textu, rozlišuje hlavné žánre (báseň, rozprávka, príbeh)
6) Ako sa deti zoznamujú s knižnou kultúrou? (Prostredníctvom oboznámenia sa s klasickými a modernými literárnymi dielami (básne, rozprávky, poviedky, bájky, hádanky, riekanky, porekadlá atď.)
7) Vymenujte niekoľko beletristických diel odporúčaných na čítanie deťom stredného predškolského veku? (Ruské ľudové rozprávky; „Zmätok“ od K.I. Chukovského; „Strýko Styopa“ od S. Mikhalkova a mnohých ďalších)
8) Označte pre vás najvýznamnejších učiteľov pôsobiacich v oblasti rozvoja reči detí predškolského veku (V.V. Gerbova; E.A. Flerina; O.S. Ushakova)
9) Dajte správny dôraz na slová: hovory, katalóg, koláče, mašle, žľab na odpadky, ísť hlbšie, sporý, odľahčiť, rozmaznávať, krajší, vzal, šatky, slivka, prijatý, alkohol.

4. fáza Kreatívne remeslá
Úloha: Vymyslieť a vyrobiť z dostupných materiálov manuál na riešenie určitých problémov vo vývine reči.
Učitelia majú k dispozícii 15 minút a materiál: nožnice, kartón, obrázky, nite, obrúsky, lepidlo, páska, fixky, plastelína, kvaš)

Záverečná fáza: zhrnutie výsledkov obchodnej hry a udelenie certifikátov všetkým učiteľom, ktorí sa hry zúčastňujú. Víťazný tím získava právo navštevovať hodiny otvoreného prejavu pre členov porazeného tímu.

Rozhodnutie pedagogickej rady:

  1. Na rozvoj kognitívnej a rečovej činnosti využívať rôzne formy práce organizované vo všetkých typoch detských aktivít.

Trvanie: trvalé
Zodpovední: učiteľky predškolských zariadení

  1. Vypracovať model interakcie medzi účastníkmi vzdelávacieho procesu na zlepšenie kvality práce v oblasti rozvoja reči (učiteľ - logopéd; učiteľ-psychológ; učiteľ - učiteľ; učiteľ - rodič).

Termín: __________________

  1. S cieľom zlepšiť odbornú spôsobilosť pedagogických zamestnancov predškolských vzdelávacích zariadení na danú problematiku realizovať sériu konzultácií a seminárov.

Termín: __________________
Zodpovedá: staršia učiteľka predškolského zariadenia

  1. Učitelia predškolského veku môžu ovládať svoju vlastnú reč a sledovať formovanie gramotnej reči u predškolákov.

Trvanie: trvalé
Zodpovední: učiteľky predškolských zariadení

  1. Zapojiť rodičovskú komunitu do problematiky vývinu reči detí, organizovať pre nich podujatia na zlepšenie ich pedagogických vedomostí.

Termín: __________________
Zodpovedá: staršia učiteľka predškolského zariadenia

  1. Diverzifikovať centrá rozvoja reči rôznymi metodickými a didaktickými materiálmi.

Trvanie: trvalé
Zodpovední: učiteľky predškolských zariadení

Pedagogická rada „Kognitívny a rečový rozvoj detí predškolského veku“

pedagogická rada

„Rečová komunikácia a rozvoj rečovej činnosti detí

predškolský vek"

a Usacheva Elena Vladimirovna

MDOU "Materská škola č. 5 "Olympia", Volgograd

Typ učiteľskej rady: tematická.

Forma realizácie: interaktívna hra (let v lietadle)

Cieľ: Zvyšovanie odbornej úrovne pedagógov pri práci s deťmi na rozvoj ich rečovej činnosti, potreby rečovej komunikácie prostredníctvom oboznamovania sa s beletriou.

1. Zhrnúť a systematizovať poznatky učiteľov o základoch komunikačnej kultúry a dodržiavaní etických noriem rečového správania; systematizovať metódy a techniky na formovanie etikety reči.

2. Zdokonaliť prácu na výtvarnom a rečovom rozvoji predškolákov v materskej škole.

3. Vytvárať v kolektíve atmosféru tvorivého hľadania, iniciatívy a zvýšenej aktivity učiteľov.

agendy:

ja Teoretická časť

1.1. Úvodný prejav hlavy „Rozvoj reči a verbálnej komunikácie detí prostredníctvom beletrie“

Zodpovedný: riaditeľ mestskej vzdelávacej inštitúcie

1.3 Rozcvička “Brainstorm”

Zodpovedá: učiteľka skupiny č.5

1.4. Informačná správa „Funkcie organizácie jednotného rečového priestoru v predškolských vzdelávacích inštitúciách“.

Zodpovedný: logopéd

II. Praktická časť

2.1. Úloha 1. „Prelož príslovie do ruštiny“

Úloha 2: „Vysvetlite výraz“

Úloha 3: „Uhádni názov rozprávky“

Zodpovedá: učiteľka skupiny č.5

2.2. Domáca úloha: „Využitie vzdelávacích technológií pri implementácii vzdelávacej oblasti „Rozvoj reči“.

Zodpovední: učitelia všetkých skupín

Priebeh pedagogickej rady

I Teoretická časť

Prednášajúci: Tím učiteľov bol vyslaný na služobnú cestu, aby sa oboznámil s modernými vzdelávacími technológiami pri realizácii vzdelávacej oblasti „Rozvoj reči“.

K tomu budú všetci členovia posádky potrebovať „portfólio“ informačných, odborných a komunikačných kompetencií, aby sa mohli racionálne, kreatívne rozhodovať a využívať tieto formy práce v spoločných vzdelávacích aktivitách s deťmi.

Skupinový učiteľ č. 5 (pilot) hlási:

Milé dámy, sme radi, že vás môžeme privítať na palube parníku Olympia. Posádka Vám praje príjemný let, poprosím Vás pohodlne sa usadiť na svoje miesta, naše dopravné lietadlo je pripravené na let, naberáme výšku (HLUK LIETADLA).

Naše lietadlo dosiahlo požadovanú výšku, čas letu bol 1 hodina 50 minút.

Vypočujte si užitočné informácie: počas letu vám ponúknu nealkoholické nápoje „Chatterbox“, ľahký „intelektuálny“ obed a počas letu si budete môcť prečítať aktuálnu tlač.

Milé dámy, víta vás kapitán našej posádky (manažér).

1.1. Úvodný príhovor režiséra: „Rozvoj reči a verbálnej komunikácie detí prostredníctvom beletristických diel.

Jednou z každoročných úloh, na ktorej náš tím pracuje, je: „Zlepšovanie psychologických a pedagogických podmienok pre rozširovanie rečovej praxe detí, rozvíjanie ich rečovej aktivity, potreba rečovej komunikácie prostredníctvom oboznamovania sa s beletriou“ je jednou z každoročných úloh Detská vzdelávacia inštitúcia Záhrada č. 5 "Olympia"

Práca na rozvoji detskej reči zaujíma jedno z ústredných miest v predškolskej vzdelávacej inštitúcii, čo sa vysvetľuje dôležitosťou obdobia predškolského detstva vo vývoji reči dieťaťa. Dôležitosť rozvoja reči detí predškolského veku potvrdzuje Federálny štátny vzdelávací štandard pre predškolské vzdelávanie, ktorý zdôrazňuje vzdelávaciu oblasť „Vývoj reči“.

V súlade s normou (Spolkový štátny vzdelávací štandard pre vzdelávanie) rozvoj reči detí predškolského veku zahŕňa osvojenie si reči ako prostriedku komunikácie a kultúry; obohatenie aktívnej slovnej zásoby; rozvoj súvislej, gramaticky správnej dialogickej a monologickej reči; rozvoj tvorivosti reči; rozvoj zvukovej a intonačnej kultúry reči, fonematického sluchu; oboznámenie sa s knižnou kultúrou, literatúrou pre deti, počúvanie textov rôznych žánrov detskej literatúry; formovanie zvukovej analyticko-syntetickej činnosti ako predpokladu pre učenie sa čítania a písania.

Pomocou rôznych materiálov (herné, didaktické) sa deti učia správne používať slová a vety v komunikácii s dospelými a rovesníkmi, hovoria súvisle a expresívne a učia sa veľa zaujímavého o svete okolo seba.

Predškolský vek je obdobím aktívneho osvojovania si hovoreného jazyka dieťaťom, formovania a rozvíjania všetkých aspektov reči – fonetickej, lexikálnej, gramatickej. Úplné ovládanie materinského jazyka v predškolskom detstve je nevyhnutnou podmienkou riešenia problémov duševnej, estetickej a mravnej výchovy detí v najcitlivejšom období vývinu. Čím skôr sa začne rodný jazyk, tým voľnejšie ho bude dieťa v budúcnosti používať;

Láska detí k rozprávkam a beletrii je známa, preto musí mať učiteľ o tejto problematike bohaté vedomosti. Dnes sa budeme zaoberať akvizíciou novej a vývojom starej batožiny.

1.2. Zhrnutie plnenia prvej ročnej úlohy.

Certifikát o výsledkoch plnenia prvej ročnej úlohy „Zlepšenie psychologických a pedagogických podmienok na rozšírenie rečovej praxe detí, rozvoj ich rečovej aktivity, potreba rečovej komunikácie prostredníctvom oboznámenia sa s beletriou“ pre materskú školu „Olympia“

1.3. Rozcvička "Brainstorm"

Milé dámy, odteraz vám budú ponúkané nealko nápoje „Chatterbox“. Ponúknu vám koktaily, ktoré pozostávajú z nasledujúcich ingrediencií:

Komponent č.1. Vymenujte prostriedky prenosu myšlienok (reč).

Ústny prejav je vždy určený rečovou situáciou. K dispozícii sú:

Nepripravený ústny prejav (rozhovor, rozhovor, prejav v diskusii) a pripravený ústny prejav (prednáška, referát, vystúpenie, referát);

Komponent č. 2. Vymenujte jednu z foriem nepripraveného ústneho prejavu (rozhovoru)

Komponent č. 3. Typ prejavu adresovaný jednému alebo skupine poslucháčov, niekedy aj sebe (monológ).

Komponent č. 4. Súbor pravidiel a techník, ktoré uľahčujú proces zapamätania si informácií (Mnemotechnika).

Komponent č. 5. Pre prácu s deťmi akej vekovej skupiny sa používajú tieto práce:

1. A. Barto. "Hračky", "Turnip", "Kolobok", "Teremok", "Belobok's Straka", K. Chukovsky. "Kura", S. Marshak "Príbeh hlúpej myši"

(1. juniorská skupina)

2. Aleksandrova „Môj medvedík“, A. Barto „Ručiace dievča“, S. Marshak „Mustachioed and striped“, „Kohútik a fazuľové semienko“, „Masha a medveď“, „Koza Dereza“, „Návšteva slnka “, E. Charushin „Vlk“

(2. juniorská skupina)

3. „Líška s valčekom“, „Husi-labute“, „Dva chamtivé medvedíky“, „Zimné mláďa“, Y. Taits „Na huby“, K. Čukovskij „Fedorinova hora“, Alexandrova „Vietor na rieke ““, „Púpava“.

(stredná skupina)

  1. N. Nosov „Živý klobúk“, „Ayoga“, „Havroshechka“, „Strieborné kopyto“, H.K. Andersen „Škaredé káčatko“, „Rozprávka o cárovi Saltanovi“, „Šípková Ruženka“ (senior, prípravná skupina)

1.4. Informačná správa „Funkcie organizácie jednotného rečového priestoru v predškolských vzdelávacích inštitúciách“

Skupinový učiteľ č. 5 hlási:

Náš let prebieha normálne, teraz vám bude ponúknutá najnovšia tlač „Funkcie organizácie jednotného rečového priestoru v predškolskej vzdelávacej inštitúcii.

II. Praktická časť

Skupinový učiteľ č. 5 hlási:

Vážení cestujúci, prosíme vás, aby ste si dali operadlá sedadiel do vzpriamenej polohy, teraz by sme vám chceli ponúknuť ľahký obed „Intelektuál“, ktorý pozostáva z troch chodov: šalát, predjedlo a kompót.

Šalát. „Prelož príslovie do ruštiny“

Preložiť príslovia do ruštiny

Syn leoparda je tiež leopard (Afrika). "Jablko nepadá ďaleko od stromu."

Nemôžeš schovať ťavu pod mostom (Afganistan) - Nemôžeš schovať šidlo do vreca.

Bojte sa tichej rieky, nie hlučnej. (Grécko) - V stojatých vodách sú diabli

Tiché ústa sú zlaté ústa (Nemecko) - Slová sú strieborné a ticho je zlato

Kto sa pýta, nestratí sa. (Fínsko) - Jazyk vás privedie do Kyjeva

Občerstvenie. "Vysvetlite výraz."

V našom jazyku existujú ustálené výrazy nazývané idiómy, nie sú určené významom slov, ktoré obsahujú. Napríklad výraz „drž hubu“ znamená mlčať.

Všetko je v taške (všetko je v poriadku);

Tanec na melódiu niekoho iného (konanie nie z vlastnej vôle);

Ako na špendlíkoch (stav extrémneho vzrušenia, úzkosti);

Poškriabať si jazyk (márne bľabotať);

Oklamte hlavu (odpútajte pozornosť od hlavnej úlohy prázdnymi rečami).

Kompót. "Hádaj názov rozprávky"

Slová s opačným významom sa nazývajú antonymá.

Úloha: nahraďte každé slovo jeho opakom a získajte názov rozprávok

Pes bez klobúka - Kocúr v čižmách;

Červené fúzy – Modrá brada;

Krásne kura - škaredé káčatko;

Strieborné kurča - Zlatý kohút;

Čierna topánka – červená čiapočka.

2.2. Domovská stránka.

Skupinový učiteľ č. 5 hlási:

Vážené dámy a páni, náš let sa chýli ku koncu, o pár minút naše lietadlo pristane v meste Noyabrsk, po ktorom budete vyzvaní, aby ste prešli do zeleného koridoru a prešli colnou kontrolou. Na potvrdenie vašej identity je potrebné poskytnúť „Vzdelávacie technológie používané pri realizácii vzdelávacej oblasti „Rozvoj reči“.

domáca úloha:

„Využitie vzdelávacích technológií pri realizácii vzdelávacej oblasti „Rozvoj reči“.

Učitelia všetkých skupín prezentujú svojim kolegom didaktický materiál, ktorý využívajú pri svojej práci pri realizácii vzdelávacej oblasti „Rozvoj reči“.

Zhrnutie výsledkov stretnutia učiteľov.

Skupinový učiteľ č. 5 hlási:

Vaša služobná cesta bola úspešná. Oboznámite sa so vzdelávacími technológiami, ktoré je možné využiť pri realizácii vzdelávacej oblasti „Rozvoj reči“.

Spoločnosť Olympia Aeroliny vám ponúka darčeky vo forme bonusu.

Poznámka pre učiteľov „Pravidlá pre odvážnych a vytrvalých učiteľov“.

· Ak máte ťažkosti pracovať na rozvoji reči, potom si tento typ činnosti neplánujte niekedy, nie často, ale veľmi často. Za 5 rokov to bude jednoduchšie.

· Nikdy neodpovedajte na vlastnú otázku. Buďte trpezliví a počkáte, kým vaše deti odpovedia. Pomôcť môžete už len jednou otázkou, dvomi alebo desiatimi... Ale vedzte: počet otázok je nepriamo úmerný úrovni zručnosti.

· Nikdy sa nepýtajte otázku, na ktorú možno odpovedať „áno“ alebo „nie“. Toto nedáva zmysel.

· Po hodine si ešte raz prezrite poznámky, zapamätajte si všetky otázky, ktoré ste deťom položili, a nahraďte ich jednou presnejšou.

· Ak príbeh nevyšiel alebo dopadol s ťažkosťami, usmejte sa, pretože je skvelý, pretože úspech je pred nami.

2.3. Rozhodovanie pedagogickej rady.

A teraz vás pozývame, aby ste si zobrali batožinu a oboznámili sa s ďalšími odporúčaniami.

2. Pokračovať vo vytváraní podmienok v predškolských vzdelávacích zariadeniach pre rozvoj detskej reči.

Trvanie: trvalé

3. Pokračovať v práci na ročnej úlohe v úzkej spolupráci s rodičmi: vo všetkých skupinách organizovať interakciu s rodičmi a vytvárať tematické albumy vlastnými rukami; kreatívne knihy obsahujúce rozprávky, básne, hádanky, príbehy vlastnej kompozície a ilustrácie; vyrobené spolu s rodičmi a deťmi.

Termín: 10.10.1017
Zodpovední: vychovávatelia.

4. Organizovať rodičovské stretnutia v skupinách na tému „Rozvoj reči a verbálnej komunikácie detí prostredníctvom beletrie“

Termín: 10.10.1017
Zodpovední: vychovávatelia.

5. Pedagógovia by mali venovať pozornosť pri plánovaní čítania beletrie na každý deň: literárne diela je potrebné vyberať v súlade s vekovou skupinou; používať na čítanie rôzne žánre.

Trvanie: trvalé
Zodpovední: učiteľka skupiny č.5, vychovávateľky.

Literatúra:

1. Golitsina N.S. „Systém metodickej práce s personálom v predškolských vzdelávacích zariadeniach“ - Ed. Skriptórium: Moskva 2006

2. Elzhova N.V. „Učiteľské rady, semináre, metodické združenia v predškolských vzdelávacích inštitúciách“ - Ed. 2. - Rostov n/d: Phoenix, 2008

3. Časopis „Predškolská výchova“ č.6, 2009

4. Časopis „Predškolská výchova“ č.11,2009

5. Novotortseva N.V. Vývoj reči detí. - Jaroslavľ: „Akadémia rozvoja“, 1998.

6. Ushakova O.S. Metódy rozvoja reči u detí predškolského veku / O.S. Ushakova, E.M. Strunina. – M.: Humanitárny. vyd. centrum VLADOS, 2008

7. Tseitlin S.N., Pogosyan V.A., Elivanova E.A., Shapiro E.I. „Jazyk. Reč. Komunikácia“ - Petrohrad: KARO, 2006.

mestská predškolská vzdelávacia inštitúcia

Krasnogorská materská škola "Rozprávka"

PEDAGOGICKÁ RADA

Zlepšenie vývinu reči detí prostredníctvom herných technológií v kontexte implementácie federálneho štátneho vzdelávacieho štandardu pre vzdelávanie

Cieľ: zlepšiť prácu v predškolských vzdelávacích inštitúciách na rozvoji reči predškolských detí.

Úlohy pedagogickej rady:

Aktivizácia foriem zdokonaľovania pre predškolských pedagógov.

Analyzovať stav práce na rozvoji reči detí v predškolských vzdelávacích zariadeniach, načrtnúť spôsoby zlepšenia v tomto smere

Systematizácia vedomostí učiteľov o vlastnostiach moderných foriem a metód práce na rozvoji reči u predškolákov

rozvíjať schopnosť navrhovať a konštruovať procesy vývinu reči detí predškolského veku;

5. vytvárať v kolektíve atmosféru pre tvorivé hľadanie najefektívnejších foriem a metód v práci s deťmi;

6. sledovať, ako učitelia dodržiavajú pravidlá kultúry verbálnej komunikácie a taktného správania.

Príprava na stretnutie učiteľov

1.Prípravné práce:

Seminár-workshop: “Organizácia práce s maľbami s deťmi predškolského veku.“

Tematická kontrola „Vývoj reči predškolského dieťaťa v predškolskej vzdelávacej inštitúcii v kontexte implementácie federálneho štátneho vzdelávacieho štandardu“

Účasť na vzdelávacom procese o rozvoji reči.

Štúdium metodologickej literatúry o tomto probléme

Usporiadanie súťaže „Najlepší knižný kútik“

2. Domáce úlohy

Pripomeňte si úlohy na rozvoj reči v jednotlivých vekových skupinách, metódy a techniky zoznamovania detí predškolského veku s beletriou

Pripravte si didaktickú príručku alebo didaktickú hru v niektorej z oblastí rozvoja reči

Agenda:

1.Teoretická časť:

1. Relevantnosť problému vývinu reči u detí predškolského veku

2. Analytická správa na základe výsledkov tematického testu na identifikáciu foriem a metodických techník zameraných na rozvoj reči dieťaťa.

3. Analýza rodičovských prieskumov.

4. Zhrnutie výsledkov súťaže – učiteľ-logopéd Zateeva G.F.

2.Praktická časť:

Obchodná hra „Reč je čoraz chudobnejšia – to je otázka – federálny štátny vzdelávací štandard nám pomôže.“

Zodpovedný: čl. učiteľka Motorina N.V.

6. Rozhodnutie pedagogickej rady

Priebeh učiteľskej rady:

1. Relevantnosť problému vývinu reči u detí predškolského veku

Zvlášť významný je problém vývinu reči u detí predškolského veku v súčasnom štádiu sociálneho vývinu.

Požiadavkou súčasného storočia je prítomnosť určitých technických zručností, potreba poznať jazyk strojov.

Každým desaťročím sa naša reč stáva suchšou, nudnejšou, chudobnejšou, monotónnejšou a obmedzuje sa na používanie minimálnej slovnej zásoby. Lavína technických noviniek urýchľuje tento smutný proces ochudobňovania a deformácie reči. Otázka: ako nestratiť krásu a obraznosť reči? je v tomto prípade kľúčová.

MOSKVA ODDELENIE ŠKOLSTVA

ŠTÁTNA ROZPOČTOVÁ VZDELÁVACIA INŠTITÚCIA MESTA MOSKVA „ŠKOLA Č. 760 POMENOVANÁ PO A.P. MARESYEVA »

Pedagogická rada v štruktúre predškolského zariadenia 12.08.2016

Téma: „Rozvoj rečovej aktivity využívaním všetkých zložiek ústnej reči v rôznych formách a typoch detských aktivít“

pripravila staršia učiteľka Zrelyakova E.V.

Cieľ: zlepšenie práce v predškolských vzdelávacích inštitúciách na rozvoji reči detí predškolského veku

Úlohy:

1. Rozšíriť vedomosti učiteľov o metódach, technikách a prostriedkoch rozvoja reči predškolákov.

2. Upozorniť učiteľov na potrebu rozširovania vedomostí v oblasti rozvoja reči detí

3. Rozvíjať osobné profesionálne kvality učiteľov.

Správy zo skúseností učiteľov.

    Učiteľ-logopéd Bogdanova T.I.

    Vtipné cvičenie „Shushanika Minichna“ - staršia učiteľka Zrelyakova E.V.

    « » učiteľka Kuznecovová L.V.

    Hra „Adjektívne asociácie“ - staršia učiteľka Zrelyakova E.V.

    «

    Všeobecná esej na tému „Prečo by mal byť prejav učiteľky materskej školy príkladom...“ vedúci učiteľ; herné cvičenie „Literárna stránka“

    Rozhodnutie učiteľskej rady, výzva učiteľom v organizačných otázkach

Priebeh rady učiteľov

Úvod: Posúdiť začiatok osobnostného vývinu dieťaťa predškolského veku je nemožné bez posúdenia jeho rečového vývinu. Rozvoj reči je spojený s formovaním osobnosti ako celku a všetkých duševných procesov. Preto určovanie smerov a podmienok rozvoja reči u detí patrí medzi najdôležitejšie pedagogické úlohy. Problém vývoja reči je jedným z najpálčivejších.

    Správa z pracovných skúseností „Rozvoj dialogickej reči detí s poruchami reči. Didaktické hry a techniky" učiteľ – logopéd

2. Vtipné cvičenie „Shushanika Minichna“

Úvod: „Hlavným cieľom práce na rozvoji reči a výučbe detí ich rodnému jazyku je formovanie ústnej reči a verbálnych komunikačných zručností s ostatnými na základe ovládania spisovného jazyka ich ľudí.

V domácej metodológii sa za jeden z hlavných cieľov rozvoja reči považoval rozvoj daru reči, t.j. schopnosť vyjadrovať presný, bohatý obsah v ústnom a písomnom prejave (K.D. Ushinsky)

Cvičenie "Shushanika Minichna"

Obsah. Cvičenie sa vykonáva v kruhu. Každý člen skupiny dostane kartičku s napísaným menom a priezviskom. Potom sa jeden z účastníkov pýta suseda vľavo: Povedz mi, prosím, ako sa voláš? Prečíta meno na karte, napríklad „Larisa Ivanovna“. V reakcii na to musí prvý účastník odpovedať ľubovoľnou frázou. V tomto prípade nezabudnite zopakovať meno partnera, ktorého ste počuli. Napríklad, je veľmi milé, Larisa Ivanovna, stretnúť sa s vami, alebo aké nezvyčajné meno máte, krásne meno Larisa Ivanovna. Potom sa Larisa Ivanovna opýta suseda vľavo otázku: „Predstavte sa, prosím“ atď., kým rad nedosiahne prvého účastníka.

Gloriosa Provna

Ennafa Varsonofevna

Viviana Ionichna

Markelina Ermilinichna

Feosenia Patrikeivna

Genovefa Irkneevna

Beata Nifontovna

Domitilla Juvenalievna

Antigona Maevna

Prepidigna Aristidevna

Vestita Evmenevna

Ermionia Pitirimovna

Nunekhia Amfiokheevna

Veveya Vukolovna

Gelasia Dorimedontovna

Iovilla Ieronimovna

Agafoklia Narkisovna

Ketevan Varnavichna

Ripsimiya Flegontovna

Thessaloniki Yakubovna

Irakiya Dovmentevna

Magda Vilenovna

Lukerya Inokentevna

Safrentia Makulovna

Yufeza Germogenovna

Tairiya Kolovratovna

Drosida Summersentovna

Infigenia Evlogievna

3"Vývoj reči v environmentálnej výchove staršieho predškolského veku v kontexte implementácie Federálneho štátneho vzdelávacieho štandardu pre predškolskú výchovu.» učiteľ

4. Hra „Adjektívne asociácie“ - staršia učiteľka Zrelyakova E.V.

úvod -

„Pri charakterizovaní cieľa rozvoja reči sa dlho zdôrazňovala najmä požiadavka, aby reč dieťaťa bola správna. Znaky dobrej reči sú lexikálna bohatosť, presnosť a expresivita.

Experimentálne štúdie a pracovné skúsenosti naznačujú, že vo vyššom predškolskom veku už deti zvládajú nielen správnu a dobrú reč, ale používajú aj definície rôznych slov.“

Výber slovných asociácií je obmedzený: v reakcii na slovo vyslovené prednášajúcim je potrebné ako slovnú asociáciu použiť iba prídavné mená. Napríklad: stôl je okrúhly; rybník je veľký.

Kritika -

Horizonty -

Odvolanie -

Nedostatok -

Akcia

záujem -

viera -

Knižnica

Výchova -

5.“ Metódy a techniky stimulácie rečovej aktivity
u detí v predškolskom veku“
učiteľka juniorskej skupiny Tokareva Yu.V.

6. Všeobecná esej na tému „Prečo by mal byť prejav učiteľky materskej školy príkladom...“ vedúci učiteľ

Každý z účastníkov napíše na úzky kúsok papiera frázu o tom, prečo by mala byť reč učiteľa (ako sa domnieva) vzorom – pripevnite ju na magnetickú tabuľu a prečítajte si ju.

Úvod - „Reč učiteľa je hlavným nástrojom pedagogického vplyvu a zároveň vzorom pre študentov“ - prečítajte si eseje.

Stránka s ďalšou literatúrou:

úvod „Umelecké slovo má obrovský vplyv na výchovu jednotlivca, je zdrojom a prostriedkom obohacovania reči detí. V procese oboznamovania sa s beletriou sa obohacuje slovná zásoba, rozvíja sa obrazná reč, poetické ucho, tvorivá rečová činnosť, estetické a morálne pojmy. Preto je najdôležitejšou úlohou materskej školy podporovať záujem a lásku detí k literárnemu slovu“ hra 3 - „dešifrovať ruské ľudové rozprávky“ Ruské ľudové rozprávky sú zašifrované do súboru slabík.

kašechrokhav ("Havroshechka")

bokloko ("Kolobok")

bdelo („Morozko“)

ochvokamyud ("palček")

pyrodyom ("Moidodyr")

gukarosnech („Snehulienka“)

kométa („Teremok“)

scheinakatar ("šváb")

rohahiko („Žikhorka“)

Vykonávajú ho učitelia a rozkladajú na magnetickej tabuli.

ZÁVER – problém vývinu reči detí predškolského veku je dnes veľmi aktuálny, pretože percento predškolákov s rôznymi poruchami reči zostáva trvalo vysoké. Čoraz častejšie sa u detí stretávame s oneskoreným vývinom reči. Podotýkame, že deti potrebujú komplexnú korekciu, kde musia spolupracovať učiteľ a odborníci – logopéd, logopéd, psychológ, hudobný režisér, inštruktor telesnej výchovy a samozrejme rodičia.

7. Rozhodnutie učiteľskej rady, výzva na učiteľov v organizačných otázkach.

Návrh rozhodnutia rady učiteľov

S cieľom zvýšiť kvalitu profesionality učiteľov:

    Zorganizujte a zrealizujte vzdelávací seminár „Rétorika pre pedagógov“ v marci 2017, zodpovedná učiteľka-defektologička Dunaeva O.E., učiteľka-defektologička Abbasova Yu.I.

S cieľom zlepšiť spoločné, špeciálne organizované a nezávislé aktivity detí:

    Využiť vytváranie problémových situácií v triede a vo voľnom čase, podnecovať deti k aktivite v rečovej činnosti, termín - neustále, zodpovední učitelia SŠ

    Na rozvoj rečovej aktivity detí používajte hry a formy elementárnej vyhľadávacej činnosti na určitý čas - neustále, zodpovední učitelia spoločného podniku

    V praxi využívať modely a schémy na rozvoj súvislej reči predškolákov na určitý čas – neustále, zodpovední učitelia SŠ

Na zlepšenie interakcie s rodinou:

    Pri práci s rodičmi naďalej využívať individuálny prístup s prihliadnutím na osobné vlastnosti každej rodiny. Termín - trvalo, zodpovední učitelia spoločného podniku

2. Dizajn stojí za rodičmi Termín „Vývoj súvislej reči predškoláka“ –

februára 2017, zodpovední učitelia spoločného podniku

Do metodickej zložky učiteľa boli pripravené tieto materiály:

    Pravidlá pre odvážnych a vytrvalých učiteľov

    Poznámka pre učiteľov

    Základné pravidlá kultúry reči

Pravidlá pre odvážnych a vytrvalých učiteľov

    Ak máte problém pracovať na rozvoji reči, potom si tento typ činnosti neplánujte niekedy, nie často, ale veľmi často. Za 5 rokov to bude jednoduchšie.

    Nikdy neodpovedajte na vlastnú otázku. Buďte trpezliví a počkáte, kým na to vaše deti odpovedia. Pomôcť môžete len s jednou otázkou, dvomi alebo desiatimi... ale vedzte: počet otázok je nepriamo úmerný úrovni zručností.

    Nikdy sa nepýtajte otázku, na ktorú možno odpovedať „áno“ alebo „nie“. Toto nedáva zmysel.

    Po hodine si ešte raz prezrite poznámky, zapamätajte si všetky otázky, ktoré ste deťom položili, a nahraďte ich jednou presnejšou.

    Ak príbeh nevyšiel alebo dopadol s ťažkosťami, usmievajte sa, pretože je skvelý, pretože úspech je pred nami!

Poznámka pre učiteľov.

3 spôsoby, ako zoznámiť deti s literatúrou:

(verbálne, praktické a vizuálne) techniky zodpovedajúce každej metóde.

Verbálne

Čitateľská práca
Otázky pre deti k obsahu prác
Prerozprávanie diela
Učenie naspamäť
Expresívne čítanie
Rozhovor o práci
Počúvanie záznamu

Praktické

Prvky inscenácie
Dramatizačné hry
Didaktické hry
Divadelné hry
Použitie rôznych typov divadla
Herná aktivita

Vizuálne

Zobrazenie ilustrácií, obrázkov, hračiek
Prvky inscenácie
Pohyb prstov, rúk
Schémy
Algoritmy
Pozeranie videí, filmových pásov
Dizajn výstavy

Základné pravidlá kultúry reči:

1) Vyhnite sa výrečnosti v akejkoľvek komunikačnej situácii. Ak chcete poslucháčovi sprostredkovať nejakú myšlienku, nepotrebujete zbytočné slová, ktoré odvádzajú pozornosť od hlavného predmetu prejavu.

2) Pred vstupom do rozhovoru si jasne sformulujte účel nadchádzajúcej komunikácie.

3) Vždy sa snažte hovoriť stručne, jasne a presne.

4) Usilujte sa o rozmanitosť reči. Pre každú konkrétnu komunikačnú situáciu musíte nájsť vhodné slová, ktoré sa líšia od tých, ktoré sú použiteľné v iných situáciách. Čím viac komplexov rôznorodých slov bude pripravených pre jednotlivé situácie, tým vyššia bude kultúra reči. Ak človek nevie vybrať slová, ktoré zodpovedajú požiadavkám konkrétnej komunikačnej situácie, znamená to, že nemá kultúru reči.

5) Naučte sa nájsť spoločný jazyk s akýmkoľvek partnerom. Bez ohľadu na komunikačný štýl partnera dodržiavajte zásady kultúry reči, buďte zdvorilí a priateľskí.

6) Nikdy nereagujte na hrubosť hrubosťou. Neklesajte na úroveň svojho nevychovaného partnera. Podľa zásady „oko za oko“ v takejto situácii človek len preukáže nedostatok vlastnej kultúry reči.

7) Naučte sa byť pozorní k partnerovi, počúvajte jeho názor a sledujte jeho myšlienkový pochod. Snažte sa vždy ukázať správnu odpoveď na slová svojho náprotivku. Ak vidíte, že potrebuje radu alebo pozornosť, odpovedzte svojmu partnerovi. Pamätajte, že keď nereagujete na slová svojho partnera, hrubo porušujete etiketu reči.

8) Dbajte na to, aby počas rozhovoru alebo verejného vystúpenia emócie nepremohli myseľ. Zachovajte si sebakontrolu a vyrovnanosť.

9) Porušenie pravidiel etikety reči je možné v prípadoch, keď je potrebné dosiahnuť expresívnu reč. Za žiadnych okolností by ste sa však nemali znižovať k používaniu obscénnych slov. Inak o žiadnej kultúre nemôže byť ani reči.

10) Pri komunikácii so svojím partnerom nepreberajte jeho štýl komunikácie: držte sa svojich pozitívnych rečových návykov. Samozrejme, je potrebné hľadať spoločný jazyk s akýmkoľvek partnerom, ale napodobňovaním jeho štýlu komunikácie strácate svoju individualitu.

Kazašská republika Kazachstan

Temirtau kalasynyn bilim brať viac

Temirtau kalasy akimdiginyn

„Č. 21 „Samal“ balabakshasy“

Memlekettik kommunaldyk kazynalyk kasiporyny

Rada učiteľov č.2

na tému: «

akademický rok 2015-2016

(obchodná hra)

Vypracovala: metodička MŠ č.21 „Samal“

Buribaeva T.M.

Temirtau 2015

GKKP "Materská škola č. 21 "Samal" akimatu mesta Temirtau

Registračný list do učiteľskej rady č.2

akademický rok 2015-2016 G.

k téme: " Rozvoj reči u detí predškolského veku prostredníctvom divadelných aktivít“

Dátum __________

Súčasnosť:

Celé meno účastník

názov pracovnej pozície

podpis

Zápisnica z rady učiteľov č.2

akademický rok 2015-2016 G.

k téme: " Rozvoj reči u detí predškolského veku prostredníctvom divadelných aktivít“

Sú tam všetky faktické a teoretické
dôvody tvrdiť, že nielen
intelektuálny rozvoj dieťaťa, ale
a formovanie
jeho charakter, emócie
a osobnosť ako celok je in
priama závislosť na
reč."

L.S.Vygotsky

Cieľ: Zvýšiť teoretickú a praktickú úroveň vedomostí učiteľov o úlohe divadelných aktivít pri rozvoji reči u detí predškolského veku.

Úlohy:

    Analyzovať úroveň organizácie práce v materskej škole na rozvoji reči žiakov.

    Upútať pozornosť učiteľov na problém rozvoja reči detí prostredníctvom divadelných aktivít

    Systematizovať poznatky učiteľov o charakteristikách a podmienkach vývinu reči detí v predškolskom vzdelávaní.

    Zintenzívniť činnosť učiteľov v smere rozvoja reči dieťaťa prostredníctvom divadelných aktivít.

z "___" _______2015

Prítomný: _____osoba
Neprítomný: ____ ľudí

Forma realizácie: obchodná hra

agendy:

    „Kruh radosti“ - Panfilova Yu.V.

    Úvodný prejav metodičky – Buribaeva T.M. na tému učiteľskej rady « Význam divadelných aktivít pri rozvoji reči u detí predškolského veku“

3. Príhovor učiteľa skupiny č. 7 Kulakhmedova Zh.N. ""

4. Príhovor učiteľa skupiny č. 6 Akshalova S.T. „Rozvoj reči u predškolákov prostredníctvom hier na hranie rolí“

5. Hudobné vystúpenie. Vedúci I.P ""

6. Výsledky metodičky tematickej kontroly Buribaeva T.M., výsledky súťaže o divadelné kútiky v skupinách d/s.

7. Obchodná hra „Harmanček“

8. Vypracovanie rozhodnutia rady učiteľov.

9. Reflexia

Priebeh učiteľskej rady:

Kruh pozdravu

1. Cvičenie “Meno + prídavné meno” čas (3-4 min)
Cieľ: spoznanie skupiny, uvoľnenie napätia.
Pokyny. Každý účastník povie svoje meno a prídavné meno k svojmu menu (na aké písmeno sa meno začína). Napríklad: Mária + malá, Elena + prirodzená. Úlohou každého účastníka školenia je zapamätať si mená s prídavnými menami, potom jeden povie meno a prívlastok ďalšieho účastníka školenia a zmení si s ním miesto, druhý si musí zapamätať meno a prívlastok druhého účastníka školenia atď. mení miesta.
2. Cvičenie „Nájdi spoločnú reč“ (4-5 minút)
Cieľ: Formovanie pocitu blízkosti s inými ľuďmi, vzájomné akceptovanie zo strany účastníkov školenia, formovanie pocitu hodnoty druhých a sebahodnoty.
Materiál: lopta alebo lopta
Pokyny.Účastníci školenia sedia vo všeobecnom kruhu. Uvádzajúci rozohráva loptu v kruhu. "Pozrite sa pozorne na každého a premýšľajte o tom, čo môžeme mať všetci spoločné." Každý účastník s loptou pomenuje 1 spoločnú charakteristiku pre všetkých prítomných.

Prípravné práce: organizovanie a usporiadanie súťaže „Divadelné kútiky“, v ktorej je možné pracovať na rozvoji reči u detí predškolského veku, tematická kontrola, workshop „Tvorba obraznej reči u detí predškolského veku prostredníctvom divadelných aktivít“.

Priebeh učiteľskej rady:

    Úvodný prejav metodičky Buribaeva T.M.:

„Rozvoj reči predškolských detí prostredníctvom divadelných aktivít“

Ovládanie materinského jazyka je jedným z dôležitých osvojení dieťaťa v predškolskom veku. Práve predškolské detstvo je obzvlášť citlivé na osvojovanie reči. Preto sa proces vývinu reči v modernom predškolskom vzdelávaní považuje za všeobecný základ výchovy a vzdelávania detí.

Psychológovia a metodológovia poznamenávajú, že dieťa sa učí svoj rodný jazyk predovšetkým napodobňovaním hovorenej reči iných (D.B. Elkonin, R.E. Levina, A.P. Usova atď.)
Reč je jednou z najdôležitejších línií vývoja dieťaťa. Vďaka svojmu rodnému jazyku dieťa vstupuje do nášho sveta a dostáva dostatok príležitostí na komunikáciu s inými ľuďmi. Reč pomáha porozumieť si navzájom, formuje názory a presvedčenia a tiež zohráva obrovskú úlohu pri porozumení sveta okolo nás.
Reč dieťaťa plní tri funkcie, ktoré ho spájajú s vonkajším svetom: komunikačnú, kognitívnu a regulačnú.
Obdobie od 3 do 7 rokov je obdobím zvládnutia gramatického systému ruského jazyka a rozvoja súvislej reči. V tomto čase sa zdokonaľuje gramatická stavba a zvuková stránka reči a vytvárajú sa predpoklady na obohacovanie slovnej zásoby.
Proces vývinu reči predškolského dieťaťa je teda zložitý a mnohostranný proces a pre jeho úspešnú realizáciu je potrebná kombinácia všetkých zložiek, ktoré ovplyvňujú kvalitu a obsah reči. Jedným z takýchto prostriedkov je divadelné predstavenie.
Divadelná činnosť predškolákov je druh umeleckej a tvorivej činnosti, počas ktorej si jej účastníci osvojujú dostupné prostriedky scénického umenia a podľa zvolenej úlohy (herec, scenárista, grafik, divák a pod.) sa podieľajú na príprave a predstavenie rôznych typov divadelných predstavení a zapojenie sa do divadelnej kultúry.
Vzdelávacie možnosti divadelnej činnosti sú široké. „Účasťou na ňom deti spoznávajú svet okolo seba v celej jeho rozmanitosti prostredníctvom obrázkov, farieb, zvukov a šikovne kladených otázok ich nútia premýšľať, analyzovať, vyvodzovať závery a zovšeobecnenia.“
Divadelná činnosť je zdrojom rozvoja citov, hlbokých zážitkov dieťaťa a uvádza ho do duchovných hodnôt. Divadelné aktivity prenikajú do všetkých bežných a vzdelávacích momentov. Základom tejto práce je používanie riekaniek, výrokov, vtipov a uspávaniek. Ústne ľudové umenie, prezentované formou scénok a dramatizačných hier, vytvára atmosféru vrúcnosti, láskavosti, pozornosti a prispieva k formovaniu emocionálne pozitívneho vzťahu detí k okolitému svetu a ich kognitívnemu rozvoju.
V dramatizačných hrách dieťa, ktoré hrá rolu „umelca“, samostatne vytvára obraz pomocou súboru prostriedkov verbálnej a neverbálnej expresivity. Druhy dramatizácie sú hry, ktoré napodobňujú obrazy zvierat, ľudí a literárnych postáv; dialógy na hranie rolí založené na texte; inscenovanie diel; inscenovanie predstavení na základe jedného alebo viacerých diel; improvizačné hry s hraním zápletky (alebo viacerých zápletiek) bez predchádzajúcej prípravy.
V režisérskej hre sú „umelci“ hračkami alebo ich náhradami a dieťa, ktoré organizuje činnosť ako „scenárista a režisér“, ovláda „umelcov“. „Vyjadruje“ postavy a komentuje dej, používa rôzne prostriedky verbálneho vyjadrenia. Typy režisérskych hier sa určujú v súlade s rozmanitosťou divadiel používaných v materských školách: stolové, ploché a trojrozmerné, bábkové (bibabo, prstové, bábkové) atď.
Čo majú všetky divadelné hry spoločné, je prítomnosť divákov.
Systém práce na rozvoji divadelných aktivít je rozdelený do troch etáp:
umelecké vnímanie literárnych a folklórnych diel;
zvládnutie špeciálnych zručností pre rozvoj základných („herec“, „režisér“) a doplnkových pozícií („scenárista“, „dizajnér“, „kostýmný výtvarník“);
samostatná tvorivá činnosť.
Pedagogickú úlohu komplikuje syntetická povaha divadelnej činnosti, v ktorej sú vnímanie, myslenie, predstavivosť, reč vo vzájomnom úzkom vzťahu a prejavujú sa v rôznych typoch detskej činnosti (reč, motorika, hudobná atď.).
To znamená, že divadelná činnosť je integrujúca a aktivita a kreativita sa prejavujú v troch aspektoch:
-Jednak pri tvorbe dramatického obsahu, t.j. pri interpretácii, prehodnotení zápletky danej literárnym textom alebo kompozíciou premennej či vlastnej zápletky.
-Po druhé, pri plnení vlastného plánu, t.j. v schopnosti primerane stelesniť umelecký obraz pomocou rôznych výrazových prostriedkov: intonácia, mimika, pantomíma, pohyb, skandovanie.
-Po tretie, v dizajne predstavenia - pri tvorbe (výber, produkcia, neštandardné použitie) kulís, kostýmov, hudobného doprovodu, plagátov, programov. Pre tieto črty divadelnej činnosti sa v súvislosti s ňou častejšie používa pojem „divadelná hra“, ktorá je bytostne cennou voľnou a tvorivou činnosťou predškoláka.
V škôlke majú detské divadelné hry dve formy:
- keď sú postavy určitými predmetmi umelo vytvoreného sveta: hračky, bábiky, figúrky (stolové divadlo: ploché a trojrozmerné figúrky postáv; flanelograf; tieňové divadlo; petržlenové divadlo; bibabo; bábkové divadlo),
- keď deti samé v podobe postavy v primeranom kostýme (alebo s použitím prvkov kostýmu) vykonávajú rolu, ktorú prevzali.

Divadelné herné aktivity detí sa posudzujú v dvoch vzájomne súvisiacich aspektoch:
-ako druh umeleckej činnosti.

Ako kreatívna príbehová hra.

Divadelná hra má veľký vplyv na rozvoj reči dieťaťa. Rozširovaním slovnej zásoby a zdokonaľovaním artikulačného aparátu stimuluje aktívnu reč. Dieťa sa učí bohatosti svojho rodného jazyka a jeho vyjadrovacích prostriedkov. V divadelnej hre sa tvorí dialogická, emocionálne bohatá reč. Divadelné hry podporujú asimiláciu prvkov verbálnej komunikácie (mimika, gestá, držanie tela, intonácia, modulácia hlasu).

Na záver na túto tému môžeme povedať, že využívanie divadelných aktivít pri práci s deťmi predškolského veku úzko súvisí s vývinom reči dieťaťa.

2. Výsledky tematickej kontroly

3. Hudobné vystúpenie. Vedúci I.P

4. Príhovor učiteľky Akshalovej S.T.

5. Obchodná hra

Učitelia sú rozdelení do 2 tímov: „Maska“ a „Divadelný“ pomocou kariet. Vyberá sa porota. Práca sa hodnotí 5-bodovým systémom.

Cieľ: zintenzívniť činnosť učiteľov; uľahčiť im získavanie skúseností s tímovou prácou; zlepšiť praktické zručnosti v odborných činnostiach; pomôcť sebarealizácii v pedagogickej oblasti.

Materiály: papieriky, farebné ceruzky, suveníry, multimediálna prezentácia.

Priebeh hry: Vážení učitelia. Dnes sa vydáme na úžasnú cestu. Bude to veľmi ťažké. Ale vaše tímy vedú skúsení kapitáni a pred začiatkom našej cesty vám navrhujem vymyslieť motto pre váš tím, s ktorým sa vydáte na túto vzrušujúcu cestu.

Každý tím prichádza s mottom spojeným s názvom svojho tímu: „Maska“ - „Vždy nosiť masku je môj osud“, „Divadlo“ – „Celý náš život je hra.“

Aby ste mohli ísť, musíte splniť prvú úlohu.

jaČasť. 1.Zahrievanie:

Facilitátor postupne prečíta otázku pre každý tím.

otázky:

    Aké sú ciele mimovládnej organizácie „Komunikácia“

Osvojenie si konštruktívnych spôsobov a prostriedkov interakcie s ľuďmi okolo vás.

    Uveďte úlohy mimovládnej organizácie „Komunikácia“.

Rozvoj slobodnej komunikácie s dospelými a deťmi; rozvoj všetkých zložiek ústnej reči detí (lexikálna stránka, gramatická stavba reči, výslovnostná stránka reči; súvislá reč - dialogické a monologické formy) v rôznych formách a druhoch detských činností; praktické zvládnutie rečových noriem žiakmi.

3. Čo rozumieme pod vývinom reči dieťaťa?

Rozvoj reči je tvorivý proces, ktorý sa formuje ako výsledok vnímania reči dospelého, vlastnej rečovej aktivity a elementárneho uvedomenia si javov jazyka a reči.

4. Aké zručnosti sa rozvíjajú v dialógu?

počúvať partnera, položiť otázku, odpovedať v závislosti od kontextu.

    Aké formy práce sa využívajú na učenie detí súvislej reči?

prerozprávanie, popis hračiek a príbehových obrázkov, rozprávanie zo zážitku, tvorivé rozprávanie.

    Pomenujte štruktúru príbehu.

zápletka, vrchol, rozuzlenie

    Príbeh je zápletka, ktorá sa postupne rozvíja... rozprávanie príbehu

    V akej vekovej skupine začína práca na výučbe monológovej reči detí? stredná skupina

    Vedúca technika na aktiváciu reči a myslenia? príklad učiteľa

    – Aké druhy reči poznáte?

Vnútorné - to, čo hovoríme v našich myšlienkach bez toho, aby sme to povedali nahlas a vonkajšie: dialogické, monologické, egocentrické, napísané

3. Kto je vpredu?

Ľudové príslovia a príslovia obohacujú a oživujú ruský jazyk. Sú to vynikajúce príklady ruskej reči, ktorej napodobňovanie umožňuje dieťaťu úspešnejšie zvládnuť svoj rodný jazyk. Sú krátke, jasné, plné hlbokej múdrosti vyvinutej v priebehu storočí. Príslovie sa dá použiť v každej situácii.

Prednášajúci prečíta úlohu. Ktorý tím ako prvý zdvihne ruku a odpovie.

otázky:

    Pamätajte na príslovie, ktoré má opačný význam ako príslovie: „Noc pred úsvitom je krátka, ak je veľa práce“: "Je to dlhý deň až do večera, ak nie je čo robiť."

    Nájdite príslovie navyše: „Chváliť sa nie je kosiť, chrbát nebolí“; „Neponáhľaj sa jazykom, ponáhľaj sa so svojimi skutkami“; “Jazyk vás privedie do Kyjeva”

    Nájdite dvojice prísloví: „Kto vie čítať a písať, nestratí sa“, „Vyrúbať si strom sám“, „Vedomosti nie sú nikomu na ťarchu“, „Palina nerastie bez koreňa“, „ Rodená strana je matka, cudzinec je macocha“, „Podľa Senka a klobúk.“

    Nakreslite akékoľvek známe príslovie. Tímy ukazujú kresby. Tím, ktorý ako prvý uhádne príslovie, získa bod. Koho príslovie uhádne správne, získava aj bod.

IIČasť. Divadelná činnosť je nevyčerpateľným zdrojom rozvoja pocitov, zážitkov a emocionálnych objavov dieťaťa, ktoré ho uvádza do duchovného bohatstva.

Umelecké diela vo vás vyvolávajú obavy a súcitíte s postavami a udalosťami.

1. Pokračujte vo vete...

1 tím

2. tím

Divadelnými aktivitami detí mám na mysli... Ide o najdôležitejší prostriedok rozvoja empatie u detí, t.j. schopnosť rozpoznať emocionálny stav človeka podľa mimiky, gest, intonácie, schopnosť vyradiť sa z miesta v rôznych situáciách a nájsť adekvátne spôsoby, ako mu pomôcť.

Divadelné aktivity predškolákov sa rozvíjajú v určitých pedagogických podmienkach, z ktorých najdôležitejšie sú podľa mňa... (používať umelecké slová, vyvolávať emocionálnu odozvu, pestovať u detí záujem o divadelné aktivity, vybavovať divadelné hry, seriózne vyberať literárne diela)

2. Názov:

1) typy tried v divadelných aktivitách
- fragmentárne (v iných triedach);

- typický;

- dominantný;

-tematický;

- integračný;

- skúška.

2 ) formy organizovania divadelných aktivít s predškolákmi.

divadelná činnosť;

- múzeum bábik;

- divadelná hra na sviatky a zábavu; - divadelné hry v každodennom živote; - minihry počas hodín hudobnej výchovy;

- minihry v iných triedach;

- divadelné hry a predstavenia;

- deti navštevujúce divadlá s rodičmi; - samostatná divadelná a umelecká činnosť; - spoločné divadelné aktivity dospelých a detí.

3. Povedz mi...

1 tím

2. tím

Aké sú charakteristické znaky divadelných predstavení? (literárny alebo folklórny základ a prítomnosť divákov)

Ako súvisí divadelná činnosť s výtvarným umením? (výroba plagátov, kostýmov a dekorácií, kreslenie pozvánok, tvorba divadiel (obrázky na ruku, na flanelografe), kreslenie po zhliadnutí predstavení, používanie remeselných hračiek v predstavení)

4 . Popíšte...Na aké dve hlavné skupiny možno rozdeliť divadelné hry v závislosti od spôsobu zobrazenia?

Stručne ich popíšte a uveďte príklady typov hier, ktoré sú v nich zahrnuté.

1 tím - Režisérske hry

2. tím - Dramatizačné hry

    stolové divadlo obrazov a hračiek;

    tieňové divadlo;

    divadlo na flanelografe;

    stand-book.

    dramatizačné hry s prstami;

    s bábikami bi-ba-bo;

    improvizácia;

    s atribútmi (masky, čiapky, kostýmové prvky).

V režisérskych hrách nie je dieťa alebo dospelý sám hercom, vytvára scény a hrá rolu hračkárskej postavy – trojrozmernej alebo plochej. Koná za neho, stvárňuje ho intonáciou a mimikou.

Dramatizácie vychádzajú z vlastného konania herca. Dieťa alebo dospelý vystupuje samostatne, využíva najmä svoje výrazové prostriedky – intonáciu, mimiku, pantomímu.

III Časť. Riešenie pedagogických situácií

1. Moja sestra vzala so sebou štvorročného Sashu do divadla na film „Snehulienka a sedem trpaslíkov“. Počas predstavenia bol veľmi nervózny, vyskočil a päsťou potriasol zlou macochou-kráľovnou. A keď začala čarovať nad dymiacim kotlíkom, začal plakať a zaboril si tvár do lona svojej sestry. V noci Sasha zle spal, zavolal mamu a nepustil, keď sa priblížila k postieľke.

Prečo Saša počas vystúpenia takto reagovala a mala v noci problémy so spánkom? Mali by ste vziať svoje deti do divadla?

2. V kalendári učiteľa bolo napísané: 1. marec - hra v „škôlke“, 2. marec - hra v „pošte“, 3. marec - hra v „divadle“ atď. Učiteľka zároveň zabezpečila, aby deti hrali hry, ktoré načrtla.

Aký je váš názor na takéto plánovanie pri vedení hier?

3. Deti hrajú bábkové divadlo na motívy rozprávky „Líška a medveď“. Rozdelili si úlohy a začali predstavenie, no ako akcia postupovala, vznikol spor, ktorá z postáv má čo povedať. Dej sa „rozpadá“ a deti postupne strácajú záujem o hru.

Ako túto situáciu vyriešiť? Pomenujte svoje akcie v tejto situácii, aby hra pokračovala.

4. Učiteľ pozve deti zahrať si stolové divadlo. O výbere rozprávky sa vedie diskusia. Deti vyjadrujú túžbu inscenovať rozprávku „Teremok“. Ukazuje sa však, že stolové divadlo nemá všetkých hrdinov pre túto rozprávku. Potom deti, ktoré rozobrali existujúce ploché figúrky, ponúkajú novú verziu rozprávky „Teremok“.

Aká je vaša reakcia v tejto situácii? Akú pomoc učiteľa potrebujú deti v súčasnej hernej situácii? Aké závery môže učiteľ vyvodiť o úrovni rozvoja divadelných aktivít detí?

IV Časť. Riešenie krížoviek

1 tím - Desať R

Odpovede. 1. Divadlo. 2. Dramatik. 3. Pežiccep. 4. Orchester. 5. Dirigent. 6. Skladateľ.

Tím 2 - Divadelný had

    Miesto pre predstavenia a predstavenia.

Odpovede: 1.Divadlo. 2. Riaditeľ. 3.Skúška. 4. Jama. 5.Herec. 6. Rampa. 7. Prestávka. 8.Tanec. 9.Kvety.

V Časť. Úlohy pre kapitánov

Predstavte si seba ako človeka, ktorý vyhral 1 milión. Ukážte to.

Pomocou pantomímy znázornite príslovie „Plytký, Emelya, váš týždeň“;

Ukážte, ako sa cítite, keď šliapnete mačacím chvostom.

Predstavte si seba ako modelku. Ukážte jej chôdzu.

A našu hru by som rád ukončil slovami L.S. Vygotského:

"Je potrebné rozširovať skúsenosti dieťaťa, ak chceme vytvoriť dostatočne pevné základy pre jeho tvorivú činnosť."

Zhrnutie hry. Odmeňovanie.

Výsledky SÚŤAŽE DIVADELNÉ KÚTY, oceňovanie víťazov

Rozhodnutie rady učiteľov

1. Pokračovať v práci na rozvoji rečovej činnosti prostredníctvom divadelných aktivít detí, v plánoch reflektovať túto prácu (skupinové učiteľky, počas celého roka).

2. V každej vekovej skupine veďte na hodinách rozvoja reči artikulačná gymnastika. Vytvorte umelecký súbor. napr. v každej skupine. Zodpovední: vychovávatelia. Termíny: priebežne

3. Plány kalendára by mali odrážať súčasnú prácu s rodičmi v časti „Interakcia s rodičmi“, máj 2014.

4. Dopĺňať centrá vizuálnych informácií poradenským materiálom, podľa vekových požiadaviek a špecifík divadelnej činnosti.

Čas vykonania: neustále.

Zodpovední: skupinoví učitelia, hudobní režiséri

5. Zaviesť divadelné hry, etudy, dychové a artikulačné cvičenia do plánovacieho algoritmu kalendára.

Termíny: priebežne. Zodpovední: vychovávatelia.

6. Naďalej zvyšovať úroveň sebavzdelávania štúdiom metodických publikácií k problematike organizovania a vedenia divadelných a hrových činností v materských školách.

Termíny: priebežne. Zodpovední: učiteľky predškolských zariadení.

učiteľská rada č.2 akademický rok 2015-2016 G.

k téme: " Rozvoj reči u detí predškolského veku prostredníctvom divadelných aktivít“

Úlohy/tím

"maska"

"Divadelné dievča"

Časť 1

    rozcvička

    Kto je vpredu?

časť 2

    Pokračovať v ponuke...

    Meno

3. Povedz...

4.Popíšte..

Časť 3

Riešenie pedagogických situácií

4. časť

Riešenie krížoviek

5. časť

Úlohy pre kapitánov

Hodnotenie pomocou päťbodového systému

porota: Vedúca štátneho podniku „Materská škola č. 21 „Samal“ Bekenova K.Sh.-

Učiteľ-psychológ Ppnfilova Yu.V. –

Metodistka Buribaeva T.M.-

Tím 2 - Divadelný had

    Miesto pre predstavenia a predstavenia.

    Hlavný režisér, režisér hry.

    Predbežné predstavenie (bez divákov) niečoho (napríklad hry) v rámci prípravy na predstavenie.

    Miesto pred javiskom, kde sedia hudobníci orchestra.

    Interpret úloh v divadelných predstaveniach.

    Nízka bariéra pozdĺž proscénia, ktorá blokuje osvetľovacie telesá nasmerované na javisko od publika.

    Prestávka medzi akciami hry.

    Pohyby predvádzané v určitom rytme, tempe, v súlade s hudbou, ako umelecké číslo na koncerte.

    Aký je najlepší darček dať umelcovi, ktorý sa vám páči?







1 tím - Desať R

2. Kto píše hry pre predstavenie?

3. Kto riadi inscenáciu hry?

4. Skupina hudobníkov, ktorí hrajú hudbu pre hru.

5. Muž, ktorý vedie orchester



KATEGÓRIE

POPULÁRNE ČLÁNKY

2024 „kingad.ru“ - ultrazvukové vyšetrenie ľudských orgánov