Бележки за рисуване по нетрадиционен начин в средната група по темата: „Зимуващи птици“.

Задачи. Предизвикване на емоционална реакция към изображението на птици, укрепване на техниките за рисуване, развитие на въображението и естетическото възприятие.

Предварителна работа. Наблюдение на птици, четене на приказки, разглеждане на илюстрации.

Прогрес на урока.
Звучи запис на птичи звуци
Педагог:
Момчета, чухте ли! Сякаш ято птици излетя и всичко утихна.
О, някой плаче там, да отидем да погледнем.
(Децата отиват с учителя в групата, има лист хартия с нарисувана птица)
- Вижте кой е? (отговорите на децата)
- Да попитаме защо плаче? Знам малко птичи език и ще ви кажа какво ми изчурулика...
Прелитайки от приказка в приказка, ято птици се озоваха в приказката на Г.Х. Андерсен "Снежната кралица". Чували ли сте за такава приказка? Там е много студено. С ледения си дъх снежната кралица превърна цялото ято в парчета лед. Но тази птица като по чудо остана толкова красива. Сега птицата не вижда ятото си, а само чува. Тя ни моли да помогнем да намерим приятелите й и да им върнем красотата им.

- Нека видим. Но какви знаци ще търсим?
Ди "Назовете знаците на птиците.."
(Децата отиват да търсят птици и ги намират в албумите си.)

Педагог: Момчета, вижте, те наистина приличат на парчета лед.( детски коментари)
Какво можем да направим, за да върнем красотата им? (отговорите на децата)

- Нека вземем нашите вълшебни четки и бои и да нарисуваме птиците
(Децата вземат четки и боядисват тялото, главата и крилата с жълта боя)

- Сега нека застанем до нашите маси и да си починем.
Физкултурна минута:

Вдигнете дланите си по-високо и ги поставете над главата си
Какво стана? Покривът излезе, а под покрива ти и аз.
Вдигнете дланите си по-високо и помахайте леко
Какво стана? Излезе птица, птиците също са добри

След това поканете децата да довършат работата, която са започнали.
(Червено - оцветете човката, върховете на крилата, опашката и нарисувайте гребен на главата)

(Зелено - оцветете шията, нанесете шарки върху тялото, крилата и опашката)

(Можете да предложите да направите фона с акварели)



(Чертежът е готов)

Приказната птица благодари на децата за помощта и ги кани да танцуват с нея (звучи музиката на П. И. Чайковски от балета „Лешникотрошачката“).

Заглавие: Обобщение на урок по рисуване в средната група „Приказна птица“
Номинация: Детска градина, Бележки за уроци, GCD, рисунка, Средна група

Длъжност: учител първа квалификационна категория
Място на работа: МДОУ детска градина № 183
Местоположение: Ярославъл

GCD за рисуване „Зимуващи птици“ в средната група.

Цел: Да се ​​​​формира обобщено разбиране на децата за зимуващи и мигриращи птици, да се научат децата да различават птиците по съществени характеристики, да ги научат да класифицират на зимуващи и мигриращи птици, да могат да предават своите впечатления и наблюдения на птици в рисунка, да възпитават любов към птиците и желание да помагат при зимни условия.

Видове дейности: игрови, когнитивно-изследователски, комуникативни, двигателни, продуктивни.

Предварителна работа: Наблюдение на птици на хранилката и по дърветата. Четенето работи. Запомняне на поезия. Разговори.

Оборудване: Предметни картини, изобразяващи птици (врабчета, синигери, белки, чаши, четки, бои, моливи, албумни листове, мушама.

Ход на урока: Психогимнастика „Птици“

нощ. Птиците спят, скрили глави под крилата си. Те имат приятни сънища: за лятото, за топлото слънце, как пеят. На сутринта, когато слънчевите лъчи ги докоснат, птиците се събуждат, разперват първо едното си криле, после другото, разклащат ги и политат към реката. Те пият вода, хвърлят глави назад и се оглеждат. И тогава се захващат за работа: летят, пеят, търсят зърна.

И сега ще говорим за птиците, какво знаете за тях. Къде живеят птиците? (В гори, градини). Защо живеят там? (Те изграждат гнездо за себе си по дърветата, там не се движат коли, никой не ги безпокои). Когато започнат студовете, къде изчезват много птици? (Те отлитат към по-топлите страни.) Как се казват птиците, които отлитат на юг? (Прелетни) Как се казват птиците, които остават с нас? (Зимуване) Какво ядат зимуващите птици? (Семена и плодове на дървета) С настъпването на зимата птиците, останали за зимата, се приближават до хората, до човешкото жилище. Защо? (Те са студени и гладни).

За птиците студът не е толкова лош, колкото гладът. През зимата в гората има малко храна, така че те летят при нас. Молят за помощ. Как помагате на птиците през зимата? (Да направим хранилки, да нахраним птиците) Какви птици летят до хранилките? (Врабчета, топове, синигери, гарвани) Това са нашите приятели. (Закачам снимки на птици). И сега ще ви кажа гатанки, а вие познайте и покажете правилната птица.

Поне по-малко от врабче,

И аз не се страхувам от зимата,

Птицата, която всички познавате.

И аз се казвам (синигер).

Подскача бързо по пътеката

Събира трохи от земята.

Не се страхува от гълъби.

Каква птица?

(Врабче)

Валеше сняг, но тази птица изобщо не се страхува от снега

Ние наричаме тази птица червеногуша... (снекир)

Снегирът е първият вестител на зимата, името си получава от думата сняг. Местообитанието на bullfinches е иглолистни гори. Това е бавно движеща се птица, скача по земята с кратки скокове, гмурка се и се къпе в снега. Крилата на птицата са големи, така че полетът на снекирите е плавен и вълнообразен. Снегирите са много красиви птици, те украсяват зимната природа с външния си вид. Като червени ябълки, висящи по дървета и храсти. Снекирите се хранят със семена от шишарки, растения и плодове от офика, те изваждат семената с човките си и изхвърлят пулпата.

Игра с пръсти:

Птиците седят в гнезда

И гледат към улицата.

Всички искаха да летят.

Задуха вятър и те полетяха.

А сега ще нарисуваме птици. Нека си припомним какво има птицата и каква форма има (тяло - овална, глава - кръг, крила - полуовални, опашка, очи, клюн). С какво е покрито тялото на птицата? (Пера). Как се наричат ​​перата, които топлят птиците? (Пух). Какви пера помагат на птиците да летят? (Опашка, крила).

Момчета, трябва ли да храните птиците през зимата? Кажи ми какви птици срещнахме днес? Каква птица нарисувахме? Нека да видим всички заедно какви снегири имате.

Общинско бюджетно учебно заведение

"Братски учебен комплекс"

общинско образувание Красноперекопски район на Република Крим

Обобщение на GCD (директни образователни дейности)

използвайки нетрадиционни техники за рисуване

"Зимуващи птици"

Разработени и изпълнени:

прогимназиален учител

Березюк Ирина Владимировна

Обобщение на GCD за рисуване в средната група по темата: „Зимуващи птици“.

Интегриране на образователни области:

    Когнитивно развитие

    Развитие на речта

    Художествено-естетическо развитие

    Физическо развитие

Форма на поведение: пряко образователни дейности.

Форма на организация:група

Мишена:Да се ​​​​формира обобщено разбиране на децата за зимуващи и мигриращи птици.

Задачи:

Образователни.Научете децата да поставят изображението в центъра на хартията и да завършат рисуването на главата и човката с четка. Да се ​​развият способността за разграничаване на птиците по основни признаци и класифицирането им на зимуващи и мигриращи.

Развитие.Развивайте естетически вкус, въображение, логическо мислене, визуална памет.

Образователни.Култивирайте приятелско отношение към птиците, интерес и положително отношение към нетрадиционна техника на рисуване - с отпечатък на длан.

Материали и оборудване:

Гваш боя, фон за изображение на птица (формат А4), четки, стойки за четки, парцали, мокри кърпички, чаши с вода, снимки на птици (врабче, лястовица, синигер, кълвач, снекира, бухал)

Предварителна работа:

Наблюдение на птици, четене на произведения, запаметяване на стихове, разговори за зимуващи птици, образователни игри, отгатване на гатанки.
Работа с речник:

Зимуващи, мигриращи, снекири, врабчета, синигери, врана.

Напредък на преките образователни дейности:

1. Изненадващ момент.

Педагог.Момчета, тази сутрин намерих писмо до вратата. Това е писмо от гората

gnome, чуй какво пише:

„Здравейте, деца! Реших да ти напиша писмо, защото много ми е скучно в гората през зимата. Не чувам птичи гласове, някои птици отлетяха, други останаха, нищо не разбирам. Може би знаете какво има?"

2.Въведение в темата на урока.

Педагог.Когато започнат студовете, къде изчезват много птици?

деца.Те отлитат към по-топлите страни.

Педагог.Какви са имената на птиците, които летят на юг?

деца.Мигриращ.

Педагог.Точно така, а тези, които остават да зимуват при нас?

деца.Зазимяване.

Педагог.Много добре.

Педагог.Момчета, обичате ли да решавате гатанки?

деца. да

Педагог. Това е добре, защото горският гном не само ни написа писмо, но и подготви интересни гатанки за вас.

Гатанки за птици.

Когато децата отговорят, учителят поставя на дъската картина, изобразяваща посочената птица.

    Гърбът е зеленикав,

Коремът е жълтеникав,

Черна шапка, раиран шал. (синигер)

Педагог. Какво ядат циците?

деца. Синигерите се хранят със зърна, трохи, а любимият им деликатес е свинската мас.

    Чука през цялото време

Дърветата се издълбават.

Но това не ги боли

Но то само лекува. (Кълвач)

Педагог . Какво яде кълвач?

деца. хранене на кълвач, предимно насекоми. през зимата- семена от бор и смърч.

Педагог. Как му беше името?

деца.Горски санитар.

    Червени гърди, чернокрили,

Обича да кълве зърна

С първия сняг на планинската пепел

Той ще се появи отново.(Снекири)

Педагог. Какво яде снекир?

деца. Снегирът се храни със семена, пъпки и плодове от офика.

Педагог. правилно, хранейки се с плодове, изяжда семената от тях, оставяйки пулпата.

    Малко момче

В сиво армейско яке

Шукане из дворовете

Събира трохи

Обикаля през нощта -

Той краде коноп. (Врабче)

Педагог. Какво знаем за врабчетата? Какво ядат?

деца. Врабчетата се хранят със зърна и трохи от хляб.

Педагог.Врабчетата са всеядни птици, те се хранят не само със зърна и трохи хляб, но с голямо удоволствие кълват парче сирене или варена наденица, или готова каша.

    лети цяла нощ -

Получава мишки.

И ще стане светло -

Сънят лети в хралупата.(бухал)

Педагог. Какво ядат совите през зимата?

деца. . През зимата се хранят с мишки и малки птици.

Педагог . Всички сови са хищници.

    Тя живее под покривите
    Той строи гнездото си от глина,
    Той се суети по цял ден,
    Не сяда на земята
    Летейки високо в облаците,
    Яде мушици в движение,
    Скъпа в черен фрак,
    Какво е името?…..(Преглъщане)

Педагог . Браво, решихте всички гатанки. Погледнете внимателно коя птица е странната и защо?

деца . Допълнителната е лястовица, защото е прелетна птица.

Дихателни упражнения.

Вдигаме ръце и крила

Вдишваме през носа

Спускаме крилете надолу

Издишваме през клюна.

Дидактическа игра "Какво се промени?"

Пред децата са изобразени птици: синигер, кълвач, врабче, лястовица, бухал, бухал. Дава се сигнал да затворят очи, като в това време се премахва една картинка или се сменят местата им. След като отвориха очи, децата трябва да познаят коя птица липсва на снимката.

Игра с пръсти "Врабчета"

Врабчета - врабчета,

Малки сиви пера!

Кълвам, кълвам трохите

От дланта ми!

Не, те не кълват от дланта на ръката ви

И не ми позволяват да те галя.

Как да се разбираме?

Да им позволиш да те галят?

Пръстите образуват юмрук, удължен показалец и палец - клюн.

Те движат изправените си пръсти.

Докоснете показалеца на дясната ръка върху лявата длан и обратно.

Духайте в отворени длани.

Погладете гърбовете на ръцете си една по една.

Плесни с ръце.

Разтрийте дланите си една в друга

Методика за изпълнение на работата.

И сега вие и аз ще нарисуваме зимуващи птици по необичаен начин, а именно с нашите длани.

(Първо учителят показва, а след това децата изпълняват.)

Преди да рисувате, трябва внимателно да помислите каква зимуваща птица искате да нарисувате (снекир, синигер или врабче). За да нарисуваме врабче, каква боя ни трябва?

деца.Кафяв цвят.

Педагог. вярно Ами ако искаме да нарисуваме синигер?

деца. Жълто и зелено.

Педагог.А който иска да нарисува снекир, ще му трябва боя...

деца.Червено и черно.

Педагог.И така, тези деца, които решиха да нарисуват синигер.

Вземаме четката в ръцете си и намазваме всички пръсти и половината длан с черна боя, останалата половина с червена. Сега поставете вашата птица в самия център на листа. За да направите това, трябва да отворите широко пръстите си и да поставите дланта си върху лист хартия. Те го притиснаха силно и рязко го повдигнаха. Така че получихме птиците (те избърсаха ръцете си с мокри кърпички). Нека нарисуваме главата и клюна. Каква е формата на главата?

деца.Кръгъл.

Педагог.вярно Ще вземем четка и ще я потопим в черна боя. Нека начертаем кръг. Боядисайте го, оставяйки малко бяло кръгло петно ​​за окото. И клюн. Какъв красив снекир се оказа. Всеки, който иска да нарисува синигер, нанася зелена боя върху всички пръсти и половината от дланта, а жълта върху останалата половина. Начертайте кръглата глава и клюна. Е, онези момчета, които решиха да нарисуват врабче, нанасят кафява боя върху цялата си длан и завършват с рисуването на главата и клюна.

Самостоятелна дейност на децата.

3.Резултат от урока.

Какво правихме в час? (Нарисуваха птици).

Как нарисувахте птиците си? (длан).

Какви птици нарисувахте? (Снекири, синигери, врабчета).

Интернет сайтове:

1.рутвет. ru.

2.nspotal. ru.

Видове детски дейности:

Задачи:

Познание (FCCM):

Познание (FEMP):

Комуникация:

Социализация:

Прогрес на урока:

Психо-гимнастика:

Ти си кос, аз съм кос

Ти имаш нос, аз имам нос,

Ние сме приятели,

Обичаме се дълбоко.

Коя птица прилича на ябълка?

Коя птица пее синьо-синьо?

не мога да ходя

2. Сравнение на прелетните птици.

Какво ще кажете да помогнете на птиците?

Първи се завръщат топовете и скорците, а когато по дърветата се появят първите листа, пристигат славеите, кукувиците и лястовиците.

3. Физически упражнения.

Свири музика.

През пролетта се втурва към нас от юг

(размахва ръце и се върти)

Черна птица като гарван

Има лекар за нашите дървета,

Топовете ядат всички насекоми.

Децата седят на столове.

Имаме птици с техните малки, които ни посещават. (снимка: бухал има бухал, врабче има малки врабчета, топ има малък топ, гарван има малък гарван)

Дете чете стихотворение:

Хранете птиците през зимата!

Нека идва отвсякъде

Те ще се стекат на нашата веранда,

Стадата се чувстват като у дома си.

Невъзможно е да се преброи колко от тях умират

Трудно е да се види!

Но в сърцето ни има

И е топло за птиците.

Обучете вашите птици на студено

До вашия прозорец.

За да не оставате без песни

Да посрещнем пролетта!

5. Обобщение на урока.

Вижте съдържанието на документа
„Обобщение на GCD в средната група „Как да помогнем на птиците през зимата?“

Обобщение на GCD в средната група „Как да помогнем на птиците през зимата?“

Общ урок по темата „Птици“.

Интегриране на образователни области:познание, музика, социализация, комуникация, физическо възпитание.

Видове детски дейности:игрови, комуникативни, двигателни, когнитивно - изследователски.

Задачи:

Познание (FCCM):

Научете децата да сравняват зимуващи и мигриращи птици.

Да затвърдите знанията на децата за имената на птиците и тяхното значение.

Да се ​​формира разбиране и да се създаде желание да се помогне на птиците да оцелеят в студа.

Продължете да работите върху развиването на способността да свързвате имената на птиците с имената на техните малки.

Развийте способността да разпознавате следи от птици по техните характерни черти.

Познание (FEMP):

Комуникация:

Практикувайте използването на форми за единствено и множествено число.

Социализация:

Развивайте любопитство, визуална памет, наблюдателност, изобретателност

Прогрес на урока:

1. Организиране на времето. Децата влизат и застават в кръг.

Психо-гимнастика:

Ти си кос, аз съм кос

Ти имаш нос, аз имам нос,

Ти имаш алени устни, аз имам алени устни,

Ние сме приятели,

Обичаме се дълбоко.

Момчета, днес получихме писмо. Много бих искал да знам от кого е. Опитайте се да разрешите загадките.

Коя птица прилича на ябълка?

Коя птица пее синьо-синьо?

Той чука през цялото време, той чука дървета,

Но това не ги осакатява, а само ги лекува?

не мога да ходя

Иска да направи крачка, но се оказва скок.

Момчета, за кого са тези гатанки? Разбира се, за птиците.

И това писмо е от нашите приятели птиците. Те пишат, че са живели добре, живели са без страдания, свирели и пеели щастливо. Но с настъпването на зимата им стана студено и гладни. И ни молят за помощ.

Защо мислите, че е необходимо да се помогне на зимуващите птици?

Да помогнем на птиците да оцелеят през зимата?

2. Сравнение на прелетните птици.

Момчета, кои птици се наричат ​​​​зимуващи? (Те не летят до по-топлите страни)

Червеногушите снекли и восъчните (показват) идват при нас от студените райони. Враните, свраките, чавките и синигерите се приближават до човешкото жилище. Тук те намират повече храна: в кората и в земята птиците ловуват бръмбари.

Какво знаете за живота на птиците през зимата? През зимата птиците мълчат, крият се, телата им са покрити с пух и нощуват на клоните на дърветата. За тях е трудно да намерят храна, трябва да им помагаме по-често, да окачваме хранилки и да изсипваме в тях просо, трохи от хляб, несолена свинска мас, семена и сушени плодове.

Какво ще кажете да помогнете на птиците?

Погледнете това ято и ми кажете кои птици останаха с нас за зимата? (начертава се хранилка, в слотовете върху нея се поставят кръгове: кафяво, бяло, черно, червено, жълто, синьо, трицветно. И отделно се поставят птици, които се вкарват в слотовете, върху кръг, съответстващ на цвета на кръгът. Детето взема птицата и я поставя в кръга. Мисля, че е врабче, защото е кафяво и т.н. Външните характеристики се характеризират)

Съгласен съм с теб. Това е всичко, какви птици? (зимуващ)

Какви птици се наричат ​​прелетни? Тези, които не могат да намерят храна през зимата, се събират на големи ята и отлитат към по-топлите страни.

Какви прелетни птици познавате? (лястовица, кукувица, жерав)

Първи се завръщат топовете и скорците, а когато по дърветата се появят първите листа, пристигат славеите, кукувиците и лястовиците.

Снимки на прелетни птици на дъската. Децата назовават птиците и показват картинката.

По какво се различават прелетните птици от зимуващите? Зимуващите птици остават да прекарат зимата при хората. И те не могат без човешка помощ. И с настъпването на есента, когато стане студено, прелетните птици се събират на ята и отлитат към по-топлите страни.

Сега нека играем играта "Едно - много".

Децата стоят в кръг, учителят показва или назовава една птица, а децата в множествено число. (синигер-синигер, сврака-сврака, кълвач-кълвач)

3. Физически упражнения.

Свири музика.

През пролетта се втурва към нас от юг

(размахва ръце и се върти)

Черна птица като гарван

(скочи, прави движения на главата)

Има лекар за нашите дървета,

Топовете ядат всички насекоми.

4. Познавателни и изследователски дейности.

Децата седят на столове.

Дидактическа игра „Писане в снега“

Деца, писмата идват във вашия дом, кой ги пише?

Има писма, написани от вятъра и слана. Виждали ли сте ги? Където? (на windows)

Има писма, написани от птици и животни, те се наричат ​​следи. Можете също да ги прочетете. Да опитаме. (отпечатъците са поставени близо до хранилката)

Определете кои птици са оставили следите си в хранилката?

Децата назовават собственика на пътеката, показват илюстрация с неговия образ, изясняват поведението му (кълваха, ходеха, стояха)

О, момчета, птиците долетяха при нас, нека се опитаме да ги разпознаем по гласовете им. (аудиозапис: врана, гълъб, врабче, синигер, бухал)

Игра за запознаване с малките птички.

Имаме птици с техните малки, които ни посещават. (снимка: бухал има бухал, врабче има малки врабчета, топ има малък топ, гарван има малък гарван)

Сега нека преброим пиленцата на бухала (от 1 до 5: едно бухало, две бухала, три бухала, четири бухала, пет бухала)

Как да се грижим за птиците през зимата?

Дете чете стихотворение:

Хранете птиците през зимата!

Нека идва отвсякъде

Те ще се стекат на нашата веранда,

Стадата се чувстват като у дома си.

Невъзможно е да се преброи колко от тях умират

Трудно е да се види!

Но в сърцето ни има

И е топло за птиците.

Обучете вашите птици на студено

До вашия прозорец.

За да не оставате без песни

Да посрещнем пролетта!

5. Обобщение на урока.

Момчета, какво мислите, как да се отнасяме към птиците през зимата? (нахрани птиците)

Ако се грижим за птиците, ще им помогнем ли да оцелеят през зимата?

Имаме хранилка, за какво ни е?

Да напълним хранилката с храна за зимуващи птици. (Децата избират храна: мас, просо, ябълка, горски плодове, трева, листа)

За подпомагане на зимуващи птици на децата се раздават значки с емблема „Спасете зимуващи птици“.

Обобщение на GCD върху познанието

на тема „Зимуващи птици“.

Програмно съдържание : Изясняване и разширяване на идеите за зимуващите птици. Формирайте концепцията за „зимуващи птици“; да формират представа за зимуващите птици и ролята на хората в живота им. Обогатяване на речниковия запас и разширяване на кръгозора на децата.
Разширете знанията на децата за птиците от родната им земя.
Култивирайте грижовно отношение към птиците, желание да им помогнете да оцелеят през зимата.

Педагог:Чуй, Свраката чурулика, иска да ни каже нещо. Свраката е много приказлива.

сврака:Днес бях в гората. По някаква причина някои птици отлетяха, докато други останаха, не разбирам какво е какво?

Педагог:Момчета, вижте колко е разстроена Сорока. Тя няма да разбере какво се е случило в гората. Защо някои птици отлетяха, а други останаха?

Какво да правим, как да помогнем на Сорока?

деца:Всички трябва да отидем в гората и да помогнем на Сорока да го разбере.

Педагог:Но преди да отидете в гората, трябва да запомните правилата за поведение в гората.

Основните правила са

    Не можеш да запалиш огън

    Не можете да унищожите гнездата на птици, които срещнете по пътя.

    Не оставяйте боклук след себе си

    Не чупете клони на дървета и храсти

    Не докосвайте и не наранявайте животни, срещнати в гората.

    Не можете да вземете малки животни вкъщи.

    Не вдигайте шум в гората.

Педагог:Едно, две, три, обърнете се и се озовете в края на гората!

2. Децата се обръщат и се озовават на края на гората. Звучи музиката „Гласовете на птиците“.

Педагог:Вижте, момчета, колко е красиво наоколо, какъв въздух! Слушайте внимателно звуците и ми кажете какво сте чули в зимната гора?

Педагог:Това са птиците, които ни поздравяват.

Децата се приближават до илюстрации на птици.

Навън стана студено. Някои птици отлетяха към по-топлите страни. Помните ли кои птици отлетяха? Защо мислиш? Как се казват тези птици? Мигриращ.
Педагог:Точно така, тези птици са прелетни. Те се събират на ята и отлитат към по-топлите страни.
3. Възпитател: Днес ще говорим за птици, които не отлитат никъде, а остават да прекарат зимата с нас. Кое време на годината е сега? (зима). Как се казват птиците, които остават с нас за зимата?

деца:Такива птици се наричат ​​​​зимуващи.

Педагог:С настъпването на студеното време зимуващите птици летят до човешкото жилище. Идва най-трудното време за птиците: те не винаги могат да намерят храна. Реколтата беше прибрана от нивите, насекомите изчезнаха. Затова птиците летят по-близо до хората, надявайки се, че те ще ги нахранят.

Педагог:Можете да разпознаете зимуващите птици чрез отгатване пъзели :
Тази малка птичка
Носи сива риза
Събира бързо трохи
И бяга от котката.
Отговор на децата: Врабче.

Четене на стихотворение за врабче. Настя Р.

Врабчета - малки врабчета,

Малки сиви пера...

Кълвам, кълвам трохите

От дланта ми!

Не, те не кълват от дланта на ръката ви

И не ми позволяват да те галя.

Как да се разбираме?

За да могат да го галят.

Педагог: Врабчето е малка птица с кафяв гръб и сиви гърди. Врабчетата живеят в стадо. Врабчетата са полезни птици. През лятото се хранят с вредни насекоми: пеперуди, гъсеници, бръмбари. През зимата врабчетата са гладни. Те летят до домовете на хората в търсене на трохи хляб, семена и зърно.

Чуйте следната гатанка:

Поне по-малко от врабче,
И аз не се страхувам от зимата,
Птицата, която всички познавате.
И името ми е...
Отговор на децата: синигер.

Четене на стихотворение за синигер. Саша К.

малка птица -

Жълтогуд синигер,

Разходка из двора

Събира трохи.

Педагог: Вие и аз виждаме тази птица на улицата всеки ден. Синигерите са много активни и сръчни птици. Главата, шията, ивицата по гърдите им са черни, крилете и опашката са синкави, гърбът е жълто-зелен, коремът е жълт, а бузите и петното на тила са бели. Подобно на врабчетата, синигерите се хранят с насекоми през лятото. А през зимата се събират на малки ята и търсят храна близо до къщите на хората. Синичките обичат мас, семки и трохи хляб.

Ето още една гатанка:

Валеше сняг, но тази птица изобщо не се страхува от снега

Ние наричаме тази птица червеногуша... (снекир)

Урок по физическо възпитание „Снекири“

1. Вижте клоните

Снекири в червени тениски

Удрят се с ръце отстрани. Показване на гърди

2. Разперени пера

Ръцете леко отстрани

3. Припичат се на слънце

Размърдат пръстите си

4. Въртят глави, въртят ги

Завъртете главата си надясно, наляво

5. Те искат да отлетят.

Шу! Шу! Да отлетим!

Те тичат в кръг, махайки с ръце.

Четене на стихотворение за Снекир. Кристина И.

На клони украсени

Снежни ресни,

Ябълките са розови

Израснаха през зимата.

Ябълки на ябълково дърво

Те се шляят весело

Сладоледени гъсеници

Ябълките се кълват.

Педагог: Снегирът е първият вестител на зимата, името си получава от думата сняг. Местообитанието на bullfinches е иглолистни гори. Това е заседнала птица, скача по земята на кратки скокове, гмурка се и се къпе в снега. Крилата на птицата са големи, така че полетът на снекирите е плавен и вълнообразен. Снегирите са много красиви птици, те украсяват зимната природа с външния си вид. Като червени ябълки, висящи по дървета и храсти. Снекирите се хранят със семена от шишарки, растения и плодове от офика, те изваждат семената с човките си и изхвърлят пулпата.

Чуйте следващата гатанка

Оцветяването е сивкаво, навикът е таен,
Каркуня е дрезгав. (врана)

Четене на стихотворение за враната. Нели И.

Тук под храстовидното дърво

Гарвани скачат из двора

Кар - кар - кар

Караха се за кора

Те крещяха с пълно гърло:

Кар - кар - кар!

Каква птица седи? (врана)

Нека да го разгледаме:

Какво можете да кажете за размера на врана? (голям, голям)

Какви крила има тя? (голям)

Ами лапите? (силен, упорит)

Какво можете да кажете за цвета на оперението им? (сива врана, черна глава, черна опашка и крила)

Как се движат гарваните? (лети, скачат, вървят)

Как крещят?

Какво ядат гарваните?

Без нашата помощ птиците няма да могат да оцелеят през зимата. Предлагам ви да помогнете на птиците и да им приготвите лакомство.

Дидактическо упражнение „Нахранете птиците през зимата“
Поставете хранилка на масата и подредете на масата опции за храна за птици: бонбони, слънчогледови семки, просо, хляб, шоколад, картофи, моркови.
Педагог: Момчета, моля, помогнете ми да избера храна за птици. (Децата избират чинии с желаната храна)

Педагог: Много добре. Изпълнихме задачата!

Индивидуална работа

D/игра „С какво да почерпим птиците през зимата?“

(Оградете храната, която птиците ядат).

Гимнастика за пръсти

Колко птици към нашата хранилка(Ритмично стискат и отпускат юмруци)

пристигна ли ще ви кажем.

Два синигера, врабче (за всяко име птиците свиват пръст по пръст.)

Шест златки и гълъби,

Кълвач с пъстри пера.

Имаше достатъчно зърна за всички. (Ритмично стискат и отпускат юмруци)

Педагог:Момчета, вижте колко птици долетяха до дървото.

D/игра: „Какви птици има в дървото?“

На дървото има много... цици,

На дървото има много... врабчета,

Има много ... гарвани на дървото,

На дървото има много... белки.

А сега ви предлагам да играете играта „Птици на разходка“.
Игра на открито „Птици на разходка“
Учителят поставя кръгове с голям диаметър в сиви, жълти и червени цветове на пода. Сивият кръг ще определи хранилката за врабчетата, жълтият - за синигерите, червеният - за снегирите. Учителят дава маски на птици на всяко дете.

Децата се движат около групата под музиката, преструвайки се на птици. При командата "Трапезарията е отворена!" птиците се стичат до подходящата хранилка. Учителят и децата определят най-бързото и дружелюбно стадо птици.

Отражение:Момчета! Мислите ли, че Свраката разбра какво се случи в гората? Какви птици се наричат ​​​​зимуващи?
Назовете зимуващите птици, които помните.

КАТЕГОРИИ

ПОПУЛЯРНИ СТАТИИ

2023 “kingad.ru” - ултразвуково изследване на човешки органи