Poetické hnutie 8. Poetické hnutie futurizmu

Učiteľka: Vera Alekseevna Shudik, učiteľka ruského jazyka a literatúry, boľševická základná stredná škola, okres Isilkul, oblasť Omsk, obec Blagoveshchenka

Hodina literatúry pre 9. ročník s prvkamiskupinová práca aprípadových technológovA

TÉMA:Poetické pohyby „strieborného veku“

Typ lekcie: lekcia o systematizácii vedomostí

Ciele lekcie: 1) Formovať študentom pochopenie základov

poetické pohyby strieborného veku, prebúdzajú záujem o čítanie

básne básnikov strieborného veku

2) vytvárať emblémy, formulovať výroky - slogany, ktoré vyjadrujú

svetonázor básnikov jedného alebo druhého smeru, formalizovať

potrebné cenové ponuky, pripraviť rekvizity.

3) rozvíjanie zručností v práci s informáciami vrátane schopnosti vyžiadať si dodatočné informácie potrebné na objasnenie situácie;

4) osvojiť si schopnosť jasne a presne vyjadriť svoj vlastný názor ústne a písomne, rozvíjať schopnosť presvedčivo obhájiť a obhájiť svoj názor; rozvíjať zručnosti kritického hodnotenia rôznych uhlov pohľadu, sebaanalýzy, sebakontroly a sebahodnotenia; .

Vybavenie lekcie: Interaktívna inštalácia na predvádzanie prezentácií; výtlačky materiálu potrebného na prípravu správ v skupinách, notebooky, internet, učebnica literatúry 9. ročníka, vyd. V.Ya Korovina, zbierky básní Achmatovej, Bloka, Mayakovského a ďalších, portréty spisovateľov, zvukové nahrávky básní básnikov „strieborného veku“

Základné pojmy:

Strieborný vek, modernizmus, dekadencia, symbolizmus, akmeizmus, futurizmus

Príprava na lekciu:

"symbolisti"

"Acmeisti"

"futuristi"

Plánovaný výsledok:

1. Žiaci poznajú hlavné črty básnických hnutí a analyzujú básne.

2. Zhodnotiť pozitívne stránky každého hnutia, určiť jeho prínos pre rozvoj ruskej poézie a umeleckú hodnotu.

3. Vie vybrať potrebné informácie z literatúry, aplikovať ich pri tvorbe verejného prejavu a podieľať sa na prezentácii skupinovej práce.

4. Čítajte poéziu naspamäť.

Priebeh lekcie:

1. Organizačný moment.

Študenti sedia v skupinách. Každá skupina dostane materiály na prípravu expresného predstavenia o svojom poetickom pohybe. Úlohou je nájsť iba „svoj“ materiál (básne, úryvky z kritických článkov, citáty a pod.) v rovnakom súbore tlačených rozptýlených informácií pre všetky skupiny. Skupina si musí pripraviť otázku pre svojich „súdruhov v dielni poézie“. Všetci sa zúčastňujú, každý by mal mať počas vystúpenia čo robiť. Nie je vylúčená ani teatrálnosť a improvizované výstupy sprostredkujúce atmosféru poetických súbojov strieborného veku.

2. Oznámenie témy a cieľov vyučovacej hodiny.

Dnes zhrnieme poznatky o literatúre strieborného veku, odhalíme umeleckú hodnotu jej nových smerov a podľa možnosti predstavíme polemiku básnikov hľadajúcich nové spôsoby rozvoja poézie.

3. Pracujte v skupinách

Vypracovanie scenára predstavenia a rozdelenie rolí. Učiteľ vedie a radí každej z troch skupín a sleduje správny výber materiálu.

    Práca pokračuje počas prvej hodiny a na druhej hodine skupiny prezentujú svoje pokyny. Je dobré, ak máte živú atmosféru, ktorá sa zmení na diskusiu a polemiku. Uľahčiť to môžu otázky pripravené pre každú skupinu a prvky teatrality.

Prípadová otázka: „Strieborný vek“, čo to je?

K akému literárnemu smeru patrí? Uveďte dôvody svojej odpovede.

1 skupina. Symbolizmus. Vzorové správy.

(francúzsky symbolizmus z gréckeho symbolon - znak, symbol).

Európske literárne a umelecké hnutie konca 19. a začiatku 20. storočia. Formoval sa v súvislosti so všeobecnou krízou humanitnej kultúry v 2. polovici 19. storočia. Základy estetiky symbolizmu sa formovali koncom 60. a 70. rokov v dielach francúzskych básnikov P. Verlainea, A. Rimbauda, ​​S. Mallarmé a i.

Nazývali sa symbolistami, pretože SYMBOL hrá hlavnú úlohu v poézii. Články presadzovali potrebu sprostredkovať svet s jeho predmetmi, pocitmi, zážitkami prostredníctvom umeleckého symbolu. Ale nemali by byť umelo vymyslené. V poézii to, čo sa nehovorí a prebleskuje krásou symbolu, pôsobí na srdce silnejšie ako to, čo je vyjadrené slovami. Symbolizmus robí poéziu duchovnou, priehľadnou „ako tenké steny alabastrovej amfory, v ktorej žiari plameň“ (Dm. Merežkovskij). Verili, že umelec by mal byť absolútne oslobodený od politiky (V. Bryusov). V časoch najväčšej slávy sa uchýlili k mýtom, legendám a ľudovým rozprávkam, pretože väčšina z nich bola postavená na princípe symbolov (V. Bryusov). Symbolizmus bol prvým modernistickým hnutím. Na jeho základe sa objavili všetky nasledujúce. Symbolisti sa nesnažili, aby ich poézia bola zrozumiteľná, logická a jasná, naopak, tvrdili, že umenie by malo byť tajomné, tajomné, malo by zostať nepochopené, a tým vyvolávať túžbu dozvedieť sa a pochopiť viac; Hrdinsko-tragické prežívanie sociálnych a duchovných kolízií začiatku storočia ruskými symbolistami, ako aj ich objavy v poetike (sémantická polyfónia, reforma melodického verša, obnova lyrických žánrov vrátane básní a nové princípy cyklizácie básní), sa stal vplyvným dedičstvom poézie 20. storočia

Smer je zastúpený najväčším počtom básnikov. Toto

Annensky Innokenty, Balmont Konstantin, Bely Andrey, Blok Alexander, Bryusov Valery, Merezhkovsky Dmitry, Sologub Fedor.

Záver. Symbolizmus je poézia hmlovín, narážok a asociácií; tajomné a tajomné, postavené na symboloch.(Tento záznam je v žiackych zošitoch. Do tabuľky zapisujeme slová: hmlovina, nápoveda, asociácie, záhada, hádanka.)

2. skupina. akmeizmus

(Z gréckeho akme` - najvyšší stupeň niečoho, kvitnúca sila).

Modernistické hnutie v ruskej poézii 10. rokov 20. storočia, sformované v podmienkach krízy buržoáznej kultúry. Presadil sa v teoretických prácach a umeleckej praxi N. S. Gumiľova (článok „Dedičstvo symbolizmu a akmeizmu“, 1913), S. M. Gorodetského (článok „Niektoré prúdy v modernej ruskej poézii“, 1913), O. E. Mandelstama (článok „Ráno akmeizmu“, publikovaný 1919), A. A. Akhmatova (spojenie posledných dvoch s prúdom bolo krátkodobé), M. A. Zenkevič, G. V. Ivanov, E. Yu Kuzmina-Karavaeva a ďalší.

Acmeisti sa zjednotili v skupine „Workshop of Poets“ (1911-14, obnovená v rokoch 1920-22) a pripojili sa k časopisu „Apollo“. V rokoch 1912-13 vydávali časopis „Hyperborea“ (redaktor M. L. Lozinsky, vyšlo 10 čísel) a almanachy „Dielne básnikov“. Postavili do protikladu mystické ašpirácie symbolizmu smerom k „nepoznateľnému“ s „prvkom prírody“; vyhlásil konkrétne zmyslové vnímanie „hmotného sveta“, vracajúc slovu jeho pôvodný, nesymbolický význam.

Akmeistickí básnici: Achmatova Anna, Gumilev Nikolay, Gorodetsky Sergey, Zenkevich Michail, Ivanov Georgy, Mandelstam Osip.

Záver. Básne akmeistov sú presné, logické, harmonické a jasné. Usilujú sa o Puškinov jazyk. Dokonca aj nehmotné duchovné zmyslové skúsenosti sú materializované. V básňach akmeistov je ľahké identifikovať tému, obsah a hlavnú myšlienku; dajú sa ľahko pochopiť a naučiť sa.(Tento záznam je v zošitoch. Kľúčové slová: presnosť, logika, jasnosť, zrozumiteľnosť.)

3. skupina. Futurizmus

(Z lat. futurum – budúcnosť).

Jedno z hlavných avantgardných hnutí v európskom umení začiatku 20. storočia, ktoré sa najviac rozšírilo v Taliansku a Rusku. Myšlienky futurizmu, ktoré sa formovali predovšetkým v priestorovom umení, našli svoje vyjadrenie v literatúre, divadle, hudbe, kine, ako aj v umeleckej kritike a literárnej kritike.

Ruský futurizmus vznikol nezávisle od taliančiny a ako originálny umelecký smer s ním nemal veľa spoločného. Jeho história pozostávala z komplexnej interakcie a boja štyroch hlavných frakcií:

"Gilea" (cubo-futuristi) - V.V. Khlebnikov, D.D. a N.D. Burlyuk, V.V.

„Asociácia Egofuturistov“ - I. Severyanin, I. V. Ignatiev, K. K. Olimpov, V. I. Gnedov a ďalší.

„Mezanín poézie“ - Khrisanf, V. G. Shershenevich, R. Ivnev a ďalší.

„Odstredivka“ - S. P. Bobrov, B. L. Pasternak, N. N. Aseev, K. A. Bolshakov, Bozhidar a ďalší.

Všeobecným základom hnutia bol spontánny pocit „nevyhnutnosti kolapsu starých vecí“ (Majakovskij) a túžba predvídať a realizovať prostredníctvom umenia prichádzajúcu „svetovú revolúciu“ a zrod „nového ľudstva“. Umelecká tvorivosť nemala byť imitáciou, ale pokračovaním prírody, ktorá tvorivou vôľou človeka vytvára „nový svet, dnešný, železný...“ (K. S. Malevich). Preto zničenie konvenčného systému literárnych žánrov a štýlov, návrat k folklóru a mytologickým „prvým princípom“, keď bol jazyk „súčasťou prírody“ (Khlebnikov). Na základe živého hovoreného jazyka rozvíjali futuristi tónický verš, fonetický rým, trvali na neobmedzenej „slovnej tvorivosti a slovnej inovácii“ až po vynájdenie jednotlivých dialektov (pozri Zaum), experimentovali s poetickou grafikou (vizuálna poézia, autogramiáda ), mimoriadne rozširujúce spektrum spisovného jazyka od „sebestačného“ slova „nad každodenný život a výhody života“ (Khlebnikov) až po slovo priamej sociálnej akcie, „nevyhnutnej pre život“ (Majakovskij). Ich diela sa vyznačovali zložitými sémantickými a kompozičnými „posunmi“, ostrými kontrastmi tragickej a komickej, fantasy a novinovej aktuálnosti, čo viedlo ku grotesknej zmesi štýlov a žánrov, ktoré v básňach Chlebnikova, Majakovského, Kamenského v texty Severyanina, Pasternaka, Aseeva získali štatút novej štýlovej jednoty.

Niektoré porevolučné skupiny („Art of the Commune“, „Creativity“ z Ďalekého východu, Tiflis „41°“, „LEF“ atď.) boli geneticky spojené s futurizmom, ale jeho vlastná história v Rusku je obmedzená na pred- revolučné desaťročie.

Záver: Futuristi volali po vytvorení nového jazyka prostredníctvom vytvorenia nových slov, opustenia interpunkčných znamienok a zvukového písania. Hlásali „teóriu sebamotivovaného slova“, čiže vo všeobecnosti báseň nemohla mať cieľ, tému, význam, obsah ani rým.(Kľúčové slová: nový jazyk, zvukové písanie, nemusí existovať žiadny účel, téma, význam, obsah, rým)

Zadania pre skupinu II, priradenie prípadov: Pokúste sa načrtnúť obsah každej časti básne a pozorovať myšlienky a pocity lyrického hrdinu. Čo hovorí každá sloha? Otázky prípadu:

    Určite tému práce. Dokáž to.

    Aké obrazy sa pred nami objavujú? Pomenujte ich.

    Aká je myšlienka básne? Čo chcel autor svojou básňou vyjadriť?

    Úlohy pre skupinu III. A teraz prípadová situácia: aké pocity ste prežívali pri čítaní poézie? (Achmatova, Majakovskij, Blok)Básne na rozbor: z učebnice vyd. V.Ya.Korovina Literatúra 9. ročník

A. Blok „Vietor priniesol z diaľky...“, „Ach, jar bez konca a bez okraja...“, „Ach, chcem žiť šialene...“

V. Majakovskij "Mohol by si?", "Počúvaj!", "Milujem"

A. Akhmatova „Ideš, vyzeráš ako ja...“, „Páči sa mi, že ti nie je zo mňa zle...“, „Jarabina bola osvetlená červenou kefou...“

    Pomocou akých umeleckých tróp sa básnikovi podarilo vytvoriť obraz?

    Čo je jedinečné na slovnej zásobe?

    Aké sú vlastnosti syntaktických štruktúr?

Vzorová odpoveď skupiny:

Cesty poetickej reči (zostavenie tabuľky)

Cesty poetickej reči

Príklady

Porovnania

Metafory

Personifikácia

Epitetá

Hyperboly

Symboly

Otázky na sebakontrolu sú zobrazené na internetovej tabuli.

Literárne hnutie, ktoré hlásalo umelecký obraz ako samotný cieľ poézie, sa nazýva __________________________________.

Literárne hnutie, ktorého predstavitelia predložili teóriu „autonómneho slova“, opustili interpunkčné znamienka a iné „formality“ a vymysleli nové slová, sa nazýva ___________________________________________________________________

Literárne hnutie, ktoré vyjadruje svet prostredníctvom umeleckého symbolu, sa nazýva ___________________________.

Literárne hnutie, ktoré reifikuje nehmotné pojmy; ktorého predstavitelia volali po logike, harmónii a jasnosti básnického textu sa nazýva ________________________________.

Predstavitelia ktorého literárneho smeru sú O. Mandelstam, N. Gumilyov, S. Gorodetsky? ______________________________________ .

Predstaviteľmi ktorého literárneho smeru sú I. Severyanin, V. Chlebnikov, D. Burliuk? _____________________________ .

Predstaviteľmi ktorého literárneho smeru sú A. Bely, Z. Gippius, K. Balmont ______________________________________________.

6. Výsledky . učiteľ. Aký význam mala poézia strieborného veku pre rozvoj ruskej literatúry 20. storočia?

Študenti . Vyjadrila náladu doby;

Predurčil hľadanie nových ciest v umení;

Dalo to obrovskú škálu tvorivých individualít takých básnikov ako Blok, Yesenin, Akhmatova;

Prilákal čitateľa k spolutvorbe.

Reflexia metódou nedokončených viet.

(Vytvárajú sa regulačné UUD - vedomé hodnotenie vlastných aktivít a komunikatívne UUD - schopnosť vedome budovať rečový prejav v ústnej reči).

V triede som sa naučil...
opakované...
študoval...
Pochopil…
myslenie...

Teraz môžem...

Bolo to ťažké...

Materiál pre študentov: N. Berďajev: „Bola to éra prebúdzania sa samostatného filozofického myslenia, rozkvetu poézie a zostrovania estetickej citlivosti, náboženskej úzkosti a hľadania záujmu o mystiku a okultizmus. Objavili sa nové duše, objavili sa nové zdroje tvorivého života; videli sme nové úsvity, spojili pocit západu slnka s pocitom východu slnka a nádejou na premenu života.“

Z. Gippius: „Niečo sa v Rusku lámalo, niečo tu zostalo, niečo sa po narodení alebo vzkriesení snažilo vpred.“

A. Bely: „V rokoch 1898 a 1899 sme počúvali zmenu vetra v psychologickej atmosfére.“

„Strieborný vek“ je komplexný kultúrny fenomén, ktorý sa prejavil v ruskom filozofickom myslení, rôznych druhoch umenia, ale predovšetkým v literatúre, presnejšie v poézii, pretože Bola to ona, so svojím okamžitým postojom, rýchlosťou, silou a jasom stelesnenia, ktorá sa mohla stať predstaviteľom nálady éry.

Tento názov prvýkrát navrhol filozof N. Berďajev, ale k ruskej modernistickej poézii sa pripojil po tom, čo sa objavil vo svetle článku Nikolaja Otsupa „Strieborný vek ruskej poézie“ a nakoniec sa dostal do obehu po uverejnení tých napísaných. už v 60-tych rokoch. spomienky vydavateľa časopisu „Apollo“ Sergeja Makovského s názvom „Na Parnase strieborného veku“.

Prvýkrát v literárnej tvorbe výraz „Strieborný vek“ použila A. Akhmatova v „Básni bez hrdinu“.

Pojem „strieborný vek“ je primárne spojený so symbolikou.

Symbolizmus – vyjadrenie myšlienok prostredníctvom symbolov, poézia alúzií, alegórií. Jej predstaviteľmi sú Balmont, Bryusov, Annensky, Sologub, Bely, Blok a ďalší.

Boli to symbolisti, ktorí prispeli k etablovaniu Puškina ako národného básnika a objavili význam Dostojevského pre ruskú kultúru. Zároveň prvýkrát v ruskej literatúre vyhlásili ľudskú osobnosť za predmet dejín, naučili ich vnímať poéziu objemnejšie, hlbšie, osviežili a aktualizovali básnický jazyk, obohatili formy verša, jeho rytmus. , slovná zásoba, metafora a hudobnosť reči.

Nové hnutia sa vzdialili od symbolizmu: akmeizmus a futurizmus.

akmeizmus (z gréckeho acme – najvyšší stupeň niečoho) vzniklo popretím mystického, plného nejasných náznakov, v umení symbolistov. Acmeisti hlásali vysokú vnútornú hodnotu pozemského, skutočného sveta. Chceli osláviť pozemský svet v celej jeho rozmanitosti. Akmeisti sa oslobodili od symboliky a začali sa zaujímať o pestrofarebnosť. Niekedy s exotickými detailmi, filigránskym dokončovaním veršov, hľadá svetlé epitetá. Akmeistickí básnici: Gumilyov, Gorodetsky, Akhmatova, Mandelstam.

Futurizmus (z latinského futurum – budúcnosť). Vyhlasujúc klasiku a všetku predchádzajúcu literatúru za niečo zastarané a nezodpovedajúce modernej dobe, futuristi predložili myšlienku umenia, ktoré môže skutočne zmeniť svet slovami. Snažili sa aktualizovať básnický jazyk (slovo-inovácia, „automatické“ slovo), hľadali nové rytmy, rýmy, žánrové identity a formy poézie, spoliehali sa na kreativitu založenú na sloganoch : I. Severjanin, V. Majakovskij, V. Chlebnikov atď.

Básnici mimo skupín a hnutí: I. Bunin, V. Vološin, A. Tolstoj, M. Cvetajevová.

Na rozdiel od spisovateľov a kritikov zo 60. rokov 19. storočia, ktorí, ako napísal Blok, vítali Boha „nezmyselným a hlbokým beštiálnym zavýjaním“, symbolisti písali básne potvrdzujúce existenciu Boha. Skala, Duch.

Mysticizmus – 1) viera v nadprirodzeno, nemožnosť priamej ľudskej komunikácie s druhým svetom;

2) niečo tajomné, nepochopiteľné, nevysvetliteľné.

Pre mystika je skutočný svet len ​​zásterkou, pod ktorou sa skrýva záhada.

Drahý priateľ, nevidíš,

Že všetko, čo vidíme, je

Len odraz, iba tiene

Z neviditeľného očami. Vl. Soloviev.

Dekadencia - úpadok, ale samotní symbolisti sa považovali za konečný článok ruskej klasickej literatúry.

Ruská renesancia - znovuzrodenie, duchovná obnova.

modernizmus - nové, moderné

Rozlúštiť najvyšší zmysel skrytý pod škrupinou životných javov je najvyššou úlohou symbolistických básnikov, ktorá si vyžaduje aj osobitnú formu vyjadrenia – v podobe symbolov, ktoré vyvolávajú rôzne interpretácie a asociácie.

Blok vytvoril ucelený, ucelený systém symbolov. Je založená na jednoduchom motíve: rytier sa usiluje o Krásnu dámu... za touto túžbou je veľa: mystické chápanie Boha, hľadanie cesty života, impulz k ideálu a nekonečné množstvo odtiene a interpretácie. Úsvit, hviezda, slnko, biele svetlo – to všetko sú synonymá pre Krásnu dámu. Odtiaľ pochádza pseudonym Andrej Bely: symbolistickým básnikom nemohol zostať Boris Bugaev. Biela znamená venovaná večnej ženskosti. Otvorenie kruhov je impulzom k nej. Vietor je znakom JEJ prístupu. Ráno, jar, je čas, keď je nádej na stretnutie najsilnejšia. Zima, noc - odlúčenie, víťazstvo zlého princípu. Modré, fialové svety a oblečenie symbolizujú kolaps ideálu, vieru v samotnú možnosť krásnej dámy. Močiar symbolizuje každodenný život, nie mysticky posvätený.

V básňach Majakovského je rytmus zabezpečený rovnakým počtom prízvukov na každej strane. Rytmickou jednotkou je slovo. Pokúšať sa v ňom rebríkom zdôrazniť rytmotvorný a významotvorný význam slova. V prvých básňach a básňach Majakovského, s drzosťou neobvyklou pre ruskú poéziu, spochybňuje svet dobre živených a bohatých. Majakovského novátorstvo sa prejavuje aj v živej publicistike jeho diel. V práci Majakovského je zaznamenaná slovná zásoba (používanie neologizmov), tonický systém a záľuba v hyperbole.

domáca úloha: zapamätať si báseň na žiadosť ktoréhokoľvek básnika, naučiť sa definície literárnych hnutí

Literárne hnutie je niečo, čo sa často stotožňuje so školou alebo literárnou skupinou. Ide o skupinu tvorivých jednotlivcov, ktorých charakterizuje programová a estetická jednota, ako aj ideová a umelecká blízkosť.

Inými slovami, ide o určitú rozmanitosť (akoby podskupinu), napríklad vo vzťahu k ruskému romantizmu sa hovorí o „psychologických“, „filozofických“ a „občianskych“ hnutiach. V ruských literárnych hnutiach vedci rozlišujú „sociologické“ a „psychologické“ smery.

klasicizmus

Literárne hnutia 20. storočia

V prvom rade ide o orientáciu na klasickú, archaickú a každodennú mytológiu; cyklický časový model; mytologické brikoláže - diela sú konštruované ako koláže spomienok a citátov zo známych diel.

Literárne hnutie tej doby má 10 zložiek:

1. Neomytologizmus.

2. Autizmus.

3. Ilúzia / realita.

4. Prednosť štýlu pred námetom.

5. Text v texte.

6. Zničenie pozemku.

7. Pragmatika, nie sémantika.

8. Syntax, nie slovná zásoba.

9. Pozorovateľ.

10. Porušenie zásad súdržnosti textu.

Pojem literárne hnutie zvyčajne označuje skupinu spisovateľov spojených spoločným ideologickým postojom a umeleckými princípmi v rámci toho istého smeru alebo umeleckého hnutia. Modernizmus je teda všeobecný názov pre rôzne skupiny v umení a literatúre 20. storočia, ktorý odlišuje odklon od klasických tradícií, hľadanie nových estetických princípov, nový prístup k zobrazovaniu existencie, zahŕňa také hnutia ako impresionizmus, expresionizmus, surrealizmus, existencializmus, akmeizmus, futurizmus, imagizmus atď.

Príslušnosť umelcov k jednému smeru či hnutiu nevylučuje hlboké rozdiely v ich tvorivých osobnostiach. V individuálnej tvorivosti spisovateľov sa zase môžu objaviť črty rôznych literárnych hnutí a hnutí. Napríklad O. Balzac ako realista vytvoril romantický román „Shagreen Skin“ a M. Yu Lermontov spolu s romantickými dielami píše realistický román „Hrdina našej doby“.

Hnutie je menšia jednotka literárneho procesu, často v rámci hnutia, charakterizovaná svojou existenciou v určitom historickom období a spravidla lokalizáciou v určitej literatúre. Hnutie je tiež založené na zhode vecných princípov, no podobnosť ideových a umeleckých konceptov sa prejavuje zreteľnejšie. Spoločenstvo umeleckých princípov v toku často tvorí „umelecký systém“. V rámci francúzskeho klasicizmu sa teda rozlišujú dve hnutia. Jedna vychádza z tradície racionalistickej filozofie R. Descartesa („karteziánsky racionalizmus“), do ktorej patria diela P. Corneilla, J. Racina, N. Boileaua. Iné hnutie, vychádzajúce predovšetkým zo senzualistickej filozofie P. Gassendiho, sa prejavilo v ideologických princípoch takých spisovateľov ako J. Lafontaine a J. B. Moliere. Obe hnutia sa navyše líšia systémom použitých umeleckých prostriedkov. V romantizme sa často rozlišujú dve hlavné hnutia - „progresívne“ a „konzervatívne“, existujú však aj iné klasifikácie.

Spisovateľova príslušnosť k jednému alebo druhému smeru alebo prúdu (ako aj túžba zostať mimo existujúcich literárnych hnutí) predpokladá slobodné, osobné vyjadrenie autorovho svetonázoru, jeho estetických a ideologických pozícií. Tento fakt súvisí s pomerne neskorým nástupom smerov a trendov v európskej literatúre - obdobím New Age, kedy sa osobný, autorský princíp stáva vedúcim v literárnej tvorivosti. Toto je zásadný rozdiel medzi moderným literárnym procesom a vývojom literatúry stredoveku, v ktorej obsahové a formálne znaky textov „predurčovala“ tradícia a „kánon“. Zvláštnosťou smerov a trendov je, že tieto spoločenstvá sú založené na hlbokej jednote filozofických, estetických a iných vecných princípov značne odlišných, individuálne tvorených umeleckých systémov.

Smery a prúdy treba odlíšiť od literárnych škôl (a literárnych skupín).

Literárna škola

Literárna škola je malé združenie spisovateľov založené na spoločných umeleckých princípoch, formulovaných teoreticky - v článkoch, manifestoch, vedeckých a novinárskych vyhláseniach, formalizovaných ako „stanovy“ a „pravidlá“. Takéto združenie spisovateľov má často vodcu, „vedúceho školy“ („Šchedrinská škola“, básnici „Nekrasovskej školy“).

Spisovatelia, ktorí vytvorili množstvo literárnych fenoménov s vysokým stupňom zhody, sa spravidla uznávajú za príslušníkov tej istej školy – dokonca až do bodu spoločných tém, štýlu a jazyka. Tak tomu bolo napríklad v 16. storočí. skupina "Plejáda". Vyrástlo z kruhu francúzskych humanistických básnikov, ktorí sa zjednotili pri štúdiu antickej literatúry, a nakoniec sa sformovalo koncom 40. rokov 16. storočia. Na jej čele stál slávny básnik P. de Ronsard a hlavným teoretikom bol Joachin Du Bellay, ktorý v roku 1549 v traktáte „Obrana a oslava francúzskeho jazyka“ vyjadril hlavné princípy činnosti školy – rozvoj tzv. národná poézia v národnom jazyku, vývin antických a talianskych básnických foriem . Básnická prax Ronsarda, Jodelle, Baifa a Tillarda – básnikov Plejád – priniesla nielen slávu škole, ale položila aj základ pre rozvoj francúzskej drámy v 17. – 18. storočí, rozvíjala francúzsky literárny jazyk a rôzne žánre lyrickej poézie.

Na rozdiel od hnutia, ktoré nie je vždy formalizované manifestami, deklaráciami a inými dokumentmi, ktoré odrážajú jeho základné princípy, je škola takmer vždy charakteristická takýmito prejavmi. Dôležitá je v nej nielen prítomnosť spoločných umeleckých princípov zdieľaných spisovateľmi, ale aj ich teoretické povedomie o príslušnosti ku škole. "Pleiad" sa k tomu dokonale hodí.

No mnohé spolky spisovateľov, nazývané školy, sú pomenované podľa miesta ich existencie, aj keď podobnosť umeleckých princípov spisovateľov takýchto spolkov nemusí byť až taká zjavná. Napríklad „Jazerná škola“ pomenovaná podľa miesta, kde vznikla (severozápadné Anglicko, Lake District), pozostávala z romantických básnikov, ktorí spolu vo všetkom nesúhlasili. Medzi „leucistov“ patria W. Wordsworth, S. Coleridge, ktorí vytvorili zbierku „Lyrické balady“, ako aj R. Southey, T. de Quincey a J. Wilson. Ale poetická prax toho druhého bola v mnohom odlišná od ideológa školy Wordswortha. Samotný De Quincey vo svojich memoároch poprel existenciu „Jazernej školy“ a Southey často kritizoval Wordsworthove nápady a básne. Ale vzhľadom na to, že združenie leukistických básnikov existovalo, malo podobné estetické a umelecké princípy premietnuté do básnickej praxe a vytýčilo svoj „program“, literárni historici túto skupinu básnikov tradične nazývajú „jazerná škola“.

Pojem „literárna škola“ je predovšetkým historický, nie typologický. Okrem kritérií jednoty času a miesta existencie školy, prítomnosti manifestov, vyhlásení a podobných umeleckých praktík sú literárne kruhy často zoskupeniami, ktoré spája „vodca“, ktorý má nasledovníkov, ktorí postupne rozvíjajú alebo kopírujú jeho umelecké diela. zásady. Skupina anglických náboženských básnikov zo začiatku 17. storočia. vytvorila Spencerovu školu. Bratia Fletcherovci, W. Brown a J. Wither, ovplyvnení poéziou svojho učiteľa, napodobňovali obraznosť, témy a poetické formy tvorcu Kráľovnej víly. Básnici Spenserovej školy dokonca skopírovali typ strofy, ktorú vytvoril pre túto báseň, pričom si priamo vypožičali alegórie a štylistické obraty svojho učiteľa. Zaujímavosťou je, že tvorba stúpencov Spencerovej básnickej školy zostala na periférii literárneho procesu, no tvorba samotného E. Spencera ovplyvnila poéziu J. Miltona, neskôr J. Keatsa.

Pôvod ruského realizmu sa tradične spája s „prírodnou školou“, ktorá existovala v rokoch 1840–1850, ktorá sa postupne spájala s dielom N. V. Gogola a rozvíjala jeho umelecké princípy. „Prirodzenú školu“ charakterizujú mnohé črty pojmu „literárna škola“ a práve ako „literárnu školu“ ju uznávali aj jej súčasníci. Hlavným ideológom „prírodnej školy“ bol V. G. Belinsky. Zahŕňa rané diela I. A. Gončarova, N. A. Nekrasova, A. I. Herzena, V. I. Dahla, A. N. Ostrovského, I. I. Panaeva, F. M. Dostojevského. Zástupcovia „prírodnej školy“ sa zoskupili okolo popredných literárnych časopisov tej doby - najprv Otechestvennye zapiski a potom Sovremennik. Programovými zbierkami pre školu boli „Fyziológia Petrohradu“ a „Petrohradská zbierka“, v ktorých boli publikované diela týchto spisovateľov a články V. G. Belinského. Škola mala svoj vlastný systém umeleckých princípov, čo sa najzreteľnejšie prejavilo v osobitnom žánri - fyziologickej eseji, ako aj v realistickom vývoji žánrov príbehu a románu. „Obsahom románu,“ napísal V. G. Belinsky, „je umelecká analýza modernej spoločnosti, odhaľovanie jej neviditeľných základov, ktoré pred ním skrýva zvyk a nevedomie. Znaky „prírodnej školy“ sa prejavili aj v jej poetike: láska k detailom, profesionálnym a každodenným črtám, mimoriadne presné zaznamenávanie sociálnych typov, túžba po dokumentácii a dôrazné využívanie štatistických a etnografických údajov sa stali integrálnou črtou diela „prírodnej školy“. V románoch a príbehoch Goncharova, Herzena a raných dielach Saltykova-Shchedrina sa odhalil vývoj postavy, ktorý sa odohrával pod vplyvom sociálneho prostredia. Samozrejme, štýl a jazyk autorov „prírodnej školy“ boli v mnohom odlišné, no v mnohých ich dielach možno vystopovať spoločné témy, pozitivisticky orientovanú filozofiu a podobnosť poetiky. „Prirodzená škola“ je teda príkladom spojenia mnohých princípov školského vzdelávania – určité časové a priestorové rámce, jednota estetických a filozofických princípov, zhodnosť formálnych znakov, kontinuita vo vzťahu k „vodcovi“, prítomnosť tzv. teoretické deklarácie.

Príkladmi škôl v modernom literárnom procese sú „Skupina básnikov Lianozov“, „Rád dvorných manierov“ a mnohé ďalšie literárne združenia.

Treba si však uvedomiť, že literárny proces sa neobmedzuje len na spolužitie a boj literárnych skupín, škôl, hnutí a hnutí. Uvažovať o tom takto znamená schematizovať dobový literárny život, ochudobniť dejiny literatúry, keďže pri takomto „smerovom“ prístupe zostávajú najdôležitejšie individuálne črty spisovateľovej tvorby mimo zorného poľa bádateľa. pre všeobecné, často schematické aspekty. Ani vedúci smer akéhokoľvek obdobia, ktorého estetický základ sa stal platformou pre umeleckú prax mnohých autorov, nemôže vyčerpať celú paletu literárnych faktov. Mnohí významní spisovatelia zámerne stáli bokom od literárneho boja, presadzovali svoje ideologické, estetické a umelecké princípy mimo rámca škôl, hnutí a vedúcich smerov určitej doby. Smery, trendy, školy sú slovami V. M. Žirmunského „nie police alebo škatule“, „na ktoré „ukladáme“ básnikov. "Ak je napríklad básnik predstaviteľom éry romantizmu, neznamená to, že v jeho tvorbe nemôžu byť realistické tendencie." Literárny proces je zložitý a rôznorodý fenomén, preto by sa s kategóriami ako „tok“ a „smer“ malo pracovať s mimoriadnou opatrnosťou. Vedci okrem nich pri štúdiu literárneho procesu používajú aj iné termíny, napríklad štýl.

  • Belinský V.G. Kompletné diela: v 13 zväzkoch T. 10. M., 1956. S. 106.
  • Žirmunskij V.M.Úvod do literárnej kritiky. Petrohrad, 1996. S. 419.

literárne smeryAprúdy

XVII-X1X STOROČIE

klasicizmus - smer v literatúre 17. – začiatku 19. storočia so zameraním na estetické štandardy antického umenia. Hlavnou myšlienkou je potvrdenie priority rozumu. Estetika je založená na princípe racionalizmu: umelecké dielo musí byť inteligentne skonštruované, logicky overené a musí zachytávať trvalé, podstatné vlastnosti vecí. Diela klasicizmu sa vyznačujú vysokou občianskou tematikou, prísnym dodržiavaním určitých tvorivých noriem a pravidiel, odrazom života v ideálnych obrazoch, ktoré smerujú k univerzálnemu modelu. (G. Deržavin, I. Krylov, M. Lomonosov, V. Trediakovskij,D. Fonvizin).

Sentimentalizmus - literárne hnutie druhej polovice 18. storočia, ktoré za dominantu ľudskej osobnosti ustanovilo skôr cit ako rozum. Hrdina sentimentalizmu je „cítiaci človek“, jeho emocionálny svet je rôznorodý a pohyblivý a bohatstvo vnútorného sveta uznáva každý človek bez ohľadu na jeho triednu príslušnosť. (I. M. Karamzin.„Listy ruského cestovateľa“, „Chudák Lisa“ ) .

Romantizmus - literárne hnutie, ktoré sa sformovalo na začiatku 19. storočia. Základom romantizmu bol princíp romantických dvojsvetov, ktorý predpokladá ostrý kontrast medzi hrdinom a jeho ideálom a okolitým svetom. Nezlučiteľnosť ideálu a reality sa prejavila v odchode romantikov od moderných tém do sveta histórie, tradícií a legiend, snov, snov, fantázií a exotických krajín. Romantizmus má osobitný záujem o jednotlivca. Romantického hrdinu charakterizuje hrdá osamelosť, sklamanie, tragický postoj a zároveň vzbura a vzbura ducha (A.S. Puškin."KavKaz v zajatí" « Cigáni»; M. Yu Lermontov.« Mtsyri»; M. Gorkij.« Pieseň o Sokolovi, "Stará žena Izergil").

Realizmus - literárny smer, ktorý sa v ruskej literatúre etabloval na začiatku 19. storočia a prešiel celým 20. storočím. Realizmus presadzuje prioritu kognitívnych schopností literatúry, jej schopnosti skúmať realitu. Najdôležitejším predmetom umeleckého skúmania je vzťah medzi charakterom a okolnosťami, formovanie postáv pod vplyvom prostredia. Ľudské správanie podľa realistických spisovateľov závisí od vonkajších okolností, čo však nepopiera jeho schopnosť postaviť sa im proti svojej vôli. To určilo ústredný konflikt – konflikt medzi osobnosťou a okolnosťami. Realistickí spisovatelia zobrazujú realitu vo vývoji, v dynamike, prezentujú stabilné, typické javy v ich jedinečnom individuálnom stelesnení (A.S. Puškin."Eugene Onegin"; romány I. S. Turgeneva, L. N. TolStygo, F. M. Dostojevskij, A. M. Gorkij,príbehov I. A. Bunina,A. I. Kuprina; N. A. Nekrasoviatď.).

Kritický realizmus - Literárne hnutie, ktoré je pobočkou predchádzajúceho, existovalo od začiatku 19. storočia až do jeho konca. Nesie hlavné znaky realizmu, no vyznačuje sa hlbším, kritickým, niekedy sarkastickým autorským pohľadom ( N.V. Gogoľ"Mŕtve duše"; Saltykov-Shchedrin)

XXVEC

modernizmus - literárne hnutie prvej polovice 20. storočia, ktoré sa stavalo proti realizmu a spájalo mnohé hnutia a školy s veľmi rôznorodým estetickým zameraním. Namiesto strnulého spojenia medzi postavami a okolnosťami modernizmus potvrdzuje sebahodnotu a sebestačnosť ľudskej osobnosti, jej neredukovateľnosť na únavný rad príčin a následkov.

avantgarda - smer v literatúre a umení 20. storočia, združujúci rôzne hnutia, spojené v ich estetickom radikalizme (surrealizmus, absurdná dráma, „nový román“, v ruskej literatúre -futurizmus). Geneticky súvisí s modernou, ale túžbu po umeleckej obnove absolutizuje a dovádza do extrému.

Dekadencia (dekadencia) - istý stav mysle, krízový typ vedomia, vyjadrený pocitom zúfalstva, bezmocnosti, duševnej únavy s obligátnymi prvkami narcizmu a estetizáciou sebadeštrukcie jedinca. Diela v dekadentnej nálade estetizujú zánik, rozchod s tradičnou morálkou a vôľu k smrti. Dekadentný svetonázor sa odrážal v dielach spisovateľov konca 19. a začiatku 20. storočia. F. Sologuba, 3. Gippius, L. Andreeva, atď.

Symbolizmus - celoeurópskej av ruskej literatúre - prvé a najvýznamnejšie modernistické hnutie. Symbolizmus je zakorenený v romantizme s myšlienkou dvoch svetov. Symbolisti postavili tradičnú myšlienku chápania sveta v umení do kontrastu s myšlienkou budovania sveta v procese tvorivosti. Zmyslom kreativity je podvedomé-intuitívne rozjímanie o tajných významoch, prístupných iba umelcovi-tvorcovi. Hlavným prostriedkom prenosu tajných významov, ktoré nie sú racionálne rozpoznateľné, sa stáva symbol (znakov) („vyšší symbolisti“: V. Brjusov, K. Balmont, D. Merežkovskij, 3. Gippius, F. Sologub;"Mladí symbolisti": A. Blok,A. Bely, V. Ivanov, drámy L. Andreeva).

akmeizmus - hnutie ruského modernizmu, ktoré vzniklo ako reakcia na extrémy symbolizmu s jeho pretrvávajúcou tendenciou vnímať realitu ako skreslenú podobizeň vyšších entít. Hlavným významom v tvorbe akmeistov je umelecké skúmanie rozmanitého a živého pozemského sveta, prenos vnútorného sveta človeka, potvrdenie kultúry ako najvyššej hodnoty. Akmeistická poézia sa vyznačuje štýlovou vyváženosťou, obrazovou čistotou obrazov, presne kalibrovanou kompozíciou a precíznosťou detailov. (N. Gumilev, S. Gorodetstágo, A. Achmatova, O. Mandelštam, M. Zenkevič, V. Narbut).

Futurizmus - avantgardné hnutie, ktoré vzniklo takmer súčasne v Taliansku a Rusku. Hlavnou črtou je kázanie zvrhnutia minulých tradícií, zničenie starej estetiky, túžba vytvárať nové umenie, umenie budúcnosti, schopné transformovať svet. Hlavným technickým princípom je princíp „posunutia“, ktorý sa prejavil v lexikálnej aktualizácii básnického jazyka v dôsledku zavádzania vulgarizmov, odborných termínov, neologizmov, v rozpore so zákonmi lexikálnej kompatibility slov, v odvážnych experimentoch v r. oblasť syntaxe a slovotvorby (V. Chlebnikov, V. Majakovskij, I. Severjanin atď.).

expresionizmus - modernistické hnutie, ktoré sa sformovalo v 10. - 20. rokoch 20. storočia v Nemecku. Expresionisti sa nesnažili ani tak zobraziť svet, ako skôr vyjadriť svoje myšlienky o problémoch sveta a potlačovaní ľudskej osobnosti. Štýl expresionizmu je determinovaný racionalizmom konštrukcií, príťažlivosťou k abstrakcii, ostrou emocionalitou výpovedí autora a postáv a hojným využívaním fantázie a grotesky. V ruskej literatúre sa vplyv expresionizmu prejavil v dielach o L. Andreeva, E. Zamyatina, A. Platonova atď.

Postmodernizmus - komplexný súbor ideologických postojov a kultúrnych reakcií v ére ideologického a estetického pluralizmu (koniec 20. storočia). Postmoderné myslenie je zásadne antihierarchické, odporuje myšlienke ideologickej integrity a odmieta možnosť osvojiť si realitu pomocou jedinej metódy alebo jazyka popisu. Postmoderní spisovatelia považujú literatúru predovšetkým za jazykový fakt, a preto sa neskrývajú, ale zdôrazňujú „literárnosť“ svojich diel, spájajú štylistiku rôznych žánrov a rôznych literárnych období v jednom texte. (A. Bitov, Sasha Sokolov, D. A. Prigov, V. PeLevin, Ven. Erofejev atď.).

Cieľom tejto lekcie je pochopiť, ako sa rôzne odvetvia modernizmu navzájom líšili.
Hlavným obsahom pohybu symbolizmu je pokus o hľadanie nových výrazov jazyka, vytvorenie novej filozofie v literatúre. Symbolisti verili, že svet nie je jednoduchý a zrozumiteľný, ale je plný významu, ktorého hĺbku nemožno nájsť.
Akmeizmus vznikol ako spôsob, ako stiahnuť poéziu z nebies symbolizmu na zem. Učiteľ vyzve žiakov, aby porovnali diela symbolistov a akmeistov.
Hlavnou témou ďalšieho smeru modernizmu – futurizmu – je túžba rozlíšiť budúcnosť v modernosti, identifikovať priepasť medzi nimi.
Všetky tieto smery modernizmu zaviedli radikálne aktualizácie jazyka, znamenali prelom epoch a zdôraznili, že stará literatúra nemôže vyjadriť ducha moderny.

Téma: Ruská literatúra konca XIX - začiatku XX storočia.

Lekcia: Hlavné smery ruského modernizmu: symbolizmus, akmeizmus, futurizmus

Modernizmus je jeden umelecký prúd. Vetvy modernizmu: symbolizmus, akmeizmus a futurizmus - mali svoje vlastné charakteristiky.

Symbolizmus ako literárne hnutie vzniklo vo Francúzsku v 80. rokoch. 19. storočia Základom výtvarnej metódy francúzskeho symbolizmu je prudko subjektívny senzualizmus (senzualita). Symbolisti reprodukovali realitu ako prúd vnemov. Poézia sa vyhýba zovšeobecňovaniu a nehľadá typické, ale individuálne, jediné svojho druhu.

Poézia nadobúda charakter improvizácie, zaznamenáva „čisté dojmy“. Objekt stráca jasné obrysy, rozplýva sa v prúde nesúrodých vnemov a kvalít; Dominantnú úlohu zohráva epiteton, farebná škvrna. Emócia sa stáva nezmyselnou a „nevyjadrenou“. Poézia sa snaží zvýšiť zmyslové bohatstvo a emocionálny vplyv. Pestuje sa sebestačná forma. Predstaviteľmi francúzskej symboliky sú P. Verlaine, A. Rimbaud, J. Laforgue.

Dominantným žánrom symbolizmu bola „čistá“ lyrika, román, poviedka a dráma sa stali lyrickými.

V Rusku vznikla symbolika v 90. rokoch. 19. storočia a v počiatočnom štádiu (K. D. Balmont, raný V. Ya. Brjusov a A. Dobrolyubov a neskôr B. Zajcev, I. F. Annensky, Remizov) vyvinuli štýl dekadentného impresionizmu, podobný francúzskemu symbolizmu.

Ruskí symbolisti 20. storočia. (V. Ivanov, A. Bely, A. A. Blok, ako aj D. S. Merežkovskij, S. Solovjov a ďalší), snažiac sa prekonať pesimizmus a pasivitu, hlásali heslo efektívneho umenia, prevahy kreativity nad vedomosťami.

Hmotný svet symbolisti zobrazujú ako masku, cez ktorú presvitá to nadpozemské. Dualizmus nachádza výraz v dvojúrovňovej kompozícii románov, drám a „symfónií“. Svet skutočných javov, každodenného života či konvenčnej fikcie je zobrazený groteskne, diskreditovaný vo svetle „transcendentálnej irónie“. Situácie, obrazy, ich pohyb dostávajú dvojaký význam: z hľadiska zobrazovaného a z hľadiska toho, čo sa pripomína.

Symbol je zväzok významov, ktoré sa rozchádzajú v rôznych smeroch. Úlohou symbolu je prezentovať zápalky.

Báseň (Baudelaire, „Korešpondencie“ v preklade K. Balmonta) ukazuje príklad tradičných sémantických spojení, z ktorých vznikajú symboly.

Príroda je prísny chrám, kde je rad živých stĺpov

Niekedy nenápadne vypadne mierne zrozumiteľný zvuk;

Putuje lesmi symbolov, topí sa v ich húštinách

Ich pohľad sa dotkne zahanbeného muža.

Ako ozvena ozveny v jednom nejasnom akorde,

Kde je všetko jedno, svetlo a nočná tma,

Vône, zvuky a farby

Kombinuje spoluhlásky v harmónii.

Je tam panenský zápach; ako lúka je čistá a svätá,

Ako detské telo, vysoký zvuk hoboja;

A je tu slávnostná, skazená vôňa -

Spojenie kadidla, jantáru a benzoínu:

V ňom je nám zrazu k dispozícii nekonečno,

Obsahuje najvyššie myšlienky slasti a najlepšie pocity extázy!

Symbolika si vytvára aj svoje slová – symboly. Najprv sa pre takéto symboly používajú vysoké poetické slová, potom jednoduché. Symbolisti verili, že nie je možné vyčerpať význam symbolu.

Symbolizmus sa vyhýba logickému odhaleniu témy a obracia sa na symboliku zmyselných foriem, ktorých prvky dostávajú osobitné sémantické bohatstvo. Logicky nevysloviteľné „tajné“ významy „presvitajú“ materiálnym svetom umenia. Presadzovaním zmyslových prvkov sa symbolizmus zároveň vzďaľuje od impresionistického uvažovania o rozptýlených a sebestačných zmyslových dojmoch, do pestrého prúdu ktorých symbolizácia vnáša určitú celistvosť, jednotu a kontinuitu.

Úlohou symbolistov je ukázať, že svet je plný tajomstiev, ktoré nemožno odhaliť.

Texty symbolizmu sú často dramatizované alebo nadobúdajú epické črty, odhaľujúce štruktúru „všeobecne významných“ symbolov, prehodnocujúc obrazy antickej a kresťanskej mytológie. Vytvára sa žáner náboženskej básne, symbolicky interpretovanej legendy (S. Solovjov, D. S. Merežkovskij). Báseň stráca na intimite a stáva sa ako kázeň, proroctvo (V. Ivanov, A. Bely).

Nemecká symbolika konca 19. – začiatku 20. storočia. (S. Gheorghe a jeho skupina, R. Demel a iní básnici) bol ideologickou hlásnou trúbou reakčného bloku junkerov a veľkej priemyselnej buržoázie. V nemeckom symbolizme vynikajú agresívne a tonické túžby, pokusy bojovať proti vlastnej dekadencii a túžba dištancovať sa od dekadencie a impresionizmu. Nemecká symbolika sa snaží vyriešiť vedomie dekadencie, konca kultúry, v tragickej afirmácii života, v akomsi „hrdinstve“ úpadku. V boji proti materializmu, ktorý sa uchyľuje k symbolizmu a mýtu, nedochádza nemecká symbolika k ostro vyjadrenému metafyzickému dualizmu, ale zachováva si nietzscheovskú „lojalitu k Zemi“ (Nietzsche, George, Demel).

Nové modernistické hnutie akmeizmus, sa v ruskej poézii objavil v 10. rokoch 20. storočia. ako kontrast k extrémnej symbolike. V preklade z gréčtiny znamená slovo „akme“ najvyšší stupeň niečoho, rozkvet, zrelosť. Acmeisti presadzovali návrat obrazov a slov k ich pôvodnému významu, pre umenie pre umenie, pre poetizáciu ľudských citov. Hlavnou črtou akmeistov bolo odmietnutie mystiky.

Pre symbolistov je hlavný rytmus a hudba, zvuk slova, zatiaľ čo pre akmeistov je to forma a večnosť, objektivita.

V roku 1912 sa básnici S. Gorodetsky, N. Gumilyov, O. Mandelstam, V. Narbut, A. Achmatova, M. Zenkevich a niektorí ďalší zjednotili v kruhu „Workshop of Poets“.

Zakladateľmi akmeizmu boli N. Gumilyov a S. Gorodetsky. Acmeisti označili svoju prácu za najvyšší bod dosiahnutia umeleckej pravdy. Nepopierali symboliku, ale boli proti tomu, že symbolisti venovali toľko pozornosti svetu tajomného a neznámeho. Acmeisti poukázali na to, že nepoznateľné, už zo samotného významu tohto slova, nemožno poznať. Odtiaľ pochádza túžba akmeistov oslobodiť literatúru od tých nejasností, ktoré pestovali symbolisti, a vrátiť jej jasnosť a dostupnosť. Akmeisti sa zo všetkých síl snažili vrátiť literatúru do života, do vecí, do človeka, do prírody. Gumilev sa teda obrátil k opisu exotických zvierat a prírody, Zenkevich - k prehistorickému životu zeme a človeka, Narbut - k každodennému životu, Anna Akhmatova - k hlbokým milostným zážitkom.

Túžba po prírode, po „zemi“ viedla akmeistov k naturalistickému štýlu, ku konkrétnej obraznosti a objektívnemu realizmu, ktorý určoval celý rad umeleckých techník. V poézii akmeistov prevládajú „ťažké, ťažké slová“ počet podstatných mien výrazne prevyšuje počet slovies.

Po vykonaní tejto reformy akmeisti inak súhlasili so symbolistami a vyhlásili sa za svojich študentov. Iný svet pre akmeistov zostáva pravdou; len z nej nerobia stredobod svojej poézie, hoci tá niekedy nie je cudzia ani mystickým prvkom. Gumilyovove diela „Stratená električka“ a „U Cigánov“ sú úplne preniknuté mystikou a v zbierkach Akhmatovovej, ako je „Ruženec“, prevládajú milostno-náboženské zážitky.

Báseň A. Akhmatovej „Pieseň posledného stretnutia“:

Moja hruď bola tak bezmocne studená,

Ale moje kroky boli ľahké.

Dal som si to na pravú ruku

Rukavica z ľavej ruky.

Zdalo sa, že tam bolo veľa krokov,

A ja som vedel – sú len tri!

Acmeisti vrátili každodenné scény.

Acmeisti v žiadnom prípade neboli revolucionári vo vzťahu k symbolizmu a nikdy sa za nich nepovažovali; Za svoju hlavnú úlohu si stanovili len vyhladzovanie rozporov a zavádzanie pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov.

V časti, kde sa akmeisti búrili proti mystike symbolizmu, nepostavili ten druhý proti skutočnému skutočnému životu. Po odmietnutí mystiky ako hlavného leitmotívu kreativity začali akmeisti fetovať veci ako také, nedokázali sa synteticky priblížiť k realite a pochopiť jej dynamiku. Pre akmeistov majú veci v skutočnosti zmysel samy osebe, v statickom stave. Obdivujú jednotlivé predmety existencie a vnímajú ich také, aké sú, bez kritiky, bez snahy pochopiť ich vo vzťahu, ale priamo, živočíšne.

Základné princípy akmeizmu:

Odmietnutie symbolizmu si vyžaduje ideálnu, mystickú hmlovinu;

Prijatie pozemského sveta takého, aký je, v celej jeho farebnosti a rozmanitosti;

Návrat slova k pôvodnému významu;

Zobrazenie človeka s jeho skutočnými pocitmi;

Poetizácia sveta;

Začlenenie asociácií s predchádzajúcimi obdobiami do poézie.

Ryža. 6. Umberto Boccioni. Ulica ide do domu ()

Akmeizmus netrval veľmi dlho, ale výrazne prispel k rozvoju poézie.

Futurizmus(v preklade budúcnosť) je jedným z hnutí modernizmu, ktorý vznikol v 10. rokoch 20. storočia. Najzreteľnejšie je zastúpená v literatúre Talianska a Ruska. 20. februára 1909 sa v parížskych novinách Le Figaro objavil článok T. F. Marinettiho „Manifest futurizmu“. Marinetti vo svojom manifeste vyzval na opustenie duchovných a kultúrnych hodnôt minulosti a vybudovanie nového umenia. Hlavnou úlohou futuristov je identifikovať priepasť medzi súčasnosťou a budúcnosťou, zničiť všetko staré a vybudovať nové. Provokácie boli súčasťou ich života. Postavili sa proti buržoáznej spoločnosti.

V Rusku bol Marinettiho článok publikovaný 8. marca 1909 a znamenal začiatok rozvoja vlastného futurizmu. Zakladateľmi nového smeru v ruskej literatúre boli bratia D. a N. Burliuk, M. Larionov, N. Gončarova, A. Ekster, N. Kulbin. V roku 1910 sa v zbierke „Impresionistické štúdio“ objavila jedna z prvých futuristických básní V. Chlebnikova „Kúzlo smiechu“. V tom istom roku vyšla zbierka futuristických básnikov „The Judges’ Tank“. Obsahoval básne D. Burliuka, N. Burliuka, E. Gura, V. Chlebnikova, V. Kamenského.

Futuristi vymysleli aj nové slová.

Večer. Tiene.

Baldachýn. Leni.

Večer sme sedeli a popíjali.

V každom oku beží jeleň.

Futuristi zažívajú deformáciu jazyka a gramatiky. Slová sa hromadia na seba a ponáhľajú sa sprostredkovať autorove momentálne pocity, takže dielo vyzerá ako telegrafný text. Futuristi opustili syntax a strofy a prišli s novými slovami, ktoré podľa nich lepšie a plnšie odrážali realitu.

Futuristi pripisovali zdanlivo nezmyselnému názvu kolekcie mimoriadny význam. Akvárium pre nich symbolizovalo klietku, do ktorej básnikov nahnali, a sami sa nazývali sudcami.

V roku 1910 sa Cubo-Futurists spojili do skupiny. Patrili k nemu bratia Burliukovci, V. Chlebnikov, V. Majakovskij, E. Guro, A. E. Kruchenykh. Kubo-futuristi obhajovali slovo ako také, „slovo je vyššie ako význam“, „nezrozumiteľné slovo“. Kubo-futuristi zničili ruskú gramatiku a nahradili frázy kombináciami zvukov. Verili, že čím viac neporiadku vo vete, tým lepšie.

V roku 1911 sa I. Severyanin ako jeden z prvých v Rusku vyhlásil za ego-futuristu. K pojmu „futurizmus“ pridal slovo „ego“. Egofuturizmus možno doslovne preložiť ako „Ja som budúcnosť“. Okolo I. Severyanina sa v januári 1912 zhromaždil kruh stúpencov egofuturizmu, ktorý sa vyhlásil za „Akadémiu poézie ega“. Egofuturisti si obohatili slovnú zásobu o veľké množstvo cudzích slov a nových útvarov.

V roku 1912 sa futuristi zjednotili okolo vydavateľstva „Petersburg Herald“. V skupine boli: D. Krjučkov, I. Severjanin, K. Olimpov, P. Širokov, R. Ivnev, V. Gnedov, V. Šeršenevič.

V Rusku sa futuristi nazývali „Budetlyans“, básnici budúcnosti. Futuristi, uchvátení dynamikou, sa už neuspokojili so syntaxou a slovnou zásobou predchádzajúcej éry, keď neexistovali autá, telefóny, fonografy, kiná, lietadlá, elektrické železnice, mrakodrapy, metro. Básnik, naplnený novým zmyslom pre svet, má bezdrôtovú predstavivosť. Básnik vkladá do hromadenia slov prchavé vnemy.

Futuristi boli nadšení pre politiku.

Všetky tieto smery radikálne obnovujú jazyk, pocit, že stará literatúra nemôže vyjadrovať ducha moderny.

Referencie

1. Chalmaev V.A., Zinin S.A. Ruská literatúra 20. storočia.: Učebnica pre 11. ročník: Za 2 hodiny - 5. vyd. – M.: LLC 2TID „Ruské slovo - RS“, 2008.

2. Agenosov V.V. . Ruská literatúra 20. storočia. Metodická príručka M. „Drop“, 2002

3. Ruská literatúra 20. storočia. Učebnica pre uchádzačov o štúdium na vysokých školách M. akademická-vedecká. Centrum "Moskovské lýceum", 1995.

Tabuľky a prezentácie

Literatúra v tabuľkách a schémach ().



KATEGÓRIE

POPULÁRNE ČLÁNKY

2024 „kingad.ru“ - ultrazvukové vyšetrenie ľudských orgánov